Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorą 📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorące źródło, ale naturalnie wyżłobiony przez erozję morską basen w czarnej lawie na południowo-zachodnim wybrzeżu Reykjanes. 💦

#Islandia #geoturystyka #iceland #icelandphotography #icelandicnature #geotourism
📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na p 📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na południowym wschodzie Islandii. Super przystanek w podróży dookoła wyspy, ale trasa nie należy do najłatwiejszych. Bywa stromo, ślisko i przepaściście, i trzeba przejść przez rzekę. Widoki fenomenalne, atrakcyjność trasy 10/10. Na hiking należy poświęcić przynajmniej 2 godziny. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #przewodnik #geoislandia #geoturystyka #iceland #hikingiceland #geotourism #hiking
Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? Tak, Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? 

Tak, to wciąż Islandia i obszar znanego miejsca turystycznego, choć z nieco innej strony.

Oto fragment niepozornego wybrzeża Vatnsfell, które ciągnie się na północ od Valahnúkur na południowo-zachodnim krańcu półwyspu Reykjanes.

Te jasne warstwy to złoża tufu i lapilli, czyli drobnoziarnistej tefry, która jest pozostałością bo dwóch, stożkach tufowych powstałych w wyniku eksplozywnej erupcji, która miała miejsce w oceanie w 1210 roku - czyli na początku kilkudziesięcioletniego epizodu tektoniczno-wulkanicznego "Reykjanes Fires".

Tak więc jest to idealny i łatwo dostępny przykład struktury wewnętrznej stożka tufowego.

Znana skała wystająca z oceanu (którą widać w oddali na zdjęciu), jest prawdopodobnie pozostałością - już mocno zerodowaną - po tejże erupcji.

To tylko jeden "sekret" tego wybrzeża. Innym razem, przy okazji innego zdjęcia, odsłonię kolejny. 🙂

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #geologia #turystykageologiczna #podróże #iceland #reykjanes #geopark
Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadp Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadprogramowo, zimą stają się celami podróży. 😀

#Islandia #geoislandia #iceland #winteriniceland #crater #geoturystyka #podróże #grábrók #borgarfjörður #westiceland
Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół tro Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół trolla, który jest opiekunem półwyspu Snæfellsnes.

Pomnik znajduje się w miejscowości Arnarstapi w połowie znanego szlaku spacerowego wzdłuż skalistego wybrzeża.

#Islandia #polacynaislandii #podróże #polacywpodróży #blogpodrozniczy #iceland #traveliceland #snaefellsnes #arnarstapi
Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, odwiedziliśmy tunel lawowy Raufarhólshellir. Powstał on 5000 lat temu i spacerując w nim możemy zobaczyć efekty erupcji wulkanicznej od środka. Tu mamy do czynienia z erupcją szczelinową Leitahraun, która utworzyła również znane na obrzeżach Reykjavíku czerwone pseudokratery Rauðhólar.

Tego typu tuneli lawowych jest w Islandii bardzo dużo, a kilka z nich zostało udostępnionych turystycznie. Można je zwiedzać wraz z przewodnikiem, co daje ciekawą lekcję geologii.

Raufarhólshellir fantastycznie jest odwiedzić zimą, kiedy tworzą się takie śmieszne lodowe rzeźby! 

Tunel ten znajduje się na półwyspie Reykjanes, tak więc w bardzo dogodnej dla turystów lokalizacji. Z Reykjavíku jest to około pół godziny jazdy samochodem.

Polecam! 😉

#Islandia #geoislandia #podróże #iceland #geotourism  #traveliceland #winteriniceland #raufarhólshellir #reykjanes
Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Snæfellsnes, która określana jest jego symbolem. Wczoraj był to nasz ostatni punkt na trasie, do którego dotarliśmy tuż przed zachodem słońca. 

#Islandia #polacynaislandii #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #icelandroadtrip #icelandwinter #snaefellsnes
Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średn Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średnim SUVem 4x4 po śliskiej nawierzchni drogi pokrytej twardym lodem mając tylko 4 godziny dziennego światła w ciągu doby i ponad 400 km do przejechania.

Naleśniki z soczewicą, tosty z koncentratem pomidorowym, serem i ogórkiem kiszonym, wodorosty, jabłka, banany i marchewki, dwie różne herbaty, kawa i woda.

Zatrzymaliśmy się przy czterech atrakcjach i pominęliśmy przynajmniej siedem, które latem byśmy jeszcze dodali.

Ale sama jazda po ośnieżonym półwyspie u podnóża majestatycznego lodowca mogłaby być jedyną atrakcją tego dnia! 😍 Tak, zimą też jest magicznie, choć dla mnie i tak trzeba najpierw latem! 😊

📸 Pierwsza fotka z naszych mini zimowych wojaży z Mateuszem. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #blogpodrozniczy #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #traveliceland #icelandroadtrip #winteriniceland #icelandinwinter #winter #januaryiniceland
Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver, które jest jednym z pięciu znajdujących się na terenie wysokotemperaturowego obszaru geotermalnego Krýsuvík. 

Nie prowadzi do niego żadna droga dojazdowa, a pieszy szlak, który jednak długi nie jest, bo wynosi około półtora kilometra. W dwie strony plus zwiedzanie atrakcji na miejscu zajmuje około godziny. Szlak rozpoczyna się przy jeziorze Grænavatn na półwyspie Reykjanes. 

W Austurengjahver zobaczyć można olbrzymich rozmiarów parujące gorące źródło, a także błotniste kałuże i fumarole. Minerały, które rozpoznano na polu geotermalnym, to m.in. rzadki, niebiesko-zielony lignit oraz ciemniejszy kowelin. 

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #iceland #traveliceland #visiticeland #icelandtrip #icelandgeology #geothermalsprings #geotourism #reykjanes
Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią law Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią lawową usytuowaną u podnóża lodowca Snæfellsjökull na półwyspie Snæfellsnes. Jest ona wyjątkowa pod względem akustycznym i właśnie z tego powodu jest ona szerzej znana turystom. Obowiązkowy przystanek podczas podróży górską drogą F570!

Uważa się, że jaskinia ta jest znana od wieków, a mówić nam mają o tym m.in. wyryte w skale imiona XVIII-wiecznych podróżników, Eggerta Ólafssona i Bjarniego Pálssona. Ponadto według legendy jaskinia Sönghellir była schronieniem dla legendarnego osadnika Bárðura Snæfellsása (oraz jego rodziny), który pojawił się na tym obszarze w IX wieku. Bárður był ponoć pół-trollem, pół-człowiekiem, a dziś, jako opiekuńczy duch czuwa nad półwysep i lodowcem. W Arnarstapi znajduje się jego pomnik, który jest symbolem tej miejscowości.

📌 Dojazd i mapa na blogu: geoislandia.pl 

#Islandia #geoislandia #podróże #polacynaislandii #geoturystyka #geotourism #iceland #traveliceland #icelandphotography #icelandicnature #icelandtrip  #sönghellir
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

Islandia: Rezerwat Heiðmörk – lasy, pola lawowe i jeziora

Demi Mae 12 kwietnia 2019
Demi Mae 12 kwietnia 2019

W tym tekście podpowiemy Wam, gdzie możecie nas spotkać. Pokażemy Wam nasze ulubione piesze ścieżki. Powiemy Wam o oryginalnych i niezatłoczonych przez turystów miejscach i wreszcie zdradzimy, gdzie znajdziecie las na Islandii. A wszystko to zaledwie kilka kilometrów od Reykjavíku.


Filmy o podróżach i życiu w Islandii znajdziesz tutaj: Subskrybuj


Rezerwat Heiðmörk

Chociaż mieszkamy na obrzeżach miasta i mamy idealne warunki do aktywnego spędzania czasu na łonie natury, to lubimy uciekać jeszcze dalej. Obecnie jesteśmy nieco ograniczeni przez naszego malutkiego synka, więc nie możemy sobie pozwalać na dalekie podróże po naszym kraju, dlatego szukamy ciekawych miejsc w pobliżu. Pisaliśmy już o zielonym sercu Reykjavíku – Dolinie Elliðaárdalur – gdzie znajdują się rzeka z wodospadami i długie ścieżki spacerowe – ale jeszcze nie wspominaliśmy o Rezerwacie Heiðmörk, który jest olbrzymim skarbem dla mieszkańców stolicy i okolicznych miast.

Rezerwat Heiðmörk ciągnie się na obrzeżach miast Reykjavík, Kópavogur i Garðabær, więc praktycznie każdy, kto w nich mieszka, ma go na wyciągnięcie ręki. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że skrywa w sobie takie perełki, jak lasy, pola lawowe, pseudokratery, parki i place zabaw oraz kilka mniejszych i większych jezior.

Turystów jest tam mało, ponieważ nieczęsto mówi się o tym miejscu, natomiast mieszkańców już całkiem dużo. Rezerwat jest idealnym miejscem dla miłośników przyrody i osób lubiących aktywnie spędzać czas. Przychodzą tutaj piechurzy, którzy mają do wyboru mnóstwo długich tras spacerowych, miłośnicy jazdy konnej, którzy również znajdują tutaj swoje szlaki, a także rowerzyści czy rybacy łowiący w tutejszych jeziorach.

Heiðmörk od 1950 roku jest obszarem chronionym oraz systematycznie zalesianym. Do tej pory zostało posadzonych w nim, aż cztery miliony drzew, a najbardziej znanym (z dwudziestu sześciu gatunków) jest świerk sitkajski pochodzący z Ameryki Północnej. Drzewa stanowią domy dla ponad sześćdziesięciu gatunków ptactwa lęgowego, a na całym terenie rośnie bujna, z mnóstwem kwiatów (przynajmniej sto pięćdziesiąt gatunków!) roślinność. Pod ochroną są również pola lawowe z Elliðaárhraun na czele oraz liczne wzgórza, z których rozciągają się bajeczne krajobrazy na ocean, pobliskie miasta, pola lawowe, Półwysep Reykjanes, lasy, jeziora i pobliskie Błękitne Góry.

My najczęściej odwiedzamy Rauðhólar, czyli czerwone skały, które są wizytówką tego rezerwatu. Tak się składa, że mieszkamy zaledwie kilka minut samochodem od nich, więc bardzo łatwo jest nam do nich dotrzeć. Czerwone skały z geologicznego punktu widzenia to pseudokratery. Prawdopodobnie nic Wam to nie mówi, więc wyjaśniamy:

Pseudokratery, to struktury przypominające prawdziwe wulkaniczne kratery, jednak niemające dojścia do magmy. Powstają, gdy gorąca lawa przepływa przez tereny podmokłe (np. jeziora), co prowadzi do tworzenia się gazowych pęcherzy, które wybuchają i pozostawiają po sobie kratery zbudowane z prawdziwej lawy.

Pseudokratery Rauðhólar powstały około pięciu tysięcy lat temu, w wyniku aktywności wulkanu tarczowego Leitir na polu lawowym Leitahraun (dokładnie kratery znajdują się na mniejszym polu lawowym Elliðaárhraun). Spacerując obok/po nich ma się wrażenie, jakby stąpało się po Marsie. W sumie nie powinno to nas dziwić, ponieważ dokładnie takie same formacje występują również na czerwonej planecie. Natomiast na Ziemi wcale nie są one powszechne i Islandia jest głównym krajem, gdzie można je zobaczyć na własne oczy.

Najszybciej właśnie w rezerwacie Heiðmörk. Skały Rauðhólar znajdują się przy drodze numer 1 tuż za Reykjavikiem (wschodnia część miasta). Jeżeli będziecie się rozglądać, to na pewno nie pominiecie tej atrakcji. Wyjeżdżając z ostatniego ronda w stolicy, patrzcie na prawą stronę, ponieważ po kilku chwilach jazdy samochodem zaczną się one ujawniać. Zobaczycie zjazd na drogę numer 408. Zjedźcie na nią, by móc zaparkować u ich podnóża.

Czerwone skały robią spektakularne wrażenie. Uwielbiają je zarówno fotografowie, którzy odnajdują tutaj idealne warunki na sesje zdjęciowe, jak i piechurzy czy osoby rekreacyjnie jeżdżące konno. My do Rauðhólar lubimy przyjeżdżać na dłuższe popołudniowe spacery.

W rezerwacie znajduje się kilka jezior. Największym z nich jest Elliðavatn, z którego wypływa rzeka Elliðaá w kierunku stolicy. Jest ona główną atrakcją Doliny Elliðaárdalur, o której już wcześniej opowiadaliśmy. Natomiast samo jezioro również jest atrakcyjne pod względem spacerowym zwłaszcza po jego południowej stronie. Czasami dochodzimy do niego od pseudokraterów, a zimą odwiedzamy je, kiedy otwierany jest nad nim jarmark świąteczny.

Jednak nas szczególnie zachwyciło jezioro Vífilsstaðavatn, które położone jest na terenie miasta Garðabær. Znajduje się nad nim drewniana kładka z mostem oraz długi szlak spacerowy wokół jeziora. Często mijamy tutaj biegaczy, osoby uprawiające nordic walking oraz spacerowiczów z psami.

Na terenie Heiðmörk znajdują się też mniejsze parki i place zabaw dla dzieci. Jednym z ciekawszych jest Park Guðmundarlundur, który odrobinę przypomina nam Park Jordana w Krakowie. Znajduje się w nim kilka miejsc do grillowania, obiekty zabaw dla dzieci, mini golf i ścieżynki spacerowe. Park cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Kópavogur.

Dla nas najwspanialsze jest to, że w Heiðmörk można znaleźć duże połacie gęstych i wysokich lasów, które odrobinę przypominają nam tatrzańskie regle. Byliśmy pozytywnie zszokowani, kiedy weszliśmy wgłąb lasu po raz pierwszy, a było to zupełnie niedawno. Ten zapach, ta gleba, ten mikroklimat… tego nam bardzo brakowało! Do tej pory poznaliśmy tylko niewielki fragment lasu po zachodniej części rezerwatu (obszar Vífilsstaðhlíð), ale w najbliższym czasie, kiedy pogoda będzie nam sprzyjać, mamy zamiar poznać kolejne, m.in. okolice Grenilundur.

 

https://www.instagram.com/p/BwXEAPhF9Dq/

Lasy pokrywają wzgórza, które co prawda nie mogą pochwalić się dużymi wysokościami, ale usytuowane są one blisko oceanu, więc wychodząc na nie prawie starujemy od zera. Dużą zaletą jest to, że są one naprawdę łatwo dostępne, szybko się na nie wychodzi, są rozległe, a poza tym panorama z ich szczytów zapiera dech w piersiach. Ostatnio byliśmy tutaj kilka dni temu razem z rodzicami. Włóczyliśmy się poza szlakami praktycznie sami – tylko raz minęliśmy spacerowicza z psem i dwóch młodzieńców jeżdżących na rowerze.

I właśnie w tych miejscach możecie nas spotkać. Rezerwat Heiðmörk stał się naszym ulubionym miejscem na aktywny wypoczynek. Spróbujcie tam dotrzeć, a jeżeli się uda, to podzielcie się z nami swoimi wrażeniami!

MAPA REZERWATU

Wciąż tu jesteś? To chyba znaczy, że spodobała Ci się nasza praca! Będzie nam jeszcze milej, kiedy dasz nam o tym znać! 

👉 Może zostawisz komentarz? Możesz anonimowo! Dla nas to naprawdę wiele znaczy!
👉 Może dołączysz do naszego instagramowego świata, w którym jesteśmy każdego dnia?
👉 Może polubisz nasz fanpage, gdzie dajemy znać o każdej nowej publikacji?
👉 Może zasubskrybujesz nasz kanał na YouTube, gdzie wrzucamy pozytywne vlogi?
👉 Może dołączysz do naszego newslettera? Warto, bo wysyłamy prezenty!

Pozostańmy w kontakcie! Nasz Mały Świat tworzymy razem!
poprzedni post
Niespełnione marzenie z dzieciństwa realizuję w wieku 29 lat | Osoba dorosła uczy się grać na skrzypcach!
następny post
Jak dolecieć z Polski na Islandię, ile kosztuje podróż i co można ze sobą wziąć? Wizz Air [2019]

2 komentarze

Alina 5 stycznia 2022 - 05:43

Czytam z ciekawością, na Islandii byłam przez rok w 1991, więc bardzo dawno…. A że obecne obowiązki nie pozwalają na ponowny wyjazd to dla mnie odświeżenie wspomnień. Pozdrawiam i….. Zazdroszczę, tam się żyje innym rytmem…

Reply
Demi Mae 7 stycznia 2022 - 01:13

Hej Alino! Bardzo dziękujemy za komentarz. Wow, Islandia wtedy musiała zupełnie inaczej wyglądać i z pewnością my doświadczamy jej zupełnie innej. W takim razie życzę, aby kiedyś nadarzyła się okazja do ponownych odwiedzin Islandii! 🙂

Reply

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Linkedin Youtube Soundcloud

NASZA ISLANDIA

Cała prawda o naszej emigracji Zima na Islandii Plusy i minusy życia na Islandii Reykjavik z dzieckiem Pierwsza podróż do Islandii
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl