Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z ocea 📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z oceanu, która przypomina ludziom jakiegoś stwora, jest Hvítserkur na półwyspie Vatnsnes w północno-zachodniej Islandii. Jednak takich obiektów, czyli wyerodowanych dajek wulkanicznych, jest wzdłuż islandzkiego wybrzeża znacznie więcej. Na fotografii jeden z moich ulubionych przykładów, czyli Gatanöf nieopodal miasteczka Húsavík w północno-wschodniej Islandii. Jest to atrakcja, która czasem pojawia się w przewodnikach czy mediach społecznościowych, ale jeszcze nie jest ona jeszcze powszechnie znana turystom. Dojazd technicznie nie jest trudny, ale trzeba wcześniej popatrzeć na mapę. Nie ma żadnego oficjalnego parkingu, tablicy informscyjnej oraz wyraźnej ścieżki, ale spokojnie da się tam trafić. Mapka wkrótce na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #northiceland #gatanöf #húsavík #geoturystyka #geotourism
📍 Krater Búrfell, czyli spacer po wulkanie tuż przy stolicy Islandii. ☺️ Oprócz samego krateru (i fajnych widoków rozpościerających się z niego), ciekawe jest również to, że ścieżka, która do niego prowadzi, wiedzie dobrze zachowanym kanałem lawowym. Trasa fajna dla całej rodziny!

Na geoislandia.pl opis trasy, zdjęcia i mapa!

#Islandia #iceland #búrfell #polacynaislandii #geoturystyka
📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje s 📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje się niedaleko obszaru geotermalnego ze słynnym gejzerem Strokkur. Można je podciągnąć pod atrakcję Złotego Kręgu, ale pozostaje ono tą mniej znaną. Dojazd z gejzeru zajmuje raptem 3 minuty i pomimo tego, że prowadzi on drogą oznaczoną jako górską, to jest możliwy każdym rodzajem samochodu. 😊 

Też widzicie, że jest ono w kształcie serca? 🩷

P.S. Prowizoryczny parking znajduje się kawałek przed źródłem. Na pierwszej fotografii widać na nim nasz zaparkowany samochód. 

#Islandia #polacynaislandii #iceland #goldencircle #hotsprings #geotourism
📍 Jesienny spacer wzdłuż wąwozu Stuðlagil w 📍 Jesienny spacer wzdłuż wąwozu Stuðlagil w dolinie Jökuldalur. 🍂 

Miejsce to jest jedną z największych atrakcji turystycznych wschodniej części Islandii, do której dojazd możliwy jest każdym rodzajem samochodu! 

Często w sieci można zobaczyć, że Stuðlagil wypełniony jest niebieską wodą, jednak tak nie jest zawsze, co widać choćby na naszych zdjęciach. Ta błękitno-zielona woda jest latem, ale nie zawsze, poza tym ma typowy dla rzeki lodowcowej kolor, czyli właśnie taki mętno-szary. 😉

Najbardziej spektakularne miejsce w wąwozie - czyli imponujące słupy bazaltowe - można podziwiać z dwóch stron. Szybsze zwiedzanie jest od strony zachodniej, czyli schodzi się na platformę widokową długimi, metalowymi schodami (z parkingu ok. 5 min). Natomiast zwiedzając od strony wschodniej trzeba przejść ok. 45 min, by dotrzeć do tych formacji skalnych. Wędrówka po płaskim, bardzo prosta. Na miejscu jednak brak zabezpieczeń, a rzeka jest bardzo niebezpieczna, dlatego trzeba szczególnie uważać. 

Tak więc, jeżeli czas nas goni, to strona zachodnia, a jeżeli mamy go trochę więcej, to oczywiście warto się przejść po wschodniej. My zwiedziliśmy Stuðlagil z dwóch stron i tak też najlepiej zrobić. 🙂

P.S Na pierwszej fotografii jestem z Kajem po wschodniej stronie, a za naszymi plecami widać platformę widokową na którą schodzi się po zachodniej stronie wąwozu. Nie ma tutaj przejścia na drugą stronę!

#Islandia #polacynaislandii #iceland #easticeland #stuðlagil
Kilka kadrów z pierwszego dnia podróży po Fiord Kilka kadrów z pierwszego dnia podróży po Fiordach Zachodnich. Podróż rozpoczęliśmy od rzadziej odwiedzanego regionu Norðurfjörður. Bardzo, ale to bardzo warto przejechać drogę nr 643! 🤩 

Na blogu wpis z atrakcjami Norðurfjörður!

#Islandia #fiordyzachodnie #iceland #westfjords #vestfirðir #norðurfjörður
📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorą 📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorące źródło, ale naturalnie wyżłobiony przez erozję morską basen w czarnej lawie na południowo-zachodnim wybrzeżu Reykjanes. 💦

#Islandia #geoturystyka #iceland #icelandphotography #icelandicnature #geotourism
📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na p 📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na południowym wschodzie Islandii. Super przystanek w podróży dookoła wyspy, ale trasa nie należy do najłatwiejszych. Bywa stromo, ślisko i przepaściście, i trzeba przejść przez rzekę. Widoki fenomenalne, atrakcyjność trasy 10/10. Na hiking należy poświęcić przynajmniej 2 godziny. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #przewodnik #geoislandia #geoturystyka #iceland #hikingiceland #geotourism #hiking
Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? Tak, Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? 

Tak, to wciąż Islandia i obszar znanego miejsca turystycznego, choć z nieco innej strony.

Oto fragment niepozornego wybrzeża Vatnsfell, które ciągnie się na północ od Valahnúkur na południowo-zachodnim krańcu półwyspu Reykjanes.

Te jasne warstwy to złoża tufu i lapilli, czyli drobnoziarnistej tefry, która jest pozostałością bo dwóch, stożkach tufowych powstałych w wyniku eksplozywnej erupcji, która miała miejsce w oceanie w 1210 roku - czyli na początku kilkudziesięcioletniego epizodu tektoniczno-wulkanicznego "Reykjanes Fires".

Tak więc jest to idealny i łatwo dostępny przykład struktury wewnętrznej stożka tufowego.

Znana skała wystająca z oceanu (którą widać w oddali na zdjęciu), jest prawdopodobnie pozostałością - już mocno zerodowaną - po tejże erupcji.

To tylko jeden "sekret" tego wybrzeża. Innym razem, przy okazji innego zdjęcia, odsłonię kolejny. 🙂

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #geologia #turystykageologiczna #podróże #iceland #reykjanes #geopark
Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadp Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadprogramowo, zimą stają się celami podróży. 😀

#Islandia #geoislandia #iceland #winteriniceland #crater #geoturystyka #podróże #grábrók #borgarfjörður #westiceland
Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół tro Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół trolla, który jest opiekunem półwyspu Snæfellsnes.

Pomnik znajduje się w miejscowości Arnarstapi w połowie znanego szlaku spacerowego wzdłuż skalistego wybrzeża.

#Islandia #polacynaislandii #podróże #polacywpodróży #blogpodrozniczy #iceland #traveliceland #snaefellsnes #arnarstapi
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

Łubiny na Islandii – dlaczego piękne rośliny wzbudzają kontrowersje?

Demi Mae 6 lipca 2019
Demi Mae 6 lipca 2019

Islandia latem jest cała fioletowa. A jest taka, ponieważ olbrzymimi połaciami porastają ją łubiny. Rośliny te pięknie ozdabiają wyspę, jednak wśród wielu mieszkańców Islandii wzbudzają również pewne kontrowersje. 

Nie znam ani jednego turysty, który nie zachwyciłby się fioletowo-niebieskimi łubinami, które poniekąd stały się symbolem lata na Islandii. Natomiast znam wiele osób, które specjalnie jeżdżą na poszukiwania najpiękniejszych skupisk tych roślin, by móc robić sobie wśród nich romantyczne fotografie czy po prostu podziwiać te piękne, miłe i jakże estetyczne pejzaże dla oka.

Jednak Islandczycy i mieszkańcy, którzy przebywają od wielu lat w Islandii, zdają sobie sprawę, że to kolorowe piękno natury stanowi również pewien poważny problem. Polega on na tym, że nikt nad łubinami nie ma kontroli. Rośliny rozprzestrzeniają się w zastraszająco szybkim tempie, są niezwykle inwazyjne i po prostu zagrażają islandzkiej przyrodzie.

Bo Nootka lupine nie jest rodzimą rośliną Islandii. Została ona sprowadzona w latach 70. XX wieku z Alaski, by zapobiec pogłębiającej się erozji gleby i choć odrobinę zazielenić wyspę. Łubiny zaczęto siać wzdłuż wybrzeży i tylko tam miały one występować. Jednak błyskawicznie zaczęły się rozprzestrzeniać również w stronę wnętrza wyspy. Wszyscy byli zdumieni, jak rośliny fantastycznie zaczęły sobie radzić, w jakże wymagających warunkach klimatycznych. Zwłaszcza w interiorze, gdzie jest dużo zimniej i sucho. A w zasadzie było, ponieważ postępujące ocieplenie klimatu zaczęło pomagać w zadomawianiu się obcym gatunkom roślin w arktycznym środowisku – w tym właśnie naszym łubinom.

Dziś łubiny można zobaczyć niemal wszędzie i nawet niedawno nasz znajomy Islandczyk wspominał, jak to jeszcze trzydzieści/czterdzieści lat temu islandzka ziemia była niemal całkowicie ogołocona z roślin… Powiedział, że to, co my dziś widzimy, jest zupełnie nowym i egzotycznym krajobrazem Islandii.

Łubin z Alaski traktowany jest na Islandii jako chwast, obcy element i roślina zaburzająca pierwotny, naturalny krajobraz surowej wyspy. Pomimo tego, że jest niezwykle urokliwy, to niestety jest potężnym zagrożeniem dla skromnej islandzkiej przyrody. Z roku na rok łubinów jest coraz więcej, a to powoduje trudności z uprawą innych roślin. Zagrożone są również  – o czym często się mówi – już niewielkie dzisiaj i bardzo rzadkie skupiska brzozy islandzkiej. Co więcej, łubiny są piękne, ale niestety tylko w okresie kwitnienia, ponieważ, kiedy roślina zaczyna gubić kwiaty i pomału umiera, zmienia swoją subtelną postać na niezwykle szpetną. Zieleń brązowieje, krajobraz staje się coraz mniej ciekawy i wszyscy tylko czekają na biały śnieg, który zakryje niepożądany widok.

Z drugiej jednak strony łubiny są pożyteczne. Zostały one sprowadzone w celu ochrony gleby i jak najbardziej się w tym sprawdziły. Krajobraz faktycznie stał się urozmaicony i jeszcze bardziej atrakcyjny dla turystów. Ponure pustkowia, które kiedyś mogły wzbudzać strach, dziś wypełnione są radosnym kolorem, który dodaje Islandii niepowtarzalnego czaru. Ich występowanie czasami jest również zbawienne w życiu codziennym, na przykład dlatego, że zabezpieczają drogi przed zasypaniem po burzach piaskowych. Oprócz tego łubiny fantastycznie nawożą ziemię. Roślina ta zawiera specyficzne bakterie, które wchłaniają azot z powietrza, a następnie przenoszą gaz do swoich brodawek korzeniowych, użyźniając tym samym podłoże.

Dyskusja na temat łubinów jest niezwykle burzliwa i nie zapowiada się, aby społeczność islandzka szybko doszła do porozumienia. Duża grupa ludzi – w tym naukowcy i zwykli mieszkańcy, którzy na co dzień zmagają się z łubinowym problemem – opowiada się za całkowitym wyplenieniem ich z Islandii, co z pewnością wiązałoby się z włożeniem dużych pieniędzy i czasu. Z kolei obrońcy łubinów przypominają, jak miernie prezentowała się islandzka natura przed pojawieniem się na wyspie łubinów oraz jak korzystne właściwości one posiadają. Moim zdaniem najlepiej byłoby wypracować kontrolę nad łubinami. Nie wiem jak, ale myślę, że ekolodzy byliby w stanie to uczynić.


Żródła:
Beauty or Beast? Iceland Quarrels Over an Invasive Plant
Why Iceland Is Turning Purple
Zmiany klimatu sprzyjają arktycznym inwazjom roślin
Naukowcy chcą walczyć z łubinem w Húsavíku

Upiększ swoje fotografie naszymi presetami! Sprawdź ofertę naszego sklepu!

poprzedni post
Rozwój dziecka: 10-12 miesiąc
następny post
Islandia: Piesza wycieczka po kolorowym obszarze geotermalnym Nesjavellir

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Linkedin Youtube Soundcloud

NASZA ISLANDIA

Cała prawda o naszej emigracji Zima na Islandii Plusy i minusy życia na Islandii Reykjavik z dzieckiem Pierwsza podróż do Islandii
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl