Na początku sierpnia wynajęliśmy większy samochód (SUV) z napędem na cztery koła i po raz pierwszy chcieliśmy samodzielnie pojechać w interior wyspy. Naszą rozgrzewką była wycieczka nad trzy mniej znane wodospady, które znajdują się na południowych krawędziach islandzkich wyżyn. W dwóch się zakochaliśmy, a jeden nas najpierw przeraził, a potem skradł nasze serca. Kto ciekawy naszej kolejnej podróży po baśniowej Islandii?
Hjálparfoss
Pierwszym wodospadem, do którego dojechaliśmy, był Hjálparfoss, czyli “Wodospad Pomocy”. Byliśmy zdumieni, jak łatwo jest osiągalny, jak duży ma parking i jak bardzo jest przystosowany do zwiedzania dla dużych grup turystycznych. Niemal tak samo, jak Gullfoss, czy Goðafoss, a przecież tak niewiele się o nim mówi. Hjálparfoss zasilany jest rzeką Fossá, natomiast położony jest w przepięknej dolinie Þjórsárdalur, przez którą przepływa potężna rzeka Þjórsá. Obie rzeki w końcu się ze sobą łączą nieopodal wodospadu Þjófafoss.
Filmy o podróżach i życiu w Islandii znajdziesz tutaj: Subskrybuj

W drodze na wodospady
Zastanawiała nas, skąd wzięła się nazwa tego wodospadu i wyczytaliśmy, że okolice Hjálparfoss stanowiły niegdyś przystanek w podróży dla osób, które przemierzały konno niezwykle surowe, islandzkie wyżyny z północy na południe. Było to pierwsze miejsce dla koni, gdzie mogły się one wypasać, a więc zdecydowanie Hjálparfoss był dla nich pomocny.
Wodospad Hjálparfoss wygląda, jak z jakiegoś obrazu i zdecydowanie, choć nie jest wysoki, to jednak jest jednym z najpiękniejszych na Islandii. Tak cudownie malowniczy jest zarówno on, jak i jego otoczenie, które stanowi doskonały plener na sesje zdjęciowe. Wodospad jest podzielony na dwie części i oba spadki wody wypełniają staw, który zabarwiony jest pięknym, głębokim pruskim kolorem. Dodatkowo ozdobiony jest bazaltowymi formacjami skalnymi, które są tak charakterystyczne w islandzkim krajobrazie.
Podróż nad wodospad Hjálparfoss zajmuje około półtorej godziny z Reykjavíku. Należy się najpierw kierować na miasto Selfoss, a następnie obrać drogę nr 30 i 32. Przed wodospadem będzie drogowskaz na Hjálparfoss. Dojazd do parkingu prowadzi drogą utwardzoną, a więc na wycieczkę tą można wybrać się każdym samochodem. Na miejscu warto poświęcić około godziny.
Wąwóz Gjáin i wodospad Gjárfoss
Nie tak daleko od wodospadu Hjálparfoss znajduje się uroczy wąwóz, który nazywa się Gjáin. Jest on również położony w dolinie Þjórsárdalur, jednak dojazd do niego jest odrobinę bardziej skomplikowany. My dojechaliśmy do Gjáin, kierując się na Stöng, czyli kiedy z parkingu przy Hjálparfoss wracamy na główną drogę nr 32, to po około 400 przejechanych metrów skręcamy na drogę nr 327. I tutaj kończy się podróż drogą utwardzoną i zaczyna ciężkim gravelem (droga żwirowa z dziurami i kamieniami), którą możemy pokonać już tylko samochodem z napędem na cztery koła (chociaż widzieliśmy mniejsze samochody, które przejeżdżały ten odcinek).

Gaukshöfði

Parking przy Stöng
Zatrzymujemy się na pierwszym parkingu nieopodal stanowiska archeologicznego Stöng, gdzie można zobaczyć zadaszone pozostałości po prawdziwej farmie z epoki wikingów. Takich farm w dolinie Þjórsárdalur było dużo więcej, jednak zostały one zniszczone przez liczne erupcje wulkanu Hekla. Podobno w tego typu gospodarstwach na tych terenach ludzie mieszkali nieprzerwanie do 1300 roku. Stöng zostało odkopane w 1935 roku po 835 latach leżenia pod skałami wulkanicznymi!

W drodze do stanowiska archeologicznego Stöng

W drodze do stanowiska archeologicznego Stöng

Zadaszona farma wikingów Stöng

Prawdziwa farma wikingów Stöng
Po krótkim zwiedzeniu Stöng skierowaliśmy się w stronę Gjáin (trasa jest oznakowana) i naszym celem było najpiękniejsze w nim miejsce, czyli wodospad Gjárfoss. Wybraliśmy spacer, chociaż można podjechać samochodem na parking, który znajduje się nad wąwozem po przeciwnej stronie i na wprost Gjárfoss. Przejście tego odcinka na nogach zajmuje około piętnastu, do maksymalnie dwudziestu minut.

Wąwóz Gjáin

Wąwóz Gjáin
Trasa ze Stöng jest prosta, bardzo zielona i prowadzi ponad rzeką o nazwie Rauðá. Trudno się nie zachwycić, zwłaszcza że dookoła tego miejsca dominują bardzo surowe, wulkaniczne krajobrazy. Idziemy przez stosunkowo bujną roślinność i byłoby wręcz idealnie, gdyby było choć trochę cieplej. Nie padało, ale niestety słońce nas tego dnia nie rozpieszczało.
Doszliśmy do wodospadu Gjárfoss i byliśmy oczarowani w jak pięknej, wręcz bajecznej krainie się znaleźliśmy. Fenomenalne wrażenie robią ozdabiające wodospad słupy bazaltowe oraz reszta wulkanicznych skał, z których wystają kępki kwiatów, islandzkie brzozy i pozostała arktyczna roślinność.
Wąwóz Gjáin to miejsce, na które warto przeznaczyć około dwóch godzin. Pobyt może się przedłużyć, kiedy wybierzemy się na jeden ze szlaków wycieczkowych np. do kolejnego wodospadu – Háifoss – do którego my akurat podjeżdżamy samochodem.

Uroczy wodospad Gjárfoss

Formacje skalne przy Gjárfoss

Formacje skalne przy Gjárfoss

Gjáin

Kajetan pięknie sobie dał radę z przejściem przez skały
I kilka moich zdjęć w tak pięknym miejscu… 🙂
Wodospad Háifoss
Ostatnim punktem naszej wycieczki był jeden z najwyższych na Islandii wodospadów, czyli Háifoss. Jego wysokość wynosi 128 m i ta jego potęga robi ogromne wrażenie! Jednak, kiedy jedzie się samochodem na parking, który znajduje się naprzeciwko wodospadu, to nic nie zapowiada tak spektakularnych widoków. Jedzie się po płaskim terenie przez łąki i nagle dociera się niemal do krawędzi, jak się okazuje, płaskowyżu, z którego spadają wody Háifoss. Rzeka Fossá wyrzeźbiła naprawdę głęboki wąwóz i kiedy tylko spojrzeliśmy na niego oraz na potężny wodospad, który jest czwartym najwyższym wodospadem na Islandii, to naprawdę niemałe ciarki przeszły nam po plecach! Ja na chwilę zamarłam, bo naprawdę nie spodziewałam się tak potężnego efektu! Háifoss ma zupełnie inny charakter niż dwa poprzednie, które mają bardzo romantyczną aurę. Ten jest drapieżcą! Jednak nie jest on osamotniony, ponieważ nieopodal Háifoss spływa również odrobinę mniejszy wodospad Granni.
Dojazd na parking przy Háifoss z Gjáin zajmuje około pół godziny i prowadzi dosyć wyboistą drogą, która dostępna jest tylko dla samochodów z napędem na cztery koła.

Czasem trzeba sobie otworzyć drogę 😉

W drodze nad wodospad Háifoss
A teraz…. Háifoss!
W ciągu jednego dnia jesteś w stanie odwiedzić wszystkie wspomniane w tym tekście miejsca i tak naprawdę możesz zobaczyć jeszcze więcej niż my! Warto przeznaczyć trochę więcej czasu na spacery wokół tych trzech wodospadów, ponieważ szlaki są naprawdę fajne. Podróż z Reykjavíku do Hjalparfoss zajmuje około półtorej godziny, następnie do Gjáin około 20 min i stamtąd nad wodospad Háifoss około pół godziny. Z Háifoss do Reykjavíku to 140 km, czyli około dwóch godzin jazdy samochodem. Pamiętaj jednak, że w przypadku podróży do wąwozu Gjáin oraz nad wodospad Háifoss musisz mieć samochód z napędem na cztery koła!
Wciąż tu jesteś? To chyba znaczy, że spodobała Ci się nasza praca! Będzie nam jeszcze milej, kiedy dasz nam o tym znać! 👉 Może zostawisz komentarz? Możesz anonimowo! Dla nas to naprawdę wiele znaczy! 👉 Może dołączysz do naszego instagramowego świata, w którym jesteśmy każdego dnia? 👉 Może polubisz nasz fanpage, gdzie dajemy znać o każdej nowej publikacji? 👉 Może zasubskrybujesz nasz kanał na YouTube, gdzie wrzucamy pozytywne vlogi? 👉 Może dołączysz do naszego newslettera? Warto, bo wysyłamy prezenty! Pozostańmy w kontakcie! Nasz Mały Świat tworzymy razem!