Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachod 📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachodniej części Islandii.

Świetny pomysł na rodzinny spacer, który zajmie około dwóch godzin. Dojazd z Reykjavíku to niecałe półtorej godziny.

Szlak jest dobrze oznakowany i w większości prowadzi po płaskim, przez rozległe pole lawowe, które obecnie jest delikatnie zarośnięte krzewami. Małe schody - w sensie przenośnym i dosłownym -  zaczynają się pod samym kraterem, gdzie właśnie trzeba się zacząć wspinać. Zamontowano łańcuchy, także jest wygodnie. Z małymi dziećmi bardzo ostrożnie, trzeba asekurować, ewentualnie można założyć dziecku uprząż. My z prawie 5-letnim Kajtkiem daliśmy radę. 😉

#Islandia #iceland #westiceland #snæfellsnes #geoislandia
📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie wi 📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie więcej niż 50 km od Reykjavíku i jest jedną z trzech głównych atrakcji najsłynniejszej trasy turystycznej w Islandii, czyli Złotego Kręgu. Uważany jest za jedno z najważniejszych miejsc dziedzictwa kulturowego Islandii oraz symbol unikatowej w skali świata geologii tego kraju.

Fragment nowego wpisu, który właśnie ukazał się na geoislandia.pl 👇

Islandia jest wyspą znajdującą się w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Przez Atlantyk – od bieguna do bieguna – przebiega rozbieżna granica płyt kontynentalnych (płyty Północnoamerykańskiej i Eurazjatyckiej), którą tworzy tzw. Grzbiet Śródatlantycki. Jest to długa na kilkanaście tysięcy kilometrów dolina ograniczona pasmami górskimi, które budowane są przez erupcje podwodnych wulkanów. Jak sama jego nazwa wskazuje, grzbiet ten przebiega po dnie oceanu, jednak właśnie na Islandii wynurza się na jej powierzchnię. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że Islandię buduje plama gorąca, która przy okazji wyniosła ten grzbiet właśnie na powierzchnię wyspy. Dzięki temu przebywając w Þingvellir mamy szansę zobaczyć, jak wygląda grzbiet śródoceaniczny i tym samym suchą stopą pochodzić po dnie oceanu, a także przekonać się, jaki wpływ na życie człowieka oraz oczywiście krajobraz wyspy, ma ta potężna siła pochodząca z wnętrza Ziemi.

#Islandia #parknarodowy #thingvellir #thingvellirnationalpark #southiceland 

@thingvellir_national_park 
@southiceland
Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko geotermalne w Islandii, które znajduje się w Akureyri - naprzeciwko miasta, czyli po drugiej stronie fiordu, tuż przy drodze nr 1. 

Jego nazwa nawiązuje do jednego z największych atutów tego regionu, czyli lasów.

Natomiast sama laguna powstała dzięki przypadkowemu natknięciu się na żyłę wody geotermalnej, podczas budowy nowego tunelu. Był konkurs na to, jak ją wykorzystać i wygrał pomysł budowy kąpieliska.

Uważam, że Akureyri potrzebowało tej atrakcji! Kameralne, zielone, przyjemne miejsce.

Ta sama woda zasila "sekretne" źródło geotermalne na zboczu fiordu - napisałam o nim w pierwszym wpisie na Geoislandii. 😉

#islandia #iceland #akureyri #forestlagoon #skógarböðin
📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jedn 📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jednym z największych jezior w Islandii. Nas oczarowało tak bardzo, że Egilsstaðir - największe miasteczko na wschodzie Islandii, które usytuowane jest właśnie nad tym jeziorem - stało się naszym corocznym miejscem wypoczynkowym. ❤️

P.S. Lagarfljót zamieszkiwane jest przez potwora morskiego Lagarfljótsormurinn, który ostatnio widziany był w 2012 roku.🐉

#Islandia #iceland #easticeland #lagarfljót #geoislandia
📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw gór 📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw górski Vestrahorn to piękna widokowo atrakcja znajdująca się nieopodal miasteczka Höfn na wschodzie Islandii. Jest to jeden z obowiązkowych punktów wśród fotografów odwiedzający Islandię. 

Miejsce to ma dogodną lokalizację, a także sam dojazd, ale dostęp na półwysep jest płatny. 

#Islandia #geoislandia #polacynaislandii #iceland #easticeland
📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lo 📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lodowcowym Breiðamerkurjökull to jedna z największych zimowych atrakcji Islandii i moim zdaniem na miejscu numer 1!

Na geoislandia.pl znajdziesz wpis z opisem całej wycieczki!

👉 wycieczka zorganizowana przez @ice.explorers.is

#Islandia #geoislandia #iceland #icecave #icecaveiceland
📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, 📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, które dziś jest główną atrakcją geoturystyczną fiordu Berufjörður we wschodniej części Islandii.

Kilka lat temu odkryłam je zupełnie przypadkowo, było nieoznakowane i pozbawione turystów. Dziś znajduje się przy nim parking, tablica informacyjna oraz wygodne schodki, którymi można zejść na plażę. 

Turkusowe klify Blábjörg powstały w wyniku erupcji eksplozywnej, która była przyczyną potężnego spływu materiałów piroklastycznych. Ostatecznie uformowały one litą skałę, która nazywa się ignimbryt (lub bardziej opisowo: spieczony tuf).

Atrakcja przy drodze nr 1 - lokalizacja na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #easticeland #geoturystyka #geologia
📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z ocea 📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z oceanu, która przypomina ludziom jakiegoś stwora, jest Hvítserkur na półwyspie Vatnsnes w północno-zachodniej Islandii. Jednak takich obiektów, czyli wyerodowanych dajek wulkanicznych, jest wzdłuż islandzkiego wybrzeża znacznie więcej. Na fotografii jeden z moich ulubionych przykładów, czyli Gatanöf nieopodal miasteczka Húsavík w północno-wschodniej Islandii. Jest to atrakcja, która czasem pojawia się w przewodnikach czy mediach społecznościowych, ale jeszcze nie jest ona jeszcze powszechnie znana turystom. Dojazd technicznie nie jest trudny, ale trzeba wcześniej popatrzeć na mapę. Nie ma żadnego oficjalnego parkingu, tablicy informscyjnej oraz wyraźnej ścieżki, ale spokojnie da się tam trafić. Mapka wkrótce na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #northiceland #gatanöf #húsavík #geoturystyka #geotourism
📍 Krater Búrfell, czyli spacer po wulkanie tuż przy stolicy Islandii. ☺️ Oprócz samego krateru (i fajnych widoków rozpościerających się z niego), ciekawe jest również to, że ścieżka, która do niego prowadzi, wiedzie dobrze zachowanym kanałem lawowym. Trasa fajna dla całej rodziny!

Na geoislandia.pl opis trasy, zdjęcia i mapa!

#Islandia #iceland #búrfell #polacynaislandii #geoturystyka
📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje s 📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje się niedaleko obszaru geotermalnego ze słynnym gejzerem Strokkur. Można je podciągnąć pod atrakcję Złotego Kręgu, ale pozostaje ono tą mniej znaną. Dojazd z gejzeru zajmuje raptem 3 minuty i pomimo tego, że prowadzi on drogą oznaczoną jako górską, to jest możliwy każdym rodzajem samochodu. 😊 

Też widzicie, że jest ono w kształcie serca? 🩷

P.S. Prowizoryczny parking znajduje się kawałek przed źródłem. Na pierwszej fotografii widać na nim nasz zaparkowany samochód. 

#Islandia #polacynaislandii #iceland #goldencircle #hotsprings #geotourism
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

Sweter za 800 zł i inne pamiątki z Islandii

Demi Mae 8 lutego 2018
Demi Mae 8 lutego 2018

Spacerując po głównej turystycznej ulicy Laugavegur w Reykjaviku, co kilka metrów mijamy kolejne sklepiki z pamiątkami – jak to zwykle bywa w turystycznych miejscach. Jest trochę kiczu, często bardzo drogiego i oczywiscie made in China, ale pamiątki z Islandii, to również oryginalne, nigdzie indziej niewystępujące rzeczy. Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu, w którym przygotowaliśmy dla Was przegląd islandzkich pamiątek, nad których których naprawdę warto się zastanowić. Będą smakołyki, ubrania i trochę rękodzieła.

