Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
  • NASZA RODZINA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachod 📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachodniej części Islandii.

Świetny pomysł na rodzinny spacer, który zajmie około dwóch godzin. Dojazd z Reykjavíku to niecałe półtorej godziny.

Szlak jest dobrze oznakowany i w większości prowadzi po płaskim, przez rozległe pole lawowe, które obecnie jest delikatnie zarośnięte krzewami. Małe schody - w sensie przenośnym i dosłownym -  zaczynają się pod samym kraterem, gdzie właśnie trzeba się zacząć wspinać. Zamontowano łańcuchy, także jest wygodnie. Z małymi dziećmi bardzo ostrożnie, trzeba asekurować, ewentualnie można założyć dziecku uprząż. My z prawie 5-letnim Kajtkiem daliśmy radę. 😉

#Islandia #iceland #westiceland #snæfellsnes #geoislandia
📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie wi 📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie więcej niż 50 km od Reykjavíku i jest jedną z trzech głównych atrakcji najsłynniejszej trasy turystycznej w Islandii, czyli Złotego Kręgu. Uważany jest za jedno z najważniejszych miejsc dziedzictwa kulturowego Islandii oraz symbol unikatowej w skali świata geologii tego kraju.

Fragment nowego wpisu, który właśnie ukazał się na geoislandia.pl 👇

Islandia jest wyspą znajdującą się w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Przez Atlantyk – od bieguna do bieguna – przebiega rozbieżna granica płyt kontynentalnych (płyty Północnoamerykańskiej i Eurazjatyckiej), którą tworzy tzw. Grzbiet Śródatlantycki. Jest to długa na kilkanaście tysięcy kilometrów dolina ograniczona pasmami górskimi, które budowane są przez erupcje podwodnych wulkanów. Jak sama jego nazwa wskazuje, grzbiet ten przebiega po dnie oceanu, jednak właśnie na Islandii wynurza się na jej powierzchnię. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że Islandię buduje plama gorąca, która przy okazji wyniosła ten grzbiet właśnie na powierzchnię wyspy. Dzięki temu przebywając w Þingvellir mamy szansę zobaczyć, jak wygląda grzbiet śródoceaniczny i tym samym suchą stopą pochodzić po dnie oceanu, a także przekonać się, jaki wpływ na życie człowieka oraz oczywiście krajobraz wyspy, ma ta potężna siła pochodząca z wnętrza Ziemi.

#Islandia #parknarodowy #thingvellir #thingvellirnationalpark #southiceland 

@thingvellir_national_park 
@southiceland
Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko geotermalne w Islandii, które znajduje się w Akureyri - naprzeciwko miasta, czyli po drugiej stronie fiordu, tuż przy drodze nr 1. 

Jego nazwa nawiązuje do jednego z największych atutów tego regionu, czyli lasów.

Natomiast sama laguna powstała dzięki przypadkowemu natknięciu się na żyłę wody geotermalnej, podczas budowy nowego tunelu. Był konkurs na to, jak ją wykorzystać i wygrał pomysł budowy kąpieliska.

Uważam, że Akureyri potrzebowało tej atrakcji! Kameralne, zielone, przyjemne miejsce.

Ta sama woda zasila "sekretne" źródło geotermalne na zboczu fiordu - napisałam o nim w pierwszym wpisie na Geoislandii. 😉

#islandia #iceland #akureyri #forestlagoon #skógarböðin
📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jedn 📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jednym z największych jezior w Islandii. Nas oczarowało tak bardzo, że Egilsstaðir - największe miasteczko na wschodzie Islandii, które usytuowane jest właśnie nad tym jeziorem - stało się naszym corocznym miejscem wypoczynkowym. ❤️

P.S. Lagarfljót zamieszkiwane jest przez potwora morskiego Lagarfljótsormurinn, który ostatnio widziany był w 2012 roku.🐉

#Islandia #iceland #easticeland #lagarfljót #geoislandia
📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw gór 📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw górski Vestrahorn to piękna widokowo atrakcja znajdująca się nieopodal miasteczka Höfn na wschodzie Islandii. Jest to jeden z obowiązkowych punktów wśród fotografów odwiedzający Islandię. 

Miejsce to ma dogodną lokalizację, a także sam dojazd, ale dostęp na półwysep jest płatny. 

#Islandia #geoislandia #polacynaislandii #iceland #easticeland
📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lo 📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lodowcowym Breiðamerkurjökull to jedna z największych zimowych atrakcji Islandii i moim zdaniem na miejscu numer 1!

Na geoislandia.pl znajdziesz wpis z opisem całej wycieczki!

👉 wycieczka zorganizowana przez @ice.explorers.is

#Islandia #geoislandia #iceland #icecave #icecaveiceland
📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, 📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, które dziś jest główną atrakcją geoturystyczną fiordu Berufjörður we wschodniej części Islandii.

Kilka lat temu odkryłam je zupełnie przypadkowo, było nieoznakowane i pozbawione turystów. Dziś znajduje się przy nim parking, tablica informacyjna oraz wygodne schodki, którymi można zejść na plażę. 

Turkusowe klify Blábjörg powstały w wyniku erupcji eksplozywnej, która była przyczyną potężnego spływu materiałów piroklastycznych. Ostatecznie uformowały one litą skałę, która nazywa się ignimbryt (lub bardziej opisowo: spieczony tuf).

Atrakcja przy drodze nr 1 - lokalizacja na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #easticeland #geoturystyka #geologia
📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z ocea 📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z oceanu, która przypomina ludziom jakiegoś stwora, jest Hvítserkur na półwyspie Vatnsnes w północno-zachodniej Islandii. Jednak takich obiektów, czyli wyerodowanych dajek wulkanicznych, jest wzdłuż islandzkiego wybrzeża znacznie więcej. Na fotografii jeden z moich ulubionych przykładów, czyli Gatanöf nieopodal miasteczka Húsavík w północno-wschodniej Islandii. Jest to atrakcja, która czasem pojawia się w przewodnikach czy mediach społecznościowych, ale jeszcze nie jest ona jeszcze powszechnie znana turystom. Dojazd technicznie nie jest trudny, ale trzeba wcześniej popatrzeć na mapę. Nie ma żadnego oficjalnego parkingu, tablicy informscyjnej oraz wyraźnej ścieżki, ale spokojnie da się tam trafić. Mapka wkrótce na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #northiceland #gatanöf #húsavík #geoturystyka #geotourism
📍 Krater Búrfell, czyli spacer po wulkanie tuż przy stolicy Islandii. ☺️ Oprócz samego krateru (i fajnych widoków rozpościerających się z niego), ciekawe jest również to, że ścieżka, która do niego prowadzi, wiedzie dobrze zachowanym kanałem lawowym. Trasa fajna dla całej rodziny!

Na geoislandia.pl opis trasy, zdjęcia i mapa!

#Islandia #iceland #búrfell #polacynaislandii #geoturystyka
📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje s 📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje się niedaleko obszaru geotermalnego ze słynnym gejzerem Strokkur. Można je podciągnąć pod atrakcję Złotego Kręgu, ale pozostaje ono tą mniej znaną. Dojazd z gejzeru zajmuje raptem 3 minuty i pomimo tego, że prowadzi on drogą oznaczoną jako górską, to jest możliwy każdym rodzajem samochodu. 😊 

Też widzicie, że jest ono w kształcie serca? 🩷

P.S. Prowizoryczny parking znajduje się kawałek przed źródłem. Na pierwszej fotografii widać na nim nasz zaparkowany samochód. 

#Islandia #polacynaislandii #iceland #goldencircle #hotsprings #geotourism
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
  • NASZA RODZINA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

NASZA ISLANDIA

Porady, które pomogą ci zaoszczędzić w podróży po Islandii

Demi 25 września 2023
Demi Published: 9 stycznia 2017Last Updated on 25 września 2023

Spis treści

  • Zanim wyjdziesz z lotniska…
  • Nie kupuj butelkowanej wody do picia!
  • Masz ochotę na kawę? Idź do banku!
  • Darmowe zwiedzanie Reykjaviku!
  • Gdzie robić zakupy spożywcze?
  • Śledź ‘happy hours’
  • Używaj publicznych sieci Wi-Fi!
  • Gdzie kupić pamiątki i na nich nie zbankrutować?
  • Gdzie spać?
  • Korzystaj z transportu publicznego lub…
  • Zrezygnuj z Błękitnej Laguny
  • Darmowe atrakcje Reykjaviku

Islandia to zdecydowanie mało przyjazny kraj dla portfela turysty, dlatego chętnie podpowiem Ci, jak można odrobinę zaoszczędzić na podróży do Islandii!

Zanim wyjdziesz z lotniska…

…idź na zakupy do sklepu bezcłowego w Keflaviku! Jest to jedyna okazja, kiedy nie zbankrutujesz na alkoholu, który w Islandii nie dość, że jest potwornie drogi, to jeszcze nie tak łatwo dostępny! Ceny alkoholi porażają, więc ten, kto pije, musi mieć sporo kasy 🙂 . A poza tym, w Islandii alkohol można kupić tylko w sklepach monopolowych (Vínbúðin), które zamykane są najczęściej o 18:00, a w niedziele zawsze są zamknięte. Zatem lotnisko w Keflaviku, to najlepsza okazja, aby się obłowić (no i nie tylko w alkohol!).

Nie kupuj butelkowanej wody do picia!

Woda w plastikowej butelce niczym się nie różni od tej z kranu, a poza tym… to jedna z najczystszych wód na świecie! 🙂 Zatem warto mieć przy sobie swój ulubiony bidon (albo po prostu butelkę po napoju) i dolewać sobie wody z kranu – oczywiście tą zimną, gorąca może pachnieć zgniłymi jajami (to woda geotermalna!).

Masz ochotę na kawę? Idź do banku!

Islandczycy kochają pić kawę, a w związku z tym, w wielu urzędach i instytucjach, a także supermarketach stoją ekspresy do kawy, z których normalnie każdy z nas może korzystać. Co więcej, często obok leżą jakieś ciasteczka, albo czekoladki, więc jeżeli masz ochotę na małą, szybką kawę wystarczy, że wpadniesz np. do banku!

Darmowe zwiedzanie Reykjaviku!

W większości turystycznych stolic świata można wybrać się na darmowe spacery po miastach z przewodnikiem. Również w Reykjaviku jest taka możliwość, a Marteinn, to człowiek urodzony do oprowadzania grup turystycznych! Na pewno nie będziesz żałować spędzonych z nim dwóch godzin, a poza tym… i tak z czystą przyjemnością dasz mu napiwek :). Wycieczkę możesz zarezerwować tutaj: City Walk Reykjavik.

Gdzie robić zakupy spożywcze?

Prędzej czy później (raczej prędzej) najdzie cię potrzeba odwiedzenia sklepu spożywczego, ale uwaga! Szerokim łukiem omijaj sklepy 10-11 oraz Víðir! Są one najdroższe i robią w nich zakupy tylko turyści albo zdesperowani Islandczycy. Rozglądnij się za sklepami: Bónus, Krónan lub Nettó – są one najtańsze, a zaopatrzenie mają bardzo dobre!

Śledź ‘happy hours’

Jeżeli chcesz pochodzić po pubach na Laugavegur (i nie tylko) w Reykjaviku, a przy tym nie zbankrutować, koniecznie ściągnij sobie aplikację ‘Appy Hour’ , z której będziesz wiedzieć, do jakiego baru wpaść (i o jakiej godzinie), aby napić się piwa ze zniżką. Jedyny minus jest taki, że takie promocje trwają w ciągu dnia (np. od 15:00 do 19:00), a nie wieczorami, kiedy faktycznie jest to najlepsza pora na piwo. Jednak jeżeli nadal masz ochotę odwiedzić islandzki pub i przy tym zaoszczędzić, chyba nie masz innego wyboru.

Używaj publicznych sieci Wi-Fi!

Jak ja się zdziwiłam, kiedy złapałam Wi-Fi, jadąc autobusem komunikacji miejskiej (Strætó), albo czekając na autokar na Dworcu BSÍ w Reykjaviku! Dziś już się nie martwię o Internet w telefonie, kiedy zużyję pakiet, bo zawsze gdzieś ten net złapię! Na głównych ulicach, w barach, kawiarniach, sklepach, przystankach, autobusach, itd…

Gdzie kupić pamiątki i na nich nie zbankrutować?

W centrum Reykjaviku znajdziesz mnóstwo sklepików z pamiątkami i choć jakość ich nie jest tak tragiczna, to jednak i tak większość jest “made in China”. Dlatego warto wybrać się na pchli targ w Reykjaviku (Kolaportið), gdzie znajdziesz mnóstwo rękodzieła i oryginalne islandzkie produkty. Ceny również, jak na islandzkie warunki, nie są zbyt wygórowane. Kolaportið znajduje się przy Starym Porcie (Tryggvagata 19). Zobacz:

Gdzie spać?

Jeżeli chodzi o zaoszczędzenie pieniędzy na noclegach, to w Islandii bardzo popularne jest Airbnb! Tak samo łatwo jest znaleźć kanapę na Couchsurfing! Jeżeli jednak wolisz skorzystać z hotelu/hostelu, to warto mieć przy sobie swoją pościel/śpiwór, ponieważ dzięki temu możesz dostać spory rabat! A może jednak namiot? Jeżeli chcesz w ten oto sposób spać w Islandii, to nie ma z tym najmniejszego problemu, ponieważ można rozbijać się praktycznie wszędzie! Jedyny warunek to… pogoda! Szczerze nie wyobrażam sobie rozbijania namiotu podczas sztormu, ale… do odważnych świat należy :). Kempingów też jest mnóstwo w całym kraju, a ceny, ponownie podkreślę, jak na islandzkie warunki nie są zbyt wygórowane (Reykjavik Campsite 2200 kr za noc).

Korzystaj z transportu publicznego lub…

Bardzo dużo pieniędzy turyści wydają na transport, ponieważ nie należy on do zbyt tanich. Dla przykładu, jeden bilet autobusowy w Reykjaviku kosztuje aż 570 kr. Dlatego warto, abyś załatwił sobie nocleg w centrum. Plusem jest to, że do ważniejszych miejsc/atrakcji turystycznych w Reykjaviku dojdziesz piechotą. Jednak jeżeli będziesz chciał gdzieś podjechać, to wybierz jednak transport publiczny (Strætó) zamiast taksówki. Taksówki są koszmarnie drogie!

Jest jeszcze inny sposób… Dużo ludzi w Islandii oferuje prywatne przewozy (warto zapisać się do facebookowych grup dt. Islandii po więcej informacji).

Czym dojechać do Reykjaviku z lotniska/z Reykjaviku na lotnisko? – flybus 3.899 kr (w jedną stronę)

Zrezygnuj z Błękitnej Laguny

Choć Blue Lagoon to wspaniała atrakcja turystyczna Islandii, to jest ona niestety bardzo droga (wstęp od 54 €). Jednak jeżeli wynajmiesz samochód i będziesz podróżować po wyspie, nie raz będziesz mieć okazję natrafienia na naturalne gorące źródła Islandii. Polecamy ci również zajrzeć na tę stronę: http://hotpoticeland.com/, na której znajdziesz wszystkie gorące źródła i baseny, które możesz odwiedzić 🙂 .

Darmowe atrakcje Reykjaviku

Nie ma to, jak korzystanie z darmowych atrakcji regionu! Zaproponujemy ci kilka fajnych miejsc w Reykjaviku, które możesz odwiedzić za darmo, a przy okazji, które będziesz długo miło wspominać.

Góra Esja (914 m n.p.m.) – co prawda znajduje się ona ok. 20 kilometrów na północ od Reykjaviku, ale naprawdę nie jest trudno do niej dotrzeć. Wystarczy, że autobusem numer 57 wysiądziesz na przystanku “Esjurætur – Hiking Center”, a znajdziesz się u jej podnóża.

Elliðár – w Reykjaviku znajduje się również dolina Elliðár, która również jest bardzo łatwo osiągalna transportem publicznym. Znajduje się tutaj rzeka, wodospady, mnóstwo ptactwa, zieleni i kwiatów… Idealne miejsce na wypoczynek, piknik… Taki reykjavicki Central Park :).

Grótta – latarnia morska w Reykjaviku to kolejne godne uwagi miejsce w mieście. Ponownie, dotarcie do latarni nie jest trudne (chociaż najbliższy przystanek autobusowy jest od latarni oddalony o ok. 1 km), a dojedziesz do niej autobusem numer 11 (przystanek: Lindarbraut/Hofgarðar). Jest to nie tylko doskonałe miejsce na romantyczne spacery, ale również świetny punkt na obserwacje zorzy polarnej!

Tjörnin – spacer alejką wzdłuż jeziora Tjörnin w centrum Reykjaviku, to idealny sposób na rozpoczęcie lub zakończenie zwiedzania miasta. Jezioro jest bardzo popularne wśród Islandczyków, którzy po prostu lubią spędzać nad nim czas.

Kolaportið – pchli targ w Reykjaviku jest doskonałym miejscem dla osób, które lubią oglądać i kupować starocie i rękodzieła. Fajnie jest się tutaj przejść, nawet jeśli nie ma się w planach robienia zakupów!

poprzedni post
Austria: Wysokogórska trasa Hochalpenstrasse
następny post
Demi & Damian // fot. Mirosław Tran

Spodoba Ci się również

KLIMAT I POGODA...

27 lutego 2023

Islandia: Jak spędzać...

24 września 2023

Jak wygląda najkrótszy...

27 lutego 2023

Wynajem samochodu na...

26 lipca 2021

Zorza Polarna na...

27 lutego 2023

EMIGRACJA DO ISLANDII...

27 lutego 2023

Bombogeneza – jak...

27 lutego 2023

Emigracyjne problemy na...

27 lutego 2023

8 komentarzy

Evi 5 lutego 2017 - 11:59

Ach cudownie było się znowu przenieść na Islandię wraz z Twoim wpisem, tam z resztą się poznałyśmy na etapie “po prostu zwiedzam Islandię” 😀
Woda z kranu na Islandii (naturalnie zimna, bo ciepła śmierdzi zgniłym jajem) to – jakkolwiek dziwnie to brzmi – to była najpyszniejsza woda, jaką w życiu piłam i żadna inna, nawet ostatnio na północy Norwegii, nie smakowała mi tak dobrze jak tam!
Błękitna Laguna była nuuuudna, wszyscy tam jadą z wielkimi oczekiwaniami, a tak serio to ja tam po 15 minutach umierałam z nudów. Tylko wydaje mi się, że płaciłam 35€, ale nie wykluczone, że od 2015 podrożało 🙂
Perlan potwierdzam super punkt widokowy, żałuje tylko tej latarni morskiej – jakoś nie zanotowałam jej wtedy 🙂 A City Walk z Martinem był super!

Reply
Romantic Vagabonds 5 lutego 2017 - 14:12

Ja bardzo miło wspominam ten pierwszy raz w Islandii, w ogóle super było wtedy, jak się wszystkie poznałyśmy!

Woda faktycznie jest the best, ale ja zawsze będę jednak tęsknić za naszą mineralną, tu takiej nie dostaniesz :(. Wiesz, że nie wszystkie właśnie śmierdzą zgniłym jajem? My mamy taką w domu właśnie oczyszczoną :D.

Laguna teraz, jak sprawdzałam to minimum 40 eurasów! Ja jeszcze płaciłam 35 tak jak Ty!

Mam nadzieję, że jeszcze tutaj kiedyś wpadniesz i raz jeszcze sobie pozwiedzamy razem ISLANDIĘ! <3

Reply
Monika | offthetrack.pl 5 lutego 2017 - 13:19

Na kawę do banku? Będę pamiętać, ale nie powiem, mam trochę wątpliwości. Chyba czułabym się niekomfortowo, to jednak zapewne dla klientów a nie turystów 😀

Nie spodziewałam się, że w samym Reykjaviku jest tyle miejsc do zobaczenia, raczej każdy pisze, żeby jak najszybciej wsiadać w samochód i podziwiać to co poza miastem 🙂 A tu proszę cała lista – wrócę na pewno do tego wpisu jak będę wybierać się na Islandię.

Reply
Romantic Vagabonds 5 lutego 2017 - 14:08

Heh, no tak niby dziwnie to brzmi, ale nawet w informacji turystycznej o tym chętnie informują, zresztą nie tylko w bankach, ale w wielu miejscach, nawet hipermarketach – co śmiesznie wygląda.

Mieszkamy w Reykjaviku, więc tak jakby mamy większą szansę to miasto dobrze poznać i chyba dlatego nie byliśmy kolejnymi, którzy wyganiają ze stolicy 😀

Pozdrawiamy i do zobaczenia, jak już tutaj przybędziesz! 🙂

Reply
Podrozniczo.pl 5 lutego 2017 - 15:34

Świetne porady! Na pewno przydadzą się w czasie podróży na Islandię 🙂 Zwiedzanie na pieszo to moja ulubiona forma odkrywania miejsca, w którym jestem. A do tego kawa w banku 😀 Często korzystałaś?

Reply
Eva Podolska 5 lutego 2017 - 18:09

Demi, czy sugerujesz, że w Rejkaviku będzie nam aż tak zimno, że bez alkoholu się nie objedzie! 😀 Rozumiem, że chodziło o taki trochę “chronologiczny poradnik”, ale alkohol w pierwszym punkcie po prostu mnie powalił! A tak na serio, jak zwykle ciekawy i przydatny tekst, chociaż sobie z kanapy można pomarzyć! 🙂

Reply
Daleko niedaleko 5 lutego 2017 - 18:16

Pamiętam, jak się poznałyśmy na Islandii <3 Myślałam, ze może dorzucę coś od siebie, ale chyba wyczerpałaś temat 🙂 Potwierdzam, city walk z Marteinnem jest genialny, uśmiałam się i nauczyłam sporo! Buziaki!

Reply
Darek Jedzok - Przedeptane.pl 6 lutego 2017 - 22:06

Czad. Mam ogólnie słabość do Skandynawii, ale ostatnio po obejrzeniu kilku islandzkich seriali (i dokumentu o Sigur Ros) zdecydowanie wygrywa ta wyspa 🙂

Reply

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Tu Demi, Damian i Ragnarek!

     

    Jesteśmy małżeństwem, które poznało się w przedszkolu. Pochodzimy z Krakowa, z którego tuż po studiach przeprowadziliśmy się do Reykjavíku.

     

    Piszemy o emigracji i życiu na Islandii, podróżach po świecie oraz rozwoju osobistym naszej rodziny. Promujemy odważne, pełne radości i aktywne życie na każdym poziomie!

Facebook Instagram Youtube Tiktok

NASZE PODRÓŻE

Europa Afryka Azja Karaiby Podróżnicze Poradniki

Wybrane dla Ciebie:

Maroko Gruzja Okinawa Gambia Rodos
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl