Od kilku tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem prawa jazdy i tym samym jest to mój pierwszy islandzki dokument. Kurs oraz egzaminy zrobiłem właśnie na Islandii i dzisiaj podzielę się z wami moim doświadczeniem na ten temat.
Kurs prawa jazdy (kat. B)
Kurs prawa jazdy na Islandii jest podzielony na trzy części (szkoły): teorię, praktykę i naukę jazdy ekstremalnej. W celu jego rozpoczęcia należy skontaktować się z instruktorem albo ze szkołą nauki jazdy. Ja najpierw skontaktowałem się z wybraną przeze mnie szkołą (Ökuskólinn í Mjódd) i w pierwszej kolejności odbyłem kurs teoretyczny. Jednak tutaj nie ma znaczenia, w jakiej kolejności odbywa się pierwszą (teoria) i drugą (praktyka) szkołę. Można najpierw zacząć kurs od jazd (co częściej jest praktykowane) i w międzyczasie zrobić teorię. Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje na temat każdej szkoły oraz egzaminu.
I Szkoła: Teoria
Kurs prawa jazdy, tak jak wspomniałem powyżej, rozpocząłem od pierwszej szkoły, czyli teorii. Zapisałem się na zajęcia prowadzone w języku angielskim, prowadzone w tygodniu roboczym i zajęły mi one w sumie tylko trzy dni (zajęcia trwały po ok. 3 godziny – od 17:00 do 20:00), prawdopodobnie dzięki temu, że w mojej klasie były raptem 3 osoby. Oficjalnie pierwsza szkoła powinna trwać 30 godzin, a grupa kursantów powinna liczyć min. 10-15 osób. Na zajęciach otrzymałem cztery książeczki z próbnymi testami (wraz z odpowiedziami), broszurkę ze znakami drogowymi oraz wydrukowane slajdy z przykładami różnych sytuacji drogowych. Za każdym razem była sprawdzana obecność, a zajęcia prowadzone były w formie wykładów z prezentacjami. Warto wiedzieć, że kurs ten można odbyć w języku polskim oraz to, że można zapisać się również do grupy weekendowej. Po ukończeniu pierwszej szkoły nie ma wewnętrznego egzaminu z teorii.

Materiały do nauki teorii
II Szkoła: Nauka jazdy

Książeczka z ważnymi informacjami
Druga szkoła, czyli nauka jazdy samochodem, obejmuje min. 12 jazd z instruktorem, które trwają po ok. 45 minut. Po ich odbyciu nasz instruktor może zapisać nas do trzeciej szkoły. I teoretycznie na egzaminy również, jednak rzadko zdarza się, że ta niewielka liczba godzin spędzonych na nauce jazdy wystarczy, aby do nich przystąpić. Dlatego najczęściej kontynuuje się naukę wraz z instruktorem lub członkiem swojej rodziny (można postarać się o specjalne zezwolenie). Ja w sumie odbyłem 19 jazd, zanim poszedłem do trzeciej szkoły i przystąpiłem do egzaminów, aby nie mieć dłuższych przerw w jeździe samochodem. Podczas nauki jazdy samochodem otrzymujemy książeczkę (Ökunámsbók), w której nasz instruktor zapisuje m.in. daty odbytych jazd i co kiedy zostało zaliczone. Znajdziemy w niej również wiele praktycznych informacji na temat wszystkich szkół i egzaminów.
III Szkoła: Nauka jazdy ekstremalnej
Po 12 godzinach jazdy z instruktorem możemy wreszcie odbyć trzecią szkołę (Ökuskóli 3), która obejmuje teorię i praktykę jazdy w ekstremalnych warunkach drogowych. W sumie kurs ten zajął mi cztery godziny i naprawdę bardzo dobrze się na nim bawiłem. Zajęcia zostały podzielone na dwie części, a każda z nich była podzielona na część teoretyczną (pogadankową) i praktyczną. Przez 45 minut miałem okazję jeździć samochodem celowo wprowadzanym w poślizg czy z ograniczoną przyczepnością. Byłem również w symulatorze dachowania i miałem okazję wczucia się w pijanego człowieka dzięki alkogoglom. Ta szkoła nie jest zakończona egzaminem, tylko podpisem, że się ją odbyło.

Szkoła jazdy ekstremalnej – Ökuskóli 3

Symulator

Plac jazdy ekstremalnej
Egzaminy
Wszystkie egzaminy (teoretyczny i praktyczny) odbywają się w Frumherji, gdzie od razu za nie płacimy. Po umówieniu na egzamin teoretyczny oraz praktyczny czekałem ok. tygodnia.
Egzamin teoretyczny
Egzamin teoretyczny zdajemy nie przy komputerze, a poprzez wypełnienie książeczki z pytaniami, która składa się z dwóch części (w sumie 30 pytań). W pierwszej części można popełnić 2 błędy, a w drugiej 5. Jeżeli w pierwszej nie popełniło się żadnego, to w drugiej możemy pomylić się 7 razy. Odpowiedzi zaznaczamy ołówkiem i mamy na to 45 minut. Egzamin ten możemy zdać w języku polskim. Wyniki otrzymujemy od razu.
Egzamin praktyczny

Dokument stwierdzający, że zdałem!
Kiedy nasz instruktor jazdy uzna, że jesteśmy gotowi do przystąpienia do egzaminu praktycznego, to nas na niego umawia. Egzamin rozpoczyna się w ośrodku Frumherji, gdzie czeka na nas instruktor, który przekazuje nam kluczyki do swojego samochodu, którym dotychczas się jeździło. Następnie spotykamy się z egzaminatorem i odbywamy z nim egzamin praktyczny. Dużą zaletą jest to, że egzamin przeprowadzany jest na samochodzie instruktora, który dobrze znamy. Kiedy wsiądziemy wraz z egzaminatorem do samochodu, to będziemy musieli wylosować pięć kart z pytaniami, które dotyczą budowy i obsługi samochodu. Gdy poprawnie na nie odpowiemy, wyjeżdżamy z ośrodka. Mój egzamin praktyczny trwał 20 minut i przebiegł w bardzo miłej atmosferze. Od razu po jego zdaniu otrzymałem papier (kartkę A4), stwierdzającą, że mogę prowadzić samochód.
Informacje dodatkowe
- Dokument prawa jazdy otrzymujemy po ok. tygodniu od zdania egzaminu i jest on ważny przez 3 lata. Dokument odbieramy w Sýslumaðurinn.
- Jeżeli przez 3 lata od otrzymania prawa jazdy nie miało się żadnego wypadku, to zostają one przedłużone na 15 lat.
- Przed egzaminami, podczas robienia kursów, musimy złożyć podanie o wydanie prawa jazdy w Sýslumaðurinn.
- Na Islandii nie mamy do zaliczenia placu manewrowego, a egzamin praktyczny nie jest rejestrowany na kamerze.
- Kurs oraz egzamin teoretyczny możemy odbyć w języku polskim.
- Najpopularniejszym wśród Polaków na Islandii instruktorem nauki jazdy jest Hannes Freyr (tel.: 858-4050) – ponoć mówi po polsku i jest bardzo sympatyczny. Ja natomiast mogę polecić Guðbrandura Bogasona (tel.: 892-1422), z którym odbyłem kurs.
Opłaty
Jeżeli chodzi o koszty, to w sumie za prawo jazdy zapłaciłem 293 400 ISK (≈ 10 000 PLN):
- szkoła pierwsza (teoria): 34 000 ISK
- szkoła druga (nauka jazdy): 199 500 ISK
- szkoła trzecia (nauka jazdy ekstremalnej): 44 500 ISK
- podanie o wydanie prawa jazdy: 1 200 ISK
- egzamin teoretyczny: 3 800 ISK
- egzamin praktyczny 10 400 ISK
Przydatne linki
- Moja szkoła jazdy – Ökuskólinn í Mjódd
- Lista instruktorów jazdy – Ökukennara
- Szkoła ekstremalnej nauki jazdy – Ökuskóli 3
- Ośrodek, w którym przeprowadzane są egzaminu – Frumherji
- Urząd, w którym składamy podanie o wydanie prawa jazdy oraz w którym odbieramy dokument prawa jazdy – Sýslumaðurinn
Tak wyglądał mój kurs prawa jazdy na Islandii, który rozpocząłem w styczniu i zdałem w marcu 2018 roku. Bardzo miło wspominam tę przygodę i jeżeli mógłbym wam jeszcze jakoś pomóc, odpowiedzieć na pytania, to proszę, pytajcie! Pozdrawiam!
16 komentarzy
Czy jeżeli mam polskie prawo jazdy to mogę je w jakiś sposób przetłumaczyć, czy muszę od nowa je zrobić będąc w Islandii?
Pozdrawiam.
Możesz na nich jeździć 🙂
Hej, czy można zrobić prawo jazdy tylko na automat? Jako, że instruktorzy oferują również jazdy na automatach i potem tym samym samochodem zdaje się egzamin to wychodzi na to, że można, ale nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej informacji na ten temat.
Hej! Damian mówi, że szef mu powiedział, że można, ale sam nigdy nie widział żadnej konkretnej informacji na ten temat. Najlepiej jest zapytać w miejscu robieniu kursu :). Pozdrawiamy!
Dziękuję za odpowiedź 🙂 Napisałam do jednej szkoły jazdy i odpisali, że można, więc zostawiam informację w razie jakby ktoś również się zastanawiał 🙂
Hejka! To świetnie! W takim razie my również bardzo serdecznie dziękujemy za informację! Ściskamy!
Można zdawać na automacie ja zdawałam tydzień temu
Hej, mam prawo jazdy i niedługo kończy mi się okres 3 lat. Czy w takim wypadku potrzebuje mieć jazdę z instruktorem w celu oceny jazdy by wydłużyc prawo jazdy?
Tak, dokładnie. Skontaktuj się ze swoim instruktorem! 🙂
Czy łatwo zdać na prawko na Islandii?
Oj zdecydowanie tak! 🙂
Czy da się w wieku 16 lat zrobić prawo jazdy na Islandii potem złożyć wniosek o prawo jazdy międzynarodowe i jeździć w Polsce?
Witam Jestem Plakiem ale posiadam ukraińskie prawko czy będą się czepiać?Pozdrawiam
Cześć. Czy zaraz po przyjeździe do Islandii mogę robić prawo jazdy czy dopiero po jakimś okresie pobytu ?
Cześć! Jak będziesz mieć numer kennitala to możesz od razu zacząć. Nigdy nie słyszałam, że trzeba odczekać, ale najlepiej napisz do szkoły jazdy, by wszystkiego najlepiej się dowiedzieć. 🙂
Witam gzie mogę kupić testy ka kt b