Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorą 📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorące źródło, ale naturalnie wyżłobiony przez erozję morską basen w czarnej lawie na południowo-zachodnim wybrzeżu Reykjanes. 💦

#Islandia #geoturystyka #iceland #icelandphotography #icelandicnature #geotourism
📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na p 📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na południowym wschodzie Islandii. Super przystanek w podróży dookoła wyspy, ale trasa nie należy do najłatwiejszych. Bywa stromo, ślisko i przepaściście, i trzeba przejść przez rzekę. Widoki fenomenalne, atrakcyjność trasy 10/10. Na hiking należy poświęcić przynajmniej 2 godziny. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #przewodnik #geoislandia #geoturystyka #iceland #hikingiceland #geotourism #hiking
Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? Tak, Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? 

Tak, to wciąż Islandia i obszar znanego miejsca turystycznego, choć z nieco innej strony.

Oto fragment niepozornego wybrzeża Vatnsfell, które ciągnie się na północ od Valahnúkur na południowo-zachodnim krańcu półwyspu Reykjanes.

Te jasne warstwy to złoża tufu i lapilli, czyli drobnoziarnistej tefry, która jest pozostałością bo dwóch, stożkach tufowych powstałych w wyniku eksplozywnej erupcji, która miała miejsce w oceanie w 1210 roku - czyli na początku kilkudziesięcioletniego epizodu tektoniczno-wulkanicznego "Reykjanes Fires".

Tak więc jest to idealny i łatwo dostępny przykład struktury wewnętrznej stożka tufowego.

Znana skała wystająca z oceanu (którą widać w oddali na zdjęciu), jest prawdopodobnie pozostałością - już mocno zerodowaną - po tejże erupcji.

To tylko jeden "sekret" tego wybrzeża. Innym razem, przy okazji innego zdjęcia, odsłonię kolejny. 🙂

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #geologia #turystykageologiczna #podróże #iceland #reykjanes #geopark
Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadp Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadprogramowo, zimą stają się celami podróży. 😀

#Islandia #geoislandia #iceland #winteriniceland #crater #geoturystyka #podróże #grábrók #borgarfjörður #westiceland
Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół tro Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół trolla, który jest opiekunem półwyspu Snæfellsnes.

Pomnik znajduje się w miejscowości Arnarstapi w połowie znanego szlaku spacerowego wzdłuż skalistego wybrzeża.

#Islandia #polacynaislandii #podróże #polacywpodróży #blogpodrozniczy #iceland #traveliceland #snaefellsnes #arnarstapi
Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, odwiedziliśmy tunel lawowy Raufarhólshellir. Powstał on 5000 lat temu i spacerując w nim możemy zobaczyć efekty erupcji wulkanicznej od środka. Tu mamy do czynienia z erupcją szczelinową Leitahraun, która utworzyła również znane na obrzeżach Reykjavíku czerwone pseudokratery Rauðhólar.

Tego typu tuneli lawowych jest w Islandii bardzo dużo, a kilka z nich zostało udostępnionych turystycznie. Można je zwiedzać wraz z przewodnikiem, co daje ciekawą lekcję geologii.

Raufarhólshellir fantastycznie jest odwiedzić zimą, kiedy tworzą się takie śmieszne lodowe rzeźby! 

Tunel ten znajduje się na półwyspie Reykjanes, tak więc w bardzo dogodnej dla turystów lokalizacji. Z Reykjavíku jest to około pół godziny jazdy samochodem.

Polecam! 😉

#Islandia #geoislandia #podróże #iceland #geotourism  #traveliceland #winteriniceland #raufarhólshellir #reykjanes
Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Snæfellsnes, która określana jest jego symbolem. Wczoraj był to nasz ostatni punkt na trasie, do którego dotarliśmy tuż przed zachodem słońca. 

#Islandia #polacynaislandii #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #icelandroadtrip #icelandwinter #snaefellsnes
Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średn Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średnim SUVem 4x4 po śliskiej nawierzchni drogi pokrytej twardym lodem mając tylko 4 godziny dziennego światła w ciągu doby i ponad 400 km do przejechania.

Naleśniki z soczewicą, tosty z koncentratem pomidorowym, serem i ogórkiem kiszonym, wodorosty, jabłka, banany i marchewki, dwie różne herbaty, kawa i woda.

Zatrzymaliśmy się przy czterech atrakcjach i pominęliśmy przynajmniej siedem, które latem byśmy jeszcze dodali.

Ale sama jazda po ośnieżonym półwyspie u podnóża majestatycznego lodowca mogłaby być jedyną atrakcją tego dnia! 😍 Tak, zimą też jest magicznie, choć dla mnie i tak trzeba najpierw latem! 😊

📸 Pierwsza fotka z naszych mini zimowych wojaży z Mateuszem. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #blogpodrozniczy #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #traveliceland #icelandroadtrip #winteriniceland #icelandinwinter #winter #januaryiniceland
Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver, które jest jednym z pięciu znajdujących się na terenie wysokotemperaturowego obszaru geotermalnego Krýsuvík. 

Nie prowadzi do niego żadna droga dojazdowa, a pieszy szlak, który jednak długi nie jest, bo wynosi około półtora kilometra. W dwie strony plus zwiedzanie atrakcji na miejscu zajmuje około godziny. Szlak rozpoczyna się przy jeziorze Grænavatn na półwyspie Reykjanes. 

W Austurengjahver zobaczyć można olbrzymich rozmiarów parujące gorące źródło, a także błotniste kałuże i fumarole. Minerały, które rozpoznano na polu geotermalnym, to m.in. rzadki, niebiesko-zielony lignit oraz ciemniejszy kowelin. 

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #iceland #traveliceland #visiticeland #icelandtrip #icelandgeology #geothermalsprings #geotourism #reykjanes
Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią law Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią lawową usytuowaną u podnóża lodowca Snæfellsjökull na półwyspie Snæfellsnes. Jest ona wyjątkowa pod względem akustycznym i właśnie z tego powodu jest ona szerzej znana turystom. Obowiązkowy przystanek podczas podróży górską drogą F570!

Uważa się, że jaskinia ta jest znana od wieków, a mówić nam mają o tym m.in. wyryte w skale imiona XVIII-wiecznych podróżników, Eggerta Ólafssona i Bjarniego Pálssona. Ponadto według legendy jaskinia Sönghellir była schronieniem dla legendarnego osadnika Bárðura Snæfellsása (oraz jego rodziny), który pojawił się na tym obszarze w IX wieku. Bárður był ponoć pół-trollem, pół-człowiekiem, a dziś, jako opiekuńczy duch czuwa nad półwysep i lodowcem. W Arnarstapi znajduje się jego pomnik, który jest symbolem tej miejscowości.

📌 Dojazd i mapa na blogu: geoislandia.pl 

#Islandia #geoislandia #podróże #polacynaislandii #geoturystyka #geotourism #iceland #traveliceland #icelandphotography #icelandicnature #icelandtrip  #sönghellir
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

Wybraliśmy imię dla naszego dziecka

Demi Mae 18 maja 2018
Demi Mae 18 maja 2018

Nadszedł czas wyboru imienia dla naszego dziecka. Zanim zaszłam w ciążę, byliśmy przekonani, że mamy swoje pewniaki – zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki. Jednak później zaczęły nachodzić nas pewne wątpliwości, więc ponownie zaczęliśmy szukać, pytać i analizować wszystkie propozycje. Zadanie okazało się nie lada wyzwaniem, bo to tak ważna decyzja! Oryginalne, popularne, a może klasyczne? Jak myślicie, jakie wybraliśmy? 🙂

Imię dla dziecka

Jak wybraliśmy imię dla naszego dziecka?

Całe szczęście mamy z Damianem podobny gust. W życiu nie jesteśmy podatni na modę, a swoich decyzji nie podejmujemy pod wpływem innych. Zawsze idziemy swoją drogą i zawsze czujemy ogromne wsparcie ze strony naszych bliskich. Przy wyborze imienia bardzo nam to wszystko pomogło.

Niektórzy dużą wagę przywiązują do znaczenia imienia. My rzeczywiście wierzymy, że imię posiada swoją magiczną moc i nie jest tylko pustym dźwiękiem bez znaczenia. Jednak kiedy czytamy opisy swoich bądź naszych znajomych imion, to nie ze wszystkim możemy się zgodzić. Traktujemy te opisy bardziej z przymrużeniem oka niż na poważnie. W każdym razie uważamy, że warto znać zarówno znaczenie imienia, jak i jego pochodzenie – zawsze to dodatkowa ciekawostka i wiedza.

Natomiast dla nas dosyć ważne było, aby imię naszego dziecka było w miarę łatwe do zapamiętania za granicą. W końcu synek będzie wychowywał się na Islandii i z pewnością, tak jak jego rodzice, będzie dużo podróżować po świecie. Dlatego wybraliśmy takie, które nie posiada znaków diakrytycznych i łatwo się zdrabnia. Jednak, jak sami zaraz zobaczycie, i tak nie jest to najprostsze imię na świecie.

Jako osoby wierzące, byliśmy bardziej skłonni do tego, aby wybrać imię błogosławionego lub świętego – by nasze dziecko miało swojego patrona.

Oprócz tego ‘mierzyliśmy’ wybrane imiona z nazwiskiem, czyli wielokrotnie swoje propozycje pisaliśmy i mówiliśmy na głos – razem z nazwiskiem – i w ten oto sposób sprawdzaliśmy, które najlepiej z nim brzmi.

Imię dla chłopca

Pytaliśmy też nasze rodziny i przyjaciół, jakie imiona im się podobają, ale ostateczną decyzję podjęliśmy sami. Większość naszych bliskich i znajomych była pewna, że wybierzemy nad wyraz oryginalne i zagraniczne imię. My też takie rozważaliśmy, bo naprawdę wiele imion nam się podoba. Absolutnie nie widzielibyśmy problemu, aby nasz syn miał na imię Hercules czy Orestes.

Jednak wybraliśmy inne. Takie, które jest dosyć oryginalne i nie tak często wybierane, ale przy tym nietrudne do znalezienia w polskim kalendarzu. Imię, które łatwo można zdrobnić i które posiada ciekawe zagraniczne wersje i znaczenia. A co najważniejsze, że naprawdę się nam ono podoba i jesteśmy go pewni na sto procent!

Gdybyśmy mieli córkę, to nazwalibyśmy ją Oriana. Jednak mamy syna, którego 17 stycznia, czyli w dniu, w którym poznaliśmy płeć naszego dziecka, nazwaliśmy Kajetan.

Kajetan, Kajtek, Kajtuś, Kajko, Kaj, Kai. 

Kajetan

Kajetan – imię pochodzenia łacińskiego, wywodzi się od słowa Caietanus i oznacza osobę pochodzącą z Kajety (miasta portowego we Włoszech). Imieniny obchodzi 7 sierpnia. Ma swojego opiekuna, św. Kajetana z Thieny – założyciela zakonu Teatynów, który jest patronem bezrobotnych i bankowców. Najczęściej mówimy do synka Kai, a jest to imię używane m.in. w Japonii i na Hawajach i w obydwu przypadkach oznacza „ocean”. Według opisu na stronie internetowej znaczenie-imion.net, Kajetan to:

Mężczyzna pewny siebie, śmiały i ambitny. Jest bardzo towarzyski, uwielbia imprezy, spotkania z przyjaciółmi, sport i chwile beztroski. Szybko się uczy i ma doskonałą pamięć, w młodości jednak niespecjalnie garnie się do szkolnych obowiązków. Woli realizować swoje pasje oraz zainteresowania i często skupia się głównie na tym. Panowie noszący to imię zazwyczaj są bardzo uparci, asertywni i konsekwentni. Ciężko zmienić decyzje, które już podejmą, rzadko słuchają rad i zawsze uczą się na swoich błędach. Kajetan lubi być w centrum uwagi, jest wygadany i ma niebanalny charakter. Otacza się ludźmi, którzy w życiu podobnie jak on, mają jakieś pasje i potrafią czerpać z życia pełnymi garściami. Sam jest bardzo dynamiczny, emocjonalny i ciężko mu usiedzieć w miejscu. Bardzo ceni przyjaźń, jest więc oddanym i lojalnym kumplem, na którego można liczyć w każdej sytuacji. Ma w sobie też to coś, co bardzo przyciąga do niego kobiety. Jako numerologiczna ósemka, Kajetan lubi ryzyko i od czasu do czasu potrzebuje poczuć nieco adrenaliny. Lubi pieniądze, wygodę i komfort. Nie jest przy tym jednak chciwy czy snobistyczny. Sam pracuje na wszystko co osiąga i nie zazdrości innym tego co mają. W życiu kieruje się rozumem, jest realistą i nie traci czasu na bujanie w obłokach. Zawodowo Kajetan sprawdzi się w profesjach, które bazują na jego zainteresowaniach. Ma żyłkę do interesów, może więc świetnie sprawdzić się też jako właściciel firmy.

– czyli powiedzmy, że z charakteru bardzo podobny zarówno do mamusi, jak i tatusia. 🙂

Imiona, które nam się podobają i które braliśmy pod uwagę

Mnóstwo imion nam się podoba. Począwszy od tych najbardziej egzotycznych po najbardziej klasyczne. Poniżej kilka przykładów.

Dla dziewczynki:

  • Gaia
  • Luna
  • Miriam
  • Oriana
  • Petra
  • Sofía
  • Daisy
  • Clem

Dla chłopczyka:

  • Gustav
  • Thor
  • Kjartan
  • Edward
  • Eryk
  • Ignacy
  • Henryk

– Jak widzicie są one totalnie różne! 🙂

Natomiast na drugie Kajetan otrzymał islandzkie imię – Ragnar. Możecie kojarzyć je z serialem “Wikingowie”, ale tutaj na Islandii jest to tak popularne imię, jak Ania czy Piotr w Polsce. Jeżeli chodzi o inne islandzkie imiona, to braliśmy również pod uwagę imię Bjarki oraz Kjartan.

Wybór imienia dla dziecka to najprzyjemniejszy problem na świecie! Wiecie już, jak nazwaliśmy syna i jakie inne imiona braliśmy pod uwagę. Ciekawa jestem, jakie są Wasze ulubione imiona? – Dajcie koniecznie znać! Nasi znajomi na to pytanie najczęściej odpowiadają, że Amelia – dla dziewczynki – i Antoni oraz Aleksander – dla chłopca.

Autor zdjęć: Mirosław Tran

[wow-icos lib=fa name=fa-camera-retro size=”sm” align=”alignleft”]Upiększ swoje fotografie naszymi presetami! Sprawdź ofertę naszego sklepu!

poprzedni post
Islandia: Jezioro wulkaniczne Kerid na Złotym Kręgu
następny post
Ciąża na Islandii – podsumowanie trzeciego trymestru

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Youtube Soundcloud

INSTYNKTOWNE RODZICIELSTWO

Ciąża Dziecko MAMA I TATA

Wybrane dla Ciebie:

Kajetan Ragnar
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl