Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachod 📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachodniej części Islandii.

Świetny pomysł na rodzinny spacer, który zajmie około dwóch godzin. Dojazd z Reykjavíku to niecałe półtorej godziny.

Szlak jest dobrze oznakowany i w większości prowadzi po płaskim, przez rozległe pole lawowe, które obecnie jest delikatnie zarośnięte krzewami. Małe schody - w sensie przenośnym i dosłownym -  zaczynają się pod samym kraterem, gdzie właśnie trzeba się zacząć wspinać. Zamontowano łańcuchy, także jest wygodnie. Z małymi dziećmi bardzo ostrożnie, trzeba asekurować, ewentualnie można założyć dziecku uprząż. My z prawie 5-letnim Kajtkiem daliśmy radę. 😉

#Islandia #iceland #westiceland #snæfellsnes #geoislandia
📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie wi 📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie więcej niż 50 km od Reykjavíku i jest jedną z trzech głównych atrakcji najsłynniejszej trasy turystycznej w Islandii, czyli Złotego Kręgu. Uważany jest za jedno z najważniejszych miejsc dziedzictwa kulturowego Islandii oraz symbol unikatowej w skali świata geologii tego kraju.

Fragment nowego wpisu, który właśnie ukazał się na geoislandia.pl 👇

Islandia jest wyspą znajdującą się w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Przez Atlantyk – od bieguna do bieguna – przebiega rozbieżna granica płyt kontynentalnych (płyty Północnoamerykańskiej i Eurazjatyckiej), którą tworzy tzw. Grzbiet Śródatlantycki. Jest to długa na kilkanaście tysięcy kilometrów dolina ograniczona pasmami górskimi, które budowane są przez erupcje podwodnych wulkanów. Jak sama jego nazwa wskazuje, grzbiet ten przebiega po dnie oceanu, jednak właśnie na Islandii wynurza się na jej powierzchnię. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że Islandię buduje plama gorąca, która przy okazji wyniosła ten grzbiet właśnie na powierzchnię wyspy. Dzięki temu przebywając w Þingvellir mamy szansę zobaczyć, jak wygląda grzbiet śródoceaniczny i tym samym suchą stopą pochodzić po dnie oceanu, a także przekonać się, jaki wpływ na życie człowieka oraz oczywiście krajobraz wyspy, ma ta potężna siła pochodząca z wnętrza Ziemi.

#Islandia #parknarodowy #thingvellir #thingvellirnationalpark #southiceland 

@thingvellir_national_park 
@southiceland
Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko geotermalne w Islandii, które znajduje się w Akureyri - naprzeciwko miasta, czyli po drugiej stronie fiordu, tuż przy drodze nr 1. 

Jego nazwa nawiązuje do jednego z największych atutów tego regionu, czyli lasów.

Natomiast sama laguna powstała dzięki przypadkowemu natknięciu się na żyłę wody geotermalnej, podczas budowy nowego tunelu. Był konkurs na to, jak ją wykorzystać i wygrał pomysł budowy kąpieliska.

Uważam, że Akureyri potrzebowało tej atrakcji! Kameralne, zielone, przyjemne miejsce.

Ta sama woda zasila "sekretne" źródło geotermalne na zboczu fiordu - napisałam o nim w pierwszym wpisie na Geoislandii. 😉

#islandia #iceland #akureyri #forestlagoon #skógarböðin
📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jedn 📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jednym z największych jezior w Islandii. Nas oczarowało tak bardzo, że Egilsstaðir - największe miasteczko na wschodzie Islandii, które usytuowane jest właśnie nad tym jeziorem - stało się naszym corocznym miejscem wypoczynkowym. ❤️

P.S. Lagarfljót zamieszkiwane jest przez potwora morskiego Lagarfljótsormurinn, który ostatnio widziany był w 2012 roku.🐉

#Islandia #iceland #easticeland #lagarfljót #geoislandia
📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw gór 📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw górski Vestrahorn to piękna widokowo atrakcja znajdująca się nieopodal miasteczka Höfn na wschodzie Islandii. Jest to jeden z obowiązkowych punktów wśród fotografów odwiedzający Islandię. 

Miejsce to ma dogodną lokalizację, a także sam dojazd, ale dostęp na półwysep jest płatny. 

#Islandia #geoislandia #polacynaislandii #iceland #easticeland
📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lo 📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lodowcowym Breiðamerkurjökull to jedna z największych zimowych atrakcji Islandii i moim zdaniem na miejscu numer 1!

Na geoislandia.pl znajdziesz wpis z opisem całej wycieczki!

👉 wycieczka zorganizowana przez @ice.explorers.is

#Islandia #geoislandia #iceland #icecave #icecaveiceland
📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, 📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, które dziś jest główną atrakcją geoturystyczną fiordu Berufjörður we wschodniej części Islandii.

Kilka lat temu odkryłam je zupełnie przypadkowo, było nieoznakowane i pozbawione turystów. Dziś znajduje się przy nim parking, tablica informacyjna oraz wygodne schodki, którymi można zejść na plażę. 

Turkusowe klify Blábjörg powstały w wyniku erupcji eksplozywnej, która była przyczyną potężnego spływu materiałów piroklastycznych. Ostatecznie uformowały one litą skałę, która nazywa się ignimbryt (lub bardziej opisowo: spieczony tuf).

Atrakcja przy drodze nr 1 - lokalizacja na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #easticeland #geoturystyka #geologia
📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z ocea 📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z oceanu, która przypomina ludziom jakiegoś stwora, jest Hvítserkur na półwyspie Vatnsnes w północno-zachodniej Islandii. Jednak takich obiektów, czyli wyerodowanych dajek wulkanicznych, jest wzdłuż islandzkiego wybrzeża znacznie więcej. Na fotografii jeden z moich ulubionych przykładów, czyli Gatanöf nieopodal miasteczka Húsavík w północno-wschodniej Islandii. Jest to atrakcja, która czasem pojawia się w przewodnikach czy mediach społecznościowych, ale jeszcze nie jest ona jeszcze powszechnie znana turystom. Dojazd technicznie nie jest trudny, ale trzeba wcześniej popatrzeć na mapę. Nie ma żadnego oficjalnego parkingu, tablicy informscyjnej oraz wyraźnej ścieżki, ale spokojnie da się tam trafić. Mapka wkrótce na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #northiceland #gatanöf #húsavík #geoturystyka #geotourism
📍 Krater Búrfell, czyli spacer po wulkanie tuż przy stolicy Islandii. ☺️ Oprócz samego krateru (i fajnych widoków rozpościerających się z niego), ciekawe jest również to, że ścieżka, która do niego prowadzi, wiedzie dobrze zachowanym kanałem lawowym. Trasa fajna dla całej rodziny!

Na geoislandia.pl opis trasy, zdjęcia i mapa!

#Islandia #iceland #búrfell #polacynaislandii #geoturystyka
📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje s 📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje się niedaleko obszaru geotermalnego ze słynnym gejzerem Strokkur. Można je podciągnąć pod atrakcję Złotego Kręgu, ale pozostaje ono tą mniej znaną. Dojazd z gejzeru zajmuje raptem 3 minuty i pomimo tego, że prowadzi on drogą oznaczoną jako górską, to jest możliwy każdym rodzajem samochodu. 😊 

Też widzicie, że jest ono w kształcie serca? 🩷

P.S. Prowizoryczny parking znajduje się kawałek przed źródłem. Na pierwszej fotografii widać na nim nasz zaparkowany samochód. 

#Islandia #polacynaislandii #iceland #goldencircle #hotsprings #geotourism
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

JAPONIA: spłonął zamek Shuri na Okinawie nieopodal którego mieszkałam… [31.10.2019]

Demi Mae 31 października 2019
Demi Mae 31 października 2019

Zamek Shuri (Shurijō) znajduje się w mieście Naha na Okinawie. W zasadzie powinnam napisać, znajdował się, ponieważ dziś pozostał po nim tylko szkielet. Spłonął. Miejsce, które doskonale znałam, ponieważ w dzieciństwie nieopodal niego mieszkałam i bardzo lubiłam spacerować po jego terytorium. Łzy stanęły mi w oczach.

 

 

Cieszę się, że kiedy byłam po raz ostatni w Japonii (w 2015 roku), to udało mi się pokazać mężowi miejsca na Okinawie, które kiedyś były moim codziennym otoczeniem. Na Okinawie chodziłam do szkoły podstawowej i jest to moje ulubione miejsce na Ziemi. Marzę, by jeszcze kiedyś tam móc chwilę pomieszkać i pokazać ryūkyūański świat mojemu synkowi.

Shurijō znajdował się na terenie Parku Zamku Shuri w miejscowości Naha i był symbolem oraz największą atrakcją turystyczną Okinawy. Został wybudowany w XIV wieku, podczas panowania Pierwszej Dynastii Shō i przez wieki był siedzibą Królestwa Ryūkyū. Niestety w swojej historii zamek wielokrotnie był niszczony i to nie jest pierwszy raz, kiedy objął go ogień. Ostatnia prawie całkowita jego destrukcja miała miejsce podczas Bitwy o Okinawę w 1945 roku. Natomiast  w 1992 roku ostatecznie został on zrekonstruowany i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ponieważ tak fenomenalnie został on odtworzony.

I właśnie taki zamek zapamiętałam. Czerwony, drewniany, skrzypiący, kruchy i z charakterystycznymi wpływami chińskiej architektury. Był delikatny, subtelny, ale z drugiej strony bogato zdobiony i połyskujący złotem. Bardzo charakterystyczny. Przypominający trochę Zakazane Miasto. Znajdował się na wzgórzu, z którego roztacza się wspaniała panorama na pobliskie miasta. Często też odbywały się tutaj uroczystości, w których czasami również uczestniczyłam, kiedy byłam mała…

Tak jak widać na powyższych fotografiach, architektura Zamku Shuri różni się od tej typowo japońskiej. Cały archipelag Ryūkyū, do którego należy Okinawa, wygląda podobnie. Dzieje się tak, ponieważ był on niegdyś osobnym, odrębnym, o innej niż japońska kulturze królestwem, które ma swoje początki w 1187 roku. W 1879 roku zostało zagarnięte przez Japonię. Królestwo Ryūkyū było pod wpływami chińskimi i innych południowo-wschodnich krajów azjatyckich, ponieważ znajdowało się na szlaku handlowym między nimi oraz Japonią. Pomimo podbicia Ryūkyū przez Japonię, charakter tego miejsca pozostał niezmieniony. Zawsze, kiedy odwiedzam Okinawę, mam wrażenie, że ląduje w jeszcze innym kraju – nie Japonii. I mam nadzieję, że tak pozostanie na zawsze.


Wywiad na temat Okinawy dla TVN BiŚ:


Pożar Shurijo w 2019 roku

31.10.2019 nad ranem lokalnego czasu wybuchł pożar, który pochłonął XIV-wieczny zamek Shuri w Naha na Okinawie. Przyczyna pożaru nie do końca jest znana, chociaż domniemywa się, że powodem było przegrzanie instalacji alarmowej. O pożarze poinformował pracownik ochrony, który natychmiast wezwał straż pożarną. Całe szczęście nikt nie został ranny, jednak ludzi zamieszkujących okolicę zamku ewakuowano. Pożar został ugaszony dopiero po kilkunastu godzinach walki, a wzięło w niej udział ponad setka strażaków i kilkadziesiąt wozów strażackich. Ogień rozprzestrzeniał się w błyskawicznym tempie, ponieważ zamek zbudowany był z drewna i niestety jego najbardziej okazała część – Seiden – również została pochłonięta przez ogień.

Został szkielet prawdziwej dumy Okinawy, ale wierzę, że Japończycy ponownie odbudują zamek. Niestety nakładem olbrzymiej pracy, pieniędzy i czasu…

The Japanese army had set up base camp under the hilltop fortress during World War 2 and the allies shelled it for three days before the castle finally went up in flames, destroying it almost completely

Aerial view of the damaged done to Shuri Castle after a fire ripped through the historic site in Naha on October 31

Aerial view shows the burnt-down main temple, centre right, and north temple, background, of Shuri Castle on October 31

Firefighters spray water on the heavily damaged Shuri Castle in Naha on Thursday morning following the fire

Footage shows at least one of the buildings on the complex completely gutted by the fire and glowing hot ember beams the only things left of the 600-year-old site


Źródło
Shurijo Castle Park
The Japan Times
Japan Visitor
Dailymail
Królestwo Riukiu

Upiększ swoje fotografie naszymi presetami! Sprawdź ofertę naszego sklepu!

poprzedni post
Planujesz wakacje na Rodos? Zobacz najciekawsze atrakcje słonecznej wyspy!
następny post
Książki do samodzielnej nauki gry na pianinie dla dorosłych [#1]

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Youtube Soundcloud

NASZE PODRÓŻE

Europa Afryka Azja Karaiby Podróżnicze Poradniki

Wybrane dla Ciebie:

Maroko Gruzja Okinawa Gambia Rodos
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl