Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
  • NASZA RODZINA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachod 📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachodniej części Islandii.

Świetny pomysł na rodzinny spacer, który zajmie około dwóch godzin. Dojazd z Reykjavíku to niecałe półtorej godziny.

Szlak jest dobrze oznakowany i w większości prowadzi po płaskim, przez rozległe pole lawowe, które obecnie jest delikatnie zarośnięte krzewami. Małe schody - w sensie przenośnym i dosłownym -  zaczynają się pod samym kraterem, gdzie właśnie trzeba się zacząć wspinać. Zamontowano łańcuchy, także jest wygodnie. Z małymi dziećmi bardzo ostrożnie, trzeba asekurować, ewentualnie można założyć dziecku uprząż. My z prawie 5-letnim Kajtkiem daliśmy radę. 😉

#Islandia #iceland #westiceland #snæfellsnes #geoislandia
📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie wi 📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie więcej niż 50 km od Reykjavíku i jest jedną z trzech głównych atrakcji najsłynniejszej trasy turystycznej w Islandii, czyli Złotego Kręgu. Uważany jest za jedno z najważniejszych miejsc dziedzictwa kulturowego Islandii oraz symbol unikatowej w skali świata geologii tego kraju.

Fragment nowego wpisu, który właśnie ukazał się na geoislandia.pl 👇

Islandia jest wyspą znajdującą się w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Przez Atlantyk – od bieguna do bieguna – przebiega rozbieżna granica płyt kontynentalnych (płyty Północnoamerykańskiej i Eurazjatyckiej), którą tworzy tzw. Grzbiet Śródatlantycki. Jest to długa na kilkanaście tysięcy kilometrów dolina ograniczona pasmami górskimi, które budowane są przez erupcje podwodnych wulkanów. Jak sama jego nazwa wskazuje, grzbiet ten przebiega po dnie oceanu, jednak właśnie na Islandii wynurza się na jej powierzchnię. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że Islandię buduje plama gorąca, która przy okazji wyniosła ten grzbiet właśnie na powierzchnię wyspy. Dzięki temu przebywając w Þingvellir mamy szansę zobaczyć, jak wygląda grzbiet śródoceaniczny i tym samym suchą stopą pochodzić po dnie oceanu, a także przekonać się, jaki wpływ na życie człowieka oraz oczywiście krajobraz wyspy, ma ta potężna siła pochodząca z wnętrza Ziemi.

#Islandia #parknarodowy #thingvellir #thingvellirnationalpark #southiceland 

@thingvellir_national_park 
@southiceland
Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko geotermalne w Islandii, które znajduje się w Akureyri - naprzeciwko miasta, czyli po drugiej stronie fiordu, tuż przy drodze nr 1. 

Jego nazwa nawiązuje do jednego z największych atutów tego regionu, czyli lasów.

Natomiast sama laguna powstała dzięki przypadkowemu natknięciu się na żyłę wody geotermalnej, podczas budowy nowego tunelu. Był konkurs na to, jak ją wykorzystać i wygrał pomysł budowy kąpieliska.

Uważam, że Akureyri potrzebowało tej atrakcji! Kameralne, zielone, przyjemne miejsce.

Ta sama woda zasila "sekretne" źródło geotermalne na zboczu fiordu - napisałam o nim w pierwszym wpisie na Geoislandii. 😉

#islandia #iceland #akureyri #forestlagoon #skógarböðin
📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jedn 📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jednym z największych jezior w Islandii. Nas oczarowało tak bardzo, że Egilsstaðir - największe miasteczko na wschodzie Islandii, które usytuowane jest właśnie nad tym jeziorem - stało się naszym corocznym miejscem wypoczynkowym. ❤️

P.S. Lagarfljót zamieszkiwane jest przez potwora morskiego Lagarfljótsormurinn, który ostatnio widziany był w 2012 roku.🐉

#Islandia #iceland #easticeland #lagarfljót #geoislandia
📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw gór 📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw górski Vestrahorn to piękna widokowo atrakcja znajdująca się nieopodal miasteczka Höfn na wschodzie Islandii. Jest to jeden z obowiązkowych punktów wśród fotografów odwiedzający Islandię. 

Miejsce to ma dogodną lokalizację, a także sam dojazd, ale dostęp na półwysep jest płatny. 

#Islandia #geoislandia #polacynaislandii #iceland #easticeland
📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lo 📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lodowcowym Breiðamerkurjökull to jedna z największych zimowych atrakcji Islandii i moim zdaniem na miejscu numer 1!

Na geoislandia.pl znajdziesz wpis z opisem całej wycieczki!

👉 wycieczka zorganizowana przez @ice.explorers.is

#Islandia #geoislandia #iceland #icecave #icecaveiceland
📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, 📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, które dziś jest główną atrakcją geoturystyczną fiordu Berufjörður we wschodniej części Islandii.

Kilka lat temu odkryłam je zupełnie przypadkowo, było nieoznakowane i pozbawione turystów. Dziś znajduje się przy nim parking, tablica informacyjna oraz wygodne schodki, którymi można zejść na plażę. 

Turkusowe klify Blábjörg powstały w wyniku erupcji eksplozywnej, która była przyczyną potężnego spływu materiałów piroklastycznych. Ostatecznie uformowały one litą skałę, która nazywa się ignimbryt (lub bardziej opisowo: spieczony tuf).

Atrakcja przy drodze nr 1 - lokalizacja na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #easticeland #geoturystyka #geologia
📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z ocea 📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z oceanu, która przypomina ludziom jakiegoś stwora, jest Hvítserkur na półwyspie Vatnsnes w północno-zachodniej Islandii. Jednak takich obiektów, czyli wyerodowanych dajek wulkanicznych, jest wzdłuż islandzkiego wybrzeża znacznie więcej. Na fotografii jeden z moich ulubionych przykładów, czyli Gatanöf nieopodal miasteczka Húsavík w północno-wschodniej Islandii. Jest to atrakcja, która czasem pojawia się w przewodnikach czy mediach społecznościowych, ale jeszcze nie jest ona jeszcze powszechnie znana turystom. Dojazd technicznie nie jest trudny, ale trzeba wcześniej popatrzeć na mapę. Nie ma żadnego oficjalnego parkingu, tablicy informscyjnej oraz wyraźnej ścieżki, ale spokojnie da się tam trafić. Mapka wkrótce na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #northiceland #gatanöf #húsavík #geoturystyka #geotourism
📍 Krater Búrfell, czyli spacer po wulkanie tuż przy stolicy Islandii. ☺️ Oprócz samego krateru (i fajnych widoków rozpościerających się z niego), ciekawe jest również to, że ścieżka, która do niego prowadzi, wiedzie dobrze zachowanym kanałem lawowym. Trasa fajna dla całej rodziny!

Na geoislandia.pl opis trasy, zdjęcia i mapa!

#Islandia #iceland #búrfell #polacynaislandii #geoturystyka
📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje s 📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje się niedaleko obszaru geotermalnego ze słynnym gejzerem Strokkur. Można je podciągnąć pod atrakcję Złotego Kręgu, ale pozostaje ono tą mniej znaną. Dojazd z gejzeru zajmuje raptem 3 minuty i pomimo tego, że prowadzi on drogą oznaczoną jako górską, to jest możliwy każdym rodzajem samochodu. 😊 

Też widzicie, że jest ono w kształcie serca? 🩷

P.S. Prowizoryczny parking znajduje się kawałek przed źródłem. Na pierwszej fotografii widać na nim nasz zaparkowany samochód. 

#Islandia #polacynaislandii #iceland #goldencircle #hotsprings #geotourism
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
  • NASZA RODZINA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

NASZA ISLANDIA

Koleżanka Brzoza, kolega Niedźwiedź, czyli jakie imiona noszą Islandczycy?

Demi 27 lutego 2023
Demi Published: 14 kwietnia 2020Last Updated on 27 lutego 2023

Tym razem słów kilka na temat islandzkich imion oraz nazwisk. Jaki jest system ich nadawania? Jakie mają nawiązania do tradycji oraz co oznaczają?

Islandzkie nazwiska

Na Islandii prawie w ogóle nie występują nazwiska rodowe, natomiast powszechnie używa się nazwiska patronimiczne (lub rzadziej matronimiczne), czyli takie, które zbudowane są na imieniu ojca (lub matki). Niegdyś patronimiki były powszechnie stosowane w krajach skandynawskich, natomiast dzisiaj wciąż się je używa już tylko na Islandii. Tak więc w krainie lodu i ognia w jednej rodzinie jej członkowie mogą mieć kilka różnych nazwisk. Oto przykład:

Ojciec ma na imię Einar. Ma syna Arnara i córkę Freyę.

Nazwiska dzieci będą zbudowane na imieniu ojca EINAR oraz końcówce odpowiadającej płci dziecka: -SON (syn) i -DÓTTIR (córka).

Arnar nazywa się Einarsson (czyli Arnar, syn Einara), a Freyja Einarsdóttir (czyli Freya, córka Einara).

Bardzo rzadko zdarza się, że używa się nazwiska patronimicznego wraz z matronimicznym. W 99% dziecko otrzymuje nazwisko powstałe z imienia ojca.

Natomiast żona po ślubie nie przyjmuje nazwiska męża. Oczywiście zawsze może zdarzyć się jakiś wyjątek – na przykład wtedy, kiedy kobieta pochodząca z innego kraju pragnie je przyjąć, bo tak robi się w kraju, z którego pochodzi.

Drugie imię

W Polsce w większości przypadków dzieci otrzymują drugie imię, jednak zazwyczaj nie jest ono powszechnie używane w codziennym życiu. Raczej jest tak, że przedstawiamy się pierwszym imieniem i nazwiskiem, tak też się podpisujemy, czy tak jesteśmy wyczytywani w szkole. Na Islandii jest inaczej. Zauważyliśmy, że drugie imię jest praktycznie na równi z pierwszym i nikogo nie dziwi, że osoby przedstawiają się dwoma imionami. Większość skrzynek na listy podpisanych jest właśnie dwoma imionami, a mnie bardzo często nazywają Diana Demi (rzadko wymawiają nazwisko, które jest nawet mniej ważne od dwóch pierwszych imion!). Ja też często przedstawiam się po prostu drugim imieniem i widzę, że jest to dla Islandczyków bardziej naturalne niż dla Polaków, że osoba sobie wybiera imię, którym się przedstawia. Oczywiście są osoby, które mają tylko jedno imię, ale jest to rzadkie. Najczęściej zobaczysz Islandczyka podpisanego np. Helgi Hrafn Gunnarsson.

Bezimienne noworodki

Zauważyliśmy również, że na dzieci, które jeszcze się nie narodziły mówi się bezimiennie. My od momentu, kiedy poznaliśmy płeć naszego dziecka, nazywaliśmy go jego imieniem, do którego rodzina i przyjaciele mieli szansę się przyzwyczaić jeszcze na długo przed jego narodzinami. Na Islandii dzieci nawet szcześcio-, czy ośmiotygodniowe mogą jeszcze nie mieć wybranego imienia (imion). Oczywiście rodzice zazwyczaj robią listę z ulubionymi imionami, ale wybór imienia i oznajmienie go rodzinie oraz przyjaciołom to wielka rzecz, którą zazwyczaj Islandczycy specjalnie celebrują. Nierzadko zdarza się tak, że o imię dziecka jest poznawane dopiero podczas jego chrztu.

A z wyborem imienia zawsze wszystko zależy. Czasem są to po prostu imiona, które się rodzicom spodobały, a czasem jest w tym jakiś głębszy sens. Może tak być, że np. syn dziedziczy po ojcu i tak z pokolenia na pokolenie, czyli pradziadek, dziadek, syn i wnuczek mają jedno i to samo imię (np. wszyscy nazywają się Arnar Arnarsson), a rozróżniać ich można np. po ich drugich imionach. Dziedziczenie imion może też być, co drugie pokolenie – np. dziadek to Arnar Einarsson, syn to Einar Arnarsson, a wnuk to znów Arnar Einarsson. 😀

Komitet ds. imion

Na Islandii istnieje komitet ds. imion, czyli oznacza to tyle, że jeżeli Islandczycy chcą nazwać dziecko jakimś imieniem, to imię to musi być zatwierdzone przez ten komitet. Komitet pilnuje, aby imię pasowało do zasad islandzkiej gramatyki, a także, aby nie było ono krzywdzące i trudne. Ponadto imię musi być dopasowane do płci dziecka. Islandczycy bardzo kultywują swoje tradycje, dlatego też bardzo dużo osób otrzymuje tradycyjne, stare islandzkie imiona.

Jednak to nie jest tak, że na Islandii w ogóle nie występują imiona zagraniczne. Jak najbardziej takie są – albo w formie niezmienionej (np. Alfred, Lena), albo nieco bardziej dostosowane do języka islandzkiego (np. Davíð, Díana, Eðvarð).

W Polsce imiona odmieniamy, np. ‘Jestem Diana.’ ‘Kupiłam Dianie kwiatka.’ ‘Trzeba naprawić telefon Diany.’ Na Islandii też się imiona odmienia, choć czasem jedno odmienione imię może nie być do siebie podobne, oto przykład:

Jest dosyć popularne męskie imię Egill. Egill, kiedy się przedstawia nie powie ‘Jestem Egill’, ale powie ‘Jestem Agli’.

Listę zatwierdzonych islandzkich imion znajdziesz tutaj: Mannanöfn. Jeżeli rodzice chcą nadać imię swojemu dziecku, którego na tej liście nie ma, to muszą złożyć odpowiedni wniosek. Jednak komisja może odrzucić propozycje i tak też się zdarza. Dodatkową ciekawostką jest to, że niektóre imiona mogą zostać nadane tylko na pierwsze lub drugie!

A tutaj kilka przykładów najpopularniejszych imion na Islandii:

Dla dziewczynki:

  • Gudrún
  • Helga
  • Sigríður
  • Ingibjörg
  • Hrafna

Dla chłopczyka:

  • Jón
  • Sigurður
  • Guðmundur
  • Gunnar
  • Magnús

Książka telefoniczna

W islandzkiej książce telefonicznej będziesz szukać osoby nie po nazwisku, a po imieniu (imionach), czyli gdyby ktoś chciał znaleźć do mnie numer telefonu w islandzkiej książce telefonicznej, to nie szukałby mnie pod nazwiskiem Marszewska, a pod moimi imionami Diana – Demi i dalej profesji.

Wszyscy są na ty

Wielokrotnie wspominaliśmy o tym, że na Islandii wszyscy są na ty. Niezależnie od tego, czy jesteś starszy, czy bardziej wykształcony od swojego rozmówcy – zawsze wszyscy będą się do ciebie zwracać po imieniu. Ty również nawet do doktora, prawnika, czy prezydenta zwracasz się na ty. Nam ten zwyczaj bardzo się podoba, bo po prostu jest jakoś tak milej i ludzie nie są bezimienni. W Polsce trudno sobie wyobrazić, aby student do profesora, zwłaszcza wiekowego, zwrócił się na ty – byłoby to bardzo nietaktowne, a student zapewne zostałby nazwany chamem. Jednak na Islandii grzeczniej jest się zwracać do drugiej osoby po imieniu. Każdy jest tak samo ważny – niezależnie od wieku i wykształcenia.

Znaczenie islandzkich imion

Powyżej wymieniłam kilka islandzkich imion, a teraz wspomnę o tych, które mają ciekawe znaczenia oraz są po prostu dla nas zabawne. Islandzkie imiona zawsze mają jakiś głębszy sens – to nie są puste dźwięki bez znaczenia! 😀

Żeńskie:

  • Björk – brzoza
  • Valdís – martwa bogini
  • Sunneva – dar słońca
  • Jara – bitwa
  • Ásdís – boska wróżka
  • Snælaug – basen śnieżny
  • Álfheiður – jasna jak elf
  • Freyja – bogini miłości i płodności
  • Hrefna – kruk

Męskie:

  • Fannar – zaspa śnieżna
  • Ugluspegill – sowie lustro
  • Arnljótur – brzydki orzeł
  • Björn – niedźwiedź
  • Úlfur – wilk
  • Þangbrandur – miecz z wodorostów
  • Funi – ogień
  • Sindri – ponury
  • Leifur – dziedzic
  • Gunnar – wojownik
  • Nói – ten, który długo żyje
  • Þorsteinn – skała boga piorunów Thora

Ostatnią ciekawostką jest to, że nasz syn na drugie otrzymał islandzkie, wikińskie imię – Ragnar. 🙂

Ragnarek

Upiększ swoje fotografie naszymi presetami! Sprawdź ofertę naszego sklepu!

poprzedni post
Emigracyjne problemy na Islandii.
następny post
Odnaleźć się na Islandii. Polacy o adaptacji w islandzkiej rzeczywistości.

Spodoba Ci się również

Plusy i minusy...

27 lutego 2023

Praca na Islandii...

27 lutego 2023

Prawo jazdy na...

27 lutego 2023

Islandia w 3...

24 września 2023

Przeprowadziliśmy się do...

25 września 2023

Jak się przygotować...

13 lutego 2021

KLIMAT I POGODA...

27 lutego 2023

Dookoła Islandii w...

25 września 2023

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Linkedin Youtube Soundcloud

NASZA ISLANDIA

Cała prawda o naszej emigracji Zima na Islandii Plusy i minusy życia na Islandii Reykjavik z dzieckiem Pierwsza podróż do Islandii
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl