Złoty Krąg to najpopularniejsza trasa turystyczna na Islandii. Znajduje się ona stosunkowo blisko Reykjavíku i obejmuje jedne z największych atrakcji turystycznych kraju. Często to właśnie od niej zaczyna się zwiedzanie tego kraju. Jest łatwo osiągalna i komfortowa w zwiedzaniu. Można ją odbyć samodzielnie, wynajmując samochód lub wykupując wycieczkę w lokalnym biurze podróży.
Co to jest Złoty Krąg?
Jeżeli zastanawiasz się nad podróżą do Islandii, to jestem pewna, że wysoko na liście masz zrobienie trasy Złoty Krąg (Golden Circle), która obejmuje takie atrakcje jak Park Narodowy Þingvellir (Thingvellir), gejzer Strokkur oraz wodospad Gullfoss. Te trzy atrakcje są jednymi z największych na Islandii, które każdy turysta chce zobaczyć, podróżując do tego kraju. I nic w tym dziwnego, ponieważ są one naprawdę wyjątkowe i na każdym robią niemałe wrażenie. Nam – mieszkańcom Islandii – te miejsca też się nie nudzą i za każdym razem, kiedy je zwiedzamy, to nie potrafimy się nimi nie zachwycić.
Nazwa Złoty Krąg odnosi się do wodospadu Gullfoss, który w tłumaczeniu z języka islandzkiego oznacza Złoty Wodospad. Jest on jedną z trzech głównych atrakcji tej trasy, jednak tak naprawdę nie tworzą one żadnego kręgu. Dlatego bardzo często do planu trasy tej wycieczki dodaje się przynajmniej jedno inne miejsce, dzięki któremu Złoty Krąg faktycznie zatacza krąg, a co więcej jeszcze bardziej uatrakcyjnia tę podróż.
Oto mapa z zaznaczonymi głównymi atrakcjami Złotego Kręgu z czasem przejazdu z Reykjavíku do najdalszego miejsca tej trasy i z powrotem. Jest czas samego przejazdu, bez uwzględnienia czasu przeznaczonego na zwiedzanie.
Do trasy Złoty Krąg najczęściej dodaje się krater wulkanu Kerið (Kerid), który w środku wypełniony jest szmaragdowym jeziorem. Jednak w tym regionie ciekawych miejsc do zobaczenia jest o wiele więcej. Wycieczkę tę można znacznie wydłużyć, jednak do ilu miejsc podczas niej uda się dotrzeć podczas jednego dnia, oczywiście zależy od wielu czynników.
Na tej mapie została również zaznaczona jedna z głównych atrakcji, którą zalicza się do poszerzonej wersji Złotego Kręgu. W tej wersji faktycznie zatacza się krąg, a przejechanie jej zajmuje w zasadzie tyle samo czasu, co w wersji klasycznej.
Dodatkowo w okolicy znajduje się kilka atrakcji związanych z działalnością człowieka, a także naturalnych, takich jak malownicze wodospady oraz atrakcyjne kąpieliska i gorące źródła, które zachwalają sobie turyści. Są też szlaki spacerowe i górskie oraz możliwość uprawiania sportów ekstremalnych.
Dobrym pomysłem jest również zatrzymanie się w tym regionie na noc lub dwie, ponieważ baza noclegowa jest tutaj wystarczająco rozwinięta, a ponadto niekiedy bardzo atrakcyjna.
Podróżowanie po Złotym Kręgu
Podróżowanie po Złotym Kręgu jest bardzo wygodne. Po pierwsze dlatego, że drogi, którymi się tutaj porusza są utwardzone i w bardzo dobrym stanie, a więc zwykły, mały samochód miejski w zupełności wystarczy. Po drugie infrastruktura turystyczna w tym miejscu jest wyraźnie rozwinięta, a więc jeżeli jest potrzeba skorzystania z toalety, zjedzenia ciepłego posiłku, czy chęć kupienia jakiejś pamiątki, to kilka razy na tej trasie będzie ku temu okazja. I po trzecie odległości pomiędzy atrakcjami nie są duże, a wszystkie znajdują się stosunkowo blisko stolicy Islandii. Łatwo też połączyć wycieczkę po Złotym Kręgu z innymi regionami Islandii – np. turyści nierzadko zakańczają taką podróż na południu Islandii w pobliżu słynnych wodospadów.
Lato kontra zima
Warto pamiętać, że podróżowanie po Islandii latem bardzo się różni od tego podczas zimy, która potrafi sprawiać bardzo niebezpieczne warunki drogowe i pogodowe nawet w najprostszych do zwiedzania regionach kraju. Zimą poleca się wypożyczenie dużego samochodu z napędem na cztery koła oraz zaplanowanie trasy podróży pod długość trwającego zimą dnia. W grudniu ten dzień potrafi trwać zaledwie trzy lub cztery godziny (zobacz: Jak wygląda najkrótszy dzień w roku na Islandii?), a więc to pozwala na bezpieczne odwiedzenie tylko głównych atrakcji Złotego Kręgu. Przed każdą podróżą należy upewnić się warunków, które panują na drogach na stronie road.is.

Złoty Krąg Islandii
Poniżej przedstawiam główne, a także dodatkowe atrakcje, które znajdują się na trasie Złotego Kręgu lub w jej pobliżu. Mam nadzieję, że dzięki moim wskazówkom zorganizujesz najlepszą wersję Złotego Kręgu i zapamiętasz tę fascynującą przygodę na całe życie!
Główne atrakcje Złotego Kręgu
Islandia to idealne miejsce na świecie, aby zobaczyć oraz zrozumieć nieustannie zachodzące na Ziemi procesy geologiczne, które ją kształtują. Na tym stosunkowo niewielkim fragmencie lądu można zobaczyć płyty tektoniczne, wulkany, gejzery, wodospady, lodowce, rzeki, fiordy, czy pola lawowe. Przyciągają one nie tylko geologów oraz innych naukowców, ale również niewyspecjalizowanych turystów, którzy pragną zobaczyć te cuda natury na własne oczy. I większość z tych fenomenalnych obiektów geologicznych można zobaczyć podczas jednodniowej wycieczki właśnie po Złotym Kręgu Islandii.
Park Narodowy Þingvellir
Islandia usytuowana jest na Grzbiecie Śródatlantyckim, czyli grzbiecie znajdującym się w Oceanie Atlantyckim. Grzbiet ten przebiega przez środek Atlantyku od Islandii, którą przecina w połowie, aż po Antarktydę i jest naturalną granicą pomiędzy Ameryką a Europą (jest krawędzią dwóch płyt tektonicznych: północnoamerykańskiej i euroazjatyckiej). Ciągnie się on na około 14,000-15,000 km, swoim kształtem odrobinę przypomina rozciągniętą literę S i formowany jest przez nagromadzony materiał pochodzący z podwodnych erupcji, a także dryfujących płyt, które rozchodzą się od siebie corocznie o około 2 cm. [2] Islandia jest jedynym miejscem na Atlantyku, gdzie ten oceaniczny grzbiet wychodzi na powierzchnię ziemi, co pozwala na jego badania, a także zwiedzanie.
Na powyższej ilustracji zaznaczony jest Grzbiet Śródatlantycki, który przebiega przez środek Islandii – jest to strefa dużej aktywności wulkanicznej. W południowo-zachodniej części zaznaczona jest stolica kraju oraz PN Þingvellir.
Wzdłuż Grzbietu Śródatlantyckiego przebiega dolina ryftowa, czyli obniżenie pomiędzy płytami tektonicznymi, które nieustannie się od siebie oddalają. Jest to tzw. strefa ekspansji, (spreadingu), w której tworzy się nowa skorupa ziemska, a więc można powiedzieć, że Islandia cały czas się rozrasta. I właśnie w tej wyjątkowej dolinie usytuowany jest Park Narodowy Þingvellir, w którym na własne oczy można się przekonać, jak potężna jest energia pochodząca z głębi ziemi. Rozrywa ona Islandię, tworząc na niej wyjątkowe w skali światowej atrakcje geoturystyczne. Powstające szczeliny i uskoki w Þingvellir są jednymi z najbardziej malowniczych widoków w tym parku.
Wąwóz Almannagjá i Hrafnagjá
Najsłynniejszymi uskokami jest wąwóz Almannagjá (Almannagja), który razem z uskokiem Hrafnagjá (Hrafnagja) wyznacza granicę pomiędzy płytą euroazjatycką a północnoamerykańską. Rozchodzą się one od siebie o 2 cm rocznie, a spacer pomiędzy nimi jest wyjątkowym doświadczeniem. Została tu poprowadzona wygodna i bezpieczna ścieżka, która jest najbardziej znaną w całym parku. Almannagjá to wschodnia i wyższa ściana, która wyznacza krawędź płyty północnoamerykańskiej. Ciągnie się ona na 7,7 km, w najszerszym miejscu mierzy 64 m, a wznosi się na wysokość do 40 m. Z kolei Hrafnagjá znajduje się po zachodniej stronie i jest krawędzią płyty euroazjatyckiej. Mierzy ona 11 km długości i 68 m szerokości, a wysoka jest do 30 m.
Przy Almannagjá znajduje się duży parking (P1), wystawa tematyczna, sklep z pamiątkami, toalety, a także duży taras widokowy Hakið (Hakið Visitor Center), z którego rozpościera się malownicza panorama na uskoki, jezioro Þingvallavatn (Thingvallavatn) oraz dalszą okolicę. Jest to najsłynniejsze miejsce w Parku Narodowym Þingvellir. Zatrzymują się tutaj autokary z turystami, którzy wypuszczani są tutaj na parę chwil, by mogli popatrzeć na imponujące krajobrazy, a także przejść się alejką po geologicznej granicy Ameryk i Europy.

Spacer pomiędzy płytami tektonicznymi
Islandzki parlament Alþing
Jednak to miejsce jest również bardzo ważne z historycznego punktu widzenia. W 930 roku powstał tutaj parlament Althing (Alþing), czyli najstarszy i istniejący do dzisiaj parlament na świecie. W Thingvellir Althing gromadził się, aż do 1798 roku, kiedy to został zawieszony, a następnie po kilkudziesięciu latach, w 1844 roku, został przeniesiony do stolicy kraju (mieści się on w budynku Alþingishúsið). [3]
Skała Prawa – Lögberg
Islandzki parlament Althing gromadził się na świeżym powietrzu przy skale Logberg. Było to centralne miejsce obrad mieszkańców wyspy i każdy, kto chciał przemówić musiał na niej stanąć. Każdą obradę rozpoczynał Lögsögumaður, czyli Marszałek Prawa, który miał za zadanie z pamięci recytować ustanowione prawo. Następnymi w kolejności byli Goðarowie, czyli wodzowie oraz parlamentarzyści – þingmennowie – którzy debatowali i rozstrzygali spory. [4] Niestety nie wiadomo, gdzie konkretnie skała ta się znajdowała, ale w miejscu, gdzie prawdopodobnie mogłaby być postawiono tabliczkę z informacją o niej, a także stosunkowo nową platformę widokową.

Miejsce obrad Lögberg
Basen Topienia (Drekkingarhylur)
Drekkingarhylur to głęboki, naturalny basen na rzece Öxará w wąwozie Almannagjá, który w przeszłości był miejscem egzekucji. Do XVIII wieku kobiety, które dopuszczały się różnych przestępstw (najczęściej wspomina się o tych na tle seksualnych) były tutaj pakowane do worów i topione. [5] Drekkingarhylur to bardzo malownicze miejsce, które znajduje się w niedalekiej odległości od parkingu P1.

Drekkingarhylur

Rzeka Öxará
Wodospad Öxarárfoss
Rzeka, którą widzimy spacerując po Þingvellir nazywa się Oxara (Öxará) i wypływa ona, z oddalonego o kilkanaście kilometrów jeziora Myrkavatn. Płynie ona spokojnym biegiem przez rozległe równiny pola lawowego, by wreszcie wkroczyć do wąwozu Almannagjá niewielkim i niezbyt potężnym, jak na islandzkie standardy, wodospadem Oxarafoss (Öxaráfoss).
Wodospad ten spada z wysokiej w tym miejscu na 13 metrów północnoamerykańskiej płyty tektonicznej i choć nie jest wielki, to bardzo malowniczy. Uroku na pewno dodają mu potężne głazy, które szlifowane są przez jego wody. Do Öxaráfoss prowadzi drewniana kładka, a naprzeciw niego znajduje się niewielki taras widokowy wraz z ławeczkami. Przy ładnej pogodzie jest to idealne miejsce na dłuższy odpoczynek, jednak w szczycie sezonu może być to bardzo zatłoczone miejsce, ponieważ Öxaráfoss jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Parku Narodowym Þingvellir.
Według Sagi Sturlunga napisanej w XII i XIII wieku, wodospad Öxaráfoss jest po części stworzony przez człowieka. Podobno setki lat temu, w IX wieku, koryto rzeki zostało przesunięte tak, aby jej czyste wody spadały bliżej miejsca zgromadzeń Althing.
W niedalekiej odległości od Öxaráfoss znajdują się dwa parkingi. Pierwszy z nich (P2) położony jest u jego podnóża, natomiast drugi (P3) powyżej niego, przy drodze nr 35. Obie ścieżki do niego prowadzące są malownicze, jednak my najbardziej lubimy do niego podchodzić z parkingu P2. Główny parking (P1) przy Hakid (Hakið Visitor Center) jest oddalony od wodospadu o 1,730 km, a więc jest to mniej więcej 20 min pieszo. Dojście do wodospadu jest możliwe przez cały rok, aczkolwiek zimą ścieżka do niego prowadząca może być nieprzyjemnie śliska.

Wodospad Öxarárfoss

Öxarárfoss jesienią
Kanion Peningagjá
Uroczym uskokiem w Parku Narodowym Thingvellir jest Peningagja (Peningagjá), na którą również mówi się Flosagja (Flosagjá) oraz Nikulásárgja (Nikulásárgjá). Głęboka na 25 metrów i wypełniona przepiękną, turkusową wodą, która dodatkowo mieni się od wrzucanych do niej przez islandzkich i prawdopodobnie również zagranicznych turystów monet. Podobno jest to jedyne miejsce na Islandii, gdzie faktycznie można wrzucać do wody monety, co ma ponoć przynosić szczęście. Natomiast inna wersja mówi o tym, że wrzucając monetę do wody można zadać pytanie, na które dostanie się odpowiedź ‘tak’ lub ‘nie. Kiedy moneta opadnie na dno i będzie dalej widziana przez wrzucającego ją, to odpowiedź brzmi ‘tak’. Jeżeli wrzucający nie będzie mógł jej dostrzec w głębi wody, to ‘nie’. [7] [8]

Szczelina Flosagjá
Kościół Þingvallakirkja
Kościół Thingvallakirkja (Þingvallakirkja) znajduje się niedaleko szczeliny Peningagja i jest to uroczy, drewniany budynek. Pochodzi on z 1859 roku i został postawiony w miejscu, w którym wybudowano pierwszy w okresie, kiedy Islandia przyjęła chrześcijaństwo. Tak więc Park Narodowy Thingvellir jest ważny nie tylko z geologicznego i historycznego punktu widzenia, ale również religijnego.

Kościół Þingvallakirkja
Letnia rezydencja premiera
Tuż przy kościele znajduje się letnia rezydencja premiera Islandii, która została wybudowana przez Guðjóna Samúelssona – architekra, który również zaprojektował słynne kościoły: Hallgrímskirkja w Reykjavíku oraz Akureyrarkirkja w Akureyri. Rezydencja premiera jest ciekawym projektem ze względu na dziesięciospadowy dach.

Letnia rezydencja premiera
Nurkowanie w szczelinie Silfra lub Davíðsgjá
Natomiast jeżeli interesują Cię bardziej ekstremalne doznania, to w największym na Islandii jeziorze Thingvallavatn (þingvallavatn), nad którym właśnie znajduje się Park Narodowy Thingvellir, można zanurkować z rurką lub butlą w szczelinie Silfra lub Davíðsgjá. Przyjemność ta jednak niemało kosztuje, a trzeba wziąć pod uwagę fakt, że temperatura wody, w której się zanurza, wynosi około 2-4°C. Wierzę jednak, że jest to niezapomniane przeżycie, które długo będzie się wspominać.
Film z drona
Znalazłam piękny film z Parkiem Narodowym Thingvellir z lotu ptaka.
Dodatkowe informacje
📍 Park Narodowy Thingvellir został założony w 1930 roku, a od 2004 widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest jednym z trzech, które zostały utworzone na Islandii i najpopularniejszym wśród turystów. Na oficjalnej stronie Parku można pobrać mapki, które załączam również tutaj:
📍 Parkingi w Parku Narodowym Thingvellir usytuowane są w różnych jego częściach, tak więc jego zwiedzanie można rozpocząć z różnych stron. Największym i najpopularniejszym parkingiem jest P1. Można zwiedzać park podróżując od parkingu do parkingu, jednak przejazd pomiędzy nimi nie przebiega przez park, tylko na około niego. Parkingi te są płatne (płatność jest monitorowana), ale wystarczy zapłacić w jednym miejscu, aby móc się zatrzymać również na wszystkich pozostałych. Po opłaceniu parkingu nie trzeba dodatkowo płacić za toaletę w Hakid. Koszt za parking to 750 ISK i aby uiścić opłatę należy posiadać kartę płatniczą na PIN oraz podać numer rejestracyjny samochodu – warto zrobić sobie zdjęcie tablicy, by zawsze ten numer mieć przy sobie.
📍 Na Park Narodowy Thingvellir warto przeznaczyć przynajmniej 40-60 minut. Oczywiście można wyskoczyć z samochodu tylko na parę chwil, by z tarasu widokowego przy parkingu P1 zrobić pamiątkowe zdjęcia, a także by przejść się stamtąd pomiędzy płytami tektonicznymi, ale zdecydowanie polecam trochę dłuższą eksplorację tego miejsca.
📍 Przy centrum dla zwiedzających Hakid znajduje się wystawa ‘Serce Islandii’, która opowiada o geologii i historii Parku Narodowego Thingvellir. Wstęp dla osoby dorosłej kosztuje 1000 ISK.
📍 Na terenie Parku znajdują się dwa pola kempingowe – Vatnskot, które jest ulokowane na opuszczonej farmie przy brzegu jeziora Thingvallavatn oraz bardziej znany i większy Leirar, który podzielony jest na cztery mniejsze pola. Więcej informacji tutaj: Pola kempingowe w Thingvellir.
Oficjalna strona parku: Park Narodowy Thingvellir
Obszar Geotermalny Geysir
Dzięki silnemu wulkanizmowi na Islandii możemy na niej zobaczyć również mniejsze i większe pola geotermalne. Najciekawszymi na nich elementami są gorące źródła, wśród których najbardziej pożądanymi przez turystów są gejzery.
Spektakularnym miejscem na trasie Złotego Kręgu jest najsłynniejsze pole geotermalne na Islandii (Obszar Geotermalny Geysir), które znajduje się w dolinie Haukadalur. To właśnie na nim znajdują się słynne, islandzkie gejzery, którego wybuch jednego z nich można zobaczyć na własne oczy, gdy się tam przebywa.
Ponadto w dolinie Haukadalur jest jeszcze kilka mniejszych gorących źródeł, fumaroli, błotnych źródełek, wokół których wytrącają się kolorowe osady (żółte – siarkowe, zielone – miedzi, czerwone – żelaza), które dodają jeszcze większego uroku temu miejscu. Ponad Obszarem Geotermalnym Geysir znajduje się wzgórze Laugarfjall, na które warto się wdrapać po piękny widok na cały ten jakże atrakcyjny region.

Dolina Haukadalur

U podnóża wzgórza Laugarfjall
Gejzer Strokkur
Strokkur to nazwa gejzeru, który w obecnych czasach jest gwiazdą Obszaru Geotermalnego Geysir. Wybucha on w miarę regularnie, średnio, co 6-10 minut, wysokim, najczęściej na 15-30 metrów, słupem wody do góry. Jego wybuchy raz są naprawdę potężne, a raz dosyć skromne, jednak zawsze są one zjawiskowe. Natury oczywiście nigdy nie da się przewidzieć, dlatego jeżeli pierwszy wybuch nie będzie zbyt wysoki, warto poczekać chwilę dłużej na kolejne.
Turyści tłumnie gromadzą się przy krawędzi Strokkura i jest to dobry pomysł, aby móc się przyjrzeć wybuchowi z bliska. Jednak jeżeli chce się zrobić wybuchającemu gejzerowi fotografię w jego całej okazałości, to warto się od niego kawałek oddalić – najlepiej kilka kroków do góry w stronę wzgórza Laugarfjall.
Gejzer Geysir
Nieopodal Strokkura znajduje się gejzer, który jest odpowiedzialny za rozsławienie całego tego obszaru geotermalnego. Jest to gejzer, który dumnie nosi nazwę Geysir, od której wzięła się nazwa na pozostałe na całym świecie gorące źródła tego typu. Z kolei słowo geysir, które określa ten typ gorącego źródła pochodzi od czasownika gjósa, co oznacza: wybuchać.
Pierwsze wzmianki o Geysirze pochodzą z XIII wieku, kiedy pojawił się on po silnym trzęsieniu ziemi. Wybuchał on bardzo wysokim słupem wody na kilkadziesiąt, a nawet i ponad sto kilkadziesiąt metrów do góry. I to był ten pierwszy słynny gejzer na Islandii oraz Europie, który tak bardzo wszyscy chcieli zobaczyć. Jednak z początkiem XX wieku gejzer ten ucichł, ale wciąż, od czasu do czasu, daje o sobie znać nieoczekiwanym wybuchem. W 2000 roku po silnym trzęsieniu ziemi znów na chwilę się obudził, jednak jego wybuchy były na raptem kilka metrów wysokości.
Tak więc wszystko zaczęło się od gejzera Geysira, który obecnie jest odpoczywającym staruszkiem, natomiast aktywnym jest wspomniany powyżej gejzer Strokkur, któremu zawdzięczamy dziś wspaniałe spektakle.

Gejzer Geysir
Gorące źródło Blesi
Jednak oprócz imponującego gejzera Strokkur oraz starego, śpiącego Geysira jest tu kilka innych gorących źródeł, na które warto chociaż zwrócić uwagę. Bardzo atrakcyjnym pod względem wizualnym jest gorące źródło o nazwie Blesi. Jest on podzielony na dwa oczka – północne jest w przepięknym kolorze głęboko nasyconego błękitu, podobnego do wód Błękitnej Laguny. Z kolei drugie, południowe oczko jest pozbawione tego koloru, ale jest wypełnione wodą o niezwyklej przejrzystości.

Gejzer Blesi
Gorące źródło Konungshver
Nieopodal źródła Blesi znajduje się kolejne o nazwie Konungshver (Królewskie Gorące Źródło). Zostało nazwane na cześć duńskiego króla Krystiana IX, który odwiedził gejzer Geysir w 1874 roku. Konungshver wówczas jeszcze nie istniało, lecz pojawiło się ono dopiero po około dwudziestu latach od wizyty króla. Konungshver zachwyca swoim kolorem, który za każdym razem, kiedy je odwiedzamy jest odrobinę inny.

Gejzer Konungshver
Dodatkowe informacje
📍 Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się bezpłatny parking, stacja benzynowa, restauracja, sklep z pamiątkami i toalety. Jest to miejsce z rozwiniętą infrastrukturą turystyczną.
📍 Nie płaci się tutaj żadnej opłaty, aby wejść na teren pola geotermalnego.
Wodospad Gullfoss
Wodospad Gullfoss, czyli w tłumaczeniu Złoty Wodospad (gull – złoto, foss – wodospad) to jeden z najsłynniejszych wodospadów na Islandii, który jest również najdalej oddalonym punktem Złotego Kręgu.
Od wodospadu Gullfoss wzięła się nazwa dla trasy Złotego Kręgu, jednak nie do końca wiadomo, dlaczego on sam został nazwany złotym. Teorii na to jest kilka, a jedna z nich mówi o tym, że zasilająca go rzeka Hvita (Hvítá), która sama w tłumaczeniu oznacza Białą Rzekę, w słońcu mieni się na złoto, ponieważ jest lekko zabarwiona na kolor brązowy, który pochodzi od osadów lodowcowych. Hvítá wypływa z jeziora lodowcowego Hvítárvatn, leżącego u podnóża lodowca Langjökull, który jest widoczny gołym okiem z terenu wodospadu (należy patrzeć na północ).
Złoty wodospad Gullfoss ma 32 m wysokości i składa się z dwóch kaskad. Pierwsza z nich mierzy 11 m, a druga 21 m. Latem przepływa przez niego średnio 141 metrów sześciennych wody na sekundę, natomiast zimą jest to 80 metrów sześciennych wody na sekundę.

Gullfoss jest bardzo przyjemnym wodospadem do zwiedzania, a główna ścieżka spacerowa prowadzi do samych jego krawędzi. Latem wodospad jest raczej łatwo osiągalny, chociaż ścieżka przy nim może być czasem delikatnie błotnista. Natomiast zimą, przy dużym oblodzeniu i złych warunkach jest ona zamykana. Wówczas podziwiać wodospad można tylko z szerokiego placyku, który znajduje się naprzeciwko niego, bądź z górnej trasy spacerowej, która jednak ostatnio (sierpień 2020) była zamknięta z racji przebudowy.
Dodatkowe informacje
📍 Na rzece Hvítá organizowane są raftingi o niezbyt trudnym poziomie. Wystarczy podstawowa umiejętność wiosłowania, aby zapisać się na taką dodatkową wycieczkę. Minimalny wiek to 11 lat.
📍 Parkingów przy wodospadzie Gullfoss jest dwa i oba są darmowe. Główny znajduje się powyżej wodospadu przy drodze nr 35. Znajduje się przy nim sklep z pamiątkami, restauracja oraz toalety.
📍 Warto być przygotowanym na to, że unosząca się z potężnych rozprysków woda może zawilgocić ubranie i aparat.
Dodatkowe atrakcje Złotego Kręgu
Wodospad Gullfoss jest ostatnim miejscem, które należy do oficjalnej wersji trasy Złoty Krąg, jednak rzadko turyści zakańczają na nim swoją podróż po tym regionie. Miejscem, które wraz z Parkiem Narodowym Thingvellir, Obszarem Geotermalnym Geysir oraz Wodospadem Gullfoss jest najczęściej odwiedzanym, jest jezioro kraterowe Kerid (Kerið). Jednak poza nim są jeszcze malownicze wodospady, ciekawe kąpieliska i gorące źródła, liczne szlaki sspacerowe i trekkingowe, a także kilka atrakcji związanych z działalnością człowieka.
Krater Kerið
Jezioro kraterowe Kerid jest najłatwiej osiągalnym jeziorem tego typu na Islandii, ponieważ znajduje się stosunkowo blisko Reykjavíku, nieopodal jednej z głównych dróg i w rejonie najpopularniejszej trasy turystycznej na Islandii, czyli Złotego Kręgu. Nie zawsze jest to miejsce uwzględniane w planach podróży, jednak naprawdę warto je odwiedzić, zwłaszcza, że podobne tego typu znajduje się daleko na północy kraju, czy w głębi kraju, która nie jest tak łatwo dostępna.
Jezioro kraterowe Kerid należy do dużego systemu wulkanicznego Grimsnes (Grímsnes). Powstał on mniej więcej 6,500 lat, jest w owalnym kształcie, którego rozmiary to 170 m x 270 m, a jego głębokość to, aż 55 m. Uważa się, że Kerid w przeszłości był wulkanem stożkowym i kiedy po erupcji wyczerpały się jego rezerwy magmy, jego stożek zapadł się do pustej komory magmowej.
Wody, które wypełniają jezioro krasterowe Kerid są w przepięknym i bardzo oryginalnym, akwamarynowym kolorze, któr zawdzięcza rozpuszczającym się w niej minerałom. Podobnie jego zbocza również są w charakterystycznym, ciemnoczerwonym kolorze, który pochodzi od żelaza. Żywe kolory mówią nam o tym, jak stosunkowo młoda jest to forma geologiczna.
Wokół krateru została poprowadzona ścieżka spacerowa, którą przeszłam całą będąc w ósmym miesiącu ciąży, tak więc raczej nie należy do tych trudnych. Widoki dookoła są piękne, dosyć jałowe, jednak gdzieniegdzie znajduje się trochę lasów.
Oddzielny artykuł: Jezioro kraterowe Kerid.
Wodospady przy Złotym Kręgu
Wodospad Þórufoss
Wodospad Þórufoss jest dla mnie zawsze pierwszym przystankiem w podróży po Złotym Kręgu. Nie znajduje się on przy głównej drodze tej trasy, ale też niedaleko niej, dlatego zjazd na ten wodospad nie zajmuje dużo czasu.
Wyjeżdżając z Mosfellsbær, na rondzie z baranami (takie figury) skręcamy na Þingvellir. Jedziemy drogą #36 i po kilkunastu minutach skręcamy na drogę #48, która prowadzi na Hvalfjordur (Hvalfjörður). Jeszcze kilka minut i po prawej stronie zjeżdżamy na parking przy wodospadzie Þórufoss. Wodospad ten jest naszym pierwszym przystankiem, jednak nie jest on widoczny z drogi. Natomiast będzie widoczny drogowskaz i parking, tak więc bez problemu zatrzymamy się we właściwym miejscu.
Do wodospadu Þórufoss prowadzi utwardzona droga. Jedzie się wygodnie i szybko. Aby podejść do wodospadu trzeba zejść kawałek w dół. Jest odrobinę stromo, ale nic trudnego. Przyjemne zejście na łąkę nad rzeką. Kiedy znajdziemy się na dole, to po prawej stronie zauważymy uroczy wodospad, który dla nas jest najpiękniejszym wodospadem poza szlakiem. Warto poświęcić temu miejscu przynajmniej około 20 minut.
Wodospad Faxi
Jeżeli chce się dotrzeć do wodospadu Faxi, to z wodospadu Gullfoss należy kierować się na południe i droga #35, po 20 minutach jazdy, do tego mniej znanego wodospadu doprowadzi. Wodospad ten znajduje się na rzece Tungufljót, która obfituje w łososie i nierzadko można tutaj spotkać rybaków.
Spadek wody wodospadu Faxi to jedyne 7 metrów, natomiast wodospad ten jest szeroki na 80 metrów. Można podejść blisko wody i przy ładnej pogodzie jest to doskonałe miejsce na relaks. Przy wodospadzie znajduje się restauracja Vid Faxa.
Wodospad Brúarfoss
Nieco trudniejszy do dotarcia jest wodospad Brúarfoss, który charakteryzuje się przepięknym błękitno-mlecznym kolorem wody, która pochodzi z lodowca Langjökull. Podczas trekkingu mija się dwa mniejsze wodospady – Hlauptungufoss oraz Miðfoss.
Nazwa wodospadu – Brúarfoss – w języku islandzkim oznacza Wodospad Mostu i nawiązuje do drewnianego mostu, który został ponad nim. Wodospad nie jest duży, ale wystarczająco malowniczy dla osób, które lubią dłuższe piesze wędrówki.
Parking, z którego rozpoczyna się wędrówkę do wodospadu w Google Maps jest oznaczony pod nazwą Bruarfoss Waterfall Official Parking, znajduje się przy drodze #37 i oddalony jest od Obszaru Geotermalnego Geysir o 16 km. Trasa do niego zajmuje około 2-3 godzin w dwie strony i w sumie do przejścia jest około 7 km (stara trasa, która była dużo krótsza, została zamknięta przez właściciela ziemi).
Kąpieliska i gorące źródła
W regionie Złotego Kręgu znajdują się mniej znane od słynnej Błękitnej Laguny kąpieliska oraz gorące źródła, które nierzadko są odwiedzane przy okazji zwiedzania najsłynniejszej trasy turystycznej na Islandii.
Laugarvatn Fontana – kąpielisko to znajduje się przy zachodnim brzegu jeziora Laugarvatn w połowie drogi między Parkiem Narodowym Thingvellir, a gejzerami w Haukadalur. Znajdują się tutaj trzy baseny na świeżym powietrzu oraz trzy łaźnie parowe. Można również zanurzyć się w chłodnych wodach jeziora.
Secret Lagoon – Ukryta laguna w wiosce Flúðir nie jest już tak mało znaną atrakcją, jak niegdyś, ale trudno się dziwić, ponieważ znajduje się w dogodnym dla zwiedzających atrakcje Złotego Kręgu miejscu. Secret Lagoon to tylko jeden basen, ale utrzymany w bardzo inslandzkim stylu. Temperatura wody w nim oscyluje wokół 38-40°C.
Hrunalaug – również w wiosce Flúðir znajduje się pewne urocze gorące źródło, które nazywa się Hrunalaug. To naturalne, lecz obudowane przez człowieka ponad sto lat temu gorące źródło, znajduje się na terenie prywatnym i prosi się, aby je szanować i nie pozostawiać po sobie żadnych śladów. Wody Hrunalaug są przyjemnie ciepłe przez cały rok i na pewno jest to ciekawe miejsce do odpoczynku, jednak na mapie Islandii takich naturalnych i bardziej imponujących gorących źródeł znajdzie się więcej. Jednak to znajduje się najbliżej trasy Złoty Krąg.
Niekiedy również wycieczka Złoty Krąg poszerzana jest również o wizytę w najsłynniejszym islandzkim kąpielisku, czyli Błękitną Lagunę. Wówczas taka wycieczka zajmie kilkanaście godzin, a więc będzie to bardzo intensywny dzień. Moim zdaniem, jeżeli ma się możliwość, to lepiej zrezygnować z tak napiętego planu podróży i podzielić te atrakcje na przynajmniej dwa dni. Jednego dnia skoncentrować się na regionie Złotego Kręgu, a drugiego odwiedzić wymarzoną Błękitną Lagunę, a przy okazji kilka innych – również bardzo ciekawych – atrakcji turystycznych, które znajdują się na Półwyspie Reykjanes.

Błękitna Laguna
Szklarnia pomidorów Friðheimar
Miejscem niezwykle oryginalnym, które często odwiedzane jest podczas objazdówki po Złotym Kręgu jest szklarnia pomidorów Friðheimar. W szklarni znajduje się restauracja, w której można zjeść najwspanialsze na Islandii pomidorowe dania. Oprócz klasycznych takich jak zupa pomidorowa, czy ravioli z pomidorami, można spróbować nawet… lodów pomidorowych i popić je pomidorowym piwem! Czy nie brzmi na tyle dziwnie i intrygująco, by nie zatrzymać się tam na kilka dłuższych chwil?
Przed wizytą warto skontaktować się ze szklarnią. Więcej informacji: Fridheimar
Biskupstwo Skálholt
Skálholt (Skálholt), to jedno z najważniejszych, z historycznego punktu widzenia, miejsc na mapie Islandii. Była to stolica biskupia, szkoła, siedziba nauki i administracji przez ponad 700 lat oraz miejsce pielgrzymek w średniowieczu. [9] Dziś jest to niewielka osada z kilkoma domami i dominującym potężnym kościołem, który jest dziesiątym budynkiem powstałym w miejscu pierwszego w XI wieku.
Kanion Brúarhlöð
Do kanionu Bruarhloð (Brúarhlöð) dojechać można drogą #30, która przebiega pomiędzy gejzerami Złotego Kręgu, a wsią Fludir. Należy zatrzymać się przy moście ponad rzeką Olufsa (Ölfusá) po wschodniej stronie brzegu. Znajduje się tam parking, z którego można kawałek bliżej podejść do kanionu. Ciekawostką jest to, że obecny most jest trzecim tutaj postawionym, ponieważ dwa poprzednie zostały pochłonięte podczas potężnych powodzi. [10]
Kamieniołom Seyðishólar
Kilka minut od jeziora kraterowego Kerid znajduje się gromada kraterów Seydisholar (Seyðishólar), które służą za kamieniołom. [11] Pozyskiwany jest stąd materiał do prac budowlanych w południowej części Islandii. Kiedy jest się w tym miejscu po godzinach pracy, można go zwiedzić, ponieważ jego kolory są obłędne. Jest to też bardzo ciekawe miejsce na tło różnych sesji zdjęciowych.

Kamieniołom Seydisholar
Podobne miejsce znajduje się na obrzeżach Reykjaviku, przy drodze #1 w stronę Hveragerði i są to czerwone pseudokratery Rauðhólar.

Pseudokratery Rauðhólar
Złoty Krąg z biurem podróży
Jeżeli nie masz możliwości samodzielnego zwiedzenia atrakcji Złotego Kręgu, to możesz skorzystać z usług jednego z wielu biur podróży na Islandii, które mają taką wycieczkę w swojej ofercie. Warto przeanalizować programy wycieczek po Złotym Kręgu, ponieważ mogą być one w różnych wariantach. Zazwyczaj wszystkie biura podróży oferują Park Narodowy Þingvellir, gejzer Strokkur i wodospad Gullfoss. Często również wraz z kraterem Kerið i/lub szklarnią Friðheimar, jednak wtedy najczęściej jest to wycieczka nieco droższa. Wariantów jest naprawdę dużo i nie tylko pod względem ilości odwiedzanych miejsc, ale również przeznaczanego na konkretne atrakcje czasu.
Ponadto wiele biur podróży oferuje wycieczkę Złoty Krąg z odwiedzeniem i przeżyciem jeszcze bardziej unikatowych miejsc. Zimą można wykupić ją wraz z polowaniem na zorzę polarną, a przez cały rok np. z wizytą w bardziej lub mniej znanym kąpielisku (np. Blue Lagoon, Laugarvatn Fontana, czy Secret Lagoon).
Wycieczka Złoty Krąg może być wykupiona wraz z:
- Rejsem na wieloryby
- Wizytą w jednym z kąpielisk (np. Blue Lagoon, Secret Lagoon, Laugarvatn Fontana)
- Przejażdżką na skuterach śnieżnych
- Odwiedzeniem w jaskini lodowej
- Przejażdżką na islandzkich koniach
- Wycieczką ATV
- Snorkeling w szczelinie Silfra
- Obserwacją maskonurów
Wybranie wycieczki z biurem podróży jest też dobrym pomysłem, kiedy zdecydujesz się na zwiedzanie tego kraju podczas sezonu zimowego, a nie masz doświadczenia w prowadzeniu samochodu w trudniejszych, zimowych warunkach. Zima wymaga od kierowcy znacznie ostrożniejszej i zwinniejszej jazdy samochodem i pomimo tego, że drogi Złotego Kręgu są utwardzone i w dobrej kondycji, to w tym okresie poleca się podróżowanie większym, z napędem na cztery koła samochodem.
Wycieczka po Złotym Kręgu w biurach podróży w swojej nazwie ma zazwyczaj jej angielską nazwę, Golden Circle, więc pod tym hasłem możesz jej szukać. Są one najchętniej wykupywanymi na Islandii i w zależności od biura, miejsc i dodatkowych atrakcji w programie, a także sezonu, kosztują w okolicach 7,000 – 13,000 tysięcy islandzkich koron.
Wielokrotnie podróżowaliśmy z różnymi islandzkimi biurami podróży i za każdym razem byliśmy bardzo zadowoleni. Zazwyczaj podróżuje się dużym i komfortowym autokarem, który na pokładzie ma darmowy dostęp do Wi-Fi, a przede wszystkim pilota wycieczki, który dzieli się swoją wiedzą na temat odwiedzanych miejsc. Jeżeli nie możesz się zdecydować na konkretne biuro podróży lub masz wątpliwości, to warto poczytać opinie innych turystów na różnych zagranicznych portalach, a także grupach facebookowych.
My do tej pory skorzystaliśmy z usług Reykjavik Excursions oraz Guide To Iceland i jak najbardziej możemy te biura polecić.
Lista islandzkich biur podróży, które mają w swojej ofercie wycieczki po atrakcjach Złotego Kręgu:
- Reykjavík Sightseeing (od 8,490 ISK)
- Arctic Adventures (od 8,999 ISK)
- Reykjavík Excursions (od 7,599 ISK)
- Extreme Iceland (od 6,890 ISK)
- BusTravel Iceland (od 9,390 ISK)
Mapa złotego kręgu
Poniżej załączam mapę z zaznaczonymi atrakcjami na trasie Złotego Kręgu. Fioletowe pinezki to główne atrakcje tej trasy, a żółte dodatkowe.
Tak jak widzisz, atrakcje Złotego Kręgu są przynajmniej imponujące i trudno się dziwić, że są tak chętnie odwiedzane przez turystów. Zachwycają, są łatwo osiągalne i dostarczają niezapomnianych wrażeń. Zanim wybierzesz się w najpopularniejszą na Islandii trasę turystyczną, spędź kilka dłuższych chwil nad mapą i biorąc pod uwagę nasz przewodnik, stwórz najlepszą wersję Złotego Kręgu dla siebie! A później, koniecznie podziel się z nami, jak było! 🙂
Źródło:
[1] The Glorious Geology of Iceland’s Golden Circle Book by Ágúst Guðmundsson
[2] Living Earth, Ari Trausti Guðmundsson
[3] https://pl.wikipedia.org/wiki/Althing
[4] https://icelandmag.is/article/9-essential-things-know-about-thingvellir-national-park
[5] https://icelandroadguide.com/items/drekkingarhylur/
[6] https://hiticeland.com/places_and_photos_from_iceland/öxarárfoss-waterfall
[7] https://guidetoiceland.is/connect-with-locals/regina/the-golden-circle-tour-in-iceland#skalholt-cathedral
[8] https://www.guide.is/places/detail/flosagja-river-natural-wonders-selfoss-south-iceland
[9] https://www.skalholt.is/home
[10] https://www.visitanycity.com/places/detail/bruarhlod-br-arhl-canyon
[11] https://blog.parrikar.com/2020/05/27/seydisholar/
Wciąż tu jesteś? To chyba znaczy, że spodobała Ci się nasza praca! Będzie nam jeszcze milej, kiedy dasz nam o tym znać! 👉 Może zostawisz komentarz? Możesz anonimowo! Dla nas to naprawdę wiele znaczy! 👉 Może dołączysz do naszego instagramowego świata, w którym jesteśmy każdego dnia? 👉 Może polubisz nasz fanpage, gdzie dajemy znać o każdej nowej publikacji? 👉 Może zasubskrybujesz nasz kanał na YouTube, gdzie wrzucamy pozytywne vlogi? 👉 Może dołączysz do naszego newslettera? Warto, bo wysyłamy prezenty! Pozostańmy w kontakcie! Nasz Mały Świat tworzymy razem!
2 komentarze
Zastanawiam się w jakich miejscacj zaplanowac noclegi zwiedzając Złoty Krąg.
Cześć! W zależności, gdzie w którą stronę po Złotym Kręgu zamierzasz jechać. Jak długo chcesz zwiedzać Złoty Krąg? Złoty Krąg to najczęściej jednodniowa wycieczka z Reykjaviku, czyli można mieć bazę w stolicy.