Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorą 📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorące źródło, ale naturalnie wyżłobiony przez erozję morską basen w czarnej lawie na południowo-zachodnim wybrzeżu Reykjanes. 💦

#Islandia #geoturystyka #iceland #icelandphotography #icelandicnature #geotourism
📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na p 📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na południowym wschodzie Islandii. Super przystanek w podróży dookoła wyspy, ale trasa nie należy do najłatwiejszych. Bywa stromo, ślisko i przepaściście, i trzeba przejść przez rzekę. Widoki fenomenalne, atrakcyjność trasy 10/10. Na hiking należy poświęcić przynajmniej 2 godziny. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #przewodnik #geoislandia #geoturystyka #iceland #hikingiceland #geotourism #hiking
Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? Tak, Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? 

Tak, to wciąż Islandia i obszar znanego miejsca turystycznego, choć z nieco innej strony.

Oto fragment niepozornego wybrzeża Vatnsfell, które ciągnie się na północ od Valahnúkur na południowo-zachodnim krańcu półwyspu Reykjanes.

Te jasne warstwy to złoża tufu i lapilli, czyli drobnoziarnistej tefry, która jest pozostałością bo dwóch, stożkach tufowych powstałych w wyniku eksplozywnej erupcji, która miała miejsce w oceanie w 1210 roku - czyli na początku kilkudziesięcioletniego epizodu tektoniczno-wulkanicznego "Reykjanes Fires".

Tak więc jest to idealny i łatwo dostępny przykład struktury wewnętrznej stożka tufowego.

Znana skała wystająca z oceanu (którą widać w oddali na zdjęciu), jest prawdopodobnie pozostałością - już mocno zerodowaną - po tejże erupcji.

To tylko jeden "sekret" tego wybrzeża. Innym razem, przy okazji innego zdjęcia, odsłonię kolejny. 🙂

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #geologia #turystykageologiczna #podróże #iceland #reykjanes #geopark
Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadp Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadprogramowo, zimą stają się celami podróży. 😀

#Islandia #geoislandia #iceland #winteriniceland #crater #geoturystyka #podróże #grábrók #borgarfjörður #westiceland
Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół tro Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół trolla, który jest opiekunem półwyspu Snæfellsnes.

Pomnik znajduje się w miejscowości Arnarstapi w połowie znanego szlaku spacerowego wzdłuż skalistego wybrzeża.

#Islandia #polacynaislandii #podróże #polacywpodróży #blogpodrozniczy #iceland #traveliceland #snaefellsnes #arnarstapi
Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, odwiedziliśmy tunel lawowy Raufarhólshellir. Powstał on 5000 lat temu i spacerując w nim możemy zobaczyć efekty erupcji wulkanicznej od środka. Tu mamy do czynienia z erupcją szczelinową Leitahraun, która utworzyła również znane na obrzeżach Reykjavíku czerwone pseudokratery Rauðhólar.

Tego typu tuneli lawowych jest w Islandii bardzo dużo, a kilka z nich zostało udostępnionych turystycznie. Można je zwiedzać wraz z przewodnikiem, co daje ciekawą lekcję geologii.

Raufarhólshellir fantastycznie jest odwiedzić zimą, kiedy tworzą się takie śmieszne lodowe rzeźby! 

Tunel ten znajduje się na półwyspie Reykjanes, tak więc w bardzo dogodnej dla turystów lokalizacji. Z Reykjavíku jest to około pół godziny jazdy samochodem.

Polecam! 😉

#Islandia #geoislandia #podróże #iceland #geotourism  #traveliceland #winteriniceland #raufarhólshellir #reykjanes
Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Snæfellsnes, która określana jest jego symbolem. Wczoraj był to nasz ostatni punkt na trasie, do którego dotarliśmy tuż przed zachodem słońca. 

#Islandia #polacynaislandii #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #icelandroadtrip #icelandwinter #snaefellsnes
Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średn Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średnim SUVem 4x4 po śliskiej nawierzchni drogi pokrytej twardym lodem mając tylko 4 godziny dziennego światła w ciągu doby i ponad 400 km do przejechania.

Naleśniki z soczewicą, tosty z koncentratem pomidorowym, serem i ogórkiem kiszonym, wodorosty, jabłka, banany i marchewki, dwie różne herbaty, kawa i woda.

Zatrzymaliśmy się przy czterech atrakcjach i pominęliśmy przynajmniej siedem, które latem byśmy jeszcze dodali.

Ale sama jazda po ośnieżonym półwyspie u podnóża majestatycznego lodowca mogłaby być jedyną atrakcją tego dnia! 😍 Tak, zimą też jest magicznie, choć dla mnie i tak trzeba najpierw latem! 😊

📸 Pierwsza fotka z naszych mini zimowych wojaży z Mateuszem. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #blogpodrozniczy #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #traveliceland #icelandroadtrip #winteriniceland #icelandinwinter #winter #januaryiniceland
Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver, które jest jednym z pięciu znajdujących się na terenie wysokotemperaturowego obszaru geotermalnego Krýsuvík. 

Nie prowadzi do niego żadna droga dojazdowa, a pieszy szlak, który jednak długi nie jest, bo wynosi około półtora kilometra. W dwie strony plus zwiedzanie atrakcji na miejscu zajmuje około godziny. Szlak rozpoczyna się przy jeziorze Grænavatn na półwyspie Reykjanes. 

W Austurengjahver zobaczyć można olbrzymich rozmiarów parujące gorące źródło, a także błotniste kałuże i fumarole. Minerały, które rozpoznano na polu geotermalnym, to m.in. rzadki, niebiesko-zielony lignit oraz ciemniejszy kowelin. 

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #iceland #traveliceland #visiticeland #icelandtrip #icelandgeology #geothermalsprings #geotourism #reykjanes
Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią law Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią lawową usytuowaną u podnóża lodowca Snæfellsjökull na półwyspie Snæfellsnes. Jest ona wyjątkowa pod względem akustycznym i właśnie z tego powodu jest ona szerzej znana turystom. Obowiązkowy przystanek podczas podróży górską drogą F570!

Uważa się, że jaskinia ta jest znana od wieków, a mówić nam mają o tym m.in. wyryte w skale imiona XVIII-wiecznych podróżników, Eggerta Ólafssona i Bjarniego Pálssona. Ponadto według legendy jaskinia Sönghellir była schronieniem dla legendarnego osadnika Bárðura Snæfellsása (oraz jego rodziny), który pojawił się na tym obszarze w IX wieku. Bárður był ponoć pół-trollem, pół-człowiekiem, a dziś, jako opiekuńczy duch czuwa nad półwysep i lodowcem. W Arnarstapi znajduje się jego pomnik, który jest symbolem tej miejscowości.

📌 Dojazd i mapa na blogu: geoislandia.pl 

#Islandia #geoislandia #podróże #polacynaislandii #geoturystyka #geotourism #iceland #traveliceland #icelandphotography #icelandicnature #icelandtrip  #sönghellir
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

Jak zachować wspomnienia, czyli 6 pomysłów na pamiątki dla dziecka!

Demi Mae 11 listopada 2020
Demi Mae 11 listopada 2020

Kiedy nasz syn się urodził wiedzieliśmy, że będziemy chcieli w różny sposób zachowywać najpiękniejsze wspomnienia z jego dzieciństwa.  Jest wiele na to pomysłów – niektórzy tworzą pudełko z gadżetami, inni książkowe albumy fotograficzne. A ja dodam jeszcze kilka innych sposobów.

1. Metryczka

Kiedyś, gdzieś natknęłam się na ręcznie robioną metryczkę i wiedziałam, że ja również zrobię podobną. Choć nie mam specjalnych zdolności manualnych, to muszę przyznać, że całkiem łatwo i szybko okiełznałam swój pomysł. Kupiłam czarną ramkę na duże zdjęcie (rozmiar oczywiście dowolny) i wybrałam najbardziej pamiątkowe gadżety związane z ciążą i narodzinami synka. Pamiętaj, że ramka nie może być płaska, lecz na tyle gruba, że zmieścisz do niej włożyć wybrane przez Ciebie rzeczy. Ja do ramki dla synka włożyłam: test ciążowy, niedrapki, pieluchę w pierwszym rozmiarze, kilka pamiątkowych zdjęć i opaskę identyfikacyjną. Uważam, że jest to świetny pomysł na zachowanie tych pierwszych wspomnień i ciekawiej jest metryczkę zrobić samej, niż np. zamawiać gotowiec.

2. Koralik z mlekiem matki i kosmykiem włosków dziecka

Brzmi dziwnie? Myślę, że ta pamiątka już tak nie zaskakuje, jak jeszcze kilka lat temu, ale możliwe, że wciąż są osoby, które zdają sobie sprawy, że można zachować wspomnienia również w ten dosyć nietypowy sposób. O Milkies, czyli firmie, która wykonuje biżuterię z mlekiem matki, kosmykiem włosków dziecka, a nawet fragmentem pępowiny dowiedziałam się przypadkowo na YouTube. W pierwszych tygodniach życia syna ucięłam mu kosmyk włosa, a także ściągnęłam mleko i wysłałam! Po kilku tygodniach doszła do mnie wyjątkowa przesyłka z koralikiem zawierającym moje mleko oraz włoski synka, który noszę codziennie na mojej bransoletce z Pandory.

3. Album dziecka na jego pierwszy rok życia

W pierwszym miesiącu życia naszego syna natrafiliśmy w sklepie na album, w którym dokumentuje się cały pierwszy rok życia dziecka. Od narodzin – a w zasadzie jeszcze od ciąży, ponieważ są na ten okres przeznaczone strony – do pierwszych urodzin. W sumie trochę się wahaliśmy czy go kupić czy nie, ponieważ już wtedy zaczęliśmy prowadzić dla synka segregator, jednak w końcu się na niego zdecydowaliśmy i absolutnie nie żałujemy. Cudowna księga, w której zapisaliśmy cudowne wspomnienia i wkleiliśmy słodkie zdjęcia naszego maleństwa!

4. Gliniany odcisk stopy i rączki maluszka

Kolejnym świetnym pomysłem jest gliniane odbicie stopy oraz rączki maluszka i włożenie ich do ramki! W pierwszych dniach życia naszego dziecka właśnie to zrobiliśmy i dziś – po ponad dwóch latach – nie możemy uwierzyć, jakie te rączki i stópki były malutkie!

5. Pamiętnik

Przed narodzinami dziecka kupiłam gruby i wysokiej jakości japoński zeszyt, który przeznaczyłam na pamiętnik dla dziecka. Zapisuję w nim wspomnienia oraz różne rodzinne historyjki. Uważam, że jest to świetny pomysł, ponieważ w przyszłości dziecko będzie mogło poczytać sobie trochę o swoim dzieciństwie i różnych rodzinnych sprawach.

6. Blog

Blog, a także nasze media społecznościowe są dla nas również fantastyczną pamiątką! Na blogu piszemy głównie o naszych podróżach po Islandii, ale także teksty parentingowe i wiele innych. W przyszłości synek będzie sobie przeglądał te nasze artykuły, czytał i przypominał, jak to kiedyś u nas było. Podobnie jest z filmikami na YouTube, które oglądamy z uśmiechem na twarzy. Ponadto, kiedy synek się urodził, założyliśmy dla niego prywatne konto na Instagramie i przez pierwsze dwa lata niemal codziennie wrzucaliśmy jego fotografie. Lubię je oglądać – od pierwszego do ostatniego zdjęcia – i patrzeć, jak to nasze maleństwo nam urosło.

Upiększ swoje fotografie naszymi presetami! Sprawdź ofertę naszego sklepu!

poprzedni post
Konkurs z Purity Herbs 🌿 Pierwsze islandzkie kosmetyki w Polsce! [tydz. 1]
następny post
Nordyckie Święta, czyli jak spędza się ten wyjątkowy okres w roku na Północy!

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Youtube Soundcloud

INSTYNKTOWNE RODZICIELSTWO

Ciąża Dziecko MAMA I TATA

Wybrane dla Ciebie:

Kajetan Ragnar
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl