Opis wycieczki po Półwyspie Reykjanes, którą odbyłam wraz z islandzkim biurem podróży Reykjavik Excursions w lutym 2017 roku. Został zapewniony nam transport, przewodnik oraz przerwa na obiad.
Sprawdź też inne: Jednodniowa wycieczka z Reykjavíku
Półwysep Reykjanes
Półwysep Reykjanes jest usytuowany w południowo-zachodniej części wyspy i geologicznie jest to najmłodszy region Islandii. Ostatnia erupcja wulkaniczna miała tutaj miejsce w 1226 roku, kiedy to niemal cały półwysep stanął w ogniu. Turyści pierwszą styczność z Reykjanesskagi (Półwysep Reykjanes) mają podczas lądowania na Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Keflavíku, jednak najsłynniejszym i najchętniej odwiedzanym przez nich miejscem jest islandzkie uzdrowisko, czyli Błękitna Laguna.
Filmy o podróżach i życiu w Islandii znajdziesz tutaj: Subskrybuj
Atrakcje Reykjanes
Park geotermalny Hveragerdi
Park geotermalny w Hveragerdi (Hveragerði) był pierwszym przystankiem na naszej trasie zwiedzania Reykjanes. Dolina Gufudalur, którą zwiedzaliśmy, to region, który słynie z wielu bardzo aktywnych pól geotermalnych. Geotermia jest tutaj przede wszystkim wykorzystywana do prowadzenia szklarni, w których rosną tropikalne kwiaty, owoce i warzywa. Region ten często jest również odwiedzany przez wczasowiczów ze stolicy i okolic, którzy przyjeżdżają tu w celach wypoczynkowych. W okolicy rozpoczyna się szlak na słynną gorącą rzekę Reykjadalur, a także wiele innych – dłuższych i krótszych – po okolicznych wzgórzach.

Mapa atrakcji Parku Geotermalnego Hveragerdi

Park Geotermalny Hveragerdi

Park Geotermalny Hveragerdi
Trzęsienie ziemi 29.05.2008
Niedaleko Parku Geotermalnego Hveragerdi znajduje się wystawa Quake 2008, która dokumentuje silne trzęsienie ziemi, które uderzyło w południowe wybrzeże (z epicentrum około 2 km od miasteczka Hveragerdi) 29 maja 2008 roku o godzinie 15:45. Wystawa znajduje się w niewielkim centrum handlowym przy sklepie Bonus i stacji benzynowej, i jest ona darmowa. Opłata obejmuje jedynie symulator trzęsienia ziemi, do którego może wejść każdy, kto jest ciekawy, jak to zjawisko się odczuwa. Warto zwrócić uwagę na podłogę, a dokładniej na jej szklaną część, przez którą widać szczelinę, która powstała podczas trzęsienia ziemi. Oddziela ona dwie płyty kontynentalne, na których Islandia się znajduje – euroazjatycką i północnoamerykańską.

Wystawa w Hveragerdi

Wystawa w Hveragerdi
Eyrarbakki
Dziś to niewielkie miasteczko rybackie, kiedyś było jednym z większych miast Islandii oraz głównym centrum handlowym południowego regionu kraju. Położone jest ono na końcu wielkiego pola lawowego Thjorsa (Þjórsá), zamieszkuje je ponoć 570 osób, a znane jest głównie z największego na wyspie więzienia. Warto tutaj jednak przyjechać, aby zobaczyć architekturę tej okolicy, która pochodzi przede wszystkim z XVIII, XIX i początku XX wieku (najstarszy dom z 1765 roku). Ciekawostką jest to, że kiedy staniemy na plaży w Eyrarbakki i popatrzymy przed siebie, to następnym punktem na morzu będzie dopiero… Antarktyda!

Źródło: http://bit.ly/2ntZHkG
Strandarkirkja
Kościół Strandarkirkja znajduje się niedaleko miejscowości Selvogur. Jest to kościół luterański i pochodzi on z XII wieku. Według miejscowych opowieści wybudowali go żeglarze, którzy z wielkim trudem uszli z życiem podczas silnego sztormu – jak to zwykle bywa na południowych wybrzeżach Islandii, ocean jest zawsze mocno wzburzony. Grupa żeglarzy wiedziała, że nie będzie łatwo dotrzeć do brzegu, więc zaczęła się bardzo intensywnie modlić. Pełni wiary i nadziei zostali wysłuchani, i uratowani przez anioła, który doprowadził ich do spokojniejszej zatoki Engilsvik (Engilsvík). Nad nią powstał drewniany kościół i do dziś uważa się go za wyjątkowy, pełen boskich mocy. Przez pewien czas był on również najbogatszym ze wszystkich islandzkich kościołów – dzięki darowiznom, które były dostarczane przez wiernych w podzięce za spełnione prośby.

Strandarkirkja
Seltun-Krysuvik

Pole geotermalne Seltun
W niedalekiej odległości od miasta Hafnarfjordur (Hafnarfjörður) znajduje się teren geotermalny z wieloma gorącymi źródłami, bulgoczącymi błotkami oraz fumarolami i solfatarami, gdzie zapach siarki może niektórym doskwierać. Jednak ich kolorowe osady tworzą tak wyjątkowy krajobraz, że żaden przykry zapach siarki nie przeszkadza w podziwianiu tych widoków. Krótki spacer po drewnianych kładkach zapada na długo w pamięci.
Grindavik
Przerwę od podróży zrobiliśmy w małym rybackim miasteczku Grindavik (Grindavík). Usiadłyśmy na małą kawkę w prawdopodobnie najlepszej w tej części Islandii restauracji Bryggjan. W niewielkiej odległości od miasteczka znajduje się Błękitna Laguna.

Restauracja Bryggjan
Most międzykontynentalny
Następnym punktem naszego programu był most międzykontynentalny Midlina (Miðlína), czyli… most, który został zainstalowany pomiędzy dwiema płytami tektonicznymi.

Na moście międzykontynentalnym
Reykjanesviti & Valahnukur
Przejeżdżamy obok najstarszej latarni morskiej na Islandii – Reykjanesviti (oryginalna z 1878 roku, później odbudowana w 1907 roku na wzgórzu Baerjarfell) i docieramy na słynne klify Półwyspu Reykjanes, czyli Valahnukur (Valahnúkur). Te niesamowite krajobrazy zostały uformowane przez podwodne erupcje wulkaniczne (Surtseyan), podczas zlodowacenia Weichselian – i aż trudno od nich oderwać wzrok! Jednak nasze oczy zwróciła również pewna wystająca z oceanu skała – Eldey – która oddalona jest od wybrzeża o 15 kilometrów. Podobno stanowi ona raj dla tutejszego ptactwa. Ten rejon (wraz z 77-metrowym bazaltem Eldey) stanowił również miejsce występowania wymarłego już alka olbrzymiego. Ostatnio był on tu widziany w 1844 roku.
Gunnuhver
Ostatnim miejscem, do którego dotarliśmy, podczas tej podróży, było kolejne wysokoaktywne pole geotermalne, czyli Gunnuhver. To, co różni to miejsce od innych tego typu, jest to, że tutejsza woda geotermalna jest pochodzenia morskiego. Przenika ona przez szczeliny, a magma, która znajduje się pod powierzchnią ziemi, ogrzewa tę wodę, która paruje i wynosi kolorowe minerały.
Ciekawostką jest również to, że nazwa tego miejsca pochodzi od Gudrun, czyli kobiety-ducha, której dusza została uwięziona w tutejszych gorących źródłach przez miejscowego księdza. Całe zdarzenie miało miejsce ponoć czterysta lat temu, jednak do dzisiaj trzeba bardzo uważać na Gudrun, która w swojej złości może porywać ludzi.
Tak wyglądała nasza wycieczka po Półwyspie Reykjanes dzięki Reykjavik Excursions. Wycieczka ta nazywa się The Wonders of Reykjanes i obecnie (zima 2017) kosztuje ona 10,900 kr (około 400 zł).
1 Kometarz
Ja chcę tam pojechać jeszcze raz! Wycieczka była taka wspaniała!