Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorą 📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorące źródło, ale naturalnie wyżłobiony przez erozję morską basen w czarnej lawie na południowo-zachodnim wybrzeżu Reykjanes. 💦

#Islandia #geoturystyka #iceland #icelandphotography #icelandicnature #geotourism
📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na p 📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na południowym wschodzie Islandii. Super przystanek w podróży dookoła wyspy, ale trasa nie należy do najłatwiejszych. Bywa stromo, ślisko i przepaściście, i trzeba przejść przez rzekę. Widoki fenomenalne, atrakcyjność trasy 10/10. Na hiking należy poświęcić przynajmniej 2 godziny. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #przewodnik #geoislandia #geoturystyka #iceland #hikingiceland #geotourism #hiking
Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? Tak, Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? 

Tak, to wciąż Islandia i obszar znanego miejsca turystycznego, choć z nieco innej strony.

Oto fragment niepozornego wybrzeża Vatnsfell, które ciągnie się na północ od Valahnúkur na południowo-zachodnim krańcu półwyspu Reykjanes.

Te jasne warstwy to złoża tufu i lapilli, czyli drobnoziarnistej tefry, która jest pozostałością bo dwóch, stożkach tufowych powstałych w wyniku eksplozywnej erupcji, która miała miejsce w oceanie w 1210 roku - czyli na początku kilkudziesięcioletniego epizodu tektoniczno-wulkanicznego "Reykjanes Fires".

Tak więc jest to idealny i łatwo dostępny przykład struktury wewnętrznej stożka tufowego.

Znana skała wystająca z oceanu (którą widać w oddali na zdjęciu), jest prawdopodobnie pozostałością - już mocno zerodowaną - po tejże erupcji.

To tylko jeden "sekret" tego wybrzeża. Innym razem, przy okazji innego zdjęcia, odsłonię kolejny. 🙂

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #geologia #turystykageologiczna #podróże #iceland #reykjanes #geopark
Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadp Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadprogramowo, zimą stają się celami podróży. 😀

#Islandia #geoislandia #iceland #winteriniceland #crater #geoturystyka #podróże #grábrók #borgarfjörður #westiceland
Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół tro Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół trolla, który jest opiekunem półwyspu Snæfellsnes.

Pomnik znajduje się w miejscowości Arnarstapi w połowie znanego szlaku spacerowego wzdłuż skalistego wybrzeża.

#Islandia #polacynaislandii #podróże #polacywpodróży #blogpodrozniczy #iceland #traveliceland #snaefellsnes #arnarstapi
Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, odwiedziliśmy tunel lawowy Raufarhólshellir. Powstał on 5000 lat temu i spacerując w nim możemy zobaczyć efekty erupcji wulkanicznej od środka. Tu mamy do czynienia z erupcją szczelinową Leitahraun, która utworzyła również znane na obrzeżach Reykjavíku czerwone pseudokratery Rauðhólar.

Tego typu tuneli lawowych jest w Islandii bardzo dużo, a kilka z nich zostało udostępnionych turystycznie. Można je zwiedzać wraz z przewodnikiem, co daje ciekawą lekcję geologii.

Raufarhólshellir fantastycznie jest odwiedzić zimą, kiedy tworzą się takie śmieszne lodowe rzeźby! 

Tunel ten znajduje się na półwyspie Reykjanes, tak więc w bardzo dogodnej dla turystów lokalizacji. Z Reykjavíku jest to około pół godziny jazdy samochodem.

Polecam! 😉

#Islandia #geoislandia #podróże #iceland #geotourism  #traveliceland #winteriniceland #raufarhólshellir #reykjanes
Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Snæfellsnes, która określana jest jego symbolem. Wczoraj był to nasz ostatni punkt na trasie, do którego dotarliśmy tuż przed zachodem słońca. 

#Islandia #polacynaislandii #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #icelandroadtrip #icelandwinter #snaefellsnes
Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średn Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średnim SUVem 4x4 po śliskiej nawierzchni drogi pokrytej twardym lodem mając tylko 4 godziny dziennego światła w ciągu doby i ponad 400 km do przejechania.

Naleśniki z soczewicą, tosty z koncentratem pomidorowym, serem i ogórkiem kiszonym, wodorosty, jabłka, banany i marchewki, dwie różne herbaty, kawa i woda.

Zatrzymaliśmy się przy czterech atrakcjach i pominęliśmy przynajmniej siedem, które latem byśmy jeszcze dodali.

Ale sama jazda po ośnieżonym półwyspie u podnóża majestatycznego lodowca mogłaby być jedyną atrakcją tego dnia! 😍 Tak, zimą też jest magicznie, choć dla mnie i tak trzeba najpierw latem! 😊

📸 Pierwsza fotka z naszych mini zimowych wojaży z Mateuszem. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #blogpodrozniczy #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #traveliceland #icelandroadtrip #winteriniceland #icelandinwinter #winter #januaryiniceland
Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver, które jest jednym z pięciu znajdujących się na terenie wysokotemperaturowego obszaru geotermalnego Krýsuvík. 

Nie prowadzi do niego żadna droga dojazdowa, a pieszy szlak, który jednak długi nie jest, bo wynosi około półtora kilometra. W dwie strony plus zwiedzanie atrakcji na miejscu zajmuje około godziny. Szlak rozpoczyna się przy jeziorze Grænavatn na półwyspie Reykjanes. 

W Austurengjahver zobaczyć można olbrzymich rozmiarów parujące gorące źródło, a także błotniste kałuże i fumarole. Minerały, które rozpoznano na polu geotermalnym, to m.in. rzadki, niebiesko-zielony lignit oraz ciemniejszy kowelin. 

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #iceland #traveliceland #visiticeland #icelandtrip #icelandgeology #geothermalsprings #geotourism #reykjanes
Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią law Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią lawową usytuowaną u podnóża lodowca Snæfellsjökull na półwyspie Snæfellsnes. Jest ona wyjątkowa pod względem akustycznym i właśnie z tego powodu jest ona szerzej znana turystom. Obowiązkowy przystanek podczas podróży górską drogą F570!

Uważa się, że jaskinia ta jest znana od wieków, a mówić nam mają o tym m.in. wyryte w skale imiona XVIII-wiecznych podróżników, Eggerta Ólafssona i Bjarniego Pálssona. Ponadto według legendy jaskinia Sönghellir była schronieniem dla legendarnego osadnika Bárðura Snæfellsása (oraz jego rodziny), który pojawił się na tym obszarze w IX wieku. Bárður był ponoć pół-trollem, pół-człowiekiem, a dziś, jako opiekuńczy duch czuwa nad półwysep i lodowcem. W Arnarstapi znajduje się jego pomnik, który jest symbolem tej miejscowości.

📌 Dojazd i mapa na blogu: geoislandia.pl 

#Islandia #geoislandia #podróże #polacynaislandii #geoturystyka #geotourism #iceland #traveliceland #icelandphotography #icelandicnature #icelandtrip  #sönghellir
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

Islandia: Hjálparfoss, Gjárfoss i Háifoss – wodospady na krawędzi islandzkich wyżyn

Demi Mae 24 września 2020
Demi Mae 24 września 2020

Spis treści

  • Hjálparfoss
  • Wąwóz Gjáin i wodospad Gjárfoss
  • Wodospad Háifoss

Na początku sierpnia wynajęliśmy większy samochód (SUV) z napędem na cztery koła i po raz pierwszy chcieliśmy samodzielnie pojechać w interior wyspy. Naszą rozgrzewką była wycieczka nad trzy mniej znane wodospady, które znajdują się na południowych krawędziach islandzkich wyżyn. W dwóch się zakochaliśmy, a jeden nas najpierw przeraził, a potem skradł nasze serca. Kto ciekawy naszej kolejnej podróży po baśniowej Islandii?

Hjálparfoss

Pierwszym wodospadem, do którego dojechaliśmy, był Hjálparfoss, czyli “Wodospad Pomocy”. Byliśmy zdumieni, jak łatwo jest osiągalny, jak duży ma parking i jak bardzo jest przystosowany do zwiedzania dla dużych grup turystycznych. Niemal tak samo, jak Gullfoss, czy Goðafoss, a przecież tak niewiele się o nim mówi. Hjálparfoss zasilany jest rzeką Fossá, natomiast położony jest w przepięknej dolinie Þjórsárdalur, przez którą przepływa potężna rzeka Þjórsá. Obie rzeki w końcu się ze sobą łączą nieopodal wodospadu Þjófafoss.


Filmy o podróżach i życiu w Islandii znajdziesz tutaj: Subskrybuj


W drodze na wodospady

Zastanawiała nas, skąd wzięła się nazwa tego wodospadu i wyczytaliśmy, że okolice Hjálparfoss stanowiły niegdyś przystanek w podróży dla osób, które przemierzały konno niezwykle surowe, islandzkie wyżyny z północy na południe. Było to pierwsze miejsce dla koni, gdzie mogły się one wypasać, a więc zdecydowanie Hjálparfoss był dla nich pomocny.

Wodospad Hjálparfoss wygląda, jak z jakiegoś obrazu i zdecydowanie, choć nie jest wysoki, to jednak jest jednym z najpiękniejszych na Islandii. Tak cudownie malowniczy jest zarówno on, jak i jego otoczenie, które stanowi doskonały plener na sesje zdjęciowe. Wodospad jest podzielony na dwie części i oba spadki wody wypełniają staw, który zabarwiony jest pięknym, głębokim pruskim kolorem. Dodatkowo ozdobiony jest bazaltowymi formacjami skalnymi, które są tak charakterystyczne w islandzkim krajobrazie.

Podróż nad wodospad Hjálparfoss zajmuje około półtorej godziny z Reykjavíku. Należy się najpierw kierować na miasto Selfoss, a następnie obrać drogę nr 30 i 32. Przed wodospadem będzie drogowskaz na Hjálparfoss. Dojazd do parkingu prowadzi drogą utwardzoną, a więc na wycieczkę tą można wybrać się każdym samochodem. Na miejscu warto poświęcić około godziny.

Wąwóz Gjáin i wodospad Gjárfoss

Nie tak daleko od wodospadu Hjálparfoss znajduje się uroczy wąwóz, który nazywa się Gjáin. Jest on również położony w dolinie Þjórsárdalur, jednak dojazd do niego jest odrobinę bardziej skomplikowany. My dojechaliśmy do Gjáin, kierując się na Stöng, czyli kiedy z parkingu przy Hjálparfoss wracamy na główną drogę nr 32, to po około 400 przejechanych metrów skręcamy na drogę nr 327. I tutaj kończy się podróż drogą utwardzoną i zaczyna ciężkim gravelem (droga żwirowa z dziurami i kamieniami), którą możemy pokonać już tylko samochodem z napędem na cztery koła (chociaż widzieliśmy mniejsze samochody, które przejeżdżały ten odcinek).

Gaukshöfði

Parking przy Stöng

Zatrzymujemy się na pierwszym parkingu nieopodal stanowiska archeologicznego Stöng, gdzie można zobaczyć zadaszone pozostałości po prawdziwej farmie z epoki wikingów. Takich farm w dolinie Þjórsárdalur było dużo więcej, jednak zostały one zniszczone przez liczne erupcje wulkanu Hekla. Podobno w tego typu gospodarstwach na tych terenach ludzie mieszkali nieprzerwanie do 1300 roku. Stöng zostało odkopane w 1935 roku po 835 latach leżenia pod skałami wulkanicznymi!

W drodze do stanowiska archeologicznego Stöng

W drodze do stanowiska archeologicznego Stöng

Zadaszona farma wikingów Stöng

Prawdziwa farma wikingów Stöng

Po krótkim zwiedzeniu Stöng skierowaliśmy się w stronę Gjáin (trasa jest oznakowana) i naszym celem było najpiękniejsze w nim miejsce, czyli wodospad Gjárfoss. Wybraliśmy spacer, chociaż można podjechać samochodem na parking, który znajduje się nad wąwozem po przeciwnej stronie i na wprost Gjárfoss. Przejście tego odcinka na nogach zajmuje około piętnastu, do maksymalnie dwudziestu minut.

Wąwóz Gjáin

Wąwóz Gjáin

Trasa ze Stöng jest prosta, bardzo zielona i prowadzi ponad rzeką o nazwie Rauðá. Trudno się nie zachwycić, zwłaszcza że dookoła tego miejsca dominują bardzo surowe, wulkaniczne krajobrazy. Idziemy przez stosunkowo bujną roślinność i byłoby wręcz idealnie, gdyby było choć trochę cieplej. Nie padało, ale niestety słońce nas tego dnia nie rozpieszczało.

Doszliśmy do wodospadu Gjárfoss i byliśmy oczarowani w jak pięknej, wręcz bajecznej krainie się znaleźliśmy. Fenomenalne wrażenie robią ozdabiające wodospad słupy bazaltowe oraz reszta wulkanicznych skał, z których wystają kępki kwiatów, islandzkie brzozy i pozostała arktyczna roślinność.

Wąwóz Gjáin to miejsce, na które warto przeznaczyć około dwóch godzin. Pobyt może się przedłużyć, kiedy wybierzemy się na jeden ze szlaków wycieczkowych np. do kolejnego wodospadu – Háifoss – do którego my akurat podjeżdżamy samochodem.

Uroczy wodospad Gjárfoss

Formacje skalne przy Gjárfoss

Formacje skalne przy Gjárfoss

Gjáin

Kajetan pięknie sobie dał radę z przejściem przez skały

I kilka moich zdjęć w tak pięknym miejscu… 🙂

Wodospad Háifoss

Ostatnim punktem naszej wycieczki był jeden z najwyższych na Islandii wodospadów, czyli Háifoss. Jego wysokość wynosi 128 m i ta jego potęga robi ogromne wrażenie! Jednak, kiedy jedzie się samochodem na parking, który znajduje się naprzeciwko wodospadu, to nic nie zapowiada tak spektakularnych widoków. Jedzie się po płaskim terenie przez łąki i nagle dociera się niemal do krawędzi, jak się okazuje, płaskowyżu, z którego spadają wody Háifoss. Rzeka Fossá wyrzeźbiła naprawdę głęboki wąwóz i kiedy tylko spojrzeliśmy na niego oraz na potężny wodospad, który jest czwartym najwyższym wodospadem na Islandii, to naprawdę niemałe ciarki przeszły nam po plecach! Ja na chwilę zamarłam, bo naprawdę nie spodziewałam się tak potężnego efektu! Háifoss ma zupełnie inny charakter niż dwa poprzednie, które mają bardzo romantyczną aurę. Ten jest drapieżcą! Jednak nie jest on osamotniony, ponieważ nieopodal Háifoss spływa również odrobinę mniejszy wodospad Granni.

Dojazd na parking przy Háifoss z Gjáin zajmuje około pół godziny i prowadzi dosyć wyboistą drogą, która dostępna jest tylko dla samochodów z napędem na cztery koła.

Czasem trzeba sobie otworzyć drogę 😉

W drodze nad wodospad Háifoss

A teraz…. Háifoss!

W ciągu jednego dnia jesteś w stanie odwiedzić wszystkie wspomniane w tym tekście miejsca i tak naprawdę możesz zobaczyć jeszcze więcej niż my! Warto przeznaczyć trochę więcej czasu na spacery wokół tych trzech wodospadów, ponieważ szlaki są naprawdę fajne. Podróż z Reykjavíku do Hjalparfoss zajmuje około półtorej godziny, następnie do Gjáin około 20 min i stamtąd nad wodospad Háifoss około pół godziny. Z Háifoss do Reykjavíku to 140 km, czyli około dwóch godzin jazdy samochodem. Pamiętaj jednak, że w przypadku podróży do wąwozu Gjáin oraz nad wodospad Háifoss musisz mieć samochód z napędem na cztery koła!

Wciąż tu jesteś? To chyba znaczy, że spodobała Ci się nasza praca! Będzie nam jeszcze milej, kiedy dasz nam o tym znać! 

👉 Może zostawisz komentarz? Możesz anonimowo! Dla nas to naprawdę wiele znaczy!
👉 Może dołączysz do naszego instagramowego świata, w którym jesteśmy każdego dnia?
👉 Może polubisz nasz fanpage, gdzie dajemy znać o każdej nowej publikacji?
👉 Może zasubskrybujesz nasz kanał na YouTube, gdzie wrzucamy pozytywne vlogi?
👉 Może dołączysz do naszego newslettera? Warto, bo wysyłamy prezenty!

Pozostańmy w kontakcie! Nasz Mały Świat tworzymy razem! 
poprzedni post
Islandia: Spojrzenie na lodowiec Svínafellsjökull i wycieczka nad wodospad Svartifoss
następny post
Islandia: Interior dla początkujących! Bajeczne góry Kerlingarfjöll oraz gorące źródła Hveravellir

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Instagram Youtube Tiktok
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl