Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
  • NASZA RODZINA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachod 📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachodniej części Islandii.

Świetny pomysł na rodzinny spacer, który zajmie około dwóch godzin. Dojazd z Reykjavíku to niecałe półtorej godziny.

Szlak jest dobrze oznakowany i w większości prowadzi po płaskim, przez rozległe pole lawowe, które obecnie jest delikatnie zarośnięte krzewami. Małe schody - w sensie przenośnym i dosłownym -  zaczynają się pod samym kraterem, gdzie właśnie trzeba się zacząć wspinać. Zamontowano łańcuchy, także jest wygodnie. Z małymi dziećmi bardzo ostrożnie, trzeba asekurować, ewentualnie można założyć dziecku uprząż. My z prawie 5-letnim Kajtkiem daliśmy radę. 😉

#Islandia #iceland #westiceland #snæfellsnes #geoislandia
📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie wi 📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie więcej niż 50 km od Reykjavíku i jest jedną z trzech głównych atrakcji najsłynniejszej trasy turystycznej w Islandii, czyli Złotego Kręgu. Uważany jest za jedno z najważniejszych miejsc dziedzictwa kulturowego Islandii oraz symbol unikatowej w skali świata geologii tego kraju.

Fragment nowego wpisu, który właśnie ukazał się na geoislandia.pl 👇

Islandia jest wyspą znajdującą się w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Przez Atlantyk – od bieguna do bieguna – przebiega rozbieżna granica płyt kontynentalnych (płyty Północnoamerykańskiej i Eurazjatyckiej), którą tworzy tzw. Grzbiet Śródatlantycki. Jest to długa na kilkanaście tysięcy kilometrów dolina ograniczona pasmami górskimi, które budowane są przez erupcje podwodnych wulkanów. Jak sama jego nazwa wskazuje, grzbiet ten przebiega po dnie oceanu, jednak właśnie na Islandii wynurza się na jej powierzchnię. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że Islandię buduje plama gorąca, która przy okazji wyniosła ten grzbiet właśnie na powierzchnię wyspy. Dzięki temu przebywając w Þingvellir mamy szansę zobaczyć, jak wygląda grzbiet śródoceaniczny i tym samym suchą stopą pochodzić po dnie oceanu, a także przekonać się, jaki wpływ na życie człowieka oraz oczywiście krajobraz wyspy, ma ta potężna siła pochodząca z wnętrza Ziemi.

#Islandia #parknarodowy #thingvellir #thingvellirnationalpark #southiceland 

@thingvellir_national_park 
@southiceland
Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko geotermalne w Islandii, które znajduje się w Akureyri - naprzeciwko miasta, czyli po drugiej stronie fiordu, tuż przy drodze nr 1. 

Jego nazwa nawiązuje do jednego z największych atutów tego regionu, czyli lasów.

Natomiast sama laguna powstała dzięki przypadkowemu natknięciu się na żyłę wody geotermalnej, podczas budowy nowego tunelu. Był konkurs na to, jak ją wykorzystać i wygrał pomysł budowy kąpieliska.

Uważam, że Akureyri potrzebowało tej atrakcji! Kameralne, zielone, przyjemne miejsce.

Ta sama woda zasila "sekretne" źródło geotermalne na zboczu fiordu - napisałam o nim w pierwszym wpisie na Geoislandii. 😉

#islandia #iceland #akureyri #forestlagoon #skógarböðin
📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jedn 📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jednym z największych jezior w Islandii. Nas oczarowało tak bardzo, że Egilsstaðir - największe miasteczko na wschodzie Islandii, które usytuowane jest właśnie nad tym jeziorem - stało się naszym corocznym miejscem wypoczynkowym. ❤️

P.S. Lagarfljót zamieszkiwane jest przez potwora morskiego Lagarfljótsormurinn, który ostatnio widziany był w 2012 roku.🐉

#Islandia #iceland #easticeland #lagarfljót #geoislandia
📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw gór 📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw górski Vestrahorn to piękna widokowo atrakcja znajdująca się nieopodal miasteczka Höfn na wschodzie Islandii. Jest to jeden z obowiązkowych punktów wśród fotografów odwiedzający Islandię. 

Miejsce to ma dogodną lokalizację, a także sam dojazd, ale dostęp na półwysep jest płatny. 

#Islandia #geoislandia #polacynaislandii #iceland #easticeland
📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lo 📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lodowcowym Breiðamerkurjökull to jedna z największych zimowych atrakcji Islandii i moim zdaniem na miejscu numer 1!

Na geoislandia.pl znajdziesz wpis z opisem całej wycieczki!

👉 wycieczka zorganizowana przez @ice.explorers.is

#Islandia #geoislandia #iceland #icecave #icecaveiceland
📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, 📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, które dziś jest główną atrakcją geoturystyczną fiordu Berufjörður we wschodniej części Islandii.

Kilka lat temu odkryłam je zupełnie przypadkowo, było nieoznakowane i pozbawione turystów. Dziś znajduje się przy nim parking, tablica informacyjna oraz wygodne schodki, którymi można zejść na plażę. 

Turkusowe klify Blábjörg powstały w wyniku erupcji eksplozywnej, która była przyczyną potężnego spływu materiałów piroklastycznych. Ostatecznie uformowały one litą skałę, która nazywa się ignimbryt (lub bardziej opisowo: spieczony tuf).

Atrakcja przy drodze nr 1 - lokalizacja na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #easticeland #geoturystyka #geologia
📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z ocea 📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z oceanu, która przypomina ludziom jakiegoś stwora, jest Hvítserkur na półwyspie Vatnsnes w północno-zachodniej Islandii. Jednak takich obiektów, czyli wyerodowanych dajek wulkanicznych, jest wzdłuż islandzkiego wybrzeża znacznie więcej. Na fotografii jeden z moich ulubionych przykładów, czyli Gatanöf nieopodal miasteczka Húsavík w północno-wschodniej Islandii. Jest to atrakcja, która czasem pojawia się w przewodnikach czy mediach społecznościowych, ale jeszcze nie jest ona jeszcze powszechnie znana turystom. Dojazd technicznie nie jest trudny, ale trzeba wcześniej popatrzeć na mapę. Nie ma żadnego oficjalnego parkingu, tablicy informscyjnej oraz wyraźnej ścieżki, ale spokojnie da się tam trafić. Mapka wkrótce na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #northiceland #gatanöf #húsavík #geoturystyka #geotourism
📍 Krater Búrfell, czyli spacer po wulkanie tuż przy stolicy Islandii. ☺️ Oprócz samego krateru (i fajnych widoków rozpościerających się z niego), ciekawe jest również to, że ścieżka, która do niego prowadzi, wiedzie dobrze zachowanym kanałem lawowym. Trasa fajna dla całej rodziny!

Na geoislandia.pl opis trasy, zdjęcia i mapa!

#Islandia #iceland #búrfell #polacynaislandii #geoturystyka
📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje s 📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje się niedaleko obszaru geotermalnego ze słynnym gejzerem Strokkur. Można je podciągnąć pod atrakcję Złotego Kręgu, ale pozostaje ono tą mniej znaną. Dojazd z gejzeru zajmuje raptem 3 minuty i pomimo tego, że prowadzi on drogą oznaczoną jako górską, to jest możliwy każdym rodzajem samochodu. 😊 

Też widzicie, że jest ono w kształcie serca? 🩷

P.S. Prowizoryczny parking znajduje się kawałek przed źródłem. Na pierwszej fotografii widać na nim nasz zaparkowany samochód. 

#Islandia #polacynaislandii #iceland #goldencircle #hotsprings #geotourism
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
  • NASZA RODZINA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

BLOG PARENTINGOWYDZIECKO

Wybraliśmy imię dla naszego dziecka

Demi 26 lutego 2023
Demi Published: 18 maja 2018Last Updated on 26 lutego 2023

Nadszedł czas wyboru imienia dla naszego dziecka. Zanim zaszłam w ciążę, byliśmy przekonani, że mamy swoje pewniaki – zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki. Jednak później zaczęły nachodzić nas pewne wątpliwości, więc ponownie zaczęliśmy szukać, pytać i analizować wszystkie propozycje. Zadanie okazało się nie lada wyzwaniem, bo to tak ważna decyzja! Oryginalne, popularne, a może klasyczne? Jak myślicie, jakie wybraliśmy? 🙂

Imię dla dziecka

Jak wybraliśmy imię dla naszego dziecka?

Całe szczęście mamy z Damianem podobny gust. W życiu nie jesteśmy podatni na modę, a swoich decyzji nie podejmujemy pod wpływem innych. Zawsze idziemy swoją drogą i zawsze czujemy ogromne wsparcie ze strony naszych bliskich. Przy wyborze imienia bardzo nam to wszystko pomogło.

Niektórzy dużą wagę przywiązują do znaczenia imienia. My rzeczywiście wierzymy, że imię posiada swoją magiczną moc i nie jest tylko pustym dźwiękiem bez znaczenia. Jednak kiedy czytamy opisy swoich bądź naszych znajomych imion, to nie ze wszystkim możemy się zgodzić. Traktujemy te opisy bardziej z przymrużeniem oka niż na poważnie. W każdym razie uważamy, że warto znać zarówno znaczenie imienia, jak i jego pochodzenie – zawsze to dodatkowa ciekawostka i wiedza.

Natomiast dla nas dosyć ważne było, aby imię naszego dziecka było w miarę łatwe do zapamiętania za granicą. W końcu synek będzie wychowywał się na Islandii i z pewnością, tak jak jego rodzice, będzie dużo podróżować po świecie. Dlatego wybraliśmy takie, które nie posiada znaków diakrytycznych i łatwo się zdrabnia. Jednak, jak sami zaraz zobaczycie, i tak nie jest to najprostsze imię na świecie.

Jako osoby wierzące, byliśmy bardziej skłonni do tego, aby wybrać imię błogosławionego lub świętego – by nasze dziecko miało swojego patrona.

Oprócz tego ‘mierzyliśmy’ wybrane imiona z nazwiskiem, czyli wielokrotnie swoje propozycje pisaliśmy i mówiliśmy na głos – razem z nazwiskiem – i w ten oto sposób sprawdzaliśmy, które najlepiej z nim brzmi.

Imię dla chłopca

Pytaliśmy też nasze rodziny i przyjaciół, jakie imiona im się podobają, ale ostateczną decyzję podjęliśmy sami. Większość naszych bliskich i znajomych była pewna, że wybierzemy nad wyraz oryginalne i zagraniczne imię. My też takie rozważaliśmy, bo naprawdę wiele imion nam się podoba. Absolutnie nie widzielibyśmy problemu, aby nasz syn miał na imię Hercules czy Orestes.

Jednak wybraliśmy inne. Takie, które jest dosyć oryginalne i nie tak często wybierane, ale przy tym nietrudne do znalezienia w polskim kalendarzu. Imię, które łatwo można zdrobnić i które posiada ciekawe zagraniczne wersje i znaczenia. A co najważniejsze, że naprawdę się nam ono podoba i jesteśmy go pewni na sto procent!

Gdybyśmy mieli córkę, to nazwalibyśmy ją Oriana. Jednak mamy syna, którego 17 stycznia, czyli w dniu, w którym poznaliśmy płeć naszego dziecka, nazwaliśmy Kajetan.

Kajetan, Kajtek, Kajtuś, Kajko, Kaj, Kai. 

Kajetan

Kajetan – imię pochodzenia łacińskiego, wywodzi się od słowa Caietanus i oznacza osobę pochodzącą z Kajety (miasta portowego we Włoszech). Imieniny obchodzi 7 sierpnia. Ma swojego opiekuna, św. Kajetana z Thieny – założyciela zakonu Teatynów, który jest patronem bezrobotnych i bankowców. Najczęściej mówimy do synka Kai, a jest to imię używane m.in. w Japonii i na Hawajach i w obydwu przypadkach oznacza „ocean”. Według opisu na stronie internetowej znaczenie-imion.net, Kajetan to:

Mężczyzna pewny siebie, śmiały i ambitny. Jest bardzo towarzyski, uwielbia imprezy, spotkania z przyjaciółmi, sport i chwile beztroski. Szybko się uczy i ma doskonałą pamięć, w młodości jednak niespecjalnie garnie się do szkolnych obowiązków. Woli realizować swoje pasje oraz zainteresowania i często skupia się głównie na tym. Panowie noszący to imię zazwyczaj są bardzo uparci, asertywni i konsekwentni. Ciężko zmienić decyzje, które już podejmą, rzadko słuchają rad i zawsze uczą się na swoich błędach. Kajetan lubi być w centrum uwagi, jest wygadany i ma niebanalny charakter. Otacza się ludźmi, którzy w życiu podobnie jak on, mają jakieś pasje i potrafią czerpać z życia pełnymi garściami. Sam jest bardzo dynamiczny, emocjonalny i ciężko mu usiedzieć w miejscu. Bardzo ceni przyjaźń, jest więc oddanym i lojalnym kumplem, na którego można liczyć w każdej sytuacji. Ma w sobie też to coś, co bardzo przyciąga do niego kobiety. Jako numerologiczna ósemka, Kajetan lubi ryzyko i od czasu do czasu potrzebuje poczuć nieco adrenaliny. Lubi pieniądze, wygodę i komfort. Nie jest przy tym jednak chciwy czy snobistyczny. Sam pracuje na wszystko co osiąga i nie zazdrości innym tego co mają. W życiu kieruje się rozumem, jest realistą i nie traci czasu na bujanie w obłokach. Zawodowo Kajetan sprawdzi się w profesjach, które bazują na jego zainteresowaniach. Ma żyłkę do interesów, może więc świetnie sprawdzić się też jako właściciel firmy.

– czyli powiedzmy, że z charakteru bardzo podobny zarówno do mamusi, jak i tatusia. 🙂

Imiona, które nam się podobają i które braliśmy pod uwagę

Mnóstwo imion nam się podoba. Począwszy od tych najbardziej egzotycznych po najbardziej klasyczne. Poniżej kilka przykładów.

Dla dziewczynki:

  • Gaia
  • Luna
  • Miriam
  • Oriana
  • Petra
  • Sofía
  • Daisy
  • Clem

Dla chłopczyka:

  • Gustav
  • Thor
  • Kjartan
  • Edward
  • Eryk
  • Ignacy
  • Henryk

– Jak widzicie są one totalnie różne! 🙂

Natomiast na drugie Kajetan otrzymał islandzkie imię – Ragnar. Możecie kojarzyć je z serialem “Wikingowie”, ale tutaj na Islandii jest to tak popularne imię, jak Ania czy Piotr w Polsce. Jeżeli chodzi o inne islandzkie imiona, to braliśmy również pod uwagę imię Bjarki oraz Kjartan.

Wybór imienia dla dziecka to najprzyjemniejszy problem na świecie! Wiecie już, jak nazwaliśmy syna i jakie inne imiona braliśmy pod uwagę. Ciekawa jestem, jakie są Wasze ulubione imiona? – Dajcie koniecznie znać! Nasi znajomi na to pytanie najczęściej odpowiadają, że Amelia – dla dziewczynki – i Antoni oraz Aleksander – dla chłopca.

Autor zdjęć: Mirosław Tran

[wow-icos lib=fa name=fa-camera-retro size=”sm” align=”alignleft”]Upiększ swoje fotografie naszymi presetami! Sprawdź ofertę naszego sklepu!

poprzedni post
Ciąża na Islandii – podsumowanie drugiego trymestru
następny post
Ciąża na Islandii – podsumowanie trzeciego trymestru

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Youtube Soundcloud

INSTYNKTOWNE RODZICIELSTWO

Ciąża Dziecko MAMA I TATA

Wybrane dla Ciebie:

Kajetan Ragnar
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl