Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorą 📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorące źródło, ale naturalnie wyżłobiony przez erozję morską basen w czarnej lawie na południowo-zachodnim wybrzeżu Reykjanes. 💦

#Islandia #geoturystyka #iceland #icelandphotography #icelandicnature #geotourism
📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na p 📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na południowym wschodzie Islandii. Super przystanek w podróży dookoła wyspy, ale trasa nie należy do najłatwiejszych. Bywa stromo, ślisko i przepaściście, i trzeba przejść przez rzekę. Widoki fenomenalne, atrakcyjność trasy 10/10. Na hiking należy poświęcić przynajmniej 2 godziny. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #przewodnik #geoislandia #geoturystyka #iceland #hikingiceland #geotourism #hiking
Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? Tak, Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? 

Tak, to wciąż Islandia i obszar znanego miejsca turystycznego, choć z nieco innej strony.

Oto fragment niepozornego wybrzeża Vatnsfell, które ciągnie się na północ od Valahnúkur na południowo-zachodnim krańcu półwyspu Reykjanes.

Te jasne warstwy to złoża tufu i lapilli, czyli drobnoziarnistej tefry, która jest pozostałością bo dwóch, stożkach tufowych powstałych w wyniku eksplozywnej erupcji, która miała miejsce w oceanie w 1210 roku - czyli na początku kilkudziesięcioletniego epizodu tektoniczno-wulkanicznego "Reykjanes Fires".

Tak więc jest to idealny i łatwo dostępny przykład struktury wewnętrznej stożka tufowego.

Znana skała wystająca z oceanu (którą widać w oddali na zdjęciu), jest prawdopodobnie pozostałością - już mocno zerodowaną - po tejże erupcji.

To tylko jeden "sekret" tego wybrzeża. Innym razem, przy okazji innego zdjęcia, odsłonię kolejny. 🙂

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #geologia #turystykageologiczna #podróże #iceland #reykjanes #geopark
Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadp Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadprogramowo, zimą stają się celami podróży. 😀

#Islandia #geoislandia #iceland #winteriniceland #crater #geoturystyka #podróże #grábrók #borgarfjörður #westiceland
Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół tro Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół trolla, który jest opiekunem półwyspu Snæfellsnes.

Pomnik znajduje się w miejscowości Arnarstapi w połowie znanego szlaku spacerowego wzdłuż skalistego wybrzeża.

#Islandia #polacynaislandii #podróże #polacywpodróży #blogpodrozniczy #iceland #traveliceland #snaefellsnes #arnarstapi
Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, odwiedziliśmy tunel lawowy Raufarhólshellir. Powstał on 5000 lat temu i spacerując w nim możemy zobaczyć efekty erupcji wulkanicznej od środka. Tu mamy do czynienia z erupcją szczelinową Leitahraun, która utworzyła również znane na obrzeżach Reykjavíku czerwone pseudokratery Rauðhólar.

Tego typu tuneli lawowych jest w Islandii bardzo dużo, a kilka z nich zostało udostępnionych turystycznie. Można je zwiedzać wraz z przewodnikiem, co daje ciekawą lekcję geologii.

Raufarhólshellir fantastycznie jest odwiedzić zimą, kiedy tworzą się takie śmieszne lodowe rzeźby! 

Tunel ten znajduje się na półwyspie Reykjanes, tak więc w bardzo dogodnej dla turystów lokalizacji. Z Reykjavíku jest to około pół godziny jazdy samochodem.

Polecam! 😉

#Islandia #geoislandia #podróże #iceland #geotourism  #traveliceland #winteriniceland #raufarhólshellir #reykjanes
Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Snæfellsnes, która określana jest jego symbolem. Wczoraj był to nasz ostatni punkt na trasie, do którego dotarliśmy tuż przed zachodem słońca. 

#Islandia #polacynaislandii #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #icelandroadtrip #icelandwinter #snaefellsnes
Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średn Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średnim SUVem 4x4 po śliskiej nawierzchni drogi pokrytej twardym lodem mając tylko 4 godziny dziennego światła w ciągu doby i ponad 400 km do przejechania.

Naleśniki z soczewicą, tosty z koncentratem pomidorowym, serem i ogórkiem kiszonym, wodorosty, jabłka, banany i marchewki, dwie różne herbaty, kawa i woda.

Zatrzymaliśmy się przy czterech atrakcjach i pominęliśmy przynajmniej siedem, które latem byśmy jeszcze dodali.

Ale sama jazda po ośnieżonym półwyspie u podnóża majestatycznego lodowca mogłaby być jedyną atrakcją tego dnia! 😍 Tak, zimą też jest magicznie, choć dla mnie i tak trzeba najpierw latem! 😊

📸 Pierwsza fotka z naszych mini zimowych wojaży z Mateuszem. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #blogpodrozniczy #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #traveliceland #icelandroadtrip #winteriniceland #icelandinwinter #winter #januaryiniceland
Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver, które jest jednym z pięciu znajdujących się na terenie wysokotemperaturowego obszaru geotermalnego Krýsuvík. 

Nie prowadzi do niego żadna droga dojazdowa, a pieszy szlak, który jednak długi nie jest, bo wynosi około półtora kilometra. W dwie strony plus zwiedzanie atrakcji na miejscu zajmuje około godziny. Szlak rozpoczyna się przy jeziorze Grænavatn na półwyspie Reykjanes. 

W Austurengjahver zobaczyć można olbrzymich rozmiarów parujące gorące źródło, a także błotniste kałuże i fumarole. Minerały, które rozpoznano na polu geotermalnym, to m.in. rzadki, niebiesko-zielony lignit oraz ciemniejszy kowelin. 

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #iceland #traveliceland #visiticeland #icelandtrip #icelandgeology #geothermalsprings #geotourism #reykjanes
Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią law Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią lawową usytuowaną u podnóża lodowca Snæfellsjökull na półwyspie Snæfellsnes. Jest ona wyjątkowa pod względem akustycznym i właśnie z tego powodu jest ona szerzej znana turystom. Obowiązkowy przystanek podczas podróży górską drogą F570!

Uważa się, że jaskinia ta jest znana od wieków, a mówić nam mają o tym m.in. wyryte w skale imiona XVIII-wiecznych podróżników, Eggerta Ólafssona i Bjarniego Pálssona. Ponadto według legendy jaskinia Sönghellir była schronieniem dla legendarnego osadnika Bárðura Snæfellsása (oraz jego rodziny), który pojawił się na tym obszarze w IX wieku. Bárður był ponoć pół-trollem, pół-człowiekiem, a dziś, jako opiekuńczy duch czuwa nad półwysep i lodowcem. W Arnarstapi znajduje się jego pomnik, który jest symbolem tej miejscowości.

📌 Dojazd i mapa na blogu: geoislandia.pl 

#Islandia #geoislandia #podróże #polacynaislandii #geoturystyka #geotourism #iceland #traveliceland #icelandphotography #icelandicnature #icelandtrip  #sönghellir
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

ISLANDIA: WRZESIEŃ

Demi Mae 6 września 2017
Demi Mae 6 września 2017

Zastanawiasz się nad urlopem we wrześniu na Islandii? Jaka jest pogoda, co można zobaczyć i czy w ogóle warto wybierać się na daleką północ Europy w tym miesiącu? Zapraszamy na przegląd wrześniowej Islandii!

Pogoda

Islandzka jesień nadchodzi wielkimi krokami. Przed nami sztormy, czyli porywiste wiatry i ulewne deszcze, ale także ostatnie ciepłe promyki słońca oraz wspaniała przyroda, która nabiera żółtych, pomarańczowych i czerwonych odcieni. Wrzesień to końcówka islandzkiego lata, kiedy czuć, że zima jest już blisko. Dni potrafią być piękne – słoneczne, ale trzeba być również przygotowanym na deszcze, wichury i przymrozki. Na Islandii można doświadczyć każdej możliwej pogody niezależnie od pory roku, więc zawsze miejcie przy sobie czapki, rękawiczki i okulary przeciwsłoneczne! 🙂

Dane pogodowe z Reykjaviku
– Średnia temperatura powietrza za dnia to 10 stopni Celsjusza;
– Średnia temperatura powietrza w nocy to 7 stopni Celsjusza;
– Długość dnia 1 września wynosi 14 godzin i 32 minuty (wschód słońca: 06:10, zachód słońca: 20:42);
– Długość dnia 30 września wynosi 11 godzin i 25 minuty (wschód słońca: 07:34, zachód słońca: 18:59).

Zorze polarne

Mało turystów zdaje sobie sprawę, że już we wrześniu (a nawet w sierpniu) jest duża szansa na zobaczenie zorzy polarnej na Islandii! Właśnie teraz zaczyna się na nie sezon, więc warto nocami wychodzić na długie spacery.

Réttir

fot. Mirosław Tran

Każdego roku z początkiem września rozpoczyna się okres spędu owiec. Większość farmerów wypuszcza na lato swoje owce, by te mogły sobie swobodnie żyć i włóczyć się po łąkach i górach. Islandzki redykt jest również dobrym pretekstem do spotykania się ze znajomymi i mieszkańcami okolicznych wiosek, którzy często dołączają do farmerów i wraz z nimi wyruszają w interior, aby pomóc w znalezieniu i zagonieniu do zagród owiec.

W réttirze każdy chętny może wziąć udział – również turyści, dla których będzie to ciekawe folklorystyczne doświadczenie. Turyści mają szansę nie tylko na zobaczenie tradycyjnego islandzkiego redyktu, ale również na dołączenie do wieczornego biesiadowania razem z lokalnymi (każdy dzień ciężkiej pracy kończy się huczną imprezą). Jeżeli chcielibyście zobaczyć na własne oczy islandzki spęd owiec, to zaglądnijcie na rozpiskę tutaj: Réttir 2017.

Berjamó

We wrześniu rozpoczyna się również sezon na zbieranie islandzkich jagód. Jest to bardzo popularne zajęcie wśród Islandczyków, którzy w ten oto sposób żegnają się z islandzkim latem. Zbierają się całe rodziny – zarówno młodzi, jak i starzy. Każdy posiada swój własny kosz i przez długie godziny spaceruje po łąkach, zbierając owoce. Jagody najlepiej smakują z islandzką śmietaną, jednak Islandczycy idą o krok dalej i zabierają się za robienie przetworów. Najlepsze regiony na zbieranie jagód to północna i zachodnio-północna część kraju, chociaż islandzkie jagody rosną praktycznie wszędzie. Również w okolicach Reykjavíku można znaleźć atrakcyjne tereny na berjamó. My serdecznie polecamy “nasze podwórko”, czyli okolice góry Úlfarsfell, gdzie na pewno uda wam się zebrać niejeden koszyczek islandzkich jagód. Jeżeli nie spieszy wam się do samodzielnego zbierania owoców, to w tym sezonie na pewno będziecie mieli okazję kupna pudełeczka borówek na islandzkich ulicach – polecamy!

Podsumowanie

Niektórzy uważają, że wrzesień to najlepsza możliwa pora roku na zwiedzanie Islandii, ponieważ w tym miesiącu mamy jeszcze długi dzień, który możemy wykorzystać na zwiedzanie, na drogach nie ma jeszcze śniegów, więc wciąż dostępne są letnie trasy, zauważalny jest coraz mniejszy ruch turystyczny, a co najważniejsze, na niebie pojawiają się pierwsze zorze polarne w sezonie! Do tego można wziąć udział w dorocznym spędzie owiec oraz posmakować islandzkich jagód!

Upiększ swoje fotografie naszymi presetami! Sprawdź ofertę naszego sklepu!

poprzedni post
Porady, które pomogą ci zaoszczędzić w podróży po Islandii
następny post
Diana & Damian // fot. Mirosław Tran

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Linkedin Youtube Soundcloud

NASZA ISLANDIA

Cała prawda o naszej emigracji Zima na Islandii Plusy i minusy życia na Islandii Reykjavik z dzieckiem Pierwsza podróż do Islandii
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl