Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorą 📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorące źródło, ale naturalnie wyżłobiony przez erozję morską basen w czarnej lawie na południowo-zachodnim wybrzeżu Reykjanes. 💦

#Islandia #geoturystyka #iceland #icelandphotography #icelandicnature #geotourism
📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na p 📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na południowym wschodzie Islandii. Super przystanek w podróży dookoła wyspy, ale trasa nie należy do najłatwiejszych. Bywa stromo, ślisko i przepaściście, i trzeba przejść przez rzekę. Widoki fenomenalne, atrakcyjność trasy 10/10. Na hiking należy poświęcić przynajmniej 2 godziny. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #przewodnik #geoislandia #geoturystyka #iceland #hikingiceland #geotourism #hiking
Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? Tak, Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? 

Tak, to wciąż Islandia i obszar znanego miejsca turystycznego, choć z nieco innej strony.

Oto fragment niepozornego wybrzeża Vatnsfell, które ciągnie się na północ od Valahnúkur na południowo-zachodnim krańcu półwyspu Reykjanes.

Te jasne warstwy to złoża tufu i lapilli, czyli drobnoziarnistej tefry, która jest pozostałością bo dwóch, stożkach tufowych powstałych w wyniku eksplozywnej erupcji, która miała miejsce w oceanie w 1210 roku - czyli na początku kilkudziesięcioletniego epizodu tektoniczno-wulkanicznego "Reykjanes Fires".

Tak więc jest to idealny i łatwo dostępny przykład struktury wewnętrznej stożka tufowego.

Znana skała wystająca z oceanu (którą widać w oddali na zdjęciu), jest prawdopodobnie pozostałością - już mocno zerodowaną - po tejże erupcji.

To tylko jeden "sekret" tego wybrzeża. Innym razem, przy okazji innego zdjęcia, odsłonię kolejny. 🙂

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #geologia #turystykageologiczna #podróże #iceland #reykjanes #geopark
Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadp Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadprogramowo, zimą stają się celami podróży. 😀

#Islandia #geoislandia #iceland #winteriniceland #crater #geoturystyka #podróże #grábrók #borgarfjörður #westiceland
Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół tro Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół trolla, który jest opiekunem półwyspu Snæfellsnes.

Pomnik znajduje się w miejscowości Arnarstapi w połowie znanego szlaku spacerowego wzdłuż skalistego wybrzeża.

#Islandia #polacynaislandii #podróże #polacywpodróży #blogpodrozniczy #iceland #traveliceland #snaefellsnes #arnarstapi
Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, odwiedziliśmy tunel lawowy Raufarhólshellir. Powstał on 5000 lat temu i spacerując w nim możemy zobaczyć efekty erupcji wulkanicznej od środka. Tu mamy do czynienia z erupcją szczelinową Leitahraun, która utworzyła również znane na obrzeżach Reykjavíku czerwone pseudokratery Rauðhólar.

Tego typu tuneli lawowych jest w Islandii bardzo dużo, a kilka z nich zostało udostępnionych turystycznie. Można je zwiedzać wraz z przewodnikiem, co daje ciekawą lekcję geologii.

Raufarhólshellir fantastycznie jest odwiedzić zimą, kiedy tworzą się takie śmieszne lodowe rzeźby! 

Tunel ten znajduje się na półwyspie Reykjanes, tak więc w bardzo dogodnej dla turystów lokalizacji. Z Reykjavíku jest to około pół godziny jazdy samochodem.

Polecam! 😉

#Islandia #geoislandia #podróże #iceland #geotourism  #traveliceland #winteriniceland #raufarhólshellir #reykjanes
Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Snæfellsnes, która określana jest jego symbolem. Wczoraj był to nasz ostatni punkt na trasie, do którego dotarliśmy tuż przed zachodem słońca. 

#Islandia #polacynaislandii #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #icelandroadtrip #icelandwinter #snaefellsnes
Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średn Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średnim SUVem 4x4 po śliskiej nawierzchni drogi pokrytej twardym lodem mając tylko 4 godziny dziennego światła w ciągu doby i ponad 400 km do przejechania.

Naleśniki z soczewicą, tosty z koncentratem pomidorowym, serem i ogórkiem kiszonym, wodorosty, jabłka, banany i marchewki, dwie różne herbaty, kawa i woda.

Zatrzymaliśmy się przy czterech atrakcjach i pominęliśmy przynajmniej siedem, które latem byśmy jeszcze dodali.

Ale sama jazda po ośnieżonym półwyspie u podnóża majestatycznego lodowca mogłaby być jedyną atrakcją tego dnia! 😍 Tak, zimą też jest magicznie, choć dla mnie i tak trzeba najpierw latem! 😊

📸 Pierwsza fotka z naszych mini zimowych wojaży z Mateuszem. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #blogpodrozniczy #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #traveliceland #icelandroadtrip #winteriniceland #icelandinwinter #winter #januaryiniceland
Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver, które jest jednym z pięciu znajdujących się na terenie wysokotemperaturowego obszaru geotermalnego Krýsuvík. 

Nie prowadzi do niego żadna droga dojazdowa, a pieszy szlak, który jednak długi nie jest, bo wynosi około półtora kilometra. W dwie strony plus zwiedzanie atrakcji na miejscu zajmuje około godziny. Szlak rozpoczyna się przy jeziorze Grænavatn na półwyspie Reykjanes. 

W Austurengjahver zobaczyć można olbrzymich rozmiarów parujące gorące źródło, a także błotniste kałuże i fumarole. Minerały, które rozpoznano na polu geotermalnym, to m.in. rzadki, niebiesko-zielony lignit oraz ciemniejszy kowelin. 

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #iceland #traveliceland #visiticeland #icelandtrip #icelandgeology #geothermalsprings #geotourism #reykjanes
Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią law Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią lawową usytuowaną u podnóża lodowca Snæfellsjökull na półwyspie Snæfellsnes. Jest ona wyjątkowa pod względem akustycznym i właśnie z tego powodu jest ona szerzej znana turystom. Obowiązkowy przystanek podczas podróży górską drogą F570!

Uważa się, że jaskinia ta jest znana od wieków, a mówić nam mają o tym m.in. wyryte w skale imiona XVIII-wiecznych podróżników, Eggerta Ólafssona i Bjarniego Pálssona. Ponadto według legendy jaskinia Sönghellir była schronieniem dla legendarnego osadnika Bárðura Snæfellsása (oraz jego rodziny), który pojawił się na tym obszarze w IX wieku. Bárður był ponoć pół-trollem, pół-człowiekiem, a dziś, jako opiekuńczy duch czuwa nad półwysep i lodowcem. W Arnarstapi znajduje się jego pomnik, który jest symbolem tej miejscowości.

📌 Dojazd i mapa na blogu: geoislandia.pl 

#Islandia #geoislandia #podróże #polacynaislandii #geoturystyka #geotourism #iceland #traveliceland #icelandphotography #icelandicnature #icelandtrip  #sönghellir
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

Tunezja: Największe atrakcje Północy i Wielkiego Południa

Nasz Mały Swiat 19 czerwca 2015
Nasz Mały Swiat 19 czerwca 2015

Tunezja jest najbardziej na północ wysuniętym krajem Afryki. Jest dosyć zróżnicowana geograficznie – północ jest górzysta, stroma, ze skalistą linią brzegową, natomiast południe to równiny Sahelu oraz Sahara. W 2012 roku wraz z przyjaciółką wybraliśmy się na dwutygodniowe wakacje do Tunezji. Skorzystaliśmy z oferty biura podróży Rainbow Tours.

Tunezja to jeden z ciekawszych krajów do spędzenia wakacji. Można i odpocząć na piaszczystej plaży z ciepłym oraz spokojnym morzem, i całkiem dużo pozwiedzać. Północ kraju jest bardziej nowoczesna, w której mieszka większość Tunezyjczyków i w której również znajduje się stolica kraju – Tunis. Wzdłuż wschodniej linii brzegowej usytuowane są najbardziej znane kurorty turystyczne, które posiadają całkiem niezłą infrastrukturą turystyczną. Z kolei południe jest bardziej dzikie – jałowe, pustynne, zamieszkałe przez Berberów, a więc też bardziej tradycyjne. Dodatkowo w różnych miejscach rozsiane są pozostałości starożytnych, rzymskich budowli, tak więc urozmaicenie kraju jest na tyle duże, że z pewnością wiele osób wróci z wakacji usatysfakcjonowana.

My byliśmy ciekawi, jak bardzo Tunezja przypomina Maroko. Czy również tak samo skradnie nam nasze serca? Spędziliśmy dwa tygodnie w Sousse, czyli chyba najbardziej znanym kurorcie turystycznym. Miasteczko całkiem ładne, hotel również mieliśmy przyzwoity. Kilka razy wybraliśmy się na zorganizowane przez naszego touroperatora wycieczki fakultatywne, które pozwoliły trochę lepiej poznać ten kraj.

Pierwszą wycieczkę odbyliśmy do Tunisu, Kartaginy oraz Sidi Bou Said. W stolicy Tunezji nie spędziliśmy dużo czasu, ale udało nam się zrobić małe zakupy na souku w centrum miasta. Przeszliśmy się również znaną Aleją Habiba Bourgidy, przy której mogliśmy podziwiać wspaniałą francuską architekturę. Zatrzymaliśmy się również w Muzeum Bardo, w którym podziwialiśmy największą na świecie kolekcję mozaik i rzymskich rzeźb. Z kolei w Kartaginie zwiedziliśmy znany Park Archeologiczny. Na zakończenie dnia spacerowaliśmy po uroczym i artystycznym miasteczku w stylu andaluzyjskim, Sidi Bou Said. Niestety z tej wycieczki zachowała się tylko jedna fotografia:

Sidi Bou Said

Kolejną, już nieco dłuższą wyprawę, bo dwudniową, odbyliśmy do południowej części kraju i już mogę przyznać, że wycieczka ta była dla nas dużo ciekawsza. Jednak my zawsze bardziej ekscytujemy się, kiedy przebywamy w bardziej odległych, dzikich i tradycyjnych miejscach. Blisko przyrody, z daleka od cywilizacji. Wykupiliśmy wycieczkę ‘Sahara – Wielkie Południe’ i z Sousse pojechaliśmy właśnie na południe. Zobaczyliśmy tereny pustynne, rzymskie ruiny, odwiedziliśmy plan filmowy, a także przepiękną oazę. Oto pięć najpiękniejszych miejsc na południu Tunezji:

El Jem

Trzeci, co do wielkości amfiteatr na świecie, który zachował się w lepszym stanie niż rzymskie koloseum. Pochodzi z III wieku.

Matmata

W Matmacie krajobraz przypomina ten księżycowy. Mieszczą się w niej domy wydrążone w piaszczystych i glinianych skałach (‘domki troglodytów’), które od wieków pomieszkują Berberowie. Jeden taki domek odwiedzamy i możemy się przyjrzeć, w jakich warunkach mieszkają ludzie. Jesteśmy zaskoczeni, bo jest bardzo czysto, nie ma żadnego przykrego zapachu, a dodatkowo pomieszczenia są bardzo ładnie urządzone! Chętnie zostalibyśmy w takim miejscu na noc, ale tego dnia mogliśmy sobie pozwolić tylko na obiad. Zostaliśmy poczęstowani smacznym i tradycyjnym, berberskim posiłkiem.

We wsi znajduje się pięciogwiazdkowy hotel Sidi Driss, w którym między innymi kręcono ‘Gwiezdne Wojny’. Zresztą cały teren Matmaty wiele razy był planem filmowym dla wielu filmów. Nakręcono tutaj sceny również do ‘Angielskiego pacjenta’ oraz ‘W pustyni i w puszczy’. 

Sahara

Pierwszy raz na Saharze byliśmy w Maroku. Piaski pomarańczowej pustyni nas totalnie zachwyciły, a mieliśmy okazję zwiedzać najpiękniejszy erg – Erg Chebbi. Pustynia w Tunezji była inna – jasna, jak piaski nadbałtyckie, ale o dużo drobniejsze i miększe. Z Douz, które nazywane jest również ‘Wrotami Sahary’ udaliśmy się na zachód słońca w głąb pustyni i cały wieczór siedzieliśmy na jednej z pięknych i rozległych wydm. Na pustynię wybraliśmy się oczywiście na wielbłądach. Pamiątką z tunezyjskiej Sahary, którą sobie przywieźliśmy do domu była prawdziwa róża pustyni!

Sahara, Douz

Chott El Jerid

Na granicy z pustynią znajduje się bardzo ciekawe pod względem przyrodniczym miejsce, a mianowicie największe w Tunezji słone jezioro Chott El Jerid, przez środek którego została poprowadzona droga. Odwiedziliśmy je wcześnie rano, ani uniknąć najwyższych temperatur w ciągu dnia, ponieważ na terenie jeziora robi się naprawdę bardzo gorąco. Chodziliśmy po słonej tafli, która przypominała arktyczne połacie śniegu. Miejsce niesamowicie piękne. Tutaj również doświadczyliśmy zjawiska fatamorgany.

Oaza Chebika i Tamerza

Nieopodal granicy z Alegierią znajdują się bujne oazy – Chebika i Tamerza – które są wspaniałą odmianą w tym pustynnym, jałowym i surowym krajobrazie. Udaliśmy się na spacer po nich i zapamiętaliśmy je, jako jedne z najpiękniejszych tunezyjskich obrazków. Wspaniale było przejść się w cieniu gajów palmowych i wzdłuż wodnych kanałów. Na dłużej zatrzymywaliśmy się przy strumieniach i wodospadach. Rajskie krajobrazy!

Odwiedziliśmy również miasto Kairuan, które jest świętym miastem dla muzułmanów. Słynie również z produkcji dywanów i właśnie małe dywaniki sobie na pamiątkę kupiliśmy – nie do modlitwy, po prostu zwykłe, ozdobne.

Kairuan

Z kolei po Sousse niemal codziennie popołudniu, czyli po relaksie na plaży, sobie spacerowaliśmy. Odwiedzaliśmy centrum handlowe, ale też promenadę, gdzie kupowaliśmy sobie orzeszki i opuncje. Było miło, chociaż bardzo często młodzi chłopcy proponowali nam zakup haszyszu.

 

Upiększ swoje fotografie naszymi presetami! Sprawdź ofertę naszego sklepu!

poprzedni post
Turcja: Smak Orientu, czyli turecka podróż dla początkujących
następny post
Egipt: Potęga południa, rejs po Nilu i wypoczynek nad Morzem Czerwonym

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Youtube Soundcloud

NASZE PODRÓŻE

Europa Afryka Azja Karaiby Podróżnicze Poradniki

Wybrane dla Ciebie:

Maroko Gruzja Okinawa Gambia Rodos
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl