Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z ocea 📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z oceanu, która przypomina ludziom jakiegoś stwora, jest Hvítserkur na półwyspie Vatnsnes w północno-zachodniej Islandii. Jednak takich obiektów, czyli wyerodowanych dajek wulkanicznych, jest wzdłuż islandzkiego wybrzeża znacznie więcej. Na fotografii jeden z moich ulubionych przykładów, czyli Gatanöf nieopodal miasteczka Húsavík w północno-wschodniej Islandii. Jest to atrakcja, która czasem pojawia się w przewodnikach czy mediach społecznościowych, ale jeszcze nie jest ona jeszcze powszechnie znana turystom. Dojazd technicznie nie jest trudny, ale trzeba wcześniej popatrzeć na mapę. Nie ma żadnego oficjalnego parkingu, tablicy informscyjnej oraz wyraźnej ścieżki, ale spokojnie da się tam trafić. Mapka wkrótce na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #northiceland #gatanöf #húsavík #geoturystyka #geotourism
📍 Krater Búrfell, czyli spacer po wulkanie tuż przy stolicy Islandii. ☺️ Oprócz samego krateru (i fajnych widoków rozpościerających się z niego), ciekawe jest również to, że ścieżka, która do niego prowadzi, wiedzie dobrze zachowanym kanałem lawowym. Trasa fajna dla całej rodziny!

Na geoislandia.pl opis trasy, zdjęcia i mapa!

#Islandia #iceland #búrfell #polacynaislandii #geoturystyka
📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje s 📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje się niedaleko obszaru geotermalnego ze słynnym gejzerem Strokkur. Można je podciągnąć pod atrakcję Złotego Kręgu, ale pozostaje ono tą mniej znaną. Dojazd z gejzeru zajmuje raptem 3 minuty i pomimo tego, że prowadzi on drogą oznaczoną jako górską, to jest możliwy każdym rodzajem samochodu. 😊 

Też widzicie, że jest ono w kształcie serca? 🩷

P.S. Prowizoryczny parking znajduje się kawałek przed źródłem. Na pierwszej fotografii widać na nim nasz zaparkowany samochód. 

#Islandia #polacynaislandii #iceland #goldencircle #hotsprings #geotourism
📍 Jesienny spacer wzdłuż wąwozu Stuðlagil w 📍 Jesienny spacer wzdłuż wąwozu Stuðlagil w dolinie Jökuldalur. 🍂 

Miejsce to jest jedną z największych atrakcji turystycznych wschodniej części Islandii, do której dojazd możliwy jest każdym rodzajem samochodu! 

Często w sieci można zobaczyć, że Stuðlagil wypełniony jest niebieską wodą, jednak tak nie jest zawsze, co widać choćby na naszych zdjęciach. Ta błękitno-zielona woda jest latem, ale nie zawsze, poza tym ma typowy dla rzeki lodowcowej kolor, czyli właśnie taki mętno-szary. 😉

Najbardziej spektakularne miejsce w wąwozie - czyli imponujące słupy bazaltowe - można podziwiać z dwóch stron. Szybsze zwiedzanie jest od strony zachodniej, czyli schodzi się na platformę widokową długimi, metalowymi schodami (z parkingu ok. 5 min). Natomiast zwiedzając od strony wschodniej trzeba przejść ok. 45 min, by dotrzeć do tych formacji skalnych. Wędrówka po płaskim, bardzo prosta. Na miejscu jednak brak zabezpieczeń, a rzeka jest bardzo niebezpieczna, dlatego trzeba szczególnie uważać. 

Tak więc, jeżeli czas nas goni, to strona zachodnia, a jeżeli mamy go trochę więcej, to oczywiście warto się przejść po wschodniej. My zwiedziliśmy Stuðlagil z dwóch stron i tak też najlepiej zrobić. 🙂

P.S Na pierwszej fotografii jestem z Kajem po wschodniej stronie, a za naszymi plecami widać platformę widokową na którą schodzi się po zachodniej stronie wąwozu. Nie ma tutaj przejścia na drugą stronę!

#Islandia #polacynaislandii #iceland #easticeland #stuðlagil
Kilka kadrów z pierwszego dnia podróży po Fiord Kilka kadrów z pierwszego dnia podróży po Fiordach Zachodnich. Podróż rozpoczęliśmy od rzadziej odwiedzanego regionu Norðurfjörður. Bardzo, ale to bardzo warto przejechać drogę nr 643! 🤩 

Na blogu wpis z atrakcjami Norðurfjörður!

#Islandia #fiordyzachodnie #iceland #westfjords #vestfirðir #norðurfjörður
📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorą 📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorące źródło, ale naturalnie wyżłobiony przez erozję morską basen w czarnej lawie na południowo-zachodnim wybrzeżu Reykjanes. 💦

#Islandia #geoturystyka #iceland #icelandphotography #icelandicnature #geotourism
📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na p 📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na południowym wschodzie Islandii. Super przystanek w podróży dookoła wyspy, ale trasa nie należy do najłatwiejszych. Bywa stromo, ślisko i przepaściście, i trzeba przejść przez rzekę. Widoki fenomenalne, atrakcyjność trasy 10/10. Na hiking należy poświęcić przynajmniej 2 godziny. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #przewodnik #geoislandia #geoturystyka #iceland #hikingiceland #geotourism #hiking
Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? Tak, Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? 

Tak, to wciąż Islandia i obszar znanego miejsca turystycznego, choć z nieco innej strony.

Oto fragment niepozornego wybrzeża Vatnsfell, które ciągnie się na północ od Valahnúkur na południowo-zachodnim krańcu półwyspu Reykjanes.

Te jasne warstwy to złoża tufu i lapilli, czyli drobnoziarnistej tefry, która jest pozostałością bo dwóch, stożkach tufowych powstałych w wyniku eksplozywnej erupcji, która miała miejsce w oceanie w 1210 roku - czyli na początku kilkudziesięcioletniego epizodu tektoniczno-wulkanicznego "Reykjanes Fires".

Tak więc jest to idealny i łatwo dostępny przykład struktury wewnętrznej stożka tufowego.

Znana skała wystająca z oceanu (którą widać w oddali na zdjęciu), jest prawdopodobnie pozostałością - już mocno zerodowaną - po tejże erupcji.

To tylko jeden "sekret" tego wybrzeża. Innym razem, przy okazji innego zdjęcia, odsłonię kolejny. 🙂

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #geologia #turystykageologiczna #podróże #iceland #reykjanes #geopark
Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadp Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadprogramowo, zimą stają się celami podróży. 😀

#Islandia #geoislandia #iceland #winteriniceland #crater #geoturystyka #podróże #grábrók #borgarfjörður #westiceland
Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół tro Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół trolla, który jest opiekunem półwyspu Snæfellsnes.

Pomnik znajduje się w miejscowości Arnarstapi w połowie znanego szlaku spacerowego wzdłuż skalistego wybrzeża.

#Islandia #polacynaislandii #podróże #polacywpodróży #blogpodrozniczy #iceland #traveliceland #snaefellsnes #arnarstapi
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

Islandia: W deszczu i mgle jedziemy na Półwysep Tröllaskagi (Dalvik, Ólafsfjörður, Siglufjörður)

Demi Mae 2 sierpnia 2020
Demi Mae 2 sierpnia 2020

Spis treści

  • Dalvík
  • Ólafsfjörður
  • Siglufjörður

To miała być super wycieczka – z pięknymi widokami, kilkoma spacerami, muzeami i krótkim rejsem na pobliską wyspę, ale nie wypaliła. Przynajmniej nie do końca. Na Islandii plany podróży weryfikuje pogoda i tym razem pozwoliła nam ona tylko na roadtrip przez wymarzony Półwysep Tröllaskagi. Przywieźliśmy trochę zdjęć z Dalviku, Ólafsfjörður i Siglufjörður. I kilka wspomnień również.

Pogoda na Islandii płata figle i często dochodzimy do wniosku, że nie ma po co sprawdzać jej prognozy. Miało być ładnie, było brzydko, choć niektórzy czytając te słowa mogą się obruszyć, bo przecież na Islandii nie ma brzydkiej pogody, tylko niedostosowane do niej ubranie! Heh, no niby tak, ale jednak dobre przygotowanie się do niej nie spowoduje, że mgła odsłoni fiord, a wiatr ucichnie byśmy mogli wysiąść z samochodu. Tak właśnie bywa i trzeba się z tym pogodzić.


Filmy o podróżach i życiu w Islandii znajdziesz tutaj: Subskrybuj


Plan był taki, że tego dnia jedziemy na Półwysep Tröllaskagi i zwiedzamy główne jego wsie, idziemy na szlaki turystyczne i po prostu bardzo aktywnie spędzamy tam czas. Wyszło tak, że w większości tylko objechaliśmy tę część półwyspu samochodem, nie zatrzymując się na dłuższą chwilę w żadnym miejscu. Zdążyliśmy tylko chwilę się przejść po Ólafsfjörður i Siglufjörður oraz zrobić kilka fotografii, które chcemy tu zamieścić, bo pomimo średnio udanej wycieczki, to jednak i tak miejsce to spowodowało, że chcemy tam wrócić po więcej.

Dalvík

Dalvík to niewielkie miasteczko portowe, które zamieszkuje około tysiąc czterysta osób. Bardzo dobrze rozwinięte jest tu rybołówstwo, co wyraźnie czuć i widać niedługo po wjeździe w jego progi. Atrakcjami Dalvíku są m.in. dobre tereny narciarskie, basen, pole golfowe i muzeum Byggðasafnið Hvoll, w którym poświęcona jest sala najwyższemu Islandczykowi, Jóhanowi Péturssonowi, który mierzył 2,34 m. W Dalvíku odbywa się również Festiwal Fiskidagurinn mikli, czyli ‘Wielki Dzień Ryby’. Stąd wypływają promy na pobliską wyspę Hrísey, która jest po wyspie Islandii i Heimaey największą wyspą na Islandii oraz nieco bardziej oddaloną wyspę Grímsey, przez którą przebiega koło podbiegunowe.

Ólafsfjörður

Ólafsfjörður  to niewielkie miasteczko położone na fiordzie o tej samej nazwie. Podobnie jak Dalvík jest to kolejna miejscowość z portem rybackim, która może poszczycić się dobrymi terenami do uprawiania rekreacji ruchowej. W Ólafsfjörður zamieszkuje niecały tysiąc osób, a jedną z większych atrakcji, którą mogą poszczycić się mieszkańcy tej mieścinki, jest skocznią narciarska. Do Ólafsfjörður wjeżdża się prawie 3,5 km, darmowym tunelem Múlagöng.

Siglufjörður

Panorama na Siglufjörður roztacza się tuż po wyjechaniu z kolejnego tunelu w tym regionie – Héðinsfjarðargöng – który ma prawie 7 km. I ta panorama jest obłędna! Nawet we mgle, która akurat trochę odsłoniła nam wysokie góry i nawet w deszczu, który przeszkadzał nam niemal bez przerwy tego dnia. Zatrzymaliśmy się na punkcie widokowym, z którego zrobiliśmy pierwsze fotografie i gdzie zjedliśmy przywieziony z Akureyri lunch (oczywiście w samochodzie). Następie skierowaliśmy się do centrum miasteczka, po którym trochę pojeździliśmy, a kiedy na chwilę deszcz ustąpił wyszliśmy kawałek w górę, by jeszcze z innej strony popatrzeć z większej perspektywy na tę miejscowość. Jest piękna, a ciekawostką jest to, że był tu kręcony znany islandzki serial Ófærð, czyli W Pułapce.

I tak wyglądało nasze pierwsze podejście do Półwyspu Trolli. Nie możemy się doczekać następnego razu, kiedy uda nam się zagłębić w tej region bardziej. 😉 Ale zdjęcia wyszły całkiem klimatyczne, prawda?

poprzedni post
Islandia: TOP 8 atrakcji geoturystycznych nad jeziorem Myvatn
następny post
Islandia: Zwiedzamy Półwysep Vatnsnes! Kolugljúfur, Borgarvirki i Hvítserkur

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Instagram Youtube Tiktok
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl