Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorą 📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorące źródło, ale naturalnie wyżłobiony przez erozję morską basen w czarnej lawie na południowo-zachodnim wybrzeżu Reykjanes. 💦

#Islandia #geoturystyka #iceland #icelandphotography #icelandicnature #geotourism
📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na p 📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na południowym wschodzie Islandii. Super przystanek w podróży dookoła wyspy, ale trasa nie należy do najłatwiejszych. Bywa stromo, ślisko i przepaściście, i trzeba przejść przez rzekę. Widoki fenomenalne, atrakcyjność trasy 10/10. Na hiking należy poświęcić przynajmniej 2 godziny. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #przewodnik #geoislandia #geoturystyka #iceland #hikingiceland #geotourism #hiking
Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? Tak, Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? 

Tak, to wciąż Islandia i obszar znanego miejsca turystycznego, choć z nieco innej strony.

Oto fragment niepozornego wybrzeża Vatnsfell, które ciągnie się na północ od Valahnúkur na południowo-zachodnim krańcu półwyspu Reykjanes.

Te jasne warstwy to złoża tufu i lapilli, czyli drobnoziarnistej tefry, która jest pozostałością bo dwóch, stożkach tufowych powstałych w wyniku eksplozywnej erupcji, która miała miejsce w oceanie w 1210 roku - czyli na początku kilkudziesięcioletniego epizodu tektoniczno-wulkanicznego "Reykjanes Fires".

Tak więc jest to idealny i łatwo dostępny przykład struktury wewnętrznej stożka tufowego.

Znana skała wystająca z oceanu (którą widać w oddali na zdjęciu), jest prawdopodobnie pozostałością - już mocno zerodowaną - po tejże erupcji.

To tylko jeden "sekret" tego wybrzeża. Innym razem, przy okazji innego zdjęcia, odsłonię kolejny. 🙂

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #geologia #turystykageologiczna #podróże #iceland #reykjanes #geopark
Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadp Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadprogramowo, zimą stają się celami podróży. 😀

#Islandia #geoislandia #iceland #winteriniceland #crater #geoturystyka #podróże #grábrók #borgarfjörður #westiceland
Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół tro Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół trolla, który jest opiekunem półwyspu Snæfellsnes.

Pomnik znajduje się w miejscowości Arnarstapi w połowie znanego szlaku spacerowego wzdłuż skalistego wybrzeża.

#Islandia #polacynaislandii #podróże #polacywpodróży #blogpodrozniczy #iceland #traveliceland #snaefellsnes #arnarstapi
Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, odwiedziliśmy tunel lawowy Raufarhólshellir. Powstał on 5000 lat temu i spacerując w nim możemy zobaczyć efekty erupcji wulkanicznej od środka. Tu mamy do czynienia z erupcją szczelinową Leitahraun, która utworzyła również znane na obrzeżach Reykjavíku czerwone pseudokratery Rauðhólar.

Tego typu tuneli lawowych jest w Islandii bardzo dużo, a kilka z nich zostało udostępnionych turystycznie. Można je zwiedzać wraz z przewodnikiem, co daje ciekawą lekcję geologii.

Raufarhólshellir fantastycznie jest odwiedzić zimą, kiedy tworzą się takie śmieszne lodowe rzeźby! 

Tunel ten znajduje się na półwyspie Reykjanes, tak więc w bardzo dogodnej dla turystów lokalizacji. Z Reykjavíku jest to około pół godziny jazdy samochodem.

Polecam! 😉

#Islandia #geoislandia #podróże #iceland #geotourism  #traveliceland #winteriniceland #raufarhólshellir #reykjanes
Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Snæfellsnes, która określana jest jego symbolem. Wczoraj był to nasz ostatni punkt na trasie, do którego dotarliśmy tuż przed zachodem słońca. 

#Islandia #polacynaislandii #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #icelandroadtrip #icelandwinter #snaefellsnes
Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średn Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średnim SUVem 4x4 po śliskiej nawierzchni drogi pokrytej twardym lodem mając tylko 4 godziny dziennego światła w ciągu doby i ponad 400 km do przejechania.

Naleśniki z soczewicą, tosty z koncentratem pomidorowym, serem i ogórkiem kiszonym, wodorosty, jabłka, banany i marchewki, dwie różne herbaty, kawa i woda.

Zatrzymaliśmy się przy czterech atrakcjach i pominęliśmy przynajmniej siedem, które latem byśmy jeszcze dodali.

Ale sama jazda po ośnieżonym półwyspie u podnóża majestatycznego lodowca mogłaby być jedyną atrakcją tego dnia! 😍 Tak, zimą też jest magicznie, choć dla mnie i tak trzeba najpierw latem! 😊

📸 Pierwsza fotka z naszych mini zimowych wojaży z Mateuszem. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #blogpodrozniczy #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #traveliceland #icelandroadtrip #winteriniceland #icelandinwinter #winter #januaryiniceland
Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver, które jest jednym z pięciu znajdujących się na terenie wysokotemperaturowego obszaru geotermalnego Krýsuvík. 

Nie prowadzi do niego żadna droga dojazdowa, a pieszy szlak, który jednak długi nie jest, bo wynosi około półtora kilometra. W dwie strony plus zwiedzanie atrakcji na miejscu zajmuje około godziny. Szlak rozpoczyna się przy jeziorze Grænavatn na półwyspie Reykjanes. 

W Austurengjahver zobaczyć można olbrzymich rozmiarów parujące gorące źródło, a także błotniste kałuże i fumarole. Minerały, które rozpoznano na polu geotermalnym, to m.in. rzadki, niebiesko-zielony lignit oraz ciemniejszy kowelin. 

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #iceland #traveliceland #visiticeland #icelandtrip #icelandgeology #geothermalsprings #geotourism #reykjanes
Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią law Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią lawową usytuowaną u podnóża lodowca Snæfellsjökull na półwyspie Snæfellsnes. Jest ona wyjątkowa pod względem akustycznym i właśnie z tego powodu jest ona szerzej znana turystom. Obowiązkowy przystanek podczas podróży górską drogą F570!

Uważa się, że jaskinia ta jest znana od wieków, a mówić nam mają o tym m.in. wyryte w skale imiona XVIII-wiecznych podróżników, Eggerta Ólafssona i Bjarniego Pálssona. Ponadto według legendy jaskinia Sönghellir była schronieniem dla legendarnego osadnika Bárðura Snæfellsása (oraz jego rodziny), który pojawił się na tym obszarze w IX wieku. Bárður był ponoć pół-trollem, pół-człowiekiem, a dziś, jako opiekuńczy duch czuwa nad półwysep i lodowcem. W Arnarstapi znajduje się jego pomnik, który jest symbolem tej miejscowości.

📌 Dojazd i mapa na blogu: geoislandia.pl 

#Islandia #geoislandia #podróże #polacynaislandii #geoturystyka #geotourism #iceland #traveliceland #icelandphotography #icelandicnature #icelandtrip  #sönghellir
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

Dlaczego warto wybrać się na urlop do Islandii? TOP 10!

Demi Mae 30 września 2019
Demi Mae 30 września 2019

Przedstawiamy ci dziesięć powodów, dla których warto odwiedzić Islandię przynajmniej raz w życiu! Do tego wpisu zainspirowało nas pytanie naszego widza, który zastanawiał się, czy lecieć na wakacje na Islandię, czy… Teneryfę! Na tej drugiej wyspie nie byliśmy, więc nie będziemy porównywać, ale wiemy, co skłoni cię do szybkiego kupna biletu do krainy lodu i ognia!

 

 

I. Kąpiel w gorącym źródle

Islandia słynie z licznie występujących na jej terenie gorących źródeł! Koniecznie uwzględnij w swoim planie podróży przynajmniej jedno zanurzenie w takim źródełku! Kąpiel w naturalnym, gorącym źródle – pod gołym niebem, na dziko, całkowicie w naturze! – to jest coś, co najbardziej polecamy zrobić, odwiedzając Islandię. Jest to fantastyczne przeżycie niezależnie od pory roku! My zawsze bardzo zachęcamy, by wybrać się na wędrówkę do Reykjadalur, gdzie można wykąpać się w gorącej rzece!


Filmy o podróżach i życiu w Islandii znajdziesz tutaj: Subskrybuj


Naturalne gorące źródło

Oczywiście można też wybrać się do najsłynniejszego kąpieliska Blue Lagoon, które znane jest z mleczno-błękitnych, uzdrawiających wód. To miejsce jest tak popularne, że trzeba rezerwować wejście z wyprzedzeniem i mieć świadomość, że wizyta w Błękitnej Lagunie nie należy do najtańszych – ale warto!

Blue Lagoon

Blue Lagoon

Jest jeszcze wiele innych opcji. Można wybrać się do skromniej zagospodarowanych gorących źródeł (np. Mývatn Nature Baths czy Secret Lagoon) albo po prostu pójść na islandzki basen. Baseny na Islandii również są wyjątkowe, ponieważ tak samo, jak naturalne źródła, również usytuowane są na zewnątrz i również są z ciepłą wodą!


Filmy o podróżach i życiu w Islandii znajdziesz tutaj: Subskrybuj


II. Białe noce

Naszym zdaniem najlepszą porą roku na urlop w Islandii jest lato, a najlepszym miesiącem jest czerwiec! Nie tylko dlatego, że przyroda wtedy żyje, jest cieplej i przyjemniej, ale również dlatego, że noce są wtedy jasne! Po pierwsze jest to unikatowe doznanie, a po drugie jest to fantastyczna możliwość podróżowania po wyspie dłużej, a więc jeszcze więcej rzeczy można zobaczyć. Gdy jest jasno, człowiek ma tyle energii, radości, że nawet nie pomyśli o zmęczeniu. 😉

III. Zorza polarna

Islandia jest tym krajem, w którym masz szansę zobaczyć niesamowite zjawisko, jakim jest zorza polarna! I wcale nie musisz lecieć zimą, kiedy jest zimno, dzień jest krótki i pogoda często do kitu. My serdecznie polecamy końcówkę sierpnia i wrzesień, kiedy noc jest już ciemna, pogoda jeszcze nie najgorsza, więc szanse na ujrzenie tańczącej zorzy na niebie są duże. Dobrym okresem jest też marzec i pierwsza połowa kwietnia. Więcej na temat polowania na zorze polarną w Islandii napisaliśmy tutaj: Zorza polarna – ciekawie i praktycznie.

Zorza polarna

IV. Geoturystyka

Jestem absolwentką Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska i absolutnie wszystko, co jest związane z geologią, niezwykle mnie fascynuje. Między innymi przez miłość do geologicznych cudów natury zdecydowałam się na przeprowadzkę do Islandii, która jest dla mnie żywym, geologicznym laboratorium. Góry, wulkany, kratery, wodospady, gejzery, jeziora, pola geotermalne, gorące źródła, lodowce, płyty tektoniczne czy fantastyczne formacje skalne – to wszystko możesz zobaczyć nawet podczas tylko jednego dnia na Islandii! Czyż nie jest to fantastyczne? W Islandii możesz doświadczyć tak unikatowych, geoturystycznych doznań, jak np. nurkowanie między kontynentami albo wejście do wnętrza wulkanu!

Weszłam do wnętrza wulkanu!

V. Islandzki interior i góry

Wszystkie atrakcje Islandii są wyjątkowe, ale to właśnie interior Islandii najbardziej zapiera dech w piersiach. Kiedy po raz pierwszy zobaczyliśmy “Tęczowe Góry”, czyli Landmannalaugar, to nie mogliśmy uwierzyć, że coś takiego istnieje naprawdę. Mieliśmy wrażenie, że to, co widzimy, namalował jakiś malarz… Oczywiście na całym świecie znajdziemy takie cuda natury, ale te góry, po prostu trzeba przynajmniej raz w życiu zobaczyć na własne oczy! Co więcej, Islandia jest fantastycznym krajem dla osób, które lubią piesze wędrówki. Są tutaj trasy proste i krótkie, jak i trudne i długie, ale też proste i długie oraz krótkie i trudne. 😅

https://www.instagram.com/p/B3HdMWsl5o5/

VI. Islandzka przyroda

Islandzka przyroda jest skromna, ale niezwykle piękna. Zarówno fauna, jak i flora. Dotknięcie puszystego mchu, pogłaskanie zabawnego konia czy uchwycenie w locie maskonura albo wynurzającego się z oceanu wieloryba, to przepiękne doświadczenia!

Puszysty mech

Islandzkie konie

VII. Atrakcje w zasięgu ręki

Największe atrakcje turystyczne Islandii są bardzo łatwo osiągalne dla każdego turysty! Nawet jeżeli możesz poświęcić tylko weekend na Islandię, to z pewnością będziesz w stanie zobaczyć flagowe atrakcje kraju. Na przykład te, które położone są na trasie Golden Circle – m.in. Park Narodowy Þingvellir i słynne płyty tektoniczne, gejzer Strokkur, wodospad Gullfoss czy jezioro kraterowe Kerið. W ciągu jednego dnia można też np. objechać Półwysp Reykjanes lub Półwysep Snæfellsnes, który jest miniaturką Islandii. Na cokolwiek się zdecydujesz, będziesz zachwycony! Najlepiej jest podróżować wynajętym samochodem, jednak jeżeli nie możesz sobie na to pozwolić, to w Reykjaviku znajdziesz wiele biur podróży, które organizują wycieczki jednodniowe!

Viðey

VIII. Reykjavik

Reykjavik to stolica i największe miasto Islandii, które stosunkowo jest niewielkie i przez niektórych oceniane, jako nieciekawe. Owszem, kiedy leci się do Islandii, to nie warto zatrzymywać się w nim na dłużej – bo Islandię odwiedza się dla przyrody, a nie dla miasta – ale to nie jest tak, że jest ono tak całkowicie nieciekawe. To miasto ma fajną atmosferę, kryje różne ciekawe historie i czasem dziwne atrakcje. Reykjavik ma portowy klimat, w skandynawskim stylu kolorowe domki, knajpki z owocami morza i jest taką europejsko-amerykańską mieszanką. Ciekawostką jest to, że kiedy spojrzymy na mapę świata i znajdziemy na niej Reykjavik, to okazuje się, że jest to najdalej na północ wysunięta stolica świata! O Reykjaviku już niedługo nasi czytelnicy będą mogli poczytać więcej w… obecnie przygotowywanym przez nas e-booku! 😉

Reykjavik

IX. Ach, ta przestrzeń!

Szukasz oddechu, ciszy, przestrzeni. Chcesz się zresetować, zapomnieć o całym świecie i na chwilę mieć od wszystkiego i wszystkich święty spokój? Chcesz pobyć sam na sam z przyrodą? Takie warunki zapewnia Islandia. Jest to doskonały kraj na zregenerowanie się na każdym poziomie!

Esja

X. Boskie fotografie!

Po pierwsze Islandia to tak bajecznie piękna kraina, że nie da się z niej nie przywieźć oszałamiająco cudownych fotografii. I nie ważne, jak dobrze znasz się na robieniu zdjęć – one po prostu tu zawsze wychodzą i zawsze wszystkich zachwycają! Po drugie Islandia jest doskonałym krajem do… nauki fotografii! Przyznajemy, że dopiero kiedy zamieszkaliśmy w krainie lodu i ognia zaczęliśmy się nią interesować na poważnie. Kraj ten stwarza tak fantastyczne warunki do fotografowania, że koniecznie weź ze sobą zapas kart pamięci i baterii – przydadzą się!

Wciąż tu jesteś? To chyba znaczy, że spodobała Ci się nasza praca! Będzie nam jeszcze milej, kiedy dasz nam o tym znać! 

👉 Może zostawisz komentarz? Możesz anonimowo! Dla nas to naprawdę wiele znaczy!
👉 Może dołączysz do naszego instagramowego świata, w którym jesteśmy każdego dnia?
👉 Może polubisz nasz fanpage, gdzie dajemy znać o każdej nowej publikacji?
👉 Może zasubskrybujesz nasz kanał na YouTube, gdzie wrzucamy pozytywne vlogi?
👉 Może dołączysz do naszego newslettera? Warto, bo wysyłamy prezenty!

Pozostańmy w kontakcie! Nasz Mały Świat tworzymy razem!
poprzedni post
Zabezpieczone: Wix Wedding
następny post
6 śmiesznych faktów o Islandii

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Linkedin Youtube Soundcloud

NASZA ISLANDIA

Cała prawda o naszej emigracji Zima na Islandii Plusy i minusy życia na Islandii Reykjavik z dzieckiem Pierwsza podróż do Islandii
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl