Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorą 📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorące źródło, ale naturalnie wyżłobiony przez erozję morską basen w czarnej lawie na południowo-zachodnim wybrzeżu Reykjanes. 💦

#Islandia #geoturystyka #iceland #icelandphotography #icelandicnature #geotourism
📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na p 📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na południowym wschodzie Islandii. Super przystanek w podróży dookoła wyspy, ale trasa nie należy do najłatwiejszych. Bywa stromo, ślisko i przepaściście, i trzeba przejść przez rzekę. Widoki fenomenalne, atrakcyjność trasy 10/10. Na hiking należy poświęcić przynajmniej 2 godziny. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #przewodnik #geoislandia #geoturystyka #iceland #hikingiceland #geotourism #hiking
Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? Tak, Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? 

Tak, to wciąż Islandia i obszar znanego miejsca turystycznego, choć z nieco innej strony.

Oto fragment niepozornego wybrzeża Vatnsfell, które ciągnie się na północ od Valahnúkur na południowo-zachodnim krańcu półwyspu Reykjanes.

Te jasne warstwy to złoża tufu i lapilli, czyli drobnoziarnistej tefry, która jest pozostałością bo dwóch, stożkach tufowych powstałych w wyniku eksplozywnej erupcji, która miała miejsce w oceanie w 1210 roku - czyli na początku kilkudziesięcioletniego epizodu tektoniczno-wulkanicznego "Reykjanes Fires".

Tak więc jest to idealny i łatwo dostępny przykład struktury wewnętrznej stożka tufowego.

Znana skała wystająca z oceanu (którą widać w oddali na zdjęciu), jest prawdopodobnie pozostałością - już mocno zerodowaną - po tejże erupcji.

To tylko jeden "sekret" tego wybrzeża. Innym razem, przy okazji innego zdjęcia, odsłonię kolejny. 🙂

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #geologia #turystykageologiczna #podróże #iceland #reykjanes #geopark
Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadp Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadprogramowo, zimą stają się celami podróży. 😀

#Islandia #geoislandia #iceland #winteriniceland #crater #geoturystyka #podróże #grábrók #borgarfjörður #westiceland
Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół tro Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół trolla, który jest opiekunem półwyspu Snæfellsnes.

Pomnik znajduje się w miejscowości Arnarstapi w połowie znanego szlaku spacerowego wzdłuż skalistego wybrzeża.

#Islandia #polacynaislandii #podróże #polacywpodróży #blogpodrozniczy #iceland #traveliceland #snaefellsnes #arnarstapi
Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, odwiedziliśmy tunel lawowy Raufarhólshellir. Powstał on 5000 lat temu i spacerując w nim możemy zobaczyć efekty erupcji wulkanicznej od środka. Tu mamy do czynienia z erupcją szczelinową Leitahraun, która utworzyła również znane na obrzeżach Reykjavíku czerwone pseudokratery Rauðhólar.

Tego typu tuneli lawowych jest w Islandii bardzo dużo, a kilka z nich zostało udostępnionych turystycznie. Można je zwiedzać wraz z przewodnikiem, co daje ciekawą lekcję geologii.

Raufarhólshellir fantastycznie jest odwiedzić zimą, kiedy tworzą się takie śmieszne lodowe rzeźby! 

Tunel ten znajduje się na półwyspie Reykjanes, tak więc w bardzo dogodnej dla turystów lokalizacji. Z Reykjavíku jest to około pół godziny jazdy samochodem.

Polecam! 😉

#Islandia #geoislandia #podróże #iceland #geotourism  #traveliceland #winteriniceland #raufarhólshellir #reykjanes
Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Snæfellsnes, która określana jest jego symbolem. Wczoraj był to nasz ostatni punkt na trasie, do którego dotarliśmy tuż przed zachodem słońca. 

#Islandia #polacynaislandii #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #icelandroadtrip #icelandwinter #snaefellsnes
Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średn Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średnim SUVem 4x4 po śliskiej nawierzchni drogi pokrytej twardym lodem mając tylko 4 godziny dziennego światła w ciągu doby i ponad 400 km do przejechania.

Naleśniki z soczewicą, tosty z koncentratem pomidorowym, serem i ogórkiem kiszonym, wodorosty, jabłka, banany i marchewki, dwie różne herbaty, kawa i woda.

Zatrzymaliśmy się przy czterech atrakcjach i pominęliśmy przynajmniej siedem, które latem byśmy jeszcze dodali.

Ale sama jazda po ośnieżonym półwyspie u podnóża majestatycznego lodowca mogłaby być jedyną atrakcją tego dnia! 😍 Tak, zimą też jest magicznie, choć dla mnie i tak trzeba najpierw latem! 😊

📸 Pierwsza fotka z naszych mini zimowych wojaży z Mateuszem. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #blogpodrozniczy #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #traveliceland #icelandroadtrip #winteriniceland #icelandinwinter #winter #januaryiniceland
Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver, które jest jednym z pięciu znajdujących się na terenie wysokotemperaturowego obszaru geotermalnego Krýsuvík. 

Nie prowadzi do niego żadna droga dojazdowa, a pieszy szlak, który jednak długi nie jest, bo wynosi około półtora kilometra. W dwie strony plus zwiedzanie atrakcji na miejscu zajmuje około godziny. Szlak rozpoczyna się przy jeziorze Grænavatn na półwyspie Reykjanes. 

W Austurengjahver zobaczyć można olbrzymich rozmiarów parujące gorące źródło, a także błotniste kałuże i fumarole. Minerały, które rozpoznano na polu geotermalnym, to m.in. rzadki, niebiesko-zielony lignit oraz ciemniejszy kowelin. 

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #iceland #traveliceland #visiticeland #icelandtrip #icelandgeology #geothermalsprings #geotourism #reykjanes
Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią law Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią lawową usytuowaną u podnóża lodowca Snæfellsjökull na półwyspie Snæfellsnes. Jest ona wyjątkowa pod względem akustycznym i właśnie z tego powodu jest ona szerzej znana turystom. Obowiązkowy przystanek podczas podróży górską drogą F570!

Uważa się, że jaskinia ta jest znana od wieków, a mówić nam mają o tym m.in. wyryte w skale imiona XVIII-wiecznych podróżników, Eggerta Ólafssona i Bjarniego Pálssona. Ponadto według legendy jaskinia Sönghellir była schronieniem dla legendarnego osadnika Bárðura Snæfellsása (oraz jego rodziny), który pojawił się na tym obszarze w IX wieku. Bárður był ponoć pół-trollem, pół-człowiekiem, a dziś, jako opiekuńczy duch czuwa nad półwysep i lodowcem. W Arnarstapi znajduje się jego pomnik, który jest symbolem tej miejscowości.

📌 Dojazd i mapa na blogu: geoislandia.pl 

#Islandia #geoislandia #podróże #polacynaislandii #geoturystyka #geotourism #iceland #traveliceland #icelandphotography #icelandicnature #icelandtrip  #sönghellir
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

Islandzkie przedszkole: Wyprawka dla malucha!

Demi Mae 17 stycznia 2021
Demi Mae 17 stycznia 2021

Spis treści

  • Wyprawka do islandzkiego przedszkola
  • Islandzkie słownictwo

Kiedy dziecko dostanie się do przedszkola na Islandii, rodzice muszą przygotować całą listę potrzebnych mu rzeczy. Nie chodzi o żadne flamastry, nożyczki czy zeszyty, a przede wszystkim o ubrania. Na Islandii niezależnie od pogody dzieci wychodzą niemal codziennie na zewnątrz, a ponieważ islandzka pogoda nie zawsze jest sprzyjająca, to trzeba się nieźle uzbroić, aby spacer i zabawa na placu zabaw były przyjemne i komfortowe.

Kilka tygodni przed rozpoczęciem pierwszego dnia Kajetana w islandzkim przedszkolu (przeczytaj: Przedszkole na Islandii – zaczynamy islandzką edukację) dostaliśmy długą listę z rzeczami, o które zostaliśmy poproszeni, aby przygotować właśnie do przedszkola. Jestem przekonana, że we wszystkich, a przynajmniej w większości przedszkoli proszą o te same rzeczy, dlatego przedstawiam tę listę poniżej. Wiadomo, że najlepiej sięgać po informacje u swojego przedszkola, ale wiem też, że są takie osoby (rodzice lub przyszli rodzice), którzy chcą wcześniej choć trochę rozeznać się na ten temat. Sama byłabym bardzo zadowolona, gdybym natrafiła w sieci na takie ciekawostki, tak więc nadrabiam dla zainteresowanych!

W naszym przedszkolu jest tak, że po wejściu do niego od razu po lewej jest otwarta szatnia. Każdy przedszkolak ma swoje wydzielone, podpisane swoimi imionami oraz udekorowane swoim zdjęciem, miejsce. Jest to kilkuhakowy wieszaczek na ubrania wierzchnie, dwie półeczki powyżej nich na zapasowe ubranka oraz na dole miejsce na buty. Nie jest to żadna zamykana szafka i myślę sobie, że dobrze, bo i szybciej można się rozebrać/przebrać, i też używane, mokre oraz brudne ubrania się nie kiszą w zamkniętej puszce.

W piątym dniu przedszkola, Kajetan miał swoje pierwsze wyjście na zewnątrz wraz ze swoją przedszkolną grupą. Kiedy przyszłam go odebrać, bardzo szybko się o tym dowiedziałam, bo wystarczyło spojrzeć na jego kombinezon – cały w błocie! I to był dla mnie cudowny widok! Wiedziałam, że musiał bawić się fantastycznie, bo przecież mówi się, że brudne dziecko, to szczęśliwe dziecko! I właśnie wtedy przekonałam się, dlaczego tak ważne jest, aby ubraniowo dobrze przygotować dziecko do przedszkola. Dzieciaki wychodzą na zewnątrz, bawią się, brudzą się, a dodatkowo pogoda nie dość, że bywa kapryśna, to jeszcze często się zmienia – raz słońce, raz deszcz i wiatr, i tak w kółko. Dlatego trzeba mieć przygotowanych tych ubrań dużo i mieć je dobrej jakości.

Wyprawka do islandzkiego przedszkola

Przechodząc do konkretów, podaję listę ubrań, które musieliśmy przygotować do przedszkola:

👉 ciepłą bieliznę (najlepiej termoaktywną, merino) – spodenki i bluzkę lub kombinezon
👉 kombinezon przeciwdeszczowy
👉 kombinezon zimowy
👉 ocieplane buty zimowe
👉 kalosze
👉 lekkie buty letnie (sportowe/trampki)
👉 wełniane skarpety
👉 rękawiczki (wełniane, polarowe, przeciwdeszczowe)
👉 czapki (zwykłą, wełnianą, kominiarkę)
👉 2-3 komplety ubrań domowych (koszulki, swetry, spodnie, skarpetki, bielizna, legginsy)

Kajetan wraca do domu tuż przed drzemką w przedszkolu, dlatego nie zostawiamy mu rzeczy do spania. Jeżeli jednak odbywałby drzemki w przedszkolu, to musielibyśmy mu przygotować:

👉 kocyk i poduszkę do odpoczynku
👉 smoczek/smoczki (akurat Kajetan nigdy nie używał)
👉 pieluszki do otulenia, jeżeli dziecko potrzebuje

Ponadto:

👉 jednorazowe pieluszki dla dziecka – można przynieść całe opakowanie lub codziennie wydzielać po kilka.
👉 duża plastikowa torba na brudne ubrania

Islandzkie słownictwo

Przedszkole wysyła do nas e-maile oczywiście w języku islandzkim. I zdając sobie sprawę, że niektórzy polscy rodzice mogą (jeszcze) nie posługiwać się tym językiem, przetłumaczyłam listę ubrań Kajetana do przedszkola, która może być dobrą ściągawką. Na pewno nie wymieniłam tu wszystkich ubrań dla dzieci, tylko te najważniejsze na podstawie naszej listy od przedszkola:

  • hlý undirföt – ciepła bielizna
  • peysa – sweter
  • ullarpeysa – sweter wełniany
  • flíspeysa – sweter polarowy
  • buxur – spodnie
  • flísbuxur – spodnie polarowe
  • sokkar – skarpetki
  • ullarsokkar – wełniane skarpety
  • sokkabuxur – rajstopy
  • gammósíur – legginsy
  • hlýr heilgalli – ciepły kombinezon
  • kuldagalli – zimowy kombinezon
  • regngalli/pollagalli – kombinezon przeciwdeszczowy
  • kuldaskór – buty zimowe
  • stígvél – kalosze
  • strigaskór – trampki/adidasy
  • vettlingar – rękawiczki
  • ullarvettlingar – rękawiczki wełniane
  • pollavettlingar – rękawiczki polarowe
  • pollavettlingar – rękawiczki przeciwdeszczowe
  • húfa – czapka
  • samfellur – body
  • nærbolur – podkoszulek
  • nærbuxur – majtki

Podsumowując: różnorodne i wysokiej jakości ubrania sportowe, które są ciepłe i odporne na deszcz, są na Islandii podstawą do normalnego funkcjonowania. Kajetan ma dużo czapeczek (np. wełniane, zwykłe z polarem od środka i kominiarki), rękawiczek (polarowe, merino, cienkie, grube, ogumione) oraz bielizny termoaktywnej z merino. I właśnie często wybieramy ubrania z wełny merino, ponieważ świetnie się u nas sprawdzają. Warto zainwestować w dobry kombinezon zimowy oraz przeciwdeszczowy, które są one świetnym rozwiązaniem na tutejsze warunki pogodowe.

Upiększ swoje fotografie naszymi presetami! Sprawdź ofertę naszego sklepu!

poprzedni post
Przedszkole na Islandii – zaczynamy islandzką edukację!
następny post
Przeprowadzka do Islandii – praktyczne informacje dla emigranta

3 komentarze

ajaj 26 lipca 2021 - 22:35

super pozrownieia

Reply
Sylwia 6 lipca 2022 - 14:12

Cześć! Super wpis. Niedługo wysyłam swoją pociechę do przedszkola i bardzo przydaje mi się Twoja lista (szczególnie po Islandzku)
Czy mogłabyś podpowiedzieć gdzie kupujesz ubrania z wełny merino?

Reply
Demi Mae 6 lipca 2022 - 23:36

Cześć Sylwio! Dzięki serdeczne! 🙂 Dla Kajtka bielizna z merino – 66 North, Name it. Natomiast my dla siebie firmy Houdini (w sklepie Hverslun). I w ogóle właśnie firma Houdini ma super ciepłe ubrania również dla dzieci! Mega polecam zapinane bluzy z kapturem! 🙂

Reply

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Youtube Soundcloud

INSTYNKTOWNE RODZICIELSTWO

Ciąża Dziecko MAMA I TATA

Wybrane dla Ciebie:

Kajetan Ragnar
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl