Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
  • NASZA RODZINA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachod 📍 Krater Eldborg na płw. Snæfellsnes w zachodniej części Islandii.

Świetny pomysł na rodzinny spacer, który zajmie około dwóch godzin. Dojazd z Reykjavíku to niecałe półtorej godziny.

Szlak jest dobrze oznakowany i w większości prowadzi po płaskim, przez rozległe pole lawowe, które obecnie jest delikatnie zarośnięte krzewami. Małe schody - w sensie przenośnym i dosłownym -  zaczynają się pod samym kraterem, gdzie właśnie trzeba się zacząć wspinać. Zamontowano łańcuchy, także jest wygodnie. Z małymi dziećmi bardzo ostrożnie, trzeba asekurować, ewentualnie można założyć dziecku uprząż. My z prawie 5-letnim Kajtkiem daliśmy radę. 😉

#Islandia #iceland #westiceland #snæfellsnes #geoislandia
📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie wi 📍Park Narodowy Þingvellir znajduje się nie więcej niż 50 km od Reykjavíku i jest jedną z trzech głównych atrakcji najsłynniejszej trasy turystycznej w Islandii, czyli Złotego Kręgu. Uważany jest za jedno z najważniejszych miejsc dziedzictwa kulturowego Islandii oraz symbol unikatowej w skali świata geologii tego kraju.

Fragment nowego wpisu, który właśnie ukazał się na geoislandia.pl 👇

Islandia jest wyspą znajdującą się w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Przez Atlantyk – od bieguna do bieguna – przebiega rozbieżna granica płyt kontynentalnych (płyty Północnoamerykańskiej i Eurazjatyckiej), którą tworzy tzw. Grzbiet Śródatlantycki. Jest to długa na kilkanaście tysięcy kilometrów dolina ograniczona pasmami górskimi, które budowane są przez erupcje podwodnych wulkanów. Jak sama jego nazwa wskazuje, grzbiet ten przebiega po dnie oceanu, jednak właśnie na Islandii wynurza się na jej powierzchnię. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że Islandię buduje plama gorąca, która przy okazji wyniosła ten grzbiet właśnie na powierzchnię wyspy. Dzięki temu przebywając w Þingvellir mamy szansę zobaczyć, jak wygląda grzbiet śródoceaniczny i tym samym suchą stopą pochodzić po dnie oceanu, a także przekonać się, jaki wpływ na życie człowieka oraz oczywiście krajobraz wyspy, ma ta potężna siła pochodząca z wnętrza Ziemi.

#Islandia #parknarodowy #thingvellir #thingvellirnationalpark #southiceland 

@thingvellir_national_park 
@southiceland
Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko Forest Lagoon (Skógarböðin) to nowe kąpielisko geotermalne w Islandii, które znajduje się w Akureyri - naprzeciwko miasta, czyli po drugiej stronie fiordu, tuż przy drodze nr 1. 

Jego nazwa nawiązuje do jednego z największych atutów tego regionu, czyli lasów.

Natomiast sama laguna powstała dzięki przypadkowemu natknięciu się na żyłę wody geotermalnej, podczas budowy nowego tunelu. Był konkurs na to, jak ją wykorzystać i wygrał pomysł budowy kąpieliska.

Uważam, że Akureyri potrzebowało tej atrakcji! Kameralne, zielone, przyjemne miejsce.

Ta sama woda zasila "sekretne" źródło geotermalne na zboczu fiordu - napisałam o nim w pierwszym wpisie na Geoislandii. 😉

#islandia #iceland #akureyri #forestlagoon #skógarböðin
📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jedn 📍 Jezioro Lagarfljót jest najdłuższym i jednym z największych jezior w Islandii. Nas oczarowało tak bardzo, że Egilsstaðir - największe miasteczko na wschodzie Islandii, które usytuowane jest właśnie nad tym jeziorem - stało się naszym corocznym miejscem wypoczynkowym. ❤️

P.S. Lagarfljót zamieszkiwane jest przez potwora morskiego Lagarfljótsormurinn, który ostatnio widziany był w 2012 roku.🐉

#Islandia #iceland #easticeland #lagarfljót #geoislandia
📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw gór 📍 Półwysep Stokksnes z widokiem na masyw górski Vestrahorn to piękna widokowo atrakcja znajdująca się nieopodal miasteczka Höfn na wschodzie Islandii. Jest to jeden z obowiązkowych punktów wśród fotografów odwiedzający Islandię. 

Miejsce to ma dogodną lokalizację, a także sam dojazd, ale dostęp na półwysep jest płatny. 

#Islandia #geoislandia #polacynaislandii #iceland #easticeland
📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lo 📍 Kryształowa jaskinia lodowcowa w jęzorze lodowcowym Breiðamerkurjökull to jedna z największych zimowych atrakcji Islandii i moim zdaniem na miejscu numer 1!

Na geoislandia.pl znajdziesz wpis z opisem całej wycieczki!

👉 wycieczka zorganizowana przez @ice.explorers.is

#Islandia #geoislandia #iceland #icecave #icecaveiceland
📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, 📍 Blábjörg - do niedawna mało znane miejsce, które dziś jest główną atrakcją geoturystyczną fiordu Berufjörður we wschodniej części Islandii.

Kilka lat temu odkryłam je zupełnie przypadkowo, było nieoznakowane i pozbawione turystów. Dziś znajduje się przy nim parking, tablica informacyjna oraz wygodne schodki, którymi można zejść na plażę. 

Turkusowe klify Blábjörg powstały w wyniku erupcji eksplozywnej, która była przyczyną potężnego spływu materiałów piroklastycznych. Ostatecznie uformowały one litą skałę, która nazywa się ignimbryt (lub bardziej opisowo: spieczony tuf).

Atrakcja przy drodze nr 1 - lokalizacja na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #easticeland #geoturystyka #geologia
📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z ocea 📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z oceanu, która przypomina ludziom jakiegoś stwora, jest Hvítserkur na półwyspie Vatnsnes w północno-zachodniej Islandii. Jednak takich obiektów, czyli wyerodowanych dajek wulkanicznych, jest wzdłuż islandzkiego wybrzeża znacznie więcej. Na fotografii jeden z moich ulubionych przykładów, czyli Gatanöf nieopodal miasteczka Húsavík w północno-wschodniej Islandii. Jest to atrakcja, która czasem pojawia się w przewodnikach czy mediach społecznościowych, ale jeszcze nie jest ona jeszcze powszechnie znana turystom. Dojazd technicznie nie jest trudny, ale trzeba wcześniej popatrzeć na mapę. Nie ma żadnego oficjalnego parkingu, tablicy informscyjnej oraz wyraźnej ścieżki, ale spokojnie da się tam trafić. Mapka wkrótce na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #northiceland #gatanöf #húsavík #geoturystyka #geotourism
📍 Krater Búrfell, czyli spacer po wulkanie tuż przy stolicy Islandii. ☺️ Oprócz samego krateru (i fajnych widoków rozpościerających się z niego), ciekawe jest również to, że ścieżka, która do niego prowadzi, wiedzie dobrze zachowanym kanałem lawowym. Trasa fajna dla całej rodziny!

Na geoislandia.pl opis trasy, zdjęcia i mapa!

#Islandia #iceland #búrfell #polacynaislandii #geoturystyka
📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje s 📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje się niedaleko obszaru geotermalnego ze słynnym gejzerem Strokkur. Można je podciągnąć pod atrakcję Złotego Kręgu, ale pozostaje ono tą mniej znaną. Dojazd z gejzeru zajmuje raptem 3 minuty i pomimo tego, że prowadzi on drogą oznaczoną jako górską, to jest możliwy każdym rodzajem samochodu. 😊 

Też widzicie, że jest ono w kształcie serca? 🩷

P.S. Prowizoryczny parking znajduje się kawałek przed źródłem. Na pierwszej fotografii widać na nim nasz zaparkowany samochód. 

#Islandia #polacynaislandii #iceland #goldencircle #hotsprings #geotourism
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
  • NASZA RODZINA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

BLOG PARENTINGOWYCIĄŻA

Ciąża na Islandii – podsumowanie trzeciego trymestru

Demi 26 lutego 2023
Demi Published: 24 maja 2018Last Updated on 26 lutego 2023

Trzeci trymestr naszej ciąży dobiega końca i mam nadzieję, że zanim trafię na porodówkę, skończę pisać dla Was to ostatnie podsumowanie ciąży. Dobra, żartowałam, jeszcze nigdzie nam się z Kajtkiem nie śpieszy – zdążymy! 🙂

Trzeci trymestr

fot. Mirosław Tran

OPIEKA MEDYCZNA NAD KOBIETĄ W CIĄŻY W TRZECIM TRYMESTRZE NA ISLANDII

Oprócz tego, że tak jak w poprzednim trymestrze ciąży kobieta kontynuuje regularne wizyty u swojej położnej, to żadnych dodatkowych badań, ani USG nie ma. Oczywiście pod warunkiem, że ciąża przebiega prawidłowo i nie występują żadne niepokojące sygnały. W trzecim trymestrze ciąży zmienia się jedynie częstotliwość spotkań z położną, których jest więcej. Położna sugeruje, aby zapisać się do szkoły rodzenia, a także omawia plan porodu i zabiera przyszłych rodziców na porodówkę, aby ci oswoili się z tym, co ich czeka.

NASZ TRZECI TRYMESTR

Nie mogę uwierzyć, że to jest już końcówka ciąży! Tak dobrze pamiętam jesień ubiegłego roku, kiedy to wszystko się zaczęło! Moje zmiany w samopoczuciu, zmartwienia, informowanie bliskich o ciąży, poznanie płci dziecka i jego pierwsze ruchy… a już lada moment bobas będzie z nami! Cudownie, bo naprawdę już wszyscy nie możemy się doczekać!

Jestem w ciąży!

Niesamowite było dla mnie to, jak niespodziewanie w trzecim trymestrze ciąży zaczęłam zauważać brzuszek! Moją ciążę zaczęli widzieć też inni i nawet jakbym chciała ją ukryć, to byłoby to niemożliwe. Chcieliśmy obyć się bez zbędnych plotek i komentarzy, dlatego w siódmym miesiącu ciąży poinformowaliśmy o niej Was. Cudownie było przyjąć tyle gratulacji i ciepłych słów, za które jeszcze raz serdecznie dziękujemy! O ciąży poinformowaliśmy Was, publikując na naszym Facebooku oraz blogu ciążową sesję zdjęciową, którą wykonał dla nas nasz przyjaciel, Mirek. Wszystkie zdjęcia możecie zobaczyć tutaj: Sekret – sesja fotograficzna.

Sesja ciążowa

Ja + Kajko, Damian i Mirek <3

Moje samopoczucie i kondycja w trzecim trymestrze ciąży

Brzuszek zaczął być widoczny, więc zaczęłam też go czuć, co odbiło się na moim samopoczuciu. Mały ciężarek zaczął dawać mi w kość i to dosłownie! Dopadł mnie ból spojenia łonowego i niestety, to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która uprzykrza codzienne funkcjonowanie. Ciężko jest chodzić, a nawet przewracać się z boku na bok w łóżku, bo to tak boli! Chciałam być aktywna, wychodzić na spacery i spotykać się ze znajomymi, ale niestety permanentny ból blokował mnie w domu i nie pozwalał niczego planować. Całe szczęście miewałam lepsze, choć wciąż bolesne dni, które wykorzystywałam na krótkie przejażdżki samochodowe za miasto czy wyjścia do sklepu, ale nie było ich za wiele.

Oczywiście arytmia serca nie minęła, chociaż mam wrażenie, że z moim sercem jest odrobinę lepiej niż w poprzednich trymestrach ciąży. Dalej zażywam to samo lekarstwo antyarytmiczne i dalej przyjmuję tę samą suplementację.

W ostatnich tygodniach ciąży zaczęłam bardzo dużo pić mięty (bo prawie po każdym posiłku trochę czułam się źle na żołądek) oraz dla wzmocnienia mięśni macicy herbatę z liści malin, która stała się moją ulubioną! Oczywiście znowu zaczęłam latać częściej do toalety… 😛 Poza tym znowu gorzej śpię, jestem ciągle zmęczona, mam chwiejny ruch i czasami łapią mnie skurcze łydek…

A jeżeli chodzi o problemy z moją suchą i zaczerwienioną skórą twarzy, to zniknęły w trzecim trymestrze ciąży! Wreszcie odkryłam kosmetyki, które w moim przypadku idealnie się sprawdziły. Używam ich od marca regularnie, lecz na przemian. Moimi kosmetycznymi przebojami są:

  • Przeciwzmarszczkowy krem do twarzy na dzień do cery suchej z ekstraktem z koniczyny czerwonej – Vianek (dostępny w Polsce);
  • Face vital cream for very dry skin 18% – DECUBAL intensive (dostępny w Polsce i Islandii);
  • E 45 cream – Dermatological (dostępny w Polsce i Islandii) – i z tej firmy używam również nawilżającego balsamu do ciała oraz kremu do mycia twarzy i ciała.

Wizyty w szpitalu

Jak wiecie, moja ciąża na Islandii jest prowadzona w szpitalu w Reykjaviku, gdzie jestem pod szczególną opieką. Wszystko przez moją wrodzoną wadę serca. Dlatego oprócz spotkań z moją położną, dogląda mnie również kardiolog oraz ginekolog, a wszyscy są ze sobą w stałym kontakcie i na bieżąco kontrolują oraz omawiają mój przypadek. Z pełną świadomością i ręką na sercu mówię Wam, że jestem bardzo zadowolona z tego, jak mnie tutaj doglądają. Uważam, że lepiej trafić nie mogłam i wszystkie wątpliwości, które miałam wcześniej, już dawno minęły.

W trzecim trymestrze ciąży miałam siedem spotkań z położną, cztery z kardiologiem, dwie z ginekologiem (ale nie byłam badana ginekologicznie) i aż sześć badań USG! Do tego raz badania KTG, holterowskie oraz krwi. Z racji obawy o wystąpienie konfliktu serologicznego, w 27 tygodniu ciąży zostałam zaszczepiona immunoglobuliną anty-D (Rhophylac 1500 IU), za co nic nie musiałam płacić.

Wrócę jeszcze do tych sześciu badań USG, bo możecie się zastanawiać, dlaczego tyle ich mieliśmy. Nasz maluch jest całkowicie zdrowy, dobrze się rozwija, chociaż jest dużo mniejszy od innych bobasów i właśnie to zmartwiło położną. Na przełomie 37 i 38 tygodnia ciąży ważył niecałe 2400 g, co podobno jest niewiele. My jednak tą niską wagą się nie martwimy, ponieważ sami ważyliśmy bardzo niewiele po narodzinach, więc wierzymy, że to sprawka genów – co zresztą potwierdza pani doktor. Jestem bardzo ciekawa, czy Kajtek faktycznie będzie taki drobniutki, bo ja wcale tak lekko się nie czuję!

A poza tym Kajtek ma się doskonale! Wierci się bardzo intensywnie i często miewa czkawki. Dla mnie to przezabawne uczucie!

To teraz pora na zdjęcie Kajtka z trzeciego trymestru ciąży:

Kajetan

Do kogo jestem bardziej podobny?

A ja w trzecim trymestrze wyglądałam tak:

Sesja brzuszkowa

12 kg na plusie!

Następny wpis z kategorii parentingowej (prawdopodobnie będzie to ciążowe Q&A) napiszę pewnie już z Kajtkiem przy piersi. Chcę Wam jeszcze raz serdecznie podziękować za wszystkie słowa wsparcia – jesteście kochani! 🙂 I chcę Was również uprzedzić, że niebawem znów możemy zniknąć na dłuższą chwilę z Internetu (z bloga, YouTuba i Instagrama), ale tym razem będziemy mieli niezłe maluchowe wytłumaczenie, co nie? Dobra zdążyłam! Dopijam ostatni łyk mojej ulubionej na ten moment herbatki z liści malin i całuję Was mocno! :*

 

Przeczytaj również:

Podsumowanie I trymestru ciąży
Podsumowanie II trymestru ciąży
Poród i opieka poporodowa

Upiększ swoje fotografie naszymi presetami! Sprawdź ofertę naszego sklepu!

poprzedni post
Wybraliśmy imię dla naszego dziecka
następny post
Torba do porodu na Islandii, czyli co spakować, a co zapewnia szpital

Spodoba Ci się również

Plusy i minusy...

27 lutego 2023

Praca na Islandii...

27 lutego 2023

Prawo jazdy na...

27 lutego 2023

Islandia w 3...

24 września 2023

Jak się przygotować...

13 lutego 2021

Przeprowadziliśmy się do...

26 listopada 2023

KLIMAT I POGODA...

27 lutego 2023

Dookoła Islandii w...

25 września 2023

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Youtube Soundcloud

INSTYNKTOWNE RODZICIELSTWO

Ciąża Dziecko MAMA I TATA

Wybrane dla Ciebie:

Kajetan Ragnar
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl