Nadszedł czas wyboru imienia dla naszego dziecka. Zanim zaszłam w ciążę, byliśmy przekonani, że mamy swoje pewniaki – zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki. Jednak później zaczęły nachodzić nas pewne wątpliwości, więc ponownie zaczęliśmy szukać, pytać i analizować wszystkie propozycje. Zadanie okazało się nie lada wyzwaniem, bo to tak ważna decyzja! Oryginalne, popularne, a może klasyczne? Jak myślicie, jakie wybraliśmy? 🙂
Jak wybraliśmy imię dla naszego dziecka?
Całe szczęście mamy z Damianem podobny gust. W życiu nie jesteśmy podatni na modę, a swoich decyzji nie podejmujemy pod wpływem innych. Zawsze idziemy swoją drogą i zawsze czujemy ogromne wsparcie ze strony naszych bliskich. Przy wyborze imienia bardzo nam to wszystko pomogło.
Niektórzy dużą wagę przywiązują do znaczenia imienia. My rzeczywiście wierzymy, że imię posiada swoją magiczną moc i nie jest tylko pustym dźwiękiem bez znaczenia. Jednak kiedy czytamy opisy swoich bądź naszych znajomych imion, to nie ze wszystkim możemy się zgodzić. Traktujemy te opisy bardziej z przymrużeniem oka niż na poważnie. W każdym razie uważamy, że warto znać zarówno znaczenie imienia, jak i jego pochodzenie – zawsze to dodatkowa ciekawostka i wiedza.
Natomiast dla nas dosyć ważne było, aby imię naszego dziecka było w miarę łatwe do zapamiętania za granicą. W końcu synek będzie wychowywał się na Islandii i z pewnością, tak jak jego rodzice, będzie dużo podróżować po świecie. Dlatego wybraliśmy takie, które nie posiada znaków diakrytycznych i łatwo się zdrabnia. Jednak, jak sami zaraz zobaczycie, i tak nie jest to najprostsze imię na świecie.
Jako osoby wierzące, byliśmy bardziej skłonni do tego, aby wybrać imię błogosławionego lub świętego – by nasze dziecko miało swojego patrona.
Oprócz tego ‘mierzyliśmy’ wybrane imiona z nazwiskiem, czyli wielokrotnie swoje propozycje pisaliśmy i mówiliśmy na głos – razem z nazwiskiem – i w ten oto sposób sprawdzaliśmy, które najlepiej z nim brzmi.
Pytaliśmy też nasze rodziny i przyjaciół, jakie imiona im się podobają, ale ostateczną decyzję podjęliśmy sami. Większość naszych bliskich i znajomych była pewna, że wybierzemy nad wyraz oryginalne i zagraniczne imię. My też takie rozważaliśmy, bo naprawdę wiele imion nam się podoba. Absolutnie nie widzielibyśmy problemu, aby nasz syn miał na imię Hercules czy Orestes.
Jednak wybraliśmy inne. Takie, które jest dosyć oryginalne i nie tak często wybierane, ale przy tym nietrudne do znalezienia w polskim kalendarzu. Imię, które łatwo można zdrobnić i które posiada ciekawe zagraniczne wersje i znaczenia. A co najważniejsze, że naprawdę się nam ono podoba i jesteśmy go pewni na sto procent!
Gdybyśmy mieli córkę, to nazwalibyśmy ją Oriana. Jednak mamy syna, którego 17 stycznia, czyli w dniu, w którym poznaliśmy płeć naszego dziecka, nazwaliśmy Kajetan.
Kajetan, Kajtek, Kajtuś, Kajko, Kaj, Kai.
Kajetan – imię pochodzenia łacińskiego, wywodzi się od słowa Caietanus i oznacza osobę pochodzącą z Kajety (miasta portowego we Włoszech). Imieniny obchodzi 7 sierpnia. Ma swojego opiekuna, św. Kajetana z Thieny – założyciela zakonu Teatynów, który jest patronem bezrobotnych i bankowców. Najczęściej mówimy do synka Kai, a jest to imię używane m.in. w Japonii i na Hawajach i w obydwu przypadkach oznacza „ocean”. Według opisu na stronie internetowej znaczenie-imion.net, Kajetan to:
Mężczyzna pewny siebie, śmiały i ambitny. Jest bardzo towarzyski, uwielbia imprezy, spotkania z przyjaciółmi, sport i chwile beztroski. Szybko się uczy i ma doskonałą pamięć, w młodości jednak niespecjalnie garnie się do szkolnych obowiązków. Woli realizować swoje pasje oraz zainteresowania i często skupia się głównie na tym. Panowie noszący to imię zazwyczaj są bardzo uparci, asertywni i konsekwentni. Ciężko zmienić decyzje, które już podejmą, rzadko słuchają rad i zawsze uczą się na swoich błędach. Kajetan lubi być w centrum uwagi, jest wygadany i ma niebanalny charakter. Otacza się ludźmi, którzy w życiu podobnie jak on, mają jakieś pasje i potrafią czerpać z życia pełnymi garściami. Sam jest bardzo dynamiczny, emocjonalny i ciężko mu usiedzieć w miejscu. Bardzo ceni przyjaźń, jest więc oddanym i lojalnym kumplem, na którego można liczyć w każdej sytuacji. Ma w sobie też to coś, co bardzo przyciąga do niego kobiety. Jako numerologiczna ósemka, Kajetan lubi ryzyko i od czasu do czasu potrzebuje poczuć nieco adrenaliny. Lubi pieniądze, wygodę i komfort. Nie jest przy tym jednak chciwy czy snobistyczny. Sam pracuje na wszystko co osiąga i nie zazdrości innym tego co mają. W życiu kieruje się rozumem, jest realistą i nie traci czasu na bujanie w obłokach. Zawodowo Kajetan sprawdzi się w profesjach, które bazują na jego zainteresowaniach. Ma żyłkę do interesów, może więc świetnie sprawdzić się też jako właściciel firmy.
– czyli powiedzmy, że z charakteru bardzo podobny zarówno do mamusi, jak i tatusia. 🙂
Imiona, które nam się podobają i które braliśmy pod uwagę
Mnóstwo imion nam się podoba. Począwszy od tych najbardziej egzotycznych po najbardziej klasyczne. Poniżej kilka przykładów.
- Gaia
- Luna
- Miriam
- Oriana
- Petra
- Sofía
- Daisy
- Clem
- Gustav
- Thor
- Kjartan
- Edward
- Eryk
- Ignacy
- Henryk
– Jak widzicie są one totalnie różne! 🙂
Natomiast na drugie Kajetan otrzymał islandzkie imię – Ragnar. Możecie kojarzyć je z serialem “Wikingowie”, ale tutaj na Islandii jest to tak popularne imię, jak Ania czy Piotr w Polsce. Jeżeli chodzi o inne islandzkie imiona, to braliśmy również pod uwagę imię Bjarki oraz Kjartan.
Wybór imienia dla dziecka to najprzyjemniejszy problem na świecie! Wiecie już, jak nazwaliśmy syna i jakie inne imiona braliśmy pod uwagę. Ciekawa jestem, jakie są Wasze ulubione imiona? – Dajcie koniecznie znać! Nasi znajomi na to pytanie najczęściej odpowiadają, że Amelia – dla dziewczynki – i Antoni oraz Aleksander – dla chłopca.