Czym jest islandzki numer identyfikacyjny kennitala? Jak go wyrobić i do czego służy? Jeżeli planujesz przeprowadzkę do Islandii, to te informacje bardzo Ci się przydadzą. Zostały one przygotowane na podstawie islandzkiej urzędowej strony Rejestru Krajowego – Þjóðskrá Íslands. Aktualizacja: styczeń 2021.
Co to jest kennitala?
Kennitala jest niepowtarzalnym islandzkim numerem identyfikacyjnym (w skrócie kt.), który posiada każdy obywatel, rezydent i osoba pracująca na Islandii, a także islandzkie przedsiębiorstwa, organizacje, instytucje, czy korporacje. Istnieją dwa rodzaje numeru kennitala – systemowy numer identyfikacyjny (system ID No.) oraz osobisty numer identyfikacyjny (personal ID No.). Wyglądają one tak samo, jednak nie zapewniają takich samych praw.
Systemowy numer identyfikacyjny
Jest to numer kennitala dla osób podejmujących pracę na Islandii na okres krótszy niż 3 miesiące (np. przyjazd do pracy sezonowej). O systemowy numer identyfikacyjny kennitala dla obcokrajowców, którzy przylatują do pracy na okres krótszy niż trzy miesiące, mogą ubiegać się tylko islandzkie organy administracji publicznej. We wniosku organ ten potwierdza, że występuje on o nadanie systemowego numeru identyfikacyjnego dla własnych celów. Przyznanie systemowego numeru identyfikacyjnego nie jest równoznaczne z pozwoleniem na pobyt stały na Islandii i nie daje żadnych praw. Celem posiadania tego numeru jest identyfikacja osób wobec organów publicznych oraz umożliwienie wymiany informacji o osobach, np. w związku z płatnościami podatkowymi.
Osobisty numer identyfikacyjny
Osobisty numer identyfikacyjny kennitala nadawany jest przez Rejestr Krajowy – Þjóðskrá Íslands (Registers Iceland). Kennitala otrzymują po urodzeniu wszystkie dzieci urodzone w Islandii oraz za granicą tego kraju, których rodzice są obywatelami Islandii. Numer ten nadawany jest również wszystkim osobom, które rejestrują swoje miejsce zamieszkania w Islandii, czyli uzyskują islandzki adres zameldowania. Dzieci obcokrajowców, którzy są rezydentami Islandii (są na Islandii zameldowani), po urodzeniu również uzyskują osobisty numer identyfikacyjny kennitala.
Gdy miejsce zamieszkania zostanie zarejestrowane w Islandii, to osobisty numer identyfikacyjny zostanie nadany przez Rejestr Krajowy. Gdy osoba jest już zarejestrowana w Rejestrze Identyfikatorów Systemu (posiada systemowy numer identyfikacyjny), to jest ona przenoszona z tego rejestru do Rejestru Krajowego.
Zaleca się, aby osoba, która przeprowadziła się do Islandii, jak najszybciej zarejestrowała swój legalny adres zamieszkania, ponieważ wówczas zostaje uprawniona do korzystania z wielu usług publicznych i pomocy. Rejestracja miejsca zamieszkania jest darmowa, a osobisty numer identyfikacyjny kennitala wydawany jest tylko przez Rejestr Krajowy, który zarządza tymi numerami.
Jak wyrobić numer kennitala?
Przepisy dotyczące sposobu wyrobienia islandzkiego numeru identyfikacyjnego kennitala stosunkowo często się zmieniają. Kiedy my przeprowadziliśmy się do Islandii w 2016 roku, numer ten można było uzyskać m.in. poprzez zakupienie go w banku (i tak też my uczyniliśmy), ale dziś, czyli w 2021 roku nie jest to już możliwe.
Sposobów na uzyskanie islandzkiego numeru identyfikacyjnego kennitala jest kilka. W zależności od sytuacji, w której znajduje się osoba ubiegająca się o kennitala wybiera się ten właściwy. Poniżej przedstawiamy możliwości uzyskania kennitala i wszystkie dotyczą osób, które są obywatelami krajów należących do EOG/EFTA.
Pobyt krótszy niż 3 miesiące
Osoba, która zamierza pracować na Islandii krócej niż 3 miesiące, nie może samodzielnie ubiegać się o nadanie numeru kennitala (w tym przypadku jest to systemowy numer identyfikacyjny kennitala), aczkolwiek musi zwrócić się o to do Urzędu Skarbowego Skatturinn (Iceland Revenue and Customs), który w imieniu tej osoby złoży odpowiednią aplikację, czyli złoży wniosek RSK 3.30 Application for asystem ID number. Wniosek ten wypełnia osoba ubiegająca się o kennitala (czyli pracownik zatrudniony na Islandii) wraz ze swoim pracodawcą. Dokument można przesłać na kerfiskennitolur@skatturinn.is lub złożyć go w dowolnym urzędzie Skatturinn na Islandii. Karta podatkowa zostanie wydana po uzyskaniu numeru kennitala.
Jeśli osoba potrzebuje numeru identyfikacyjnego systemu z innych powodów niż zatrudnienie, to musi skontaktować się z odpowiednim organem publicznym, który wymaga islandzkiego numeru identyfikacyjnego do własnych celów.
Do aplikacji potrzebna jest również kopia paszportu lub innego legalnego dokumentu tożsamości – dokument musi być ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy w trakcie składania wniosku.
Dłuższy niż 3-miesięczny pobyt na Islandii bez rejestracji miejsca zamieszkania jest nielegalny. Cudzoziemcy, którzy zamierzają przebywać na Islandii dłużej niż 3 miesiące, muszą drogą elektroniczną, złożyć odpowiedni wniosek – dla obywateli krajów należących do EOG/EFTA jest to formularz A-270 (islandzki) lub A-271 (angielski).
Pobyt dłuższy niż 3 miesiące
Aby przebywać na Islandii legalnie dłużej niż 3 miesiące, trzeba wystąpić o potwierdzenie swojego prawa do pobytu na Islandii. Aplikację można złożyć od razu po przybyciu do Islandii i po zatwierdzeniu prawa do pobytu na Islandii, osoba składająca aplikację staje się rezydentem Islandii i otrzymuje osobisty numer identyfikacyjny kennitala.
Kroki do podjęcia:
- Trzeba wypełnić formularz A-271 i przesłać go wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami do Rejestru Krajowego (Þjóðskrá Íslands). Jest to elektroniczny formularz, który można wypełnić i potwierdzić przed przybyciem do Islandii.
- Następnie po dotarciu do Islandii trzeba udać się do Rejestru Krajowego (Þjóðskrá Íslands) lub najbliższego biura policji i przedstawić paszport oraz inne dokumenty.
- Wniosek o rejestrację miejsca zamieszkania nie jest rozpatrywany, dopóki wnioskodawca nie przedstawi osobiście paszportu do celów identyfikacyjnych i innych dokumentów w najbliższym biurze meldunkowym.
- Trzeba złożyć odpowiednią dokumentację, która potwierdza, że wnioskodawca spełnia warunki pobytu dłuższego niż 3 miesiące. Dokumentacja ta zależy od powodu złożenia wniosku.
- Trzeba udowodnić, że jest się w stanie utrzymać przez co najmniej 3 miesiące zgodnie z wytycznymi dotyczącymi minimalnych kosztów utrzymania.
- Jeśli spełnia się wymagania dotyczące pobytu na Islandii dłużej niż 3 miesiące, otrzymuje się wiadomość e-mail z zaświadczeniem o rejestracji i zostanie się zarejestrowanym w rejestrze ludności z legalnym miejscem zamieszkania na Islandii.
- Data rejestracji miejsca zamieszkania jest ustalana na podstawie otrzymania wniosku.
- Wniosek nie jest rozpatrywany, dopóki nie wpłynie cała dokumentacja, a wnioskodawca nie przybędzie do biura rejestracyjnego i nie przedstawi paszportu oraz innych niezbędnych dokumentów.
