Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
  • NASZA RODZINA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachod 📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachodniej części Islandii.

Świetny pomysł na rodzinny spacer, który zajmie około dwóch godzin. Dojazd z Reykjavíku to niecałe półtorej godziny.

Szlak jest dobrze oznakowany i w większości prowadzi po płaskim, przez rozległe pole lawowe, które obecnie jest delikatnie zarośnięte krzewami. Małe schody - w sensie przenośnym i dosłownym -  zaczynają się pod samym kraterem, gdzie właśnie trzeba się zacząć wspinać. Zamontowano łańcuchy, także jest wygodnie. Z małymi dziećmi bardzo ostrożnie, trzeba asekurować, ewentualnie można założyć dziecku uprząż. My z prawie 5-letnim Kajtkiem daliśmy radę. 😉

#Islandia #iceland #westiceland #snæfellsnes #geoislandia
📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie wi 📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie więcej niż 50 km od Reykjavíku i jest jedną z trzech głównych atrakcji najsłynniejszej trasy turystycznej w Islandii, czyli Złotego Kręgu. Uważany jest za jedno z najważniejszych miejsc dziedzictwa kulturowego Islandii oraz symbol unikatowej w skali świata geologii tego kraju.

Fragment nowego wpisu, który właśnie ukazał się na geoislandia.pl 👇

Islandia jest wyspą znajdującą się w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Przez Atlantyk – od bieguna do bieguna – przebiega rozbieżna granica płyt kontynentalnych (płyty Północnoamerykańskiej i Eurazjatyckiej), którą tworzy tzw. Grzbiet Śródatlantycki. Jest to długa na kilkanaście tysięcy kilometrów dolina ograniczona pasmami górskimi, które budowane są przez erupcje podwodnych wulkanów. Jak sama jego nazwa wskazuje, grzbiet ten przebiega po dnie oceanu, jednak właśnie na Islandii wynurza się na jej powierzchnię. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że Islandię buduje plama gorąca, która przy okazji wyniosła ten grzbiet właśnie na powierzchnię wyspy. Dzięki temu przebywając w Þingvellir mamy szansę zobaczyć, jak wygląda grzbiet śródoceaniczny i tym samym suchą stopą pochodzić po dnie oceanu, a także przekonać się, jaki wpływ na życie człowieka oraz oczywiście krajobraz wyspy, ma ta potężna siła pochodząca z wnętrza Ziemi.

#Islandia #parknarodowy #thingvellir #thingvellirnationalpark #southiceland 

@thingvellir_national_park 
@southiceland
Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko geotermalne w Islandii, które znajduje się w Akureyri - naprzeciwko miasta, czyli po drugiej stronie fiordu, tuż przy drodze nr 1. 

Jego nazwa nawiązuje do jednego z największych atutów tego regionu, czyli lasów.

Natomiast sama laguna powstała dzięki przypadkowemu natknięciu się na żyłę wody geotermalnej, podczas budowy nowego tunelu. Był konkurs na to, jak ją wykorzystać i wygrał pomysł budowy kąpieliska.

Uważam, że Akureyri potrzebowało tej atrakcji! Kameralne, zielone, przyjemne miejsce.

Ta sama woda zasila "sekretne" źródło geotermalne na zboczu fiordu - napisałam o nim w pierwszym wpisie na Geoislandii. 😉

#islandia #iceland #akureyri #forestlagoon #skógarböðin
📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jedn 📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jednym z największych jezior w Islandii. Nas oczarowało tak bardzo, że Egilsstaðir - największe miasteczko na wschodzie Islandii, które usytuowane jest właśnie nad tym jeziorem - stało się naszym corocznym miejscem wypoczynkowym. ❤️

P.S. Lagarfljót zamieszkiwane jest przez potwora morskiego Lagarfljótsormurinn, który ostatnio widziany był w 2012 roku.🐉

#Islandia #iceland #easticeland #lagarfljót #geoislandia
📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw gór 📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw górski Vestrahorn to piękna widokowo atrakcja znajdująca się nieopodal miasteczka Höfn na wschodzie Islandii. Jest to jeden z obowiązkowych punktów wśród fotografów odwiedzający Islandię. 

Miejsce to ma dogodną lokalizację, a także sam dojazd, ale dostęp na półwysep jest płatny. 

#Islandia #geoislandia #polacynaislandii #iceland #easticeland
📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lo 📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lodowcowym Breiðamerkurjökull to jedna z największych zimowych atrakcji Islandii i moim zdaniem na miejscu numer 1!

Na geoislandia.pl znajdziesz wpis z opisem całej wycieczki!

👉 wycieczka zorganizowana przez @ice.explorers.is

#Islandia #geoislandia #iceland #icecave #icecaveiceland
📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, 📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, które dziś jest główną atrakcją geoturystyczną fiordu Berufjörður we wschodniej części Islandii.

Kilka lat temu odkryłam je zupełnie przypadkowo, było nieoznakowane i pozbawione turystów. Dziś znajduje się przy nim parking, tablica informacyjna oraz wygodne schodki, którymi można zejść na plażę. 

Turkusowe klify Blábjörg powstały w wyniku erupcji eksplozywnej, która była przyczyną potężnego spływu materiałów piroklastycznych. Ostatecznie uformowały one litą skałę, która nazywa się ignimbryt (lub bardziej opisowo: spieczony tuf).

Atrakcja przy drodze nr 1 - lokalizacja na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #easticeland #geoturystyka #geologia
📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z ocea 📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z oceanu, która przypomina ludziom jakiegoś stwora, jest Hvítserkur na półwyspie Vatnsnes w północno-zachodniej Islandii. Jednak takich obiektów, czyli wyerodowanych dajek wulkanicznych, jest wzdłuż islandzkiego wybrzeża znacznie więcej. Na fotografii jeden z moich ulubionych przykładów, czyli Gatanöf nieopodal miasteczka Húsavík w północno-wschodniej Islandii. Jest to atrakcja, która czasem pojawia się w przewodnikach czy mediach społecznościowych, ale jeszcze nie jest ona jeszcze powszechnie znana turystom. Dojazd technicznie nie jest trudny, ale trzeba wcześniej popatrzeć na mapę. Nie ma żadnego oficjalnego parkingu, tablicy informscyjnej oraz wyraźnej ścieżki, ale spokojnie da się tam trafić. Mapka wkrótce na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #northiceland #gatanöf #húsavík #geoturystyka #geotourism
📍 Krater Búrfell, czyli spacer po wulkanie tuż przy stolicy Islandii. ☺️ Oprócz samego krateru (i fajnych widoków rozpościerających się z niego), ciekawe jest również to, że ścieżka, która do niego prowadzi, wiedzie dobrze zachowanym kanałem lawowym. Trasa fajna dla całej rodziny!

Na geoislandia.pl opis trasy, zdjęcia i mapa!

#Islandia #iceland #búrfell #polacynaislandii #geoturystyka
📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje s 📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje się niedaleko obszaru geotermalnego ze słynnym gejzerem Strokkur. Można je podciągnąć pod atrakcję Złotego Kręgu, ale pozostaje ono tą mniej znaną. Dojazd z gejzeru zajmuje raptem 3 minuty i pomimo tego, że prowadzi on drogą oznaczoną jako górską, to jest możliwy każdym rodzajem samochodu. 😊 

Też widzicie, że jest ono w kształcie serca? 🩷

P.S. Prowizoryczny parking znajduje się kawałek przed źródłem. Na pierwszej fotografii widać na nim nasz zaparkowany samochód. 

#Islandia #polacynaislandii #iceland #goldencircle #hotsprings #geotourism
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
  • NASZA RODZINA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

NASZA ISLANDIA

Tankowanie na Islandii – przydatne informacje i mapa stacji benzynowych

Damian Chrystian Kuraciński 9 grudnia 2020
Damian Chrystian Kuraciński Published: 15 listopada 2020Last Updated on 9 grudnia 2020

Spis treści

  • Mapa stacji paliw na Islandii
  • Jak wygląda islandzka stacja benzynowa?
  • Jak się płaci na islandzkiej stacji benzynowej?
  • Jak wygląda tankowanie?
  • Myjnie samochodowe

To, że paliwo na Islandii jest drogie, to wszyscy wiedzą. Jednak jest jeszcze parę rzeczy, o których warto wiedzieć zanim wsiądzie się do samochodu i wyruszy w niezapomnianą podróż po krainie lodu i ognia. I w tym wpisie właśnie o nich!


local_gas_station

Mapa stacji paliw na Islandii

Zanim wyruszysz w podróż po krainie lodu i ognia warto, abyś zapoznał się z mapą stacji paliw na Islandii, ponieważ niekiedy bardzo długo się jedzie, zanim dotrze się do kolejnej. Jest taka niepisana zasada, że na każdej stacji (zwłaszcza podczas tych dalszych podróży) tankuje się samochód do pełna, nawet jeżeli ma się tego paliwa całkiem dużo.


Filmy o podróżach i życiu w Islandii znajdziesz tutaj: Subskrybuj


Na Islandii jest kilka sieci stacji paliwowych i najpopularniejszymi są:

  • N1 – najpopularniejsza stacja paliw i jest ich 95 w całym kraju (mapa stacji). Na N1 można kupić kartę prepaid za 3,000, 5,000, 10,000 i 25,000 koron i wówczas można nimi płacić za tankowanie zamiast kartą płatniczą z PIN.
  • Olís – mapa stacji 
  • Orkan – mapa stacji
  • A także: ÓB oraz Atlantsolía.

Stacje benzynowe po islandzku to bensínstöð i właśnie pod tym hasłem możesz ich szukać w wyszukiwarkach internetowych. Polecam stronę ja.is, na której znajdziesz taką oto poniższą mapę, a poza tym możesz na tym portalu wyszukiwać wiele innych informacji.

Stacje paliw na Islandii

local_gas_station

Jak wygląda islandzka stacja benzynowa?

Islandzkie stacje benzynowe potrafią być duże – z restauracjami (czasem z pełną obsługą), kawiarniami, sklepami (w których kupisz nie tylko pamiątki i mapy, ale też np. bardziej zaawansowany sprzęt turystyczny) i toaletami. Są też stacje niewielkie, samoobsługowe. Nierzadko natkniesz się również na pojedynczo stojące pompy bez żadnej obsługi, czy pomocy – ale takie znajdują się przede wszystkim w tych odległych częściach Islandii. Jeżeli podróżujesz głównymi trasami turystycznymi, to nie będziesz mieć problemu z tankowaniem. Na niektórych stacjach benzynowych znajdują się restauracje Subway, a niemal na każdej, która ma budynek, kupisz słynnego, islandzkiego hot-doga.

local_gas_station

Jak się płaci na islandzkiej stacji benzynowej?

Bardzo wygodne jest to, że w większości przypadków płaci się kartą płatniczą na zewnątrz, a więc nie trzeba wchodzić do budynku stacji paliw (o ile takowy się obok znajduje), aby zapłacić. Ważne jest, aby mieć przy sobie kartę płatniczą na PIN, bo innego typu karta nie przejdzie i może powstać duży problem. Dlatego przed podróżą upewnij się, że zabierasz ze sobą właśnie taką kartę.

local_gas_station

Jak wygląda tankowanie?

W zdecydowanej większości paliwo tankujesz samodzielnie. Może raz się zdarzy, że zrobi to za ciebie pracownik stacji, ale jeżeli faktycznie, to naprawdę jest to bardzo rzadkie. Wiem, że w niektórych krajach jest zupełnie na odwrót, dlatego warto o tym wiedzieć. A jak jest w Polsce?

Pompy diesla mają czarny uchwyt, a benzyny zielony. Na Islandii nie tankuje się gazem (podobno jest tylko jedna stacja z gazem, ale jest niepotwierdzona informacja).

A samo tankowanie jest bardzo proste i wygląda następująco:

  1. Do dystrybutora paliwa wkładasz kartę (twoją na PIN lub członkowską)
  2. Wybierasz za jaką kwotę chcesz zatankować
  3. Wpisujesz pin
  4. Wlewasz paliwo


local_gas_station

Myjnie samochodowe

Podróżując po Islandii nie da się nie ubrudzić samochodu – często tak bardzo, że ledwo widać cokolwiek przez szyby. Nierzadko też wraca się z nowymi zarysowaniami, ale zostańmy przy tym brudzie. Brudzie, którego na wielu stacjach benzynowych możesz łatwo się pozbyć korzystając z darmowych i samoobsługowych myjni. Są one wyposażone w szczotki oraz węże i naprawdę jest to super przyjemność, że od czasu do czasu podczas podróży, zupełnie za darmo można sobie umyć samochód.

Wciąż tu jesteś? To chyba znaczy, że spodobała Ci się nasza praca! Będzie nam jeszcze milej, kiedy dasz nam o tym znać! 

👉 Może zostawisz komentarz? Możesz anonimowo! Dla nas to naprawdę wiele znaczy!
👉 Może dołączysz do naszego instagramowego świata, w którym jesteśmy każdego dnia?
👉 Może polubisz nasz fanpage, gdzie dajemy znać o każdej nowej publikacji?
👉 Może zasubskrybujesz nasz kanał na YouTube, gdzie wrzucamy pozytywne vlogi?
👉 Może dołączysz do naszego newslettera? Warto, bo wysyłamy prezenty!

Pozostańmy w kontakcie! Nasz Mały Świat tworzymy razem! 
poprzedni post
Jak zachować wspomnienia, czyli 6 pomysłów na pamiątki dla dziecka!
następny post
Islandia: Złoty Krąg – najpopularniejsza trasa turystyczna na Islandii – Przewodnik i Plan Podróży

4 komentarze

Dominika 6 sierpnia 2023 - 13:05

Macie tu bardzo przydatne informacje! Czytam już kolejny wpis. Super 🙂

Reply
Demi Mae 8 sierpnia 2023 - 15:30

Bardzo się cieszę, dziękuję serdecznie! 🙂

Reply
Wojtek 12 sierpnia 2023 - 11:17

Dzieki za te informacje.Szczegolnie ta o karcie prepaid bardzo fajna.Pozdrawiam

Reply
Demi Mae 12 sierpnia 2023 - 11:56

Cieszę się! 🙂

Reply

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Instagram Youtube Tiktok
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl