Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z ocea 📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z oceanu, która przypomina ludziom jakiegoś stwora, jest Hvítserkur na półwyspie Vatnsnes w północno-zachodniej Islandii. Jednak takich obiektów, czyli wyerodowanych dajek wulkanicznych, jest wzdłuż islandzkiego wybrzeża znacznie więcej. Na fotografii jeden z moich ulubionych przykładów, czyli Gatanöf nieopodal miasteczka Húsavík w północno-wschodniej Islandii. Jest to atrakcja, która czasem pojawia się w przewodnikach czy mediach społecznościowych, ale jeszcze nie jest ona jeszcze powszechnie znana turystom. Dojazd technicznie nie jest trudny, ale trzeba wcześniej popatrzeć na mapę. Nie ma żadnego oficjalnego parkingu, tablicy informscyjnej oraz wyraźnej ścieżki, ale spokojnie da się tam trafić. Mapka wkrótce na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #northiceland #gatanöf #húsavík #geoturystyka #geotourism
📍 Krater Búrfell, czyli spacer po wulkanie tuż przy stolicy Islandii. ☺️ Oprócz samego krateru (i fajnych widoków rozpościerających się z niego), ciekawe jest również to, że ścieżka, która do niego prowadzi, wiedzie dobrze zachowanym kanałem lawowym. Trasa fajna dla całej rodziny!

Na geoislandia.pl opis trasy, zdjęcia i mapa!

#Islandia #iceland #búrfell #polacynaislandii #geoturystyka
📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje s 📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje się niedaleko obszaru geotermalnego ze słynnym gejzerem Strokkur. Można je podciągnąć pod atrakcję Złotego Kręgu, ale pozostaje ono tą mniej znaną. Dojazd z gejzeru zajmuje raptem 3 minuty i pomimo tego, że prowadzi on drogą oznaczoną jako górską, to jest możliwy każdym rodzajem samochodu. 😊 

Też widzicie, że jest ono w kształcie serca? 🩷

P.S. Prowizoryczny parking znajduje się kawałek przed źródłem. Na pierwszej fotografii widać na nim nasz zaparkowany samochód. 

#Islandia #polacynaislandii #iceland #goldencircle #hotsprings #geotourism
📍 Jesienny spacer wzdłuż wąwozu Stuðlagil w 📍 Jesienny spacer wzdłuż wąwozu Stuðlagil w dolinie Jökuldalur. 🍂 

Miejsce to jest jedną z największych atrakcji turystycznych wschodniej części Islandii, do której dojazd możliwy jest każdym rodzajem samochodu! 

Często w sieci można zobaczyć, że Stuðlagil wypełniony jest niebieską wodą, jednak tak nie jest zawsze, co widać choćby na naszych zdjęciach. Ta błękitno-zielona woda jest latem, ale nie zawsze, poza tym ma typowy dla rzeki lodowcowej kolor, czyli właśnie taki mętno-szary. 😉

Najbardziej spektakularne miejsce w wąwozie - czyli imponujące słupy bazaltowe - można podziwiać z dwóch stron. Szybsze zwiedzanie jest od strony zachodniej, czyli schodzi się na platformę widokową długimi, metalowymi schodami (z parkingu ok. 5 min). Natomiast zwiedzając od strony wschodniej trzeba przejść ok. 45 min, by dotrzeć do tych formacji skalnych. Wędrówka po płaskim, bardzo prosta. Na miejscu jednak brak zabezpieczeń, a rzeka jest bardzo niebezpieczna, dlatego trzeba szczególnie uważać. 

Tak więc, jeżeli czas nas goni, to strona zachodnia, a jeżeli mamy go trochę więcej, to oczywiście warto się przejść po wschodniej. My zwiedziliśmy Stuðlagil z dwóch stron i tak też najlepiej zrobić. 🙂

P.S Na pierwszej fotografii jestem z Kajem po wschodniej stronie, a za naszymi plecami widać platformę widokową na którą schodzi się po zachodniej stronie wąwozu. Nie ma tutaj przejścia na drugą stronę!

#Islandia #polacynaislandii #iceland #easticeland #stuðlagil
Kilka kadrów z pierwszego dnia podróży po Fiord Kilka kadrów z pierwszego dnia podróży po Fiordach Zachodnich. Podróż rozpoczęliśmy od rzadziej odwiedzanego regionu Norðurfjörður. Bardzo, ale to bardzo warto przejechać drogę nr 643! 🤩 

Na blogu wpis z atrakcjami Norðurfjörður!

#Islandia #fiordyzachodnie #iceland #westfjords #vestfirðir #norðurfjörður
📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorą 📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorące źródło, ale naturalnie wyżłobiony przez erozję morską basen w czarnej lawie na południowo-zachodnim wybrzeżu Reykjanes. 💦

#Islandia #geoturystyka #iceland #icelandphotography #icelandicnature #geotourism
📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na p 📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na południowym wschodzie Islandii. Super przystanek w podróży dookoła wyspy, ale trasa nie należy do najłatwiejszych. Bywa stromo, ślisko i przepaściście, i trzeba przejść przez rzekę. Widoki fenomenalne, atrakcyjność trasy 10/10. Na hiking należy poświęcić przynajmniej 2 godziny. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #przewodnik #geoislandia #geoturystyka #iceland #hikingiceland #geotourism #hiking
Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? Tak, Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? 

Tak, to wciąż Islandia i obszar znanego miejsca turystycznego, choć z nieco innej strony.

Oto fragment niepozornego wybrzeża Vatnsfell, które ciągnie się na północ od Valahnúkur na południowo-zachodnim krańcu półwyspu Reykjanes.

Te jasne warstwy to złoża tufu i lapilli, czyli drobnoziarnistej tefry, która jest pozostałością bo dwóch, stożkach tufowych powstałych w wyniku eksplozywnej erupcji, która miała miejsce w oceanie w 1210 roku - czyli na początku kilkudziesięcioletniego epizodu tektoniczno-wulkanicznego "Reykjanes Fires".

Tak więc jest to idealny i łatwo dostępny przykład struktury wewnętrznej stożka tufowego.

Znana skała wystająca z oceanu (którą widać w oddali na zdjęciu), jest prawdopodobnie pozostałością - już mocno zerodowaną - po tejże erupcji.

To tylko jeden "sekret" tego wybrzeża. Innym razem, przy okazji innego zdjęcia, odsłonię kolejny. 🙂

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #geologia #turystykageologiczna #podróże #iceland #reykjanes #geopark
Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadp Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadprogramowo, zimą stają się celami podróży. 😀

#Islandia #geoislandia #iceland #winteriniceland #crater #geoturystyka #podróże #grábrók #borgarfjörður #westiceland
Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół tro Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół trolla, który jest opiekunem półwyspu Snæfellsnes.

Pomnik znajduje się w miejscowości Arnarstapi w połowie znanego szlaku spacerowego wzdłuż skalistego wybrzeża.

#Islandia #polacynaislandii #podróże #polacywpodróży #blogpodrozniczy #iceland #traveliceland #snaefellsnes #arnarstapi
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

Islandia: Wodospady Seljalandsfoss i Gljufrabui – dwa słynne wodospady

Demi Mae 30 kwietnia 2021
Demi Mae 30 kwietnia 2021

Spis treści

  • Wodospad Seljalandsfoss
  • Wodospad Gljufrabui
  • Podsumowanie

Islandia to kraina wodospadów. Mówi się, że jest ich na wyspie, aż dziesięć tysięcy, ale czasami wydaje mi się, że jest ich o wiele, wiele więcej. Dużo z tych najbardziej imponujących znajduje się w pobliżu głównych dróg i tak jest np. w przypadku Seljalandsfoss oraz znajdującego się obok niego Gljufrabui. Te dwa piękne wodospady są jednymi z największych atrakcji geoturystycznych Islandii.

Wodospad Seljalandsfoss

Wśród zdecydowanej większości turystów, która udaje się na południe Islandii, wodospad Seljalandsfoss jest jednym z pierwszych (jak nie faktycznie pierwszym!), które się zwiedza. Na pewno jest on na liście podróżniczych celów u każdego turysty, który przybywa do Islandii i pomimo tego, że jest bardzo turystycznym wodospadem, przy którym zawsze pałęta się mnóstwo turystów, to za każdym razem zachwyca.


Filmy o podróżach i życiu w Islandii znajdziesz tutaj: Subskrybuj


Seljalandsfoss to ten wodospad, za którego słup spadającej wody można się przejść. Prowadzi do niego wygodna ścieżka, natomiast przy samym wodospadzie jest dosyć mokro, a więc również i ślisko – zwłaszcza kiedy już się jest na jego tyłach. Przejście w warunkach letnich jest stosunkowo łatwe i bezpieczne, natomiast zimą zazwyczaj nie do przejścia i wówczas trasa jest zamknięta. Zawsze też przy wodospadzie jest błotnisto i ślisko, tak więc należy poruszać się tutaj uważnie.

Wybierając się do wodospadu warto mieć na nogach odpowiednie obuwie oraz ubranie. Przydaje się tu peleryna lub spodnie przeciwdeszczowe i przeciwdeszczowa kurtka. Warto pamiętać również o zabezpieczeniu aparatu/kamery, bo naprawdę nie ma szans, aby przejść ten odcinek bez zwilgocenia.

Z Reykjaviku do parkingu przy Seljalandsfoss to około 120 km i 1h40 min jazdy samochodem. Dojazd prowadzi drogą nr 1, czyli obwodnicą i jest to droga utwardzona, która bez problemu jest do pokonania małym, miejskim samochodem. Parking przy wodospadzie jest płatny (800 ISK – ok. 24 PLN).

Wodospad Seljalandsfoss nie jest szeroki i z daleka nie wygląda tak imponująco, ale wchodząc na jego tyły robi już naprawdę niemałe wrażenie. Jego wysokość to 60 m.

Pierwsze spojrzenie na wodospad Seljalandsfoss

Parking przy Seljalandsfoss

Szeroka ścieżka przy rzeczce prowadząca do wodospadu

Typowe zdjęcie przy Seljalandsfoss

Robi się coraz to bardziej mokro!

Wodospad Seljalandsfoss od tyłu

Wodospad Gljufrabui

Wodospad Gljufrabui (Gljúfrabúi) znajduje się 750 m dalej na północ od wodospadu Seljalandsfoss, tuż przy polu namiotowym Hamragardar (Hamragarðar). Dziś jest on również bardzo chętnie odwiedzany przez turystów, ale zdecydowanie mniej znany. Zresztą jeszcze kilka lat temu nie za wiele turystów o nim wiedziało, ponieważ było to ta atrakcja, którą lokalni trzymali tylko dla siebie. Pamiętam, jak kiedy po raz pierwszy byłam na wycieczce na Islandii w 2015 roku, to wraz ze zorganizowaną wycieczką odwiedzałam właśnie wodospad Seljalandsfoss i przewodnik nawet nie wspomniał, że obok tuż znajduje się Gljufrabui. Najwyraźniej albo jeszcze nie był tak popularny albo po prostu nie było na niego czasu, a więc przewodnik nie chciał rozpalać naszej ciekawości. Tym bardziej, że wodospad ten ma bardzo ciekawe położenie. Gljufrabui znajduje się w skałach, jest w nich ukryty i aby się do niego dostać należy przejść po zalanych strumieniem śliskich głazach. Prawdopodobnie nie każdy da radę do niego wejść, ale z drugiej strony dostanie się do niego wcale nie jest tak trudne. Jednak to też zależy od występujących przy nim warunków. Latem może być trudniej się tam dostać, ale nam pod koniec sierpnia udało się bez większego problemu.

Gljufrabui z języka islandzkiego oznacza ‘Mieszkaniec wąwozu’, a poza tym jest on również nazywany Gljufrafoss (Gljúfrafoss). Ma 50 m wysokości i przykrywają go skały o nazwie Franskanef. Wchodząc pod wodospad dobrze zabezpiecz swój sprzęt, bo tak jak w pobliżu każdego większego wodospadu, jest bardzo mokro.

Oddalamy się od Seljalandsfoss i kierujemy się w stronę Gljufrabui

Wejście do wodospadu Gljufrabui ukrytego w skałach

Wodospad Gljufrabui

Typowe zdjęcie przy wodospadzie Gljufrabui

Podsumowanie

Zwiedzenie wodospadów Seljalandsfoss i Gljufrabui sprawia ogromną radość. Przy słonecznej pogodzie bardzo często można zobaczyć tęczę, tak więc jest to taka mała-wielka dodatkowa atrakcja. Wodospady te można zwiedzić podczas jednodniowej wycieczki z Reykjaviku (warto dodać do nich jeszcze jeden – Wodospad Skogafoss – który znajduje się 30 km dalej na południowy wschód), jednak najczęściej atrakcje te zwiedzane są podczas wycieczki na południe Islandii.

Wodospady Seljalandsfoss i Gljufrabui znajdują się nieopodal obwodnicy, natomiast, aby do nich dotrzeć należy skręcić na drogę nr 249, która się z nią łączy.

poprzedni post
Jak wybrać najlepszy SAMOCHÓD na podróż po ISLANDII?
następny post
Islandia: Lot nad wulkanem, czyli Fagradalsfjall z lotu ptaka!

1 Kometarz

Przemek 8 lutego 2022 - 21:33

Witajcie! czytam Wasz blog i modyfikuję swoje plany pobytu w kwietniu na Islandii. Widać pasję i bez nadymania się spokojnie zwiedzacie wszystko co się da w waszej nowej “ojczyźnie”. Rewelacja! Podobnie jak Wy, kupiłem bezlusterkowca, podobnie jak wy zwiedzam niekoniecznie najważniejsze turystycznie miejsca – tak ostatnio zrobiłem treking po górach w Gruzji. Kończę pisać i dalej zaczytam się w Waszych relacjach …pozrdawiam serdecznie z Jeleniej Góry, Przemek

Reply

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Instagram Youtube Tiktok
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl