Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorą 📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorące źródło, ale naturalnie wyżłobiony przez erozję morską basen w czarnej lawie na południowo-zachodnim wybrzeżu Reykjanes. 💦

#Islandia #geoturystyka #iceland #icelandphotography #icelandicnature #geotourism
📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na p 📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na południowym wschodzie Islandii. Super przystanek w podróży dookoła wyspy, ale trasa nie należy do najłatwiejszych. Bywa stromo, ślisko i przepaściście, i trzeba przejść przez rzekę. Widoki fenomenalne, atrakcyjność trasy 10/10. Na hiking należy poświęcić przynajmniej 2 godziny. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #przewodnik #geoislandia #geoturystyka #iceland #hikingiceland #geotourism #hiking
Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? Tak, Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? 

Tak, to wciąż Islandia i obszar znanego miejsca turystycznego, choć z nieco innej strony.

Oto fragment niepozornego wybrzeża Vatnsfell, które ciągnie się na północ od Valahnúkur na południowo-zachodnim krańcu półwyspu Reykjanes.

Te jasne warstwy to złoża tufu i lapilli, czyli drobnoziarnistej tefry, która jest pozostałością bo dwóch, stożkach tufowych powstałych w wyniku eksplozywnej erupcji, która miała miejsce w oceanie w 1210 roku - czyli na początku kilkudziesięcioletniego epizodu tektoniczno-wulkanicznego "Reykjanes Fires".

Tak więc jest to idealny i łatwo dostępny przykład struktury wewnętrznej stożka tufowego.

Znana skała wystająca z oceanu (którą widać w oddali na zdjęciu), jest prawdopodobnie pozostałością - już mocno zerodowaną - po tejże erupcji.

To tylko jeden "sekret" tego wybrzeża. Innym razem, przy okazji innego zdjęcia, odsłonię kolejny. 🙂

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #geologia #turystykageologiczna #podróże #iceland #reykjanes #geopark
Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadp Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadprogramowo, zimą stają się celami podróży. 😀

#Islandia #geoislandia #iceland #winteriniceland #crater #geoturystyka #podróże #grábrók #borgarfjörður #westiceland
Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół tro Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół trolla, który jest opiekunem półwyspu Snæfellsnes.

Pomnik znajduje się w miejscowości Arnarstapi w połowie znanego szlaku spacerowego wzdłuż skalistego wybrzeża.

#Islandia #polacynaislandii #podróże #polacywpodróży #blogpodrozniczy #iceland #traveliceland #snaefellsnes #arnarstapi
Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, odwiedziliśmy tunel lawowy Raufarhólshellir. Powstał on 5000 lat temu i spacerując w nim możemy zobaczyć efekty erupcji wulkanicznej od środka. Tu mamy do czynienia z erupcją szczelinową Leitahraun, która utworzyła również znane na obrzeżach Reykjavíku czerwone pseudokratery Rauðhólar.

Tego typu tuneli lawowych jest w Islandii bardzo dużo, a kilka z nich zostało udostępnionych turystycznie. Można je zwiedzać wraz z przewodnikiem, co daje ciekawą lekcję geologii.

Raufarhólshellir fantastycznie jest odwiedzić zimą, kiedy tworzą się takie śmieszne lodowe rzeźby! 

Tunel ten znajduje się na półwyspie Reykjanes, tak więc w bardzo dogodnej dla turystów lokalizacji. Z Reykjavíku jest to około pół godziny jazdy samochodem.

Polecam! 😉

#Islandia #geoislandia #podróże #iceland #geotourism  #traveliceland #winteriniceland #raufarhólshellir #reykjanes
Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Snæfellsnes, która określana jest jego symbolem. Wczoraj był to nasz ostatni punkt na trasie, do którego dotarliśmy tuż przed zachodem słońca. 

#Islandia #polacynaislandii #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #icelandroadtrip #icelandwinter #snaefellsnes
Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średn Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średnim SUVem 4x4 po śliskiej nawierzchni drogi pokrytej twardym lodem mając tylko 4 godziny dziennego światła w ciągu doby i ponad 400 km do przejechania.

Naleśniki z soczewicą, tosty z koncentratem pomidorowym, serem i ogórkiem kiszonym, wodorosty, jabłka, banany i marchewki, dwie różne herbaty, kawa i woda.

Zatrzymaliśmy się przy czterech atrakcjach i pominęliśmy przynajmniej siedem, które latem byśmy jeszcze dodali.

Ale sama jazda po ośnieżonym półwyspie u podnóża majestatycznego lodowca mogłaby być jedyną atrakcją tego dnia! 😍 Tak, zimą też jest magicznie, choć dla mnie i tak trzeba najpierw latem! 😊

📸 Pierwsza fotka z naszych mini zimowych wojaży z Mateuszem. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #blogpodrozniczy #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #traveliceland #icelandroadtrip #winteriniceland #icelandinwinter #winter #januaryiniceland
Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver, które jest jednym z pięciu znajdujących się na terenie wysokotemperaturowego obszaru geotermalnego Krýsuvík. 

Nie prowadzi do niego żadna droga dojazdowa, a pieszy szlak, który jednak długi nie jest, bo wynosi około półtora kilometra. W dwie strony plus zwiedzanie atrakcji na miejscu zajmuje około godziny. Szlak rozpoczyna się przy jeziorze Grænavatn na półwyspie Reykjanes. 

W Austurengjahver zobaczyć można olbrzymich rozmiarów parujące gorące źródło, a także błotniste kałuże i fumarole. Minerały, które rozpoznano na polu geotermalnym, to m.in. rzadki, niebiesko-zielony lignit oraz ciemniejszy kowelin. 

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #iceland #traveliceland #visiticeland #icelandtrip #icelandgeology #geothermalsprings #geotourism #reykjanes
Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią law Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią lawową usytuowaną u podnóża lodowca Snæfellsjökull na półwyspie Snæfellsnes. Jest ona wyjątkowa pod względem akustycznym i właśnie z tego powodu jest ona szerzej znana turystom. Obowiązkowy przystanek podczas podróży górską drogą F570!

Uważa się, że jaskinia ta jest znana od wieków, a mówić nam mają o tym m.in. wyryte w skale imiona XVIII-wiecznych podróżników, Eggerta Ólafssona i Bjarniego Pálssona. Ponadto według legendy jaskinia Sönghellir była schronieniem dla legendarnego osadnika Bárðura Snæfellsása (oraz jego rodziny), który pojawił się na tym obszarze w IX wieku. Bárður był ponoć pół-trollem, pół-człowiekiem, a dziś, jako opiekuńczy duch czuwa nad półwysep i lodowcem. W Arnarstapi znajduje się jego pomnik, który jest symbolem tej miejscowości.

📌 Dojazd i mapa na blogu: geoislandia.pl 

#Islandia #geoislandia #podróże #polacynaislandii #geoturystyka #geotourism #iceland #traveliceland #icelandphotography #icelandicnature #icelandtrip  #sönghellir
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

Ciąża w Islandii – informacje praktyczne, przydatne linki, ciekawostki

Demi Mae 10 lipca 2018
Demi Mae 10 lipca 2018

W poprzednich postach na temat ciąży i porodu napisałam, jak przebiegała moja ciąża, jak wyglądały wizyty w szpitalu u lekarzy i położnych, a także, co spakowałam do szpitala, jak wyglądał mój poród oraz opieka poporodowa. W tym tekście chcę podsumować najważniejsze rzeczy, o których warto pamiętać będąc w ciąży na Islandii.

🤰 Na Islandii, jeżeli kobieta jest zdrowa oraz ciąży nic nie zagraża, to ta ciąża jest prowadzona przez położną. Położne opiekują się ciążą, przyjmują poród, a jeżeli jest taka konieczność, to konsultują się z lekarzami specjalistami (np. ginekologiem, kardiologiem itd).

🤰 Jeżeli zajdziesz w ciążę (masz podejrzenia lub wykonałaś test), to możesz umówić się do lekarza ginekologa (np. w Domus Medica) – lekarz ginekolog po islandzku to kvensjúkdómalæknir. Natomiast z reguły najpierw zgłasza się ciążę w swoim ośrodku zdrowia (Heilsugæslan) i po konsultacji umawia na pierwszą wizytę u położnej.

🤰 Pierwsza wizyta u położnej powinna być do 13 tygodnia ciąży.

🤰 Podczas pierwszej wizyty u położnej przeprowadzany jest bardzo szczegółowy wywiad na temat stanu zdrowia matki oraz ojca, a także spisane dane personalne i przeprowadzone pierwsze podstawowe badania.

🤰 Podczas kolejnych wizyt u położnej kobieta w ciąży jest przez nią pytana o samopoczucie, a także bada się jej mocz oraz sprawdza wagę ciała, ciśnienie oraz wysokość dna macicy. Dodatkowo kobieta jest ważona. Mierzone jest również tętno dziecka. Raz lub dwa razy zostanie zbadana krew, a jeżeli jest konieczność to zostanie podana szczepionka, która zapobiega niezgodności serologicznej). Położne nie wykonują badań ginekologicznych. Przeprowadzanych badań jest dużo mniej niż w Polsce, np. test hCG z krwi wykonuje się bardzo rzadko i tylko, gdy jest na nie skierowanie oraz nie bada się szyjki macicy. Podobnie jest z innymi badaniami (np. test obciążania glukozą, badanie GBS, cytologia). KTG również niekoniecznie jest wykonywane.

🤰 Jeżeli nie jesteś zadowolona z położnej, to masz prawo ją zmienić na inną.

🤰 Pomiędzy 8 a 12 tygodniem ciąży (ja miałam w 11 tygodniu ciąży) przeprowadzane jest pierwsze nieinwazyjne badanie prenatalne USG. Około 20 tygodnia ciąży (ja miałam w 21 tygodniu ciąży) przeprowadzane są drugie badania USG, podczas których (przy odrobinie szczęścia) można poznać płeć dziecka. Badania USG przeprowadzane są w szpitalu w Reykjavíku lub Akureyri. Jeżeli jest taka potrzeba, to w trzecim trymestrze również przeprowadzane są badania USG, jednak nie dotyczy to kobiet, których ciąża przebiega prawidłowo.

🤰 Kobieta (bez powikłań zdrowotnych), która jest w pierwszej ciąży ma w sumie przeprowadzanych 10 badań. Jeżeli jest to kolejna ciąża to tylko 7.

🤰 Dodatkowo można umówić się na prywatne zdjęcia USG do 9manudir.is.

🤰 W Reykjavíku po porodzie kobietę i noworodka będzie odwiedzać położna. Jednak, gdy dziecko ukończy 6 tydzień życia, rodzice są zobowiązani chodzić do pediatry w swoim ośrodku zdrowia.

🤰 Dla kobiet posiadających islandzkie ubezpieczenie zdrowotne poród oraz opieka nad ciążą i poporodowa jest darmowa. Płaci się jedynie za wydruk zdjęć USG.

🤰 Partner nie może uczestniczyć podczas cesarskiego cięcia, kiedy kobieta jest pod narkozą.

🤰 Przed wyjazdem do szpitala/miejsca, gdzie się będzie rodzić należy uprzedzić telefonicznie o przyjeździe.

🤰 W szpitalu w Reykjavík (tam rodziłam) warunki porodu są fantastyczne. Otrzymuje się indywidualną salę porodową (z różnymi pomocnymi akcesoriami, dużą wanną, łazienką). Można poprosić o ulubioną muzykę i aromaterapię. Sala poporodowa również jest indywidualna z miejscem noclegowym dla partnera. Wszystkie podstawowe przedmioty higieniczne dla kobiety i dziecka są zapewnione (za darmo). Najważniejsze, aby wziąć ubranka dla dziecka.

🤰 Rodzić można w:

  • Reykjavík – Szpital Landspítali, który ma najlepiej wyspecjalizowanym oddziałem położniczym [kat. A]
  • Akureyri – Sjúkrahúsið
  • W Instytutach Zdrowia (Heilbrigðisstofnun), które znajdują się w:
    • Akranes – ma bardzo dobrą opinię 
    • Selfoss 
    • Keflavik
    • Ísafjörður
    • Neskaupstað
    • Heimaey
    • Sauðárkróki 
  • Można rodzić również w domu oraz na małych oddziałach położniczych (w Reykjavíku jest to Björkin fæðingastofa)

🤰 Przydatne strony dla kobiet w ciąży:

  • Ośrodek zdrowia: heilsugaeslan.is
  • Informacje od położnej w języku polskim: ljosmodir.is
  • Informacje na temat badań od szpitala: landspitali.is
  • Informacje na temat urlopu rodzidzielskiego: vinnumalastofnun.is
  • Informacje na temat benefitu na dziecko: www.rsk.is
  • Lista doradczyń laktacyjnych: brjostagjafaradgjafi.is
  • Ośrodek, w którym (poza szpitalem) wykonuje się badania USG: 9manudir.is
  • Centrum leczenia bezpłodności: livio.is
  • Informacje na temat szczepień w języku polskim: landlaeknir.is

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

  • I TRYMESTR CIĄŻY
  • II TRYMESTR CIĄŻY
  • III TRYMESTR CIĄŻY
  • CO SPAKOWAĆ DO TORBY DO PORODU NA ISLANDII?
  • PORÓD I OPIEKA POPORODOWA NA ISLANDII
  • CIĄŻA, PORÓD, MACIERZYŃSTWO NA ISLANDII
  • POZNAJCIE NASZEGO SYNA
Źródło:
skemman.is
vefur.island.is

Upiększ swoje fotografie naszymi presetami! Sprawdź ofertę naszego sklepu!

poprzedni post
WITAJ W DOMU SYNKU – RODZINNA SESJA ZDJĘCIOWA // fot. Mirosław Tran
następny post
Alkohol w podróży – czy warto zainwestować w alkomat?

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Youtube Soundcloud

INSTYNKTOWNE RODZICIELSTWO

Ciąża Dziecko MAMA I TATA

Wybrane dla Ciebie:

Kajetan Ragnar
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl