Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
  • NASZA RODZINA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachod 📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachodniej części Islandii.

Świetny pomysł na rodzinny spacer, który zajmie około dwóch godzin. Dojazd z Reykjavíku to niecałe półtorej godziny.

Szlak jest dobrze oznakowany i w większości prowadzi po płaskim, przez rozległe pole lawowe, które obecnie jest delikatnie zarośnięte krzewami. Małe schody - w sensie przenośnym i dosłownym -  zaczynają się pod samym kraterem, gdzie właśnie trzeba się zacząć wspinać. Zamontowano łańcuchy, także jest wygodnie. Z małymi dziećmi bardzo ostrożnie, trzeba asekurować, ewentualnie można założyć dziecku uprząż. My z prawie 5-letnim Kajtkiem daliśmy radę. 😉

#Islandia #iceland #westiceland #snæfellsnes #geoislandia
📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie wi 📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie więcej niż 50 km od Reykjavíku i jest jedną z trzech głównych atrakcji najsłynniejszej trasy turystycznej w Islandii, czyli Złotego Kręgu. Uważany jest za jedno z najważniejszych miejsc dziedzictwa kulturowego Islandii oraz symbol unikatowej w skali świata geologii tego kraju.

Fragment nowego wpisu, który właśnie ukazał się na geoislandia.pl 👇

Islandia jest wyspą znajdującą się w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Przez Atlantyk – od bieguna do bieguna – przebiega rozbieżna granica płyt kontynentalnych (płyty Północnoamerykańskiej i Eurazjatyckiej), którą tworzy tzw. Grzbiet Śródatlantycki. Jest to długa na kilkanaście tysięcy kilometrów dolina ograniczona pasmami górskimi, które budowane są przez erupcje podwodnych wulkanów. Jak sama jego nazwa wskazuje, grzbiet ten przebiega po dnie oceanu, jednak właśnie na Islandii wynurza się na jej powierzchnię. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że Islandię buduje plama gorąca, która przy okazji wyniosła ten grzbiet właśnie na powierzchnię wyspy. Dzięki temu przebywając w Þingvellir mamy szansę zobaczyć, jak wygląda grzbiet śródoceaniczny i tym samym suchą stopą pochodzić po dnie oceanu, a także przekonać się, jaki wpływ na życie człowieka oraz oczywiście krajobraz wyspy, ma ta potężna siła pochodząca z wnętrza Ziemi.

#Islandia #parknarodowy #thingvellir #thingvellirnationalpark #southiceland 

@thingvellir_national_park 
@southiceland
Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko geotermalne w Islandii, które znajduje się w Akureyri - naprzeciwko miasta, czyli po drugiej stronie fiordu, tuż przy drodze nr 1. 

Jego nazwa nawiązuje do jednego z największych atutów tego regionu, czyli lasów.

Natomiast sama laguna powstała dzięki przypadkowemu natknięciu się na żyłę wody geotermalnej, podczas budowy nowego tunelu. Był konkurs na to, jak ją wykorzystać i wygrał pomysł budowy kąpieliska.

Uważam, że Akureyri potrzebowało tej atrakcji! Kameralne, zielone, przyjemne miejsce.

Ta sama woda zasila "sekretne" źródło geotermalne na zboczu fiordu - napisałam o nim w pierwszym wpisie na Geoislandii. 😉

#islandia #iceland #akureyri #forestlagoon #skógarböðin
📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jedn 📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jednym z największych jezior w Islandii. Nas oczarowało tak bardzo, że Egilsstaðir - największe miasteczko na wschodzie Islandii, które usytuowane jest właśnie nad tym jeziorem - stało się naszym corocznym miejscem wypoczynkowym. ❤️

P.S. Lagarfljót zamieszkiwane jest przez potwora morskiego Lagarfljótsormurinn, który ostatnio widziany był w 2012 roku.🐉

#Islandia #iceland #easticeland #lagarfljót #geoislandia
📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw gór 📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw górski Vestrahorn to piękna widokowo atrakcja znajdująca się nieopodal miasteczka Höfn na wschodzie Islandii. Jest to jeden z obowiązkowych punktów wśród fotografów odwiedzający Islandię. 

Miejsce to ma dogodną lokalizację, a także sam dojazd, ale dostęp na półwysep jest płatny. 

#Islandia #geoislandia #polacynaislandii #iceland #easticeland
📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lo 📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lodowcowym Breiðamerkurjökull to jedna z największych zimowych atrakcji Islandii i moim zdaniem na miejscu numer 1!

Na geoislandia.pl znajdziesz wpis z opisem całej wycieczki!

👉 wycieczka zorganizowana przez @ice.explorers.is

#Islandia #geoislandia #iceland #icecave #icecaveiceland
📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, 📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, które dziś jest główną atrakcją geoturystyczną fiordu Berufjörður we wschodniej części Islandii.

Kilka lat temu odkryłam je zupełnie przypadkowo, było nieoznakowane i pozbawione turystów. Dziś znajduje się przy nim parking, tablica informacyjna oraz wygodne schodki, którymi można zejść na plażę. 

Turkusowe klify Blábjörg powstały w wyniku erupcji eksplozywnej, która była przyczyną potężnego spływu materiałów piroklastycznych. Ostatecznie uformowały one litą skałę, która nazywa się ignimbryt (lub bardziej opisowo: spieczony tuf).

Atrakcja przy drodze nr 1 - lokalizacja na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #easticeland #geoturystyka #geologia
📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z ocea 📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z oceanu, która przypomina ludziom jakiegoś stwora, jest Hvítserkur na półwyspie Vatnsnes w północno-zachodniej Islandii. Jednak takich obiektów, czyli wyerodowanych dajek wulkanicznych, jest wzdłuż islandzkiego wybrzeża znacznie więcej. Na fotografii jeden z moich ulubionych przykładów, czyli Gatanöf nieopodal miasteczka Húsavík w północno-wschodniej Islandii. Jest to atrakcja, która czasem pojawia się w przewodnikach czy mediach społecznościowych, ale jeszcze nie jest ona jeszcze powszechnie znana turystom. Dojazd technicznie nie jest trudny, ale trzeba wcześniej popatrzeć na mapę. Nie ma żadnego oficjalnego parkingu, tablicy informscyjnej oraz wyraźnej ścieżki, ale spokojnie da się tam trafić. Mapka wkrótce na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #northiceland #gatanöf #húsavík #geoturystyka #geotourism
📍 Krater Búrfell, czyli spacer po wulkanie tuż przy stolicy Islandii. ☺️ Oprócz samego krateru (i fajnych widoków rozpościerających się z niego), ciekawe jest również to, że ścieżka, która do niego prowadzi, wiedzie dobrze zachowanym kanałem lawowym. Trasa fajna dla całej rodziny!

Na geoislandia.pl opis trasy, zdjęcia i mapa!

#Islandia #iceland #búrfell #polacynaislandii #geoturystyka
📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje s 📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje się niedaleko obszaru geotermalnego ze słynnym gejzerem Strokkur. Można je podciągnąć pod atrakcję Złotego Kręgu, ale pozostaje ono tą mniej znaną. Dojazd z gejzeru zajmuje raptem 3 minuty i pomimo tego, że prowadzi on drogą oznaczoną jako górską, to jest możliwy każdym rodzajem samochodu. 😊 

Też widzicie, że jest ono w kształcie serca? 🩷

P.S. Prowizoryczny parking znajduje się kawałek przed źródłem. Na pierwszej fotografii widać na nim nasz zaparkowany samochód. 

#Islandia #polacynaislandii #iceland #goldencircle #hotsprings #geotourism
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
  • NASZA RODZINA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

NASZA ISLANDIA

Islandia: Krainie trolli Fossatun i okropne pogryzienia przez islandzkie muszki

Demi 5 lipca 2021
Demi Published: 23 lipca 2020Last Updated on 5 lipca 2021

Spis treści

  • Ośrodek Fossatun
  • Miejsca noclegowe
  • Atrakcje Fossatún

Fiord Borgarfjordur (Borgarfjörður) może poszczycić się jedną z ciekawszych miejscówek noclegowych na Islandii, czyli ośrodkiem Fossatun (Fossatún). Położony jest on w otoczeniu przepięknej przyrody i na jego terenie znajduje się dużo atrakcji dla dzieci. Zatrzymaliśmy się tam na trzy dni. Gdzie się znajduje? Jak dojechać? Ile kosztuje pobyt? Jakie są atrakcje w okolicy? I… co nas prawie żywcem zeżarło?

 

Ośrodek Fossatun

Fossatun to rodzinny ośrodek noclegowo-rekreacyjny w zachodniej części Islandii na fiordzie Borgarfjordur jakieś 80 km od Reykjaviku, czyli około godziny jazdy samochodem. Na jego terenie znajdują się różne obiekty noclegowe oraz wiele atrakcji dla dzieci. Miejsce bardzo przyjazne rodzinom, które lubią aktywność ruchową na świeżym powietrzu. Widać, że właściciele dbają o ten ośrodek, bo jest on po prostu bardzo ładny, schludny i przemyślanie zaprojektowany. Do tego otoczenie Fossatún jest tak urokliwe, że te wszystkie dodatkowe atrakcje byłyby niepotrzebne, aby spędzić miło i atrakcyjnie czas.


Filmy o podróżach i życiu w Islandii znajdziesz tutaj: Subskrybuj


Miejsca noclegowe

W Fossatún można spać w:

⛺ Standard Camping Pod – bardziej luksusowy zamiennik namiotu, czyli niewielki (ogrzewany!) drewniany domek z małym salonem i łóżkiem (140×200 cm). Właśnie w takim domku nocowaliśmy.

⛺ Twin Pod Cottage – podobny drewniany domek z dwoma pojedynczymi łóżkami (80×200 cm).

⛺ Family Camping Pod – podobny drewniany domek z łóżkami dla trzech osób dorosłych lub dwóch dorosłych i jednym bądź dwójką dzieci.

⛺ Country Hotel – można też zdecydować się na nocleg w hotelu. Wówczas ma się do wyboru komfortowe pokoje z prywatną łazienką, tv, mini lodówką, mikrofalówką, czajnikiem, kawą i herbatą.

⛺ Guesthouse – w Fossatún znajdują się również dwa guesthouse’y, czyli domki z pełnym wyposażeniem. Jeden mniejszy, drugi większy.

⛺ Campsite – jeżeli podróżuje się camperem czy z namiotem, to w Fossatún można wykupić miejsce na campingu. Można podróżować z psami.

Dodatkowo do dyspozycji wszystkich gości są gorące wanny z hydromasażem (hot tuby), których jest trzy. Są wspólne łazienki i toalety oraz dwie kuchnie. Wszystkie pomieszczenia są czyste i przyjemnie się z nich korzysta. Wyposażenie jest naprawdę dobre! Przy recepcji, znajduje się też restauracja, która jest cały czas otwarta dla gości (można wykupić również śniadania). Piękne pomieszczenie, jest nawet sala koncertowa oraz stoliki na zaszklonym tarasie z pięknym widokiem na pobliski wodospad.

Fossatún Rock ´n´ Troll Bistro & Café

Sala koncertowa

Atrakcje Fossatún

Główną atrakcją Fossatun jest stworzony przez właścicieli tröllagarðurinn, czyli park z trollami oraz ścieżka spacerowa na terenie ośrodka, która ciągnie się przez dosyć duży teren i obfituje w różnorodne atrakcje rekreacyjne dla dzieci. Jest kilka postaci trolli, a najbardziej przerażającym, którego można spotkać jest Gryla, czyli bardzo nieurodziwa matka świątecznych chłopaków, która siedzi ze swoim wielkim kotłem i czyha na niegrzeczne dzieci, by je ugotować i zjeść. Kai, kiedy ją ujrzał okropnie się rozpłakał, a przecież nigdy wcześniej jej nie widział i jest jeszcze za mały, by zrozumieć różne opowiadane mu historyjki.

Potwór

Grýla i Demi

Ścieżka spacerowa:

Uciekliśmy z objęć Gryli i podeszliśmy do niewielkich, choć naprawdę malowniczych wodospadów Trollafossar, czyli Wdospadów Trolli, które położone są na rzece Grimsa. Wiele islandzkich rzek obfituje w łososie i tutaj nie jest inaczej. Ciekawostką jest to, że w skałach przy wodospadach można ujrzeć kamienną głowę trolla. Dajcie znać, czy udało Wam się ją zobaczyć! 🙂

Tröllafossar

Tröllafossar

Przy Tröllafossar

Oprócz spędzania wolnego czasu na spacerach wokół Fossatun i grach terenowych oraz leżeniu na łące nad wodospadami, można również udać się na mini golfa, trampolinę czy na bardzo fajny plac zabaw z czarną piaskownicą oraz wielkim drewnianym zamkiem z drabinkami, zjeżdżalniami i huśtawkami.

Plac zabaw

Plac zabaw

Fossatun jest dobrą bazą wypadową na pobliskie oraz te trochę dalsze atrakcje turystyczne zachodniej części Islandii. Na pewno warto się tutaj zatrzymać, kiedy planuje się zwiedzić fiord Borgarfjordur, który raczej nie należy do głównych kierunków zwiedzania przez turystów, a jest naprawdę niemałą perełką wśród islandzkich atrakcji. Chyba jest trochę niedoceniony. Ponad rok temu zrobiliśmy wycieczkę po głównych atrakcjach tej okolicy, a tym razem pojechaliśmy na wyjątkowo piękne wodospady Hraunfossar i Barnafossar, a także do historycznej wsi Reykholt i oraz Hvanneyri.

Reykholt

Hraunfossar

Hvanneyri

Weekend w Fossatún był naprawdę świetny i na pewno jeszcze tam wrócimy. Kajetan był zachwycony (oprócz spotkania z olbrzymką), a więc nie mamy wyboru. Tylko akurat jedną rzecz będziemy bardzo niemiło wspominać. Zostaliśmy tam okropnie pogryzieni przez praktycznie niezauważalne małe muszki (no-see-ums), które dopiero niedawno (prawdopodobnie od 2015 roku) pojawiły się na Islandii. Gryzą gorzej niż komary, ugryzienia utrzymują się dłużej i potwornie swędzą. Dlatego przed podróżą zaopatrzcie się w dobre środki odstraszające te paskudztwa.

Fossatún można odwiedzić tak po prostu i przejść się po jego terenie, aczkolwiek wypada chociaż wstąpić do restauracyjki na kawkę. 😉

Na recepcji można kupić książeczki właściciela ośrodka – Steinara Berga – który napisał w nich trollowe historyjki. To właśnie on stworzył Park Trolli i posągi, które się w nim znajdują łączą się fajnie z historyjkami z książek. Nocując w Fossatún otrzymuje się 500 ISK rabatu.

Za weekend zapłaciliśmy raptem 12,000 ISK, tak więc naprawdę, jak na islandzkie warunki, to super cena!


Więcej informacji: https://fossatun.is
Kod zniżkowy przy rezerwacji noclegów: Troll10

poprzedni post
Czy warto uczyć się metodą Suzuki w wieku dorosłym? Gra na skrzypcach.
następny post
Dlaczego nauka gry na skrzypcach jest taka trudna? Problemy początkujących skrzypków.

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Instagram Youtube Tiktok
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl