Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorą 📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorące źródło, ale naturalnie wyżłobiony przez erozję morską basen w czarnej lawie na południowo-zachodnim wybrzeżu Reykjanes. 💦

#Islandia #geoturystyka #iceland #icelandphotography #icelandicnature #geotourism
📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na p 📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na południowym wschodzie Islandii. Super przystanek w podróży dookoła wyspy, ale trasa nie należy do najłatwiejszych. Bywa stromo, ślisko i przepaściście, i trzeba przejść przez rzekę. Widoki fenomenalne, atrakcyjność trasy 10/10. Na hiking należy poświęcić przynajmniej 2 godziny. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #przewodnik #geoislandia #geoturystyka #iceland #hikingiceland #geotourism #hiking
Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? Tak, Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? 

Tak, to wciąż Islandia i obszar znanego miejsca turystycznego, choć z nieco innej strony.

Oto fragment niepozornego wybrzeża Vatnsfell, które ciągnie się na północ od Valahnúkur na południowo-zachodnim krańcu półwyspu Reykjanes.

Te jasne warstwy to złoża tufu i lapilli, czyli drobnoziarnistej tefry, która jest pozostałością bo dwóch, stożkach tufowych powstałych w wyniku eksplozywnej erupcji, która miała miejsce w oceanie w 1210 roku - czyli na początku kilkudziesięcioletniego epizodu tektoniczno-wulkanicznego "Reykjanes Fires".

Tak więc jest to idealny i łatwo dostępny przykład struktury wewnętrznej stożka tufowego.

Znana skała wystająca z oceanu (którą widać w oddali na zdjęciu), jest prawdopodobnie pozostałością - już mocno zerodowaną - po tejże erupcji.

To tylko jeden "sekret" tego wybrzeża. Innym razem, przy okazji innego zdjęcia, odsłonię kolejny. 🙂

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #geologia #turystykageologiczna #podróże #iceland #reykjanes #geopark
Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadp Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadprogramowo, zimą stają się celami podróży. 😀

#Islandia #geoislandia #iceland #winteriniceland #crater #geoturystyka #podróże #grábrók #borgarfjörður #westiceland
Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół tro Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół trolla, który jest opiekunem półwyspu Snæfellsnes.

Pomnik znajduje się w miejscowości Arnarstapi w połowie znanego szlaku spacerowego wzdłuż skalistego wybrzeża.

#Islandia #polacynaislandii #podróże #polacywpodróży #blogpodrozniczy #iceland #traveliceland #snaefellsnes #arnarstapi
Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, odwiedziliśmy tunel lawowy Raufarhólshellir. Powstał on 5000 lat temu i spacerując w nim możemy zobaczyć efekty erupcji wulkanicznej od środka. Tu mamy do czynienia z erupcją szczelinową Leitahraun, która utworzyła również znane na obrzeżach Reykjavíku czerwone pseudokratery Rauðhólar.

Tego typu tuneli lawowych jest w Islandii bardzo dużo, a kilka z nich zostało udostępnionych turystycznie. Można je zwiedzać wraz z przewodnikiem, co daje ciekawą lekcję geologii.

Raufarhólshellir fantastycznie jest odwiedzić zimą, kiedy tworzą się takie śmieszne lodowe rzeźby! 

Tunel ten znajduje się na półwyspie Reykjanes, tak więc w bardzo dogodnej dla turystów lokalizacji. Z Reykjavíku jest to około pół godziny jazdy samochodem.

Polecam! 😉

#Islandia #geoislandia #podróże #iceland #geotourism  #traveliceland #winteriniceland #raufarhólshellir #reykjanes
Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Snæfellsnes, która określana jest jego symbolem. Wczoraj był to nasz ostatni punkt na trasie, do którego dotarliśmy tuż przed zachodem słońca. 

#Islandia #polacynaislandii #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #icelandroadtrip #icelandwinter #snaefellsnes
Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średn Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średnim SUVem 4x4 po śliskiej nawierzchni drogi pokrytej twardym lodem mając tylko 4 godziny dziennego światła w ciągu doby i ponad 400 km do przejechania.

Naleśniki z soczewicą, tosty z koncentratem pomidorowym, serem i ogórkiem kiszonym, wodorosty, jabłka, banany i marchewki, dwie różne herbaty, kawa i woda.

Zatrzymaliśmy się przy czterech atrakcjach i pominęliśmy przynajmniej siedem, które latem byśmy jeszcze dodali.

Ale sama jazda po ośnieżonym półwyspie u podnóża majestatycznego lodowca mogłaby być jedyną atrakcją tego dnia! 😍 Tak, zimą też jest magicznie, choć dla mnie i tak trzeba najpierw latem! 😊

📸 Pierwsza fotka z naszych mini zimowych wojaży z Mateuszem. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #blogpodrozniczy #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #traveliceland #icelandroadtrip #winteriniceland #icelandinwinter #winter #januaryiniceland
Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver, które jest jednym z pięciu znajdujących się na terenie wysokotemperaturowego obszaru geotermalnego Krýsuvík. 

Nie prowadzi do niego żadna droga dojazdowa, a pieszy szlak, który jednak długi nie jest, bo wynosi około półtora kilometra. W dwie strony plus zwiedzanie atrakcji na miejscu zajmuje około godziny. Szlak rozpoczyna się przy jeziorze Grænavatn na półwyspie Reykjanes. 

W Austurengjahver zobaczyć można olbrzymich rozmiarów parujące gorące źródło, a także błotniste kałuże i fumarole. Minerały, które rozpoznano na polu geotermalnym, to m.in. rzadki, niebiesko-zielony lignit oraz ciemniejszy kowelin. 

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #iceland #traveliceland #visiticeland #icelandtrip #icelandgeology #geothermalsprings #geotourism #reykjanes
Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią law Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią lawową usytuowaną u podnóża lodowca Snæfellsjökull na półwyspie Snæfellsnes. Jest ona wyjątkowa pod względem akustycznym i właśnie z tego powodu jest ona szerzej znana turystom. Obowiązkowy przystanek podczas podróży górską drogą F570!

Uważa się, że jaskinia ta jest znana od wieków, a mówić nam mają o tym m.in. wyryte w skale imiona XVIII-wiecznych podróżników, Eggerta Ólafssona i Bjarniego Pálssona. Ponadto według legendy jaskinia Sönghellir była schronieniem dla legendarnego osadnika Bárðura Snæfellsása (oraz jego rodziny), który pojawił się na tym obszarze w IX wieku. Bárður był ponoć pół-trollem, pół-człowiekiem, a dziś, jako opiekuńczy duch czuwa nad półwysep i lodowcem. W Arnarstapi znajduje się jego pomnik, który jest symbolem tej miejscowości.

📌 Dojazd i mapa na blogu: geoislandia.pl 

#Islandia #geoislandia #podróże #polacynaislandii #geoturystyka #geotourism #iceland #traveliceland #icelandphotography #icelandicnature #icelandtrip  #sönghellir
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

Praca informatyka w Islandii [2020]

Damian Chrystian Kuraciński 14 października 2018
Damian Chrystian Kuraciński 14 października 2018

[Aktualizacja 2020]

Jestem informatykiem w islandzkiej firmie informatycznej od ponad trzech lat. Pracuję w stolicy kraju w firmie, która ma siedzibę w jednej z najstarszych i największych farmaceutycznych w Islandii. Obsługujemy wiele islandzkich firm w kraju, a także Danii i USA. Ponieważ nigdy nie kryłem, czym się zajmuję, od czasu do czasu dostaję pytania właśnie o pracę informatyka w Islandii. W tym poście przekazuję najważniejsze informacje dotyczące tej kwestii.

Czym zajmowałem się w Polsce?

W Polsce od 16 roku życia zajmowałem się pracami związanymi z informatyką. Naprawiałem komputery, telefony, tablety i inne wszelkiej maści urządzenia elektroniczne. Czasami również zajmowałem się programowaniem i grafiką. Miałem ten komfort, że będąc znany w tej branży w Krakowie, nigdy nie musiałem zabiegać o pracę, bo to ona, co chwilę pukała do mych drzwi.

Początki w Islandii

Natomiast początki w Islandii nie były dla mnie takie piękne. Kilka dni po przeprowadzce, kiedy jeszcze nie znałem islandzkiego rynku pracy, zacząłem pracować na zmywaku. Po trzech miesiącach firma przeniosła mnie do supermarketu, gdzie byłem odpowiedzialny za prowadzenie punktu gastronomicznego. I choć to kompletnie nie była moja bajka, wytrzymałem w tej pracy kolejnych kilka miesięcy.

Wreszcie, po starannym opracowaniu swojego CV (po angielsku i islandzku) i poznaniu islandzkiego rynku IT, zacząłem szukać pracy w swojej branży. Zajęło mi to w sumie około miesiąca, a pracę podjąłem dokładnie wtedy, kiedy dowiedziałem się, że za kilka miesięcy zostanę ojcem. 🙂

Moja praca informatyka w Islandii

Pracuję w firmie informatycznej, która obsługuje głównie firmę farmaceutyczną, w której mamy siedzibę oraz wiele innych  islandzkich firm w Islandii oraz za granicą. Bywa tak, że muszę (lub współpracownik) na kilka dni polecieć do biura w Danii, ale zdarza się to bardzo rzadko. Jestem informatykiem-technikiem helpdesk, zajmuję się administracją systemu oraz pełnię funkcję inżyniera front-end i back-end. Najprościej mówiąc, pilnuję, aby wszystko prawidłowo działało oraz naprawiam sprzęty. Czasem też napiszę jakiś program, stronę internetową lub wykonam grafikę. Pracuję w siedzibie firmy, ale często w ramach pracy jeżdżę do różnych placówek (np. przychodni psychologicznej czy znanej i smacznej islandzkiej kawiarni Te & Kaffi), więc to nie jest tak, że siedzę tylko w biurze.

Pracuję od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. W praktyce wygląda to tak, że mogę być chwilę po 8:00, czyli przed 9:00, ale nie później niż 10:00. 😀 Jeżeli jest taka potrzeba (np. syn ma wizytę u pediatry), to mogę wyrwać się z pracy, by własnie coś załatwić. Jednak czasami zdarza się tak, że muszę w pracy zostać trochę dłużej np. wtedy kiedy mamy do wykonania jakiś duży projekt.

Moja firma znana jest z tego, że bardzo dba o swoich pracowników i wygrywa w tym wszystkie rankingi. I nie dziwię się, ponieważ warunki pracy mam idealne. Firma zapewniła mi samochód (+ paliwo i wszystkie opłaty) oraz pokryła część kosztów kursu prawa jazdy w Islandii, a także telefon komórkowy dla mnie i żony oraz Internet. Co więcej, dba również, abyśmy my – pracownicy – mieli różnorodne atrakcje poza pracą. Bardzo często organizowane są różne spotkania, a także sama firma jest aktywna w różnych wydarzeniach, na przykład ostatnio w maratonie, w którym brałem udział.

Kilka ważnych informacji o pracy informatyka w Islandii

💻 Oferty pracy można znaleźć np. na największym i najpopularniejszym portalu z ogólnymi ofertami pracy. Ja właśnie na nim znalazłem ofertę pracy, w której pracuję. Portal ten nazywa się ALFRED.IS. Natomiast jest również osobny, dedykowany właśnie branży IT portal z ofertami pracy i jest to TVINNA.IS.

💻 W pracy informatyka najważniejsze jest doświadczenie, znajomość środowiska, w którym się pracuje oraz język angielski.

💻 Niekoniecznie studia informatyczne, kursy, czy certyfikaty są tak ważne jak doświadczenie – nawet jeżeli w ofercie pracy firma wymienia w wymaganiach ukończenie konkretnych studiów, kursów i certyfikatów. Jednak niektóre firmy (np. Origo) przeprowadzają wewnętrzne testy.

💻 Niekoniecznie język islandzki jest wymagany (oczywiście zależy to od firmy, stanowiska, rodzaju pracy). Oferty pracy w islandzkich portalach są oczywiście przede wszystkim w języku islandzki, ale są również po angielsku lub w obu. Znajomość języka islandzkiego w Islandii jest oczywiście ogromną zaletą, otwiera wiele możliwości, jest na pewno przewagą, jednak nie przesądza o wynikach rekrutacji. Nie zawsze jest tak, że na wyższych stanowiskach w islandzkich firmach koniecznie trzeba znać język islandzki, chociaż myślę, że w zdecydowanej większości tak jest.

💻 Najczęściej oferty pracy są dla: programistów, ale także analityków, project managerów, grafików, UI/UX designerów i oczywiście dla wielu innych. Branża IT oferuje różnorodne stanowiska pracy i tak też jest w Islandii.

💻 Najmilej widziane języki: Python, C#, Java.

💻 Technologie: przede wszystkim mobilne rozwiązania.

💻 Wynagrodzenia w branży IT na całym świecie są podobne. Dlatego, jeżeli zastanawiasz się nad przeprowadzką patrząc tylko przez pryzmat zarobków, to może się okazać, że przeprowadzka do Islandii nie będzie rozsądna. Jeżeli masz stabilną, dobrze płatną, w dobrych warunkach i przyjemnej atmosferze pracę, to dla samej pracy niekoniecznie warto się przeprowadzać do Islandii.

💻 W Islandii w porównaniu do Polski ofert pracy dla informatyków jest stosunkowo mniej, jednak nawet podczas pandemii ofert jest całkiem dużo. Ostatnio w przeciągu jednego dnia na ogólnym portalu pojawiło się, aż dziewięć nowych. Jak na Islandię, to dużo.

💻 Przykładowe islandzkie firmy informatyczne: Origo, Advania, Verne Global, LS Retail.

💻 Najwięcej biur informatycznych firm znajdują się w: Reykjavíku, Keflavíku i Akureyri.

💻 Mimo że w Polsce pracowałem (jako informatyk) w bardzo dobrej firmie i na nic nie musiałem narzekać, to dziś nie wyobrażam sobie innego miejsca do życia i pracy niż Islandia.


Mieszkasz w Islandii i masz problem z jakimś sprzętem? Chętnie Ci pomogę. Napisz do mnie!


Zdecydowanie lepszej pracy nie mogłem sobie wyobrazić. Warunki świetne, koledzy fantastyczni no i sama praca pasuje mi jak ulał. Na początku trochę żałowałem, że nie zacząłem szukać pracy w swojej branży trochę wcześniej. Jednak teraz sobie myślę, że mógłbym wtedy nie trafić do swojej firmy… Dlatego niczego nie żałuję, cenię sobie wszystkie doświadczenia i jestem bardzo wdzięczny za to, gdzie pracuję dziś.

Upiększ swoje fotografie naszymi presetami! Sprawdź ofertę naszego sklepu!

poprzedni post
Zrobiłam test DNA i się zdziwiłam. My Heritage
następny post
Zorza Polarna na Islandii – gdzie, kiedy i jak zrobić jej zdjęcie?

2 komentarze

Jacek 21 lipca 2022 - 22:18

Dlaczego ani slowa o zarobkach?

Reply
Demi Mae 24 lipca 2022 - 15:51

No właśnie Jacku, czemu nie napisałeś, ile zarabiasz?

Reply

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Linkedin Youtube Soundcloud

NASZA ISLANDIA

Cała prawda o naszej emigracji Zima na Islandii Plusy i minusy życia na Islandii Reykjavik z dzieckiem Pierwsza podróż do Islandii
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl