Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachod 📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachodniej części Islandii.

Świetny pomysł na rodzinny spacer, który zajmie około dwóch godzin. Dojazd z Reykjavíku to niecałe półtorej godziny.

Szlak jest dobrze oznakowany i w większości prowadzi po płaskim, przez rozległe pole lawowe, które obecnie jest delikatnie zarośnięte krzewami. Małe schody - w sensie przenośnym i dosłownym -  zaczynają się pod samym kraterem, gdzie właśnie trzeba się zacząć wspinać. Zamontowano łańcuchy, także jest wygodnie. Z małymi dziećmi bardzo ostrożnie, trzeba asekurować, ewentualnie można założyć dziecku uprząż. My z prawie 5-letnim Kajtkiem daliśmy radę. 😉

#Islandia #iceland #westiceland #snæfellsnes #geoislandia
📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie wi 📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie więcej niż 50 km od Reykjavíku i jest jedną z trzech głównych atrakcji najsłynniejszej trasy turystycznej w Islandii, czyli Złotego Kręgu. Uważany jest za jedno z najważniejszych miejsc dziedzictwa kulturowego Islandii oraz symbol unikatowej w skali świata geologii tego kraju.

Fragment nowego wpisu, który właśnie ukazał się na geoislandia.pl 👇

Islandia jest wyspą znajdującą się w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Przez Atlantyk – od bieguna do bieguna – przebiega rozbieżna granica płyt kontynentalnych (płyty Północnoamerykańskiej i Eurazjatyckiej), którą tworzy tzw. Grzbiet Śródatlantycki. Jest to długa na kilkanaście tysięcy kilometrów dolina ograniczona pasmami górskimi, które budowane są przez erupcje podwodnych wulkanów. Jak sama jego nazwa wskazuje, grzbiet ten przebiega po dnie oceanu, jednak właśnie na Islandii wynurza się na jej powierzchnię. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że Islandię buduje plama gorąca, która przy okazji wyniosła ten grzbiet właśnie na powierzchnię wyspy. Dzięki temu przebywając w Þingvellir mamy szansę zobaczyć, jak wygląda grzbiet śródoceaniczny i tym samym suchą stopą pochodzić po dnie oceanu, a także przekonać się, jaki wpływ na życie człowieka oraz oczywiście krajobraz wyspy, ma ta potężna siła pochodząca z wnętrza Ziemi.

#Islandia #parknarodowy #thingvellir #thingvellirnationalpark #southiceland 

@thingvellir_national_park 
@southiceland
Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko geotermalne w Islandii, które znajduje się w Akureyri - naprzeciwko miasta, czyli po drugiej stronie fiordu, tuż przy drodze nr 1. 

Jego nazwa nawiązuje do jednego z największych atutów tego regionu, czyli lasów.

Natomiast sama laguna powstała dzięki przypadkowemu natknięciu się na żyłę wody geotermalnej, podczas budowy nowego tunelu. Był konkurs na to, jak ją wykorzystać i wygrał pomysł budowy kąpieliska.

Uważam, że Akureyri potrzebowało tej atrakcji! Kameralne, zielone, przyjemne miejsce.

Ta sama woda zasila "sekretne" źródło geotermalne na zboczu fiordu - napisałam o nim w pierwszym wpisie na Geoislandii. 😉

#islandia #iceland #akureyri #forestlagoon #skógarböðin
📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jedn 📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jednym z największych jezior w Islandii. Nas oczarowało tak bardzo, że Egilsstaðir - największe miasteczko na wschodzie Islandii, które usytuowane jest właśnie nad tym jeziorem - stało się naszym corocznym miejscem wypoczynkowym. ❤️

P.S. Lagarfljót zamieszkiwane jest przez potwora morskiego Lagarfljótsormurinn, który ostatnio widziany był w 2012 roku.🐉

#Islandia #iceland #easticeland #lagarfljót #geoislandia
📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw gór 📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw górski Vestrahorn to piękna widokowo atrakcja znajdująca się nieopodal miasteczka Höfn na wschodzie Islandii. Jest to jeden z obowiązkowych punktów wśród fotografów odwiedzający Islandię. 

Miejsce to ma dogodną lokalizację, a także sam dojazd, ale dostęp na półwysep jest płatny. 

#Islandia #geoislandia #polacynaislandii #iceland #easticeland
📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lo 📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lodowcowym Breiðamerkurjökull to jedna z największych zimowych atrakcji Islandii i moim zdaniem na miejscu numer 1!

Na geoislandia.pl znajdziesz wpis z opisem całej wycieczki!

👉 wycieczka zorganizowana przez @ice.explorers.is

#Islandia #geoislandia #iceland #icecave #icecaveiceland
📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, 📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, które dziś jest główną atrakcją geoturystyczną fiordu Berufjörður we wschodniej części Islandii.

Kilka lat temu odkryłam je zupełnie przypadkowo, było nieoznakowane i pozbawione turystów. Dziś znajduje się przy nim parking, tablica informacyjna oraz wygodne schodki, którymi można zejść na plażę. 

Turkusowe klify Blábjörg powstały w wyniku erupcji eksplozywnej, która była przyczyną potężnego spływu materiałów piroklastycznych. Ostatecznie uformowały one litą skałę, która nazywa się ignimbryt (lub bardziej opisowo: spieczony tuf).

Atrakcja przy drodze nr 1 - lokalizacja na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #easticeland #geoturystyka #geologia
📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z ocea 📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z oceanu, która przypomina ludziom jakiegoś stwora, jest Hvítserkur na półwyspie Vatnsnes w północno-zachodniej Islandii. Jednak takich obiektów, czyli wyerodowanych dajek wulkanicznych, jest wzdłuż islandzkiego wybrzeża znacznie więcej. Na fotografii jeden z moich ulubionych przykładów, czyli Gatanöf nieopodal miasteczka Húsavík w północno-wschodniej Islandii. Jest to atrakcja, która czasem pojawia się w przewodnikach czy mediach społecznościowych, ale jeszcze nie jest ona jeszcze powszechnie znana turystom. Dojazd technicznie nie jest trudny, ale trzeba wcześniej popatrzeć na mapę. Nie ma żadnego oficjalnego parkingu, tablicy informscyjnej oraz wyraźnej ścieżki, ale spokojnie da się tam trafić. Mapka wkrótce na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #northiceland #gatanöf #húsavík #geoturystyka #geotourism
📍 Krater Búrfell, czyli spacer po wulkanie tuż przy stolicy Islandii. ☺️ Oprócz samego krateru (i fajnych widoków rozpościerających się z niego), ciekawe jest również to, że ścieżka, która do niego prowadzi, wiedzie dobrze zachowanym kanałem lawowym. Trasa fajna dla całej rodziny!

Na geoislandia.pl opis trasy, zdjęcia i mapa!

#Islandia #iceland #búrfell #polacynaislandii #geoturystyka
📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje s 📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje się niedaleko obszaru geotermalnego ze słynnym gejzerem Strokkur. Można je podciągnąć pod atrakcję Złotego Kręgu, ale pozostaje ono tą mniej znaną. Dojazd z gejzeru zajmuje raptem 3 minuty i pomimo tego, że prowadzi on drogą oznaczoną jako górską, to jest możliwy każdym rodzajem samochodu. 😊 

Też widzicie, że jest ono w kształcie serca? 🩷

P.S. Prowizoryczny parking znajduje się kawałek przed źródłem. Na pierwszej fotografii widać na nim nasz zaparkowany samochód. 

#Islandia #polacynaislandii #iceland #goldencircle #hotsprings #geotourism
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

Przewijak SUNDVIK z IKEA – hot or not?

Demi Mae 11 września 2018
Demi Mae 11 września 2018

Na początku nie byłam przekonana, czy zakup przewijaka dla dziecka ma sens. W końcu wiele rodziców przebiera swoje dzieci na łóżku czy kanapie i zbędny jest dla nich taki mebel. Jednak nam ten element wyposażenia domu się zamarzył i po lekkim przemeblowaniu mieszkania, zdecydowaliśmy się na jego kupno. Dziś go dla was zrecenzuję i przy okazji opowiem o pielęgnacji syna.

przewijak sundvik ikea

Przewijak-komoda

W naszym mieszkaniu nie mamy za dużo miejsca. Salon z aneksem kuchennym + sypialnia. Kajtek nie ma swojego pokoju, śpi z nami i na początku pomysł kupna komody z przewijakiem był dla nas abstrakcyjny. Nie wyobrażaliśmy sobie, gdzie wciśniemy ten mebel, ale po zmierzeniu ścian i lekkim przemeblowaniu okazało się, że jak najbardziej mamy na niego miejsce.

Zdecydowaliśmy, że Kajtka przewijak znajdzie swoje miejsce w łazience i według nas jest to najwygodniejsze miejsce. Bieżąca woda, kosz ma śmieci i łazienkowe ciepełko. Komoda zmieściła się idealnie pomiędzy pralką a ścianą i pasuje jak ulał!

sundvik ikea

Wybraliśmy przewijak-komodę Sundvik z IKEA, ponieważ funkcjonalnie i wizualnie spodobał nam się najbardziej. To jest taki mebel dwa w jednym. Na początku używa się go typowo, jako przewijak i miejsce do przechowywania kosmetyków i ubranek, a następnie, kiedy dziecko już podrośnie, jako zwykłą komodę. I właśnie takie rozwiązania lubimy najbardziej – jest ładnie i użytecznie na lata!

Na stole przewijaka mamy wyłożone kosmetyki oraz przybory do pielęgnacji, a także podkładkę, na której bezpośrednio przebieramy i pielęgnujemy syna. Na półce mamy przygotowane zapasy kosmetyczne, a w szufladach mamy poukładane ubranka, które na bieżąco używamy oraz pieluchy tetrowe, prześcieradełka, ręczniki i inne tego typu rzeczy.

ikea sundvik

Mebel sprawuje nam się idealnie! Po pierwsze ładnie wygląda – estetycznie, klasycznie i nie przytłaczająco. Po drugie spełnia się w swojej roli fenomenalnie! Stół przewijaka jest wystarczająco duży, aby rozłożyć się ze wszystkimi potrzebnymi przyborami, a szuflady są na tyle pojemne, że nie wykorzystujemy innych przestrzeni do przechowywania. A po trzecie Kajetan uwielbia na nim leżeć i się bawić (oczywiście pod czujnym okiem rodzica).

Jak pielęgnujemy syna?

Natomiast jeżeli chodzi o pielęgnację syna, to jesteśmy w niej dosyć minimalistyczni i takie traktowanie dziecka zaleciła nam nasza islandzka położna.

Zamiast chusteczek nawilżanych używamy miękkich gazików oraz dziecięcych płatków kosmetycznych, które namaczamy w ciepłej wodzie. Jednak w awaryjnych sytuacjach zdarza nam się użyć tych z opakowania, ale nie kupujemy byle jakich. Najczęściej wybieramy Natural Wipes albo Neutral i mamy nadzieję, że faktycznie nie zawierają one chemii. Nosek czyścimy fizjologicznym roztworem soli i bardzo rzadko (zdarzyło nam się do tej pory dwa razy) stosujemy aspirator do nosa. Jeżeli chodzi o kosmetyki, to nie stosujemy ich za wiele. Na co dzień używamy oliwy z oliwek i oleju rycynowego, jako naturalnego emolientu. Do kąpieli dodajemy kilka kropel oliwy i używamy jej tak, jak standardową oliwkę dla dzieci (której nie używamy, ponieważ zostało nam to odradzone przez położną). Mamy jeden krem, którym od czasu do czasu smarujemy Kajtka i jest to Locobase Repair. Bardzo dobrze sobie radzi z otarciami, zaczerwieniami oraz suchymi miejscami na jego skórze. Codziennie rano Kajtek dostaje kilka kropelek witaminy D i przynajmniej dwa razy w ciągu dnia przecieramy jego dziąsła domowym roztworem składającym się z wody i xylitolu, który ma działanie antybakteryjne. Pod ręką mamy oczywiście wyłożone pieluchy i my używamy tych jednorazowych. Najczęściej sięgamy po Grøn Balance i Libero. Na Pampersach zawiedliśmy się najbardziej. W drugim miesiącu życia syna mieliśmy duże problemy z gazami i ulgę Kajtkowi dawały katetery Windi oraz natralne kropelki Skírnir i Minifom.

Zapraszamy do obejrzenia filmu!

Zdecydowanie komoda-przewijak Sundvik z IKEA to najlepszy tego typu mebel na świecie – przynajmniej według nas! Absolutnie nie żałujemy zakupu i serdecznie polecamy go wszystkim, którzy zastanawiają się nad takim zakupem. A jeżeli chodzi o pielęgnację Kajetanka, to staramy się wybierać rzeczy jak najbardziej naturalne i uciekać do najprostszych rozwiązań – zgodnie z islandzkimi zaleceniami.

Upiększ swoje fotografie naszymi presetami! Sprawdź ofertę naszego sklepu!

poprzedni post
Trzy teledyski, które sprawią, że zapragniesz polecieć na Islandię
następny post
Rozwój dziecka: 1-3 miesiąc

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Youtube Soundcloud

INSTYNKTOWNE RODZICIELSTWO

Ciąża Dziecko MAMA I TATA

Wybrane dla Ciebie:

Kajetan Ragnar
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl