Od momentu, kiedy wjechaliśmy na teren Fiordów Wschodnich, to niemal bez przerwy rozglądaliśmy się za reniferami, bo właśnie tylko w tej części Islandii one żyją. Jedni mówią, że bez problemu można wypatrzeć pasące się w stadach te rogate zwierzęta, a drudzy, że jest to mało prawdopodobne, że się je zobaczy. Od czego to zależy?
W tym roku po raz pierwszy przejechaliśmy wschód Islandii, który stał się naszym ulubionym miejscem podczas całej naszej podróży dookoła Islandii. Jest chyba wciąż jednym z najmniej penetrowanych regionów w kraju, bo właśnie najczęściej dosyć szybko się go przejeżdża, aby czym prędzej dotrzeć na północ czy południe, gdzie na turystów czekają wielkie atrakcje turystyczne. Część osób zatrzymuje się jednak w największym na wschodzie Islandii miasteczku Egilsstaðir i decyduje się na przykład na objazdówkę jeziora Lagarfljót oraz trekking nad wodospad Hengifoss, a także na wycieczkę do najpiękniejszego miasteczka Seyðisfjörður, czy na oglądanie maskonurów na Borgarfjörður Eystri. Jednak wschód to jeszcze dużo, dużo więcej i bardzo szybko przekonaliśmy się o tym, że nasz pobyt jest zdecydowanie za krótki.
Filmy o podróżach i życiu w Islandii znajdziesz tutaj: Subskrybuj
Tak więc na wschód jeszcze wrócimy (może w przyszłym roku?) i przywieziemy stamtąd kolejne wspomnienia, którymi na pewno się tutaj podzielimy. Dziś o wisience na torcie wschodu, czyli o spotkaniu z reniferami na Islandii, które żyją właśnie w tej części kraju. Mieliśmy dużo szczęścia, ponieważ zwierzęta te, podczas naszego raptem kilkudniowego pobytu na wschodzie, spotkaliśmy z osiem, czy dziewięć razy! To chyba dużo, bo nasza znajoma Islandka, ilekroć przejeżdżała przez wschód, to nigdy nie miała szansy ich zobaczenia i była w głębokim szoku, że nam udało się tyle razy i z taką łatwością.
Renifery na Islandii
Historia reniferów na Islandii
Renifery nie są zwierzętami, które naturalnie występują na wyspie, ale są to zwierzęta, które w XVIII wieku zostały sprowadzone z Finmark w Norwegii przez człowieka. Próbowano je zadomowić na terenie całej Islandii, ponieważ wierzono, że przystosują się one do jej surowego klimatu i staną się one zwierzętami hodowlanymi.
W latach 70. i 80. XVIII wieku sprowadzono cztery różne grupy reniferów na Islandię i wypuszczono je w czterech różnych miejscach, czyli: na archipelagu wysp Vestmannaeyjar (południe Islandii), na Półwyspie Reykjanes (południowo-zachodnia Islandia), na fiordzie Eyjafjörður (północna Islandia) oraz na fiordzie Vopnafjörður (wschodnia Islandia).
Jednak renifery nie dały się udomowić, pouciekały i zdziczały, a ostatecznie przeżyły tylko te, które zamieszkały na wschodzie kraju. Prawdopodobnie trudne warunki klimatyczne i niedobór pożywienia spowodowały, że tylko niewielka liczba reniferów jest w stanie przeżyć na Islandii. Obecnie jest ich około siedmiu tysięcy, a co roku pozwala się na odstrzelenie około tysiąca rogatych, pięknych zwierząt.
Gdzie i kiedy renifery występują na Islandii?
Renifery na Islandii można zobaczyć tylko na wschodzie kraju i – uwaga – z samochodu przejeżdżając nawet przez główne drogi. Jednak warto pamiętać, że nie o każdej porze roku jest to możliwe.
Jeżeli wybierasz się w podróż latem, to wiedz, że wówczas renifery przemieszczają się w górę (w głąb kraju), a więc szanse na ich zobaczenie są niestety mniejsze. Z kolei zimą rosną, ponieważ zwierzęta te schodzą w dół, na niziny w poszukiwaniu jedzenia.
Głównym siedliskiem reniferów są okolice od góry Snæfell, która znajduje się u podnóża lodowca Vatnajökull, aż po Półwysep Vopnafjördur w północno-wschodniej części Islandii, jednak mogą się one pojawiać nawet przy lagunie lodowcowej na południowym-wschodzie kraju. W każdym razie wjeżdżając na teren wschodniej Islandii, warto mieć oczy dookoła głowy i bardzo uważnie wypatrywać reniferów, ponieważ ich umaszczenie na tyle zlewa się z otoczeniem, że naprawdę łatwo je pominąć.
My na renifery polowaliśmy z aparatem w ręku od momentu, kiedy jadąc z północy Islandii do Egilsstaðir, minęliśmy zjazd na Vopnafjördur. Niestety w tamtej części kraju nie udało nam się zobaczyć ani jednego zwierzęcia, ale już w okolicy Egilsstaðir tak! Tak więc my renifery widzieliśmy:
- nad jeziorem Lagarfljót
- w drodze na Borgarfjörður Eystri
- w podróży z Egilsstaðir do Höfn
Fotografie naszych reniferów 🦌🦌🦌

Renifery nad Lagarfljót

Renifery na Borgarfjörður Eystri

Renifery na Fiordach Wschodnich

Renifery na Fiordach Wschodnich

Renifery na Fiordach Wschodnich

Renifery na Fiordach Wschodnich

Renifery na Fiordach Wschodnich

Demi i renifery
A Ty, widziałaś kiedyś renifery w naturze? 🙂