Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
  • NASZA RODZINA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachod 📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachodniej części Islandii.

Świetny pomysł na rodzinny spacer, który zajmie około dwóch godzin. Dojazd z Reykjavíku to niecałe półtorej godziny.

Szlak jest dobrze oznakowany i w większości prowadzi po płaskim, przez rozległe pole lawowe, które obecnie jest delikatnie zarośnięte krzewami. Małe schody - w sensie przenośnym i dosłownym -  zaczynają się pod samym kraterem, gdzie właśnie trzeba się zacząć wspinać. Zamontowano łańcuchy, także jest wygodnie. Z małymi dziećmi bardzo ostrożnie, trzeba asekurować, ewentualnie można założyć dziecku uprząż. My z prawie 5-letnim Kajtkiem daliśmy radę. 😉

#Islandia #iceland #westiceland #snæfellsnes #geoislandia
📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie wi 📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie więcej niż 50 km od Reykjavíku i jest jedną z trzech głównych atrakcji najsłynniejszej trasy turystycznej w Islandii, czyli Złotego Kręgu. Uważany jest za jedno z najważniejszych miejsc dziedzictwa kulturowego Islandii oraz symbol unikatowej w skali świata geologii tego kraju.

Fragment nowego wpisu, który właśnie ukazał się na geoislandia.pl 👇

Islandia jest wyspą znajdującą się w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Przez Atlantyk – od bieguna do bieguna – przebiega rozbieżna granica płyt kontynentalnych (płyty Północnoamerykańskiej i Eurazjatyckiej), którą tworzy tzw. Grzbiet Śródatlantycki. Jest to długa na kilkanaście tysięcy kilometrów dolina ograniczona pasmami górskimi, które budowane są przez erupcje podwodnych wulkanów. Jak sama jego nazwa wskazuje, grzbiet ten przebiega po dnie oceanu, jednak właśnie na Islandii wynurza się na jej powierzchnię. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że Islandię buduje plama gorąca, która przy okazji wyniosła ten grzbiet właśnie na powierzchnię wyspy. Dzięki temu przebywając w Þingvellir mamy szansę zobaczyć, jak wygląda grzbiet śródoceaniczny i tym samym suchą stopą pochodzić po dnie oceanu, a także przekonać się, jaki wpływ na życie człowieka oraz oczywiście krajobraz wyspy, ma ta potężna siła pochodząca z wnętrza Ziemi.

#Islandia #parknarodowy #thingvellir #thingvellirnationalpark #southiceland 

@thingvellir_national_park 
@southiceland
Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko geotermalne w Islandii, które znajduje się w Akureyri - naprzeciwko miasta, czyli po drugiej stronie fiordu, tuż przy drodze nr 1. 

Jego nazwa nawiązuje do jednego z największych atutów tego regionu, czyli lasów.

Natomiast sama laguna powstała dzięki przypadkowemu natknięciu się na żyłę wody geotermalnej, podczas budowy nowego tunelu. Był konkurs na to, jak ją wykorzystać i wygrał pomysł budowy kąpieliska.

Uważam, że Akureyri potrzebowało tej atrakcji! Kameralne, zielone, przyjemne miejsce.

Ta sama woda zasila "sekretne" źródło geotermalne na zboczu fiordu - napisałam o nim w pierwszym wpisie na Geoislandii. 😉

#islandia #iceland #akureyri #forestlagoon #skógarböðin
📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jedn 📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jednym z największych jezior w Islandii. Nas oczarowało tak bardzo, że Egilsstaðir - największe miasteczko na wschodzie Islandii, które usytuowane jest właśnie nad tym jeziorem - stało się naszym corocznym miejscem wypoczynkowym. ❤️

P.S. Lagarfljót zamieszkiwane jest przez potwora morskiego Lagarfljótsormurinn, który ostatnio widziany był w 2012 roku.🐉

#Islandia #iceland #easticeland #lagarfljót #geoislandia
📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw gór 📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw górski Vestrahorn to piękna widokowo atrakcja znajdująca się nieopodal miasteczka Höfn na wschodzie Islandii. Jest to jeden z obowiązkowych punktów wśród fotografów odwiedzający Islandię. 

Miejsce to ma dogodną lokalizację, a także sam dojazd, ale dostęp na półwysep jest płatny. 

#Islandia #geoislandia #polacynaislandii #iceland #easticeland
📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lo 📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lodowcowym Breiðamerkurjökull to jedna z największych zimowych atrakcji Islandii i moim zdaniem na miejscu numer 1!

Na geoislandia.pl znajdziesz wpis z opisem całej wycieczki!

👉 wycieczka zorganizowana przez @ice.explorers.is

#Islandia #geoislandia #iceland #icecave #icecaveiceland
📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, 📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, które dziś jest główną atrakcją geoturystyczną fiordu Berufjörður we wschodniej części Islandii.

Kilka lat temu odkryłam je zupełnie przypadkowo, było nieoznakowane i pozbawione turystów. Dziś znajduje się przy nim parking, tablica informacyjna oraz wygodne schodki, którymi można zejść na plażę. 

Turkusowe klify Blábjörg powstały w wyniku erupcji eksplozywnej, która była przyczyną potężnego spływu materiałów piroklastycznych. Ostatecznie uformowały one litą skałę, która nazywa się ignimbryt (lub bardziej opisowo: spieczony tuf).

Atrakcja przy drodze nr 1 - lokalizacja na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #easticeland #geoturystyka #geologia
📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z ocea 📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z oceanu, która przypomina ludziom jakiegoś stwora, jest Hvítserkur na półwyspie Vatnsnes w północno-zachodniej Islandii. Jednak takich obiektów, czyli wyerodowanych dajek wulkanicznych, jest wzdłuż islandzkiego wybrzeża znacznie więcej. Na fotografii jeden z moich ulubionych przykładów, czyli Gatanöf nieopodal miasteczka Húsavík w północno-wschodniej Islandii. Jest to atrakcja, która czasem pojawia się w przewodnikach czy mediach społecznościowych, ale jeszcze nie jest ona jeszcze powszechnie znana turystom. Dojazd technicznie nie jest trudny, ale trzeba wcześniej popatrzeć na mapę. Nie ma żadnego oficjalnego parkingu, tablicy informscyjnej oraz wyraźnej ścieżki, ale spokojnie da się tam trafić. Mapka wkrótce na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #northiceland #gatanöf #húsavík #geoturystyka #geotourism
📍 Krater Búrfell, czyli spacer po wulkanie tuż przy stolicy Islandii. ☺️ Oprócz samego krateru (i fajnych widoków rozpościerających się z niego), ciekawe jest również to, że ścieżka, która do niego prowadzi, wiedzie dobrze zachowanym kanałem lawowym. Trasa fajna dla całej rodziny!

Na geoislandia.pl opis trasy, zdjęcia i mapa!

#Islandia #iceland #búrfell #polacynaislandii #geoturystyka
📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje s 📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje się niedaleko obszaru geotermalnego ze słynnym gejzerem Strokkur. Można je podciągnąć pod atrakcję Złotego Kręgu, ale pozostaje ono tą mniej znaną. Dojazd z gejzeru zajmuje raptem 3 minuty i pomimo tego, że prowadzi on drogą oznaczoną jako górską, to jest możliwy każdym rodzajem samochodu. 😊 

Też widzicie, że jest ono w kształcie serca? 🩷

P.S. Prowizoryczny parking znajduje się kawałek przed źródłem. Na pierwszej fotografii widać na nim nasz zaparkowany samochód. 

#Islandia #polacynaislandii #iceland #goldencircle #hotsprings #geotourism
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
  • NASZA RODZINA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

NASZA ISLANDIA

Gdzie mieszkają islandzcy Mikołajowie?

Demi 25 września 2023
Demi Published: 12 grudnia 2022Last Updated on 25 września 2023

Spis treści

  • Kim są Jólasveinarnir?
  • Dom islandzkich Mikołajów
    • Dimmuborgir – lawowa forteca
  • Fotopodróż

Od 12 do 24 grudnia z gór schodzą islandzcy Mikołajowie, by tak zwanym grzecznym dzieciom wręczać drobne podarunki. Tak w wielkim uproszczeniu można opisać istotę Jólasveinarnir, czyli najbardziej charakterystyczny element Świąt Bożego Narodzenia na Islandii. W tym roku będą to nasze szóste Święta na emigracji i po raz kolejny będziemy o nich opowiadać, ale tym razem będziemy dodawać do tego świątecznego nastroju trochę ciekawostek geoturystycznych. Oto pierwsza z nich!

Kim są Jólasveinarnir?

Jeżeli interesujesz się Islandią, to prawdopodobnie obiło ci się o uszy, że w tym kraju, jest aż trzynastu Mikołajów. Nie jest to do końca prawda, bo św. Mikołaj w kulturze masowej (która obejmuje również Islandię) występuje tylko jeden, ale faktycznie w islandzkim folklorze są postacie, które pełnią bardzo podobną do niego rolę. Nazywają się one jólasveinarnir i potocznie mówi się na nich Świąteczni Chłopcy. Są oni dziećmi złej ogrzycy Gryli (Grýla) oraz jej trzeciego męża Leppaludiego (Leppalúði) i początkowo – podobnie jak rodzice – wcale nie mieli pozytywnych charakterów. W przeszłości raczej “wykorzystywano” ich do straszenia dzieci niż ich rozpieszczania, natomiast dziś odpowiedzialne są one za wręczanie grzecznym dzieciom drobnych podarunków (np. słodycze, niewielkie gadżety – coś symbolicznego). Niegrzeczne dzieci (cokolwiek to znaczy) otrzymują od jólasveinarnir ziemniaka. Jólasveinarnir jest trzynastka, a więc dzieci otrzymują, aż trzynaście prezentów. Codziennie, od 12 do 24 grudnia od jednego i konkretnie przypisanego na dany dzień, Świątecznego Chłopaka.


Więcej o Świętach Bożego Narodzenia na Islandii


Dom islandzkich Mikołajów

Mówi się, że jólasveinarnir, kiedy wyruszają do osad ludzkich, by wręczać dzieciom prezenty “schodzą z gór”. Jest to jedna z kilku wersji, ale najbardziej popularna. Jólasveinarnir mają mieszkać w górach, czyli wyżynno-górskim interiorze Islandii, który jest trudno dostępny. Przez większość roku śpią, a największe prawdopodobieństwo ich zobaczenia jest w grudniu, kiedy przygotowują prezenty oraz siebie do wielkiej, corocznej podróży – bo ludzie mieszkają daleko, przede wszystkim nad wybrzeżem, gdzie klimat do życia jest po prostu przyjaźniejszy. Natomiast, kiedy miałoby się wskazać jedno konkretne miejsce, skąd pochodzą Świąteczni Chłopcy, to byłoby to Dimmuborgir!

Dimmuborgir – lawowa forteca

Dimmuborgir to jedna z wielu atrakcji jeziora Myvatn (Mývatn) usytuowanego na północy Islandii (sprawdź TOP 8 atrakcji geoturystycznych jeziora Myvatn). Są to wyjątkowe formacje skalne, na które składają się różnego rozmiaru filary lawowe. Cały teren często nazywany jest ciemnymi zamkami, a według islandzkiego folkloru, jest to również miejsce, skąd właśnie pochodzą Jólasveinarnir!

Uważa się, że Dimmuborgir stworzyły erupcje wulkaniczne ok. 2300 lat temu z rzędów kraterów szczelinowych Þrengslaborgir i Lúdentarborgir. Płynąca lawa musiała natknąć się na jakąś przeszkodę i utworzyła jezioro lawowe o średnicy 2 km, które ochładzając się od góry tworzyło twardą powierzchnię, ale wciąż będąc zasilane przez magmę, pogłębiało się ono od dołu. Jezioro to znajdowało się prawdopodobnie na dawnym terenie podmokłym, gdzie występowało dużo wód gruntowych. Dlatego pod wpływem gorąca i ciśnienia woda ta zaczęła parować i tworzyć pęcherze pary wodnej, które unosiły się do góry i wokół których zestalała się lawa. Kiedy blokada przepływu lawy ustąpiła, teren zaczął się zapadać i pozostawił po sobie te fascynujące formacje lawowe, czyli bajeczną krainę lawową, Dimmuborgir.

W Dimmuborgir znajduje się kilka szlaków spacerowych. Najkrótszy zajmuje około piętnastu minut, a najdłuższy ma około 3 km. Jeżeli masz kondycję, czas i sprzyja ci pogoda możesz udać się w tym regionie nawet na całodniowy trekking. A jeżeli masz możliwość podjechania tu tylko na kilka chwil, to już z parkingu roztacza się piękny widok na lawową fortecę.

Fotopodróż

Tu, czyli w Dimmuborgir, mieszkają islandzcy Mikołajowie!

Upiększ swoje fotografie naszymi presetami! Sprawdź ofertę naszego sklepu!

poprzedni post
Święta Bożego Narodzenia na Islandii – poznaj nordyckie tradycje świąteczne!
następny post
Islandzkie tradycje świąteczne – czy znasz je wszystkie?

2 komentarze

EximTours 22 grudnia 2022 - 08:41

Bardzo ciekawy artykuł. Dla kogoś, kto nigdy nie był w Islandii, na pewno może być to fajny impuls do odwiedzenia tego kraju. Widać, że z wielką pasją opowiadasz o tamtejszych legendach i zwyczajach. Śliczne krajobrazy!

Reply
Demi Mae 27 lutego 2023 - 20:53

Dziękuję bardzo!

Reply

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Linkedin Youtube Soundcloud

NASZA ISLANDIA

Cała prawda o naszej emigracji Zima na Islandii Plusy i minusy życia na Islandii Reykjavik z dzieckiem Pierwsza podróż do Islandii
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl