Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
  • NASZA RODZINA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachod 📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachodniej części Islandii.

Świetny pomysł na rodzinny spacer, który zajmie około dwóch godzin. Dojazd z Reykjavíku to niecałe półtorej godziny.

Szlak jest dobrze oznakowany i w większości prowadzi po płaskim, przez rozległe pole lawowe, które obecnie jest delikatnie zarośnięte krzewami. Małe schody - w sensie przenośnym i dosłownym -  zaczynają się pod samym kraterem, gdzie właśnie trzeba się zacząć wspinać. Zamontowano łańcuchy, także jest wygodnie. Z małymi dziećmi bardzo ostrożnie, trzeba asekurować, ewentualnie można założyć dziecku uprząż. My z prawie 5-letnim Kajtkiem daliśmy radę. 😉

#Islandia #iceland #westiceland #snæfellsnes #geoislandia
📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie wi 📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie więcej niż 50 km od Reykjavíku i jest jedną z trzech głównych atrakcji najsłynniejszej trasy turystycznej w Islandii, czyli Złotego Kręgu. Uważany jest za jedno z najważniejszych miejsc dziedzictwa kulturowego Islandii oraz symbol unikatowej w skali świata geologii tego kraju.

Fragment nowego wpisu, który właśnie ukazał się na geoislandia.pl 👇

Islandia jest wyspą znajdującą się w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Przez Atlantyk – od bieguna do bieguna – przebiega rozbieżna granica płyt kontynentalnych (płyty Północnoamerykańskiej i Eurazjatyckiej), którą tworzy tzw. Grzbiet Śródatlantycki. Jest to długa na kilkanaście tysięcy kilometrów dolina ograniczona pasmami górskimi, które budowane są przez erupcje podwodnych wulkanów. Jak sama jego nazwa wskazuje, grzbiet ten przebiega po dnie oceanu, jednak właśnie na Islandii wynurza się na jej powierzchnię. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że Islandię buduje plama gorąca, która przy okazji wyniosła ten grzbiet właśnie na powierzchnię wyspy. Dzięki temu przebywając w Þingvellir mamy szansę zobaczyć, jak wygląda grzbiet śródoceaniczny i tym samym suchą stopą pochodzić po dnie oceanu, a także przekonać się, jaki wpływ na życie człowieka oraz oczywiście krajobraz wyspy, ma ta potężna siła pochodząca z wnętrza Ziemi.

#Islandia #parknarodowy #thingvellir #thingvellirnationalpark #southiceland 

@thingvellir_national_park 
@southiceland
Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko geotermalne w Islandii, które znajduje się w Akureyri - naprzeciwko miasta, czyli po drugiej stronie fiordu, tuż przy drodze nr 1. 

Jego nazwa nawiązuje do jednego z największych atutów tego regionu, czyli lasów.

Natomiast sama laguna powstała dzięki przypadkowemu natknięciu się na żyłę wody geotermalnej, podczas budowy nowego tunelu. Był konkurs na to, jak ją wykorzystać i wygrał pomysł budowy kąpieliska.

Uważam, że Akureyri potrzebowało tej atrakcji! Kameralne, zielone, przyjemne miejsce.

Ta sama woda zasila "sekretne" źródło geotermalne na zboczu fiordu - napisałam o nim w pierwszym wpisie na Geoislandii. 😉

#islandia #iceland #akureyri #forestlagoon #skógarböðin
📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jedn 📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jednym z największych jezior w Islandii. Nas oczarowało tak bardzo, że Egilsstaðir - największe miasteczko na wschodzie Islandii, które usytuowane jest właśnie nad tym jeziorem - stało się naszym corocznym miejscem wypoczynkowym. ❤️

P.S. Lagarfljót zamieszkiwane jest przez potwora morskiego Lagarfljótsormurinn, który ostatnio widziany był w 2012 roku.🐉

#Islandia #iceland #easticeland #lagarfljót #geoislandia
📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw gór 📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw górski Vestrahorn to piękna widokowo atrakcja znajdująca się nieopodal miasteczka Höfn na wschodzie Islandii. Jest to jeden z obowiązkowych punktów wśród fotografów odwiedzający Islandię. 

Miejsce to ma dogodną lokalizację, a także sam dojazd, ale dostęp na półwysep jest płatny. 

#Islandia #geoislandia #polacynaislandii #iceland #easticeland
📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lo 📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lodowcowym Breiðamerkurjökull to jedna z największych zimowych atrakcji Islandii i moim zdaniem na miejscu numer 1!

Na geoislandia.pl znajdziesz wpis z opisem całej wycieczki!

👉 wycieczka zorganizowana przez @ice.explorers.is

#Islandia #geoislandia #iceland #icecave #icecaveiceland
📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, 📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, które dziś jest główną atrakcją geoturystyczną fiordu Berufjörður we wschodniej części Islandii.

Kilka lat temu odkryłam je zupełnie przypadkowo, było nieoznakowane i pozbawione turystów. Dziś znajduje się przy nim parking, tablica informacyjna oraz wygodne schodki, którymi można zejść na plażę. 

Turkusowe klify Blábjörg powstały w wyniku erupcji eksplozywnej, która była przyczyną potężnego spływu materiałów piroklastycznych. Ostatecznie uformowały one litą skałę, która nazywa się ignimbryt (lub bardziej opisowo: spieczony tuf).

Atrakcja przy drodze nr 1 - lokalizacja na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #easticeland #geoturystyka #geologia
📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z ocea 📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z oceanu, która przypomina ludziom jakiegoś stwora, jest Hvítserkur na półwyspie Vatnsnes w północno-zachodniej Islandii. Jednak takich obiektów, czyli wyerodowanych dajek wulkanicznych, jest wzdłuż islandzkiego wybrzeża znacznie więcej. Na fotografii jeden z moich ulubionych przykładów, czyli Gatanöf nieopodal miasteczka Húsavík w północno-wschodniej Islandii. Jest to atrakcja, która czasem pojawia się w przewodnikach czy mediach społecznościowych, ale jeszcze nie jest ona jeszcze powszechnie znana turystom. Dojazd technicznie nie jest trudny, ale trzeba wcześniej popatrzeć na mapę. Nie ma żadnego oficjalnego parkingu, tablicy informscyjnej oraz wyraźnej ścieżki, ale spokojnie da się tam trafić. Mapka wkrótce na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #northiceland #gatanöf #húsavík #geoturystyka #geotourism
📍 Krater Búrfell, czyli spacer po wulkanie tuż przy stolicy Islandii. ☺️ Oprócz samego krateru (i fajnych widoków rozpościerających się z niego), ciekawe jest również to, że ścieżka, która do niego prowadzi, wiedzie dobrze zachowanym kanałem lawowym. Trasa fajna dla całej rodziny!

Na geoislandia.pl opis trasy, zdjęcia i mapa!

#Islandia #iceland #búrfell #polacynaislandii #geoturystyka
📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje s 📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje się niedaleko obszaru geotermalnego ze słynnym gejzerem Strokkur. Można je podciągnąć pod atrakcję Złotego Kręgu, ale pozostaje ono tą mniej znaną. Dojazd z gejzeru zajmuje raptem 3 minuty i pomimo tego, że prowadzi on drogą oznaczoną jako górską, to jest możliwy każdym rodzajem samochodu. 😊 

Też widzicie, że jest ono w kształcie serca? 🩷

P.S. Prowizoryczny parking znajduje się kawałek przed źródłem. Na pierwszej fotografii widać na nim nasz zaparkowany samochód. 

#Islandia #polacynaislandii #iceland #goldencircle #hotsprings #geotourism
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
  • NASZA RODZINA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

BLOG PARENTINGOWYDZIECKO

Wyprawka dla noworodka: 10 największych hitów dla dziecka i rodziców

Demi 26 lutego 2023
Demi Published: 15 maja 2019Last Updated on 26 lutego 2023

W poprzednim wpisie (Wyprawka dla noworodka: 10 największych błędów, które popełniłam) przedstawiłam wam wyprawkowe niewypały. Rzeczy, które były polecane przez innych, ale które nie sprawdziły się u nas. Natomiast w tym wpisie opowiemy o tych, z których byliśmy i jesteśmy zadowoleni do dzisiaj.

I. LEŻACZEK BABYBJÖRN

Dosyć drogi zakup, ale zdecydowanie warty swojej ceny. Leżaczek w naszym przypadku sprawdza się idealnie. Dzięki niemu mamy chwilę dla siebie, czyli możemy się umyć, przygotować jedzenie czy posprzątać. Te podstawowe i proste czynności często są wyczynem dla młodych rodziców. Z BabyBjörnem jest po prostu łatwiej. Zdecydowaliśmy się na ten leżaczek/bujaczek, ponieważ jest naprawdę funkcjonalny, bezpieczny i ładny. Oto główne zalety:

  • łatwy w obsłudze
  • bezpieczny dla dziecka
  • lekki
  • estetyczny i minimalistyczny wygląd
  • wielofunkcyjny (z leżaczka można zrobić bujaczek/fotelik dla starszego dziecka)
  • wygodny w transporcie
  • wykonany z wysokiej jakości materiałów
  • zapewnia prawidłowe ułożenie ciała dziecka (dostosowuje się do niego)
  • dziecko rozwija motorykę ciała i równowagę, dzięki temu, że leżaczek porusza się naturalnie zgodnie ze spontanicznymi ruchami dziecka
  • zaprojektowany we współpracy z lekarzami, którzy rekomendują ten produkt
  • uatrakcyjniony doczepianą zabawką

LEŻCZEK BABYBJÖRN

II. PRZEWIJAK SUNDVIK

Oglądając fotografie i filmy z projektami wnętrz kącików dla niemowląt, prawie zawsze przewijał się na nich… przewijak. Chyba w obecnych czasach jest to obowiązkowy mebel i nam też taki się zamarzył. Kiedy zobaczyliśmy przewijak Sundvik z IKEA, od razu wiedzieliśmy, że to jest to. Elegancki mebel dwa w jednym – przewijak z pojemną komodą – który w przyszłości nadal będziemy mogli używać. Do szuflad udało nam się zmieścić wszystkie (!) ubranka syna, także dla nas jest to bardzo duża oszczędność miejsca. Mebel idealny i niezwykle dla nas funkcjonalny. Zmieścił się w naszej łazience tak perfekcyjnie, że wygląda, jakby był zrobiony na zamówienie.

sundvik ikea

SUNDVIK PRZEWIJAK

ikea sundvik

SUNDVIK KOMODA

III. ROŻEK NIEMOWLĘCY

Rożek (kiedyś nazywany becikiem) bardzo nam się przydał, ale tylko w pierwszych tygodniach życia syna. Później po prostu z niego wyrósł i nie spełniał już swojej funkcji. Jednak nie żałujemy zakupu, chociaż wiemy, że bez niego też byśmy sobie poradzili. Kajtuś lubił być nim opatulony podczas drzemek, spacerów w wózku czy przy kołysaniu na rękach. Później rożek zaczął nam służyć jako kołderka, a dziś jest ochraniaczem na stołowe nogi.

KAJTUŚ W ROGALU

IV. PRZYTULANKA-OGRZEWACZ MR B

SuperZabawka MR B to sensoryczna przytulanka, która jest również termoforem. Polecana przy kolkach niemowlęcych przed masażem, ale mnie przydała się również na zastój pokarmu! Bardzo prosta, szybka i bezpieczna w obsłudze. Co więcej, ciekawa dla oka (kontrastowe kolory) i w dotyku (metki i szeleszczące elementy) dla dziecka. Wiem, że nie u wszystkich ten przedmiot się sprawdza i ja również byłam trochę do niego uprzedzona, ale dziękowałam sobie, że go kupiliśmy, kiedy pojawiły się problemiki.

ZABAWKA MR B

V. ODKURZACZ DO NOSA

Kiedy usłyszałam, że istnieje coś takiego jak odkurzacz do nosa, pomyślałam, że się przesłyszałam. To brzmi strasznie, prawda? Jednak wcale takie nie jest. Jest to po prostu nowoczesny sposób oczyszczania noska dziecka, który jeszcze nigdy nas nie zawiódł. Oczywiście aspiratora nie używamy codziennie, tylko w wyjątkowej potrzebie, więc dosyć rzadko. Co ciekawe, to nowoczesne czyszczenie noska, ogromnie podoba się synkowi. Dla niego to zabawa!

ODKURZACZ DO NOSA

 

VI. PODUSZKA DO KARMIENIA

W wyprawkowych kitach napisałam wam, że słynna poduszka do karmienia Kura Babci Dany niestety nam się nie sprawdziła. Szybko zaczęliśmy szukać czegoś innego i znaleźliśmy fantastyczny zamiennik. Poduszka do karmienia firmy Doomoo jest niezastąpiona. Bardzo wygodna dla nas obojga, wykonana z porządnych materiałów i łatwa w praniu. Jednak ma pewien mankament, ponieważ pod wpływem ciężaru dziecka po jakimś czasie zaczyna robić się bardziej płaska/mniej wypełniona. Wszystko dlatego, że drobne kuleczki, którymi jest ona wypełniona zaczynają się rozpłaszczać. Jednak dalej uważam, że ten produkt jest bardzo dobry i niniejszy defekt za bardzo nam nie przeszkadza, chociaż oczywiście producent mógłby nad tym jeszcze popracować.

 

NA PODUSZCE DOOMOO

VII. PIELUCHY TETROWE

Kupiłam czterdzieści najzwyklejszych pieluszek tetrowych w Aptece Gemini i nie byłam z nich zadowolona. Przyleciała do nas moja mama i przywiozła japońskie sprzed prawie trzydziestu lat (jeszcze nieużywane) i sprawdziły się idealnie. Jeszcze kilka wysokiej jakości kupiliśmy, kilka dostaliśmy w wyprawce od przyjaciół i muszę powiedzieć, że używaliśmy (i dalej używamy, ale rzadziej) je bez przerwy już od pierwszego dnia życia Kajtka. Oczywiście mogą posłużyć zamiast pieluszek jednorazowych, ale dla nas okazały się przydatne m.in. przy przewijaniu, jedzeniu, zabawie, zabezpieczaniu ubrań, poduszki do karmienia, łóżka, czy innych rzeczy przed zabrudzeniem przez malucha. Nie wyobrażam sobie życia bez nich.

PIELUCHY TETROWE

VIII. CHUSTA DO NOSZENIA

Dostaliśmy dwa nosidła, które kompletnie nam się nie sprawdziły. Synek płakał, było mu niewygodnie i dziwnie w nich wyglądał. Całe szczęście, że w wyprawce mieliśmy zwykłą, czarną chustę z Lulando, którą mąż nauczył się wiązać i używać, jakoś w trzecim miesiącu życia syna. Kajtkowi bardzo spodobało się noszenie go w ten sposób, jednak nie na każdą islandzką pogodę się ona nam sprawdzała. Używaliśmy jej głównie w domu (np. podczas odkurzania), czy przy robieniu zakupów w sklepie. Oczywiście podczas spacerów również, ale dziś już ją odstawiliśmy. Niedawno kupiliśmy nowe nosidło turystyczne, które niedługo będziemy używać podczas długich spacerów po islandzkich szlakach.

ELASTYCZNA CHUSTA DO NOSZENIA

 

IX. KOSZULA, BIUSTONOSZ DO KARMIENIA + WIELORAZOWE WKŁADKI LAKTACYJNE

Wiedziałam, że będę karmić piersią i chciałam się do tego dobrze przygotować. Znalazłam i kupiłam kilka przydatnych do tego rzeczy. Przede wszystkim dyskretne koszule do karmienia. Kupiłam trzy z różnych firm, ale ta z Italian Fashion z Allegro najbardziej przypadła mi do gustu. Zaopatrzyłam się również w biustonosze do karmienia i serdecznie polecam biustonosze BabyOno. Na początku mojej drogi mlecznej używałam jednorazowych wkładek laktacyjnych, ale zrezygnowałam z nich, kiedy tylko odkryłam wielorazowe firmy Cache-cœur. Dzięki nim choć trochę mogłam ograniczyć produkcję śmieci i zaoszczędzić pieniądze.

KARMIENIE PIERSIĄ

X. TORBA DO WÓZKA JOISSY I MUFKA

Mieszkamy na Islandii, gdzie pogoda jest kapryśna. Często silnie wieje, pada i jest po prostu zimno – nawet latem. O dziwo nie przydał nam się puchowy śpiworek do wózka, który zalega w szafie, ale za to mufka już tak. Mufka to ocieplana szeroka rękawica, którą przyczepia się do wózka. Dzięki niej dłonie nie marzną, jest cieplutko i bardzo wygodnie. My wybraliśmy z CocoBird wzór Maroko czarne.

Zapomniałam o torbie do wózka! Jak dobrze, że mogę edytować wpis! 🙂

Zatem jeżeli chodzi o naszą torbę, którą przyczepiamy do wózka, to mamy ją z firmy Joissy (model City) i naprawdę jesteśmy z niej bardzo zadowoleni. Jest świetnej jakości, elegancka i funkcjonalna. Mieścimy w niej wszystko, co potrzebujemy na spacery. Miło, że producent dołączył podkładkę, na której można przewinąć niemowlaka.

TORBA I MUFKA


Tak prezentuje się część naszych wyprawkowych hitów. Polecam je, ale równocześnie nie namawiam do ich kupienia, ponieważ doskonale zdaję sobie sprawę, że u każdego inne rzeczy się sprawdzają. Piękne, ale trudne zakupy.  🙂

Upiększ swoje fotografie naszymi presetami! Sprawdź ofertę naszego sklepu!

poprzedni post
Wyprawka dla noworodka: 10 największych błędów, które popełniłam
następny post
Warzywa z patelni grillowej i wegański sos tzatziki!

Spodoba Ci się również

Przewijak SUNDVIK z...

26 lutego 2023

Leżaczek BabyBjorn –...

26 lutego 2023

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Youtube Soundcloud

INSTYNKTOWNE RODZICIELSTWO

Ciąża Dziecko MAMA I TATA

Wybrane dla Ciebie:

Kajetan Ragnar
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl