W wieku 29 lat postanowiłam, że zabiorę się za spełnienie swojego wielkiego marzenia z dzieciństwa, czyli nauczenia się gry na skrzypcach. Przez pierwszy miesiąc próbowałam uczyć się samodzielnie, a od drugiego zaczęłam pobierać lekcje u nauczyciela. Dostaję od niego materiały, ale też na bieżąco dokupuję książki, które bardzo mi pomagają w nauce. Listę ich znajdziesz poniżej.
Książki do nauki gry na skrzypcach
Szkoła gry na skrzypcach (Z. Feliński, E. Górski, J. Powroźniak) – z tej książki “uczyłam się” w wieku 7 lat, kiedy miałam pierwsze podejście do skrzypiec. Niestety miałam tylko dwie lekcje i zatrzymałam się na ósmej stronie, więc nic nie zdążyłam się nauczyć. Jednak całe szczęście, że nie pozbyłam się tej pozycji, ponieważ po 22 latach jest to książka, z której dziś uczę się grać. Podobno szkoliły się na niej pokolenia i dalej chętnie młodzi uczniowie po nią sięgają. Dla mnie jest naprawdę super i bardzo często przerabiam z niej ćwiczenia. Zenona Felińskiego mam również książkę Nauka gam i zmian pozycji, jednak jest to pozycja na przyszłość.
Fiddle Time Scales 1 (Kathy and David Blackwell) – kiedy dostałam skrzypce na urodziny, prawie od razu pojechałam do sklepu muzycznego, by kupić sobie książki do nauki gry na tym instrumencie. Jeszcze nie miałam u siebie w domu tej powyższej (bo musiałam poczekać zanim mama mi ją przywiozła z Polski), więc szukałam czegoś z czym mogę zacząć. Wybrałam Fiddle Time Scales 1, która wydała mi się prosta – bo nutki proste i przystępnie narysowane. Książa jest dla dzieci i właśnie dlatego jest bardzo fajna dla początkujących dorosłych. Uważam, że trafiłam idealnie, chociaż bardzo powoli ją przerabiam.
Fiddle Magic 180 Technical Exercises for the Violin (Sally O’Reilly) – jest to druga książka, którą kupiłam sobie w sklepie muzycznym w Islandii i za którą się jeszcze nie zabrałam. Napisana bardzo przystępnie, prosto i również dla dzieci. Myślę, że za parę tygodni zacznę ją przerabiać. W każdym razie jestem bardzo zadowolona, że ją mam, bo jest bardzo przejrzysta i rozpisane są ćwiczenia, które na pewno bardzo pomogą mi w płynności grania na skrzypcach.
Suzuki Violin School 1 – szkoła Suzuki znana jest na całym świecie. Tyle się o niej naczytałam, że postanowiłam zamówić pierwszą książkę z tej serii. I całe szczęście, że to zrobiłam, ponieważ mój nauczyciel też zasugerował mi, żebyśmy szli wg tej metody. Obecnie codziennie gram proste utwory z tej książki, które uważam, że są fantastycznie dobrane dla nowych uczniów.
Developing Double-Stops – jest to książka, którą kazał kupić mi mój nauczyciel. Ćwiczenia w niej zawarte mają doprowadzić do wyćwiczenia lepszej intonacji i grania dwudźwięków. W recenzjach ta pozycja ma świetne opinie i jest uważana za jedną z lepszych w tym zakresie.
The ABCs of Violin for the Absolute Beginner – mam też pierwszą część książki ABC, która jest bardzo polecana dla początkujących skrzypków. Zawiera bardzo dużo prostych melodyjek (dokładnie 88!), które bardzo fajnie zostały dobrane i ułożone. Są to proste i krótkie wersje znanych utworów (m.in. folkowych). Niektóre piosenki powielają się z Suzuki 1, ale ABC traktuję bardziej jako uzupełnienie tej japońskiej metody nauczania.
First Etude Albume for Violin – zamówiłam też pierwszą książeczkę z etiudami, ale przyznam szczerze, że jeszcze nie czuję, że to odpowiedni moment, by zacząć je grać. Tę książkę odstawiłam na później.