Mývatnssveit, czyli region wokół Jeziora Mývatn, jest jednym z najbardziej popularnych miejsc wypoczynkowych na Islandii. Lubią przyjeżdżać tam mieszkańcy kraju, a także turyści, którzy zatrzymują się nad jeziorem na kilka dłuższych chwil podczas podróży wokół Islandii. Mývatn obfituje w różnorodne atrakcje geoturystyczne – poznaj te najbardziej spektakularne!
Wybierając się w podróż dookoła Islandii, na pewno będziesz przejeżdżać przez region jeziora Mývatn, które znajduje się w północnej części Islandii. Najprawdopodobniej udasz się w islandzką podróż z Keflavíku/Reykjavíku właśnie na północ i stamtąd będziesz kierować się na Mývatn, dlatego chcę udzielić Ci trzech porad.
Kiedy będziesz wyjeżdżać z Akureyri, czyli północnej stolicy Islandii nad jezioro Mývatn, to przy dobrych warunkach drogowo-pogodowych zrezygnuj z przejazdu tunelem, ponieważ jest to strata pieniędzy oraz pięknej, widokowej trasy, która znajduje się tuż za tunelem. Co prawda przejazd tunelem skraca drogę o kilkanaście minut, ale chyba to nie robi jakiejś wielkiej różnicy. W każdym razie, jeżeli jednak skorzystasz z tunelu, to nie zapomnij za niego zapłacić przez stronę internetową Veggjald – masz na to tylko trzy godziny!
Po drugie, koniecznie zatrzymaj się przy potężnym wodospadzie Goðafoss, który jest wspaniałą atrakcją znajdującą się niemal przy drodze! Zdziwisz się, jaka to perełka, tak łatwo osiągalna w tej części Islandii! Na to miejsce warto przeznaczyć przynajmniej pół godziny.
A po trzecie, możesz zatrzymać również przy trzysta-hektarowym lesie Vaglaskógur, który jest drugim co do wielkości lasem na Islandii! Fajnie przejść się pomiędzy brzozami, zrobić sobie piknik czy wykorzystać ten teren na rekreację ruchową – nam udało się zrobić tutaj przerwę na drugie śniadanie. Jest to popularne miejsce wśród mieszkańców Akureyri i okolic.

Jeden z największych lasów na Islandii 😀
Z Akureyri do Mývatnssveit, czyli okolic jeziora Mývatn jedzie się około godziny i za każdym razem trasa ta robi na nas niemałe wrażenie. Mamy też takie szczęście, że zawsze, kiedy przejeżdżamy ten odcinek, pogoda pokazuje swoje najróżniejsze oblicza – ostatnio doświadczyliśmy na tym odcinku pięknego słońca, porywistego wiatru, deszczu, śniegu i cudnej tęczy. Taka jest właśnie Islandia – nieprzewidywalna. Dlatego zawsze warto być nastawionym na wszystko.
Jezioro Mývatn jest nieco oddalone od wybrzeża i położone jest na wysokości około 280 m n.p.m. Mieszka nad nim stosunkowo niewiele ludzi, ponieważ raptem około trzystu. Znajduje się tutaj mnóstwo farm i jedna wieś Reykjahlíð, w której trzy lata temu mieliśmy przyjemność zatrzymać się na weekend – dziękujemy Ewce i Łukaszowi z kanału Razem i Osobno za zaproszenie! Reykjahlíð to dobre miejsce wypadowe na pobliskie atrakcje turystyczne jeziora Mývatn. Znajduje się tam sklep, informacja turystyczna, kościółek, pole golfowe, sklep, stacja benzynowa, nieopodal pizzeria, camping, guesthousy, ale też droższy hotel.

Okolice Reykjahlíð
Wokół jeziora została poprowadzona trzydziestosześcio kilometrowa asfaltowa droga, której całkowity przejazd zajmuje około pół godziny. Jadąc drogą numer jeden, przy jeziorze Mývatn skręcamy w prawo na 848, czyli zaczynamy zwiedzać jezioro od strony południowo-wschodniej. Wszystkie poniższe punkty są wymienione w sugerowanej przez nas kolejności zwiedzania. Wycieczka nad jezioro Mývatn zajmie cały dzień.
Atrakcje jeziora Myvatn
I wspomnienia z podróży, którą odbyliśmy na początku czerwca 2020.
Pseudokratery Skútustaðagígar
Pierwszą atrakcją geoturystyczną okolic jeziora Mývatn, które położone są pomiędzy jeziorem Mývatn a jeziorem Stakhólstjörn, są liczne pseudokratery Skútustaðagígar, czyli kratery, które wyglądają jak kratery prawdziwych wulkanów, ale nimi nie są, ponieważ nie mają połączenia z komorą magmową i powstały w wyniku hydrowulkanicznej erupcji. Kilka miesięcy temu napisałam obszerny tekst na temat pseudokraterów Rauðhólar, które znajdują się w Reykjavíku, dlatego serdecznie zapraszam do zapoznania się z tym tekstem, gdzie dokładnie przedstawiłam to, jak takie pseudokratery powstają. Powiem tylko, że jest to unikat i oprócz tego, że można zobaczyć je na Islandii, to następnym miejscem jest już tylko planeta Mars! No dobra, ponoć gdzieś we Francji też są pseudokratery, ale nie udało mi się dowiedzieć gdzie, więc i tak najlepiej szukać ich właśnie na Islandii! 🙂 Wokół Skútustaðagígar poprowadzona została ścieżka spacerowa, którą trzy lata temu udało nam się przejść. Tym razem nie pozwoliła nam na to pogoda, więc tylko wyskoczyliśmy z samochodu, by zrobić poniższe fotografie.
Na przeciwko pseudokraterów znajduje się samoobsługowa stacja benzynowa, niewielki sklepik z pamiątkami, gdzie można kupić jedzenie i napić się kawy.
Höfði i Kálfaströnd
Kolejnym naszym przystankiem w podróży po najbardziej znanych atrakcjach regionu Mývatnssveit jest zespół formacji skalnych Höfði, które wpraszają się do błękitnych wód jeziora Mývatn. Widok trochę dramatyczny, ale łagodzony przez lśniącą, skąpaną w słońcu zieleń. Oczywiście zostały tutaj poprowadzone szlaki turystyczne i włóczenie się po tym terenie może zająć godzinę, czy nawet więcej, jeżeli zdecydujemy się na dłuższą wycieczkę. Niektóre formy skalne, które pozostawiła po sobie spływająca lawa, wyglądają naprawdę intrygująco. Warto dotrzeć do Kálfastrandavogar, ponieważ właśnie tam formacje skalne są najbardziej spektakularne. My podeszliśmy też na punkt widokowy, z którego roztacza się taka oto cudna panorama:
Czarne Zamki Dimmuborgir
Co powiesz na spacer w labiryncie wysokich, poszarpanych formacji lawowych? Brzmi super i na miejscu również tak jest! Bardzo oryginalny teren, którego geneza powstania jest podobna do formacji skalnych Höfði. Te zadziwiające skały powstały podczas erupcji szczelinowej ponad dwa tysiące lat temu! Gorąca lawa przepływając przez jezioro, powodowała, że jezioro się gotowało, ale jednocześnie ochładzało ono lawę zanim ta zdążyła przez to jezioro przepłynąć. I właśnie ten proces przyczynił się do utworzenia tych intrygujących skalnych rzeźb.
Na terenie potężnej skalnej fortecy jest kilka pieszych ścieżek i jedną z nich można dojść do wulkanu Hverfjall. My spędziliśmy tutaj ostatnio około godziny.
Ciekawych tego, jak wygląda spacer po tym wyjątkowym miejscu, zapraszam do obejrzenia naszego krótkiego vloga z 2017 roku.
Wulkan Hverfjall
Podczas objazdówki po głównych atrakcjach tego wyjątkowego terenu ukształtowanego przez działalność wulkanów, nie może zabraknąć wspinaczki na jeden z nich. Najpopularniejszym i najłatwiej osiągalnym jest wulkan Hverfjall, na który można dojść z Dimmuborgir, ale najczęściej turyści podjeżdżają na parking, który znajduje się u podnóża wulkanu i właśnie stamtąd rozpoczynają swoją pieszą wędrówkę.
Hverfjall, to wygasły wulkan, który ma 420 m n.p.m., powstał około 2500 lat temu i zbudowany jest on z materiału piroklastycznego. Położony jest on po wschodniej stronie jeziora Mývatn, a średnica jego krateru wynosi 1 km. Trasa na wulkan wbrew pozorom nie zajmuje dużo czasu, bo z parkingu jest to raptem 10-20 min. Natomiast obejście krateru dookoła zajmie już około półtorej godziny.

Hverfjall z Dimmuborgir
Jaskinia Grjótagjá
Nieopodal Mývatn znajduje się jedna z najpopularniejszych jaskiń lawowych na Islandii. W jej wnętrzu znajduje się gorące źródło geotermalne, które było miejscem kręcenia scen dla serialu fantasy Gra o Tron (epizod czwarty, trzeciego sezonu). Niegdyś dla mieszkańców tego regionu, źródło to było popularnym miejscem kąpielowym, jednak po erupcjach na przełomie lat 70- i 80-tych XX wieku, temperatura wody wzrosła do prawie 60°C, a więc korzystanie z tego miejsca przestało być możliwe. Dziś temperatura wody się ochładza i oscyluje w okolicach 43-46°C, jednak kąpiel w Grjótagjá jest zabroniona.
Na Grjótagjá trzeba skręcić na wschód na drogę numer 1 i od tego momentu będziemy się oddalać od jeziora Mývatn.
Mývatn Nature Baths
Trzy lata temu mieliśmy przyjemność wykąpać się w gorących wodach kąpieliska Mývatn Nature Baths, które jest taką Błękitną Laguną północy. Wody kąpieliska wypływają prosto ze stacji geotermalnej Bjarnarflag i dopływając do basenów, ich temperatura wynosi od 36 do 40°C. To gorące źródło zostało stworzone przez człowieka, a więc jest sztuczną konstrukcją, jednak jego właściwości są lecznicze i pielęgnacyjne. Wody zawierają mnóstwo minerałów i dzięki wyjątkowemu składowi chemicznemu nie rozwijają się tutaj bakterie oraz roślinność. Trzeba tylko pamiętać, aby przed wejściem do laguny ściągnąć biżuterię, ponieważ może ona ściemnieć i się zepsuć (ja nie ściągnęłam kolczyka z nosa i ten kolczyk zrobił się czarny, ale po wyczyszczeniu wrócił do swojego koloru). Tym razem zatrzymaliśmy się tu tylko, by popatrzeć na ten unikatowy widok na Mývatn Nature Baths w czasie covidu. Zazwyczaj kąpie się tu dużo osób. 😉
Teraz zapraszam do zobaczenia naszego vloga podróżniczego właśnie z Mývatn Nature Baths, które odwiedziliśmy w 2017 roku.
Pole geotermalne Hverir
Jedziemy dalej na wschód i odcinek pomiędzy Mývatn Nature Baths, a Hverir wiedzie przez przepiękną, pnącą się ostro do góry, a następnie prowadzącą stromo w dół, szosą – aparaty fotograficzne w pogotowiu!
I właśnie Hverir jest chyba moim ulubionym miejscem w całym regionie Mývatnssveit. Hverir, na które mówi się też Námaskarð oraz Hverarönd jest kolorowym polem geotermalnym, a ja te dymiące i kolorowe od minerałów pola geotermalne po prostu uwielbiam! Zawsze w takich miejscach mam wrażenie, jakbym widziała, słuchała i czuła, jak oddycha Ziemia, i miała z nią jakieś specyficzne połączenie.
Hverir jest polem geotermalnym, które znajduje się u podnóża góry Námafjall, na którą można wyjść, jednak trasa jest dosyć stroma. Większość zwiedzających pozostaje na dole i krąży wokół błotnych gorących źródeł, fumaroli i szczelin, w których przepływa gorąca woda. Teren jest rozległy i można tu spacerować naprawdę długo, ale jeżeli jesteś w pośpiechu, to już nieopodal parkingu zrobisz fantastyczne fotografie.
Warto nastawić się na przykry zapach siarki – niektórzy bardzo na niego narzekają, a my zdążyliśmy się już do niego przyzwyczaić i szczerze już nie zwracamy na niego uwagi – na pewno nas nie drażni! 😉
Krater Víti w systemie Krafla
W tym momencie jesteśmy najbardziej oddaleni od jeziora Mývatn. Znajdujemy się przy kraterze Víti, który powstał w wyniku pięcioletniej erupcji wulkanicznej w 1724. Jest on częścią wielkiej i aktywnej strefy wulkanicznej Krafla, dzięki której istnieją takie atrakcje, jak wymienione wcześniej Mývatn Nature Baths i Hverir. Krater Víti przypomina odrobinę krater Kerið, który znajduje się na południu Islandii, ponieważ również wypełniony jest wodą. Jednak jezioro kraterowe Krafli ma bardziej błękitny odcień, który moim zdaniem jeszcze bardziej oczarowuje.
Parking znajduje się tuż przy kraterze i przy dobrych warunkach drogowo-pogodowych nie ma problemu, aby do niego dotrzeć. Natomiast kiedy pojawia się śnieg, trzeba trzymać się na baczności.
Niestety w tym miejscu pokonał nas niesamowicie porywisty wiatr i nie daliśmy rady przejść się dookoła krateru (zajmuje to około godziny). Pogoda była tragiczna i po zrobieniu kilku fotografii wróciliśmy do samochodu i powoli kończyliśmy nasze zwiedzanie.
Wracaliśmy do Akureyri, gdzie na czas naszego pobytu na północy Islandii wynajęliśmy mieszkanie, objeżdżając północną stronę jeziora Mývatn, które już nie obfituje w atrakcje geoturystyczne jak strona południowa. Jednak również można zatrzymać się w kilku miejscach, udać się na wędrówkę i pozachwycać specyficznym krajobrazem… My zdecydowaliśmy się na powrót, ponieważ podróżując z dwulatkiem, czasem trzeba sobie odpuścić. Niemniej jednak region Mývatnssveit bardzo lubimy i raz na rok na pewno będziemy go odwiedzać. <3
Mapa atrakcji:
Dodatkowe informacje:
👉 Bieżące informacje o covidzie: covid.is
👉 Warunki drogowe i pogodowe sprawdzaj na: road.is
👉 Strona Internetowa kapieliska: Mývatn Nature Baths
👉 Przed podróżą zaopatrz się w repelenty! Od kilku lat na Islandii gryzą malutkie muszki (no-see-ums), które są gorsze od komarów. Oprócz tego nad Mývatn latają malutkie muszki, od których wzięła się nazwa jeziora Mývatn, więc warto się dobrze przed nimi zabezpieczyć (np. okulary, nakrycia głowy z siateczką, itp.).
2 komentarze
PIÓRO MA PANI ZNAKOMITE A GŁOS I INTERPUNKCJA DOSKONALA.WŁAŚNIE WRÓCIŁAM Z WYCIECZKI OBJAZDOWEJ PO ISLANDII
Dzień dobry Pani Ireno!
Bardzo dziękuję za tak miły komentarz! Mam ogromną nadzieję, że wycieczka się udała!
Serdecznie pozdrawiam! 🙂