Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorą 📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorące źródło, ale naturalnie wyżłobiony przez erozję morską basen w czarnej lawie na południowo-zachodnim wybrzeżu Reykjanes. 💦

#Islandia #geoturystyka #iceland #icelandphotography #icelandicnature #geotourism
📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na p 📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na południowym wschodzie Islandii. Super przystanek w podróży dookoła wyspy, ale trasa nie należy do najłatwiejszych. Bywa stromo, ślisko i przepaściście, i trzeba przejść przez rzekę. Widoki fenomenalne, atrakcyjność trasy 10/10. Na hiking należy poświęcić przynajmniej 2 godziny. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #przewodnik #geoislandia #geoturystyka #iceland #hikingiceland #geotourism #hiking
Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? Tak, Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? 

Tak, to wciąż Islandia i obszar znanego miejsca turystycznego, choć z nieco innej strony.

Oto fragment niepozornego wybrzeża Vatnsfell, które ciągnie się na północ od Valahnúkur na południowo-zachodnim krańcu półwyspu Reykjanes.

Te jasne warstwy to złoża tufu i lapilli, czyli drobnoziarnistej tefry, która jest pozostałością bo dwóch, stożkach tufowych powstałych w wyniku eksplozywnej erupcji, która miała miejsce w oceanie w 1210 roku - czyli na początku kilkudziesięcioletniego epizodu tektoniczno-wulkanicznego "Reykjanes Fires".

Tak więc jest to idealny i łatwo dostępny przykład struktury wewnętrznej stożka tufowego.

Znana skała wystająca z oceanu (którą widać w oddali na zdjęciu), jest prawdopodobnie pozostałością - już mocno zerodowaną - po tejże erupcji.

To tylko jeden "sekret" tego wybrzeża. Innym razem, przy okazji innego zdjęcia, odsłonię kolejny. 🙂

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #geologia #turystykageologiczna #podróże #iceland #reykjanes #geopark
Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadp Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadprogramowo, zimą stają się celami podróży. 😀

#Islandia #geoislandia #iceland #winteriniceland #crater #geoturystyka #podróże #grábrók #borgarfjörður #westiceland
Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół tro Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół trolla, który jest opiekunem półwyspu Snæfellsnes.

Pomnik znajduje się w miejscowości Arnarstapi w połowie znanego szlaku spacerowego wzdłuż skalistego wybrzeża.

#Islandia #polacynaislandii #podróże #polacywpodróży #blogpodrozniczy #iceland #traveliceland #snaefellsnes #arnarstapi
Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, odwiedziliśmy tunel lawowy Raufarhólshellir. Powstał on 5000 lat temu i spacerując w nim możemy zobaczyć efekty erupcji wulkanicznej od środka. Tu mamy do czynienia z erupcją szczelinową Leitahraun, która utworzyła również znane na obrzeżach Reykjavíku czerwone pseudokratery Rauðhólar.

Tego typu tuneli lawowych jest w Islandii bardzo dużo, a kilka z nich zostało udostępnionych turystycznie. Można je zwiedzać wraz z przewodnikiem, co daje ciekawą lekcję geologii.

Raufarhólshellir fantastycznie jest odwiedzić zimą, kiedy tworzą się takie śmieszne lodowe rzeźby! 

Tunel ten znajduje się na półwyspie Reykjanes, tak więc w bardzo dogodnej dla turystów lokalizacji. Z Reykjavíku jest to około pół godziny jazdy samochodem.

Polecam! 😉

#Islandia #geoislandia #podróże #iceland #geotourism  #traveliceland #winteriniceland #raufarhólshellir #reykjanes
Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Snæfellsnes, która określana jest jego symbolem. Wczoraj był to nasz ostatni punkt na trasie, do którego dotarliśmy tuż przed zachodem słońca. 

#Islandia #polacynaislandii #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #icelandroadtrip #icelandwinter #snaefellsnes
Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średn Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średnim SUVem 4x4 po śliskiej nawierzchni drogi pokrytej twardym lodem mając tylko 4 godziny dziennego światła w ciągu doby i ponad 400 km do przejechania.

Naleśniki z soczewicą, tosty z koncentratem pomidorowym, serem i ogórkiem kiszonym, wodorosty, jabłka, banany i marchewki, dwie różne herbaty, kawa i woda.

Zatrzymaliśmy się przy czterech atrakcjach i pominęliśmy przynajmniej siedem, które latem byśmy jeszcze dodali.

Ale sama jazda po ośnieżonym półwyspie u podnóża majestatycznego lodowca mogłaby być jedyną atrakcją tego dnia! 😍 Tak, zimą też jest magicznie, choć dla mnie i tak trzeba najpierw latem! 😊

📸 Pierwsza fotka z naszych mini zimowych wojaży z Mateuszem. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #blogpodrozniczy #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #traveliceland #icelandroadtrip #winteriniceland #icelandinwinter #winter #januaryiniceland
Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver, które jest jednym z pięciu znajdujących się na terenie wysokotemperaturowego obszaru geotermalnego Krýsuvík. 

Nie prowadzi do niego żadna droga dojazdowa, a pieszy szlak, który jednak długi nie jest, bo wynosi około półtora kilometra. W dwie strony plus zwiedzanie atrakcji na miejscu zajmuje około godziny. Szlak rozpoczyna się przy jeziorze Grænavatn na półwyspie Reykjanes. 

W Austurengjahver zobaczyć można olbrzymich rozmiarów parujące gorące źródło, a także błotniste kałuże i fumarole. Minerały, które rozpoznano na polu geotermalnym, to m.in. rzadki, niebiesko-zielony lignit oraz ciemniejszy kowelin. 

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #iceland #traveliceland #visiticeland #icelandtrip #icelandgeology #geothermalsprings #geotourism #reykjanes
Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią law Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią lawową usytuowaną u podnóża lodowca Snæfellsjökull na półwyspie Snæfellsnes. Jest ona wyjątkowa pod względem akustycznym i właśnie z tego powodu jest ona szerzej znana turystom. Obowiązkowy przystanek podczas podróży górską drogą F570!

Uważa się, że jaskinia ta jest znana od wieków, a mówić nam mają o tym m.in. wyryte w skale imiona XVIII-wiecznych podróżników, Eggerta Ólafssona i Bjarniego Pálssona. Ponadto według legendy jaskinia Sönghellir była schronieniem dla legendarnego osadnika Bárðura Snæfellsása (oraz jego rodziny), który pojawił się na tym obszarze w IX wieku. Bárður był ponoć pół-trollem, pół-człowiekiem, a dziś, jako opiekuńczy duch czuwa nad półwysep i lodowcem. W Arnarstapi znajduje się jego pomnik, który jest symbolem tej miejscowości.

📌 Dojazd i mapa na blogu: geoislandia.pl 

#Islandia #geoislandia #podróże #polacynaislandii #geoturystyka #geotourism #iceland #traveliceland #icelandphotography #icelandicnature #icelandtrip  #sönghellir
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

Koleżanka Brzoza, kolega Niedźwiedź, czyli jakie imiona noszą Islandczycy?

Demi Mae 14 kwietnia 2020
Demi Mae 14 kwietnia 2020

Tym razem słów kilka na temat islandzkich imion oraz nazwisk. Jaki jest system ich nadawania? Jakie mają nawiązania do tradycji oraz co oznaczają?

Islandzkie nazwiska

Na Islandii prawie w ogóle nie występują nazwiska rodowe, natomiast powszechnie używa się nazwiska patronimiczne (lub rzadziej matronimiczne), czyli takie, które zbudowane są na imieniu ojca (lub matki). Niegdyś patronimiki były powszechnie stosowane w krajach skandynawskich, natomiast dzisiaj wciąż się je używa już tylko na Islandii. Tak więc w krainie lodu i ognia w jednej rodzinie jej członkowie mogą mieć kilka różnych nazwisk. Oto przykład:

Ojciec ma na imię Einar. Ma syna Arnara i córkę Freyę.

Nazwiska dzieci będą zbudowane na imieniu ojca EINAR oraz końcówce odpowiadającej płci dziecka: -SON (syn) i -DÓTTIR (córka).

Arnar nazywa się Einarsson (czyli Arnar, syn Einara), a Freyja Einarsdóttir (czyli Freya, córka Einara).

Bardzo rzadko zdarza się, że używa się nazwiska patronimicznego wraz z matronimicznym. W 99% dziecko otrzymuje nazwisko powstałe z imienia ojca.

Natomiast żona po ślubie nie przyjmuje nazwiska męża. Oczywiście zawsze może zdarzyć się jakiś wyjątek – na przykład wtedy, kiedy kobieta pochodząca z innego kraju pragnie je przyjąć, bo tak robi się w kraju, z którego pochodzi.

Drugie imię

W Polsce w większości przypadków dzieci otrzymują drugie imię, jednak zazwyczaj nie jest ono powszechnie używane w codziennym życiu. Raczej jest tak, że przedstawiamy się pierwszym imieniem i nazwiskiem, tak też się podpisujemy, czy tak jesteśmy wyczytywani w szkole. Na Islandii jest inaczej. Zauważyliśmy, że drugie imię jest praktycznie na równi z pierwszym i nikogo nie dziwi, że osoby przedstawiają się dwoma imionami. Większość skrzynek na listy podpisanych jest właśnie dwoma imionami, a mnie bardzo często nazywają Diana Demi (rzadko wymawiają nazwisko, które jest nawet mniej ważne od dwóch pierwszych imion!). Ja też często przedstawiam się po prostu drugim imieniem i widzę, że jest to dla Islandczyków bardziej naturalne niż dla Polaków, że osoba sobie wybiera imię, którym się przedstawia. Oczywiście są osoby, które mają tylko jedno imię, ale jest to rzadkie. Najczęściej zobaczysz Islandczyka podpisanego np. Helgi Hrafn Gunnarsson.

Bezimienne noworodki

Zauważyliśmy również, że na dzieci, które jeszcze się nie narodziły mówi się bezimiennie. My od momentu, kiedy poznaliśmy płeć naszego dziecka, nazywaliśmy go jego imieniem, do którego rodzina i przyjaciele mieli szansę się przyzwyczaić jeszcze na długo przed jego narodzinami. Na Islandii dzieci nawet szcześcio-, czy ośmiotygodniowe mogą jeszcze nie mieć wybranego imienia (imion). Oczywiście rodzice zazwyczaj robią listę z ulubionymi imionami, ale wybór imienia i oznajmienie go rodzinie oraz przyjaciołom to wielka rzecz, którą zazwyczaj Islandczycy specjalnie celebrują. Nierzadko zdarza się tak, że o imię dziecka jest poznawane dopiero podczas jego chrztu.

A z wyborem imienia zawsze wszystko zależy. Czasem są to po prostu imiona, które się rodzicom spodobały, a czasem jest w tym jakiś głębszy sens. Może tak być, że np. syn dziedziczy po ojcu i tak z pokolenia na pokolenie, czyli pradziadek, dziadek, syn i wnuczek mają jedno i to samo imię (np. wszyscy nazywają się Arnar Arnarsson), a rozróżniać ich można np. po ich drugich imionach. Dziedziczenie imion może też być, co drugie pokolenie – np. dziadek to Arnar Einarsson, syn to Einar Arnarsson, a wnuk to znów Arnar Einarsson. 😀

Komitet ds. imion

Na Islandii istnieje komitet ds. imion, czyli oznacza to tyle, że jeżeli Islandczycy chcą nazwać dziecko jakimś imieniem, to imię to musi być zatwierdzone przez ten komitet. Komitet pilnuje, aby imię pasowało do zasad islandzkiej gramatyki, a także, aby nie było ono krzywdzące i trudne. Ponadto imię musi być dopasowane do płci dziecka. Islandczycy bardzo kultywują swoje tradycje, dlatego też bardzo dużo osób otrzymuje tradycyjne, stare islandzkie imiona.

Jednak to nie jest tak, że na Islandii w ogóle nie występują imiona zagraniczne. Jak najbardziej takie są – albo w formie niezmienionej (np. Alfred, Lena), albo nieco bardziej dostosowane do języka islandzkiego (np. Davíð, Díana, Eðvarð).

W Polsce imiona odmieniamy, np. ‘Jestem Diana.’ ‘Kupiłam Dianie kwiatka.’ ‘Trzeba naprawić telefon Diany.’ Na Islandii też się imiona odmienia, choć czasem jedno odmienione imię może nie być do siebie podobne, oto przykład:

Jest dosyć popularne męskie imię Egill. Egill, kiedy się przedstawia nie powie ‘Jestem Egill’, ale powie ‘Jestem Agli’.

Listę zatwierdzonych islandzkich imion znajdziesz tutaj: Mannanöfn. Jeżeli rodzice chcą nadać imię swojemu dziecku, którego na tej liście nie ma, to muszą złożyć odpowiedni wniosek. Jednak komisja może odrzucić propozycje i tak też się zdarza. Dodatkową ciekawostką jest to, że niektóre imiona mogą zostać nadane tylko na pierwsze lub drugie!

A tutaj kilka przykładów najpopularniejszych imion na Islandii:

Dla dziewczynki:

  • Gudrún
  • Helga
  • Sigríður
  • Ingibjörg
  • Hrafna

Dla chłopczyka:

  • Jón
  • Sigurður
  • Guðmundur
  • Gunnar
  • Magnús

Książka telefoniczna

W islandzkiej książce telefonicznej będziesz szukać osoby nie po nazwisku, a po imieniu (imionach), czyli gdyby ktoś chciał znaleźć do mnie numer telefonu w islandzkiej książce telefonicznej, to nie szukałby mnie pod nazwiskiem Marszewska, a pod moimi imionami Diana – Demi i dalej profesji.

Wszyscy są na ty

Wielokrotnie wspominaliśmy o tym, że na Islandii wszyscy są na ty. Niezależnie od tego, czy jesteś starszy, czy bardziej wykształcony od swojego rozmówcy – zawsze wszyscy będą się do ciebie zwracać po imieniu. Ty również nawet do doktora, prawnika, czy prezydenta zwracasz się na ty. Nam ten zwyczaj bardzo się podoba, bo po prostu jest jakoś tak milej i ludzie nie są bezimienni. W Polsce trudno sobie wyobrazić, aby student do profesora, zwłaszcza wiekowego, zwrócił się na ty – byłoby to bardzo nietaktowne, a student zapewne zostałby nazwany chamem. Jednak na Islandii grzeczniej jest się zwracać do drugiej osoby po imieniu. Każdy jest tak samo ważny – niezależnie od wieku i wykształcenia.

Znaczenie islandzkich imion

Powyżej wymieniłam kilka islandzkich imion, a teraz wspomnę o tych, które mają ciekawe znaczenia oraz są po prostu dla nas zabawne. Islandzkie imiona zawsze mają jakiś głębszy sens – to nie są puste dźwięki bez znaczenia! 😀

Żeńskie:

  • Björk – brzoza
  • Valdís – martwa bogini
  • Sunneva – dar słońca
  • Jara – bitwa
  • Ásdís – boska wróżka
  • Snælaug – basen śnieżny
  • Álfheiður – jasna jak elf
  • Freyja – bogini miłości i płodności
  • Hrefna – kruk

Męskie:

  • Fannar – zaspa śnieżna
  • Ugluspegill – sowie lustro
  • Arnljótur – brzydki orzeł
  • Björn – niedźwiedź
  • Úlfur – wilk
  • Þangbrandur – miecz z wodorostów
  • Funi – ogień
  • Sindri – ponury
  • Leifur – dziedzic
  • Gunnar – wojownik
  • Nói – ten, który długo żyje
  • Þorsteinn – skała boga piorunów Thora

Ostatnią ciekawostką jest to, że nasz syn na drugie otrzymał islandzkie, wikińskie imię – Ragnar. 🙂

Ragnarek

Upiększ swoje fotografie naszymi presetami! Sprawdź ofertę naszego sklepu!

poprzedni post
Emigracyjne problemy na Islandii.
następny post
Islandia: Seltun – kolorowy obszar geotermalny w Krysuviku (Półwysep Reykjanes).

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Linkedin Youtube Soundcloud

NASZA ISLANDIA

Cała prawda o naszej emigracji Zima na Islandii Plusy i minusy życia na Islandii Reykjavik z dzieckiem Pierwsza podróż do Islandii
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl