Spis treści
Podczas tegorocznej podróży po arktycznym wybrzeżu Islandii, kilka razy zjechaliśmy w głąb wyspy, by zwiedzić dodatkowo różne atrakcje geoturystyczne. Jedną z nich było kolorowe pole geotermalne Theistareykir (Þeistareykir), które znajduje się około 40 km od miejscowości Husavik (Húsavík).
Zapewne większość turystów podróżujących po Islandii kojarzy takie pola geotermalne jak Seltún, Gunnuhver, Haukadalur z gejzerem Strokkur, Nesjavellir, Hveravellir, Kerlingarfjoll, czy Námaskarð. Ale czy na Islandii jest więcej takich miejsc? Oczywiście, że tak! Tylko mniej lub w ogóle się o nich nie mówi. W takim razie, jak ich szukać? Jak szukać mało znanych pól geotermalnych oraz innych atrakcji geoturystycznych na Islandii? Oczywiście z pomocą mapy geologicznej Islandii! Zapamiętaj ten link, bo jeżeli wciągniesz się w geoturystykę, to niejednokrotnie ci się ona przyda.
Pole geotermalne Theistareykir
Kolorowe pole geotermalne Theistareykir było jedną z tych atrakcji, na którą trafiliśmy dzięki spojrzeniu na mapę geologiczną Islandii, a także sprawdzeniu, gdzie w północnej części Islandii znajdują się elektrownie geotermalne. Następnie w jednej z naszych islandzkich książek trafiliśmy na rozdział właśnie o tym polu geotermalnym i tak się złożyło, że znajduje się ono blisko naszej arktycznej trasy. Zatem nie mogliśmy nie skorzystać z okazji i nie odwiedzić Theistareykir.
Fotopodróż
Theistareykir jest jednym z najrzadziej odwiedzanych pól geotermalnych, które znajdują się na północy Islandii. W tej części kraju zazwyczaj odwiedza się obszar góry Námafjall (Námafjall), Krafli z kraterem Stora-Viti (Stóra-Víti) oraz Leirhnjukur (Leirhnjúkur). Wszystkie te trzy miejsca znajdują się nieopodal popularnego wśród turystów jeziora Myvatn (Mývatn). Natomiast Theistareykir wcale nie jest od nich tak daleko odsunięte, ale do niedawna nie było ono tak łatwo osiągalne, dlatego też raczej się o nim nie mówiło. Bo Theistareykir to dziś nie tylko kolorowe pole geotermalne, ale także elektrownia geotermalna, która całkiem niedawno została wybudowana, bo w 2017 roku. Z kolei w tym dokończono budowę drogi utwardzonej do niej, tak więc Theistareykir od 2021 stało się nową i nie tak bardzo odległą atrakcją geoturystyczną Islandii.

Husavik oraz wzgórze Húsavíkurfjall

Droga z Husaviku do Theistareykir

Otoczenie Theistareykir
Odcinek z Husaviku do Theistareykir minął nam szybko i sprawnie – jechało się naprawdę wygodnie i ekscytująco, bo w końcu czekała na nas nowa atrakcja, o której wcześniej nie słyszeliśmy, a także magiczne krajobrazy, chociaż tych nigdy nam na Islandii nie brakuje.
Kiedy wjeżdżaliśmy na teren elektrowni, to trochę nie wiedzieliśmy, w którą dróżkę skręcić i najpierw zatrzymaliśmy się przy jednym z odwiertów, a następnie na parkingu, przy którym postawiono nowiutkie tablice informacyjne.

Odwiert

Pierwsze spojrzenie na elektrownię

Estetyczna obudowa

Miejsce na odpoczynek z mini punktem informacyjnym
Na jednej z tablic informacyjnych zostało wyszczególnionych jedenaście miejsc ciekawych do zobaczenia w bliskiej okolicy Theistareykir. Tak więc mając trochę więcej czasu oraz sprzyjającą pogodę warto powłóczyć się po tym obszarze nieco dłużej. My tym razem zdecydowaliśmy się tylko na zwiedzenie pola geotermalnego Theistareykir, ponieważ podróżowaliśmy z naszym trzylatkiem, którego po prostu nie chcieliśmy na siłę ciągnąć w teren.
Z głównej drogi skręciliśmy na jedną z wielu niewielkich dróg żwirowych, które znajdują się na terenie elektrowni. Wyczytaliśmy wcześniej, że mamy kierować się na małą chatkę (w której można się zatrzymać, po uprzednim umówieniu się z Ómarem Egilssonem, tel. 866 4083), przy której znajduje się kolorowe pole geotermalne.
Zatrzymaliśmy się więc przy chatce na szerszym poboczu i od razu wiedzieliśmy, że dotarliśmy do właściwego miejsca. Oprócz nas nie było innych turystów, natomiast minęliśmy jednego Islandczyka, który był pracownikiem elektrowni. Bardzo się zdziwił, że nas napotkał, ale równocześnie serdecznie się z nami przywitał. Zanim odjechał jeszcze nam pokiwał głową, że jesteśmy w dobrym miejscu.

Chatka przy polu geotermalnym
I faktycznie chatka jest dobrym miejscem początkowym, kiedy chce się zwiedzić pole geotermalne i okolicę. Tak naprawdę można iść stąd w różnym kierunku i zdecydować się na krótszą, bądź dłuższą wędrówkę. My tak jak planowaliśmy, zdecydowaliśmy się podejść tylko do tego najbliższego fragmentu pola geotermalnego, do którego dzieliło nas dosłownie tylko kilka kroków.
Kiedy ujrzeliśmy pole geotermalne Theistareykir, to znów zachwyciliśmy się tak bardzo, jak byśmy nigdy wcześniej tego typu miejsca nie widzieli. Było pięknie, kolorowo, ale także trochę przerażająco. Przerażająco przez potężny huk, który dochodził do nas z elektrowni.
Pogodę mieliśmy średnią – troszkę padało, troszkę wiało i było pochmurnie. Mogło być lepiej, ale w końcu najgorzej nie było, więc mogliśmy sobie pozwolić na krótki spacer po polu geotermalnym.
Podróżujemy z trzylatkiem, dlatego w takich miejscach musimy zachowywać szczególną ostrożność. Pola geotermalne nie są bezpiecznymi miejscami. Potrafią być zdradliwe, a Theistareykir nie jest w żaden sposób zabezpieczone. Nie ma barierek, lin, kładek, czy choćby jednej jakiejś (bardziej) oficjalnej ścieżki. Zwiedza się samodzielnie i jak zawsze na własne ryzyko. Jeżeli podróżujesz z dzieckiem, to zadbaj o to, by nie biegało po tym terenie i żeby jego ciekawość nie doprowadziła do jakiejś tragedii. Najlepiej za rączkę lub na rękach i z większym dystansem do tych cudownych, kolorowych źródełek.

Zwiedzamy z maluszkiem fascynujący świat!
Theistareykir jest urocze. Gwarantuje piękne doznania estetyczne, baśniową atmosferę i łatwe zwiedzanie, chociaż trzeba być ostrożnym. Pole geotermalne znajduje się u podnóża góry Bæjarfjall, tak więc jego teren jest pagórkowaty. Jest to doskonałe miejsce na spełnianie swojej geoturystycznej pasji, ponieważ zobaczyć tu można fumarole, błotne źródła i innego rodzaju gorące źródła, a także wyjątkowo kolorową ziemię, gdzie dominują wszystkie odcienie czerwieni. Jest to również świetne miejsce na sesje zdjęciowe nie tylko ze względu na bardzo malowniczy teren, ale także dlatego, że raczej nigdy nie ma tu tłumów.
Wjechaliśmy też na kilka innych dróżek, aby rozeznać się nieco bardziej w terenie i co chwilę czekały na nas kolejne kolorowe gorące źródełka.
To, co nas wyjątkowo zaskoczyło to hałas wychodzący z elektrowni geotermalnej. Był tak ogromny, że powodował w nas niepokój. Chyba nigdy wcześniej nie byliśmy narażeni na tak dużo decybeli. Przy samym polu geotermalnym nie było tak głośno, ale gdy podjechaliśmy bliżej turbin, to było hardkorowo!
Mapa i dojazd
Aby dostać się do pola geotermalnego Theistareykir, należy jechać drogą prowadzącą do elektrowni geotermalnej Theistareykir, przy której się ono znajduje. Droga do elektrowni oraz pola geotermalnego jest utwardzona, wygodna i bezpieczna, tak więc dla małego, miejskiego samochodu nie jest ona trudna do pokonania. Z Husaviku dojazd do pola geotermalnego oraz elektrowni geotermalnej Theistareykir prowadzi droga Thverholt (Þverholt). Należy cały czas nią jechać – powoli pnie się do góry i wjeżdża w islandzkie wyżyny. Po lewej stronie mija się wzgórze Husavikurfjall (Húsavíkurfjall), a także punkt widokowy na nią.