Oczywiście to nie wyklucza tego, by osoba zatrudniona na Islandii zaraz po przyjeździe złożyła wniosek RSK 3.30, ale nie będzie to konieczne, kiedy od razu aplikuje o rezydenturę. Dzięki uzyskaniu rezydentury, osoba mieszkająca na Islandii otrzymuje różne prawa i pomoce, m.in. ubezpieczenie zdrowotne.
Składanie wniosku o rezydenturę (i tym samym otrzymanie kennitala) w zależności od sytuacji/powodu:
Osoba zatrudniona
1. Pracownik
- Musi udowodnić, że jest zatrudniony przez osobę prawną w Islandii i że jego wynagrodzenie jest zgodne z wymogami dotyczącymi minimalnych kosztów utrzymania
- Musi złożyć wniosek A-271
- Musi złożyć kopię paszportu/dowodu osobistego (dokument musi być ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy)
- Opcjonalnie: akt urodzenia, zaświadczenie o stanie cywilnym
- Pracodawca musi złożyć wniosek A-272
- Po przybyciu do Islandii wnioskodawca musi osobiście wstawić się do biura rejestracyjnego i przedstawić dokument tożsamości oraz dokumenty, które złożył we wniosku
2. Pracownik żyjący na obczyźnie
Pracownicy, którzy są wysyłani do pracy do Islandii w imieniu zagranicznej firmy lub agencji zatrudnienia, która ma siedzibę w innym państwie EOG/EFTA, nie muszą się rejestrować, chyba że pobyt przekracza sześć miesięcy, to wtedy pracownik musi:
- Złożyć wniosek wniosek A-271
- Złożyć kopię paszportu/dowodu osobistego (dokument musi być ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy)
- Potwierdzić ubezpieczenie zdrowotne (ubezpieczenie turystyczne nie jest wystarczające)
- Potwierdzić zatrudnienie (musi złożyć dokumenty określające rodzaj i okres zatrudnienia oraz informacje o płatnościach)
- Opcjonalnie: akt urodzenia, zaświadczenie o stanie cywilnym
- Po przybyciu do Islandii wnioskodawca musi osobiście wstawić się do biura rejestracyjnego i przedstawić dokument tożsamości oraz dokumenty, które złożył we wniosku
3. Samozatrudniony
Osoba samozatrudniona, czyli prowadząca działalność gospodarczą zarejestrowaną na Islandii musi:
- Złożyć wniosek wniosek A-271
- Złożyć kopię paszportu/dowodu osobistego (dokument musi być ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy)
- Złożyć dokumenty Dyrekcji Urzędu Skarbowego potwierdzające wpis do ewidencji działalności gospodarczej oraz dalszą dokumentację dotyczącą działalności tj. roczne sprawozdanie finansowe za rok poprzedni, wpływy za zakupiony materiał lub umowa najmu lokalu.
- Opcjonalnie: akt urodzenia, zaświadczenie o stanie cywilnym
- Po przybyciu do Islandii wnioskodawca musi osobiście wstawić się do biura rejestracyjnego i przedstawić dokument tożsamości oraz dokumenty, które złożył we wniosku
4. Usługodawca/Usługobiorca
Osoba, która jest usługodawcą lub usługobiorcą i może utrzymywać się przez 3 miesiące zgodnie z wytycznymi dotyczącymi minimalnych kosztów utrzymania musi:
- Złożyć wniosek wniosek A-271
- Złożyć kopię paszportu/dowodu osobistego (dokument musi być ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy)
- Złożyć dokumenty określające rodzaj usługi, okres oraz sposób dokonywania płatności, a także potwierdzenie od usługodawcy lub usługobiorcy
- Opcjonalnie: akt urodzenia, zaświadczenie o stanie cywilnym
- Po przybyciu do Islandii wnioskodawca musi osobiście wstawić się do biura rejestracyjnego i przedstawić dokument tożsamości oraz dokumenty, które złożył we wniosku
Osoba samoutrzymująca się
Jeżeli osoba chce na Islandii utrzymywać się z prywatnych środków, to musi:
- Udowodnić, że jest się w stanie utrzymać na Islandii przez co najmniej 3 miesiące
- Złożyć wniosek wniosek A-271
- Złożyć kopię paszportu/dowodu osobistego (dokument musi być ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy)
- Potwierdzić ubezpieczenie zdrowotne (ubezpieczenie turystyczne nie jest wystarczające)
- Opcjonalnie: akt urodzenia, zaświadczenie o stanie cywilnym
- Po przybyciu do Islandii wnioskodawca musi osobiście wstawić się do biura rejestracyjnego i przedstawić dokument tożsamości oraz dokumenty, które złożył we wniosku
Osoba na utrzymaniu członka rodziny
1. Utrzymanie przez współmałżonka
Osoba będąca w związku małżeńskim z obywatelem EOG/EFTA z legalnym miejscem zamieszkania na Islandii i utrzymywana przez małżonka, musi:
- Złożyć wniosek wniosek A-271
- Złożyć kopię paszportu/dowodu osobistego (dokument musi być ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy)
- Złożyć akt małżeństwa
- Złożyć dokumenty potwierdzające, że małżonek może utrzymywać wnioskodawcę
- Potwierdzić ubezpieczenie zdrowotne (ubezpieczenie turystyczne nie jest wystarczające)
- Należy pamiętać, że jeśli małżonek został zarejestrowany w Islandii na podstawie bycia pracownikiem lub pracodawcą, wnioskodawca nie musi przedstawiać potwierdzenia ubezpieczenia zdrowotnego
- Opcjonalnie: akt urodzenia
- Po przybyciu do Islandii wnioskodawca musi osobiście wstawić się do biura rejestracyjnego i przedstawić dokument tożsamości oraz dokumenty, które złożył we wniosku
2. Konkubinat
Osoba niezamężna, która mieszka z obywatelem EOG/EFTA, który nie jest żonaty i ma legalne miejsce zamieszkania w Islandii i jest utrzymywany przez współmałżonka pozostającego w konkubinacie, musi:
- Złożyć wniosek wniosek A-271
- Złożyć kopię paszportu/dowodu osobistego (dokument musi być ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy)
- Złożyć oświadczenie konkubenta potwierdzające chęć wspierania wnioskodawcy
- Złożyć zaświadczenie stanu cywilnego obu osób
- Złożyć dokumenty potwierdzające zdolność konkubenta do zapewnienia środków utrzymania
- Złożyć dokumenty potwierdzające wspólne zamieszkanie lub wspólne zamieszkanie w poprzednim kraju zamieszkania
- Potwierdzić ubezpieczenie zdrowotne (ubezpieczenie turystyczne nie jest wystarczające)
- Należy pamiętać, że jeśli małżonek został zarejestrowany w Islandii na podstawie bycia pracownikiem lub pracodawcą, wnioskodawca nie musi przedstawiać potwierdzenia ubezpieczenia zdrowotnego
- Opcjonalnie: akt urodzenia
- Po przybyciu do Islandii wnioskodawca musi osobiście wstawić się do biura rejestracyjnego i przedstawić dokument tożsamości oraz dokumenty, które złożył we wniosku
3. Dziecko do 17 roku życia
Jeden lub oboje rodziców (opiekunów) muszą mieć miejsce zamieszkania w Islandii (lub mieć oczekujący wniosek), zanim dziecko będzie mogło zostać zarejestrowane. Należy złożyć:
- Wniosek wniosek A-271
- Kopię paszportu/dowodu osobistego (dokument musi być ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy)
- Akt urodzenia
- Potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego (ubezpieczenie turystyczne nie jest wystarczające)
- Kopie paszportów rodziców/dowodów osobistych (dokumenty muszą być ważne jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy)
Ponadto:
- Jeżeli rodzice nie są małżeństwem ani nie są zameldowani w konkubinacie, ale są zameldowani w tym samym miejscu zamieszkania, w rejestrze ludności konieczne jest potwierdzenie, z którym rodzicem dziecko powinno być połączone
- Jeśli dziecko będzie mieszkać tylko z jednym rodzicem, konieczne jest przedłożenie dokumentów stwierdzających ustalenia dotyczące opieki nad dzieckiem
- Jeśli rodzice sprawują wspólną opiekę nad dzieckiem, wymagana jest zgoda rodzica, który nie przeprowadza się do Islandii
- Po przybyciu do Islandii wnioskodawca musi osobiście wstawić się do biura rejestracyjnego i przedstawić dokument tożsamości oraz dokumenty, które złożył we wniosku
4. Dziecko 18 letnie lub starsze
Kandydat, który ukończył 18 lat i będzie wspierany przez jednego lub oboje rodziców, którzy mają miejsce zamieszkania w Islandii (lub mają oczekujący wniosek). Rodzice muszą być zameldowani z miejscem zamieszkania w Islandii, zanim będzie można zarejestrować wnioskodawcę. Należy złożyć:
- Wniosek wniosek A-271
- Kopię paszportu/dowodu osobistego (dokument musi być ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy)
- Akt urodzenia
- Potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego (ubezpieczenie turystyczne nie jest wystarczające)
- Oświadczenie rodzica potwierdzające chęć wsparcia wnioskodawcy
- Dokumenty potwierdzające zdolność rodzica do zapewnienia środków utrzymania
- Opcjonalnie: zaświadczenie o stanie cywilnym
- Po przybyciu do Islandii wnioskodawca musi osobiście wstawić się do biura rejestracyjnego i przedstawić dokument tożsamości oraz dokumenty, które złożył we wniosku
5. Inni członkowie rodziny
Osoba spokrewniona z obywatelem EOG/EFTA z legalnym miejscem zamieszkania na Islandii, którą krewny będzie utrzymywał. Relacja musi być spokrewniona liniowo, np. rodzic, dziadek lub wnuk. Należy złożyć:
- Wniosek wniosek A-271
- Kopię paszportu/dowodu osobistego (dokument musi być ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy)
- Zaświadczenie (jedno lub więcej) potwierdzające pokrewieństwo
- Oświadczenie osoby spokrewnionej potwierdzające chęć wsparcia wnioskodawcy
- Dokumenty potwierdzające zdolność krewnego do zapewnienia środków utrzymania
- Potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego (ubezpieczenie turystyczne nie jest wystarczające)
- Opcjonalnie: zaświadczenie o stanie cywilnym
- Po przybyciu do Islandii wnioskodawca musi osobiście wstawić się do biura rejestracyjnego i przedstawić dokument tożsamości oraz dokumenty, które złożył we wniosku
Student
Osoby, które są studentami, studentami wymiany lub odbywają szkolenie zawodowe w Islandii, muszą złożyć wniosek o zarejestrowanie się jako studenci, jeśli ich pobyt przekracza jeden semestr (3-4 miesiące), a ponadto:
- Złożyć wniosek wniosek A-271
- Złożyć kopię paszportu/dowodu osobistego (dokument musi być ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy)
- Złożyć potwierdzenie przyjęcia do szkoły
- Złożyć umowę z wymianą studencką (jeśli dotyczy)
- Potwierdzić ubezpieczenie zdrowotne (ubezpieczenie turystyczne nie jest wystarczające)
- Złożyć dokumenty potwierdzające zdolność do utrzymywania się przez co najmniej 3 miesiące (dotyczy tylko uczniów powyżej 18 roku życia)
- Uczniowie w wieku 17 lat i młodsi muszą również złożyć: akt urodzenia, zgodę rodziców i kopię dokumentów tożsamości. Zgoda rodziców goszczących i kopia dokumentów tożsamości. Potwierdzenie z wymiany studenckiej
- Opcjonalnie dla uczniów powyżej 18 roku życia: akt urodzenia, zaświadczenie o stanie cywilnym
- Po przybyciu do Islandii wnioskodawca musi osobiście wstawić się do biura rejestracyjnego i przedstawić dokument tożsamości oraz dokumenty, które złożył we wniosku
Au-Pair / Wolontariusz
Osoba, która przyjeżdża do Islandii, aby pracować jako wolontariusz w zatwierdzonej organizacji wolontariackiej lub pozostać jako Au-Pair dla rodziny mieszkającej na Islandii, musi:
- Złożyć wniosek wniosek A-271
- Złożyć kopię paszportu/dowodu osobistego (dokument musi być ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy)
- Potwierdzić ubezpieczenie zdrowotne (ubezpieczenie turystyczne nie jest wystarczające)
- Złożyć umowę między wnioskodawcą a pracodawcą Au-Pair lub zatwierdzoną organizacją wolontariacką
- Opcjonalnie: akt urodzenia, zaświadczenie o stanie cywilnym
- Po przybyciu do Islandii wnioskodawca musi osobiście wstawić się do biura rejestracyjnego i przedstawić dokument tożsamości oraz dokumenty, które złożył we wniosku
Kwoty utrzymania aplikanta
Obywatele krajów EOG lub EFTA ubiegający się o rejestrację w Islandii muszą wykazać zdolność do uzyskania wsparcia finansowego przez co najmniej trzy miesiące od daty rejestracji. Kwota opiera się na minimalnych kryteriach wsparcia finansowego w Reykjavíku.
1. Miesięczne minimum egzystencji dla osoby fizycznej wynosi 212,694 ISK. Minimum trzymiesięczne to 638,082 ISK. Pracownicy muszą wykazać, że mają co najmniej 212,694 ISK miesięcznie przez co najmniej trzy miesiące. Osoby posiadające prywatne środki utrzymania muszą wykazać, że mają co najmniej 638,082 ISK na wsparcie finansowe podczas pobytu na Islandii.
2. Łączne minimum egzystencji dla małżeństwa wynosi 340,310 ISK miesięcznie. Minimum trzymiesięczne to 1.020.930 ISK. Jeśli pary są pracownikami, jedna z nich lub obie, muszą mieć co najmniej 340,310 ISK łącznego miesięcznego wynagrodzenia przez co najmniej trzy miesiące. Pary, które przyjeżdżają tu jako osoby prywatne z prywatnymi środkami utrzymania, muszą wykazać, że mają łącznie co najmniej 1,020,930 ISK, aby wesprzeć je finansowo podczas pobytu na Islandii.
3. W przypadku zstępnych w wieku 18–21 lat, którzy pozostaną z rodzicami, ich miesięczne minimum egzystencji wynosi 106,346 ISK. Minimum trzymiesięczne to 319.038 ISK. Jeśli dana osoba jest w pełni utrzymywana przez rodziców, powyższa kwota jest dodawana do jej minimum egzystencji. W przypadku dzieci poniżej 18 roku życia minimum egzystencji nie zwiększa się.
4. W przypadku osoby w wieku powyżej 21 lat, która pozostanie z krewnym (osobą fizyczną) i jest utrzymywana przez krewnego, minimum egzystencji tej osoby wynosi 391 900 ISK miesięcznie. Minimum trzymiesięczne to 1.175.700 ISK.
5. W przypadku osoby w wieku powyżej 21 lat, która pozostanie u krewnych (małżeństwo) i jest przez nich utrzymywana, minimum egzystencji członków rodziny wynosi 519,516 ISK miesięcznie. Minimum trzymiesięczne to 1.558.548 ISK.
Do czego służy kennitala?
Islandzki numer identyfikacyjny kennitala czasami porównywany jest do polskiego numeru PESEL, jednak na Islandii kennitala jest dużo szerzej stosowana. Numer ten potrzebny jest nie tylko do załatwiania urzędowych spraw, ale również tych zwykłych, codziennych – w zasadzie do wszystkiego, gdzie potrzebna jest identyfikacja. Poniżej podajemy kilka wybranych przez nas przykładów, do czego służy kennitala:
- do podjęcia legalnej pracy na Islandii
- do uzyskania rezydentury
- do utworzenia konta w islandzkim banku i możliwości dokonywania przelewów
- do wynajmu pokoju/mieszkania
- do rejestracji do lekarza
- do wykupienia lekarstw na receptę
- do podjęcia studiów
- do wypożyczenia książek z biblioteki
- do podłączenia Internetu
- do zarejestrowania numeru telefonu komórkowego
- do załatwiania różnych urzędowych spraw (np. ubezpieczenie, podatki)
- do zapisania dziecka do przedszkola
- do zmiany adresu zamieszkania
- do rejestracji samochodu
- przy zakupie sprzętu elektronicznego
Budowa kennitala
Islandzki numer identyfikacyjny kennitala składa się z dziecięciu cyfr i podzielony jest na dwie części (XXXXXX-XXXX). W przypadku osobistego numeru, w pierwszej jego części zawarta jest data urodzenia osoby w kolejności DDMMRR. W drugiej części, pierwsze dwie cyfry, czyli w kolejności siódma i ósma, są wybierane losowo najczęściej od 20 do 99. Dziewiąta cyfra jest liczbą kontrolną, a ostatnia oznacza wiek, w którym dana osoba się urodziła. Osoby urodzone pomiędzy 1900 a 1999 otrzymują liczbę ‘9’, a od 2000 do 2099 liczbę ‘0’.
Przykłady numeru kennitala:
- Jan Kowalski urodził się 5 stycznia 1986 roku: 050186-XXX9
- Anna Nowak urodziła się 7 kwietnia 2014 roku: 070414-XXX0
Kennitala tymczasowa i stała
Mieszkając na Islandii wielokrotnie spotkaliśmy się z określeniem ‘kennitala tymczasowa’ i ‘kennitala stała’, jednak nigdy nie było takiego rozróżnienia. Kennitala to jeden i ten sam numer, który się nie zmienia. Zapewne osoby, które używają tych określeń, mają na myśli systemowy numer identyfikacyjny kennitala (system ID No.), który uzyskuje się pracując na Islandii nie dłużej niż trzy miesiące oraz osobisty numer identyfikacyjny kennitala (personal ID No.). Jeżeli osoba najpierw uzyskała systemowy numer identyfikacyjny kennitala i zdecydowała przedłużyć swój pobyt (czyli składa wniosek A-271 i resztę odpowiednich dokumentów), to po otrzymaniu rezydentury, numer kennitala zostaje przerejestrowany na osobisty.
Formularze
Więcej informacji na temat dokumentów: Wymagania dotyczące dokumentów
Źródło: Tekst powstał na podstawie islandzkiej strony urzędowej Þjóðskrá Íslands – akapity zostały przetłumaczone z języka angielskiego.
[1] Þjóðskrá Íslands
[2] Skatturinn
[2] Wikipedia
7 komentarzy
Jak mam zrobić dorosłemu synowi kenitala na siebie czyli że jestem w stanie go utrzymac
Nie ma czegoś takiego
Pracownik budowlany
Czy znacie oszusta elkę z keflawiku załatwiła mi pracę uczciwa za darmo musieliśmy u oszusta pracować i kenitala nie wyrobił amfetaminowych baronów elka tłumaczka chroni i jest ich cichym wspolnikiem
Nie, nie znamy. Styczność mamy z kulturalnymi ludźmi.
Witam, zaciekawił mnie wasz artykuł o numerze Kennitala. Kilka lat temu bylem na Islandii wlasnie zdobyl go w taki sam sposob jak wy- placac za jego wyrobienir w banku. W tym roku wracam na pare miesiecy i zaciekawilo mnie czy przez te zmiany po 2021 on nadal jest aktualny czy moze musze wyrabiac go ponownie? Bede wdzieczny za odpowiedz.
Pozdrawiam.
Numer kennitala jest jeden na całe życie. Natomiast polecam napisać do islandzkiego urzędu – skra.is. Pozdrawiam również!