Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorą 📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorące źródło, ale naturalnie wyżłobiony przez erozję morską basen w czarnej lawie na południowo-zachodnim wybrzeżu Reykjanes. 💦

#Islandia #geoturystyka #iceland #icelandphotography #icelandicnature #geotourism
📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na p 📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na południowym wschodzie Islandii. Super przystanek w podróży dookoła wyspy, ale trasa nie należy do najłatwiejszych. Bywa stromo, ślisko i przepaściście, i trzeba przejść przez rzekę. Widoki fenomenalne, atrakcyjność trasy 10/10. Na hiking należy poświęcić przynajmniej 2 godziny. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #przewodnik #geoislandia #geoturystyka #iceland #hikingiceland #geotourism #hiking
Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? Tak, Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? 

Tak, to wciąż Islandia i obszar znanego miejsca turystycznego, choć z nieco innej strony.

Oto fragment niepozornego wybrzeża Vatnsfell, które ciągnie się na północ od Valahnúkur na południowo-zachodnim krańcu półwyspu Reykjanes.

Te jasne warstwy to złoża tufu i lapilli, czyli drobnoziarnistej tefry, która jest pozostałością bo dwóch, stożkach tufowych powstałych w wyniku eksplozywnej erupcji, która miała miejsce w oceanie w 1210 roku - czyli na początku kilkudziesięcioletniego epizodu tektoniczno-wulkanicznego "Reykjanes Fires".

Tak więc jest to idealny i łatwo dostępny przykład struktury wewnętrznej stożka tufowego.

Znana skała wystająca z oceanu (którą widać w oddali na zdjęciu), jest prawdopodobnie pozostałością - już mocno zerodowaną - po tejże erupcji.

To tylko jeden "sekret" tego wybrzeża. Innym razem, przy okazji innego zdjęcia, odsłonię kolejny. 🙂

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #geologia #turystykageologiczna #podróże #iceland #reykjanes #geopark
Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadp Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadprogramowo, zimą stają się celami podróży. 😀

#Islandia #geoislandia #iceland #winteriniceland #crater #geoturystyka #podróże #grábrók #borgarfjörður #westiceland
Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół tro Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół trolla, który jest opiekunem półwyspu Snæfellsnes.

Pomnik znajduje się w miejscowości Arnarstapi w połowie znanego szlaku spacerowego wzdłuż skalistego wybrzeża.

#Islandia #polacynaislandii #podróże #polacywpodróży #blogpodrozniczy #iceland #traveliceland #snaefellsnes #arnarstapi
Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, odwiedziliśmy tunel lawowy Raufarhólshellir. Powstał on 5000 lat temu i spacerując w nim możemy zobaczyć efekty erupcji wulkanicznej od środka. Tu mamy do czynienia z erupcją szczelinową Leitahraun, która utworzyła również znane na obrzeżach Reykjavíku czerwone pseudokratery Rauðhólar.

Tego typu tuneli lawowych jest w Islandii bardzo dużo, a kilka z nich zostało udostępnionych turystycznie. Można je zwiedzać wraz z przewodnikiem, co daje ciekawą lekcję geologii.

Raufarhólshellir fantastycznie jest odwiedzić zimą, kiedy tworzą się takie śmieszne lodowe rzeźby! 

Tunel ten znajduje się na półwyspie Reykjanes, tak więc w bardzo dogodnej dla turystów lokalizacji. Z Reykjavíku jest to około pół godziny jazdy samochodem.

Polecam! 😉

#Islandia #geoislandia #podróże #iceland #geotourism  #traveliceland #winteriniceland #raufarhólshellir #reykjanes
Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Snæfellsnes, która określana jest jego symbolem. Wczoraj był to nasz ostatni punkt na trasie, do którego dotarliśmy tuż przed zachodem słońca. 

#Islandia #polacynaislandii #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #icelandroadtrip #icelandwinter #snaefellsnes
Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średn Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średnim SUVem 4x4 po śliskiej nawierzchni drogi pokrytej twardym lodem mając tylko 4 godziny dziennego światła w ciągu doby i ponad 400 km do przejechania.

Naleśniki z soczewicą, tosty z koncentratem pomidorowym, serem i ogórkiem kiszonym, wodorosty, jabłka, banany i marchewki, dwie różne herbaty, kawa i woda.

Zatrzymaliśmy się przy czterech atrakcjach i pominęliśmy przynajmniej siedem, które latem byśmy jeszcze dodali.

Ale sama jazda po ośnieżonym półwyspie u podnóża majestatycznego lodowca mogłaby być jedyną atrakcją tego dnia! 😍 Tak, zimą też jest magicznie, choć dla mnie i tak trzeba najpierw latem! 😊

📸 Pierwsza fotka z naszych mini zimowych wojaży z Mateuszem. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #blogpodrozniczy #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #traveliceland #icelandroadtrip #winteriniceland #icelandinwinter #winter #januaryiniceland
Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver, które jest jednym z pięciu znajdujących się na terenie wysokotemperaturowego obszaru geotermalnego Krýsuvík. 

Nie prowadzi do niego żadna droga dojazdowa, a pieszy szlak, który jednak długi nie jest, bo wynosi około półtora kilometra. W dwie strony plus zwiedzanie atrakcji na miejscu zajmuje około godziny. Szlak rozpoczyna się przy jeziorze Grænavatn na półwyspie Reykjanes. 

W Austurengjahver zobaczyć można olbrzymich rozmiarów parujące gorące źródło, a także błotniste kałuże i fumarole. Minerały, które rozpoznano na polu geotermalnym, to m.in. rzadki, niebiesko-zielony lignit oraz ciemniejszy kowelin. 

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #iceland #traveliceland #visiticeland #icelandtrip #icelandgeology #geothermalsprings #geotourism #reykjanes
Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią law Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią lawową usytuowaną u podnóża lodowca Snæfellsjökull na półwyspie Snæfellsnes. Jest ona wyjątkowa pod względem akustycznym i właśnie z tego powodu jest ona szerzej znana turystom. Obowiązkowy przystanek podczas podróży górską drogą F570!

Uważa się, że jaskinia ta jest znana od wieków, a mówić nam mają o tym m.in. wyryte w skale imiona XVIII-wiecznych podróżników, Eggerta Ólafssona i Bjarniego Pálssona. Ponadto według legendy jaskinia Sönghellir była schronieniem dla legendarnego osadnika Bárðura Snæfellsása (oraz jego rodziny), który pojawił się na tym obszarze w IX wieku. Bárður był ponoć pół-trollem, pół-człowiekiem, a dziś, jako opiekuńczy duch czuwa nad półwysep i lodowcem. W Arnarstapi znajduje się jego pomnik, który jest symbolem tej miejscowości.

📌 Dojazd i mapa na blogu: geoislandia.pl 

#Islandia #geoislandia #podróże #polacynaislandii #geoturystyka #geotourism #iceland #traveliceland #icelandphotography #icelandicnature #icelandtrip  #sönghellir
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

Bombogeneza – jak naprawdę wyglądał potężny cyklon na Islandii?

Demi Mae 11 grudnia 2019
Demi Mae 11 grudnia 2019

Dzień przed uderzeniem potężnego cyklonu w Islandię, islandzkie media oraz islandzkie służby informowały, ostrzegały i podejmowały działania, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom kraju. Z polskich mediów dowiedzieliśmy się, że jesteśmy w Reykjaviku sparaliżowani przez pogodę, pomimo tego, że nawet nie wiało i spokojnie spacerowaliśmy w centrum stolicy.

W końcu jednak cyklon dotarł do Reykjaviku. Byliśmy na niego bardzo dobrze przygotowani, ponieważ wielokrotnie nam powtarzano, aby: nie wychodzić z domu po 15:00, odebrać wcześniej dzieci ze szkoły, pozbierać przedmioty z balkonu, które mogłyby zostać poderwane przez wiatr i po prostu na siebie uważać. Lotnisko po 14:00 zostało zamknięte (loty odwołane), autobusy miejskie również przestały jeździć, a sklepy były wcześniej zamykane. W centrum Reykjaviku ściągnięto choinkę bożonarodzeniową, zabezpieczono figury i otwarto schronienie dla osób, które nie miały się w tym czasie gdzie podziać. Co więcej, niektórzy tego dnia w ogóle nie musieli iść do pracy, a inni po prostu wcześniej ją skończyli – by bezpiecznie, jeszcze przed 15:00 wrócić do domu. Natomiast drogi poza Reykjavikiem zostały zamknięte już kolo 12:00. Ogólnie rzecz biorąc, to my całe wczorajsze przedpołudnie czekaliśmy na bombogenezę i spodziewaliśmy się najgorszego.


W Reykjavik cyklon miał uderzyć po 15:00 i tak trwać do rana następnego dnia. Jednak dotarł do nas on nieco później i wcale nie był tak potężny, jak nas na to przygotowywano. Rzeczy miały latać w powietrzu, a później mieliśmy zostać zasypani. Drogi oczywiście miały być nieprzejezdne i absolutnie nikt nie mógł być w stanie wyjść z domu. Faktycznie bardzo mocno wiało, podmuchy były naprawdę bardzo silne i było to oczywiście niebezpieczne, ale nie wydaje nam się, żeby ten cyklon był dla nas tak okropnie straszny czy spowodował wiele zniszczeń w stolicy. W zasadzie patrząc przez okno, to tego śniegu wcale nie jest dużo. W nocy widziałam, jak ludzie wychodzili z domów czy przyjeżdżały pod nasz blok taksówki. Oczywiście nie było to roztropne (jedni wyjeżdżając z parkingu, od razu się zakopali w śniegu), ale jednak ludzie mieli na to odwagę (koniecznie zobacz relację na Instagramie!).

Najśmieszniejsze dla nas było to, że zanim zaczęliśmy doświadczać tego zjawiska atmosferycznego, to z polskich mediów dowiedzieliśmy się, że jesteśmy już od dawna zakopani pod grubą warstwą śniegu i naszemu życiu grozi potężne niebezpieczeństwo. Tymczasem Damian był w centrum Reykjaviku i nawet jednego płatka śniegu spadającego z nieba nie widział. Ciekawa jestem, co by pisali, gdybyśmy naprawdę mieli ekstremalne warunki pogodowe.

Na kanale Advania można było śledzić na bieżąco sytuację z centrum Reykjaviku. Nic oprócz ulewy i potężnego wiatru nie było widać. Samochody jeździły. Ocean był wzburzony, ale nie aż tak, jak myśleliśmy, że będzie. Poniższy film to skrót całego cyklonu, który uderzył w stolicę Islandii.

A tutaj najnowszy film z kanału The Reykjavík Grapevine, który pokazuje, jak pogoda wyglądała w centrum stolicy. Jak widać restauracje i bary na downtownie były otwarte, a spacery podczas cyklonu były dla ludzi dodatkową atrakcją.

W Reykjaviku alarmu już nie ma, dzieci poszły do szkoły, a dorośli do pracy. Damian, wyjeżdżając rano spod bloku, nie musiał nawet odśnieżać samochodu. Natomiast alarm nadal jest w pozostałych częściach Islandii, a na wschodzie i południowym-wschodzie został on przedłużony do czwartku rano. Większość dróg poza miastami jest zamknięta. Jednak droga z Reykjaviku na międzynarodowe lotnisko w Keflaviku jest otwarta – (tak, samoloty zaczynają latać!), chociaż warunki jazdy samochodem są trudne.

Najwięcej szkód cyklon spowodował na północy i wschodzie kraju. Wiele miasteczek pozostało bez prądu, a niektóre mają problem z ogrzewaniem. Naprawdę dla wielu osób cyklon okazał się potworem (zginął nastolatek), ale nas w Reykjaviku  całe szczęście oszczędził. Nasi obserwatorzy pisali do nas oraz przesyłali nam zdjęcia i krótkie nagrania pokazujące, co szaleńczy cyklon powoduje i spowodował. Jedna osoba napisała, że kawałek dachu został zerwany, a inna, że szyby w oknach popękały. Dostaliśmy też zdjęcia, jak drzwi wejściowe zostały zasypane i nie da się wyjść z domu.

Í þessum töluðu orðum eru tæki og mannskapur frá okkur á Suðurstrandavegi í alveg snarvitlausu veðri að bjarga fólki sem…

Opublikowany przez Björgunarsveitin Þorbjörn Wtorek, 10 grudnia 2019

fot. Mateusz Mielniczuk

fot. Mateusz Mielniczuk

Dziś rano przeglądnęłam też islandzkie portale informacyjne i wybrałam kilka interesujących fotografii.

fot. Krist­inn Magnús­son

fot. Krist­inn Magnús­son

fot. Eggert Jó­hann­es­son

fot. Ragn­ar Ax­els­son

fot. Þ​or­geir Bald­urs­son

A u nas za oknem tak:

Oczywiście cyklon uniemożliwił podróżowanie po Islandii i nadal jest i będzie przez kolejne dni niemożliwe. Warto na bieżąco śledzić sytuację, m.in. warunki drogowe na road.is.

A na koniec świąteczna piosenka prosto z Islandii:

Jeśli mieszkasz na Islandii daj znać, jak sytuacja wygląda u Ciebie!


P.S. Każde zdjęcie to odnośnik do źródła. Polecam sprawdzać informacje na: RÚV English, Living in Iceland, Iceland Monitor, Safe travel Iceland, road.is czy vedur.is. To rzetelne źródła informacji!


Edit 13.12.2019

Sad news from the missing person search.

Opublikowany przez RÚV English Piątek, 13 grudnia 2019

Upiększ swoje fotografie naszymi presetami! Sprawdź ofertę naszego sklepu!

poprzedni post
Jak być szczęśliwym człowiekiem?
następny post
3 islandzkie pomysły na świąteczne prezenty

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Linkedin Youtube Soundcloud

NASZA ISLANDIA

Cała prawda o naszej emigracji Zima na Islandii Plusy i minusy życia na Islandii Reykjavik z dzieckiem Pierwsza podróż do Islandii
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl