Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachod 📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachodniej części Islandii.

Świetny pomysł na rodzinny spacer, który zajmie około dwóch godzin. Dojazd z Reykjavíku to niecałe półtorej godziny.

Szlak jest dobrze oznakowany i w większości prowadzi po płaskim, przez rozległe pole lawowe, które obecnie jest delikatnie zarośnięte krzewami. Małe schody - w sensie przenośnym i dosłownym -  zaczynają się pod samym kraterem, gdzie właśnie trzeba się zacząć wspinać. Zamontowano łańcuchy, także jest wygodnie. Z małymi dziećmi bardzo ostrożnie, trzeba asekurować, ewentualnie można założyć dziecku uprząż. My z prawie 5-letnim Kajtkiem daliśmy radę. 😉

#Islandia #iceland #westiceland #snæfellsnes #geoislandia
📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie wi 📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie więcej niż 50 km od Reykjavíku i jest jedną z trzech głównych atrakcji najsłynniejszej trasy turystycznej w Islandii, czyli Złotego Kręgu. Uważany jest za jedno z najważniejszych miejsc dziedzictwa kulturowego Islandii oraz symbol unikatowej w skali świata geologii tego kraju.

Fragment nowego wpisu, który właśnie ukazał się na geoislandia.pl 👇

Islandia jest wyspą znajdującą się w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Przez Atlantyk – od bieguna do bieguna – przebiega rozbieżna granica płyt kontynentalnych (płyty Północnoamerykańskiej i Eurazjatyckiej), którą tworzy tzw. Grzbiet Śródatlantycki. Jest to długa na kilkanaście tysięcy kilometrów dolina ograniczona pasmami górskimi, które budowane są przez erupcje podwodnych wulkanów. Jak sama jego nazwa wskazuje, grzbiet ten przebiega po dnie oceanu, jednak właśnie na Islandii wynurza się na jej powierzchnię. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że Islandię buduje plama gorąca, która przy okazji wyniosła ten grzbiet właśnie na powierzchnię wyspy. Dzięki temu przebywając w Þingvellir mamy szansę zobaczyć, jak wygląda grzbiet śródoceaniczny i tym samym suchą stopą pochodzić po dnie oceanu, a także przekonać się, jaki wpływ na życie człowieka oraz oczywiście krajobraz wyspy, ma ta potężna siła pochodząca z wnętrza Ziemi.

#Islandia #parknarodowy #thingvellir #thingvellirnationalpark #southiceland 

@thingvellir_national_park 
@southiceland
Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko geotermalne w Islandii, które znajduje się w Akureyri - naprzeciwko miasta, czyli po drugiej stronie fiordu, tuż przy drodze nr 1. 

Jego nazwa nawiązuje do jednego z największych atutów tego regionu, czyli lasów.

Natomiast sama laguna powstała dzięki przypadkowemu natknięciu się na żyłę wody geotermalnej, podczas budowy nowego tunelu. Był konkurs na to, jak ją wykorzystać i wygrał pomysł budowy kąpieliska.

Uważam, że Akureyri potrzebowało tej atrakcji! Kameralne, zielone, przyjemne miejsce.

Ta sama woda zasila "sekretne" źródło geotermalne na zboczu fiordu - napisałam o nim w pierwszym wpisie na Geoislandii. 😉

#islandia #iceland #akureyri #forestlagoon #skógarböðin
📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jedn 📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jednym z największych jezior w Islandii. Nas oczarowało tak bardzo, że Egilsstaðir - największe miasteczko na wschodzie Islandii, które usytuowane jest właśnie nad tym jeziorem - stało się naszym corocznym miejscem wypoczynkowym. ❤️

P.S. Lagarfljót zamieszkiwane jest przez potwora morskiego Lagarfljótsormurinn, który ostatnio widziany był w 2012 roku.🐉

#Islandia #iceland #easticeland #lagarfljót #geoislandia
📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw gór 📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw górski Vestrahorn to piękna widokowo atrakcja znajdująca się nieopodal miasteczka Höfn na wschodzie Islandii. Jest to jeden z obowiązkowych punktów wśród fotografów odwiedzający Islandię. 

Miejsce to ma dogodną lokalizację, a także sam dojazd, ale dostęp na półwysep jest płatny. 

#Islandia #geoislandia #polacynaislandii #iceland #easticeland
📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lo 📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lodowcowym Breiðamerkurjökull to jedna z największych zimowych atrakcji Islandii i moim zdaniem na miejscu numer 1!

Na geoislandia.pl znajdziesz wpis z opisem całej wycieczki!

👉 wycieczka zorganizowana przez @ice.explorers.is

#Islandia #geoislandia #iceland #icecave #icecaveiceland
📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, 📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, które dziś jest główną atrakcją geoturystyczną fiordu Berufjörður we wschodniej części Islandii.

Kilka lat temu odkryłam je zupełnie przypadkowo, było nieoznakowane i pozbawione turystów. Dziś znajduje się przy nim parking, tablica informacyjna oraz wygodne schodki, którymi można zejść na plażę. 

Turkusowe klify Blábjörg powstały w wyniku erupcji eksplozywnej, która była przyczyną potężnego spływu materiałów piroklastycznych. Ostatecznie uformowały one litą skałę, która nazywa się ignimbryt (lub bardziej opisowo: spieczony tuf).

Atrakcja przy drodze nr 1 - lokalizacja na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #easticeland #geoturystyka #geologia
📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z ocea 📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z oceanu, która przypomina ludziom jakiegoś stwora, jest Hvítserkur na półwyspie Vatnsnes w północno-zachodniej Islandii. Jednak takich obiektów, czyli wyerodowanych dajek wulkanicznych, jest wzdłuż islandzkiego wybrzeża znacznie więcej. Na fotografii jeden z moich ulubionych przykładów, czyli Gatanöf nieopodal miasteczka Húsavík w północno-wschodniej Islandii. Jest to atrakcja, która czasem pojawia się w przewodnikach czy mediach społecznościowych, ale jeszcze nie jest ona jeszcze powszechnie znana turystom. Dojazd technicznie nie jest trudny, ale trzeba wcześniej popatrzeć na mapę. Nie ma żadnego oficjalnego parkingu, tablicy informscyjnej oraz wyraźnej ścieżki, ale spokojnie da się tam trafić. Mapka wkrótce na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #northiceland #gatanöf #húsavík #geoturystyka #geotourism
📍 Krater Búrfell, czyli spacer po wulkanie tuż przy stolicy Islandii. ☺️ Oprócz samego krateru (i fajnych widoków rozpościerających się z niego), ciekawe jest również to, że ścieżka, która do niego prowadzi, wiedzie dobrze zachowanym kanałem lawowym. Trasa fajna dla całej rodziny!

Na geoislandia.pl opis trasy, zdjęcia i mapa!

#Islandia #iceland #búrfell #polacynaislandii #geoturystyka
📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje s 📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje się niedaleko obszaru geotermalnego ze słynnym gejzerem Strokkur. Można je podciągnąć pod atrakcję Złotego Kręgu, ale pozostaje ono tą mniej znaną. Dojazd z gejzeru zajmuje raptem 3 minuty i pomimo tego, że prowadzi on drogą oznaczoną jako górską, to jest możliwy każdym rodzajem samochodu. 😊 

Też widzicie, że jest ono w kształcie serca? 🩷

P.S. Prowizoryczny parking znajduje się kawałek przed źródłem. Na pierwszej fotografii widać na nim nasz zaparkowany samochód. 

#Islandia #polacynaislandii #iceland #goldencircle #hotsprings #geotourism
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

Noclegi na Islandii – hotele, pensjonaty, kempingi i inne. Gdzie szukać noclegów?

Demi Mae 15 października 2019
Demi Mae 15 października 2019

Często pomagamy ludziom w organizacji ich wyjazdu na Islandię i oprócz tworzenia dla nich idealnego planu podróży, bardzo często pomagamy również w szukaniu noclegów. Zebraliśmy całą naszą wiedzę na temat nocowania na Islandii, którą dziś się z tobą dzielimy.

 

 

HOTELE NA ISLANDII

Hotel chyba najłatwiej jest znaleźć na Islandii – zresztą, jak wszędzie indziej na świecie. W Islandii mamy zarówno drogie, luksusowe, jak i zwykłe, a nawet przeciętne hotele. Popularnymi w Reykjaviku są: Grand Hotel Reykjavik, Hilton Reykjavik Nordia, ION City Hotel, Fosshotel Reykjavik, Raddison Blu Saga Hotel, hotele sieci Icelandair czy tańszy Hotel Cabin. Na Booking.com z pewnością szybko znajdziesz odpowiedni dla siebie. Oczywiście tego typu ośrodki noclegowe będą kosztować niemałe pieniądze.


Filmy o podróżach i życiu w Islandii znajdziesz tutaj: Subskrybuj


HOSTELE NA ISLANDII

Hostele również znajdziesz na stronie Bookingu, jednak chcemy polecić ci jeszcze inną stronę, gdzie możesz ich szukać. Jest nią Hostelling International– strona, która oferuje noclegi w hostelach usytuowanych w różnych regionach Islandii, często w bardzo malowniczych okolicach. Warto korzystać z usług HI Iceland, ponieważ jest to organizacja, która wspiera zrównoważoną i odpowiedzialną turystykę na Islandii. Jeżeli chodzi o ceny, to wahają się one oczywiście w zależności od sezonu oraz warunków, na które się zdecydujemy (np. pokój dzielony z innymi osobami lub prywatny). Sprawdzając ceny w sezonie wychodzi od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy koron za noc.

Popularne hostele w Reykjaviku: Bus Hostel, Kex Hostel.

PENSJONATY NA ISLANDII

Pensjonaty/Guesthousy/B&B na Islandii są bardzo popularne. Najlepiej szukać ich na stronach poszczególnych regionów na Islandii i kontaktować się z ośrodkami noclegowymi bezpośrednio. Cenowo oczywiście różnie, często podobnie jak hostele.

Popularne guesthousy w Reykjaviku: 101 Guesthouse, Hlemmur Square, Sunna Guesthouse.

Zachodnia Islandia

Południowa Islandia

Wschodnia Islandia

Północna Islandia

Fiordy Zachodnie

DOMKI LETNISKOWE

Jeżeli wybierasz się w większej grupie i chcesz mieć bardziej prywatne warunki lub doświadczyć wakacji w jakie najchętniej wybierają się Islandczycy, to polecamy zarezerwować domek letniskowy. Wśród mieszkańców Islandii taka forma wypoczynku i organizowania noclegu jest bardzo popularna. Wynajęcie domku letniskowego jest naprawdę świetną sprawą, ponieważ ma się do wyboru kilka sypialni, swoją własną kuchnię, łazienkę/łazienki i nierzadko jacuzzi/gorące źródło! Ceny są oczywiście różne (pracownicy na Islandii mają super oferty i często wynajmują domki za przysłowiowe “grosze”), ale warto się nad tą opcją poważnie zastanowić. Domków letniskowych możesz szukać na stronie Bungalo. Natomiast jeżeli pracujesz na Islandii, to dowiedz się o wynajmowaniu domków w swoich związkach zawodowych.

KEMPINGI

Pytanie o kempingi na Islandii ciągle do nas wraca. Tą formą nocowania interesuje się bardzo dużo ludzi i głównie są to osoby, które chcą trochę zaoszczędzić albo przeżyć niezapomnianą przygodę w surowej Krainie Lodu i Ognia. Na początku muszę zaznaczyć, że pogoda na Islandii jest bardzo kapryśna i nocowanie w tak bliskim kontakcie z naturą może być wyzwaniem. Listę kempingów znajdziesz np. na stronie Tjalda albo NAT, gdzie załączona jest też mapka z lokalizacjami kempingów. Kempingów na Islandii jest całkiem dużo i dobrze mieć na uwadze, że zdecydowana większość z nich jest płatna. Jednak warunki są całkiem w porządku, ponieważ ma się dostęp do pryszniców, toalet, kuchni. Jeżeli planujesz na polu kempingowym spędzić przynajmniej siedem dni, to warto zapoznać się z ofertą Camping Card.

A co z nocowaniem na dziko? Jest to w wielu przypadkach zabronione (wysokie mandaty), a tam gdzie można, to również istnieje wiele obostrzeń.

 

SCHRONISKA GÓRSKIE

Islandzkie Stowarzyszenie Turystyczne (Ferðafélag Íslands) prowadzi czterdzieści schronisk w całej Islandii. Wiele z nich znajduje się przy popularnych, często bardzo długich, trasach turystycznych, dlatego trzeba rezerwować miejsce noclegowe z pewnym wyprzedzeniem. Pomimo tego, że chaty są ciepłe, to trzeba zabrać ze sobą śpiwór, ponieważ schroniska górskie nie zapewniają pościeli. W większych, bardziej popularnych chatach jest dostępna bieżąca woda i toaleta, ale w przypadku niektórych trzeba wodę czerpać z pobliskich potoków oraz korzystać z latryn. Co więcej większość schronisk nie zapewniaja posiłków, więc odpowiednio dużą ilość zapasów trzeba mieć ze sobą. Sprzątanie po sobie (zabieranie śmieci) jest obowiązkowe. Tak prezentują się ceny na 2020 rok:

NOCOWANIE NA FARMACH

Niemałą popularnością cieszy się również nocowanie na islandzkich farmach. Takich noclegów można szukać na stronach internetowych konkretnych regionów Islandii, ale również na stronie Hey Iceland widnieje lista prawie sześćdziesięciu farm, w których można zarezerwować nocleg.

AIRBNB

Za pomocą Airbnb nocowałam w Reykjaviku podczas majówki w 2015, po której zdecydowałam przeprowadzić się na stałe do Islandii. Za tydzień w pokoju z dostępem do łazienki, salonu i kuchni zapłaciłam 400 zł. Dziś te ceny prawdopodobnie są znacznie wyższe, ale jak to na tym portalu bywa, czasami można znaleźć naprawdę ciekawe oferty.

COUCHSURFING

Tak, Couchsurfing, czyli spanie na przysłowiowej kanapie u nowo poznanej osoby bez płacenia pieniędzy, również dobrze działa na Islandii. Niecałe dwanaście tysięcy użytkowników jest gotowych na przyjęcie podróżnego pod swój dach. Ten sposób nadaje się dla osób, które są otwarte, chcą poznać nowych ludzi i poznać trochę bliżej kulturę odwiedzanego miejsca. Co prawda nie płaci się za nocleg kasą, ale warto wziąć ze sobą jakiś upominek i poświęcić czas swojemu gospodarzowi. Ja dzięki temu portalowi poznałam bardzo miłą Islandkę, z którą mam kontakt od ponad czterech lat.


Tak prezentują się możliwości noclegowe na Islandii. Jest ich dużo, ceny są zazwyczaj wysokie, ale myślę, że każdy przy dobrym planowaniu znajdzie coś idealnego dla siebie.


Wciąż tu jesteś? To chyba znaczy, że spodobała Ci się nasza praca! Będzie nam jeszcze milej, kiedy dasz nam o tym znać! 

👉 Może zostawisz komentarz? Możesz anonimowo! Dla nas to naprawdę wiele znaczy!
👉 Może dołączysz do naszego instagramowego świata, w którym jesteśmy każdego dnia?
👉 Może polubisz nasz fanpage, gdzie dajemy znać o każdej nowej publikacji?
👉 Może zasubskrybujesz nasz kanał na YouTube, gdzie wrzucamy pozytywne vlogi?
👉 Może dołączysz do naszego newslettera? Warto, bo wysyłamy prezenty!

Pozostańmy w kontakcie! Nasz Mały Świat tworzymy razem!
poprzedni post
Islandia: Gdzie szukać informacji? Przydatne strony internetowe i aplikacje
następny post
Islandia: Srebrny Krąg – podróż po atrakcjach Borgarfjordur

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Linkedin Youtube Soundcloud

NASZA ISLANDIA

Cała prawda o naszej emigracji Zima na Islandii Plusy i minusy życia na Islandii Reykjavik z dzieckiem Pierwsza podróż do Islandii
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl