Język islandzki używany jest tylko w Islandii, czyli kraju, który ma bardzo niewielką populację. Włada nim niecałe trzysta sześćdziesiąt tysięcy osób i w związku z tym materiałów do nauki języka islandzkiego jest niewiele. Jednak to nie jest tak, że nie ma ich wcale, bo w końcu są zarówno imigranci, jak i po prostu pasjonaci krajów i języków nordyckich, którzy są zainteresowani nauką języka islandzkiego. I właśnie dla nich zostało stworzonych kilka ciekawych źródeł, które podaję poniżej.
Dziś przygotowałam dla Ciebie konkret, czyli listę internetowych, bardzo fajnych, rzetelnie opracowanych oraz darmowych źródeł, które dadzą Ci naprawdę świetną bazę języka islandzkiego. Moim zdaniem, jeżeli przerobisz je sumiennie wszystkie, to drogie kursy dla początkujących w islandzkich szkołach językowych nie będą Ci potrzebne.
Icelandic Online
Icelandic Online to jedyny, ale tym samym fantastyczny kurs języka islandzkiego, który jest zupełnie za darmo. Został on stworzony przez Uniwersytet Islandzki w 2004 roku z myślą o wszystkich, ale zwłaszcza o osobach przyjezdnych, by mogły one w sposób przystępny nauczyć się języka islandzkiego na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym. Icelandic Online oferuje, aż pięć kursów (Survival, Icelandic Online 1, 2, 3 i 4.), w których znajdują się różnorodne ćwiczenia skoncentrowane na dialogach, scenkach z życia, konkretnych wyrażeniach używanych na co dzień, gramatyce, słownictwie, a także ćwiczeniach pisemnych i słuchowych. Jest to interaktywny kurs, od którego warto zacząć swoją przygodę z językiem islandzkim.
Link: https://icelandiconline.com/
Viltu læra íslensku?
Viltu læra íslensku, czyli “Czy chcesz nauczyć się islandzkiego?”, to 21 odcinków, które w 2003 roku były emitowane w telewizji, a od 2010 można je znaleźć na internecie. Każda lekcja trwa około 20 minut i porusza aspekty związane z codziennym życiem i pracą na Islandii. Wszystkie scenki zostały nakręcone w prawdziwych wnętrzach, a cały kurs jest nastawiony na żywy język mówiony. Pod każdym wideo jest podane streszczenie odcinka, a także, co po jego przerobieniu można się nauczyć. Dodatkowo można pobrać wszystkie napisy dialogowe w formacie pdf, co jest bardzo przydatne.
Link: http://tungumalatorg.is/viltu_laera_islensku/pl/ (+ pdf)
Íslenska fyrir alla
Íslenska fyrir alla, czyli “Islandzki dla wszystkich”, to seria 4 podręczników do języka islandzkiego, które w formacie pdf zostały za darmo udostępnione na stronie Tungumalatorg. Książki te poruszają podstawowe, ale różnorodne zagadnienia językowe z fajną grafiką i wieloma ćwiczeniami. Są dialogi i dłuższe czytanki. Co ciekawe książki te można również kupić w islandzkich księgarniach, jednak te kosztują po około 150 zł, dlatego bardzo warto pobrać sobie je ze strony (jest to w 100% legalne!) i wydrukować na własną rękę.
Link: http://tungumalatorg.is/ifa/
Islandzkie czytanki
Jakiś czas temu odkryłam stronę, na której znajduje się kilkadziesiąt czytanek po islandzku z tłumaczeniem na język islandzki. Są one bardzo różne i choć nie najtrudniejsze, to jednak wcale nie takie łatwe. Myślę, że warto zacząć je przerabiać przynajmniej po ukończeniu kursu Icelandic Online. Każdy tekst porusza ciekawe zagadnienie dotyczące życia w Islandii i kultury mieszkańców tego kraju.
Link: https://digicoll.library.wisc.edu/IcelOnline/Browse.html
Menntamálastofnun
Na stronie Menntamálastofnun, czyli islandzkiej Dyrekcji Edukacji można również znaleźć różne materiały do języka islandzkiego, jak np. książki dla dzieci z plikami audio, które są świetnymi materiałami dla osób początkujących.
Link: https://mms.is/
I to tyle na dziś! Życzę wspaniałej nauki tego wyjątkowego języka! Więcej o nauce języka islandzkiego przeczytasz tutaj: Język islandzki – nauka, materiały i wskazówki. A jeżeli znasz jeszcze inne, fajne źródło nauki tego języka, to koniecznie podziel się nim w komentarzu. 🙂