Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z ocea 📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z oceanu, która przypomina ludziom jakiegoś stwora, jest Hvítserkur na półwyspie Vatnsnes w północno-zachodniej Islandii. Jednak takich obiektów, czyli wyerodowanych dajek wulkanicznych, jest wzdłuż islandzkiego wybrzeża znacznie więcej. Na fotografii jeden z moich ulubionych przykładów, czyli Gatanöf nieopodal miasteczka Húsavík w północno-wschodniej Islandii. Jest to atrakcja, która czasem pojawia się w przewodnikach czy mediach społecznościowych, ale jeszcze nie jest ona jeszcze powszechnie znana turystom. Dojazd technicznie nie jest trudny, ale trzeba wcześniej popatrzeć na mapę. Nie ma żadnego oficjalnego parkingu, tablicy informscyjnej oraz wyraźnej ścieżki, ale spokojnie da się tam trafić. Mapka wkrótce na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #northiceland #gatanöf #húsavík #geoturystyka #geotourism
📍 Krater Búrfell, czyli spacer po wulkanie tuż przy stolicy Islandii. ☺️ Oprócz samego krateru (i fajnych widoków rozpościerających się z niego), ciekawe jest również to, że ścieżka, która do niego prowadzi, wiedzie dobrze zachowanym kanałem lawowym. Trasa fajna dla całej rodziny!

Na geoislandia.pl opis trasy, zdjęcia i mapa!

#Islandia #iceland #búrfell #polacynaislandii #geoturystyka
📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje s 📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje się niedaleko obszaru geotermalnego ze słynnym gejzerem Strokkur. Można je podciągnąć pod atrakcję Złotego Kręgu, ale pozostaje ono tą mniej znaną. Dojazd z gejzeru zajmuje raptem 3 minuty i pomimo tego, że prowadzi on drogą oznaczoną jako górską, to jest możliwy każdym rodzajem samochodu. 😊 

Też widzicie, że jest ono w kształcie serca? 🩷

P.S. Prowizoryczny parking znajduje się kawałek przed źródłem. Na pierwszej fotografii widać na nim nasz zaparkowany samochód. 

#Islandia #polacynaislandii #iceland #goldencircle #hotsprings #geotourism
📍 Jesienny spacer wzdłuż wąwozu Stuðlagil w 📍 Jesienny spacer wzdłuż wąwozu Stuðlagil w dolinie Jökuldalur. 🍂 

Miejsce to jest jedną z największych atrakcji turystycznych wschodniej części Islandii, do której dojazd możliwy jest każdym rodzajem samochodu! 

Często w sieci można zobaczyć, że Stuðlagil wypełniony jest niebieską wodą, jednak tak nie jest zawsze, co widać choćby na naszych zdjęciach. Ta błękitno-zielona woda jest latem, ale nie zawsze, poza tym ma typowy dla rzeki lodowcowej kolor, czyli właśnie taki mętno-szary. 😉

Najbardziej spektakularne miejsce w wąwozie - czyli imponujące słupy bazaltowe - można podziwiać z dwóch stron. Szybsze zwiedzanie jest od strony zachodniej, czyli schodzi się na platformę widokową długimi, metalowymi schodami (z parkingu ok. 5 min). Natomiast zwiedzając od strony wschodniej trzeba przejść ok. 45 min, by dotrzeć do tych formacji skalnych. Wędrówka po płaskim, bardzo prosta. Na miejscu jednak brak zabezpieczeń, a rzeka jest bardzo niebezpieczna, dlatego trzeba szczególnie uważać. 

Tak więc, jeżeli czas nas goni, to strona zachodnia, a jeżeli mamy go trochę więcej, to oczywiście warto się przejść po wschodniej. My zwiedziliśmy Stuðlagil z dwóch stron i tak też najlepiej zrobić. 🙂

P.S Na pierwszej fotografii jestem z Kajem po wschodniej stronie, a za naszymi plecami widać platformę widokową na którą schodzi się po zachodniej stronie wąwozu. Nie ma tutaj przejścia na drugą stronę!

#Islandia #polacynaislandii #iceland #easticeland #stuðlagil
Kilka kadrów z pierwszego dnia podróży po Fiord Kilka kadrów z pierwszego dnia podróży po Fiordach Zachodnich. Podróż rozpoczęliśmy od rzadziej odwiedzanego regionu Norðurfjörður. Bardzo, ale to bardzo warto przejechać drogę nr 643! 🤩 

Na blogu wpis z atrakcjami Norðurfjörður!

#Islandia #fiordyzachodnie #iceland #westfjords #vestfirðir #norðurfjörður
📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorą 📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorące źródło, ale naturalnie wyżłobiony przez erozję morską basen w czarnej lawie na południowo-zachodnim wybrzeżu Reykjanes. 💦

#Islandia #geoturystyka #iceland #icelandphotography #icelandicnature #geotourism
📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na p 📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na południowym wschodzie Islandii. Super przystanek w podróży dookoła wyspy, ale trasa nie należy do najłatwiejszych. Bywa stromo, ślisko i przepaściście, i trzeba przejść przez rzekę. Widoki fenomenalne, atrakcyjność trasy 10/10. Na hiking należy poświęcić przynajmniej 2 godziny. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #przewodnik #geoislandia #geoturystyka #iceland #hikingiceland #geotourism #hiking
Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? Tak, Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? 

Tak, to wciąż Islandia i obszar znanego miejsca turystycznego, choć z nieco innej strony.

Oto fragment niepozornego wybrzeża Vatnsfell, które ciągnie się na północ od Valahnúkur na południowo-zachodnim krańcu półwyspu Reykjanes.

Te jasne warstwy to złoża tufu i lapilli, czyli drobnoziarnistej tefry, która jest pozostałością bo dwóch, stożkach tufowych powstałych w wyniku eksplozywnej erupcji, która miała miejsce w oceanie w 1210 roku - czyli na początku kilkudziesięcioletniego epizodu tektoniczno-wulkanicznego "Reykjanes Fires".

Tak więc jest to idealny i łatwo dostępny przykład struktury wewnętrznej stożka tufowego.

Znana skała wystająca z oceanu (którą widać w oddali na zdjęciu), jest prawdopodobnie pozostałością - już mocno zerodowaną - po tejże erupcji.

To tylko jeden "sekret" tego wybrzeża. Innym razem, przy okazji innego zdjęcia, odsłonię kolejny. 🙂

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #geologia #turystykageologiczna #podróże #iceland #reykjanes #geopark
Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadp Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadprogramowo, zimą stają się celami podróży. 😀

#Islandia #geoislandia #iceland #winteriniceland #crater #geoturystyka #podróże #grábrók #borgarfjörður #westiceland
Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół tro Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół trolla, który jest opiekunem półwyspu Snæfellsnes.

Pomnik znajduje się w miejscowości Arnarstapi w połowie znanego szlaku spacerowego wzdłuż skalistego wybrzeża.

#Islandia #polacynaislandii #podróże #polacywpodróży #blogpodrozniczy #iceland #traveliceland #snaefellsnes #arnarstapi
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

Islandia: Dolina Reykjadalur i kąpiel w gorącej rzece!

Demi Mae 25 sierpnia 2019
Demi Mae 25 sierpnia 2019

Reykjadalur po islandzku oznacza “Parującą Dolinę” i przekonasz się dlaczego, kiedy po kilkudziesięciominutowym trekkingu wejdziesz na jej teren. Znajduje się w niej wiele gorących źródeł i błot, a także przepływa przez nią rzeka, w której bez żadnej opłaty możesz się zanurzyć.

 

 

Czyż nie brzmi to fascynująco? Dookoła góry, parujące źródła i szum spływającej rzeki… Koniecznie dopisz Reykjadalur do swojej listy miejsc, które zamierzasz odwiedzić na Islandii. Zapewniam cię, że nie pożałujesz i że to niecodzienne doświadczenie długo będziesz wspominać z uśmiechem na twarzy!


Dolina Reykjadalur

Dolina ta jest częścią systemu wygasłego już wulkanu Hengill (mapa obszaru), który swoją ostatnią erupcję miał ponad dwa tysiące lat temu. Pomimo tego obszar ten jest wciąż geologicznie aktywny i znajduje się na nim wiele geotermalnych odwiertów. Stąd  m.in. pobierana jest woda, która dostarczana jest do stolicy Islandii. O Hengill napisałam tekst przy okazji wycieczki do Nesjavellir.


Filmy o podróżach i życiu w Islandii znajdziesz tutaj: Subskrybuj


Jak dojechać?

Reykjadalur jest bardzo często odwiedzana przez turystów, ponieważ nie dość, że robi imponujące wrażenie i daje możliwość zanurzenia się w gorącej rzece, to jest bardzo łatwo osiągalna ze stolicy Islandii. Z Reykjaviku do miejsca, w którym rozpoczyna się trekking, jedzie się około 45 minut. Natomiast sama wędrówka zajmuje między 45 a 60 minut – do przejścia jest około 3 kilometrów.

Z Reykjaviku należy kierować się do miasteczka Hveragerði, które położone jest przy drodze numer 1 (Ring road). Na pierwszym rondzie tuż przed sklepem Bónus należy skręcić w lewo na ulicę Breiðamörk i jechać nią do końca, czyli do parkingu, skąd rozpoczyna się szlak do gorącej rzeki.

Parking na pewno zmieści twoje auto, aczkolwiek na początku możesz odnieść wrażenie, że nie. Musisz chwilę tego miejsca dla siebie poszukać, ale na pewno w końcu zaparkujesz – parking jest darmowy. Reykjadalur jest niezwykle popularne zarówno wśród turystów zagranicznych, jak i mieszkańców wyspy.


Opis szlaku

Szlak ma swój początek przy parkingu, tuż za niewielkim mostem. Kierujemy się szeroką, żwirową ścieżką do góry i po lewej najpierw mijamy zagrodę dla owiec, a następnie pierwsze wzniesienie z dymiącymi, gorącymi (błotnymi) źródłami. Już po kilku minutach wędrówki mamy za sobą piękny widok na pobliskie miasteczko Hveragerði.

Ścieżka jest stroma i wąska, którą ludzie podróżują również konno. Czasami trzeba się zatrzymać i zejść kawałek na bok, aby przepuścić taką konną wycieczkę.

View this post on Instagram

A post shared by Islandia i Reszta Świata (@naszmalyswiat.pl)

Tablica informacyjna przy wejściu na szlak

Początek szlaku Reykjadalur

Pierwsze spojrzenie na szlak

Gotująca się ziemia

Zielone łąki, pomarańczowe wzgórza

Im dalej jesteśmy, tym góry wydają się potężniejsze i nagle zaczynają obejmować nas z każdej strony. W zasadzie ta trasa jest łatwa i każdy sprawny ruchowo, nawet z lękiem wysokości, powinien przejść ją gładko. Jest tylko jeden moment, który może być bardziej wymagający, ale absolutnie trudny nie jest. I nawet kiedy zerwie się deszcz i warunki pogodowe się pogorszą, nie powinno być problemu z przejściem (powrotem) całej trasy. Oczywiście nie mam tutaj na myśli warunków zimowych.

Kiedy przejdziemy najtrudniejszy odcinek trasy, który tak naprawdę i tak jest łatwy, to po lewej stronie odsłoni nam się kanion Djúpagil z wodospadem Djúpagilsfoss. Można się tutaj zatrzymać, by przez chwilę pokontemplować imponujący widok i zrobić kilka fotografii.

Troszkę wiało

Wodospad Djúpagilsfoss

Reykjadalur

I w tym właśnie momencie dolina Reykjadalur pięknie nam się odsłania. Z każdym krokiem zaczynamy dostrzegać coraz więcej gorących źródeł, bulgoczących błot, których opary zaczynają zasłaniać nam naszą drogę. Jest tutaj tak pięknie. Trawa ma najzieleńszy z możliwych kolorów, gorące źródła połyskują błękitem, a wzgórza nabierają pomarańczowych odcieni.

Aż chciałoby się zboczyć ze ścieżki i podejść do hotspotów. Jednak nie warto tego robić, ponieważ bardzo łatwo można się poparzyć. Trzeba być ostrożnym i podążać tylko wytyczonym szlakiem.

Reykjadalur

Coraz bliżej rzeki

Islandzki baran

Odpoczynek

Wreszcie docieramy do gorącej rzeki Reykjadalur, która jest celem większości turystów, którzy wchodzą na ten szlak. Co prawda można iść dalej i kontynuować wspaniałą wycieczkę, ale robią to raczej miejscowi.

Kąpiel w gorącej rzece

Zawsze, kiedy jesteśmy w Reykjadalur widzimy bardzo dużo ludzi kąpiących się w rzece. Jednak jest ona na tyle duża, że miejsca wystarczy dla każdego – nawet w wysokim sezonie. Ja jednak i tak polecam wybierać się tam o mniej typowych godzinach, np. późnym wieczorem, a nawet nocą podczas islandzkiego lata, kiedy całą dobę jest jasno.

Dolina Reykjadalur

W miejscu, gdzie temperatura wody jest najprzyjemniejsza, zostały zainstalowane schodki (zejścia) do rzeki oraz wielkie drewniane parawany, za którymi można się przebrać w strój kąpielowy. Są też ławeczki, a wzdłuż rzeki poprowadzona została wygodna kładka.

Dolina Reykjadalur

Warto jednak najpierw chwilę poszukać takiego idealnego miejsca dla siebie, ponieważ można znaleźć bardziej intymny zakątek. Jeżeli chodzi o temperaturę wody, to… różne są opinie. Jedni mówią, że woda jest gorąca, a drudzy, że ledwo letnia. Dlaczego? To wszystko zależy od pory roku oraz miejsca, gdzie wchodzi się do rzeki. Wyżej woda jest gorętsza, a niżej chłodniejsza.

Wreszcie nadeszła ta chwila, kiedy przebieramy się i zanurzamy się w niesamowicie przyjemnie ciepłej wodzie. Wejście do niej jest wygodne, a sama rzeka płynie bardzo wolno. Co kilka metrów na rzece są kamienne bariery, które niejako tworzą osobne baseny. Jest dosyć płytko, ale trzeba uważać, aby niechcący nie uderzyć się o kamienie, które leżą na dnie rzeki.

Reykjadalur

Kąpiel w Reykjadalur

Kąpiel w Reykjadalur

Kąpiel w Reykjadalur

Kąpiel w Reykjadalur

Klambragil

Kilkanaście minut od najpopularniejszego wśród turystów miejsca na rzece, znajduje się imponujący wąwóz Klambragil. Wystarczy iść w górę rzeki, ścieżką poprowadzoną przez łąki.

Dochodzi się do miejsca, gdzie ma się szansę zobaczyć fumarole oraz kolejne bulgoczące gorące źródła i błota. Ziemia jest kolorowa i gorąca. Jest to jeszcze jedno piękne miejsce, które znajduje się w tak bliskiej okolicy rzeki. A przed nami wąwóz zbudowany z czarnych skał, w którym znajduje się kolejny wodospad.

Jak nie trudno się domyślić, można iść jeszcze dalej. W ogóle tutaj jest dużo różnych szlaków i tak naprawdę odcinek, który do tej pory się przeszło, jest tylko początkiem wielkich tras po obszarze Hengill.

W stronę Klambragil

Kolorowe osady

Na mostku

Wąwóz Klambragil

Klambragil

Klambragil

Wąwóz Klambragil

Kolorowe osady Klambragil

Jak się przygotować?

Jak się ubrać? Ubierz się tak, jak na wycieczkę górską. Pomimo tego, że szlak jest prosty i zrobisz nie więcej niż sześć kilometrów, to jednak będziesz w górach i to islandzkich. Dlatego dobre buty sportowe/trekkingowe, odpowiednie ubranie przeciwdeszczowe i przeciwwiatrowe oraz czapka i rękawiczki to konieczność. Nie ważna, jaka będzie pogoda, kiedy będziesz rozpoczynać wędrówkę. Ona i tak nagle może się zmienić. Oczywiście nie zapomnij stroju kąpielowego!

Co ze sobą wziąć? Zaopatrz się w bidon z wodą i przekąski (zakupy możesz zrobić np. w Bónusie w miasteczku Hveragerði, przez które będziesz przejeżdżać). Jeżeli masz wymagającą skórę, to krem po kąpieli może ci się przydać. Oczywiście nie zapomnij o ręczniku!

Ile czasu potrzeba poświęcić na wycieczkę? Dojazd z Reykjaviku to około 45 minut i drugie tyle na dojście z parkingu do rzeki i z powrotem. Uważam, że trzeba liczyć co najmniej cztery, pięć godzin.

Infrastruktura. Nie ma toalet, jesteśmy otoczeni naturą. Parking i wejście na szlak są darmowe!

Wciąż tu jesteś? To chyba znaczy, że spodobała Ci się nasza praca! Będzie nam jeszcze milej, kiedy dasz nam o tym znać! 

👉 Może zostawisz komentarz? Możesz anonimowo! Dla nas to naprawdę wiele znaczy!
👉 Może dołączysz do naszego instagramowego świata, w którym jesteśmy każdego dnia?
👉 Może polubisz nasz fanpage, gdzie dajemy znać o każdej nowej publikacji?
👉 Może zasubskrybujesz nasz kanał na YouTube, gdzie wrzucamy pozytywne vlogi?
👉 Może dołączysz do naszego newslettera? Warto, bo wysyłamy prezenty!

Pozostańmy w kontakcie! Nasz Mały Świat tworzymy razem!
poprzedni post
W czym Polska jest lepsza od Islandii?
następny post
Czy warto lecieć na Islandię i dlaczego możesz się rozczarować?

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Linkedin Youtube Soundcloud

NASZA ISLANDIA

Cała prawda o naszej emigracji Zima na Islandii Plusy i minusy życia na Islandii Reykjavik z dzieckiem Pierwsza podróż do Islandii
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl