Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorą 📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorące źródło, ale naturalnie wyżłobiony przez erozję morską basen w czarnej lawie na południowo-zachodnim wybrzeżu Reykjanes. 💦

#Islandia #geoturystyka #iceland #icelandphotography #icelandicnature #geotourism
📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na p 📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na południowym wschodzie Islandii. Super przystanek w podróży dookoła wyspy, ale trasa nie należy do najłatwiejszych. Bywa stromo, ślisko i przepaściście, i trzeba przejść przez rzekę. Widoki fenomenalne, atrakcyjność trasy 10/10. Na hiking należy poświęcić przynajmniej 2 godziny. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #przewodnik #geoislandia #geoturystyka #iceland #hikingiceland #geotourism #hiking
Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? Tak, Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? 

Tak, to wciąż Islandia i obszar znanego miejsca turystycznego, choć z nieco innej strony.

Oto fragment niepozornego wybrzeża Vatnsfell, które ciągnie się na północ od Valahnúkur na południowo-zachodnim krańcu półwyspu Reykjanes.

Te jasne warstwy to złoża tufu i lapilli, czyli drobnoziarnistej tefry, która jest pozostałością bo dwóch, stożkach tufowych powstałych w wyniku eksplozywnej erupcji, która miała miejsce w oceanie w 1210 roku - czyli na początku kilkudziesięcioletniego epizodu tektoniczno-wulkanicznego "Reykjanes Fires".

Tak więc jest to idealny i łatwo dostępny przykład struktury wewnętrznej stożka tufowego.

Znana skała wystająca z oceanu (którą widać w oddali na zdjęciu), jest prawdopodobnie pozostałością - już mocno zerodowaną - po tejże erupcji.

To tylko jeden "sekret" tego wybrzeża. Innym razem, przy okazji innego zdjęcia, odsłonię kolejny. 🙂

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #geologia #turystykageologiczna #podróże #iceland #reykjanes #geopark
Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadp Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadprogramowo, zimą stają się celami podróży. 😀

#Islandia #geoislandia #iceland #winteriniceland #crater #geoturystyka #podróże #grábrók #borgarfjörður #westiceland
Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół tro Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół trolla, który jest opiekunem półwyspu Snæfellsnes.

Pomnik znajduje się w miejscowości Arnarstapi w połowie znanego szlaku spacerowego wzdłuż skalistego wybrzeża.

#Islandia #polacynaislandii #podróże #polacywpodróży #blogpodrozniczy #iceland #traveliceland #snaefellsnes #arnarstapi
Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, odwiedziliśmy tunel lawowy Raufarhólshellir. Powstał on 5000 lat temu i spacerując w nim możemy zobaczyć efekty erupcji wulkanicznej od środka. Tu mamy do czynienia z erupcją szczelinową Leitahraun, która utworzyła również znane na obrzeżach Reykjavíku czerwone pseudokratery Rauðhólar.

Tego typu tuneli lawowych jest w Islandii bardzo dużo, a kilka z nich zostało udostępnionych turystycznie. Można je zwiedzać wraz z przewodnikiem, co daje ciekawą lekcję geologii.

Raufarhólshellir fantastycznie jest odwiedzić zimą, kiedy tworzą się takie śmieszne lodowe rzeźby! 

Tunel ten znajduje się na półwyspie Reykjanes, tak więc w bardzo dogodnej dla turystów lokalizacji. Z Reykjavíku jest to około pół godziny jazdy samochodem.

Polecam! 😉

#Islandia #geoislandia #podróże #iceland #geotourism  #traveliceland #winteriniceland #raufarhólshellir #reykjanes
Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Snæfellsnes, która określana jest jego symbolem. Wczoraj był to nasz ostatni punkt na trasie, do którego dotarliśmy tuż przed zachodem słońca. 

#Islandia #polacynaislandii #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #icelandroadtrip #icelandwinter #snaefellsnes
Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średn Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średnim SUVem 4x4 po śliskiej nawierzchni drogi pokrytej twardym lodem mając tylko 4 godziny dziennego światła w ciągu doby i ponad 400 km do przejechania.

Naleśniki z soczewicą, tosty z koncentratem pomidorowym, serem i ogórkiem kiszonym, wodorosty, jabłka, banany i marchewki, dwie różne herbaty, kawa i woda.

Zatrzymaliśmy się przy czterech atrakcjach i pominęliśmy przynajmniej siedem, które latem byśmy jeszcze dodali.

Ale sama jazda po ośnieżonym półwyspie u podnóża majestatycznego lodowca mogłaby być jedyną atrakcją tego dnia! 😍 Tak, zimą też jest magicznie, choć dla mnie i tak trzeba najpierw latem! 😊

📸 Pierwsza fotka z naszych mini zimowych wojaży z Mateuszem. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #blogpodrozniczy #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #traveliceland #icelandroadtrip #winteriniceland #icelandinwinter #winter #januaryiniceland
Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver, które jest jednym z pięciu znajdujących się na terenie wysokotemperaturowego obszaru geotermalnego Krýsuvík. 

Nie prowadzi do niego żadna droga dojazdowa, a pieszy szlak, który jednak długi nie jest, bo wynosi około półtora kilometra. W dwie strony plus zwiedzanie atrakcji na miejscu zajmuje około godziny. Szlak rozpoczyna się przy jeziorze Grænavatn na półwyspie Reykjanes. 

W Austurengjahver zobaczyć można olbrzymich rozmiarów parujące gorące źródło, a także błotniste kałuże i fumarole. Minerały, które rozpoznano na polu geotermalnym, to m.in. rzadki, niebiesko-zielony lignit oraz ciemniejszy kowelin. 

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #iceland #traveliceland #visiticeland #icelandtrip #icelandgeology #geothermalsprings #geotourism #reykjanes
Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią law Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią lawową usytuowaną u podnóża lodowca Snæfellsjökull na półwyspie Snæfellsnes. Jest ona wyjątkowa pod względem akustycznym i właśnie z tego powodu jest ona szerzej znana turystom. Obowiązkowy przystanek podczas podróży górską drogą F570!

Uważa się, że jaskinia ta jest znana od wieków, a mówić nam mają o tym m.in. wyryte w skale imiona XVIII-wiecznych podróżników, Eggerta Ólafssona i Bjarniego Pálssona. Ponadto według legendy jaskinia Sönghellir była schronieniem dla legendarnego osadnika Bárðura Snæfellsása (oraz jego rodziny), który pojawił się na tym obszarze w IX wieku. Bárður był ponoć pół-trollem, pół-człowiekiem, a dziś, jako opiekuńczy duch czuwa nad półwysep i lodowcem. W Arnarstapi znajduje się jego pomnik, który jest symbolem tej miejscowości.

📌 Dojazd i mapa na blogu: geoislandia.pl 

#Islandia #geoislandia #podróże #polacynaislandii #geoturystyka #geotourism #iceland #traveliceland #icelandphotography #icelandicnature #icelandtrip  #sönghellir
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

Islandia: Krainie trolli Fossatun i okropne pogryzienia przez islandzkie muszki

Demi Mae 23 lipca 2020
Demi Mae 23 lipca 2020

Spis treści

  • Ośrodek Fossatun
  • Miejsca noclegowe
  • Atrakcje Fossatún

Fiord Borgarfjordur (Borgarfjörður) może poszczycić się jedną z ciekawszych miejscówek noclegowych na Islandii, czyli ośrodkiem Fossatun (Fossatún). Położony jest on w otoczeniu przepięknej przyrody i na jego terenie znajduje się dużo atrakcji dla dzieci. Zatrzymaliśmy się tam na trzy dni. Gdzie się znajduje? Jak dojechać? Ile kosztuje pobyt? Jakie są atrakcje w okolicy? I… co nas prawie żywcem zeżarło?

 

Ośrodek Fossatun

Fossatun to rodzinny ośrodek noclegowo-rekreacyjny w zachodniej części Islandii na fiordzie Borgarfjordur jakieś 80 km od Reykjaviku, czyli około godziny jazdy samochodem. Na jego terenie znajdują się różne obiekty noclegowe oraz wiele atrakcji dla dzieci. Miejsce bardzo przyjazne rodzinom, które lubią aktywność ruchową na świeżym powietrzu. Widać, że właściciele dbają o ten ośrodek, bo jest on po prostu bardzo ładny, schludny i przemyślanie zaprojektowany. Do tego otoczenie Fossatún jest tak urokliwe, że te wszystkie dodatkowe atrakcje byłyby niepotrzebne, aby spędzić miło i atrakcyjnie czas.


Filmy o podróżach i życiu w Islandii znajdziesz tutaj: Subskrybuj


Miejsca noclegowe

W Fossatún można spać w:

⛺ Standard Camping Pod – bardziej luksusowy zamiennik namiotu, czyli niewielki (ogrzewany!) drewniany domek z małym salonem i łóżkiem (140×200 cm). Właśnie w takim domku nocowaliśmy.

⛺ Twin Pod Cottage – podobny drewniany domek z dwoma pojedynczymi łóżkami (80×200 cm).

⛺ Family Camping Pod – podobny drewniany domek z łóżkami dla trzech osób dorosłych lub dwóch dorosłych i jednym bądź dwójką dzieci.

⛺ Country Hotel – można też zdecydować się na nocleg w hotelu. Wówczas ma się do wyboru komfortowe pokoje z prywatną łazienką, tv, mini lodówką, mikrofalówką, czajnikiem, kawą i herbatą.

⛺ Guesthouse – w Fossatún znajdują się również dwa guesthouse’y, czyli domki z pełnym wyposażeniem. Jeden mniejszy, drugi większy.

⛺ Campsite – jeżeli podróżuje się camperem czy z namiotem, to w Fossatún można wykupić miejsce na campingu. Można podróżować z psami.

Dodatkowo do dyspozycji wszystkich gości są gorące wanny z hydromasażem (hot tuby), których jest trzy. Są wspólne łazienki i toalety oraz dwie kuchnie. Wszystkie pomieszczenia są czyste i przyjemnie się z nich korzysta. Wyposażenie jest naprawdę dobre! Przy recepcji, znajduje się też restauracja, która jest cały czas otwarta dla gości (można wykupić również śniadania). Piękne pomieszczenie, jest nawet sala koncertowa oraz stoliki na zaszklonym tarasie z pięknym widokiem na pobliski wodospad.

Fossatún Rock ´n´ Troll Bistro & Café

Sala koncertowa

Atrakcje Fossatún

Główną atrakcją Fossatun jest stworzony przez właścicieli tröllagarðurinn, czyli park z trollami oraz ścieżka spacerowa na terenie ośrodka, która ciągnie się przez dosyć duży teren i obfituje w różnorodne atrakcje rekreacyjne dla dzieci. Jest kilka postaci trolli, a najbardziej przerażającym, którego można spotkać jest Gryla, czyli bardzo nieurodziwa matka świątecznych chłopaków, która siedzi ze swoim wielkim kotłem i czyha na niegrzeczne dzieci, by je ugotować i zjeść. Kai, kiedy ją ujrzał okropnie się rozpłakał, a przecież nigdy wcześniej jej nie widział i jest jeszcze za mały, by zrozumieć różne opowiadane mu historyjki.

Potwór

Grýla i Demi

Ścieżka spacerowa:

Uciekliśmy z objęć Gryli i podeszliśmy do niewielkich, choć naprawdę malowniczych wodospadów Trollafossar, czyli Wdospadów Trolli, które położone są na rzece Grimsa. Wiele islandzkich rzek obfituje w łososie i tutaj nie jest inaczej. Ciekawostką jest to, że w skałach przy wodospadach można ujrzeć kamienną głowę trolla. Dajcie znać, czy udało Wam się ją zobaczyć! 🙂

Tröllafossar

Tröllafossar

Przy Tröllafossar

Oprócz spędzania wolnego czasu na spacerach wokół Fossatun i grach terenowych oraz leżeniu na łące nad wodospadami, można również udać się na mini golfa, trampolinę czy na bardzo fajny plac zabaw z czarną piaskownicą oraz wielkim drewnianym zamkiem z drabinkami, zjeżdżalniami i huśtawkami.

Plac zabaw

Plac zabaw

Fossatun jest dobrą bazą wypadową na pobliskie oraz te trochę dalsze atrakcje turystyczne zachodniej części Islandii. Na pewno warto się tutaj zatrzymać, kiedy planuje się zwiedzić fiord Borgarfjordur, który raczej nie należy do głównych kierunków zwiedzania przez turystów, a jest naprawdę niemałą perełką wśród islandzkich atrakcji. Chyba jest trochę niedoceniony. Ponad rok temu zrobiliśmy wycieczkę po głównych atrakcjach tej okolicy, a tym razem pojechaliśmy na wyjątkowo piękne wodospady Hraunfossar i Barnafossar, a także do historycznej wsi Reykholt i oraz Hvanneyri.

Reykholt

Hraunfossar

Hvanneyri

Weekend w Fossatún był naprawdę świetny i na pewno jeszcze tam wrócimy. Kajetan był zachwycony (oprócz spotkania z olbrzymką), a więc nie mamy wyboru. Tylko akurat jedną rzecz będziemy bardzo niemiło wspominać. Zostaliśmy tam okropnie pogryzieni przez praktycznie niezauważalne małe muszki (no-see-ums), które dopiero niedawno (prawdopodobnie od 2015 roku) pojawiły się na Islandii. Gryzą gorzej niż komary, ugryzienia utrzymują się dłużej i potwornie swędzą. Dlatego przed podróżą zaopatrzcie się w dobre środki odstraszające te paskudztwa.

Fossatún można odwiedzić tak po prostu i przejść się po jego terenie, aczkolwiek wypada chociaż wstąpić do restauracyjki na kawkę. 😉

Na recepcji można kupić książeczki właściciela ośrodka – Steinara Berga – który napisał w nich trollowe historyjki. To właśnie on stworzył Park Trolli i posągi, które się w nim znajdują łączą się fajnie z historyjkami z książek. Nocując w Fossatún otrzymuje się 500 ISK rabatu.

Za weekend zapłaciliśmy raptem 12,000 ISK, tak więc naprawdę, jak na islandzkie warunki, to super cena!


Więcej informacji: https://fossatun.is
Kod zniżkowy przy rezerwacji noclegów: Troll10

poprzedni post
Czy warto uczyć się metodą Suzuki w wieku dorosłym? Gra na skrzypcach.
następny post
Dlaczego nauka gry na skrzypcach jest taka trudna? Problemy początkujących skrzypków.

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Instagram Youtube Tiktok
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl