Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorą 📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorące źródło, ale naturalnie wyżłobiony przez erozję morską basen w czarnej lawie na południowo-zachodnim wybrzeżu Reykjanes. 💦

#Islandia #geoturystyka #iceland #icelandphotography #icelandicnature #geotourism
📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na p 📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na południowym wschodzie Islandii. Super przystanek w podróży dookoła wyspy, ale trasa nie należy do najłatwiejszych. Bywa stromo, ślisko i przepaściście, i trzeba przejść przez rzekę. Widoki fenomenalne, atrakcyjność trasy 10/10. Na hiking należy poświęcić przynajmniej 2 godziny. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #przewodnik #geoislandia #geoturystyka #iceland #hikingiceland #geotourism #hiking
Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? Tak, Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? 

Tak, to wciąż Islandia i obszar znanego miejsca turystycznego, choć z nieco innej strony.

Oto fragment niepozornego wybrzeża Vatnsfell, które ciągnie się na północ od Valahnúkur na południowo-zachodnim krańcu półwyspu Reykjanes.

Te jasne warstwy to złoża tufu i lapilli, czyli drobnoziarnistej tefry, która jest pozostałością bo dwóch, stożkach tufowych powstałych w wyniku eksplozywnej erupcji, która miała miejsce w oceanie w 1210 roku - czyli na początku kilkudziesięcioletniego epizodu tektoniczno-wulkanicznego "Reykjanes Fires".

Tak więc jest to idealny i łatwo dostępny przykład struktury wewnętrznej stożka tufowego.

Znana skała wystająca z oceanu (którą widać w oddali na zdjęciu), jest prawdopodobnie pozostałością - już mocno zerodowaną - po tejże erupcji.

To tylko jeden "sekret" tego wybrzeża. Innym razem, przy okazji innego zdjęcia, odsłonię kolejny. 🙂

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #geologia #turystykageologiczna #podróże #iceland #reykjanes #geopark
Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadp Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadprogramowo, zimą stają się celami podróży. 😀

#Islandia #geoislandia #iceland #winteriniceland #crater #geoturystyka #podróże #grábrók #borgarfjörður #westiceland
Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół tro Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół trolla, który jest opiekunem półwyspu Snæfellsnes.

Pomnik znajduje się w miejscowości Arnarstapi w połowie znanego szlaku spacerowego wzdłuż skalistego wybrzeża.

#Islandia #polacynaislandii #podróże #polacywpodróży #blogpodrozniczy #iceland #traveliceland #snaefellsnes #arnarstapi
Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, odwiedziliśmy tunel lawowy Raufarhólshellir. Powstał on 5000 lat temu i spacerując w nim możemy zobaczyć efekty erupcji wulkanicznej od środka. Tu mamy do czynienia z erupcją szczelinową Leitahraun, która utworzyła również znane na obrzeżach Reykjavíku czerwone pseudokratery Rauðhólar.

Tego typu tuneli lawowych jest w Islandii bardzo dużo, a kilka z nich zostało udostępnionych turystycznie. Można je zwiedzać wraz z przewodnikiem, co daje ciekawą lekcję geologii.

Raufarhólshellir fantastycznie jest odwiedzić zimą, kiedy tworzą się takie śmieszne lodowe rzeźby! 

Tunel ten znajduje się na półwyspie Reykjanes, tak więc w bardzo dogodnej dla turystów lokalizacji. Z Reykjavíku jest to około pół godziny jazdy samochodem.

Polecam! 😉

#Islandia #geoislandia #podróże #iceland #geotourism  #traveliceland #winteriniceland #raufarhólshellir #reykjanes
Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Snæfellsnes, która określana jest jego symbolem. Wczoraj był to nasz ostatni punkt na trasie, do którego dotarliśmy tuż przed zachodem słońca. 

#Islandia #polacynaislandii #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #icelandroadtrip #icelandwinter #snaefellsnes
Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średn Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średnim SUVem 4x4 po śliskiej nawierzchni drogi pokrytej twardym lodem mając tylko 4 godziny dziennego światła w ciągu doby i ponad 400 km do przejechania.

Naleśniki z soczewicą, tosty z koncentratem pomidorowym, serem i ogórkiem kiszonym, wodorosty, jabłka, banany i marchewki, dwie różne herbaty, kawa i woda.

Zatrzymaliśmy się przy czterech atrakcjach i pominęliśmy przynajmniej siedem, które latem byśmy jeszcze dodali.

Ale sama jazda po ośnieżonym półwyspie u podnóża majestatycznego lodowca mogłaby być jedyną atrakcją tego dnia! 😍 Tak, zimą też jest magicznie, choć dla mnie i tak trzeba najpierw latem! 😊

📸 Pierwsza fotka z naszych mini zimowych wojaży z Mateuszem. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #blogpodrozniczy #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #traveliceland #icelandroadtrip #winteriniceland #icelandinwinter #winter #januaryiniceland
Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver, które jest jednym z pięciu znajdujących się na terenie wysokotemperaturowego obszaru geotermalnego Krýsuvík. 

Nie prowadzi do niego żadna droga dojazdowa, a pieszy szlak, który jednak długi nie jest, bo wynosi około półtora kilometra. W dwie strony plus zwiedzanie atrakcji na miejscu zajmuje około godziny. Szlak rozpoczyna się przy jeziorze Grænavatn na półwyspie Reykjanes. 

W Austurengjahver zobaczyć można olbrzymich rozmiarów parujące gorące źródło, a także błotniste kałuże i fumarole. Minerały, które rozpoznano na polu geotermalnym, to m.in. rzadki, niebiesko-zielony lignit oraz ciemniejszy kowelin. 

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #iceland #traveliceland #visiticeland #icelandtrip #icelandgeology #geothermalsprings #geotourism #reykjanes
Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią law Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią lawową usytuowaną u podnóża lodowca Snæfellsjökull na półwyspie Snæfellsnes. Jest ona wyjątkowa pod względem akustycznym i właśnie z tego powodu jest ona szerzej znana turystom. Obowiązkowy przystanek podczas podróży górską drogą F570!

Uważa się, że jaskinia ta jest znana od wieków, a mówić nam mają o tym m.in. wyryte w skale imiona XVIII-wiecznych podróżników, Eggerta Ólafssona i Bjarniego Pálssona. Ponadto według legendy jaskinia Sönghellir była schronieniem dla legendarnego osadnika Bárðura Snæfellsása (oraz jego rodziny), który pojawił się na tym obszarze w IX wieku. Bárður był ponoć pół-trollem, pół-człowiekiem, a dziś, jako opiekuńczy duch czuwa nad półwysep i lodowcem. W Arnarstapi znajduje się jego pomnik, który jest symbolem tej miejscowości.

📌 Dojazd i mapa na blogu: geoislandia.pl 

#Islandia #geoislandia #podróże #polacynaislandii #geoturystyka #geotourism #iceland #traveliceland #icelandphotography #icelandicnature #icelandtrip  #sönghellir
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

Islandia: Kwarantanna dla WSZYSTKICH oraz podwójne testy! [Covid Sierpień 2020]

Damian Chrystian Kuraciński 19 sierpnia 2020
Damian Chrystian Kuraciński 19 sierpnia 2020

Islandia od 19 sierpnia 2020 wprowadziła nowe obostrzenia dla wszystkich podróżujących na Islandię. Na pewno zmienią one plany wielu osób. Na co trzeba się przygotować?


Filmy o podróżach i życiu w Islandii znajdziesz tutaj: Subskrybuj


Dwie możliwości dla podróżnego!

Obecnie każdy podróżny, który przybywa na Islandię ma do wyboru:

👉udać się na dwutygodniową kwarantannę bez konieczności wykonywania testów na covid;
👉wykonać pierwszy test na granicy Islandii, odbyć cztero- bądź pięciodniową obowiązkową kwarantannę, a po niej wykonać drugi test.

Zwolnieni z tych obostrzeń są pasażerowie tranzytowi, a także dzieci, które urodziły się w 2005 roku i później. To samo dotyczy osób, które mają świadectwo od islandzkiej służby zdrowia.

Wszyscy podróżni przed przekroczeniem granicy muszą wypełnić formularz wstępnej rejestracji.


Pierwszy i drugi test

👉Pierwszy test wykonywany jest na lotnisku i jest on płatny.

👉Drugi test jest bezpłatny i wykonywany jest on w jednym z ośrodków, które znajdują się w: Reykjavíku, Keflavíku, Selfoss, Vestmannaeyjar, Höfn í Hornafirði, Ísafjörður, Egilsstaðir, Akureyri, Stykkishólmur i Borgarnes. Ich adresy znajdziesz tutaj: Gdzie mogę wykonać drugi test?


Jak wygląda kilkudniowa obowiązkowa kwarantanna?

Osoba na kwarantannie:

👉powinna cały czas przebywać w jednym i tym samym miejscu zamieszkania (mieć jeden, stały adres).

👉musi maksymalnie ograniczyć kontakt z innymi osobami.

👉musi zachować szczególną higienę w kontakcie z innymi członkami rodziny lub innymi osobami, z którymi poddaje się kwarantannie.

👉musi mieć zapewnioną prywatną łazienkę.

👉nie może korzystać z ruchomych kwater, takich jak namiot, samochód kempingowy itp. z powodu braku dostępu do prywatnej łazienki i korzystania z tych samych miejsc (toalety, prysznice, kuchnie) z innymi podróżnymi. To samo dotyczy schronisk i domków rybackich oraz innych kwater, które zmuszają do współdzielenia tych samych rzeczy i pomieszczeń z innymi osobami.

👉może przebywać w kwaterach, które są odpowiednio przygotowane do przyjęcia osób odbywających kwarantannę: Oto lista ośrodków noclegowych, w których można przebywać podczas kwarantanny: Noclegi na Islandii podczas kwarantanny.

👉może opuścić miejsce zamieszkania tylko w razie konieczności, np. kiedy musi iść po niezbędną pomoc medyczną do najbliższej kliniki. Jednak musi swoje wyjście wcześniej uzgodnić z przychodnią (dzwonić pod nr: 1700 lub +3545444113 lub na numer alarmowy: 112).

👉nie może używać transportu publicznego, czyli autobusów, autokarów, lotów krajowych. Natomiast może korzystać z taksówek (obowiązkowa maseczka), samochodów prywatnych i wynajętych. Jednak nie może korzystać z taksówek, jeżeli ma objawy COVID-19 (należy kontaktować się ze służbami medycznymi).

👉nie może przebywać we wspólnych pralniach czy na podwórkach (obszarach zewnętrznych), a także na klatkach schodowych. Jednak może przechodzić przez klatkę schodową, ale raczej korzystając ze schodów niż z windy i musi unikać kontaktu z innymi osobami.

👉 może wyjść na prywatny balkon czy do ogrodu.

👉może chodzić na spacery w okolicy pod warunkiem zachowania odległości, co najmniej 2 metrów od innych osób.

👉nie może zwiedzać atrakcji turystycznych (obiektów geoturystycznych, muzeów, zabytków) i innych popularnych oraz uczęszczanych przez innych miejsc (w tym parki, popularne tereny zielone).

👉może podróżować prywatnym lub wynajętym samochodem, ale nie może wchodzić w bliski kontakt z innymi osobami w pojazdach, np. przejeżdżając obok restauracji czy aptek.

👉nie może mieć bezpośredniego kontaktu z obcymi osobami (które np. nie są jego współlokatorami), a z osobami, z którymi współdzieli mieszkanie powinien utrzymywać ograniczony kontakt, dystans przynajmniej metra lub dwóch i wysoką higienę osobistą.

👉nie może przyjmować gości i spotykać się ze znajomymi.

👉nie może chodzić do restauracji, barów, siłowni, basenów, kin, teatrów, uczestniczyć w prywatnych lub publicznych zgromadzeniach oraz odwiedzać miejsc, gdzie mogą być tłumy (koncerty, wesela itp.).

👉nie może chodzić do sklepów spożywczych, aptek i innych sklepów. Niektóre sklepy oferują dowóz zakupów z czego można korzystać.

👉 nie może chodzić do szkoły i pracy.

👉nie może jeździć na wycieczki i w długie trasy (np. pomiędzy miastami) z wyjątkiem sytuacji, gdy jest to konieczne między punktem wejścia/wyjścia na granicy a miejscem kwarantanny.

👉może wynieść śmieci, ale musi zachować szczególną ostrożność i przetrzeć po sobie powierzchnie kontaktowe z 70% alkoholem lub innymi środkami dezynfekującymi.


Osoba po odbyciu drugiego testu powinna wrócić do miejsca swojego zamieszkania i poczekać na jego wynik.

Więcej aktualnych informacji oraz źródło tekstu: Kwarantanna na Islandii.

https://www.instagram.com/p/CEDtd4-pw05/

Wciąż tu jesteś? To chyba znaczy, że spodobała Ci się nasza praca! Będzie nam jeszcze milej, kiedy dasz nam o tym znać! 

👉 Może zostawisz komentarz? Możesz anonimowo! Dla nas to naprawdę wiele znaczy!
👉 Może dołączysz do naszego instagramowego świata, w którym jesteśmy każdego dnia?
👉 Może polubisz nasz fanpage, gdzie dajemy znać o każdej nowej publikacji?
👉 Może zasubskrybujesz nasz kanał na YouTube, gdzie wrzucamy pozytywne vlogi?
👉 Może dołączysz do naszego newslettera? Warto, bo wysyłamy prezenty!

Pozostańmy w kontakcie! Nasz Mały Świat tworzymy razem! 
poprzedni post
Islandia: Fragment Diamentowego Kręgu – Muzeum Wielorybów w Húsavíku i kanion Ásbyrgi
następny post
Islandia: Jezioro Lagarfljót oraz trekking nad wodospady Litlanesfoss i Hengifoss

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Linkedin Youtube Soundcloud

NASZA ISLANDIA

Cała prawda o naszej emigracji Zima na Islandii Plusy i minusy życia na Islandii Reykjavik z dzieckiem Pierwsza podróż do Islandii
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl