Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
  • NASZA RODZINA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachod 📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachodniej części Islandii.

Świetny pomysł na rodzinny spacer, który zajmie około dwóch godzin. Dojazd z Reykjavíku to niecałe półtorej godziny.

Szlak jest dobrze oznakowany i w większości prowadzi po płaskim, przez rozległe pole lawowe, które obecnie jest delikatnie zarośnięte krzewami. Małe schody - w sensie przenośnym i dosłownym -  zaczynają się pod samym kraterem, gdzie właśnie trzeba się zacząć wspinać. Zamontowano łańcuchy, także jest wygodnie. Z małymi dziećmi bardzo ostrożnie, trzeba asekurować, ewentualnie można założyć dziecku uprząż. My z prawie 5-letnim Kajtkiem daliśmy radę. 😉

#Islandia #iceland #westiceland #snæfellsnes #geoislandia
📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie wi 📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie więcej niż 50 km od Reykjavíku i jest jedną z trzech głównych atrakcji najsłynniejszej trasy turystycznej w Islandii, czyli Złotego Kręgu. Uważany jest za jedno z najważniejszych miejsc dziedzictwa kulturowego Islandii oraz symbol unikatowej w skali świata geologii tego kraju.

Fragment nowego wpisu, który właśnie ukazał się na geoislandia.pl 👇

Islandia jest wyspą znajdującą się w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Przez Atlantyk – od bieguna do bieguna – przebiega rozbieżna granica płyt kontynentalnych (płyty Północnoamerykańskiej i Eurazjatyckiej), którą tworzy tzw. Grzbiet Śródatlantycki. Jest to długa na kilkanaście tysięcy kilometrów dolina ograniczona pasmami górskimi, które budowane są przez erupcje podwodnych wulkanów. Jak sama jego nazwa wskazuje, grzbiet ten przebiega po dnie oceanu, jednak właśnie na Islandii wynurza się na jej powierzchnię. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że Islandię buduje plama gorąca, która przy okazji wyniosła ten grzbiet właśnie na powierzchnię wyspy. Dzięki temu przebywając w Þingvellir mamy szansę zobaczyć, jak wygląda grzbiet śródoceaniczny i tym samym suchą stopą pochodzić po dnie oceanu, a także przekonać się, jaki wpływ na życie człowieka oraz oczywiście krajobraz wyspy, ma ta potężna siła pochodząca z wnętrza Ziemi.

#Islandia #parknarodowy #thingvellir #thingvellirnationalpark #southiceland 

@thingvellir_national_park 
@southiceland
Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko geotermalne w Islandii, które znajduje się w Akureyri - naprzeciwko miasta, czyli po drugiej stronie fiordu, tuż przy drodze nr 1. 

Jego nazwa nawiązuje do jednego z największych atutów tego regionu, czyli lasów.

Natomiast sama laguna powstała dzięki przypadkowemu natknięciu się na żyłę wody geotermalnej, podczas budowy nowego tunelu. Był konkurs na to, jak ją wykorzystać i wygrał pomysł budowy kąpieliska.

Uważam, że Akureyri potrzebowało tej atrakcji! Kameralne, zielone, przyjemne miejsce.

Ta sama woda zasila "sekretne" źródło geotermalne na zboczu fiordu - napisałam o nim w pierwszym wpisie na Geoislandii. 😉

#islandia #iceland #akureyri #forestlagoon #skógarböðin
📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jedn 📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jednym z największych jezior w Islandii. Nas oczarowało tak bardzo, że Egilsstaðir - największe miasteczko na wschodzie Islandii, które usytuowane jest właśnie nad tym jeziorem - stało się naszym corocznym miejscem wypoczynkowym. ❤️

P.S. Lagarfljót zamieszkiwane jest przez potwora morskiego Lagarfljótsormurinn, który ostatnio widziany był w 2012 roku.🐉

#Islandia #iceland #easticeland #lagarfljót #geoislandia
📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw gór 📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw górski Vestrahorn to piękna widokowo atrakcja znajdująca się nieopodal miasteczka Höfn na wschodzie Islandii. Jest to jeden z obowiązkowych punktów wśród fotografów odwiedzający Islandię. 

Miejsce to ma dogodną lokalizację, a także sam dojazd, ale dostęp na półwysep jest płatny. 

#Islandia #geoislandia #polacynaislandii #iceland #easticeland
📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lo 📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lodowcowym Breiðamerkurjökull to jedna z największych zimowych atrakcji Islandii i moim zdaniem na miejscu numer 1!

Na geoislandia.pl znajdziesz wpis z opisem całej wycieczki!

👉 wycieczka zorganizowana przez @ice.explorers.is

#Islandia #geoislandia #iceland #icecave #icecaveiceland
📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, 📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, które dziś jest główną atrakcją geoturystyczną fiordu Berufjörður we wschodniej części Islandii.

Kilka lat temu odkryłam je zupełnie przypadkowo, było nieoznakowane i pozbawione turystów. Dziś znajduje się przy nim parking, tablica informacyjna oraz wygodne schodki, którymi można zejść na plażę. 

Turkusowe klify Blábjörg powstały w wyniku erupcji eksplozywnej, która była przyczyną potężnego spływu materiałów piroklastycznych. Ostatecznie uformowały one litą skałę, która nazywa się ignimbryt (lub bardziej opisowo: spieczony tuf).

Atrakcja przy drodze nr 1 - lokalizacja na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #easticeland #geoturystyka #geologia
📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z ocea 📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z oceanu, która przypomina ludziom jakiegoś stwora, jest Hvítserkur na półwyspie Vatnsnes w północno-zachodniej Islandii. Jednak takich obiektów, czyli wyerodowanych dajek wulkanicznych, jest wzdłuż islandzkiego wybrzeża znacznie więcej. Na fotografii jeden z moich ulubionych przykładów, czyli Gatanöf nieopodal miasteczka Húsavík w północno-wschodniej Islandii. Jest to atrakcja, która czasem pojawia się w przewodnikach czy mediach społecznościowych, ale jeszcze nie jest ona jeszcze powszechnie znana turystom. Dojazd technicznie nie jest trudny, ale trzeba wcześniej popatrzeć na mapę. Nie ma żadnego oficjalnego parkingu, tablicy informscyjnej oraz wyraźnej ścieżki, ale spokojnie da się tam trafić. Mapka wkrótce na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #northiceland #gatanöf #húsavík #geoturystyka #geotourism
📍 Krater Búrfell, czyli spacer po wulkanie tuż przy stolicy Islandii. ☺️ Oprócz samego krateru (i fajnych widoków rozpościerających się z niego), ciekawe jest również to, że ścieżka, która do niego prowadzi, wiedzie dobrze zachowanym kanałem lawowym. Trasa fajna dla całej rodziny!

Na geoislandia.pl opis trasy, zdjęcia i mapa!

#Islandia #iceland #búrfell #polacynaislandii #geoturystyka
📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje s 📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje się niedaleko obszaru geotermalnego ze słynnym gejzerem Strokkur. Można je podciągnąć pod atrakcję Złotego Kręgu, ale pozostaje ono tą mniej znaną. Dojazd z gejzeru zajmuje raptem 3 minuty i pomimo tego, że prowadzi on drogą oznaczoną jako górską, to jest możliwy każdym rodzajem samochodu. 😊 

Też widzicie, że jest ono w kształcie serca? 🩷

P.S. Prowizoryczny parking znajduje się kawałek przed źródłem. Na pierwszej fotografii widać na nim nasz zaparkowany samochód. 

#Islandia #polacynaislandii #iceland #goldencircle #hotsprings #geotourism
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
  • NASZA RODZINA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

NASZA ISLANDIA

Islandia: Jak smakuje sfermentowany rekin? Muzeum Rekina w Bjarnarhofn

Demi 2 maja 2021
Demi Published: 19 kwietnia 2021Last Updated on 2 maja 2021

Spis treści

  • Droga nr 54
  • Muzeum Rekina w Bjarnarhofn
    • Wystawa muzeum
    • Hakarl – sfermentowany przysmak
    • Ciekawostki
  • Wietrzne Stykkisholmur
  • Vlog

Przy okazji naszej ostatniej podróży po Półwyspie Snaefellsnes udaliśmy się do Muzeum Rekina w Bjarnarhofn. Jest to miejsce, w którym dowiesz się o tym, jak wygląda proces produkcji mięsa rekina, a także skosztujesz jego wyjątkowy smak. My znając go wcześniej, nie spodziewaliśmy się, że znów nas zaskoczy. Jak smakuje sfermentowany rekin i czy faktycznie Islandczycy się nim zajadają?

Droga nr 54

Z Hotelu Budir, w którym spędziliśmy noc, skierowaliśmy się na drogę nr 54, by przedostać się na północną stronę Płw. Snaefellsnes. Droga jest utwardzona – dokładnie odcinek Frodarheidi (Fróðárheiði) – ale wiedzie przez góry, dlatego momentami jest stroma i prowadzi serpentynami. Przy złych warunkach drogowo-pogodowych jest ona zamykana, wówczas trzeba jechać naokoło, cały czas wzdłuż wybrzeża, czyli przy okazji mijając jedne z większych i ciekawszych atrakcji Snaefellsnes. My jednak jedziemy na skróty, przez te góry, ponieważ tym razem chcieliśmy zobaczyć coś nowego. I tą nowością był dla nas ten odcinek drogi nr 54, a także… Muzeum Rekina w Bjarnarhofn, o którym dziś kilka słów więcej.

Zanim jednak dojedziemy do celu naszej podróży, to pokażę ci kilka fotografii z sześćdziesięciokilometrowej trasy, którą odbyliśmy z Hotelu Budir do Muzeum Rekina w Bjarnarhofn. Jak na nich zauważysz, to mieliśmy typowo wiosenną aurę i islandzką pogodę – raz było przeraźliwie zimno, padało gradem i niemiłosiernie wiało, a raz było bezwietrznie i gorąco od rozgrzanego, arktycznego słońca. Tak jak w islandzkim kawale pogoda, co pięć minut się zmieniała.

Odcinek drogi nr 54 przez góry, na który wjechaliśmy niedługo po opuszczeniu terenu Hotelu Budir:

Po wyjechaniu z gór skręciliśmy w prawo, czyli na miasteczko Grundarfjordur (Grundarfjörður), do którego mieliśmy dziewiętnaście kilometrów i w którym zatrzymaliśmy się na kilka chwil. Grundarfjordur słynie z tego, że przy jego granicy znajduje się wyjątkowo atrakcyjny widokowo element krajobrazu, którym jest góra Kirkjufell. I właśnie przy tej atrakcji zrobiliśmy sobie krótki przystanek, ponieważ trudno koło niej po prostu przejechać. Kiedy patrzy się na tę górę trudno się dziwić, że jest ona jedną z najchętniej fotografowaną przez turystów oraz profesjonalnych fotografów górą. Można tu spędzić dużo czasu na spacerowaniu, a najpopularniejszą trasą jest ta do pobliskiego wodospadu Kirkjufoss, który znajduje się nieopodal parkingu. W tłumaczeniu nazwa Kirkjufell oznacza Kościelną Górę – kształt mówi sam za siebie.

Kirkjufell

Przed nami było jeszcze dwadzieścia pięć kilometrów do przejechania. Droga minęła nam bardzo przyjemnie, bo krajobrazy dookoła nie przestawały nas rozpieszczać.

Droga z Grundarfjordur do Bjarnarhofn

Muzeum Rekina w Bjarnarhofn

Przy zakręcie do Bjarnarhofn (Bjarnarhöfn), gdzie znajduje się Muzeum Rekina, została postawiona metalowa instalacja artystyczna w postaci rekina, która, choć jest ciężka, to obracana przez silne podmuchy wiatru. Oto pierwsze powitanie gości!

Wjazd do Muzeum Rekina w Bjarnarhofn

Muzeum Rekina w Bjarnarhofn

Do budynku muzeum było jeszcze cztery kilometry drogi. Cudownej drogi, która została poprowadzona przez środek obrośniętego mchem pola lawowego.

Droga do Muzeum Rekina w Bjarnarhofn

Budynek muzeum to biały blaszany dom, który znajduje się po naszej lewej stronie. Nie da się go pominąć. Zastanawialiśmy się tylko, czy na pewno będzie on otwarty, ponieważ do muzeum udaliśmy się nie dość, że w niedzielę, to jeszcze w covidowych czasach, kiedy nie wszystko funkcjonuje tak, jak powinno. Okazało się jednak, że w środku czekał na nas przewodnik, który tym samym jest właścicielem tego miejsca. Nim zdążyliśmy wszyscy wysiąść z samochodu, to drzwi muzeum się otworzyły, a w progu przywitał się z nami Guðjón Hildibrandsson – właściciel muzeum oraz nasz przewodnik. I w środku był tylko on – byliśmy jedynymi gośćmi!

Za wstęp zapłaciliśmy z Damianem po 1200 koron (około 36 zł). Zostaliśmy poinformowani, abyśmy sobie najpierw samodzielnie zwiedzili salę muzeum, a następnie Guðjón opowie nam o rekinach na Islandii. Tak więc weszliśmy do środka i zaczęliśmy zwiedzać.

Sala muzeum

Wystawa muzeum

Sala muzealna wypełniona była po brzegi wszystkim, co kojarzyło się z morzem, połowem rekinów i islandzką wsią, a także rodzinnymi pamiątkami Guðjóna. Mamy wrażenie, że dzięki temu, muzeum nabrało przyjaznego charakteru, chociaż pewnym minusem jest to, że bardzo mało jest w nim opisów. Muzeum to jest bardziej wystawą z różnymi narzędziami i przedmiotami związanymi z poławianiem rekinów i ogólnie morzem, a także: wypchane ptaki i foki, naczynia, broń, kolekcja kamieni, książki, obrazki, plakaty i wiele różnych innych, czasem trochę przypadkowych przedmiotów. Były nawet jakieś stare sprzęty, a wśród nich maszyny do szycia, gramofony i telefony. Znalazły się również łodzie, no i najważniejsze – szczęki, kości i skóry rekinów, które były stosowane jako papier ścierny!

Kto ma odwagę dotknąć ostrych zębów rekina?

Witamy w Muzeum Rekina!

Guðjón dał Kajtkowi do potrzymania wypchaną fokę…

Po samodzielnym zapoznaniu się z salą muzealną i zrobieniu wielu fotografii, co ciekawszym przedmiotom, Guðjón zaprosił nas do obejrzenia krótkiego dokumentu na temat historii połowów i obróbki rekinów na Islandii. Film na bieżąco nam omawiał, tak więc mogliśmy też podpytywać go o interesujące nas aspekty. Nas szczególnie zainteresowała historia jego rodziny, która od wieków związana jest właśnie z poławianiem i obróbką rekinów. Sam Guðjón Hildibrandsson zajmuje się tym od dziesiątego roku życia! Czyż nie jest to imponujące?

Opowieść Guðjóna zaczęła się od tego, że rekiny poławiane na Islandii, to gatunek rekina grenlandzkiego. Ten gatunek rekina występuje tylko w północnej części Oceanu Atlantyckiego oraz w Oceanie Arktycznym. Jest to jedyny gatunek rekina, który występuje w islandzkich wodach i też jedyny, który tak dobrze przystosował się do niskich temperatur. Rekin ten osiąga ponad sześć metrów długości i potrafi ważyć, aż tysiąc kilogramów! Tym samym jest największą rybą pływającą w Arktyce! Prawdopodobnie długość życia tego rekina, to aż kilkaset lat, tak więc jest to pod wieloma względami naprawdę wyjątkowa ryba. Rekin grenlandzki żywi się wszystkim, co wleci mu do paszczy i nie jest to tylko typowo morskie pożywienie. W żołądkach rekinów podobno znaleziono zwierzęta lądowe, a wśród nich koty i psy, a nawet konie, renifery i skórę foki!

Na przełomie XIX i XX wieku poławianie i obróbka rekina grenlandzkiego była dla Islandczyków jednym z najbardziej dochodowych biznesów. Rekina grenlandzkiego łowiono, aby móc pozyskiwać cenny olej z jego wątroby, który eksportowano do Europy, gdzie był wykorzystywany przede wszystkim jako paliwo do lamp na olej. Wówczas nie zdawano sobie sprawy, że właściwości odżywcze tego oleju są tak cenne, aby je pić, dlatego raczej go w przeszłości nie spożywano. Eksportu oleju z wątroby rekina zaprzestano w momencie, kiedy przestało być to opłacalne, a więc wtedy, kiedy zaczęły go wypierać oleje syntetyczne, czy oleje z wątroby dorsza.

Obecnie wszelkie połowy rekina grenlandzkiego na Islandii są przypadkowe, czyli przy okazji połowów innych ryb. Jednak Islandczycy dalej mają tego rekina w obrocie, ale bardziej od samodzielnych połowów opłaca im się go kupować od Grenlandczyków i tak też robią. Handel rekinami grenlandzkimi ma miejsce w Reykjaviku, skąd są transportowane m.in. właśnie do Bjarnarhofn, gdzie podlegają obróbce.

Muzeum Rekina

Muzeum Rekina

Hakarl – sfermentowany przysmak

Kiedyś z rekina grenlandzkiego wykorzystywano tylko olej z jego wątroby, ponieważ jego świeże mięso jest trujące. Gatunek tego rekina jest najbardziej trującym na całym świecie. Jeżeli człowiek zje niewiele jego świeżego mięsa, to mocno się zatruje. Natomiast, gdy zje odrobinę więcej, to oślepnie, a następnie umrze.

Dziś Islandczycy obrabiają trujące mięso rekina i przygotowują z niego jeden z największych islandzkich przysmaków, który nazywa się hakarl (hákarl). Jest to nic innego, jak słynna sfermentowana ryba, którą niemal każdy turysta pragnie posmakować będąc na Islandii. I niesamowite jest to, że sposób na pozbycie się trujących właściwości rekina grenlandzkiego Islandczycy odkryli przypadkowo!

W mięsie rekina znajdują się duże ilości kwasu moczowego oraz tleneku trimetyloaminy, które są tak silnie skoncentrowane, że trujące po spożyciu. Dlatego przez setki lat wykorzystywano właśnie tylko olej z jego wątroby, a resztę ciała grzebano w ziemi. Jednak, gdy przyszedł okres głodu na Islandii, to zdesperowani Wikingowie zaczęli odkopywać zakopywane przez nich wcześniej resztki rekina i je zjadać. Okazało się, że z czasem trujące substancje odpływają i ulatniają się, a mięso staje się nie tylko nie trujące, ale i bardzo pożywne dla człowieka.

Muzeum przyjazne dzieciom 😉

Dziś proces obróbki mięsa rekina wygląda tak, że świeże mięso jest dokładnie płukane, krojone na dziesięciokilogramowe fragmenty i układane do dużych, drewnianych skrzyń ze szczeblami, aby te trujące substancje mogły swobodnie odpływać i wyparowywać, a także by mięso miało dostęp do świeżego powietrza, ponieważ musi ono oddychać. Następnie skrzynie są odstawiane do specjalnie przygotowanych zimnych pomieszczeń na kilka długich tygodni (od sześciu do dziewięciu tygodni), gdzie zaczynają fermentować. Dodatkowo ten proces ma miejsce tylko w miesiącach zimowych, aby letnie (i tak chłodne) temperatury nie spowodowały psucia się mięsa. Zapach w takich pomieszczeniach jest bardzo nieprzyjemny i przypomina amoniakową farbę do włosów.

Skrzynia wykorzystywana do fermentacji rekina grenlandzkiego

Po upływie kilku tygodni mięso traci 30% swojej objętości. Nie jest już trujące, ale niewygodne w spożyciu, dlatego zawiesza się je na haki w specjalnie przygotowanych domkach, gdzie przez kolejnych kilka miesięcy (około trzech) się suszy i nabiera odpowiedniej tekstury. Wówczas traci kolejnych kilkadziesiąt, nawet 50-70% swojej objętości, a po całym procesie fermentacji i suszenia zostaje około 8% mięsa do spożycia. Ostatecznie rekin gotowy jest do spożycia po około pół roku.

Tak wygląda podanie hakarla dla turystów nie tylko w Muzeum Rekina w Bjarnarhofn. W zasadzie w większości miejsc, gdzie można go skosztować (w restauracjach, hotelach), podawany jest on w takiej drobnej kosteczce wraz z tradycyjnym islandzkim chlebem żytnim Rugbraud (Rúgbrauð), który nawiasem mówiąc, oryginalnie pieczony jest w naturalnie ogrzewanej przez energię geotermalną ziemi! Często do kompletu dodaje się islandzką wódkę Brennivín. My tego ostatniego elementu nie mieliśmy – i dobrze! 😉

Mięso hakarla jest białe o idealnej teksturze, która jednak nie zawsze jest wygodna do spożycia – mnie utknęły kawałki rekina w zębach. 😅

Hakarl z islandzkim chlebem

Dostaliśmy wykałaczki i nasz przewodnik powiedział nam, abyśmy nabili sobie na nie zarówno chleb, jak i tego sfermentowanego rekina. Opuścił salę i dał nam możliwość delektowania się tym przysmakiem na osobności. My z Damianem kosztowaliśmy rekina grenlandzkiego kilka lat temu, na samym początku naszej emigracji. Jego smak zapamiętaliśmy, jako coś ohydnego i nie musieliśmy sobie obiecywać, że już nigdy tego nie zjemy, bo to było oczywiste. Jednak w muzeum – pomimo tego, że na co dzień jesteśmy na wegańskiej lub wegetariańskiej diecie – postanowiliśmy, że to zrobimy. Pierwszy był Damian i jego reakcja była taka, że w sumie stwierdził on, że rekin był smaczniejszy niż ten, który posmakowaliśmy za pierwszym razem i że bardzo przypomina mu mocny ser pleśniowy. Skosztowałam również ja i miałam dokładnie takie same odczucia. Gryzło się trochę jak gumę, smakowało trochę jak ten ser pleśniowy, tylko chwilę później uderzył mnie ten okropnie piekący aromat amoniaku. Poszedł on w nozdrza, a nawet w oczy, którymi zaczęłam łzawić. Kopnęło nieźle! Natomiast sam zapach nas szczególnie nie odstraszył.

Stwierdzamy, że jeżeli ktoś pragnie doświadczyć sfermentowanego rekina grenlandzkiego na Islandii, to najlepiej byłoby gdyby zrobił to właśnie w Muzeum Rekina w Bjarnarhofn. Rekin smakuje tam dużo lepiej od tych, które dostępne są w sklepach.

Suszarnia mięsa rekina grenlandzkiego

Po zwiedzeniu muzeum, oglądnięciu dokumentu filmowego i wysłuchaniu opowieści naszego przewodnika, a także skosztowaniu sfermentowanego rekina grenlandzkiego, udaliśmy się do suszarni. Była ona oddalona o kilkadziesiąt metrów od budynku muzeum i poszliśmy tam już samodzielnie, bez Guðjóna .

Suszarnia ta to taki mały, drewniany i przewiewny domek stojący na długich nogach. W środku same belki, do których przytwierdzone są haki, na których wiszą suszące się sfermentowane mięso. Wizualnie kawałki mięsa przypominały nam wędzonego łososia, trochę nawet przypalonego. W suszarni spodziewaliśmy się mocno przykrego zapachu – byliśmy już po degustacji, więc myśleliśmy, że pewnie te wiszące na haku cuchną jeszcze gorzej – ale ku naszemu zaskoczeniu zapach nie był taki straszny. Wytrzymaliśmy tam kilka krótkich chwil, aby zrobić fotografie i nagrać kilka ujęć.

Zawieszone na haki mięso rekina

Niesamowite jest to, że wystarczy tylko odsączyć i wysuszyć mięso, by przestało ono być trujące i było gotowe do spożycia. Nie trzeba go obrabiać termicznie, czy dodawać jakichkolwiek substancji. Islandczycy jadali je w przeszłości np. z owsianką, czy zagryzali z chlebem, a dziś smakują je przede wszystkim zaciekawieni turyści. Islandczycy jedzą rekina od święta, bardzo okazjonalnie. Natomiast Guðjón zajada się nim na co dzień. 🙂

Unoszący się w suszarni zapach nie należał do zbyt przyjemnych, ale też nie był najgorszy

Ale wygląd tego mięsa nie był zachęcający

Ciekawostki

🦈 Tlenek trimetyloaminy, to substancja, dzięki której rekin grenlandzki nie zamarza w zimnych wodach północnego Atlantyku i Oceanu Arktycznego.

🦈 Sfermentowane mięso rekina grenlandzkiego, czyli hakarl, można kupić nawet w najtańszym sklepie spożywczym. Jest ono już pokrojone na drobniutkie kosteczki i zamknięte w plastikowym pudełeczku.

🦈 Można zauważyć, że niektóre hakarle się od siebie różnią. To dlatego, że są ich dwa rodzaje – glerhakarl, który ma ciemne, bardziej ciągnące się i słone mięso oraz skyrhakarl, który jest w jasnym kolorze filetem.

🦈 Harkarl jest najzdrowszym produktem spożywczym produkowanym na Islandii! Choć nie smakuje i nie pachnie najlepiej, to podobno pomaga na trawienie!


Odwiedź oficjalną stronę Muzeum Rekina Bjarnarhof


Wietrzne Stykkisholmur

Nie planowaliśmy więcej atrakcji w dniu tej wycieczki, ale byliśmy blisko miasteczka Stykkisholmur (Stykkishólmur), które zdecydowaliśmy się na parę chwil odwiedzić.

Pojechaliśmy dalej drogą nr 54 i po dwudziestu kilku kilometrach dojechaliśmy do portu w Stykkisholmur, skąd wypływają statki na Fiordy Zachodnie. My postanowiliśmy tylko chwilę się przejść po porcie oraz wejść na Sugandisey (Súgandisey), czyli wysepkę/wzgórze z imponującymi bazaltowymi klifami. Było ekstremalnie wietrznie, dlatego nasz spacer był bardzo krótki. Następnie pojechaliśmy już prosto do Reykjaviku.


Upiększ swoje fotografie naszymi presetami! Sprawdź ofertę naszego sklepu!


Vlog

Obejrzyj vlog z naszej wycieczki!

https://www.youtube.com/watch?v=7QLl-G7woYQ

poprzedni post
Islandia: Wulkan w Geldingadalur (Fagradalsfjall) – wszystko, co musisz wiedzieć
następny post
Jak wybrać najlepszy SAMOCHÓD na podróż po ISLANDII?

Spodoba Ci się również

Plusy i minusy...

27 lutego 2023

Praca na Islandii...

27 lutego 2023

Prawo jazdy na...

27 lutego 2023

Islandia w 3...

24 września 2023

Przeprowadziliśmy się do...

25 września 2023

Jak się przygotować...

13 lutego 2021

KLIMAT I POGODA...

27 lutego 2023

Dookoła Islandii w...

25 września 2023

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Instagram Youtube Tiktok
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl