Elektroniczny system haseł

Demi
Published: Last Updated on

Elektroniczny system haseł na Islandii

Obywatele i rezydenci Islandii bardzo wiele spraw urzędowych oraz innych związanych z życiem na Islandii mogą załatwić internetowo. Do zalogowania się na stronach islandzkich urzędów i instytucji (firm, organizacji, gmin oraz innych organów publicznych i prywatnych) do swoich prywatnych kont (wciskamy Mínar síður lub Innskráning), potrzebne są hasła i na Islandii jest kilka różnych systemów haseł:

  • Íslykill
  • Rafræn skilríki á kortum
  • Rafræn skilríki á farsíma

Warto czym prędzej postarać się o możliwość korzystania z tych haseł, ponieważ bardzo ułatwiają one załatwianie i sprawdzanie różnych ważnych rzeczy – bez wychodzenia w domu i o każdej porze doby, co jest dużą oszczędnością czasu.

Mínar síður lub Innskráning – przenoszą na stronę do logowania się do swoich kont urzędów/instytucji, na których jest możliwość logowania się. Czyli na przykład:

Íslykill (IceKey)

Pierwszą możliwością jest posiadanie hasła Íslykill (IceKey, Klucz lodowy). Do logowania, oprócz hasła íslykill, potrzebny jest islandzki numer identyfikacyjny kennitala. Hasło íslykill uzyskuje się podczas logowania na dowolnej stronie, na której jest możliwość logowania się poprzez íslykill.

Pierwszy íslykill zostaje wygenerowany losowo przez maszynę i składa się z trzech słów ze słownika islandzkiego,  które są oddzielone kropkami (np. fyndið.lögfræðingur.hamingja). Przy pierwszym użyciu hasła, użytkownik zostaje poproszony o jego zmianę i musi to być tzw. mocne hasło, które zawiera co najmniej 10 znaków (z literami cyframi i symbolami).

Íslykill można uzyskać za pośrednictwem osobistej witryny bankowej, listownie pod adres zameldowania, listownie do ambasady Islandii za granicą lub w biurze Rejestru Krajowego (Þjóðskrá Íslands).

Więcej informacji znajdziesz tu: ÍSLYKILL

Rafræn skilríki á farsíma

Rafræn skilríki á farsíma to elektroniczny identyfikator w telefonach komórkowych, który jest bardzo uniwersalnym i wygodnym sposobem do logowania się na swoje konta różnych placówek. Do logowania potrzebny jest tylko islandzki numer telefonu, telefon komórkowy oraz ustalony przez użytkownika czterocyfrowy PIN, który wybiera się na telefonie za każdym razem logowania się na swoje konto.

Aby uzyskać identyfikator mobilny należy przypisać kartę SIM do nazwiska i upewnić się, że obsługuję ona elektroniczny identyfikator (można to sprawdzić na Auðkenni), a jeżeli nie, to należy udać się do operatora sieci komórkowej i poprosić o wymianę karty SIM na właściwą. Następnie przed użyciem identyfikatora należy go aktywować w banku. Potrzebny jest ważny dowód tożsamości ze zdjęciem (paszport, dowód osobisty lub prawo jazdy).

Przy logowaniu podaje się na stronie swój numer telefonu, a następnie wpisuje na swoim telefonie ustalony przez siebie numer PIN.

Więcej informacji znajdziesz tu: RAFRÆN SKILRÍKI Í FARSÍMA

Rafræn skilríki á kortum

Rafræn Skilríki á kortum to elektroniczy identyfikator umożliwiający logowanie się do wielu kont przy pomocy karty oraz odpowiedniego czytnika kart podpinanego do komputera przez USB i aplikację. Jest to mniej wygodny sposób logowania się, który można sobie podarować. Używało się go przed mobilną wersją.

Więcej informacji znajdziesz tu: RAFRÆN SKILRÍKI Á KORTUM

Nie wszystkie placówki udostępniają każdy sposób logowania się. Nie wszędzie zalogujemy się Lodowym kluczem. Elektroniczny identyfikator mobilny jest bardziej uniwersalnym sposobem.


Zostaw komentarz