Czasem polscy rodzice mieszkający w Islandii lub planujący emigrację do tego kraju pytają mnie, czy znam jakieś fajne miejsce, gdzie można pójść z młodszym (lub starszym) dzieckiem się pobawić. I czy po prostu mam jakieś pomysły na ‘zabicie nudy’ i rozładowanie energii malucha, zwłaszcza kiedy za oknem pogoda nie dopisuje – a to na Islandii niestety nie jest takie rzadkie. Jak się spędza wolny czas z dzieckiem na Islandii? Odpowiedź poniżej!
Jesteśmy rodzicami mieszkającymi w Reykjaviku, dlatego piszemy z perspektywy mieszkańców tego miasta. Wymienione atrakcje są przede wszystkim w stolicy Islandii i jej okolicach.
Fajne miejsca na świeżym powietrzu
Jesteśmy rodziną outdoorową, która najwięcej swojego wspólnego wolnego czasu spędza na łonie natury. Góry, lasy, jeziora, łąki, stadniny koni czy imponujące formacje skalne. Często jeździmy za miasto, ale jednak większość czasu jesteśmy w naszym mieście. Zacznę od naszych propozycji (zielonych) miejsc na świeżym powietrzu w Reykjaviku i okolicach, które są świetne na spacery i rekreacje dla całej rodziny.
Dolina Elliðaárdalur – trudno byłoby nie zacząć od tego pięknego, zielonego miejsca, które znajduje się w centrum stolicy Islandii. Prawdopodobnie słyszałaś, że na Islandii nie ma drzew, lasów i że mamy duże braki w zieleni. Prawdą jest, że zalesienie wyspy jest niewielkie, ale to nie oznacza, że na co dzień w ogóle nie otaczamy się zielenią. Wspaniałym na to dowodem jest właśnie Elliðaárdalur, czyli dolina, w której znajdziesz lasy, kolorowe kwiaty, wodospady i żyjące na wolności półdzikie króliki. Poprowadzone są tutaj również wygodne ścieżki spacerowe i rowerowe (idealne na spacery z wózkiem), postawione ławeczki oraz dużo jest tu miejsca na rekreacje.
Rezerwat Heiðmörk – naszym ulubionym miejsce na dłuższe i krótsze wędrówki jest ten oto rezerwat, który z racji swoich dużych rozmiarów ma różnorodne atrakcje i jest osiągalny z różnych stron miasta. Po pierwsze Rauðhólar, czyli czerwone skały, które z geologicznego punktu widzenia są pseudokraterami. Robią one zawsze wrażenie, można się po nich wspinać lub wokół nich spacerować. Można dojść spod nich również do największego w tej okolicy jeziora Elliðavatn. W innej części rezerwatu znajdują się również lasy oraz jeziora, z których naszym ulubionym jest jezioro Vífilsstaðavatn w miasteczku Garðabær. W wielu miejscach są też miejsca na grille, dlatego przy dobrej pogodzie można z nich korzystać. Zamieszczam mapę Rezerwatu Heiðmörk, abyś sama zobaczyła, jaki to miejsce daje ci potencjał na spędzenie cudownego czasu z najbliższymi!
Rezerwat Grótta w Seltjarnarnes – może nie ma tu za dużo drzew, ale przyrodniczo jest to bardzo ładne miejsce. W maleńkim miasteczku Seltjarnarnes, które przylega do Reykjaviku po jego zachodniej stronie, ma bardzo malowniczą plażę z latarnią morską, gorące źródełko Kvika czy staw Bakkatjörn. Lubimy tu przychodzić, by pooddychać oceanem i popatrzeć na przepięknie roztaczający się krajobraz na górę Esję. Można też udać się na spacer deptakiem w stronę Reykjaviku (część trasy Sculpture and Shore Walk). Jest to idealne miejsce również na rowery czy rolki oraz spacery z wózkiem.
Klambratún – w centrum Reykjaviku znajduje się park, w którym jest kilka placów zabaw dla dzieci oraz teren przeznaczony do uprawiania sportów. W Klambratún można znaleźć boisko do koszykówki, piłki nożnej i frisbee oraz pole golfowe. Znajdziesz tu również dużo miejsca na piknik oraz miejsce do grillowania na świeżym powietrzu.
Park Hljómskálagarður i Tjörnin – obok Klambratún znajduje się znany park i staw, gdzie często – zwłaszcza przy ładnej pogodzie – można spotkać rodziny z dziećmi. Ładne miejsce na downtownie, gdzie można piknikować, bawić się, ćwiczyć, biegać, jeździć na rowerze i oczywiście spacerować. Czasami tutaj przychodzimy, by nie tylko obejść staw dookoła, ale również powłóczyć się po kolorowych uliczkach Reykjaviku.
Nauthólsvík i wzgórze Öskjuhlíð – atrakcyjnym pomysłem dla dziecka i reszty rodziny jest wybranie się na geotermalną plażę w Reykjaviku. W lecie przy dobrej pogodzie bez problemu można wejść i popływać w Oceanie Atlantyckim (woda w wydzielonej części do pływania jest ogrzewana) lub zanurzyć się w basenie z gorącą wodą. Dodatkowo można się bawić złocistym piaskiem lub piknikować na przylegających pagórkach pokrytych trawą. Ponad plażą znajduje się wzgórze Öskjuhlíð, na którym znajduje się Muzeum Perlan. Teren ten jest bardzo zielony, poprowadzonych jest tutaj kilka ścieżek spacerowych, tak więc jest to kolejne miejsce, gdzie spokojnie można spędzić parę godzin.
Úlfarsfell – propozycja dla rodziców, którzy tak jak my lubią piesze wędrówki. My zaopatrzyliśmy się w specjalne nosidło-plecak, aby wsadzać do niego synka i móc wędrować po bardziej i mniej górskich szlakach. Naszą ulubioną górą w okolicy jest Úlfarsfell, która cieszy się dużą popularnością wśród Islandczyków. Jeżeli jednak góry nie są dla was, to możesz pospacerować po okolicy Úlfarsfell. Na tym terenie znajduje się m.in. stadnina islandzkich koni oraz dosyć duże i malownicze jezioro Hafravatn.
Dolina Mosfellsdalur – jedno z naszych ostatnich odkryć, które co prawda nie znajduje się w Reykjaviku, ale mając samochód latwo i dosyć szybko można tam dotrzeć. W okolicach doliny znajdują się piękne szlaki przez farmy i łąki ze wspaniałym widokiem na pasmo Esji. Można dojść do Wodospadu Trolli i przy okazji opowiadać dziecku najróżniejsze historyjki.
Sculpture and Shore Walk – malowniczy i długi na pięć, a nawet i dziewięć kilometrów szlak wzdłuż wybrzeża w Reykjaviku, to kolejna nasza propozycja na spędzenie z dzieckiem czasu na świeżym powietrzu. Po drodze znajdziesz atrakcyjne punkty widokowe, plaże oraz słynne pomniki i rzeźby (jak np. Sólfar), które zawsze są chętnie fotografowane przez turystów. My, kiedy wybieramy ten szlak, to najczęściej parkujemy przy porcie Skarfabakki (skąd wypływają niewielkie promy na wyspę Viðey) i spacerujemy w kierunku Harpy i dalej, aż do pomnika EVE Online Monument (i to jest 5 km), ale kto ma ochotę może dalej spacerować w stronę miasteczka Seltjarnarnes (wówczas do przejścia jest około dziewięciu kilometrów). Jest to fajne miejsce na rower, rolki czy hulajnogę. Jedną z większych i dziwniejszych atrakcji tego szlaku jest Dom z Recyklingu (Recycled House), który należy do islandzkiego reżysera filmowego Hrafna Gunnlaugssona.
Viðey – na przeciwko Reykjaviku po stronie północnej znajduje się niewielka wysepka Viðey. Krótki rejs na nią oraz spacer po niej (widoki bardzo atrakcyjne) może być kolejnym pomysłem na spędzenie kilku godzin w terenie. My byliśmy na Viðey w 2016 roku na warsztatach robienia islandzkich chlebków świątecznych laufabrauð. Wyspa ta znana jest głównie z pomnika Imagine Peace Tower.
Skemmtigardurinn – to rozbudowany park rozrywki dla młodszych i starszych, który znajduje się w dzielnicy Grafarvogur. Można tutaj zagrać w nogę, mini golfa, paintball, a także zorganizować różne przyjęcia, jak np. urodzinowe. Aby lepiej zrozumieć oraz zobaczyć, co oferuje to miejsce, polecam obejrzeć poniższy filmik. I od razu polecam również odwiedzić stronkę Gufunes, ponieważ w tej części Reykjaviku znajduje się dosyć dużo atrakcji dla rodzin.
Fjölskyldugarðurinn i Húsdýragarðurinn – czyli park rodzinny z wieloma atrakcjami dla aktywnych maluchów oraz mini ZOO z gospodarczymi zwierzętami oraz reniferami, lisami arktycznymi, gadami i ptakami. Park rodzinny odrobinę przypomina mi Park Jordana w Krakowie, a wraz z Ogrodem Botanicznym, który do niego przylega stanowi doskonałe miejsce na piknik i rekreacje na świeżym powietrzu. Warto przy okazji zaglądnąć do uroczej kawiarenki Flóran.
Place zabaw – przy jeziorze Reynisvatn znajduje się jeden z naszych ulubionych placów zabaw. Znajduje się on niedaleko naszego osiedla i bardzo go polecam. Teren piękny, zielony, dużo atrakcji i dziecko nigdy się nie nudzi. Czasami podjeżdżamy również do sąsiedniego Mosfellsbær, ponieważ park Stekkjarflöt też jest dla nas fantastyczny. Placów zabaw w Reykjaviku i okolicznych miastach jest naprawdę całkiem dużo. Wystarczy przejść się pomiędzy blokami, by je odkryć. Nie zawsze są duże, ale nawet dwie huśtawki i zjeżdżalnia dostarczą dziecku (i rodzicom!) wiele radości. Podpowiedzią jest również udawanie się na teren szkół i przedszkoli, ponieważ właśnie przy nich znajdują się jedne z najbardziej urozmaiconych placów zabaw (sprawdź Snælandsskóla czy Fossvogsskóla). Placów zabaw w Internecie możesz szukać pod nazwą leiksvæði.
Zielone miejsca w Hafnarfjörður – w miasteczku Hafnarfjörður znajduje się kilka bardzo ładnych zielonych terenów, gdzie możesz spędzić z dzieckiem ciekawy czas.
- Víðistaðatún – jest to park z rzeźbami i obiektami do zabaw dla dzieci, w którym organizowany jest Festiwal Wikingów.
- Hellisgerði Park – niewielki, ale urokliwy z małym stawem park, w którym mieszkają elfy oraz huldufólk (ukryci ludzie).
Spacer po (dalszej) okolicy – mamy swoje miejsca, do których lubimy udawać się na spacery, ale czasem też zapuszczamy się w nowe, nieznane nam wcześniej tereny. Albo znane, tylko rzadko przez nas odwiedzane. Właśnie wpadłam na pomysł, że można wymyślić, jakiś temat przewodni spaceru, by zainteresować nim dziecko… np. spacer w poszukiwaniu murali w Reykjaviku. Wiesz, że jest ich dużo, nie będziesz mieć problemu. 🙂 A w okresie świątecznym możecie szukać trolli!
Aktywności i zajęcia zorganizowane
Baseny – jeżeli jeszcze nie byłaś z dzieckiem na basenie, to serdecznie polecam Ci to zrobić. Jeżeli masz dziecko w wieku niemowlęcym, to polecam zapisać je na zajęcia zorganizowane dla takich maluszków. My na basen zaczęliśmy chodzić, kiedy Kajetanek miał pięć miesięcy i serdecznie mogę polecić zajęcia w Hafnarfjörður u Erli (Ungbarnasund Erlu) – zajęcia odbywają się na zamkniętym basenie z ocieplaną wodą. Ze starszym dzieckiem możesz chodzić na praktycznie każdy basen, a jak wiadomo, islandzkie baseny są fantastycznie przystosowane dla rodzin z dziećmi. Fajny basen dla dziecka to np. Grafarvogslaug czy Árbæjarlaug.
Lodowisko – przy ogrodzie botanicznym znajduje się Skautahöllin í Laugardal, czyli lodowisko, które nadaje się do ćwiczeń łyżwiarstwa i hokeja. Czynne jest przez cały rok i w każdy dzień tygodnia. Dzieci poniżej szóstego roku życia mają darmowe wejście. Na lodowisku można urządzić również przyjęcie urodzinowe dla dziecka.
Trampoliny – w Kópavogur znajduje się miejsce z trampolinami, które dla najmłodszych dzieci otwarte jest w soboty i niedziele między 10:00 a 11:00, dzięki czemu dzieci nie czują się zagrożone przez starszych skaczących. Rodzice wchodzą za darmo, a aktualne informacje znajdziesz tutaj: Krakkatími.
Centrum łucznictwa – jeżeli twoje dziecko ma powyżej 4 lat, to możecie wybrać się, by postrzelać z łuku. Nie jest to niebezpieczne, przed otrzymaniem łuku instruktor uczy, jak bezpiecznie strzelać. Miejsce to znajduje się w Reykjaviku przy ulicy Dugguvogur 2.
Ścianka wspinaczkowa – uwielbiamy wspinać się po górach, a kiedyś byliśmy też na ściankach, co również dawało nam frajdę. Jestem przekonana, że dla nasz mały chłopczyk też odnajdzie w tej aktywności wiele radości. Uważam, że ścianka wspinaczkowe to świetne miejsce na zużycie, choć odrobiny energii dziecka.
Kręgle – niedaleko naszego osiedla mamy fajne centrum sportowe Egilshöll, w którym między innymi znajdują się kręgle. Czyż to nie jest kolejny fajny pomysł na miłe spędzenie czasu?
Frisbígolf – nieco się zdziwiliśmy, że Frisbee na Islandii jest popularne, ale faktycznie kilka boisk do tej gry już widzieliśmy. Jedno jest, chociażby w naszej dzielnicy Grafarholt, a tutaj znajdziesz resztę miejsc, gdzie można zagrać w tę grę: Frisbígolf á Íslandi.
Jazda konna – Islandia słynie ze swoich unikatowych koni, Islandczycy je kochają i jesteśmy pewni, że jak Kajtek tylko podrośnie, to zapiszemy go na zajęcia z jazdy konnej. Może dla twojego dziecka to też będzie dobry pomysł? Popularną firmą, która oferuje przejażdżki konne w różnych częściach południowej Islandii (w tym przy Reykjaviku) jest Sólhestar – ceny zaczynają się od 9,000 ISK.
Zajęcia muzyczne – Islandia to bardzo umuzykalniony kraj i bardzo wielu Islandczyków gra na jakimś instrumencie, śpiewa i bierze udział w różnych muzycznych spotkaniach. Dla najmłodszych również można takie znaleźć! Jednym z przykładów są zajęcia z grania na ukulele (więcej informacji tutaj: Ukulele Reykjavik). Inne miejsce, które prowadzi zajęcia muzyczne dla dzieci jest Tónagull.

https://www.ukulelereykjavik.com
Tańce – dobrym sposobem na urozmaicenie dziecku czasu wolnego jest zapisanie go na tańce, też tak uważasz? 🙂 Niektóre szkoły zaczynają udzielać lekcji tańca bardzo malutkim dzieciom, bo już od ich trzeciego roku życia. Przykładowo możesz sprawdzić tę szkołę tańca towarzyskiego Dansfélagið Hvönn lub balet w Ballettskóli Eddu Scheving.
Zajęcia sportowe – piłka nożna, karate, koszykówka – takie zajęcia sportowe oferuje klub Breiðablik w Kópavogur. Warto się z nim skontaktować i zapytać o zajęcia dla najmłodszych, ponieważ są takowe organizowane. Koniecznie sprawdź również zajęcia w klubie młodzieżowym Ungmennafélagið Afturelding w Mosfellsbær, może akrat tam coś fajnego znajdziesz dla swojej pociechy?
Spotkania w bibliotekach – niektóre biblioteki oferują darmowe spotkania dla najmłodszych wraz z rodzicami. Więcej informacji szukaj pod hasłem Fjölskyldustundir. Ponadto niemal w każdej znajduje się przyjemny kącik dla dziecka. Serdecznie polecam ten na Spöngu.
Interesujące Muzea i wycieczki
Niektóre reykjavickie muzea są fantastycznie przystosowane dla rodzin z dziećmi. Jeżeli jeszcze któregoś z poniższej listy nie odwiedziliście, to masz kolejny pomysł na fajne spędzenie czasu z dzieckiem. Oto nasze ulubione:
MUZEA
- Perlan – jedno z nowszych muzeów, które jest naszym ulubionym. Fantastyczne wystawy edukacyjne, planetarium, kino, jaskinia lodowa i taras widokowy.
- Muzeum Morskie – kilka bardzo obszernych i ciekawych wystaw.
- Muzeum Wielorybów – jedno z bardziej atrakcyjnych muzeów dla najmłodszych.
- Skansen Árbær – regionalne muzeum na świeżym powietrzu, które pozwala przenieść się w dawne islandzkie czasy.
- Muzeum Saga – atrakcyjne dla dzieci muzeum opowiadające o jednych z ważniejszych wydarzeń z historii Islandii.
- FlyOver – jest to nowa atrakcja w Reykjaviku, którą absolutnie wszyscy się zachwycają. FlyOver, to miejsce, w którym masz możliwość odbyć lot nad Islandią w specjalnie wybudowanym kinie. Nam ten lot się podobał, jednak nie dorównuje atrakcjom z japońskiego Disneylandu, które poznałam ponad dwadzieścia lat temu. 😀 Niemniej jednak i tak polecam, ponieważ dla całej rodziny będzie to bardzo fajna atrakcja!
- Harpa – można też sprawdzić program Harpy, ponieważ czasami są organizowane wydarzenia dla najmłodszych. Oprócz tego warto wybrać się na próbę orkiestry symfonicznej – dla malucha będzie to fantastyczne doznanie!
WYCIECZKI
Może dobrym pomysłem będzie wybranie się na zorganizowaną wycieczkę jednodniową z Reykjaviku? Do wyboru masz np. rejs w poszukiwaniu wielorybów czy maskonurów. Możesz równie dobrze wybrać się za miasto i pokazać dziecku geologiczne cuda natury. Półwysep Reykjanes i pola geotermalne czy park w Hveragerði uważam, że są doskonałymi miejscami na kilkugodzinne wycieczki ze stolicy Islandii.
Festiwale
W Reykjaviku, tak jak wszędzie indziej na świecie, od czasu do czasu organizowane są festiwale. Warto wiedzieć o tych, które najmłodszym prawdopodobnie spodobają się najbardziej:
- Children’s Culture Festival – czyli festiwal dedykowany właśnie dzieciom! W roku 2020 odbędzie się w dniach 21-26 kwietnia.
- Reykjavík Culture Night – dzień i noc kultury w Reykjaviku, podczas którego za darmo można wejść do większości muzeów oraz wziąć udział w różnych przedstawieniach. Najbliższy odbędzie się 22.08.2020.
- National Day of Iceland – Dzień Niepodległości Islandii ma miejsce 17 czerwca i zawsze odbywa się hucznie i jest dużą atrakcją dla wszystkich mieszkańców Reykjaviku.
- Festiwal Wikingów – wspomniany powyżej, który odbywa się w parku Víðistaðatún w Hafnarfjörður.
- Kátt á Klambra – festiwal dla dzieci i ich rodzin.
Miejsca zabaw i przyjazne dzieciom w sklepach i restauracjach
Nie zapomnij zanurzyć się w swoją okolicę. Często trudno dostrzec, że najbliższe otoczenie oferuje ciekawe atrakcje. Oprócz placów zabaw, o których już zdążyłam wspomnieć i wielu zielonych terenów, które krajobrazowo są bardzo atrakcyjne, oczywiście znajdziesz też miejsca przyjazne rodzinom pod dachem. Przejdź się po okolicznych kawiarniach, a na pewno w końcu znajdziesz takie z kącikiem zabaw dla dzieci (np. Kaffitár Kruðerí). Rodzicie często polecają również takie miejsca jak:
Leiksvæði á göngugötunni – w Smáralindzie zostały zainstalowane mini placyki zabaw. Na pewno nie raz je mijałaś. My będąc w tej galerii handlowej, zawsze na parę chwil się przy nich zatrzymujemy. Kajtek coraz odważniej skacze po małych wulkanach. Oprócz tego w Smára znajduje się pokój zabaw dla dzieci (od 4 roku życia) i kącik do przebierania czy nakarmienia dzieci również z możliwością zabawy w nim.
Ævintýraland Kringlunnar – czyli baśniowa kraina, plac zabaw znajdujący się w galerii handlowej Kringlan.
Inne miejsca zabaw i przyjazne dzieciom w sklepach i restauracjach:
- IKEA (od 3 roku życia),
- Restauracja Metro,
- Restauracje KFC,
- Laundromat Cafe Reykjavik,
- Saffran przy Bíldshöfði,
- Arna – ís & kaffibar,
- Kaffi laugalækur,
- Hamborgarafabrikkan,
Dalsze miejsca:
- Adrenalin – park linowy. Ja już się doczekać nie mogę!
- Narty – nie jest to zaskoczeniem, że Islandia daje fenomenalne warunki do uprawiania narciarstwa. Ponownie, nie mogę się doczekać, kiedy zaczniemy z Kajtkiem jeździć na nartach!
Uff, ile tego jest, prawda? A może ty też coś podpowiesz? Niby Reykjavik mały, niby tych atrakcji dla dzieci jest niewiele, a tak dużo udało mi się zebrać propozycji – i myślę, że i tak będę aktualizować i dopisywać kolejne atrakcje, więc zachęcam do wracania do tego tekstu. Miłej rekreacji dla całej rodzinki!
2 komentarze
Świetny tekst, bardzo przydatny 🙂
Dziękuję serdecznie! Na pewno będę go, co jakiś czas aktualizować! Pozdrawiam! Demi