Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
  • NASZA RODZINA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachod 📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachodniej części Islandii.

Świetny pomysł na rodzinny spacer, który zajmie około dwóch godzin. Dojazd z Reykjavíku to niecałe półtorej godziny.

Szlak jest dobrze oznakowany i w większości prowadzi po płaskim, przez rozległe pole lawowe, które obecnie jest delikatnie zarośnięte krzewami. Małe schody - w sensie przenośnym i dosłownym -  zaczynają się pod samym kraterem, gdzie właśnie trzeba się zacząć wspinać. Zamontowano łańcuchy, także jest wygodnie. Z małymi dziećmi bardzo ostrożnie, trzeba asekurować, ewentualnie można założyć dziecku uprząż. My z prawie 5-letnim Kajtkiem daliśmy radę. 😉

#Islandia #iceland #westiceland #snæfellsnes #geoislandia
📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie wi 📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie więcej niż 50 km od Reykjavíku i jest jedną z trzech głównych atrakcji najsłynniejszej trasy turystycznej w Islandii, czyli Złotego Kręgu. Uważany jest za jedno z najważniejszych miejsc dziedzictwa kulturowego Islandii oraz symbol unikatowej w skali świata geologii tego kraju.

Fragment nowego wpisu, który właśnie ukazał się na geoislandia.pl 👇

Islandia jest wyspą znajdującą się w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Przez Atlantyk – od bieguna do bieguna – przebiega rozbieżna granica płyt kontynentalnych (płyty Północnoamerykańskiej i Eurazjatyckiej), którą tworzy tzw. Grzbiet Śródatlantycki. Jest to długa na kilkanaście tysięcy kilometrów dolina ograniczona pasmami górskimi, które budowane są przez erupcje podwodnych wulkanów. Jak sama jego nazwa wskazuje, grzbiet ten przebiega po dnie oceanu, jednak właśnie na Islandii wynurza się na jej powierzchnię. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że Islandię buduje plama gorąca, która przy okazji wyniosła ten grzbiet właśnie na powierzchnię wyspy. Dzięki temu przebywając w Þingvellir mamy szansę zobaczyć, jak wygląda grzbiet śródoceaniczny i tym samym suchą stopą pochodzić po dnie oceanu, a także przekonać się, jaki wpływ na życie człowieka oraz oczywiście krajobraz wyspy, ma ta potężna siła pochodząca z wnętrza Ziemi.

#Islandia #parknarodowy #thingvellir #thingvellirnationalpark #southiceland 

@thingvellir_national_park 
@southiceland
Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko geotermalne w Islandii, które znajduje się w Akureyri - naprzeciwko miasta, czyli po drugiej stronie fiordu, tuż przy drodze nr 1. 

Jego nazwa nawiązuje do jednego z największych atutów tego regionu, czyli lasów.

Natomiast sama laguna powstała dzięki przypadkowemu natknięciu się na żyłę wody geotermalnej, podczas budowy nowego tunelu. Był konkurs na to, jak ją wykorzystać i wygrał pomysł budowy kąpieliska.

Uważam, że Akureyri potrzebowało tej atrakcji! Kameralne, zielone, przyjemne miejsce.

Ta sama woda zasila "sekretne" źródło geotermalne na zboczu fiordu - napisałam o nim w pierwszym wpisie na Geoislandii. 😉

#islandia #iceland #akureyri #forestlagoon #skógarböðin
📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jedn 📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jednym z największych jezior w Islandii. Nas oczarowało tak bardzo, że Egilsstaðir - największe miasteczko na wschodzie Islandii, które usytuowane jest właśnie nad tym jeziorem - stało się naszym corocznym miejscem wypoczynkowym. ❤️

P.S. Lagarfljót zamieszkiwane jest przez potwora morskiego Lagarfljótsormurinn, który ostatnio widziany był w 2012 roku.🐉

#Islandia #iceland #easticeland #lagarfljót #geoislandia
📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw gór 📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw górski Vestrahorn to piękna widokowo atrakcja znajdująca się nieopodal miasteczka Höfn na wschodzie Islandii. Jest to jeden z obowiązkowych punktów wśród fotografów odwiedzający Islandię. 

Miejsce to ma dogodną lokalizację, a także sam dojazd, ale dostęp na półwysep jest płatny. 

#Islandia #geoislandia #polacynaislandii #iceland #easticeland
📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lo 📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lodowcowym Breiðamerkurjökull to jedna z największych zimowych atrakcji Islandii i moim zdaniem na miejscu numer 1!

Na geoislandia.pl znajdziesz wpis z opisem całej wycieczki!

👉 wycieczka zorganizowana przez @ice.explorers.is

#Islandia #geoislandia #iceland #icecave #icecaveiceland
📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, 📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, które dziś jest główną atrakcją geoturystyczną fiordu Berufjörður we wschodniej części Islandii.

Kilka lat temu odkryłam je zupełnie przypadkowo, było nieoznakowane i pozbawione turystów. Dziś znajduje się przy nim parking, tablica informacyjna oraz wygodne schodki, którymi można zejść na plażę. 

Turkusowe klify Blábjörg powstały w wyniku erupcji eksplozywnej, która była przyczyną potężnego spływu materiałów piroklastycznych. Ostatecznie uformowały one litą skałę, która nazywa się ignimbryt (lub bardziej opisowo: spieczony tuf).

Atrakcja przy drodze nr 1 - lokalizacja na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #easticeland #geoturystyka #geologia
📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z ocea 📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z oceanu, która przypomina ludziom jakiegoś stwora, jest Hvítserkur na półwyspie Vatnsnes w północno-zachodniej Islandii. Jednak takich obiektów, czyli wyerodowanych dajek wulkanicznych, jest wzdłuż islandzkiego wybrzeża znacznie więcej. Na fotografii jeden z moich ulubionych przykładów, czyli Gatanöf nieopodal miasteczka Húsavík w północno-wschodniej Islandii. Jest to atrakcja, która czasem pojawia się w przewodnikach czy mediach społecznościowych, ale jeszcze nie jest ona jeszcze powszechnie znana turystom. Dojazd technicznie nie jest trudny, ale trzeba wcześniej popatrzeć na mapę. Nie ma żadnego oficjalnego parkingu, tablicy informscyjnej oraz wyraźnej ścieżki, ale spokojnie da się tam trafić. Mapka wkrótce na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #northiceland #gatanöf #húsavík #geoturystyka #geotourism
📍 Krater Búrfell, czyli spacer po wulkanie tuż przy stolicy Islandii. ☺️ Oprócz samego krateru (i fajnych widoków rozpościerających się z niego), ciekawe jest również to, że ścieżka, która do niego prowadzi, wiedzie dobrze zachowanym kanałem lawowym. Trasa fajna dla całej rodziny!

Na geoislandia.pl opis trasy, zdjęcia i mapa!

#Islandia #iceland #búrfell #polacynaislandii #geoturystyka
📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje s 📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje się niedaleko obszaru geotermalnego ze słynnym gejzerem Strokkur. Można je podciągnąć pod atrakcję Złotego Kręgu, ale pozostaje ono tą mniej znaną. Dojazd z gejzeru zajmuje raptem 3 minuty i pomimo tego, że prowadzi on drogą oznaczoną jako górską, to jest możliwy każdym rodzajem samochodu. 😊 

Też widzicie, że jest ono w kształcie serca? 🩷

P.S. Prowizoryczny parking znajduje się kawałek przed źródłem. Na pierwszej fotografii widać na nim nasz zaparkowany samochód. 

#Islandia #polacynaislandii #iceland #goldencircle #hotsprings #geotourism
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
  • NASZA RODZINA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

Podsumowanie miesiąca i garść inspiracji / luty 2018

Demi 5 maja 2020
Demi Published: 27 lutego 2018Last Updated on 5 maja 2020

Początek roku na Islandii nas nie rozpieszcza. Co prawda dzień robi się coraz dłuższy i człowiek ma coraz więcej energii do życia, jednak z pogodą nie mamy najciekawiej. Wieczne sztormy, zamknięte drogi, porywiste wiatry i ulewne deszcze, które uniemożliwiają wyjście na spacer, a co dopiero do sklepu… Do tego brak samochodu, przeziębienie i wizyty w szpitalu. Tym dość pesymistycznym wstępem, zapraszamy Was do przeczytania podsumowania lutego. Co się u nas działo? I czy faktycznie było tak źle? 😉

CO DZIAŁO SIĘ W LUTYM NA ISLANDII?

Zaczniemy od islandzkiego akcentu. Spoglądając na kalendarz, w lutym Islandczycy obchodzili kilka ważnych dla nich dni:

  • 12.02. był to najsłodszy dzień miesiąca, ponieważ podczas Bolludagur wszyscy zajadali się pysznie słodkimi, okrągłymi bułeczkami – z czekoladą, śmietaną, dżemem. Tak, my też celebrowaliśmy święto bułeczek!
  • 13.02. czyli dzień, w którym obchodzono Sprendidagur, który oczywiście sobie odpuściliśmy, ponieważ podczas tego dnia Islandczycy dosłownie obżerają się baraniną 🙁 .
  • 14.02. oprócz Walentynek obchodziliśmy na Islandii Öskudagur, czyli dzień, podczas którego dzieci przebierają się w kolorowe kostiumy i chcąc otrzymać coś słodkiego, śpiewają piosenki. Święto to często mylone jest z Halloween, jednak niesłusznie – jest kulturalnie, bez psikusów!
  • Z kolei 18.02. mieliśmy Konudagur/Góa byrjar – czyli islandzkie święto kobiet.

Jednak luty upłynął nam przede wszystkim pod znakiem wyjątkowo kapryśnej pogody. Trudno policzyć, ile alertów pogodywch mieliśmy na Islandii w tym miesiącu. Co chwilę słyszeliśmy o kolejnych nadchodzących sztormach z ulewnymi opadami deszczu, śniegiem i porywistymi wiatrami. Bardzo często zamykane były drogi i odwoływane loty. Pogoda utrudniała codzienne życie na wyspie oraz uniemożliwiała turystom podróżowanie po kraju – i niestety nie obyło się bez wypadków pomimo tego, że islandzkie służby informowały o wyjątkowo trudnych warunkach. Wszystkim, którzy planują podróże samochodowe po Islandii, polecamy odwiedzanie strony road.is, gdzie na bieżąco aktualizowane są warunki drogowe i pogodowe. Mamy nadzieję, że wraz z przyjściem marca odejdą sztormy i będzie choć trochę pogodnie!

INSPIRUJĄCY LUTY

Najbardziej lubimy swój wolny czas spędzać poza domem, a niestety prawie cały luty w nim przesiedzieliśmy. Jednak brzydka pogoda, brak samochodu, przeziębienie i ograniczone wyjścia na zewnątrz (jedynie co, to do pracy, sklepu i szpitala na badania kontrolne), spowodowały, że zaczęliśmy na tę nudę szukać jakiegoś sensownego rozwiązania – przecież nie można było tak bezczynnie siedzieć w domu! I wreszcie zajęliśmy się sobą – swoim rozwojem osobistym oraz zaczęliśmy twórczo spędzać czas i nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak jesteśmy z tego dumni! Dużo mówi się o podejmowaniu działania, pracowania nad sobą, ale ciężej jest się po prostu za to zabrać. Człowiek często popada w rutynę dnia codziennego, traci motywację i cenny czas zaczyna uciekać między palcami. Nam udało się pokonać lenistwo i wreszcie oprócz obowiązków, zaczęliśmy robić coś dla siebie – powróciliśmy do swoich dawnych pasji oraz do tego, czym już od dawna powinniśmy się solidnie zajmować.

Rozwój osobisty

Zatem luty upłynął nam również pod znakiem intensywnej nauki języka islandzkiego, m.in. dzięki Karolowi Walejko, który utworzył grupę na Facebooku, gdzie uczy podstaw tego języka. My podstawy już znamy, natomiast fajnie jest sobie na bieżąco powtarzać i osłuchiwać się z tym językiem. Zdajemy sobie sprawę, że ci, którzy chcą uczyć się języka islandzkiego, a nie mieszkają na Islandii, mają utrudnione zadanie (ograniczony dostęp do materiałów, brak nauczycieli) dlatego, jeżeli szukacie sprawdzonego źródła nauki tego języka, to serdecznie polecamy skontaktować się z Karolem – na pewno pomoże wszystkim zainteresowanym! Oprócz tego Diana wróciła do codziennej gry na pianinie, a swój progres rejestruje w krótkich nagraniach wideo – rezultaty zobaczycie pewnie za kilka miesięcy. Wszystko po to, aby nie tylko udowodnić sobie, ale również innym, że niezależnie od wieku można wrócić do swoich dawnych pasji i w tym przypadku, że naukę gry na instrumencie można rozpocząć niezależnie od wieku. Dla niej jest to powrót do gry, jednak po tylu latach bierności, to tak jakby zaczynała od zera. Z kolei Damian ponownie zmobilizował się do kodowania, programowania, czyli do tego, w czym kiedyś był świetny, ale z powodu wykonywania różnych innych rzeczy w życiu, trochę od tego odszedł, jednak dziś postanowił, że znów chce być w tym jak najlepszy. Poza tym dużo pracowaliśmy nad naszym blogiem (jak widzicie, został on odświeżony, choć ciągle jeszcze go aktualizujemy) i kanale na YouTube. W lutym powstała nowa seria praktycznych filmów na temat emigracji do Islandii (a kolejne są w produkcji!). Sami zobaczcie:

Odkrycia i inspiracje lutego

Spędzając dużo czasu w domu, mieliśmy również szansę nadrobienia filmów, serialów i książek, a także odkryć kilka nowych inspirujących rzeczy. Z najfajniejszymi dzielimy się z Wami poniżej.

Film: Kapitan Phillips (2013) z Tomem Hanksem, który wcielił się w rolę tytułowego kapitana amerykańskiego frachtowca, który został zaatakowany przez somalijskich piratów. Jeżeli lubicie filmy oparte na faktach, dramaty biograficzne oraz naprawdę emocjonalne kino, to ten film powinien zrobić na Was wrażenie.

Serial: Mr. Robot (2015-) – jesteśmy po pierwszym sezonie i śmiało możemy powiedzieć, że jest to najciekawsza produkcja o tej tematyce, którą do tej pory obejrzeliśmy, czyli uogólniając o IT. Rami Malek świetnie sprawdził się w swojej wyjątkowo odjechanej roli, a oprócz ciekawie ujętych wątków w serialu, dużą uwagę przykuwa również dobór muzyki. Mieliśmy również swoje pierwsze podejście do Black Mirror (2011-), a odcinek, który naprawdę nam się spodobał (do tej pory obejrzeliśmy tylko cztery) i który z ręką na sercu możemy polecić to Crocodile (4 sezon), który został nakręcony na… Islandii. 🙂

Książka: Ja, Pustelnik (2017) – nasza pierwsza książka tego roku, którą pochłonęliśmy w kilka wieczorów. Można powiedzieć, że sobie ją wręcz wyrywaliśmy do czytania. Piotra Pustelnika chyba nie musimy nikomu przedstawiać. Dla nas to jedna z największych inspiracji i człowiek, którego losy śledziliśmy od dawna. Kiedy zobaczyliśmy informację, że została wydana jego autobiografia (w wywiadzie, który przeprowadził Piotr Trybalski), wiedzieliśmy, że musimy czym prędzej tę pozycję przeczytać. Piotr Pustelnik ma wyjątkowy dar opowiadania o górach, a w książce możemy przeczytać o jego drodze do spełnienia marzeń, która od samego początku była zawiła. Piękna historia, świetna motywacja i wielkie brawa dla obu Piotrów za tak dobrą pozycję! Ksiażkę możecie kupić tutaj: klik (możliwa jest również wysyłka za granicę – nawet na daleką Islandię!).

Blog: Anna, come home! Anię możecie kojarzyć z YouTuba, która niedawno powróciła do tworzenia w sieci. Oprócz nowych filmów poruszających tematykę podróżniczą oraz Erasmusa otworzyła swój blog o tanim podróżowaniu i dylematach millenialsów na emigracji. Lubimy pozytywne, radosne, a przede wszystkim pełne naturalności osoby, które tworzą praktyczne treści, dlatego serdecznie polecamy (oprócz śledzenia kanału) zapoznanie się z jej świeżutkim blogiem, czyl: Anna, come home!

Kanał na YouTube: Aleksandra Daniella – nasza youtubowa koleżanka z Danii, którą od dłuższego czasu śledzimy na bieżąco. Aleks miała krótką przerwę w nagrywaniu, jednak ostatnio zaczęła publikować filmy ze swojej spontanicznej i pełnej przygód oraz pięknych widoków podróży do Peru! Jeżeli lubicie dużo pozytywnej energii i piękne krajobrazy z odległych zakątków świata (a także emigracyjne vlogi ze Skandynawii), to ten kanał będzie dla Was idealny!


I tak upłynął nam luty. Najbardziej jesteśmy dumni z tego, że wreszcie zmobilizowaliśmy się do pracy nad sobą – pod tym względem był to miesiąc przełomowy. Pokonaliśmy lęki oraz lenistwo i wzajemnie wspierając się w swoich postanowieniach, zaczęliśmy rozwijać zapomniane talenty i umiejętności. Poza tym cieszymy się, że mogliśmy tak po prostu ze sobą pobyć, w ciszy i spokoju, i zająć się wspólnie zwykłymi domowymi rzeczami. Za miesiąc oczekujcie podsumowania kolejnego miesiąca, bo tym oto wpisem rozpoczynamy comiesięczny cykl z nutą motywacji i inspiracji.

Wciąż tu jesteś? To chyba znaczy, że spodobała Ci się nasza praca! Będzie nam jeszcze milej, kiedy dasz nam o tym znać! 

👉 Może zostawisz komentarz? Możesz anonimowo! Dla nas to naprawdę wiele znaczy!
👉 Może dołączysz do naszego instagramowego świata, w którym jesteśmy każdego dnia?
👉 Może polubisz nasz fanpage, gdzie dajemy znać o każdej nowej publikacji?
👉 Może zasubskrybujesz nasz kanał na YouTube, gdzie wrzucamy pozytywne vlogi?
👉 Może dołączysz do naszego newslettera? Warto, bo wysyłamy prezenty!

Pozostańmy w kontakcie! Nasz Mały Świat tworzymy razem!
poprzedni post
Wynajem mieszkania w Islandii
następny post
Co spakować na emigrację do Islandii?

Spodoba Ci się również

Plusy i minusy...

27 lutego 2023

Praca na Islandii...

27 lutego 2023

Prawo jazdy na...

27 lutego 2023

Islandia w 3...

24 września 2023

Przeprowadziliśmy się do...

25 września 2023

Jak się przygotować...

13 lutego 2021

KLIMAT I POGODA...

27 lutego 2023

Dookoła Islandii w...

25 września 2023

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Linkedin Youtube Soundcloud

NASZA ISLANDIA

Cała prawda o naszej emigracji Zima na Islandii Plusy i minusy życia na Islandii Reykjavik z dzieckiem Pierwsza podróż do Islandii
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl