Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
  • NASZA RODZINA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachod 📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachodniej części Islandii.

Świetny pomysł na rodzinny spacer, który zajmie około dwóch godzin. Dojazd z Reykjavíku to niecałe półtorej godziny.

Szlak jest dobrze oznakowany i w większości prowadzi po płaskim, przez rozległe pole lawowe, które obecnie jest delikatnie zarośnięte krzewami. Małe schody - w sensie przenośnym i dosłownym -  zaczynają się pod samym kraterem, gdzie właśnie trzeba się zacząć wspinać. Zamontowano łańcuchy, także jest wygodnie. Z małymi dziećmi bardzo ostrożnie, trzeba asekurować, ewentualnie można założyć dziecku uprząż. My z prawie 5-letnim Kajtkiem daliśmy radę. 😉

#Islandia #iceland #westiceland #snæfellsnes #geoislandia
📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie wi 📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie więcej niż 50 km od Reykjavíku i jest jedną z trzech głównych atrakcji najsłynniejszej trasy turystycznej w Islandii, czyli Złotego Kręgu. Uważany jest za jedno z najważniejszych miejsc dziedzictwa kulturowego Islandii oraz symbol unikatowej w skali świata geologii tego kraju.

Fragment nowego wpisu, który właśnie ukazał się na geoislandia.pl 👇

Islandia jest wyspą znajdującą się w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Przez Atlantyk – od bieguna do bieguna – przebiega rozbieżna granica płyt kontynentalnych (płyty Północnoamerykańskiej i Eurazjatyckiej), którą tworzy tzw. Grzbiet Śródatlantycki. Jest to długa na kilkanaście tysięcy kilometrów dolina ograniczona pasmami górskimi, które budowane są przez erupcje podwodnych wulkanów. Jak sama jego nazwa wskazuje, grzbiet ten przebiega po dnie oceanu, jednak właśnie na Islandii wynurza się na jej powierzchnię. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że Islandię buduje plama gorąca, która przy okazji wyniosła ten grzbiet właśnie na powierzchnię wyspy. Dzięki temu przebywając w Þingvellir mamy szansę zobaczyć, jak wygląda grzbiet śródoceaniczny i tym samym suchą stopą pochodzić po dnie oceanu, a także przekonać się, jaki wpływ na życie człowieka oraz oczywiście krajobraz wyspy, ma ta potężna siła pochodząca z wnętrza Ziemi.

#Islandia #parknarodowy #thingvellir #thingvellirnationalpark #southiceland 

@thingvellir_national_park 
@southiceland
Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko geotermalne w Islandii, które znajduje się w Akureyri - naprzeciwko miasta, czyli po drugiej stronie fiordu, tuż przy drodze nr 1. 

Jego nazwa nawiązuje do jednego z największych atutów tego regionu, czyli lasów.

Natomiast sama laguna powstała dzięki przypadkowemu natknięciu się na żyłę wody geotermalnej, podczas budowy nowego tunelu. Był konkurs na to, jak ją wykorzystać i wygrał pomysł budowy kąpieliska.

Uważam, że Akureyri potrzebowało tej atrakcji! Kameralne, zielone, przyjemne miejsce.

Ta sama woda zasila "sekretne" źródło geotermalne na zboczu fiordu - napisałam o nim w pierwszym wpisie na Geoislandii. 😉

#islandia #iceland #akureyri #forestlagoon #skógarböðin
📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jedn 📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jednym z największych jezior w Islandii. Nas oczarowało tak bardzo, że Egilsstaðir - największe miasteczko na wschodzie Islandii, które usytuowane jest właśnie nad tym jeziorem - stało się naszym corocznym miejscem wypoczynkowym. ❤️

P.S. Lagarfljót zamieszkiwane jest przez potwora morskiego Lagarfljótsormurinn, który ostatnio widziany był w 2012 roku.🐉

#Islandia #iceland #easticeland #lagarfljót #geoislandia
📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw gór 📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw górski Vestrahorn to piękna widokowo atrakcja znajdująca się nieopodal miasteczka Höfn na wschodzie Islandii. Jest to jeden z obowiązkowych punktów wśród fotografów odwiedzający Islandię. 

Miejsce to ma dogodną lokalizację, a także sam dojazd, ale dostęp na półwysep jest płatny. 

#Islandia #geoislandia #polacynaislandii #iceland #easticeland
📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lo 📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lodowcowym Breiðamerkurjökull to jedna z największych zimowych atrakcji Islandii i moim zdaniem na miejscu numer 1!

Na geoislandia.pl znajdziesz wpis z opisem całej wycieczki!

👉 wycieczka zorganizowana przez @ice.explorers.is

#Islandia #geoislandia #iceland #icecave #icecaveiceland
📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, 📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, które dziś jest główną atrakcją geoturystyczną fiordu Berufjörður we wschodniej części Islandii.

Kilka lat temu odkryłam je zupełnie przypadkowo, było nieoznakowane i pozbawione turystów. Dziś znajduje się przy nim parking, tablica informacyjna oraz wygodne schodki, którymi można zejść na plażę. 

Turkusowe klify Blábjörg powstały w wyniku erupcji eksplozywnej, która była przyczyną potężnego spływu materiałów piroklastycznych. Ostatecznie uformowały one litą skałę, która nazywa się ignimbryt (lub bardziej opisowo: spieczony tuf).

Atrakcja przy drodze nr 1 - lokalizacja na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #easticeland #geoturystyka #geologia
📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z ocea 📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z oceanu, która przypomina ludziom jakiegoś stwora, jest Hvítserkur na półwyspie Vatnsnes w północno-zachodniej Islandii. Jednak takich obiektów, czyli wyerodowanych dajek wulkanicznych, jest wzdłuż islandzkiego wybrzeża znacznie więcej. Na fotografii jeden z moich ulubionych przykładów, czyli Gatanöf nieopodal miasteczka Húsavík w północno-wschodniej Islandii. Jest to atrakcja, która czasem pojawia się w przewodnikach czy mediach społecznościowych, ale jeszcze nie jest ona jeszcze powszechnie znana turystom. Dojazd technicznie nie jest trudny, ale trzeba wcześniej popatrzeć na mapę. Nie ma żadnego oficjalnego parkingu, tablicy informscyjnej oraz wyraźnej ścieżki, ale spokojnie da się tam trafić. Mapka wkrótce na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #northiceland #gatanöf #húsavík #geoturystyka #geotourism
📍 Krater Búrfell, czyli spacer po wulkanie tuż przy stolicy Islandii. ☺️ Oprócz samego krateru (i fajnych widoków rozpościerających się z niego), ciekawe jest również to, że ścieżka, która do niego prowadzi, wiedzie dobrze zachowanym kanałem lawowym. Trasa fajna dla całej rodziny!

Na geoislandia.pl opis trasy, zdjęcia i mapa!

#Islandia #iceland #búrfell #polacynaislandii #geoturystyka
📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje s 📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje się niedaleko obszaru geotermalnego ze słynnym gejzerem Strokkur. Można je podciągnąć pod atrakcję Złotego Kręgu, ale pozostaje ono tą mniej znaną. Dojazd z gejzeru zajmuje raptem 3 minuty i pomimo tego, że prowadzi on drogą oznaczoną jako górską, to jest możliwy każdym rodzajem samochodu. 😊 

Też widzicie, że jest ono w kształcie serca? 🩷

P.S. Prowizoryczny parking znajduje się kawałek przed źródłem. Na pierwszej fotografii widać na nim nasz zaparkowany samochód. 

#Islandia #polacynaislandii #iceland #goldencircle #hotsprings #geotourism
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
  • NASZA RODZINA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

NASZA ISLANDIA

Islandzki sweter Lopapeysa – dlaczego jest wyjątkowy i tak drogi?

Demi 27 lutego 2023
Demi Published: 21 października 2019Last Updated on 27 lutego 2023

Tradycyjny islandzki sweter, to najfajniejsza pamiątka z Islandii, jaką można sobie przywieźć. Jest to też dzianina, którą każdy mieszkaniec Islandii powinien mieć w swojej szafie. Wygląda fajnie, jest cieplutki, idealnie sprawdza się na trudne islandzkie warunki atmosferyczne, tylko trochę dużo kosztuje, bo nawet 800 zł! 

 

 

Islandzki sweter po islandzku to lopapeysa (lopi – wełna, peysa – sweter) i jest on ręcznie robiony z islandzkiej wełny. Wszystkie islandzkie swetry są do siebie podobne – mają charakterystyczny, obszerny wzór na dekolcie, a różnorodność tychże wzorów jest tak naprawdę bardzo duża. Podobnie jest z kolorami. Najpopularniejsze i naturalne dla islandzkiej wełny kolory to: odcienie szarości, brązu, czerni i bieli. Jednak zielone, pomarańczowe czy różowe też można kupić. Swetry są grubsze bądź cieńsze, mogą mieć kaptur, zapięcie na zamek bądź guziki. I noszą je absolutnie wszyscy – od najmłodszych dzieci po najstarszych Islandczyków. Jest to produkt, którym dumnie mogą się chwalić.

Swój pierwszy, i jak na razie jedyny, islandzki sweter kupiłam w wiosce Arnarstapi położonej w południowo-zachodniej części Półwyspu Snæfellsnes. Był rok 2015 i byłam na majówce w Islandii razem z moją mamą. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że kilkanaście miesięcy później zamieszkam w Krainie Lodu i Ognia na stałe (Cała prawda o naszej emigracji). Natomiast wiedziałam, że muszę mieć taki sweter. Tak bardzo mi się on spodobał i tak bardzo byłam przekonana, że to będzie właściwy zakup, że go wzięłam – za 17,000 kr, czyli ponad 500 zł. Wybrałam sweter w odcieniu brązu, średnio-gruby i odrobinę za duży. Zresztą nie miałam zbyt dużego wyboru, ponieważ było ich tylko kilka – chwilę wcześniej wydzierganych przez Islandkę. Ubrałam go na siebie i już nie chciałam ściągnąć. Następnie przydał mi się on podczas polskiej zimy, a potem na wiosnę w Alpach. Oczywiście swoją lopapeysę zabrałam do Islandii, czyli tam, gdzie nosi się ją na co dzień.

Dlaczego lopapeysa jest tak wyjątkowa?

Lopapeysa jest wyjątkowa za sprawą wyjątkowej wełny, a wyjątkowa wełna jest wyjątkowa dzięki wyjątkowym islandzkim baranom, które żyją na wyjątkowej Islandii. Żyją sobie one w izolacji od reszty świata od wieków i dzięki temu miały szansę na wytworzenie unikatowej tekstury wełny, która doskonale chroni je w tych trudnych warunkach atmosferycznych, w których przyszło im żyć. Nigdzie indziej na świecie barany nie wytwarzają wełny o podobnych właściwościach włókien, które są bardzo mocne, odporne na wodę, izolujące, zapewniające ciepło, a do tego pięknie połyskujące. Uwaga! Jeżeli masz wrażliwą skórę, to lopapeysa może być dla ciebie szorstka.

Na początku myślałam, że te cudowne właściwości islandzkiej wełny są lekko naciągane, ale bardzo się myliłam. Jeszcze nigdy na swojej lopapeysie się nie zawiodłam i mam ochotę powiększać o nie swoją garderobę. Barierą jest oczywiście cena, więc poważnie się zastanawiam nad nauką dziergania. Moja mama znalazła w tym wielką radość i pierwszy sweterek z islandzkiej wełny Kajetanek dostał właśnie od niej.

Historia islandzkich swetrów

Historia jest prosta i zaczyna się dopiero na początku XX wieku (choć samo dzierganie było znane na Islandii wieki wcześniej), kiedy ulepszono produkcję lopi i wpadnięto na pomysł dziergania swetrów. Głośniej na ich temat zaczęło się robić po odzyskaniu przez Islandię pełnej niepodległości w 1944 roku oraz podczas kryzysu w 2008 roku, kiedy turyści coraz częściej zaczęli odwiedzać Islandię. Na początku podobno były one noszone głównie przez rybaków, którym te swetry zapewniały ochronę przed zimnem i wilgocią. Dziś każdy Islandczyk ma przynajmniej jeden w swojej szafie i są one normalnie przez nich noszone.

Wzory na islandzkich swetrach mogą niektórym kojarzyć się z norweskimi czy grenlandzkimi (nuilarmiut). Faktycznie mają coś wspólnego, ale oficjalnie nie do końca wiadomo skąd wzięła się inspiracja. Natomiast uważa się, że Auður Laxness była pomysłodawczynią charakterystycznych dziś islandzkich wzorów na lopapeysie, które też spopularyzowała.

Gdzie kupić lopapeysę?


Jeżeli chcesz zamówić Lopapeysę na wymiar, to polecam skontaktować się z Martą, która prowadzi na Instagramie konto Lumoss.knits – na nim możesz zobaczyć jej cudne wyroby. Jakość fantastyczna i z całego serca ją polecam. Obecnie mieszka w Polsce, więc wysyłka jest jeszcze szybsza (ale nie ma problemu z wysyłaniem w inne części świata)!


W Islandii:

Ja kupiłam sweter w malutkiej miejscowości, który został zrobiony przez lokalną osobę. Natomiast w centrum Reykjaviku miejsc, gdzie możesz kupić islandzki sweter jest bardzo dużo. Na przykład przy głównej turystycznej ulicy Laugavegur. Damian ma ze sklepu Icewear, w którym też parę razy kupowali lopapeysy nasi znajomi. Warto również odwiedzać outlet tego sklepu, ponieważ czasami można taki dorwać nawet za pół ceny. Polecam również wizytę w The Handknitting Association of Iceland – sklepie, który prowadzi Islandzkie Stowarzyszenie Dziewiarstwa Ręcznego, zajmujące się dzierganiem swetrów od 1977 roku. Mają olbrzymi wybór, a ich sklepy wyglądają obłędnie pięknie. Swetry kosztują najczęściej koło 20,000 – 25,000 kr – nierzadko trochę więcej.

Jeżeli masz więcej czasu, możesz pochodzić po second-handach. Islandzkie swetry widziałam np. w Spútnik Fatamarkaður na Hlemmurze czy Barnaloppan (sklep dla dzieci) na Skeifanie w Reykjaviku. Ewentualnie możesz pójść też na pchli targ w Reykjaviku (Kolaportið), ale jest on otwarty tylko w weekendy. Ludzie też pytają na grupach facebookowych albo po prostu kupują kilka włóczek islandzkiej wełny i dziergają sobie je sami.

Wełnę kupisz np. w sklepie Hagkaup czy A4 i masz do wyboru różne włókna. Najpopularniejsze to: Álafoss Lopi – ciepłe i oddychające oraz Léttlopi – połowę lżejsze od Álafoss Lopi. Bez problemu znajdziesz też książeczki z szablonami wzorów.

Jeżeli zastanawiasz się, co przywieźć z Islandii, to serdecznie polecam odpuścić wszystkie inne pamiątki na rzecz tej – unikatowej, praktycznej, ładnej i bardzo islandzkiej.

Więcej na temat islandzkich swetrów możesz przeczytać w bardzo ciekawym licencjacie Lotty Kaariny Nykänen: Lopapeysa -The significance of patterns in the Icelandic sweater.


Źródło
The history of the icelandic lopapeysa
Auður Laxness
Alafoss
Istex.is

Upiększ swoje fotografie naszymi presetami! Sprawdź ofertę naszego sklepu!

poprzedni post
Noclegi na Islandii – hotele, pensjonaty, kempingi i inne. Gdzie szukać noclegów?
następny post
Jak wygląda islandzkie mieszkanie? Ile kosztuje wynajem i kupno

Spodoba Ci się również

Plusy i minusy...

27 lutego 2023

Praca na Islandii...

27 lutego 2023

Prawo jazdy na...

27 lutego 2023

Islandia w 3...

24 września 2023

Przeprowadziliśmy się do...

25 września 2023

Jak się przygotować...

13 lutego 2021

KLIMAT I POGODA...

27 lutego 2023

Dookoła Islandii w...

25 września 2023

2 komentarze

Magdalena 6 sierpnia 2021 - 10:00

Kochani , Wasz blog i wszystkie Wasze wpisy , sugestie i wskazówki sa obecnie BIBLIĄ podczas naszej wyjątkowej podróży kamperem po Islandii !
Opierając się całkowicie na Waszym planie podróży dookoła Islandii w 10 dni przemierzamy cudne obszary , zwiedzamy piękne miejsca nie martwiąc się o plan i o to, ze opuścimy jakieś cudeńko po drodze !
Ależ nam żeście ułatwili życie !
Codziennie, w każdej chwili naszej wyprawy jesteśmy Wam nieustannie wdzięczni .
Ściskamy Was mocno i gorąco pozdrawiamy !
Nieustannie wdzięczni
Magda , Piotr, Pola i Tymek
Szymczakowie

Reply
Alicja 1 listopada 2021 - 21:17

Uwielbiam robic na drutach . Robie to zresztą od 5 go roku zycia i najchętniej to bym za waszym pośrednictwem nawiązała kontakt z imś od kogo mogłabym dostac wełne i wzory a mnie płacono by robociznę . Tym bardziej,ze jestem na emeryturze.Co o tym sadzicie . Pozdrawiam serdecznie. Też mam swój funpage, ‘CIOCIA ALUTKA I JEJ SWETERKI ‘ NA Fb, tyle że nie prowadzę go regularnie ,gdyż nie potrafię za bardzo . lepiej wychodzą mi swetry i sukienki. .

Reply

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Linkedin Youtube Soundcloud

NASZA ISLANDIA

Cała prawda o naszej emigracji Zima na Islandii Plusy i minusy życia na Islandii Reykjavik z dzieckiem Pierwsza podróż do Islandii
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl