Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
  • NASZA RODZINA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachod 📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachodniej części Islandii.

Świetny pomysł na rodzinny spacer, który zajmie około dwóch godzin. Dojazd z Reykjavíku to niecałe półtorej godziny.

Szlak jest dobrze oznakowany i w większości prowadzi po płaskim, przez rozległe pole lawowe, które obecnie jest delikatnie zarośnięte krzewami. Małe schody - w sensie przenośnym i dosłownym -  zaczynają się pod samym kraterem, gdzie właśnie trzeba się zacząć wspinać. Zamontowano łańcuchy, także jest wygodnie. Z małymi dziećmi bardzo ostrożnie, trzeba asekurować, ewentualnie można założyć dziecku uprząż. My z prawie 5-letnim Kajtkiem daliśmy radę. 😉

#Islandia #iceland #westiceland #snæfellsnes #geoislandia
📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie wi 📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie więcej niż 50 km od Reykjavíku i jest jedną z trzech głównych atrakcji najsłynniejszej trasy turystycznej w Islandii, czyli Złotego Kręgu. Uważany jest za jedno z najważniejszych miejsc dziedzictwa kulturowego Islandii oraz symbol unikatowej w skali świata geologii tego kraju.

Fragment nowego wpisu, który właśnie ukazał się na geoislandia.pl 👇

Islandia jest wyspą znajdującą się w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Przez Atlantyk – od bieguna do bieguna – przebiega rozbieżna granica płyt kontynentalnych (płyty Północnoamerykańskiej i Eurazjatyckiej), którą tworzy tzw. Grzbiet Śródatlantycki. Jest to długa na kilkanaście tysięcy kilometrów dolina ograniczona pasmami górskimi, które budowane są przez erupcje podwodnych wulkanów. Jak sama jego nazwa wskazuje, grzbiet ten przebiega po dnie oceanu, jednak właśnie na Islandii wynurza się na jej powierzchnię. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że Islandię buduje plama gorąca, która przy okazji wyniosła ten grzbiet właśnie na powierzchnię wyspy. Dzięki temu przebywając w Þingvellir mamy szansę zobaczyć, jak wygląda grzbiet śródoceaniczny i tym samym suchą stopą pochodzić po dnie oceanu, a także przekonać się, jaki wpływ na życie człowieka oraz oczywiście krajobraz wyspy, ma ta potężna siła pochodząca z wnętrza Ziemi.

#Islandia #parknarodowy #thingvellir #thingvellirnationalpark #southiceland 

@thingvellir_national_park 
@southiceland
Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko geotermalne w Islandii, które znajduje się w Akureyri - naprzeciwko miasta, czyli po drugiej stronie fiordu, tuż przy drodze nr 1. 

Jego nazwa nawiązuje do jednego z największych atutów tego regionu, czyli lasów.

Natomiast sama laguna powstała dzięki przypadkowemu natknięciu się na żyłę wody geotermalnej, podczas budowy nowego tunelu. Był konkurs na to, jak ją wykorzystać i wygrał pomysł budowy kąpieliska.

Uważam, że Akureyri potrzebowało tej atrakcji! Kameralne, zielone, przyjemne miejsce.

Ta sama woda zasila "sekretne" źródło geotermalne na zboczu fiordu - napisałam o nim w pierwszym wpisie na Geoislandii. 😉

#islandia #iceland #akureyri #forestlagoon #skógarböðin
📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jedn 📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jednym z największych jezior w Islandii. Nas oczarowało tak bardzo, że Egilsstaðir - największe miasteczko na wschodzie Islandii, które usytuowane jest właśnie nad tym jeziorem - stało się naszym corocznym miejscem wypoczynkowym. ❤️

P.S. Lagarfljót zamieszkiwane jest przez potwora morskiego Lagarfljótsormurinn, który ostatnio widziany był w 2012 roku.🐉

#Islandia #iceland #easticeland #lagarfljót #geoislandia
📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw gór 📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw górski Vestrahorn to piękna widokowo atrakcja znajdująca się nieopodal miasteczka Höfn na wschodzie Islandii. Jest to jeden z obowiązkowych punktów wśród fotografów odwiedzający Islandię. 

Miejsce to ma dogodną lokalizację, a także sam dojazd, ale dostęp na półwysep jest płatny. 

#Islandia #geoislandia #polacynaislandii #iceland #easticeland
📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lo 📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lodowcowym Breiðamerkurjökull to jedna z największych zimowych atrakcji Islandii i moim zdaniem na miejscu numer 1!

Na geoislandia.pl znajdziesz wpis z opisem całej wycieczki!

👉 wycieczka zorganizowana przez @ice.explorers.is

#Islandia #geoislandia #iceland #icecave #icecaveiceland
📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, 📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, które dziś jest główną atrakcją geoturystyczną fiordu Berufjörður we wschodniej części Islandii.

Kilka lat temu odkryłam je zupełnie przypadkowo, było nieoznakowane i pozbawione turystów. Dziś znajduje się przy nim parking, tablica informacyjna oraz wygodne schodki, którymi można zejść na plażę. 

Turkusowe klify Blábjörg powstały w wyniku erupcji eksplozywnej, która była przyczyną potężnego spływu materiałów piroklastycznych. Ostatecznie uformowały one litą skałę, która nazywa się ignimbryt (lub bardziej opisowo: spieczony tuf).

Atrakcja przy drodze nr 1 - lokalizacja na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #easticeland #geoturystyka #geologia
📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z ocea 📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z oceanu, która przypomina ludziom jakiegoś stwora, jest Hvítserkur na półwyspie Vatnsnes w północno-zachodniej Islandii. Jednak takich obiektów, czyli wyerodowanych dajek wulkanicznych, jest wzdłuż islandzkiego wybrzeża znacznie więcej. Na fotografii jeden z moich ulubionych przykładów, czyli Gatanöf nieopodal miasteczka Húsavík w północno-wschodniej Islandii. Jest to atrakcja, która czasem pojawia się w przewodnikach czy mediach społecznościowych, ale jeszcze nie jest ona jeszcze powszechnie znana turystom. Dojazd technicznie nie jest trudny, ale trzeba wcześniej popatrzeć na mapę. Nie ma żadnego oficjalnego parkingu, tablicy informscyjnej oraz wyraźnej ścieżki, ale spokojnie da się tam trafić. Mapka wkrótce na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #northiceland #gatanöf #húsavík #geoturystyka #geotourism
📍 Krater Búrfell, czyli spacer po wulkanie tuż przy stolicy Islandii. ☺️ Oprócz samego krateru (i fajnych widoków rozpościerających się z niego), ciekawe jest również to, że ścieżka, która do niego prowadzi, wiedzie dobrze zachowanym kanałem lawowym. Trasa fajna dla całej rodziny!

Na geoislandia.pl opis trasy, zdjęcia i mapa!

#Islandia #iceland #búrfell #polacynaislandii #geoturystyka
📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje s 📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje się niedaleko obszaru geotermalnego ze słynnym gejzerem Strokkur. Można je podciągnąć pod atrakcję Złotego Kręgu, ale pozostaje ono tą mniej znaną. Dojazd z gejzeru zajmuje raptem 3 minuty i pomimo tego, że prowadzi on drogą oznaczoną jako górską, to jest możliwy każdym rodzajem samochodu. 😊 

Też widzicie, że jest ono w kształcie serca? 🩷

P.S. Prowizoryczny parking znajduje się kawałek przed źródłem. Na pierwszej fotografii widać na nim nasz zaparkowany samochód. 

#Islandia #polacynaislandii #iceland #goldencircle #hotsprings #geotourism
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
  • NASZA RODZINA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

NASZA ISLANDIA

EMIGRACJA DO ISLANDII – TOP 10 PORAD!

Demi 27 lutego 2023
Demi Published: 19 listopada 2019Last Updated on 27 lutego 2023

TOP 10 porad dla osób, które zastanawiają się, bądź już planują przeprowadzić się do Islandii. O czym trzeba pamiętać? Oczywiście o wielu rzeczach, a o najważniejszych z nich przeczytasz poniżej. Porady te na pewno pomogą ci w dobrej organizacji przeprowadzki do Krainy Lodu i Ognia!

 

 

I. ZBIERANIE INFORMACJI

Bardzo ważne jest zbieranie informacji na temat Islandii z najróżniejszych możliwych źródeł. Czytaj książki, oglądaj filmy – dokumentalne, przyrodnicze, fabularne czy te na YouTube. Oglądaj vlogerów, ale nie tylko polskich. Są również zagraniczni (w tym islandzcy), którzy fantastycznie pokazują Islandię. Rozmawiaj z ludźmi. Może ktoś z twoich znajomych był już na Islandii? A jeżeli nie masz nikogo znajomego, który jakkolwiek byłby związany z Islandią, to uczestnicz w spotkaniach podróżniczych – prelekcjach, slajdowiskach – bo to również jest fajny sposób, aby dowiedzieć się czegoś ciekawego o Islandii. Dołącz też do grup dyskusyjnych na Facebooku (polskich i zagranicznych), by czytać o różnych codziennych sprawach, które toczą się w tym kraju i zobaczyć w ten sposób, z jakimi problemami najczęściej zmagają się mieszkańcy tego kraju. I ważne jest, abyś zapoznał  się z przydatnymi stronami internetowymi na temat Islandii. Wszystkie te działania dadzą ci naprawdę duży obraz Islandii

II. PIENIĄDZE

Nie da się ukryć, że Islandia to bardzo drogi kraj. Rozumiem, że część osób, która planuje emigrację do tego kraju, robi to właśnie z powodów finansowych, jednak warto nie przyjeżdżać do Islandii z pustymi kieszeniami. Zawsze dobrze mieć coś w zapasie na wszelki wypadek i pamiętać, że w tym kraju wszystko dużo kosztuje. Na naszym przykładzie mogę powiedzieć, że my w emigrację zainwestowaliśmy 20 tys. zł (na dwie osoby) i w pierwszym miesiącu życia na wyspie nam się one rozpłynęły. Nawet doszło do takiej sytuacji, że musieliśmy poprosić naszą szefową, by wypłaciła nam wcześniej część naszej pensji, bo zwyczajnie zaczęło nam ich brakować. Większość pieniędzy wydaliśmy na to, by móc gdzie mieszkać. Najpierw wynajęliśmy pokój, a chwilę później mieszkanie. Do tego doszły koszty życia.

III. MIESZKANIE

Ciężko tutaj doradzić coś konkretnego, ponieważ jest z tymi mieszkaniami (i pokojami) dosyć ciężko – zwłaszcza w stolicy. Mieszkań jest mało (chociaż wydaje mi się, że teraz jest łatwiej znaleźć mieszkanie niż trzy lata temu, kiedy my się przeprowadziliśmy), a poza tym nawet jak są, to ich wynajem jest okropnie drogi. Płaci się nie tylko czynsz, ale również na początku trzeba wpłacić kaucję (najczęściej w wysokości dwóch czynszów). Mieszkań możesz szukać np. na grupach facebookowych (pod hasłem leiga). Byłabym bardzo ostrożna z wynajmowaniem mieszkania na odległość, co prawie my byśmy zrobili. Naprawdę nie warto umawiać się z kimś, tylko słownie, ufać przez Internet, bo można się nieźle na tym przejechać. Niestety w Islandii jest coraz więcej oszustów. Zawsze podpisuj umowę, oglądaj mieszkanie (zrób mu zdjęcia) i dobrze przeczytaj tę umowę! Możesz wynajmować prywatnie od kogoś albo od agencji – my wynajmujemy w sposób drugi. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem na początek jest zatrzymanie się u rodziny lub kogoś znajomego, ale wiadomo, że nie każdy ma taką możliwość. Możesz rozważyć wynajęcie mieszkania przez Airbnb. A jeżeli masz dużo pieniędzy i jesteś tak zdesperowany, by zamieszkać na Islandii, to wynajmij pokój w hotelu. Innym i bardzo dobrym sposobem, z którego skorzystało paru naszych znajomych, jest podjęcie pracy sezonowej i wtedy rozglądanie się za mieszkaniem (i stałą pracą). Naprawdę jest to chyba najlepszy sposób, by zacząć życie na Islandii. W pracy sezonowej (najczęściej w hotelu czy pensjonacie) pracodawca bardzo często gwarantuje nocleg i wyżywienie, więc te podstawowe potrzeby ma się zapewnione. Dlatego łatwo jest się wtedy rozglądać za czymś na stałe – zarówno za mieszkaniem, jak i za pracą.

IV. PRACA

Jak znaleźć pracę na Islandii? Sposobów jest kilka. Możesz wysłać CV, chodzić po interesujących cię firmach i zostawiać w nich CV oraz prosić jeszcze o rozmowę z szefem. Warto się przypominać, żeby pracodawca zobaczył, że zależy ci na pracy. Możesz wysyłać aplikacje przez strony internetowe interesujących cię firm albo ubiegać się o pracę przez agencję pracy (w tym nie mamy doświadczenia). Oczywiście fajnie jest też zostać przez kogoś poleconym. Kiedy podejmiesz pracę, dobrze zapoznaj się ze swoimi prawami oraz wiedz, do jakich związków zawodowych należysz, a także jakie korzyści z tego masz. Koniecznie też sprawdzaj swoje wypłaty. Czy wszystkie godziny (i stawki) się zgadzają. Na początku czytanie tych wyciągów może być dla ciebie trudne, dlatego znajdź kogoś zaufanego i poproś o pomoc.

V. KENNITALA

Kennitala to numer identyfikacyjny, bez którego nie da się żyć w Islandii. Zaraz przy nazwisku jest to najważniejsza informacja o twojej osobie. Bez tego numeru nie podejmiesz legalnej pracy, nie wynajmiesz mieszkania, nie otworzysz konta w banku czy nie wykupisz lekarstw na receptę. W najróżniejszych sytuacjach będą cię prosić o podanie tego numeru. Tutaj muszę odpowiedzieć na dwa najczęściej zadawane nam pytania. Nie istnieje coś takiego, jak kennitala tymczasowa/turystyczna i stała. Ten numer dostaje się raz, na całe życie i jest tylko jeden. Sposobów na załatwienie tego numeru jest kilka, choć co jakiś czas te procedury się zmieniają. Dlatego najlepiej szukać informacji u źródła, czyli na stronie urzędu (skra.is). My wykupiliśmy ten numer w banku (już nie można) i mogliśmy na nim legalnie pracować do trzech miesięcy. I chcąc legalnie pracować dłużej, i w ogóle legalnie na tej Islandii mieszkać, musieliśmy się zameldować (złożyć formularz) i otrzymać rezydenturę. To naprawdę nie jest nic trudnego i skomplikowanego. Obecnie ten numer najczęściej załatwia pracodawca, ale oczywiście są również inne sposoby na uzyskanie tego numeru (szczegóły na skra.is!).

VI. KONTO BANKOWE

Wypłatę dostaje się tylko na islandzkie konto bankowe i nigdy do ręki. My przy otwieraniu swoich potrzebowaliśmy paszportów. Warto wziąć ze sobą zdjęcie legitymacyjne, bo przyda się ono do karty płatniczej. Jest ono na niej drukowane.

VII. DOKUMENTY

Oczywiście nie można zapomnieć o dokumentach, które należy ze sobą wziąć. W naszym przypadku były to: pełny odpis aktu urodzenia, zaświadczenie o niekaralności (bardzo się przydało), zaświadczenie o braku długów i zaświadczenie o stanie cywilnym (to akurat załatwiliśmy później). Oczywiście wszystkie przetłumaczone u tłumacza przysięgłego – może być na język angielski.

VIII. TRANSPORT

Islandia ma dosyć słabą siatkę połączeń, ale też nie jest tak źle. Nie ma w tym kraju pociągów, metra czy tramwajów. Po mieście i między miejscowościami podróżuje się przede wszystkim autobusami (Strætó). Koszt miesięcznej karty autobusowej na terenie tzw. Wielkiego Reykjaviku to około 400 zł (listopad 2019). Islandia jest takim krajem, w którym najlepiej sprawdza się samochód i większość osób zaraz po uzbieraniu większych pieniędzy właśnie go kupuje.

IX. AKLIMATYZACJA

By żyło się lepiej w nowym kraju, warto aklimatyzować się w nim na każdy możliwy sposób. Spotykaj się z ludźmi, bądź otwarty na nową kulturę, uczestnicz w różnych wydarzeniach i ucz się języka. To wszystko pomoże ci w tym, że będzie ci się żyło w tej Islandii lepiej.

X. SAMODZIELNOŚĆ

Zawsze wszystko sprawdzaj samodzielnie. Szukasz ważnych informacji? Sprawdzaj je na oficjalnych stronach urzędów, pisz do nich lub nawet dzwoń, jeżeli masz pytania. Pamiętaj, że właśnie oni są najbardziej rzetelni. Oczywiście zasięgaj informacji o tym kraju z najróżniejszych źródeł – tak jak napisałam o tym w punkcie pierwszym – ale analizuj je. Nie działaj pod wpływem innych ludzi i nie wierz nikomu na sto procent. Nie bój się, działaj i życzę ci powodzenia!

Upiększ swoje fotografie naszymi presetami! Sprawdź ofertę naszego sklepu!

poprzedni post
Mój mąż nie pomaga mi przy dziecku i w domu też nie.
następny post
Nauka gry na skrzypcach dla dorosłych. Książki i pomocne materiały na dobry początek!

Spodoba Ci się również

Plusy i minusy...

27 lutego 2023

Przeprowadzka do Islandii...

25 września 2023

Praca na Islandii...

27 lutego 2023

Prawo jazdy na...

27 lutego 2023

Islandia w 3...

24 września 2023

Podsumowanie pierwszego miesiąca...

25 września 2023

Przeprowadziliśmy się do...

25 września 2023

Jak się przygotować...

13 lutego 2021

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Linkedin Youtube Soundcloud

NASZA ISLANDIA

Cała prawda o naszej emigracji Zima na Islandii Plusy i minusy życia na Islandii Reykjavik z dzieckiem Pierwsza podróż do Islandii
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl