Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorą 📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorące źródło, ale naturalnie wyżłobiony przez erozję morską basen w czarnej lawie na południowo-zachodnim wybrzeżu Reykjanes. 💦

#Islandia #geoturystyka #iceland #icelandphotography #icelandicnature #geotourism
📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na p 📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na południowym wschodzie Islandii. Super przystanek w podróży dookoła wyspy, ale trasa nie należy do najłatwiejszych. Bywa stromo, ślisko i przepaściście, i trzeba przejść przez rzekę. Widoki fenomenalne, atrakcyjność trasy 10/10. Na hiking należy poświęcić przynajmniej 2 godziny. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #przewodnik #geoislandia #geoturystyka #iceland #hikingiceland #geotourism #hiking
Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? Tak, Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? 

Tak, to wciąż Islandia i obszar znanego miejsca turystycznego, choć z nieco innej strony.

Oto fragment niepozornego wybrzeża Vatnsfell, które ciągnie się na północ od Valahnúkur na południowo-zachodnim krańcu półwyspu Reykjanes.

Te jasne warstwy to złoża tufu i lapilli, czyli drobnoziarnistej tefry, która jest pozostałością bo dwóch, stożkach tufowych powstałych w wyniku eksplozywnej erupcji, która miała miejsce w oceanie w 1210 roku - czyli na początku kilkudziesięcioletniego epizodu tektoniczno-wulkanicznego "Reykjanes Fires".

Tak więc jest to idealny i łatwo dostępny przykład struktury wewnętrznej stożka tufowego.

Znana skała wystająca z oceanu (którą widać w oddali na zdjęciu), jest prawdopodobnie pozostałością - już mocno zerodowaną - po tejże erupcji.

To tylko jeden "sekret" tego wybrzeża. Innym razem, przy okazji innego zdjęcia, odsłonię kolejny. 🙂

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #geologia #turystykageologiczna #podróże #iceland #reykjanes #geopark
Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadp Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadprogramowo, zimą stają się celami podróży. 😀

#Islandia #geoislandia #iceland #winteriniceland #crater #geoturystyka #podróże #grábrók #borgarfjörður #westiceland
Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół tro Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół trolla, który jest opiekunem półwyspu Snæfellsnes.

Pomnik znajduje się w miejscowości Arnarstapi w połowie znanego szlaku spacerowego wzdłuż skalistego wybrzeża.

#Islandia #polacynaislandii #podróże #polacywpodróży #blogpodrozniczy #iceland #traveliceland #snaefellsnes #arnarstapi
Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, odwiedziliśmy tunel lawowy Raufarhólshellir. Powstał on 5000 lat temu i spacerując w nim możemy zobaczyć efekty erupcji wulkanicznej od środka. Tu mamy do czynienia z erupcją szczelinową Leitahraun, która utworzyła również znane na obrzeżach Reykjavíku czerwone pseudokratery Rauðhólar.

Tego typu tuneli lawowych jest w Islandii bardzo dużo, a kilka z nich zostało udostępnionych turystycznie. Można je zwiedzać wraz z przewodnikiem, co daje ciekawą lekcję geologii.

Raufarhólshellir fantastycznie jest odwiedzić zimą, kiedy tworzą się takie śmieszne lodowe rzeźby! 

Tunel ten znajduje się na półwyspie Reykjanes, tak więc w bardzo dogodnej dla turystów lokalizacji. Z Reykjavíku jest to około pół godziny jazdy samochodem.

Polecam! 😉

#Islandia #geoislandia #podróże #iceland #geotourism  #traveliceland #winteriniceland #raufarhólshellir #reykjanes
Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Snæfellsnes, która określana jest jego symbolem. Wczoraj był to nasz ostatni punkt na trasie, do którego dotarliśmy tuż przed zachodem słońca. 

#Islandia #polacynaislandii #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #icelandroadtrip #icelandwinter #snaefellsnes
Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średn Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średnim SUVem 4x4 po śliskiej nawierzchni drogi pokrytej twardym lodem mając tylko 4 godziny dziennego światła w ciągu doby i ponad 400 km do przejechania.

Naleśniki z soczewicą, tosty z koncentratem pomidorowym, serem i ogórkiem kiszonym, wodorosty, jabłka, banany i marchewki, dwie różne herbaty, kawa i woda.

Zatrzymaliśmy się przy czterech atrakcjach i pominęliśmy przynajmniej siedem, które latem byśmy jeszcze dodali.

Ale sama jazda po ośnieżonym półwyspie u podnóża majestatycznego lodowca mogłaby być jedyną atrakcją tego dnia! 😍 Tak, zimą też jest magicznie, choć dla mnie i tak trzeba najpierw latem! 😊

📸 Pierwsza fotka z naszych mini zimowych wojaży z Mateuszem. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #blogpodrozniczy #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #traveliceland #icelandroadtrip #winteriniceland #icelandinwinter #winter #januaryiniceland
Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver, które jest jednym z pięciu znajdujących się na terenie wysokotemperaturowego obszaru geotermalnego Krýsuvík. 

Nie prowadzi do niego żadna droga dojazdowa, a pieszy szlak, który jednak długi nie jest, bo wynosi około półtora kilometra. W dwie strony plus zwiedzanie atrakcji na miejscu zajmuje około godziny. Szlak rozpoczyna się przy jeziorze Grænavatn na półwyspie Reykjanes. 

W Austurengjahver zobaczyć można olbrzymich rozmiarów parujące gorące źródło, a także błotniste kałuże i fumarole. Minerały, które rozpoznano na polu geotermalnym, to m.in. rzadki, niebiesko-zielony lignit oraz ciemniejszy kowelin. 

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #iceland #traveliceland #visiticeland #icelandtrip #icelandgeology #geothermalsprings #geotourism #reykjanes
Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią law Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią lawową usytuowaną u podnóża lodowca Snæfellsjökull na półwyspie Snæfellsnes. Jest ona wyjątkowa pod względem akustycznym i właśnie z tego powodu jest ona szerzej znana turystom. Obowiązkowy przystanek podczas podróży górską drogą F570!

Uważa się, że jaskinia ta jest znana od wieków, a mówić nam mają o tym m.in. wyryte w skale imiona XVIII-wiecznych podróżników, Eggerta Ólafssona i Bjarniego Pálssona. Ponadto według legendy jaskinia Sönghellir była schronieniem dla legendarnego osadnika Bárðura Snæfellsása (oraz jego rodziny), który pojawił się na tym obszarze w IX wieku. Bárður był ponoć pół-trollem, pół-człowiekiem, a dziś, jako opiekuńczy duch czuwa nad półwysep i lodowcem. W Arnarstapi znajduje się jego pomnik, który jest symbolem tej miejscowości.

📌 Dojazd i mapa na blogu: geoislandia.pl 

#Islandia #geoislandia #podróże #polacynaislandii #geoturystyka #geotourism #iceland #traveliceland #icelandphotography #icelandicnature #icelandtrip  #sönghellir
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

Ciąża na Islandii – podsumowanie trzeciego trymestru

Demi Mae 24 maja 2018
Demi Mae 24 maja 2018

Trzeci trymestr naszej ciąży dobiega końca i mam nadzieję, że zanim trafię na porodówkę, skończę pisać dla Was to ostatnie podsumowanie ciąży. Dobra, żartowałam, jeszcze nigdzie nam się z Kajtkiem nie śpieszy – zdążymy! 🙂

Trzeci trymestr

fot. Mirosław Tran

OPIEKA MEDYCZNA NAD KOBIETĄ W CIĄŻY W TRZECIM TRYMESTRZE NA ISLANDII

Oprócz tego, że tak jak w poprzednim trymestrze ciąży kobieta kontynuuje regularne wizyty u swojej położnej, to żadnych dodatkowych badań, ani USG nie ma. Oczywiście pod warunkiem, że ciąża przebiega prawidłowo i nie występują żadne niepokojące sygnały. W trzecim trymestrze ciąży zmienia się jedynie częstotliwość spotkań z położną, których jest więcej. Położna sugeruje, aby zapisać się do szkoły rodzenia, a także omawia plan porodu i zabiera przyszłych rodziców na porodówkę, aby ci oswoili się z tym, co ich czeka.

NASZ TRZECI TRYMESTR

Nie mogę uwierzyć, że to jest już końcówka ciąży! Tak dobrze pamiętam jesień ubiegłego roku, kiedy to wszystko się zaczęło! Moje zmiany w samopoczuciu, zmartwienia, informowanie bliskich o ciąży, poznanie płci dziecka i jego pierwsze ruchy… a już lada moment bobas będzie z nami! Cudownie, bo naprawdę już wszyscy nie możemy się doczekać!

Jestem w ciąży!

Niesamowite było dla mnie to, jak niespodziewanie w trzecim trymestrze ciąży zaczęłam zauważać brzuszek! Moją ciążę zaczęli widzieć też inni i nawet jakbym chciała ją ukryć, to byłoby to niemożliwe. Chcieliśmy obyć się bez zbędnych plotek i komentarzy, dlatego w siódmym miesiącu ciąży poinformowaliśmy o niej Was. Cudownie było przyjąć tyle gratulacji i ciepłych słów, za które jeszcze raz serdecznie dziękujemy! O ciąży poinformowaliśmy Was, publikując na naszym Facebooku oraz blogu ciążową sesję zdjęciową, którą wykonał dla nas nasz przyjaciel, Mirek. Wszystkie zdjęcia możecie zobaczyć tutaj: Sekret – sesja fotograficzna.

Sesja ciążowa

Ja + Kajko, Damian i Mirek <3

Moje samopoczucie i kondycja w trzecim trymestrze ciąży

Brzuszek zaczął być widoczny, więc zaczęłam też go czuć, co odbiło się na moim samopoczuciu. Mały ciężarek zaczął dawać mi w kość i to dosłownie! Dopadł mnie ból spojenia łonowego i niestety, to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która uprzykrza codzienne funkcjonowanie. Ciężko jest chodzić, a nawet przewracać się z boku na bok w łóżku, bo to tak boli! Chciałam być aktywna, wychodzić na spacery i spotykać się ze znajomymi, ale niestety permanentny ból blokował mnie w domu i nie pozwalał niczego planować. Całe szczęście miewałam lepsze, choć wciąż bolesne dni, które wykorzystywałam na krótkie przejażdżki samochodowe za miasto czy wyjścia do sklepu, ale nie było ich za wiele.

Oczywiście arytmia serca nie minęła, chociaż mam wrażenie, że z moim sercem jest odrobinę lepiej niż w poprzednich trymestrach ciąży. Dalej zażywam to samo lekarstwo antyarytmiczne i dalej przyjmuję tę samą suplementację.

W ostatnich tygodniach ciąży zaczęłam bardzo dużo pić mięty (bo prawie po każdym posiłku trochę czułam się źle na żołądek) oraz dla wzmocnienia mięśni macicy herbatę z liści malin, która stała się moją ulubioną! Oczywiście znowu zaczęłam latać częściej do toalety… 😛 Poza tym znowu gorzej śpię, jestem ciągle zmęczona, mam chwiejny ruch i czasami łapią mnie skurcze łydek…

A jeżeli chodzi o problemy z moją suchą i zaczerwienioną skórą twarzy, to zniknęły w trzecim trymestrze ciąży! Wreszcie odkryłam kosmetyki, które w moim przypadku idealnie się sprawdziły. Używam ich od marca regularnie, lecz na przemian. Moimi kosmetycznymi przebojami są:

  • Przeciwzmarszczkowy krem do twarzy na dzień do cery suchej z ekstraktem z koniczyny czerwonej – Vianek (dostępny w Polsce);
  • Face vital cream for very dry skin 18% – DECUBAL intensive (dostępny w Polsce i Islandii);
  • E 45 cream – Dermatological (dostępny w Polsce i Islandii) – i z tej firmy używam również nawilżającego balsamu do ciała oraz kremu do mycia twarzy i ciała.

Wizyty w szpitalu

Jak wiecie, moja ciąża na Islandii jest prowadzona w szpitalu w Reykjaviku, gdzie jestem pod szczególną opieką. Wszystko przez moją wrodzoną wadę serca. Dlatego oprócz spotkań z moją położną, dogląda mnie również kardiolog oraz ginekolog, a wszyscy są ze sobą w stałym kontakcie i na bieżąco kontrolują oraz omawiają mój przypadek. Z pełną świadomością i ręką na sercu mówię Wam, że jestem bardzo zadowolona z tego, jak mnie tutaj doglądają. Uważam, że lepiej trafić nie mogłam i wszystkie wątpliwości, które miałam wcześniej, już dawno minęły.

W trzecim trymestrze ciąży miałam siedem spotkań z położną, cztery z kardiologiem, dwie z ginekologiem (ale nie byłam badana ginekologicznie) i aż sześć badań USG! Do tego raz badania KTG, holterowskie oraz krwi. Z racji obawy o wystąpienie konfliktu serologicznego, w 27 tygodniu ciąży zostałam zaszczepiona immunoglobuliną anty-D (Rhophylac 1500 IU), za co nic nie musiałam płacić.

Wrócę jeszcze do tych sześciu badań USG, bo możecie się zastanawiać, dlaczego tyle ich mieliśmy. Nasz maluch jest całkowicie zdrowy, dobrze się rozwija, chociaż jest dużo mniejszy od innych bobasów i właśnie to zmartwiło położną. Na przełomie 37 i 38 tygodnia ciąży ważył niecałe 2400 g, co podobno jest niewiele. My jednak tą niską wagą się nie martwimy, ponieważ sami ważyliśmy bardzo niewiele po narodzinach, więc wierzymy, że to sprawka genów – co zresztą potwierdza pani doktor. Jestem bardzo ciekawa, czy Kajtek faktycznie będzie taki drobniutki, bo ja wcale tak lekko się nie czuję!

A poza tym Kajtek ma się doskonale! Wierci się bardzo intensywnie i często miewa czkawki. Dla mnie to przezabawne uczucie!

To teraz pora na zdjęcie Kajtka z trzeciego trymestru ciąży:

Kajetan

Do kogo jestem bardziej podobny?

A ja w trzecim trymestrze wyglądałam tak:

Sesja brzuszkowa

12 kg na plusie!

Następny wpis z kategorii parentingowej (prawdopodobnie będzie to ciążowe Q&A) napiszę pewnie już z Kajtkiem przy piersi. Chcę Wam jeszcze raz serdecznie podziękować za wszystkie słowa wsparcia – jesteście kochani! 🙂 I chcę Was również uprzedzić, że niebawem znów możemy zniknąć na dłuższą chwilę z Internetu (z bloga, YouTuba i Instagrama), ale tym razem będziemy mieli niezłe maluchowe wytłumaczenie, co nie? Dobra zdążyłam! Dopijam ostatni łyk mojej ulubionej na ten moment herbatki z liści malin i całuję Was mocno! :*

 

Przeczytaj również:

Podsumowanie I trymestru ciąży
Podsumowanie II trymestru ciąży
Poród i opieka poporodowa

Upiększ swoje fotografie naszymi presetami! Sprawdź ofertę naszego sklepu!

poprzedni post
Wybraliśmy imię dla naszego dziecka
następny post
30 słonecznych fotografii // Rezerwat Przyrody Grótta, Seltjarnarnes

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Youtube Soundcloud

INSTYNKTOWNE RODZICIELSTWO

Ciąża Dziecko MAMA I TATA

Wybrane dla Ciebie:

Kajetan Ragnar
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl