Kiedyś o Półwyspie Snaefellsnes usłyszałam, że jest to Islandia w miniaturce, bo znajduje się na nim prawie wszystko, co można zobaczyć w pozostałych częściach kraju. Czarne i jasne plaże, skaliste wybrzeża, gorące kąpieliska, wodospady, słupy bazaltowe, lodowiec, góry, kratery, pola lawowe i muzea w uroczych wioskach. Objechanie półwyspu zajmuje cały dzień i jest to idealny pomysł na jednodniową wycieczkę. Oto TOP 14 najsłynniejszych miejsc na Półwyspie Snaefellsnes.
Półwysep Snaefellsnes znajduje się w zachodniej części Islandii, do którego początku jest lekko ponad sto kilometrów od Reykjaviku. Dojazd do niego oraz podróżowanie jego głównymi drogami jest wygodne i dostępne dla każdego rodzaju samochodu. Znajduje się na nim mnóstwo cudownych miejsc i tak naprawdę można byłoby mu przeznaczyć dużo więcej czasu, ale zazwyczaj jest tak, że turystom zawsze go brakuje i decydują się na intensywną, jednodniową objazdówkę.
I właśnie taką objazdówkę po Półwyspie Snaefellsnes zrobiliśmy kilka dni temu z Rodzicami, którzy po półtora roku przerwy znów odwiedzili nas na Islandii. Staraliśmy się zobaczyć, jak najwięcej, ale i tak czas nas gonił, dlatego niektóre atrakcje wymienione poniżej, odwiedziliśmy przy poprzednich razach naszego podróżowania po Snaefellsnes. W każdym razie wszystkie, o których dziś jest mowa w zasadzie możesz odwiedzić podczas jednego dnia, choć może to być trudne w organizacji.
Największe atrakcje Półwyspu Snaefellsnes
Wszystkie wymienione atrakcje są podane w kolejności zwiedzania począwszy od południowej strony półwyspu. Objazd ich zajmuje w przybliżeniu 3,5 godziny i jest to tym samym 240 km – bez dojazdu z Reykjaviku i powrotu oraz bez uwzględnienia czasu na zwiedzanie. Finalnie taka podróż zajmuje cały dzień.
Klify Gerduberg
Tak zwane klify Gerduberg (Gerðuberg) są najbardziej znanymi na Półwyspie Snaefellsnes słupami bazaltowymi, których wysokość sięga do 14 metrów. Tak naprawdę na Snaefellsnes jest dużo więcej tego typu słupów, jednak te zostały najbardziej wypromowane. Z daleka słupy Gerduberg wyglądają jak wybudowany przez ludzi mur, jednak jest to naturalny wytwór natury. Geometryczne kształty słupów bazaltowych są spękaniami powstałymi podczas powolnego stygnięcia lawy. Gerduberg znajduje się raptem pół godziny od miasteczka Borgarnes.
GPS: 64.859161, -22.363239
Źródło Ölkelduvatn
Nieco ponad dwadzieścia minut drogi samochodem od Gerduberg znajduje się jedno z niewielu źródeł wody mineralnej na Islandii. W tym kraju nie ma zwyczaju picia wody mineralnej i nawet się jej nie butelkuje, a więc też nie sprzedaje. Woda pitna na Islandii jest w kranie – jest ona naprawdę pyszna, zdrowa i uważana za jedną z najlepszych na świecie, ale jednak to nie jest woda mineralna, którą pijaliśmy w Polsce. Dlatego odkrywszy źródło na farmie Olkelda byliśmy ogromnie szczęśliwi i dziś, co kilka miesięcy przyjeżdżamy tam, aby uzupełnić zapas wody. Podróżując po Snaefellsnes jest to ciekawy przystanek, gdzie za niewielką opłatą (jest skrzyneczka na korony) można posmakować islandzkiej, naturalnej wody mineralnej.
GPS: 64.836626, -22.976587
Plaża Ytri Tunga
Plaża Ytri Tunga to bardzo popularna plaża na Półwyspie Snaefellsnes, ponieważ występują na niej różne gatunki fok, które często wygrzewają się tam w arktycznym słońcu. Nie zawsze ma się szczęście, aby je zobaczyć, ale też łatwo je pominąć, ponieważ nierzadko stapiają się z tłem. Jest to fajne miejsce na spacer, piknik i zabawy z maluchem. Przyjemna odmiana dla nas, mieszkańców Islandii, ponieważ jest to jasna plaża, a nie typowa dla Islnadii, czarna.
GPS: 64.802856, -23.080511
Wodospad Bjarnarfoss
Wodospad Bjarnarfoss jest naszym ulubionym wodospadem na Islandii. Bo sam w sobie jest piękny, znajduje się w bardzo malowniczym miejscu, dojście do niego przypomina jeden z tatrzańskich szlaków i dookoła jest wyjątkowo zielono – rosną np. drzewa iglaste, które pięknie pachną! Bjarnarfoss raczej nie należy do tych szeroko znanych turystom wodospadów, ale zawsze zwraca na siebie uwagę, kiedy podróżuje się po Snaefellsnes. Pięknie go widać zarówno z bliska, jak i dosyć dużej odległości, a więc trudno go pominąć. Dziś wodospad ten jest łatwo osiągalny, ponieważ u jego podnóża znajduje się parking, a do samej wody prowadzi wygodna i ciekawa ścieżka, która powyżej mostka jest nieco bardziej wymagająca, aczkolwiek nie trudna.
GPS: 64.842707, -23.402344
Czarny kościół Búðakirkja
Niewielki kościół Budarkirkja jest prawdopodobnie najbardziej znanym czarnym kościółkiem na Islandii. Jest niezwykle fotogeniczny i niemal zawsze widzimy przy nim wiele samochodów, a nawet autokarów z turystami. Kościół położony jest obok Hotelu Budir (w którym mieliśmy okazję nocować) na obszernym polu lawowym Budahraun (Búðahraun), po którym można się dodatkowo przejść (oczywiście trzymając się wytyczonej ścieżki) albo wydmami podejść nad Ocean.
GPS: 64.821697, -23.384234
Wąwóz Rauðfeldsgjá
Raudfeldsgja to imponujący wąwóz w górze Botnsfjall, do którego można dostać się latem i dojść do niewielkiego wodospadu. Początkowo, czyli z parkingu, trasa prowadzi szeroką ścieżką lekko pod górę, a następnie trzeba przecisnąć się przez wąską i wysoką skalną szczelinę. Idzie się przez strumień, ale głazy na tyle z niego wystają, że raczej to przejście kończy się suchymi stopami.
GPS: 64.799148, -23.646438
Wybrzeże Arnarstapi
Wieś Arnarstapi to jedna z najładniejszych wsi na Islandii, która jest dobrą bazą wypadową do zwiedzania atrakcji znajdujących się na terenie Parku Narodowego Snæfellsjökull. Leży u podnóża lodowca, a dodatkowo ma wyjątkowo malownicze wybrzeże, na którym znajduje się kilka flagowych obiektów geologicznych półwyspu. Jednym z najbardziej znanych jest most skalny, naturalny łuk Gatklettur, czyli naturalny łuk skalny oraz pomnik Bárður zbudowany z kamienia.
GPS: 64.770398, -23.621077
Lóndrangar
Podróżując po południowo-zachodnim wybrzeżu Półwyspu Snaefellsnes można się bardzo często zatrzymywać na malownicze widoczki. Jest kilka bardziej znanych punktów widokowych, a chyba najciekawszym z nich jest Londrangar. Są to bazaltowe, o bardzo charakterystycznych kształtach skały, które są pozostałością po zniszczonym przez fale oceanu kraterze. Dalej na wschód znajduje się latarnia morska Malarrifsviti, przy której również nierzadko zatrzymują się turyści.
GPS: 64.732381, -23.784827
Plaża Djúpalónssandur
Najpiękniejsza plaża na Półwyspie Snaefellsnes nazywa się Djupalonssandur, co w tłumaczeniu oznacza ‘Plaża głębokiej laguny’. Zanim jednak dochodzi się do brzegu, to przechodzi się ścieżką pomiędzy dużymi i poszarpanymi skałami bazaltowymi, czyli przez pole lawowe, które w tym miejscu tworzy bajeczny krajobraz. Po drodze czeka na nas jeszcze kilka atrakcji, jak np. cztery obłe kamienie (Aflraunasteinar), które mierzyły niegdyś siłę rybaków. A także Czarną lagunę (Svörtulón) z turkusową wodą oraz rozrzucone po plaży metalowe części trawlera Epina, który rozbił się nieopodal zatoki Dritvík w 1948 roku.
GPS: 64.751865, -23.901326
Krater Saxhóll
No dobra, przyznam, że ten krater lekko mnie rozczarował, ale generalnie jest on zaliczany do tych głównych atrakcji Snaefellsnes, dlatego go tutaj wymieniam. Co prawda z drogi i parkingu wygląda on naprawdę fajnie i wręcz zachęcająco, ale moim zdaniem jego szczyt nie jest tak ciekawy, jak się zapowiada on z dołu. Owszem widoki z góry są ładne i skały, z których jest zbudowany też są ładne, ale większe wrażenie robi zarówno trasa (zainstalowanymi metalowymi schodkami) na niego, jak i samo spojrzenie na krater z parkingu.
GPS: 64.851410, -23.927078
Góra Kirkjufell
Góra Kirkjufell jest flagową atrakcją Półwyspu Snaefellsnes i jedną z największych, wręcz ikonicznych Islandii. Wraz z pobliskim wodospadem Kirkjufellsfoss stanowi jeden z najchętniej fotografowanych (również przez profesjonalnych fotografów) krajobrazów tego kraju. Od niedawna został otwarty nowy – dużo większy i wygodniejszy – parking pomiędzy wodospadem a górą, który znajduje się tuż przy głównej drodze. Atrakcje te znajdują się tuż przy miejscowości Grundarfjörður, którą zamieszkuje niecałe 900 osób.
GPS: 64.926222, -23.311272
Muzeum Rekina
Uważam, że najciekawszym muzeum na Półwyspie Snaefellsnes jest właśnie Muzeum Rekina w Bjarnarhofn. Muzeum znajduje się w białym domku i obejmuje jedną dużą salę, którą zwiedza się samodzielnie oraz wraz z właścicielem. Guðjón opowiada o historii swojej rodziny związanej z połowami rekinów grenlandzkich i ich obróbką, a na koniec częstuje najlepszymi kawałkami mięsa, które nie każdy ma siłę przełknąć.
GPS: 64.99797, -22.96326
Pole lawowe Berserker
Pola lawowe są powszechną ozdobą na Islandii, których widok jest zupełnie powszechny dla jej mieszkańców. Jednak to nie oznacza, że niektóre z nich nie zaskakują i tym samym nie zachwycają. Jest kilka wyjątkowo malowniczych pól lawowych lub ich fragmentów, i do nich zalicza się między innymi pole lawowe Berserker, które znajduje się na Półwyspie Snaefellsnes. Rozciąga się ono pomiędzy miejscowością Grundarfjordur a Stykkisholmur i pochodzi z erupcji wulkanicznych, które miały miejsce od trzech do czterech tysięcy lat temu.
GPS: 64.95609, -23.03814
Miasteczko Stykkisholmur
Wisienką na torcie Półwyspu Snaefellsnes jest miasteczko Stykkisholmur, które jest tak urocze, że nie da się nim zachwycić. Znajduje się w nim kilka atrakcji, ale nawet sam spacer po nim – i na pobliskie klify – jest wystarczający. Ciekawostką jest to, że zagrało ono Grenlandię w filmie ‘Sekretne życie Waltera Mitty’.
GPS: 65.0666664 -22.7333304
Atrakcje dodatkowe
Atrakcje powyżej wymienione są najpopularniejszymi na Snæfellsnes, o których zawsze się wspomina planują tam podróż. I da się je wszystkie zobaczyć podczas jednego dnia, ale warto na ten półwysep poświęcić troszkę dłużej, na przykład dwa dni. Wówczas zyskuje się szansę na zobaczenie jeszcze więcej miejsc w tym mniej znanych, ale niekoniecznie mniej atrakcyjnych. Poniżej podaję mniej znane, ale warte uwagi atrakcje turystyczne Półwyspu Snaefellsnes.
🧭 Krater Eldborg (64.795675, -22.320513)
🧭 Gorące źródło Landbrotalaug (64.833899, -22.290660)
🧭 Gorące źródło Sturlungalaug/Guðmunarlaug (64.869597, -22.283878)
🧭 Jaskinia Sönghellir (64.780980, -23.682935)
🧭 Lodowiec Snæfellsjökull (64.809264, -23.773169)
🧭 Wodospad Snekkjufoss (64.864471, -23.837824)
🧭 Klify Saxhólsbjarg (64.863874, -24.039533)
🧭 Wodospad Klukkufoss (64.865819, -23.861564)
🧭 Plaża Skarðsvík (64.881361, -23.986682)
🧭 Wodospad Svöðufoss (64.894229, -23.797250)
🧭 Wodospad Veiðifoss (65.008731, -21.945765)
🧭 Wodospad Selvallafoss (64.941525, -22.904131)
🧭 Basen geotermalny Grafarlaug (64.960866, -21.516543)
🧭 Krater Grábrók (64.770930, -21.537519)
🧭 Wodospad Glanni (64.753576, -21.547435)
🧭 Wodospad Laxfoss (64.734516, -21.575083)
🧭 Jaskinia Vatnshellir (64.74772, -23.81787)
I tak prezentują się najbardziej i trochę mniej znane atrakcje Półwyspu Snaefellsnes, które możesz zobaczyć w ciągu dnia lub dwóch wycieczki. Jestem bardzo ciekawa, czy ten wpis okazał się dla ciebie przydatny. Jeżeli tak, będzie mi miło, jak dasz mi o tym znać! 🙂
Udanej podróży,
Demi
2 komentarze
Bardzo dziękuję za ułatwienie mi planowania wyjazdu do Islandii. Dzięki Waszym artykułom (i koordynatom GPS!!!!!) łatwo mi zaplanować trasę na każdy dzień. Mega dzięki!!
Cześć Jakubie! Bardzo serdecznie dziękujemy za tak miły komentarz i ogromnie się cieszymy, że nasze wpisy okazały się przydatne! Ja w tym momencie rozwijam nową stronę dotyczącą Islandii geoislandia.pl na której wrzucam nowe propozycje atrakcji, także zapraszam, może jeszcze coś tam więcej znajdziesz dla siebie! 🙂 Ściskam mocno i życzę udanej podróży!