Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorą 📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorące źródło, ale naturalnie wyżłobiony przez erozję morską basen w czarnej lawie na południowo-zachodnim wybrzeżu Reykjanes. 💦

#Islandia #geoturystyka #iceland #icelandphotography #icelandicnature #geotourism
📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na p 📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na południowym wschodzie Islandii. Super przystanek w podróży dookoła wyspy, ale trasa nie należy do najłatwiejszych. Bywa stromo, ślisko i przepaściście, i trzeba przejść przez rzekę. Widoki fenomenalne, atrakcyjność trasy 10/10. Na hiking należy poświęcić przynajmniej 2 godziny. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #przewodnik #geoislandia #geoturystyka #iceland #hikingiceland #geotourism #hiking
Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? Tak, Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? 

Tak, to wciąż Islandia i obszar znanego miejsca turystycznego, choć z nieco innej strony.

Oto fragment niepozornego wybrzeża Vatnsfell, które ciągnie się na północ od Valahnúkur na południowo-zachodnim krańcu półwyspu Reykjanes.

Te jasne warstwy to złoża tufu i lapilli, czyli drobnoziarnistej tefry, która jest pozostałością bo dwóch, stożkach tufowych powstałych w wyniku eksplozywnej erupcji, która miała miejsce w oceanie w 1210 roku - czyli na początku kilkudziesięcioletniego epizodu tektoniczno-wulkanicznego "Reykjanes Fires".

Tak więc jest to idealny i łatwo dostępny przykład struktury wewnętrznej stożka tufowego.

Znana skała wystająca z oceanu (którą widać w oddali na zdjęciu), jest prawdopodobnie pozostałością - już mocno zerodowaną - po tejże erupcji.

To tylko jeden "sekret" tego wybrzeża. Innym razem, przy okazji innego zdjęcia, odsłonię kolejny. 🙂

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #geologia #turystykageologiczna #podróże #iceland #reykjanes #geopark
Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadp Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadprogramowo, zimą stają się celami podróży. 😀

#Islandia #geoislandia #iceland #winteriniceland #crater #geoturystyka #podróże #grábrók #borgarfjörður #westiceland
Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół tro Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół trolla, który jest opiekunem półwyspu Snæfellsnes.

Pomnik znajduje się w miejscowości Arnarstapi w połowie znanego szlaku spacerowego wzdłuż skalistego wybrzeża.

#Islandia #polacynaislandii #podróże #polacywpodróży #blogpodrozniczy #iceland #traveliceland #snaefellsnes #arnarstapi
Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, odwiedziliśmy tunel lawowy Raufarhólshellir. Powstał on 5000 lat temu i spacerując w nim możemy zobaczyć efekty erupcji wulkanicznej od środka. Tu mamy do czynienia z erupcją szczelinową Leitahraun, która utworzyła również znane na obrzeżach Reykjavíku czerwone pseudokratery Rauðhólar.

Tego typu tuneli lawowych jest w Islandii bardzo dużo, a kilka z nich zostało udostępnionych turystycznie. Można je zwiedzać wraz z przewodnikiem, co daje ciekawą lekcję geologii.

Raufarhólshellir fantastycznie jest odwiedzić zimą, kiedy tworzą się takie śmieszne lodowe rzeźby! 

Tunel ten znajduje się na półwyspie Reykjanes, tak więc w bardzo dogodnej dla turystów lokalizacji. Z Reykjavíku jest to około pół godziny jazdy samochodem.

Polecam! 😉

#Islandia #geoislandia #podróże #iceland #geotourism  #traveliceland #winteriniceland #raufarhólshellir #reykjanes
Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Snæfellsnes, która określana jest jego symbolem. Wczoraj był to nasz ostatni punkt na trasie, do którego dotarliśmy tuż przed zachodem słońca. 

#Islandia #polacynaislandii #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #icelandroadtrip #icelandwinter #snaefellsnes
Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średn Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średnim SUVem 4x4 po śliskiej nawierzchni drogi pokrytej twardym lodem mając tylko 4 godziny dziennego światła w ciągu doby i ponad 400 km do przejechania.

Naleśniki z soczewicą, tosty z koncentratem pomidorowym, serem i ogórkiem kiszonym, wodorosty, jabłka, banany i marchewki, dwie różne herbaty, kawa i woda.

Zatrzymaliśmy się przy czterech atrakcjach i pominęliśmy przynajmniej siedem, które latem byśmy jeszcze dodali.

Ale sama jazda po ośnieżonym półwyspie u podnóża majestatycznego lodowca mogłaby być jedyną atrakcją tego dnia! 😍 Tak, zimą też jest magicznie, choć dla mnie i tak trzeba najpierw latem! 😊

📸 Pierwsza fotka z naszych mini zimowych wojaży z Mateuszem. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #blogpodrozniczy #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #traveliceland #icelandroadtrip #winteriniceland #icelandinwinter #winter #januaryiniceland
Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver, które jest jednym z pięciu znajdujących się na terenie wysokotemperaturowego obszaru geotermalnego Krýsuvík. 

Nie prowadzi do niego żadna droga dojazdowa, a pieszy szlak, który jednak długi nie jest, bo wynosi około półtora kilometra. W dwie strony plus zwiedzanie atrakcji na miejscu zajmuje około godziny. Szlak rozpoczyna się przy jeziorze Grænavatn na półwyspie Reykjanes. 

W Austurengjahver zobaczyć można olbrzymich rozmiarów parujące gorące źródło, a także błotniste kałuże i fumarole. Minerały, które rozpoznano na polu geotermalnym, to m.in. rzadki, niebiesko-zielony lignit oraz ciemniejszy kowelin. 

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #iceland #traveliceland #visiticeland #icelandtrip #icelandgeology #geothermalsprings #geotourism #reykjanes
Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią law Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią lawową usytuowaną u podnóża lodowca Snæfellsjökull na półwyspie Snæfellsnes. Jest ona wyjątkowa pod względem akustycznym i właśnie z tego powodu jest ona szerzej znana turystom. Obowiązkowy przystanek podczas podróży górską drogą F570!

Uważa się, że jaskinia ta jest znana od wieków, a mówić nam mają o tym m.in. wyryte w skale imiona XVIII-wiecznych podróżników, Eggerta Ólafssona i Bjarniego Pálssona. Ponadto według legendy jaskinia Sönghellir była schronieniem dla legendarnego osadnika Bárðura Snæfellsása (oraz jego rodziny), który pojawił się na tym obszarze w IX wieku. Bárður był ponoć pół-trollem, pół-człowiekiem, a dziś, jako opiekuńczy duch czuwa nad półwysep i lodowcem. W Arnarstapi znajduje się jego pomnik, który jest symbolem tej miejscowości.

📌 Dojazd i mapa na blogu: geoislandia.pl 

#Islandia #geoislandia #podróże #polacynaislandii #geoturystyka #geotourism #iceland #traveliceland #icelandphotography #icelandicnature #icelandtrip  #sönghellir
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

Reykjavik: Kościół Hallgrímskirkja

Demi Mae 16 lipca 2018
Demi Mae 16 lipca 2018

Najbardziej charakterystycznym obiektem na mapie Reykjavíku, którego absolutnie nie da się pominąć, to kościół Hallgrímura, czyli Hallgrímskirkja. Widoczny praktycznie z każdego miejsca w stolicy, mierzący 74 m wysokości i przyciągający tłumy turystów, którzy cierpliwie czekają na swoją kolejkę, aby ujrzeć wspaniałą panoramę z wieży kościoła.

Hallgrimskirkja

Lokalizacja

Hallgrímskirkja znajduje się na wzgórzu Skólavörðuholtið w centrum Reykjavíku (Reykjavík 101). Orientacyjnie, na poniższej mapie kościół został zaznaczony na czerwono, a główna turystyczna ulica Laugavegur na różowo.

Budowa świątyni

from the anniversary exhibition “Mats 1956-1978”

Islandzki architekt państwowy, Guðjón Samúelsson (1887 – 1950), autor wielu znanych budowli w Islandii, w 1937 roku zaczął prace projektowe nad najsłynniejszym islandzkim kościołem. W związku z wybuchem II wojny światowej proces budowy kościoła znacznie się opóźnił i pierwsze fundamenty zaczęły być stawiane dopiero w 1945 roku. Kościół został wzniesiony po ponad czterdziestu latach ciężkiej pracy, 26 października 1986 roku, na dzień przed 312 rocznicą śmierci słynnego islandzkiego duchownego i poety – Hallgrímura Péturssona, na którego cześć został nazwany kościół.

Design kościoła

Elewacja Hallgrímskirkja zwraca uwagę i może zastanawiać, co stanowiło natchnienie architektowi. Jednak ten, kto zna się choć trochę na islandzkiej geologii, a przynajmniej kojarzy atrakcje geoturystyczne Islandii, od razu skojarzy, że harmonijna budowa kościoła przypomina słupy bazaltowe, których na Islandii jest niemało – weźmy za przykład, chociażby te, które znajdują się na plaży Reynisfjara.

Wnętrze kościoła jest bardzo proste, wręcz surowe. Uwagę zwracają przede wszystkim imponujące organy piszczałkowe, których budowę ukończono w 1992 roku. Zostały one zaprojektowane przez Johannes Klais Organworks w Bonn (Niemcy) i mają one 15 m wysokości. Warto również wspomnieć o witrażach, które są pracą Leifura Breiðfjörða, który również jest autorem kościelnej chrzcielnicy.

organy hallgrimskirkja

Chrześcijanie w Islandii

Chrześcijanie na Islandii pojawili się bardzo wcześnie, bo już w IX wieku przed Erą Zasiedlenia Islandii przez wikingów. Za chrześcijańskich osadników uważa się celtyckich zakonników, którzy zniknęli w 830 roku, czyli w roku, kiedy norwescy wikingowie zaczęli zasiedlać Islandię. W roku 1000 chrześcijaństwo zostało oficjalne przyjęte na Islandii. Obecnie dominującym odłamem chrześcijaństwa jest luteranizm (74% ludności kraju).

Leif Eriksson

Zwiedzając kościół Hallgrímura trudno nie wspomnieć o Leifurze Erikssonie, którego pomnik stoi przed wejściem do świątyni. Według Sagi o Eryku Rudym (ojcu Leifa), to właśnie Leif, jako pierwszy odkrył Amerykę, około 500 lat wcześniej od Kolumba. Ciekawostką może byś również to, że terminal Międzynarodowego Portu Lotniczego w Keflavíku nosi nazwę Leifa Erikssona.

Wspaniały punkt widokowy

Jednak to, co interesuje turystów najbardziej, to oczywiście punkt widokowy, który znajduje się na górze wieży kościoła. Aby dostać się na platformę, należy kupić bilet w kościelnym sklepiku za 900 isk (kwiecień 2017) i wsiąść do windy, która wywiezie nas na górę. Winda znajduje się zaraz po prawej stronie, wchodząc do świątyni. Może nie powinniśmy o tym wspominać, ale biletów nikt nie sprawdza, a z sezonu na sezon są one coraz droższe.

Hallgrímskirkja to najwyższy budynek w Reykjavíku i drugi na Islandii (zaraz po mierzącym prawie 78 m Smáratorg Tower w sąsiednim miecie Kópavogur).

Po odstaniu swojego w kolejce (która w miarę szybko się przesuwa) i wyjechaniu na górę, zwiedzający będą mogli podziwiać taki oto widok:

ReyjavikReyjavikreykjavik miasto


Godziny otwarcia:

  • ZIMA (październik – kwiecień): 09:00 – 17:00.
  • LATO (maj – wrzesień): 09:00 – 21:00.

Platforma widokowa jest zamknięta w niedziele od 10:30 do 12:15 podczas mszy świętej.

Podsumowanie

Kościoła Hallgrímura nie da się pominąć zwiedzając Reykjavík, ponieważ skądkolwiek nie spojrzymy, to będziemy mieć go zawsze w zasięgu wzroku. Wnętrze kościoła może nie jest zbyt atrakcyjne, natomiast widok z platformy widokowej jest naprawdę imponujący, dlatego warto spędzić w kolejne nawet te kilkanaście minut, aby go zobaczyć!

poprzedni post
Alkohol w podróży – czy warto zainwestować w alkomat?
następny post
Cała prawda o naszej emigracji na Islandię

1 Kometarz

Andrzej 15 listopada 2021 - 14:09

Nie udała mi się ocena chciałem dać 5 gwiazdek a wyszła 1 gwiazdka

Reply

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Linkedin Youtube Soundcloud

NASZA ISLANDIA

Cała prawda o naszej emigracji Zima na Islandii Plusy i minusy życia na Islandii Reykjavik z dzieckiem Pierwsza podróż do Islandii
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl