Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachod 📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachodniej części Islandii.

Świetny pomysł na rodzinny spacer, który zajmie około dwóch godzin. Dojazd z Reykjavíku to niecałe półtorej godziny.

Szlak jest dobrze oznakowany i w większości prowadzi po płaskim, przez rozległe pole lawowe, które obecnie jest delikatnie zarośnięte krzewami. Małe schody - w sensie przenośnym i dosłownym -  zaczynają się pod samym kraterem, gdzie właśnie trzeba się zacząć wspinać. Zamontowano łańcuchy, także jest wygodnie. Z małymi dziećmi bardzo ostrożnie, trzeba asekurować, ewentualnie można założyć dziecku uprząż. My z prawie 5-letnim Kajtkiem daliśmy radę. 😉

#Islandia #iceland #westiceland #snæfellsnes #geoislandia
📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie wi 📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie więcej niż 50 km od Reykjavíku i jest jedną z trzech głównych atrakcji najsłynniejszej trasy turystycznej w Islandii, czyli Złotego Kręgu. Uważany jest za jedno z najważniejszych miejsc dziedzictwa kulturowego Islandii oraz symbol unikatowej w skali świata geologii tego kraju.

Fragment nowego wpisu, który właśnie ukazał się na geoislandia.pl 👇

Islandia jest wyspą znajdującą się w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Przez Atlantyk – od bieguna do bieguna – przebiega rozbieżna granica płyt kontynentalnych (płyty Północnoamerykańskiej i Eurazjatyckiej), którą tworzy tzw. Grzbiet Śródatlantycki. Jest to długa na kilkanaście tysięcy kilometrów dolina ograniczona pasmami górskimi, które budowane są przez erupcje podwodnych wulkanów. Jak sama jego nazwa wskazuje, grzbiet ten przebiega po dnie oceanu, jednak właśnie na Islandii wynurza się na jej powierzchnię. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że Islandię buduje plama gorąca, która przy okazji wyniosła ten grzbiet właśnie na powierzchnię wyspy. Dzięki temu przebywając w Þingvellir mamy szansę zobaczyć, jak wygląda grzbiet śródoceaniczny i tym samym suchą stopą pochodzić po dnie oceanu, a także przekonać się, jaki wpływ na życie człowieka oraz oczywiście krajobraz wyspy, ma ta potężna siła pochodząca z wnętrza Ziemi.

#Islandia #parknarodowy #thingvellir #thingvellirnationalpark #southiceland 

@thingvellir_national_park 
@southiceland
Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko geotermalne w Islandii, które znajduje się w Akureyri - naprzeciwko miasta, czyli po drugiej stronie fiordu, tuż przy drodze nr 1. 

Jego nazwa nawiązuje do jednego z największych atutów tego regionu, czyli lasów.

Natomiast sama laguna powstała dzięki przypadkowemu natknięciu się na żyłę wody geotermalnej, podczas budowy nowego tunelu. Był konkurs na to, jak ją wykorzystać i wygrał pomysł budowy kąpieliska.

Uważam, że Akureyri potrzebowało tej atrakcji! Kameralne, zielone, przyjemne miejsce.

Ta sama woda zasila "sekretne" źródło geotermalne na zboczu fiordu - napisałam o nim w pierwszym wpisie na Geoislandii. 😉

#islandia #iceland #akureyri #forestlagoon #skógarböðin
📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jedn 📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jednym z największych jezior w Islandii. Nas oczarowało tak bardzo, że Egilsstaðir - największe miasteczko na wschodzie Islandii, które usytuowane jest właśnie nad tym jeziorem - stało się naszym corocznym miejscem wypoczynkowym. ❤️

P.S. Lagarfljót zamieszkiwane jest przez potwora morskiego Lagarfljótsormurinn, który ostatnio widziany był w 2012 roku.🐉

#Islandia #iceland #easticeland #lagarfljót #geoislandia
📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw gór 📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw górski Vestrahorn to piękna widokowo atrakcja znajdująca się nieopodal miasteczka Höfn na wschodzie Islandii. Jest to jeden z obowiązkowych punktów wśród fotografów odwiedzający Islandię. 

Miejsce to ma dogodną lokalizację, a także sam dojazd, ale dostęp na półwysep jest płatny. 

#Islandia #geoislandia #polacynaislandii #iceland #easticeland
📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lo 📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lodowcowym Breiðamerkurjökull to jedna z największych zimowych atrakcji Islandii i moim zdaniem na miejscu numer 1!

Na geoislandia.pl znajdziesz wpis z opisem całej wycieczki!

👉 wycieczka zorganizowana przez @ice.explorers.is

#Islandia #geoislandia #iceland #icecave #icecaveiceland
📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, 📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, które dziś jest główną atrakcją geoturystyczną fiordu Berufjörður we wschodniej części Islandii.

Kilka lat temu odkryłam je zupełnie przypadkowo, było nieoznakowane i pozbawione turystów. Dziś znajduje się przy nim parking, tablica informacyjna oraz wygodne schodki, którymi można zejść na plażę. 

Turkusowe klify Blábjörg powstały w wyniku erupcji eksplozywnej, która była przyczyną potężnego spływu materiałów piroklastycznych. Ostatecznie uformowały one litą skałę, która nazywa się ignimbryt (lub bardziej opisowo: spieczony tuf).

Atrakcja przy drodze nr 1 - lokalizacja na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #easticeland #geoturystyka #geologia
📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z ocea 📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z oceanu, która przypomina ludziom jakiegoś stwora, jest Hvítserkur na półwyspie Vatnsnes w północno-zachodniej Islandii. Jednak takich obiektów, czyli wyerodowanych dajek wulkanicznych, jest wzdłuż islandzkiego wybrzeża znacznie więcej. Na fotografii jeden z moich ulubionych przykładów, czyli Gatanöf nieopodal miasteczka Húsavík w północno-wschodniej Islandii. Jest to atrakcja, która czasem pojawia się w przewodnikach czy mediach społecznościowych, ale jeszcze nie jest ona jeszcze powszechnie znana turystom. Dojazd technicznie nie jest trudny, ale trzeba wcześniej popatrzeć na mapę. Nie ma żadnego oficjalnego parkingu, tablicy informscyjnej oraz wyraźnej ścieżki, ale spokojnie da się tam trafić. Mapka wkrótce na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #northiceland #gatanöf #húsavík #geoturystyka #geotourism
📍 Krater Búrfell, czyli spacer po wulkanie tuż przy stolicy Islandii. ☺️ Oprócz samego krateru (i fajnych widoków rozpościerających się z niego), ciekawe jest również to, że ścieżka, która do niego prowadzi, wiedzie dobrze zachowanym kanałem lawowym. Trasa fajna dla całej rodziny!

Na geoislandia.pl opis trasy, zdjęcia i mapa!

#Islandia #iceland #búrfell #polacynaislandii #geoturystyka
📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje s 📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje się niedaleko obszaru geotermalnego ze słynnym gejzerem Strokkur. Można je podciągnąć pod atrakcję Złotego Kręgu, ale pozostaje ono tą mniej znaną. Dojazd z gejzeru zajmuje raptem 3 minuty i pomimo tego, że prowadzi on drogą oznaczoną jako górską, to jest możliwy każdym rodzajem samochodu. 😊 

Też widzicie, że jest ono w kształcie serca? 🩷

P.S. Prowizoryczny parking znajduje się kawałek przed źródłem. Na pierwszej fotografii widać na nim nasz zaparkowany samochód. 

#Islandia #polacynaislandii #iceland #goldencircle #hotsprings #geotourism
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

Islandia: Piesza wycieczka po kolorowym obszarze geotermalnym Nesjavellir

Demi Mae 10 lipca 2019
Demi Mae 10 lipca 2019

Blisko stolicy, niesamowicie atrakcyjne, osiągalne nawet dla rodziców z małymi dziećmi oraz niemal całkowicie pozbawione turystów. Takie miejsca uwielbiamy, a jednym z nich jest kolorowy obszar geotermalny Nesjavellir.

Maj 2019. Nasza pierwsza wycieczka do Nesjavellir.

Nesjavellir to obszar należący do systemu wulkanicznego Hengill (803 m n.p.m.), który jest tak naprawdę tylko malutką jego częścią. Wulkan Hengill zajmuje powierzchnię 100 km2 wokół którego (i na który) poprowadzonych jest mnóstwo ścieżek trekkingowych. Usytuowany jest na południe od jeziora þingvallavatn i na północ od miasta Hveragerði.


Filmy o podróżach i życiu w Islandii znajdziesz tutaj: Subskrybuj


Wędrówki po tym terenie pozwalają na podziwianie fenomenalnych krajobrazów z geotermalnymi polami, gorącymi źródłami, kraterami, różnorodną roślinnością, jeziorami i rzekami. Najpopularniejszą wśród turystów atrakcją w tym regionie jest dolina Reykjadalur, gdzie wisienką na torcie jest kąpiel w gorącej rzece. Tam zabierzemy was innym razem, ponieważ dzisiaj chcemy wam pokazać równie fascynujące miejsce, które odkryliśmy stosunkowo niedawno. Zapraszamy na magiczny spacer po dymiącym i kolorowym obszarze geotermalnym w Nesjavellir.

Droga numer 435

Szlaki po Nesjavellir odkryliśmy trochę przez przypadek, ponieważ tak naprawdę w ogóle nie zdawaliśmy sobie sprawy, że one istnieją. Włóczyliśmy się samochodem po okolicy i po prostu chcieliśmy się gdzieś, w ładnym miejscu zatrzymać – głównie dla zrobienia kilku fotografii. Zobaczyliśmy zjazd z tablicą informacyjną, przy której postanowiliśmy się zatrzymać. Wysiedliśmy z auta, podeszliśmy kilka kroków wydeptaną ścieżką w górę i ujrzeliśmy przepiękną panoramę na jezioro þingvallavatn, elektrownie geotermalną Nesjavellir i dymiące wzgórza. Nie minęła sekunda i już wiedzieliśmy, że idziemy przed siebie…

View this post on Instagram

A post shared by Islandia i Reszta Świata (@naszmalyswiat.pl)

Wędrówka po Nesjavellir

Miejscem startowym naszej wędrówki jest Punkt widokowy Nesjavellir, który usytuowany jest niedaleko jeziora þingvallavatn przy drodze numer 435. Stamtąd kierujemy się na zachód mając na wprost wzgórze Nesjaskyggnir.

Punkt widokowy i elektrownia geotermalna

Nesjaskyggnir

Po kilku minutach pieszej wędrówki słyszymy dziwne i dosyć głośne syczenie pod naszymi nogami – tak jakby zaraz miało coś wybuchnąć. Schodzimy jeszcze kawałek w dół, skręcamy w lewo i odnajdujemy niewielką jamę, z której ten dźwięk się wydobywa. A wraz z nim mleczna mgła, która leci na wprost nas. Podchodzimy jeszcze kilka kroków bliżej niej i zatrzymujemy się tuż przy błękitnym strumieniu. Wsłuchujemy się i wpatrujemy w ten niesamowity fenomen natury.

Sycząca ziemia

Dymiąca jama

Mama przed syczącą grotą

Bulgoczące kałuże

W imponujący krajobraz gór i oparów geotermalnych wkomponowują się również metalowe instalacje w kształcie wielościanu, które są miejscami otworów wiertniczych pobliskiej elektrowni geotermalnej. Co więcej, co jakiś czas mija się również potężne i ciepłe rury, którymi przepływa gorąca woda.

Domki Ufoludków

Rury

Kajetanek zachwycony wycieczką

Zamiast iść przed siebie, odbijamy na chwilę w prawo w głąb Nesjalaugar, czyli pierwszego dużego pola geotermalnego z gorącymi źródłami. Został tutaj poprowadzony około półkilometrowy szlak edukacyjny, który od razu przypomniał nam ten w Krýsuvíku. Bordowymi wzgórzami wspinamy się lekko do góry, by wreszcie z większej perspektywy zobaczyć niesłychanie kolorowy, dymiący i pachnący siarką pejzaż. Wpatrujemy się w każdy możliwy szczegół parę dłuższych chwil i idziemy dalej.

Ścieżka w Nesjalaugar jest bardzo dobrze oznakowana i całkowicie bezpiecznie poprowadzona. Od punktu startowego oddalona jest o jakieś półtora kilometra.

Nesjalaugar

Szlak wokół Nesjalaugar

Nesjalaugar

Nesjalaugar

Oddalamy się od Nesjalaugar

Dochodzimy do głównego szlaku i przechodzimy za niewielkie wzgórze, które odsłania nam kolejne misteria tej ziemi. Decydujemy się zejść z wytyczonej ścieżki i po rozgrzanej ziemi wspinamy się kilka metrów, by zobaczyć z bliska wyziewy wulkaniczne. Tutaj trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ można niechcący się poślizgnąć lub wejść nogą w piekielnie gorące źródełko. Dźwięk, który wydaje z siebie ziemia jest tutaj na tyle intrygujący, że wyciągamy telefony i nagrywamy go na dyktafon.

Nesjavellir

Nesjavellir

Na parzącej ziemi

Nesjavellir

Przez dno wyschniętego strumienia przechodzimy w stronę wielkich rur wychodzących z elektrowni i docieramy do rozwidlenia drogi. Możemy iść w prawo szeroką szutrową drogą lub w lewo obszerną i przyjemną łąką. Wybieramy opcję drugą i po przejściu kilkunastu metrów dostrzegamy spadający z pionowych skał wodospad. I to oznacza, że właśnie dochodzimy do wąwozu Köldulaugagi, do którego czym prędzej się udajemy. Ten odcinek jest nieco bardziej stromy, ale wszyscy sprawni ruchowo powinni sobie bez problemu dać radę. Od platformy widokowej jesteśmy oddaleni o jakieś trzy kilometry.

Barwny krajobraz zamienia nam się teraz w bardziej surowy, jednak wciąż przyjemny dla oka, ponieważ wszystkie skały pokryte są miękką kołdrą mchu i traw, co wygląda bardzo urokliwie.

Nesjavellir

Mama i wodospad

Wąwóz Köldulaugagi

Wąwóz Köldulaugagi

Wąwóz Köldulaugagi

Wąwóz Köldulaugagi

Wąwóz Köldulaugagi

Po krótkiej przerwie na posiłek i sesję fotograficzną kierujemy się w dół z nurtem gorącej rzeczki, która w rzeczy samej nas oczarowała. Widzimy, że w niektórych miejscach unosi się ponad nią dym, więc jesteśmy świadomi, że jej temperatura jest wysoka, ale nie możemy się powstrzymać i zanurzamy w niej nasze dłonie. Woda jest wyjątkowo przyjemna i gdyby było trochę głębiej to z pewnością byśmy się w niej zanurzyli.

Dochodzimy do momentu, kiedy trzeba przejść po kamieniach przez wspomnianą niebiesko-zieloną rzekę. Nie jest to nic trudnego, ale i tak trzeba być tutaj uważnym, aby nie poślizgnąć się na glonach. Żwawo przechodzimy na drugą stronę i znów ukazuje się przed nami potężne pole geotermalne o różnorodnych kolorach.

Köldulaugagi

Köldulaugagil

Köldulaugagi

Köldulaugar

Drugie pole geotermalne nazywa się Köldulaugar i jeszcze bardziej nam się ono podoba niż poprzednie Nesjalaugar. Zachwytów nie ma końca i w tym miejscu spędzamy najwięcej czasu. Nie możemy skończyć robić zdjęć wzgórzom mieniącym się w odcieniach brązu, czerwieni, pomarańczy i żółci, a także lśniąco błękitnym gorącym źródłom. I tej trawie, która szczyci się najzieleńszym możliwym kolorem. Nagrywamy też krótkie ujęcia i mamy nadzieję, że uda nam się z nich zmontować jakiś dłuższy film na YouTube. Wpatrujemy się w dymiące fumarole, dotykamy podgrzanej od wody ziemi i zbieramy kolorowe kamyczki. Nie możemy przestać, ale pomału zbliża się czas na drogę powrotną.

Köldulaugar

Köldulaugar

Köldulaugar

Köldulaugar

Köldulaugar

Köldulaugar

Köldulaugar

Drogę powrotną wybieramy tą samą i aż żal nam się robi, że już kierujemy się w stronę parkingu. Jednak czas powoli zaczął nas gonić – nie zapominamy o Kajetanku, który powinien niedługo kłaść się do łóżeczka.

Dochodzimy do rozwidlenia drogi (o którym napisałam powyżej) i na sam koniec decydujemy się jeszcze na chwilę podejść kawałek na pobliskie wzgórze. Obserwujemy wspaniałą grę świateł na niebie, fotografujemy wysokie góry i próbujemy też uchwycić pasące się nieopodal barany…

Nesjavellir

Barany w Nesjavellir

Góry w wieczornym słońcu

Barany

Ostatnie spojrzenie

Informacje praktyczne

  • Trasa po Nesjavellir jest bardzo dobrze oznakowana i trudno jest się tam zgubić. Jednak dla własnego bezpieczeństwa trzeba patrzeć pod nogi, ponieważ jest to aktywny wulkanicznie obszar.
  • Na zwiedzanie warto poświęcić minimum dwie, a nawet trzy godziny, aby w spokoju móc penetrować fascynujące zakamarki tego miejsca.
  • W pobliżu nie ma żadnej infrastruktury turystycznej, więc warto ze sobą wziąć plecak z zapasem jedzenia i picia. Ważne, aby niezależnie od pory roku spakować również czapkę, rękawiczki, ciepłą bluzę i kurtkę przeciwdeszczową.
  • Najwygodniej mieć na sobie buty trekkingowe, a co najmniej dobre sportowe.
  • Nie jest to miejsce przystosowane dla osób niepełnosprawnych, ale można podziwiać przepiękną panoramę Nesjavellir z parkingu, który znajduje się kawałek za punktem widokowym.
  • My Kajetanka wzięliśmy do nosidła turystycznego na plecy. Mniejsze dziecko można wziąć do chusty, natomiast nie jest to teren dla wózka.
  • Nesjavellir znajduje się około 30 km za Reykjavikiem.
  • Z Mosfellsbær należy skręcić na drogę numer 36, a następnie tuż przed jeziorem þingvallavatn  na 360 i dalej 435.
  • Z Reykjaviku należy jechać w kierunku Hveragerði i skręcić na drogę numer 431, która po skręcie na Hafravatn jest drogą numer 435.
  • Mapę regionu znajdziecie tutaj: MAPA OBSZARU HENGILL.

Filmy o podróżach i życiu w Islandii znajdziesz tutaj: Subskrybuj


To była wspaniała wędrówka, która zajęła nam około czterech godzin. Bardzo wolno przemierzaliśmy szlak, ponieważ byliśmy wręcz oczarowani tym miejscem. Serdecznie polecamy je wszystkim, którzy planują podróż do Islandii oraz mieszkańcom zastanawiającym się, gdzie pojechać na fajną wycieczkę!


Wciąż tu jesteś? To chyba znaczy, że spodobała Ci się nasza praca! Będzie nam jeszcze milej, kiedy dasz nam o tym znać! 

👉 Może zostawisz komentarz? Możesz anonimowo! Dla nas to naprawdę wiele znaczy!
👉 Może dołączysz do naszego instagramowego świata, w którym jesteśmy każdego dnia?
👉 Może polubisz nasz fanpage, gdzie dajemy znać o każdej nowej publikacji?
👉 Może zasubskrybujesz nasz kanał na YouTube, gdzie wrzucamy pozytywne vlogi?
👉 Może dołączysz do naszego newslettera? Warto, bo wysyłamy prezenty!

Pozostańmy w kontakcie! Nasz Mały Świat tworzymy razem!
poprzedni post
Łubiny na Islandii – dlaczego piękne rośliny wzbudzają kontrowersje?
następny post
13 pomysłów na prezent dla młodej mamy!

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Linkedin Youtube Soundcloud

NASZA ISLANDIA

Cała prawda o naszej emigracji Zima na Islandii Plusy i minusy życia na Islandii Reykjavik z dzieckiem Pierwsza podróż do Islandii
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl