W 10 dni dookoła Islandii, czyli doskonały plan podróży dla całej rodziny! Największe atrakcje znajdujące się przy drodze numer 1 i w jej okolicach, łatwe docieranie do kolejnych miejsc miejskim samochodem oraz odrobinę więcej czasu na odpoczynek. Takiego planu podróży szukasz, jeżeli planujesz rodzinne wakacje na Islandii.
Jesteśmy Polakami mieszkającymi na Islandii. Naszą pasją są podróże i niemal każdy swój wolny czas poświęcamy na penetrowanie Islandii. Piszemy przewodniki turystyczne i nagrywamy vlogi podróżnicze z Islandii. Wszystko po to, aby przybliżyć ci Islandię i ułatwić planowanie podróży po tej cudownej krainie. Dziś zabieramy cię na rodzinną, dziesięciodniową wycieczkę dookoła Islandii.
Ostatni raz Islandię objechaliśmy razem z naszym dwulatkiem – latem i małym miejskim samochodem. Podróż udała nam się fantastycznie między innymi dlatego, że odpuściliśmy zwiedzanie według typowego, mocno napiętego planu podróży. My preferujemy podróżowanie w idei slow travel, ale doskonale rozumiemy turystów, którzy przylatują tu dosłownie na chwilę i chcą maksymalnie wykorzystać ten czas. Islandia, aż kipi tymi cudnymi atrakcjami przyrodniczymi i naprawdę czasem trudno się zdecydować, w którą stronę jechać.
Plan podróży
Opracowanie dobrego planu podróży nie zawsze jest łatwe, nie każdy lubi to robić i bardzo często dostajemy wiadomości z prośbami o pomoc. Co koniecznie trzeba zobaczyć, a co można odpuścić? Wiemy, jak wielkie są to rozterki, dlatego na bazie naszych podróżniczych doświadczeń tworzymy przewodniki oraz plany podróżnicze dla ludzi, którzy w tych podróżach szukają różnych rzeczy. Tym razem publikujemy najbardziej wyczekiwany plan na Islandię w 10 dni, w którym wyszczególniamy największe atrakcje turystyczne na Islandii, znajdujące się nieopodal głównej drogi nr 1, a także te dodatkowe – mniej znane, ale również ciekawe, którymi możesz jeszcze bardziej urozmaicić swój plan podróży.
Zwróć uwagę, że w panelu bocznym po lewej stronie dodaliśmy bardzo pomocny spis treści, dzięki któremu możesz szybko przenieść się do interesującego cię dnia. Natomiast na początku każdego opisu poszczególnego dnia załączyliśmy mapę z zaznaczonymi wszystkimi wspomnianymi przez nas atrakcjami danego regionu. Pinezki o kształcie ptaszka to największe atrakcje turystyczne. Zwykłe pinezki to te, przy których warto się dodatkowo zatrzymać, a gwiazdki to wycieczki płatne.
Sugerujemy trasy przejazdu, ale plan podróży modyfikuj pod siebie! My podajemy taką bazę/ściągawkę, która ma ci w tym planowaniu pomóc. Pod koniec tekstu znajdziesz mapę ze wszystkimi wspomnianymi atrakcjami w tym tekście. Każdy dzień ma swój własny przypisany kolor. Oddzielną pinezką (czerwoną) zaznaczyliśmy sugerowane miejsca noclegowe.
To, co? Jedziemy?
Dzień 1 – Reykjanes/Reykjavik
Dzień pierwszy to twój przylot na Islandię. W zależności od tego, o której godzinie będziesz lądować, to tyle czasu poświęcisz na zwiedzenie Półwyspu Reykjanes. To właśnie tu znajduje się lotnisko Keflavik. Zwiedzanie tego półwyspu oraz stolicy Islandii, czyli Reykjaviku możesz podzielić pomiędzy dniem przylotu i wylotu. Warto mieć na uwadze, że Port Lotniczy Keflavik znajduje się właśnie w Keflaviku, czyli 50 km od Reykjaviku. W Reykjaviku również jest lotnisko, ale obsługuje ono przede wszystkim loty krajowe.
Główne atrakcje
W pobliżu Portu Lotniczego w Keflaviku znajduje się najsłynniejsze islandzkie kąpielisko, czyli Błękitna Laguna (Blue Lagoon), którą zdecydowana większość turystów pragnie odwiedzić. Jeżeli ty również do tej grupy należysz, to sprawdź ofertę na oficjalnej stronie Błękitnej Laguny wcześniej niż na ostatni moment! Bilety należy kupić z wyprzedzeniem, a przede wszystkim upewnić się, czy będzie ono otwarte. Na Błękitną Lagunę warto poświęcić przynajmniej dwie, trzy godziny.

Błękitna Laguna
Pozostałymi atrakcjami wartymi odwiedzenia na Półwyspie Reykjanes są: niewielki krater Stampar, Most międzykontynentalny (Miðlína) zainstalowany na dwóch płytach tektonicznych, pole geotermalne Gunnuhver oraz dramatyczne klify nad Atlantykiem (Reykjanesviti i Valahnúkur). Wiele osób zatrzymuje się w niewielkim miasteczku Grindavik (Grindavík), gdzie znajduje się popularna restauracja (Café Bryggjan) z ponoć najlepszą zupą homarową na Islandii.

Most międzykontynentalny Miðlína

Pole geotermalne Gunnuhver

Klify Reykjanesviti/Valahnúkur
Na Reykjanes znajduje się również niewielkie, zielone jezioro Graenavatn (Grænavatn), słynne pole geotermalne Krysuvik-Seltun (Krýsuvík-Seltún) oraz jedno z piękniejszych jezior na Islandii, czyli jezioro Kleifarvatn. Jadąc południowym wybrzeżem warto zatrzymać się na kilka chwil przy luterańskim kościółku Strandarkirkja, gdzie znajdują się malutkie domki elfów. Jeżeli czas pozwoli, można podjechać jeszcze do wsi Eyrarbakki, by zwrócić uwagę na ciekawą zabudowę i piękny krajobraz na ocean, jednak ten przystanek możesz sobie podarować.

Jezioro Grænavatn

Pole geotermalne Seltún

Jezioro Kleifarvatn

Domki elfów przy kościele Strandarkirkja
Dodatkowe atrakcje
Wulkan Thrihnukagigur – wycieczka do wnętrza islandzkiego wulkanu Thrihnukagigur (Þríhnúkagígur) organizowana przez Inside the Volcano. Jest to droga wycieczka – dla jednej osoby kosztuje 44,000 kr (ok. 1280 zł)

Wejście do wnętrza wulkanu
Tunel lawowy Raufarholshellir – wycieczka do tunelu lawowego Raufarholshellir (Raufarhólshellir), która dostarcza podobnych wrażeń, co wulkan Thrihnukagigur. Organizatorem jest The Lava Tunnel. Ceny biletów rozpoczynają się od 6,900 kr (ok. 200 zł).

Tunel lawowy
Pseudokratery Raudholar – odwiedzenie czerwonych pseudokraterów Raudholar (Rauðhólar), które znajdują się na wyjeździe z Reykjaviku w stronę południa. Jest to darmowa atrakcja.

Pseudokratery
Dodatkowe informacje
- Na Reykjanes będziesz podziwiać tzw. księżycowy krajobraz, czyli potężne pola lawowe oraz pierwszy raz zobaczysz charakterystyczny islandzki mech. Pamiętaj, aby po nim nie chodzić i uważnie robić fotografie.
- Tego dnia wygodnie jest nocować w Reykjaviku lub okolicach (okolice Selfoss również będą dobre). Będzie to dobra baza wypadowa na jutrzejszy dzień.
Dzień 2 – Złoty Krąg
Dziś masz do zrobienia najpopularniejszą na Islandii trasę turystyczną, czyli Złoty Krąg (Golden Circle). Trasa ta obejmuje jedne z największych atrakcji turystycznych, których fotografie na pewno nieraz widziałaś w przewodnikach turystycznych, czy stronach biur podróży oferujących wycieczki po Islandii.
Główne atrakcje
Park Narodowy Thingvellir (Þingvellir) z wychodzącymi na powierzchnię ziemi płytami tektonicznymi. Najpopularniejszymi miejscami w Thingvellir są: wąwóz Almannagja (Almannagjá), wodospad Oxararafoss (Öxaráfoss), niewielki kanion Peningagja (Peningagjá) oraz kościół Thingvallakirkja (Þingvallakirkja). Na spacer po parku warto przeznaczyć godzinę/dwie godziny.

Park Narodowy Thingvellir
Gejzer Strokkur jest kolejnym obowiązkowym miejscem, które zwiedza się robiąc trasę Złoty Krąg. To właśnie tutaj zobaczysz wystrzeliwujący wysokim słupem wody do góry gejzer, który nazywa się Strokkur. Zobaczysz również stary gejzer Geysir, który obecnie jest uśpiony, a także wiele innych, mniejszych gorących źródełek na obszarze tego najsłynniejszego na Islandii pola geotermalnego. Jest to atrakcja na przynajmniej 30 minut.

Gejzer Strokkur
Wodospad Gullfoss to najważniejszy wodospad regionu Złoty Krąg. Jest jednym z potężniejszych i piękniejszych na Islandii. Gullfoss jest bardzo przyjemnym wodospadem do zwiedzania, a główna ścieżka spacerowa prowadzi do samych jego krawędzi. Latem wodospad jest raczej łatwo osiągalny, chociaż ścieżka przy nim może być czasem delikatnie błotnista. Podobnie, jak w przypadku gejzerów, warto tu spędzić przynajmniej 30 minut.

Wodospad Gullfoss
Jezioro kraterowe Kerid (Kerið) jest ostatnim i jednym z najważniejszych punktów trasy po atrakcjach Złotego Kręgu. Warto zatrzymać się w tym miejscu nie tylko na zrobienie fotografii, ale również, by obejść krater dookoła! Szlak nie jest trudny, chociaż lepsze buty sportowe/trekkingowe na pewno się tu przydadzą. Obejście krateru zajmuje około 20 minut. Można też zejść nad samo jezioro i jest to całkowicie bezpieczne, ponieważ znajduje się tam wygodna ścieżka. Przy Kerid najczęściej spędzamy około godziny.

Jezioro kraterowe Kerid
Dodatkowe atrakcje
Region Złotego Kręgu obfituje w różnorodne atrakcje turystyczne. Oprócz czterech powyższych atrakcji, które są najważniejsze i najbardziej popularne na Złotym Kręgu, można wymienić jeszcze:
- kąpieliska Laugarvatn Fontana, Secret Lagoon
- gorące źródło Hrunalaug
- wodospady Thorufoss (Þórufoss), Bruarfoss (Brúarfoss), Faxi
- szklarnię pomidorów Fridheimar (Friðheimar)
Więcej informacji o tym regionie znajdziesz tutaj: PRZEWODNIK PO ZŁOTYM KRĘGU

Laugarvatn Fontana

Wodospad Thorufoss
Ponadto w stosunkowo niedalekiej odległości od powyższych atrakcji Złotego Kręgu znajdują się jeszcze takie:
- Gorąca rzeka Reykjadalur – jest to bardzo chętnie odwiedzana gorąca rzeka na Islandii, w której każdy i całkowicie za darmo może się wykąpać. Aby do niej dotrzeć trzeba udać się na lekki hiking, który trwa około 45 min – 1 h. Tak więc jest to idealne miejsce na zakończenie (letniego) dnia i najczęściej na Reykjadalur przeznacza się trzy, cztery godziny.
- Nesjavellir – jest to nasze ukochane miejsce, nasza perełka, którą bardzo serdecznie Ci polecamy odwiedzić. Jest to obszerne pole geotermalne na terenie elektrowni geotermalnej. Spacer zajmuje około godziny/dwóch godzin.

Gorąca rzeka Reykjadalur

Nesjavellir
Dodatkowe informacje
- Noclegu szukaj w okolicach miejscowości Hveragerdi (Hveragerði)/Hvolsvollur (Hvolsvöllur).
- Trasa Złoty Krąg ma stosunkowo dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną.
Dzień 3 – Wodospady Islandii
Kolejnymi bardzo znanymi atrakcjami na Islandii są wodospady, które usytuowane są na samym południu Islandii. Wycieczkę nad nie, a także do uroczej wsi Vik (Vík í Mýrdal) można zrobić jednego dnia jadąc z Reykjaviku i wracając do stolicy z powrotem. Jednak jadąc dookoła Islandii, trzeci dzień podróży zakończysz nieco dalej niż w Viku, czyli w okolicach wsi o wdzięcznej nazwie Kirkjubaejarklaustur (Kirkjubæjarklaustur).
Główne atrakcje
Jadąc z okolic Hvolsvollur (Hvolsvöllur), kierujesz się dalej na południowy-wschód. Pierwszy przystanek robisz przy jednym z najsłynniejszych wodospadów, czyli Seljalandsfoss. To jest ten wodospad, za którego spadający słup wody możesz wejść. Warto, abyś tego dnia miała na sobie ubrania odporne na wodę (dobrą kurtkę, spodnie i dobre buty). Nieopodal tego cudnego i bardzo popularnego wodospadu znajduje się nieco mniej znany i ukryty za skałami. Nazywa się on Gljufrabui (Gljúfrabúi) i naprawdę szkoda o niego nie zahaczyć.

Wodospad Seljalandsfoss

Wodospad Gljufrabui
Trzecim wodospadem dzisiejszego dnia jest Skogafoss (Skógafoss), którego wysokość to 69 metrów! Robi piorunujące wrażenie i to jest właśnie ten wodospad, przy którym nakręcono scenę z Flokim do serialu ‘Wikingowie’! Nazwa wodospadu oznacza ‘Leśny Wodospad’ i nie wiadomo skąd się ona wzięła, ponieważ w okolicy nie ma żadnych lasów. Skogafoss jest dostępny przez cały rok, a parking przed nim jest darmowy.
Kolejną atrakcją są okolice Viku, gdzie znajduje się czarna plaża Reynisfjara ze znanymi, pionowymi słupami bazaltowymi, a także niewielki cypel Dyrhólaey (Dyrhólaey), który jest idealnym miejscem do obserwacji morskiego ptactwa. W obu tych miejscach w sezonie letnim warto wypatrywać maskonurów, czyli ptaków, które stały się symbolem Islandii. Warto również pamiętać, że plaża Reynisfjara jest bardzo zdradliwa i aby zachować bezpieczeństwo nie należy podchodzić za blisko brzegu oceanu.

Plaża Reynisfjara

Plaża Reynisfjara

Cypel Dyrholaey
Dodatkowe atrakcje
Opuszczony basen Seljavallalaug – w drodze do wodospadu Skogafoss znajduje się zjazd na parking, z którego warto się udać na krótki spacer do basenu Seljavallalaug. Otoczony jest on górami, z których spływają cieniutkie jak nitki wodospady. Miejsce piękne i w obecnych czasach dosyć popularne. Seljavallalaug to najstarszy basen na Islandii, który powstał specjalnie dla osób, które chciały nauczyć się pływać. Zimą to miejsce może być trudne do osiągnięcia.

Basen Seljavallalaug
Wrak samolotu – wrak samolotu Douglas Dakota C-117 jest taka dodatkową i ostatnimi czasy bardzo popularną atrakcją na Islandii, chociaż naprawdę to nie jest nic nadzwyczajnego. To po prostu wrak samolotu, który nigdy nie został sprzątnięty. Można odpuścić – tym bardziej, że w jedną stronę trzeba iść około 4 km. Ten czas warto poświęcić znacznie ciekawszym i naturalnym atrakcjom Islandii.
Yoda Cave – w drodze do Klaustur, niedługo po wyjeździe z Viku, znajduje się atrakcja, która na pewno bardzo spodoba się fanom Gwiezdnych Wojen. Yoda Cave to niewielka grota, której wejście jest w kształcie Yody!

Yoda Cave
Klaustur – jeżeli masz do zagospodarowania jeszcze chwilę czasu, to na zakończenie dnia możesz pochodzić po wsi, w której (lub okolicach której) będziesz spędzać dzisiejszą noc. Jest w niej kilka urokliwych miejsc, a najbardziej znanymi są wodospd Systrafoss oraz słupy bazaltowe Kirkjugolfid (Kirkjugólfið).

Słupy bazaltowe Kirkjugolfid
Dodatkowe informacje
- Przy zwiedzaniu wodospadów warto mieć na sobie wodoszczelne ubrania.
- Strój kąpielowy oraz ręcznik przydadzą się jeżeli zdecydujesz się na kąpiel w Seljavallalaug.
- Bardzo uważaj na czarnej plaży Reynisfjara.
- Nocleg najlepiej wybrać w Klaustur (skrót od Kirkjubarjarklaustur, który często jest stosowany) lub w bliskiej okolicy tej wsi. Z Viku do Klaustur jedzie się około godziny samochodem.
Dzień 4 – Laguna lodowcowa
Dziś również zwiedzasz południe Islandii, ale cały czas kierujesz się na wschód kraju. Atrakcjami dnia dzisiejszego są m.in. dwa fragmenty największego lodowca na Islandii, jeden z najpiękniejszych na świecie kanionów oraz malowniczy hike do bazaltowego wodospadu.
Główne atrakcje
Dzisiejszy dzień zaczynasz od zwiedzenia przepięknego kanionu Fjadrargljufur (Fjaðrárgljúfur), który kilka lat temu wypromował Justin Bieber, nagrywając w nim jeden ze swoich teledysków. Dojazd do kanionu nie jest trudny, ale droga przez pewien odcinek jest żwirowa. Długość kanionu to 2 km. Zwiedza się bardzo przyjemnie wytyczoną ścieżką spacerową.
Jeżeli masz ochotę na kilkudziesięciominutowy i bardzo malowniczy spacer, to świetną propozycją jest hike do wodospadu Svartifoss, który zaliczany jest do najatrakcyjniejszych wodospadów na Islandii. Svartifoss znajduje się na terenie Rezerwatu Przyrody Skaftafell, który jest zieloną oazą pomiędzy białymi lodowcami i potężnymi, polodowcowymi, czarnymi równinami. Miłe urozmaicenie przy tak surowym krajobrazie. Wejście do Skaftafell jest darmowe, ale za parking płaci się 750 kr.

Wodospad Svartifoss
Następnym pięknym miejscem, które raczej nie należy do tych najbardziej znanych, jest jęzor lodowcowy Svinafellsjokull (Svínafellsjökull). Dojazd do niego z głównej drogi nr 1 nie zajmuje dużo czasu, ale jest to odcinek drogi żwirowej.

Lodowiec Svinafellsjokull
Wisienką na torcie dzisiejszego dnia i prawdopodobnie miejscem, które zrobi na Tobie największe wrażenie jest laguna lodowcowa Jokulsarlon (Jökulsárlón) wraz z Diamentową Plażą nieopodal laguny.

Laguna lodowcowa

Diamentowa Plaża
Dodatkowe informacje
- Lodowe diamenty nie zawsze występują na plaży (zależy to od temperatury).
- Jeżeli masz wystarczająco dużo czasu, to możesz wybrać się na rejs po lagunie lodowcowej.
- Nocleg najlepiej wybrać w okolicy miejscowości Hofn (Höfn). My możemy serdecznie polecić hotel Hali Country Hotel.
Dzień 5 – Fiordy Wschodnie
Z okolic Hofn (Höfn) jedziesz do miasteczka Egilsstadir (Egilsstaðir), w którym zatrzymasz się na noc. Niestety tego dnia spędzisz stosunkowo dużo czasu w samochodzie, natomiast bajeczne widoki na Fiordy Wschodnie Islandii na pewno wiele ci zrekompensują.
Główne atrakcje
Po drodze jest kilka miejsc, przy których naprawdę warto jest się zatrzymać. W większości nie są to super znane atrakcje turystyczne Islandii, ale po prostu piękne, malownicze krajobrazy. My robiąc ten odcinek Islandii w zeszłym roku, mieliśmy przecudną pogodę i naprawdę zatrzymywaliśmy się praktycznie, co chwilę. Dodatkowo w tym regionie Islandii żyją renifery, tak więc warto się rozglądać – my zawsze mamy pod ręką lornetki, ale ostatnio renifery widzieliśmy wiele razy tuż przy drodze.
Pierwszym miejscem po wyjeździe z okolic Hofn (Höfn), które warto odwiedzić to przepiękna plaża Vestrahorn na niewielkim półwyspie Stokksnes. Znajdują się na niej jedne z najbardziej malowniczych gór i widok na nie naprawdę powala na kolana. Aby dotrzeć na na Vestrahorn należy tuż przed tunelem skręcić w prawo na żwirową drogę i jechać tak, jak ona prowadzi. Na Stokksnes jest też replika wikińskiej osady, która została zbudowana na potrzebny filmu, który jednak nigdy nie został nakręcony. Scenografia ta stała się małą atrakcją turystyczną.
Ciekawymi przystankami są: Gledivik (Gleðivík), czyli wybrzeże przy Djupivogur (Djúpivogur) wzdłuż którego zostały zainstalowane wielkie, kamienne jaja, a także farma Teigarhorn, które jest jednym z najbardziej znanych miejsc na świecie, gdzie występują zeolity, a także muzeum Petra z pokaźną kolekcją kamieni.
Po dotarciu do niewielkiego miasta Egilsstadir (Egilsstaðir), które tym samym jest największym w tej części Islandii, warto odpocząć w nowym kąpielisku Vok (Vök Baths).

Stokksnes

Gledivik

Renifery

Kolekcja kamieni Petry

Kapielisko Vok
Dodatkowe informacje
- Nocleg warto znaleźć w Egilsstadir (Egilsstaðir) lub bliskiej okolicy.
- W Egilsstadir znajduje się kilka większych sklepów i jest to dobre miejsce, aby zrobić większe zapasy na dalszą podróż.
Dzień 6 – Egilstaddir – Myvatn
Plan podróży dzisiejszego dnia będzie bardzo wiele zależeć od ciebie. W okolicach Egilsstadir (Egilsstaðir) znajduje się wiele ciekawych miejsc, ale z racji tego, że masz ograniczony czas, niestety nie dasz rady zobaczyć wszystkich. Natomiast pokażę ci jaki masz wybór.
Główne atrakcje
Przy Egilsstadir znajduje się malownicze jezioro polodowcowe o nazwie Lagarfljot (Lagarfljót). Jest ono najdłuższym jeziorem na Islandii i wzdłuż niego znajduje się kilka atrakcji przyrodniczych. Do największych należy największy las narodowy na Islandii – Hallormsstadaskogur (Hallormsstaðaskógur) – a także przepiękne wodospady – Litlanesfoss oraz Hengifoss. I właśnie wycieczkę nad wodospady – jeżeli lubisz piesze wędrówki – możesz uwzględnić w planie podróży dzisiejszego dnia. Trzeba się liczyć na poświęcenie około dwóch godzin na tę wycieczkę.

Wodospad Litlanesfoss

Wodospad Hengifoss
Innym pomysłem jest pojechanie do miasteczka Seydisfjordur (Seyðisfjörður), które przez wielu uważane jest za najpiękniejsze miasteczko na Islandii. To właśnie w nim znajduje się słynny chodnik pomalowany w kolory tęczy, który znajduje się przed niewielkim, błękitnym kościele. Seydisfjordur leży nad zatoką, a z trzech stron otoczone jest wysokimi górami, z których spływają dziesiątki cienkich wodospadów. Na wizytę w Seydisfjordur warto doliczyć około dwóch, trzech godzin.

Miasteczko Seydisfjordur
Krajobraz drogi z Egilsstadir nad jezioro Myvatn (Mývatn) jest bardzo surowy i w tej swojej surowości wyjątkowo piękny. Zazwyczaj ten odcinek przejeżdża się bez częstego zatrzymywania, ale warto rozprostować nogi przy wodospadzie Rjukandi (Rjúkandi).
Dodatkowe informacje
- Nocleg wybierz w okolicy jeziora Myvatn (Mývatn), ponieważ jutro będziesz zwiedzać atrakcje w jego pobliżu.
Dzień 7 – Diamentowy Krąg
Diamentowy Krąg to północna odpowiedź na trasę Złotego Kręgu, która znajduje się na południu kraju. Niedawno miało miejsce oficjalne otwarcie tej trasy i obecnie nie ma większego problemu z dotarciem do jej wielkich atrakcji turystycznych. Trasa ta obejmuje jezioro
Główne atrakcje
Jeżeli nocowałaś w pobliżu jeziora Myvatn, to dzisiejszy dzień zacznij od zwiedzania geoatrakcji, które znajdują się w jego okolicy. Tak naprawdę można spędzić cały jeden dzień na eksplorowaniu tego miejsca, a przewodnik po największych atrakcjach jeziora Myvatn znajdziesz tutaj: PRZEWODNIK PO JEZIORZE MYVATN. Do jego największych atrakcji należą:
- Jaskinie Grjotagja (Grjótagjá)
- Krater Hverfjall
- Lawowe zamki Dimmuborgir
- Formacje lawowe Höfði
- Pseudokratery Skútustaðagígar
- Góra Vindbelgjarfjall
- Kąpielisko Myvatn Nature Baths – odpowiednik Błękitnej Laguny
- Pole geotermalne Hverir
- Krater Viti (Víti) w systemie Krafla

Kąpielisko Myvatn Nature Baths

Pole geotermalne Hverir

Krater Viti

Pseudokratery
Następnie skieruj się na wodospad Dettifoss, który jest najpotężniejszym wodospadem w Europie. Kolejnym topowym miejscem na trasie Diamentowego Kręgu jest o wyjątkowym kształcie – podkowy konia – zielony kanion Asbyrgi (Ásbyrgi). Znajdziesz w nim kilka malowniczych szlaków spacerowych oraz fajne miejsce na piknik. Teraz kieruj się drogą #85 na północny zachód do niewielkiego miasteczka Husavik (Húsavík). Husavik jest najlepszym miejscem, skąd wypływa się na obserwację wielorybów. Jeżeli planujesz taki rejs, to polecam ci zdecydować się właśnie w tym miejscu. Jeżeli jednak nie możesz sobie pozwolić na taką atrakcję (która często do tanich nie należy), to ciekawym rozwiązaniem może być dla Ciebie wizyta w Muzeum Wielorybów w Husaviku. Dalej jedź na południe do drogi #1, ale za nim skierujesz się do Akureyri, to zatrzymaj się jeszcze przy jednym, wyjątkowym wodospadzie – wodospadzie Godafoss (Goðafoss), czyli wodospadzie nordyckich bogów.
Dodatkowe informacje
- Nocleg wybierz w Akureyri.
Dzień 8 – Akureyri – Fossatun
Dziś opuszczasz północ Islandii i kierujesz się na południe kraju. Czeka cię długa trasa, ale po drodze zahaczysz o kilka miejsc, w których złapiesz oddech, rozprostujesz nogi i zapewnisz sobie wspaniałych wrażeń estetycznych.
Główne atrakcje
Poranek poświęć na krótki spacer po Akureyri, czyli największym i głównym mieście na północy Islandii. Jest ono piękne i dużo bardziej zielone od Reykjaviku i jego okolic. Przejdź się nad wybrzeże i pochodź uliczkami miasteczka. Następnie podjedź do Domku Świątecznego (Jólagarðurinn), który otwarty jest przez cały rok. To wyjątkowy sklepik ze wszystkimi ozdobami bożonarodzeniowymi, jakie można sobie tylko wymarzyć. W domku gra nastrojowa muzyka świąteczna, a w pomieszczeniach unosi się cudownie świąteczny aromat.

Domek Świąteczny Jolahusid
Ciekawym przystankiem, który możesz zrobić jest ten przy farmie Glaumbaer (Glaumbær), gdzie znajdują się znane domki torfowe. Jest to skansen, w którym można zobaczyć tradycyjne islandzkie budownictwo. Aby dotrzeć do tego miejsca należy odbić z głównej drogi #1 na drogę #75, tak więc dodajemy do trasy trochę kilometrów, ale w jedną stronę nie jedzie się dłużej niż 10 minut. Podobnie jest w przypadku kolejnego wyjątkowego miejsca, które często jest pomijane przez podróżnych jadących dookoła Islandii. Mam na myśli cudowny kanion Kolugljufur (Kolugljúfur), do którego dojeżdża się drogą #715 – około 7 min w jedną stronę z głównej drogi.

Kanion Kolugljufur
Ostatnim większym miejscem, które warto odwiedzić jest krater wulkanu Grabrok (Grábrók). Wycieczka – tam i z powrotem – na 170-metrowy wulkan zajmuje około 40 minut.

Krater Grabrok
Dodatkowe informacje
- Najlepszym miejscem, jakie możesz wybrać na nocleg w tym regionie jest Fossatun – zwłaszcza, kiedy podróżujesz z dziećmi! To tu spotkasz… islandzkie trolle!

Teren ośrodka Fossatun
Dzień 9 – Srebrny Krąg
Srebrny krąg to kolejna odpowiedź na Złoty Krąg. Tym razem jest to trasa poprowadzona po największych atrakcjach fiordu Borgarfjordur (Borgarfjörður) w zachodniej części Islandii. Nie jest to najbardziej znana trasa i jest duże prawdopodobieństwo, że jeszcze nie słyszałaś jej nazwy, która dopiero od niedawna jest pomału wprowadza do turystycznego słownika Islandii.
Główne atrakcje
Miejscem początkowym dzisiejszej trasy jest albo Fossatun (Fossatún) albo Borgarnes lub jego okolice. Pierwszym dłuższym przystankiem będzie gorące źródło Deildartunguhver, które uważane jest za najpotężniejsze w całej Europie. Przy nim znajduje się również niewielkie kąpielisko geotermalne Krauma, tak więc możesz zacząć dzisiejszą podróż od relaksu.

Deildartunguhver
Następnie zatrzymasz się w wiosce Reykholt, która w średniowieczu była bardzo ważnym punktem religijnym, kulturowym i edukacyjnym. Główną atrakcją, która wybija się z krajobrazu Reykholt jest budynek, w którym znajduje się zarówno nowy kościół, jak i Snorrastofa, czyli centrum kulturalno-badawcze historii Borgarfjordur, które zostało założone ku pamięci Snorriego Sturlusona.

Reykholt
Z Reykholt jedziesz w górę meandrującej rzeki Hvita i Borgarfirdi (Hvítá í Borgarfirði) i po niecałych dwudziestu minutach docierasz na parking przy przepięknych wodospadach Hraunfossar oraz Barnafoss.

Hraunfossar

Barnafoss
Dodatkowe atrakcje
Dodatkowymi atrakcjami w regionie srebrnego kręgu są: pole lawowe Hallmundarhraun z jaskiniami lawowymi (warta odwiedzenia jest jaskinia Vidgelmir (Víðgelmir)), a także lodowiec Langjokull (Langjökull), który wraz z przewodnikami można eksplorować.
Jeżeli czas pozwoli, to w drodze powrotnej możesz zjechać na drogę nr 52 i wracać do Reykjaviku przez Park Narodowy Thingvellir. Przy drodze nr 52 znajduje się niewielkie gorące źródło Krosslaug, które jest dodatkową, bardzo uroczą atrakcją. Przy wejściu do niego można kupić przepyszny rabarbarowy dżem!

Krosslaug

Dżemy rabarbarowe
Dodatkowe informacje
- Nocleg wybierz w Reykjaviku lub jego okolicy.
Więcej informacji o tym regionie znajdziesz tutaj: PRZEWODNIK PO SREBRNYM KRĘGU
Dzień 10 – Reykjavik/Keflavik
Dziesiąty dzień, to dzień twojego powrotu do domu, ale coś mi się wydaje, że niedługo znów zobaczymy się na Islandii. 😉 Ten dzień możesz przeznaczyć na zwiedzenie centrum stolicy Reykjaviku lub zwieńczyć pobyt na Islandii wizytą w Błękitnej Lagunie.
Jeżeli zdecydujesz się na zwiedzanie Reykjaviku, to aby zobaczyć większość najpopularniejszych wśród turystow miejsc, to wystarczy przeznaczyć około dwóch godzin. Reykjavik fajnie zwiedza się spacerując po jego malowniczych uliczkach, natomiast do najpopularniejszych miejsc należą:
- Kościół Hallgrímskirkja
- Centrum kulturalno-konferencyjne Harpa
- Muzeum Perlan
- Rzeźba Sun Voyager (Sólfar)
- Ulica Laugavegur
- Dom Höfdi
- Wybrzeże ze starym portem
- Budynek Urzędu Premiera

Reykjavik i kościół Hallgrimskirkja
Mapa podróży
Dodatkowe informacje
Przydatne strony internetowe:
- Road.is – warunki drogowe i pogodowe
- Vedur.is – prognoza pogody i zorzy polarnej
- SafeTravel.is – ostrzeżenia dot. warunków na Islandii
Więcej praktycznych informacji turystycznych:
- Wynajem samochodu na Islandii
- Tankowanie na Islandii
- Sklepy spożywcze na Islandii
- Podróż na Islandię zimą
- Maskonury na Islandii
- Renifery na Islandii
- Jak się przygotować w podróż?
- Noclegi na Islandii
- Przydatne strony i aplikacje
- Klimat i pogoda na Islandii
5 komentarzy
Kochani , Wasz blog i wszystkie Wasze wpisy , sugestie i wskazówki sa obecnie BIBLIĄ podczas naszej wyjątkowej podróży kamperem po Islandii !
Opierając się całkowicie na Waszym planie podróży dookoła Islandii w 10 dni przemierzamy cudne obszary , zwiedzamy piękne miejsca nie martwiąc się o plan i o to, ze opuścimy jakieś cudeńko po drodze !
Ależ nam żeście ułatwili życie !
Codziennie, w każdej chwili naszej wyprawy jesteśmy Wam nieustannie wdzięczni .
Ściskamy Was mocno i gorąco pozdrawiamy !
Nieustannie wdzięczni
Magda , Piotr, Pola i Tymek
Szymczakowie
Kochani! Ogromnie dziękujemy za ten komentarz, jest nam przeogromnie miło i naprawdę bardzo się cieszymy, że choć trochę mogliśmy Wam pomóc w Waszej podróży po Islandii! Trzymamy kciuki za kolejne dni, oby pogoda Wam dopisywała i abyście mieli wystarczająco dużo czasu na te wszystkie cudne atrakcje! Bardzo serdecznie Was pozdrawiamy i raz jeszcze dziękujemy za wiadomość!
Z trudnego zadania, zwiedzenia Islandii w 10 dni, wybrnęliście znakomicie. Warto jednak tych wszystkich, którym wydaje się, że Islandię można zwiedzić w 10 dni wyprowadzić z błędu. Islandii nie da się ogarnąć w 10 dni. Jazda jedynką jest jak autokarowa wycieczka Japończyków podczas wycieczki po Polsce. Warszawa – Żelazowa Wola – Kraków – Zakopane – Oświęcim – Wrocław – Poznań – Gdańsk – Warszawa. Jeżeli chcecie zobaczyć i poczuć prawdziwą Islandię, wynajmijcie sobie samochód 4x i jedźcie w bezkresne obszary Interioru – High Land – albo w Fiordy Zachodnie lub Fiordy Wschodnie. To jest PRWDZIWA ISLANDIA. Wejdźcie sobie na jakiś szczyt 1000-1500 m n.p.m. Zobaczcie ten kraj z lotu ptaka. Weźcie przewodnika, by poprowadził Was po Lodowcach Islandii. Dopiero wtedy poczujecie, że byliście w Islandii. Zrozumiecie i poczujecie jej urok.
I noclegi nie w hotelach, ale na farmach w guesthouses, by poznać Islandczyków – niesamowici ludzie – podczas rozmów przy wieczornej kawie. I zdecydowanie Północ, w szerokim tego słowa znaczeniu, nie Południe. Pozdrawiam Wszystkich. Marcin Kozłowski.
Dziękujemy za komentarz! A moim zdaniem jest troszkę inaczej. Prawdziwa Islandia jest wszędzie. Są to zarówno najpopularniejsze i najłatwiej dostępne atrakcje, jak i te dalekie, trudno osiągalne, odległe i dzikie. Nie każdy chce lub może (np. z powodów zdrowotnych, finansowych, czy właśnie posiadania dzieci, pod które układa się plan podróży) sobie pozwolić na przemierzenie choćby przytoczonych Fiordów Zachodnich, islandzkich wyżyn czy wycieczkę na lodowiec. Dla niektórych Golden Circle, okolice Akureyri, południe kraju, czy inne miejsca znajdujące się przy jedynce są spełnieniem największych marzeń. Z dziećmi (zwłaszcza malutkimi) wyjście na górę niekoniecznie jest możliwe. Finansowo dodatkowe wycieczki zorganizowane, czy podróż w głąb kraju, dla niektórych to jest już za dużo. Tak samo kwestia noclegów to bardzo indywidualna sprawa. Zaproponowany plan podróży “Dookoła Islandii w 10 dni – plan podróży dla całej rodziny – został przygotowany dla osób, które właśnie przylatują na Islandię na 10 dni, chcą objechać ją dookoła (czyli odbyć podróż, od której najczęściej się zaczyna poznawanie Islandii), a także które mają (małe) dzieci. To jest odpowiedź na liczne prośby naszych czytelników, aby podpowiedzieć, jak zorganizować sobie właśnie taki “podstawowy” pobyt – objazdówkę Islandii – a nie jedyna propozycja zwiedzania Islandii w 10 dni. Inne plany podróży i cudowne miejsca Islandii zostały opisane w osobnych wpisach na naszym blogu. Mnie te podstawowe atrakcje Islandii na tyle oczarowały, że postanowiłam przeprowadzić się do tego kraju na stałe. Nie musiałam zwiedzać najdzikszych regionów, by kraj rzucił na mnie urok. 😉 I szanuję Twoje zdanie i miejsca, które lubisz najbardziej, rozumiem doskonale. Dla mnie, po studiach geologicznych, każdy region Islandii jest niezwykle fascynujący i nie potrafiłabym wybrać, co jest lepsze – czy północ, czy południe. To wszystko jest bardzo indywidualną kwestią, ale tak, oczywiście, że warto się dzielić swoimi wrażeniami. Serdecznie pozdrawiam!
Chciałam serdecznie podziękować za świetnie opracowany plan, który był nieodłączny w naszej 11-sto dniowej podróży kamperem w składzie: babcia, dziadek, mama, tata i 2 chłopców w wieku 6 i 8 lat 🙂 Niektóre punkty zachwyciły wszystkich, ale były też miejsca, które szczególnie przypadły do gustu poszczególnym uczestnikom wyprawy. Po drodze czytaliśmy szczegółowe opisy zwiedzanych miejsc i trochę ciekawostek o Islandii. Pozdrawiamy ciepło z Wrocławia