Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z ocea 📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z oceanu, która przypomina ludziom jakiegoś stwora, jest Hvítserkur na półwyspie Vatnsnes w północno-zachodniej Islandii. Jednak takich obiektów, czyli wyerodowanych dajek wulkanicznych, jest wzdłuż islandzkiego wybrzeża znacznie więcej. Na fotografii jeden z moich ulubionych przykładów, czyli Gatanöf nieopodal miasteczka Húsavík w północno-wschodniej Islandii. Jest to atrakcja, która czasem pojawia się w przewodnikach czy mediach społecznościowych, ale jeszcze nie jest ona jeszcze powszechnie znana turystom. Dojazd technicznie nie jest trudny, ale trzeba wcześniej popatrzeć na mapę. Nie ma żadnego oficjalnego parkingu, tablicy informscyjnej oraz wyraźnej ścieżki, ale spokojnie da się tam trafić. Mapka wkrótce na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #northiceland #gatanöf #húsavík #geoturystyka #geotourism
📍 Krater Búrfell, czyli spacer po wulkanie tuż przy stolicy Islandii. ☺️ Oprócz samego krateru (i fajnych widoków rozpościerających się z niego), ciekawe jest również to, że ścieżka, która do niego prowadzi, wiedzie dobrze zachowanym kanałem lawowym. Trasa fajna dla całej rodziny!

Na geoislandia.pl opis trasy, zdjęcia i mapa!

#Islandia #iceland #búrfell #polacynaislandii #geoturystyka
📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje s 📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje się niedaleko obszaru geotermalnego ze słynnym gejzerem Strokkur. Można je podciągnąć pod atrakcję Złotego Kręgu, ale pozostaje ono tą mniej znaną. Dojazd z gejzeru zajmuje raptem 3 minuty i pomimo tego, że prowadzi on drogą oznaczoną jako górską, to jest możliwy każdym rodzajem samochodu. 😊 

Też widzicie, że jest ono w kształcie serca? 🩷

P.S. Prowizoryczny parking znajduje się kawałek przed źródłem. Na pierwszej fotografii widać na nim nasz zaparkowany samochód. 

#Islandia #polacynaislandii #iceland #goldencircle #hotsprings #geotourism
📍 Jesienny spacer wzdłuż wąwozu Stuðlagil w 📍 Jesienny spacer wzdłuż wąwozu Stuðlagil w dolinie Jökuldalur. 🍂 

Miejsce to jest jedną z największych atrakcji turystycznych wschodniej części Islandii, do której dojazd możliwy jest każdym rodzajem samochodu! 

Często w sieci można zobaczyć, że Stuðlagil wypełniony jest niebieską wodą, jednak tak nie jest zawsze, co widać choćby na naszych zdjęciach. Ta błękitno-zielona woda jest latem, ale nie zawsze, poza tym ma typowy dla rzeki lodowcowej kolor, czyli właśnie taki mętno-szary. 😉

Najbardziej spektakularne miejsce w wąwozie - czyli imponujące słupy bazaltowe - można podziwiać z dwóch stron. Szybsze zwiedzanie jest od strony zachodniej, czyli schodzi się na platformę widokową długimi, metalowymi schodami (z parkingu ok. 5 min). Natomiast zwiedzając od strony wschodniej trzeba przejść ok. 45 min, by dotrzeć do tych formacji skalnych. Wędrówka po płaskim, bardzo prosta. Na miejscu jednak brak zabezpieczeń, a rzeka jest bardzo niebezpieczna, dlatego trzeba szczególnie uważać. 

Tak więc, jeżeli czas nas goni, to strona zachodnia, a jeżeli mamy go trochę więcej, to oczywiście warto się przejść po wschodniej. My zwiedziliśmy Stuðlagil z dwóch stron i tak też najlepiej zrobić. 🙂

P.S Na pierwszej fotografii jestem z Kajem po wschodniej stronie, a za naszymi plecami widać platformę widokową na którą schodzi się po zachodniej stronie wąwozu. Nie ma tutaj przejścia na drugą stronę!

#Islandia #polacynaislandii #iceland #easticeland #stuðlagil
Kilka kadrów z pierwszego dnia podróży po Fiord Kilka kadrów z pierwszego dnia podróży po Fiordach Zachodnich. Podróż rozpoczęliśmy od rzadziej odwiedzanego regionu Norðurfjörður. Bardzo, ale to bardzo warto przejechać drogę nr 643! 🤩 

Na blogu wpis z atrakcjami Norðurfjörður!

#Islandia #fiordyzachodnie #iceland #westfjords #vestfirðir #norðurfjörður
📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorą 📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorące źródło, ale naturalnie wyżłobiony przez erozję morską basen w czarnej lawie na południowo-zachodnim wybrzeżu Reykjanes. 💦

#Islandia #geoturystyka #iceland #icelandphotography #icelandicnature #geotourism
📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na p 📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na południowym wschodzie Islandii. Super przystanek w podróży dookoła wyspy, ale trasa nie należy do najłatwiejszych. Bywa stromo, ślisko i przepaściście, i trzeba przejść przez rzekę. Widoki fenomenalne, atrakcyjność trasy 10/10. Na hiking należy poświęcić przynajmniej 2 godziny. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #przewodnik #geoislandia #geoturystyka #iceland #hikingiceland #geotourism #hiking
Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? Tak, Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? 

Tak, to wciąż Islandia i obszar znanego miejsca turystycznego, choć z nieco innej strony.

Oto fragment niepozornego wybrzeża Vatnsfell, które ciągnie się na północ od Valahnúkur na południowo-zachodnim krańcu półwyspu Reykjanes.

Te jasne warstwy to złoża tufu i lapilli, czyli drobnoziarnistej tefry, która jest pozostałością bo dwóch, stożkach tufowych powstałych w wyniku eksplozywnej erupcji, która miała miejsce w oceanie w 1210 roku - czyli na początku kilkudziesięcioletniego epizodu tektoniczno-wulkanicznego "Reykjanes Fires".

Tak więc jest to idealny i łatwo dostępny przykład struktury wewnętrznej stożka tufowego.

Znana skała wystająca z oceanu (którą widać w oddali na zdjęciu), jest prawdopodobnie pozostałością - już mocno zerodowaną - po tejże erupcji.

To tylko jeden "sekret" tego wybrzeża. Innym razem, przy okazji innego zdjęcia, odsłonię kolejny. 🙂

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #geologia #turystykageologiczna #podróże #iceland #reykjanes #geopark
Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadp Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadprogramowo, zimą stają się celami podróży. 😀

#Islandia #geoislandia #iceland #winteriniceland #crater #geoturystyka #podróże #grábrók #borgarfjörður #westiceland
Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół tro Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół trolla, który jest opiekunem półwyspu Snæfellsnes.

Pomnik znajduje się w miejscowości Arnarstapi w połowie znanego szlaku spacerowego wzdłuż skalistego wybrzeża.

#Islandia #polacynaislandii #podróże #polacywpodróży #blogpodrozniczy #iceland #traveliceland #snaefellsnes #arnarstapi
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

Islandia: Weekend w Kirkjubaejarklaustur i Yoda Cave

Demi Mae 16 października 2020
Demi Mae 16 października 2020

Spis treści

  • Nasz domek w Kirkjubaejarklaustur
  • Yoda Cave
  • Kirkjubæjarklaustur

Jeden z wrześniowych weekendów spędziliśmy w miejscowości, która znajduje się na południu Islandii i ma jakże piękną i długą nazwę – Kirkjubaejarklaustur (Kirkjubæjarklaustur). Wynajęliśmy domek, gdzie mogliśmy odpocząć od codzienności, a dodatkowo udało nam się zobaczyć parę nowych miejsc. Pokażę Ci, gdzie spaliśmy, zabierzemy Cię na spacer po okolicy oraz do jaskini, którą wszyscy fani Gwiezdnych Wojen pokochają!

Nasz domek w Kirkjubaejarklaustur

Mieszkańcy Islandii bardzo często spędzają swój wolny czas, gdzieś na wsi w domku letniskowym. Niektórzy mają swój własny, a inni wynajmują na przykład za pośrednictwem swojego związku zawodowego. My jeszcze się swojego nie dorobiliśmy, natomiast od czasu do czasu korzystamy z tego drugiego rozwiązania. I jest to opcja fantastyczna, ponieważ płaci się naprawdę niewielkie pieniądze, a komfort takiego pobytu, jest naprawdę duży.


Filmy o podróżach i życiu w Islandii znajdziesz tutaj: Subskrybuj


Pokażę Ci, jak wyglądał nasz domek, który wynajęliśmy na cały weekend, czyli od piątku do niedzieli. Przyjechaliśmy w piątek po południu, natomiast opuściliśmy go w niedzielę pod wieczór (musieliśmy to zrobić do godziny 19:00). Zasady wynajmu są takie, że trzeba po sobie posprzątać, czyli opuścić domek w takim samym stanie, w jakim się go zastało. Należy mieć też ze sobą swoje ręczniki i pościel, choć zawsze można się upewnić, co dana posiadłość oferuje. Domki są bardzo dobrze wyposażone – są najróżniejsze sprzęty AGD i RTV – a niektóre mają również jacuzzi! Taki wynajem jest świetny dla osób, które chcą po prostu odpocząć daleko od miasta, albo planują zwiedzanie różnych regionów Islandii. No dobra, nie przedłużam, popatrzcie na fotografie naszego domku w Kirkjubaejarklaustur!


Inny domek, który Damian opisał jest ten w Midhusaskogur: Jak wynająć domek letniskowy?


Yoda Cave

Zanim jednak dojechaliśmy do naszego domku, to zatrzymaliśmy się przy pewnej atrakcji, która znajduje się kilkanaście kilometrów za miejscowością Vík (jedziemy w stronę Kirkjubaejarklaustur). Jest to miejsce, które nie należy do tych najbardziej popularnych wśród turystów, ale też nie jest ono mało znane. Będąc w podróży, naprawdę warto odbić na tę atrakcję, czyli do jaskini Hjorleifshofdi (Hjörleifshöfði), która znajduje się na terenie geoparku Katla.

Jaskinia Hjorleifshofdi bardzo często nazywana jest Yoda Cave, ponieważ wejście do niej przypomina kształtem bohatera Gwiezdnych Wojen, Yodę. I kiedy tylko się przy niej zatrzymaliśmy, to faktycznie bardzo przypomina tę postać! Naprawdę ciekawa atrakcja, a jaskinia ma fantastyczne echo. Mnie natomiast bardzo zainteresowało otoczenie, czyli ogromny sandr. Ta przestrzeń, pustka, coś niesamowitego!

Aby dojechać do jaskini należy z drogi nr 1 skręcić na drogę Hjorleifshofdi. Jedzie się po żwirze, ale droga nie jest trudna.

Wzgórze Hjörleifshöfði, gdzie znajduje się jaskinia

Hjörleifshöfði

Yoda

Potężny sandr

Kirkjubæjarklaustur

Dojechaliśmy do Kirkjubaejarklaustur (skrót: Klaustur), dosyć szybko znaleźliśmy swój domek, który już pokazaliśmy powyżej i po rozpakowaniu rzeczy wyszliśmy się przejść po okolicy. Z okien mieliśmy widok na wysoki wodospad i właśnie do niego najbardziej chcieliśmy podejść. Tak też zrobiliśmy.

Wodospad, który dominuje w krajobrazie Klaustur, nazywa się Systrafoss i w tłumaczeniu z języka islandzkiego oznacza “Siostrzany wodospad”. Jest piękny, z daleka trochę wygląda jak skocznia narciarska. Natomiast nazwa tego wodospadu nawiązuje do legendy, która mówi o dwóch zakonnicach, które podczas kąpieli w jeziorze ujrzały dłoń, na której palcu założony był piękny, złoty pierścień. Kiedy złapały tę rękę, to ono je wciągnęła pod wodę i siostry utonęły. Nie wiadomo, czy ta historia jest prawdziwa, w każdym razie sam wodospad jest cudowny!

Las w Klaustur jest zalesiany od 1945 roku przez miejscową ludność i był on jednym z największych prywatnych lasów na Islandii. Najwyższe drzewa na Islandii rosną właśnie w tym miejscu. [Jest to informacja z tablicy informacyjnej, która znajduje się u podnóża wodospadu]

 

Wodospad Systrafoss

Ponad wodospadem Systrafoss

Widok na Kirkjubæjarklaustur

Widok na Kirkjubæjarklaustur

Pomnik

Atrakcją Klaustur są również zerodowane słupy bazaltowe Kirkjugolfid (Kirkjugólfið). Kiedyś uważano, że znajdował się tutaj kościół i że te zrównane z ziemią słupy stanowiły kościelną podłogę, jednak nie ma żadnych śladów, aby była budowana tu jakakolwiek budowla. Nazwa atrakcji faktycznie nawiązuje do kościoła – kirkja (kościół) gólfið (podłoga) – jednak w rzeczywistości jest to pozostałość po stygnącej magmie. Patrząc na tę “podłogę” naprawdę trudno uwierzyć, że nie stworzył jej człowiek, a właśnie potęga natury.

Kirkjugólfið

Kirkjugólfið

Kirkjugólfið

Kirkjubæjarklaustur to urocze miejsce, które idealne jest na weekendowy wypoczynek. Zapewnia piękne krajobrazy i ciekawe atrakcje geoturystyczne. Jest też świetną bazę wypadową do nieco bardziej oddalonych miejsc, jak np. do laguny lodowcowej Jökulsárlón, czy wodospadu Svartifoss i lodowca Svínafellsjökull.


Upiększ swoje fotografie naszymi presetami! Sprawdź ofertę naszego sklepu!

poprzedni post
TOP 5: NAJWIĘKSZE MITY O ISLANDII
następny post
Polka w Maroku, czyli o tym, jak jeden film zmienił życie Aleksandry. (Blondynka w Maroku)

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Instagram Youtube Tiktok
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl