W biblioteczce naszego trzylatka są różne książki, ale to te związane z Ziemią, kosmosem i odkrywaniem świata nasz syn lubi najbardziej. I ogromnie nas to cieszy, bo jako rodzina podróżująca i uprawiająca geoturystykę, stawiamy na te, które związane są z naukami przyrodniczymi. Poniżej znajdziesz kilka ulubionych propozycji naszego syna, z którymi prawdopodobnie jeszcze długo się nie rozstanie. Może zainteresują również i twoje dziecko?
Mieszkamy na Islandii i to, czego nam brakuje na co dzień, to polskich księgarni, czy choćby możliwości swobodnego zamawiania polskich książeczek dla naszego malucha. Owszem na Islandii mamy możliwość kupowania polskich książek, jednak wiadomo, że i tak wiele interesujących nas pozycji brakuje. Dlatego nawet nie masz pojecia, jak ogromnie się cieszymy, kiedy nasze książkowe zamówienia docierają na Islandię (czy przez pocztę, czy dzięki odwiedzającej nas rodziny)! 🙂 Oczywiście w przeciągu ostatnich trzech lat zamówiliśmy wiele tych najpopularniejszych książek dla dzieci, jednak Kajetana żadna Kicia Kocia czy Pucio nie przekonały. Natomiast niektore książki, które zamówiliśmy w ciemno, okazały się strzałem w dziesiątkę! I tak się składa, że wszystkie jego ulubione dotyczą w pewnym sensie nauk o Ziemi, przyrody i kosmosu. Niektóre z nich są oficjalnie dla niego jeszcze ‘za duże’, ale i tak, dzięki ładnym ilustracjom lubi je oglądać.
Uniwersytet Malucha
Nasze pierwsze książki dla dzieci o astronomii są Chrisa Ferrie, który jest kanadyjskim fizykiem, matematykiem oraz badaczem naukowym. Jest on również autorem mnóstwa książek dla dzieci o tematyce popularnonaukowej. Seria jego książek występuje pod brandem Baby University (Uniwersytet Malucha) i prawdopodobnie każda z nich jest warta uwagi.
Osiem małych planet
Naszą pierwszą książką Chrisa Ferrie jest Osiem małych planet, która od razu podbiła serce naszego Kajetana. Jest bardzo prostą książeczką dla najmłodszych dzieci, która w wierszykowej formie opowiada o najważniejszych faktach Układu Słonecznego. Książkę, która została napisana z dobrze wyważonym poczuciem humoru, czyta się lekko i przyjemnie. Jednak jest ona nie tylko ciekawa pod względem treści, ale również wizualnym. Po pierwsze ilustracje stworzone przez Lizzy Doyle są niezwykle urocze i po prostu miło się na nie patrzy, a po drugie wycięte strony książeczki dodatkowo ją uatrakcyjniają. Osiem małych planet to książka kartonowa z dwunastomi stronami, która miała swoją premierę w 2020 roku. Cenę możesz sprawdzić tutaj.
Kochamy Plutona
Kochamy Plutona to druga książka z Uniwersytetu Malucha, którą kupiliśmy i którą, tak jak poprzednią, uwielbia nasz synek. Tekst do niej napisał wspomniany powyżej Chris Ferrie oraz Helen Maynard-Casely. Natomiast ilustrację również przygotowała Lizzy Doyle. Całość została wydana w 2021 roku i w dokładnie takim samym – uroczym! – stylu, co Osiem małych planet.
Tym razem historia opowiada o Plutonie, który bardzo chciał pójść na bal planet, jednak z racji tego, że nie przestrzegał pewnych bardzo ważnych zasad, nie mógł w nim uczestniczyć. Przeczytawszy Kochamy Plutona dowiadujemy się kolejnej fascynującej garści informacji o kosmosie, która podana jest w bardzo przystępny i wręcz wciągający sposób. Cenę możesz sprawdzić tutaj.
Akademia mądrego dziecka
Akademia mądrego dziecka to seria mnóstwa książek edukacyjnych dla najmłodszych i można wybierać wśród ich bardzo pokaźnej oferty. My, a w zasadzie Kajetan, ma swoje dwie ulubione książki z Akademii i obie są one z cyklu Odkryj przyrodę.
W Arktyce
Z racji tego, że mieszkamy na Islandii, to region arktyczny z jego surową przyrodą bardzo nas interesuje. Pewnego dnia, przeglądając jakąś ofertę internetową sklepu, przypadkowo natrafiłam na książkę W Arktyce. Od razu wiedziałam, że wkrótce Kajetan będzie jej właścicielem. Książeczka pokazuje jak wygląda środowisko Arktyki oraz dzikie zwierzęta, które na niej żyją. Jest kartonowa, wygodna w użytkowaniu i z wyciętymi, przezroczystami okienkami dzięki czemu dodatkowo zachęca dziecko do jej oglądania. W Arktyce została napisana przez Kimberly Faria, Robyn Newton, Amy Oliver, zilustrowana przez Emily Dove i wydana w 2019 roku. Przyznam, że mnie ta książka urzekła swoją delikatną, wręcz bajkową szatą graficzną. Cenę możesz sprwdzić tutaj.
W oceanie
W oceanie to druga książeczka z serii Akademii mądrego dziecka, po którą Kajetan często sięga. Tym razem opowiada ona o środowisku morskim. Pokazuje, co znajduje się w głębi oceanu, a przy okazji zaznajamia z różnymi morskimi ciekawostkami. Dziecko poznaje stworzenia, które żyją pod wodą i znów cieszy się wyciętymi, przezroczystymi okienkami. My bardzo lubimy wspólnie liczyć rybki na stronie i wyszukiwać poszczególnych morskich stworzeń. Cenę możesz sprawdzić tutaj.
Tajemniczy świat pod stopami
Na naszej liście książek do kupienia dla naszego synka są m.in. Yuvala Zommera, czyli pisarza i ilustratora, który jest autorem wielu ciekawych i wyróżniających się książek dla dzieci. Naszą pierwszą w kolekcji jest Tajemniczy świat pod stopami z 2018 roku, którą opracował wraz z równie znaną pisarką książek dla dzieci, Charlotte Guillain.
Kiedy znalazłam w sieci tę pozyscję, to od razu wiedziałam, że muszę ją czym prędzej kupić. Książka ta opowiada, a w zasadzie doskonale pokazuje na niezwykle szczegółowych i ciekawie opracowanych ilustracjach, co znajduje się w naszej Ziemi, tuż pod naszymi stopami. Książka ta jest wydana na grubych kartkach, jest rozkładana, a więc dzięki swojej formie jeszcze bardziej zaciekawia dziecko. Fantastycznie jest się podpierać takimi doskonałymi przekrojami ziemi, kiedy opowiada się maluchowi, co znajduje się pod jego malutkimi stópkami. Cenę sprawdzisz tutaj.
Książki Nastji Holtfreter
Kolorowy las. Co tu nie pasuje? oraz Kolorowe morze. Co tu nie pasuje? – to dwie książki wydane w 2018 roku przez niemiecką ilustratorkę Nastję Holtfreter, które są Kajetana pierwszymi książeczkami, w których musiał zacząć odgadywać, który element nie pasuje do reszty. Może nie są one stricte powiązane z naukami o Ziemi, ale nawiązują do przyrody, ponieważ prezentują zwierzątka lądowe i morskie. Jednak w tych książeczkach chodzi przede wszystkim o rozwijanie u dzieci spostrzegawczości. Na przykład na jednej stronie jest obrazek siedzących ptaków na drzewie – pięć sów i jeden tukan. Dziecko ma za zadanie odgadnąć, który z nich nie pasuje do grupy. Te dwie książeczki są bardzo prościutkie, nadają się już dla dwulatków, ale naszego trzylatka wciąż cieszą i są w czołówce jego ulubionych. Ceny książek autorki sprawdzisz tutaj.
Tatry. Przewodnik dla dużych i małych
Kolejną książkę, którą lubimy sobie przeglądać przed snem z synem jest… przewodnik turystyczny po Tatrach. Zaskakujące? Może trochę i tak, ale ten przewodnik został opracowany specjalnie z myślą o tych młodszych czytelnikach, a więc jest wyjątkowo pod nich opracowany. Tatry. Przewodnik dla dużych i małych jest dużą książką w twardej oprawie i z przyjemnie papierowymi stronami. Oprócz dwóch map polskiego oraz słowackiego pasma górskiego Tatr, w książce znajdziemy mnóstwo ciekawostek o tatrzańskiej przyrodzie nieożywionej, a także zwierzętach zamieszkujących górskie zakamarki. Dzięki niej nauczymy się również, jak przygotować się do górskiej wyprawy, jak poruszać się po terenie oraz uzyskamy świadomość zagrożeń czyhających w górach i ratownictwie TOPR. I wiele więcej ciekawych informacji i anegdotek z Tatr, które dla każdego miłośnika gór będą niezwykle fascynujące.
Choć Kajetan jest jeszcze za mały na samodzielne czytanie tego typu książek, to jednak wizualnie ta bardzo przyciąga jego ciekawskie oczka. Książka oprawiona jest w przepiękne ilustracje, które doskonale obrazują charakter Tatr. Stworzył je Adam Pękalski, z kolei książkę napisali Barbara Gawrylu – autorka wielu dziecięcych książek oraz Paweł Skawiński – wieloletni dyrektor TPN.
Przewodnik dla dużych i małych to obowiązkowa pozycja dla tych, którzy kochają Tatry i pragną tą miłością zarazić swoje pociechy. Dla nas jest to fantastyczna rekompensata tego, że mieszkamy za granicą i tak rzadko mamy okazję bywać na tatrzańskich szlakach. Jednak mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości wybierzemy się na nie wraz z synem i przewodnik ten przyda mu się również w praktyce. Książkę kupisz m.in. w wydawnictwie Wydawnictwo Literackie.
I tak oto prezentuje się kilka ulubionych pozycji książkowych Kajetana, po które sięga niemal codziennie. Podsumowując: ze wszystkich wyciąga coś ciekawego, mądrego i zabawnego dla siebie, a i my przy okazji przypominamy sobie różne ciekawe fakty o świecie przyrody.