NASZE PROPOZYCJE PAMIĄTEK Z ISLANDII

↠ LOPAPEYSA

Islandczyka nie tylko łatwo poznać po ostro zarysowanych rysach twarzy, rudej brodzie u mężczyzn, czy prawie białych, grubych i długich do pasa włosach u dziewcząt, ale również po tym, że praktycznie każdy z nich dumnie nosi na sobie sweter w charakterystyczne wzory przy dekolcie.

WYJĄTKOWA WEŁNA

Lopapeysa, to robiony na drutach sweter z islandzkiej wełny, a wełna ta jest wyjątkowa, ponieważ posiada taką kombinację włókien, która nie występuje nigdzie indziej na świecie – u żadnych innych owiec :). Wszystko dzięki temu, że islandzkie owce świetnie poradziły sobie z przystosowaniem do ciężkich warunków klimatycznych. Ponadto rasa ta od zawsze była izolowana i nie doszło do mieszania się z innymi . Włókna zewnętrze są długie, błyszczące, twarde i wodoodporne (!), natomiast wewnętrzne są delikatne, miękkie i izolujące, co zapewnia wysoką odporność na zimno.

GDZIE KUPIĆ LOPAPEYSĘ?

Sweter islandzki można kupić praktycznie wszędzie. W centrum Reykjaviku, przy ulicy Laugavegur, znaleźć można wiele sklepów, które sprzedają swetry z certyfikatami, jednak te są o wiele droższe od tych, które sprzedawane są na każdej islandzkiej wsi. Zatem jeżeli planujecie wyjazd poza stolicę, to warto właśnie daleko od niej porozglądać się za swetrem. Jeżeli tam nie znajdziecie idealnego swetra dla siebie, to pozostaje Wam kupienie go albo w islandzkim sklepie sportowym, albo na pchlim targu (Kolaportið) w Reykjaviku. Można również przejść się do second handu ( np. Spúútnik Fatamarkaður na Hlemmurze), w którym znaleźć można mnóstwo swetrów i kamizelek w bardzo atrakcyjnych cenach (nawet dwa razy taniej niż w markowym sklepie!). Natomiast jeżeli macie więcej czasu, to możecie również zapytać na grupach facebookowych (np.  Away From Home – Living in Iceland), czy ktoś nie wydziergałby specjalnie dla Was takiego swetra. Oczywiście zawsze możecie kupić islandzką wełnę i samemu zabrać się za produkcję islandzkich swetrów.

ILE KOSZTUJE ISLANDZKI SWETER?

Swetry islandzkie są drogie, bo potrafią kosztować nawet 1000 zł (jednak najczęściej 700-800 zł). Mnie udało się kupić za około 500 zł, ale to było w 2016 roku. Natomiast swoich znajomych odsyłamy na pchli targ (szeroki wybór), outletów znanych islandzkich firm sportowych (ceny niższe o kilkanaście/kilkadziesiąt procent) oraz do second handów, gdzie ceny takich swetrów mogą wynieść nawet 300 zł. Naszym zdaniem jest to najfajniejsza pamiątka z Islandii!

↠ LAWA WULKANICZNA I BIŻUTERIA LAWOWA

Islandia, to tak naprawdę jeden wielki rosnący kawał lawy, dlatego fajną pamiątką z tego kraju może być właśnie… lawa. Jakiś czas temu nazbieraliśmy dużo większych i mniejszych kawałków lawy i ułożyliśmy je w szklanym naczyniu. Tak przygotowana ozdoba nie tylko fajnie wygląda, ale jest darmową pamiątką z Islandii. Jednak większość turystów decyduje się na zakup biżuterii z fragmentami czarnej lawy, ale uwaga! Mamy bardzo małe prawdopodobieństwo, że kupimy biżuterię wyrabianą z islandzkiej lawy, ponieważ ta jest bardzo ciężka w obróbce i niewiele złotników decyduje się na jej wykorzystanie w jubilerstwie. Ponoć ta oryginalna z Islandii jest opatulona dużą ilością srebra.

↠ ISLANDZKIE POROSTY

Bardzo dobrym pomysłem na pamiątkę z Islandii są produkty spożywcze na bazie islandzkich porostów, które mają wysokie właściwości lecznicze. Najbardziej popularne są herbatki z mchu, syropy i nalewki. Natomiast w aptekach można znaleźć wiele ciekawych suplementów i lekarstw, które w swoich składach mają głównie islandzkie porosty, a polecić możemy np. syropy Iceherbs.

↠ KSIĄŻKI

Jeżeli lubicie przywozić z podróży książki, to te z Islandii są fenomenalne! Wybór jest ogromny, bo Islandczycy są jednym z najbardziej oczytanych narodów na świecie. Znajdziecie mnóstwo pięknych albumów, przewodników turystycznych oraz książek specjalistycznych, np. o geologii, islandzkim ptactwie, roślinach leczniczych czy gorących źródłach. Ale są również powieści o wikingach, sagi i mnóstwo innych, więc na pewno znajdziecie coś dla siebie! Niestety książki na Islandii również są dosyć drogie i trzeba nastawić się na wydatek przynajmniej 4000 ISK.

↠ SMAKOŁYKI

Jeżeli przyjeżdżacie do Islandii, to pewnie nie ominie Was skosztowanie islandzkiego skyra, czyli produktu mlecznego pomiędzy jogurtem a serkiem. Jest to chyba najbardziej popularny islandzki smakołyk, chociaż nie można zapomnieć również o suszonych rybach, czy sfermentowanym rekinie. My możemy polecić islandzką sól, a ta jest wyjątkowa, ponieważ produkowana jest w 100% ekologicznie, czyli sposób jej pozyskiwania jest nadal taki sam, jak kilkaset lat temu, a w procesie odparowywania wody stosuje się jedynie naturalną energię geotermalną. Do tego mamy szeroki wybór smaków soli. Najbardziej oryginalna sól to ta o smaku lukrecjowym (tak poza tym to skosztujcie również czarną, jak smoła lukrecję), ale popularne są również sole brzozowe, lawowe oraz wodorostowe.

↠ KOSMETYKI

Teraz coś dla tych lubiących kosmetyki. Islandia słynie z Błękitnej Laguny, czyli błękitnych, gorących wód o właściwościach leczniczych. Uzdrowisko, te właściwości lecznicze zawdzięcza występującym w niej minerałom i algom, które wykorzystuje się w produkcji kosmetyków o tej samej nazwie – Blue Lagoon. Zdecydowanym numerem jeden jest Silica Mud Mask, czyli maska z błota krzemionkowego, która ma działania złuszczające i wygładzające i nadaje się idealnie dla osób, które walczą z różnymi chorobami skóry. Jednak oprócz Blue Lagoon, mamy np. firmę Soley Organics założoną przez aktorkę Sóley Elíasdóttir, której pra-prababcia była znaną uzdrowicielką i położną. Do dziś krąży wiele historii o tym, jak Thorunn uratowała wiele chorujących osób, dzięki swej umiejętności zastosowania leczniczych właściwości islandzkich ziół. Sóley chcąc podtrzymać rodzinne tradycje w ziołolecznictwie założyła firmę kosmetyczną oferując tym samym wiele ciekawych produktów. Pierwszym i najbardziej znanym kosmetykiem tej firmy jest leczniczy balsam o nazwie GRÆÐIR.

↠ BIŻUTERIA

Biżuteria Aurum. Jest oryginalna, dobrej jakości, lokalna i inspirowana islandzką oraz grenlandzką naturą. Najciekawsze kolekcje naszym zdaniem to: Raven, Lax, Falcon oraz Nanook i Tuttu. Co prawda jest ona dosyć droga i nie każdemu może się podobać jej tekstura, ale na pewno wartwo zwrócić na nią uwagę. Oczywiście możecie pokusić się o coć tańszego i bardziej popularnego, np. biżuterię w runy. Również jest to dosyć oryginalna pamiątka, ale raczej ogólnie nordycka niż islandzka, ponieważ dokładnie takie same wisiorki znajdziecie, chociażby w Norwegii czy Dani.

Upiększ swoje fotografie naszymi presetami! Sprawdź ofertę naszego sklepu!

poprzedni post
KULINARNA PODRÓŻ DO JAPONII, CZYLI JAK ZROBIĆ RAMEN? // Kulisy programu WszechSmaki.TV [Czanieckie Makarony]
następny post
Wynajem mieszkania na Islandii

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Linkedin Youtube Soundcloud

NASZA ISLANDIA

Cała prawda o naszej emigracji Zima na Islandii Plusy i minusy życia na Islandii Reykjavik z dzieckiem Pierwsza podróż do Islandii
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl