W poprzednich postach na temat ciąży i porodu napisałam, jak przebiegała moja ciąża, jak wyglądały wizyty w szpitalu u lekarzy i położnych, a także, co spakowałam do szpitala, jak wyglądał mój poród oraz opieka poporodowa. W tym tekście chcę podsumować najważniejsze rzeczy, o których warto pamiętać będąc w ciąży na Islandii.
🤰 Na Islandii, jeżeli kobieta jest zdrowa oraz ciąży nic nie zagraża, to ta ciąża jest prowadzona przez położną. Położne opiekują się ciążą, przyjmują poród, a jeżeli jest taka konieczność, to konsultują się z lekarzami specjalistami (np. ginekologiem, kardiologiem itd).
🤰 Jeżeli zajdziesz w ciążę (masz podejrzenia lub wykonałaś test), to możesz umówić się do lekarza ginekologa (np. w Domus Medica) – lekarz ginekolog po islandzku to kvensjúkdómalæknir. Natomiast z reguły najpierw zgłasza się ciążę w swoim ośrodku zdrowia (Heilsugæslan) i po konsultacji umawia na pierwszą wizytę u położnej.
🤰 Pierwsza wizyta u położnej powinna być do 13 tygodnia ciąży.
🤰 Podczas pierwszej wizyty u położnej przeprowadzany jest bardzo szczegółowy wywiad na temat stanu zdrowia matki oraz ojca, a także spisane dane personalne i przeprowadzone pierwsze podstawowe badania.
🤰 Podczas kolejnych wizyt u położnej kobieta w ciąży jest przez nią pytana o samopoczucie, a także bada się jej mocz oraz sprawdza wagę ciała, ciśnienie oraz wysokość dna macicy. Dodatkowo kobieta jest ważona. Mierzone jest również tętno dziecka. Raz lub dwa razy zostanie zbadana krew, a jeżeli jest konieczność to zostanie podana szczepionka, która zapobiega niezgodności serologicznej). Położne nie wykonują badań ginekologicznych. Przeprowadzanych badań jest dużo mniej niż w Polsce, np. test hCG z krwi wykonuje się bardzo rzadko i tylko, gdy jest na nie skierowanie oraz nie bada się szyjki macicy. Podobnie jest z innymi badaniami (np. test obciążania glukozą, badanie GBS, cytologia). KTG również niekoniecznie jest wykonywane.
🤰 Jeżeli nie jesteś zadowolona z położnej, to masz prawo ją zmienić na inną.
🤰 Pomiędzy 8 a 12 tygodniem ciąży (ja miałam w 11 tygodniu ciąży) przeprowadzane jest pierwsze nieinwazyjne badanie prenatalne USG. Około 20 tygodnia ciąży (ja miałam w 21 tygodniu ciąży) przeprowadzane są drugie badania USG, podczas których (przy odrobinie szczęścia) można poznać płeć dziecka. Badania USG przeprowadzane są w szpitalu w Reykjavíku lub Akureyri. Jeżeli jest taka potrzeba, to w trzecim trymestrze również przeprowadzane są badania USG, jednak nie dotyczy to kobiet, których ciąża przebiega prawidłowo.
🤰 Kobieta (bez powikłań zdrowotnych), która jest w pierwszej ciąży ma w sumie przeprowadzanych 10 badań. Jeżeli jest to kolejna ciąża to tylko 7.
🤰 Dodatkowo można umówić się na prywatne zdjęcia USG do 9manudir.is.
🤰 W Reykjavíku po porodzie kobietę i noworodka będzie odwiedzać położna. Jednak, gdy dziecko ukończy 6 tydzień życia, rodzice są zobowiązani chodzić do pediatry w swoim ośrodku zdrowia.
🤰 Dla kobiet posiadających islandzkie ubezpieczenie zdrowotne poród oraz opieka nad ciążą i poporodowa jest darmowa. Płaci się jedynie za wydruk zdjęć USG.
🤰 Partner nie może uczestniczyć podczas cesarskiego cięcia, kiedy kobieta jest pod narkozą.
🤰 Przed wyjazdem do szpitala/miejsca, gdzie się będzie rodzić należy uprzedzić telefonicznie o przyjeździe.
🤰 W szpitalu w Reykjavík (tam rodziłam) warunki porodu są fantastyczne. Otrzymuje się indywidualną salę porodową (z różnymi pomocnymi akcesoriami, dużą wanną, łazienką). Można poprosić o ulubioną muzykę i aromaterapię. Sala poporodowa również jest indywidualna z miejscem noclegowym dla partnera. Wszystkie podstawowe przedmioty higieniczne dla kobiety i dziecka są zapewnione (za darmo). Najważniejsze, aby wziąć ubranka dla dziecka.
🤰 Rodzić można w:
- Reykjavík – Szpital
- W Instytutach Zdrowia (
🤰 Przydatne strony dla kobiet w ciąży:
- Ośrodek zdrowia: heilsugaeslan.is
- Informacje od położnej w języku polskim: ljosmodir.is
- Informacje na temat badań od szpitala: landspitali.is
- Informacje na temat urlopu rodzidzielskiego: vinnumalastofnun.is
- Informacje na temat benefitu na dziecko: www.rsk.is
- Lista doradczyń laktacyjnych: brjostagjafaradgjafi.is
- Ośrodek, w którym (poza szpitalem) wykonuje się badania USG: 9manudir.is
- Centrum leczenia bezpłodności: livio.is
- Informacje na temat szczepień w języku polskim: landlaeknir.is
Wpisy, które mogą Cię zainteresować:
- I TRYMESTR CIĄŻY
- II TRYMESTR CIĄŻY
- III TRYMESTR CIĄŻY
- CO SPAKOWAĆ DO TORBY DO PORODU NA ISLANDII?
- PORÓD I OPIEKA POPORODOWA NA ISLANDII
- CIĄŻA, PORÓD, MACIERZYŃSTWO NA ISLANDII
- POZNAJCIE NASZEGO SYNA