Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorą 📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorące źródło, ale naturalnie wyżłobiony przez erozję morską basen w czarnej lawie na południowo-zachodnim wybrzeżu Reykjanes. 💦

#Islandia #geoturystyka #iceland #icelandphotography #icelandicnature #geotourism
📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na p 📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na południowym wschodzie Islandii. Super przystanek w podróży dookoła wyspy, ale trasa nie należy do najłatwiejszych. Bywa stromo, ślisko i przepaściście, i trzeba przejść przez rzekę. Widoki fenomenalne, atrakcyjność trasy 10/10. Na hiking należy poświęcić przynajmniej 2 godziny. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #przewodnik #geoislandia #geoturystyka #iceland #hikingiceland #geotourism #hiking
Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? Tak, Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? 

Tak, to wciąż Islandia i obszar znanego miejsca turystycznego, choć z nieco innej strony.

Oto fragment niepozornego wybrzeża Vatnsfell, które ciągnie się na północ od Valahnúkur na południowo-zachodnim krańcu półwyspu Reykjanes.

Te jasne warstwy to złoża tufu i lapilli, czyli drobnoziarnistej tefry, która jest pozostałością bo dwóch, stożkach tufowych powstałych w wyniku eksplozywnej erupcji, która miała miejsce w oceanie w 1210 roku - czyli na początku kilkudziesięcioletniego epizodu tektoniczno-wulkanicznego "Reykjanes Fires".

Tak więc jest to idealny i łatwo dostępny przykład struktury wewnętrznej stożka tufowego.

Znana skała wystająca z oceanu (którą widać w oddali na zdjęciu), jest prawdopodobnie pozostałością - już mocno zerodowaną - po tejże erupcji.

To tylko jeden "sekret" tego wybrzeża. Innym razem, przy okazji innego zdjęcia, odsłonię kolejny. 🙂

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #geologia #turystykageologiczna #podróże #iceland #reykjanes #geopark
Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadp Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadprogramowo, zimą stają się celami podróży. 😀

#Islandia #geoislandia #iceland #winteriniceland #crater #geoturystyka #podróże #grábrók #borgarfjörður #westiceland
Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół tro Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół trolla, który jest opiekunem półwyspu Snæfellsnes.

Pomnik znajduje się w miejscowości Arnarstapi w połowie znanego szlaku spacerowego wzdłuż skalistego wybrzeża.

#Islandia #polacynaislandii #podróże #polacywpodróży #blogpodrozniczy #iceland #traveliceland #snaefellsnes #arnarstapi
Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, Podczas kolejnego dnia zwiedzania Islandii zimą, odwiedziliśmy tunel lawowy Raufarhólshellir. Powstał on 5000 lat temu i spacerując w nim możemy zobaczyć efekty erupcji wulkanicznej od środka. Tu mamy do czynienia z erupcją szczelinową Leitahraun, która utworzyła również znane na obrzeżach Reykjavíku czerwone pseudokratery Rauðhólar.

Tego typu tuneli lawowych jest w Islandii bardzo dużo, a kilka z nich zostało udostępnionych turystycznie. Można je zwiedzać wraz z przewodnikiem, co daje ciekawą lekcję geologii.

Raufarhólshellir fantastycznie jest odwiedzić zimą, kiedy tworzą się takie śmieszne lodowe rzeźby! 

Tunel ten znajduje się na półwyspie Reykjanes, tak więc w bardzo dogodnej dla turystów lokalizacji. Z Reykjavíku jest to około pół godziny jazdy samochodem.

Polecam! 😉

#Islandia #geoislandia #podróże #iceland #geotourism  #traveliceland #winteriniceland #raufarhólshellir #reykjanes
Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Kirkjufell - najsłynniejsza góra na półwyspie Snæfellsnes, która określana jest jego symbolem. Wczoraj był to nasz ostatni punkt na trasie, do którego dotarliśmy tuż przed zachodem słońca. 

#Islandia #polacynaislandii #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #icelandroadtrip #icelandwinter #snaefellsnes
Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średn Zimowa wycieczka na półwysep Snæfellsnes średnim SUVem 4x4 po śliskiej nawierzchni drogi pokrytej twardym lodem mając tylko 4 godziny dziennego światła w ciągu doby i ponad 400 km do przejechania.

Naleśniki z soczewicą, tosty z koncentratem pomidorowym, serem i ogórkiem kiszonym, wodorosty, jabłka, banany i marchewki, dwie różne herbaty, kawa i woda.

Zatrzymaliśmy się przy czterech atrakcjach i pominęliśmy przynajmniej siedem, które latem byśmy jeszcze dodali.

Ale sama jazda po ośnieżonym półwyspie u podnóża majestatycznego lodowca mogłaby być jedyną atrakcją tego dnia! 😍 Tak, zimą też jest magicznie, choć dla mnie i tak trzeba najpierw latem! 😊

📸 Pierwsza fotka z naszych mini zimowych wojaży z Mateuszem. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #blogpodrozniczy #geoislandia #geoturystyka #iceland #geotourism #traveliceland #icelandroadtrip #winteriniceland #icelandinwinter #winter #januaryiniceland
Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver Siedzę sobie na polu geotermalnym Austurengjahver, które jest jednym z pięciu znajdujących się na terenie wysokotemperaturowego obszaru geotermalnego Krýsuvík. 

Nie prowadzi do niego żadna droga dojazdowa, a pieszy szlak, który jednak długi nie jest, bo wynosi około półtora kilometra. W dwie strony plus zwiedzanie atrakcji na miejscu zajmuje około godziny. Szlak rozpoczyna się przy jeziorze Grænavatn na półwyspie Reykjanes. 

W Austurengjahver zobaczyć można olbrzymich rozmiarów parujące gorące źródło, a także błotniste kałuże i fumarole. Minerały, które rozpoznano na polu geotermalnym, to m.in. rzadki, niebiesko-zielony lignit oraz ciemniejszy kowelin. 

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #iceland #traveliceland #visiticeland #icelandtrip #icelandgeology #geothermalsprings #geotourism #reykjanes
Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią law Jaskinia Sönghellir jest niewielką jaskinią lawową usytuowaną u podnóża lodowca Snæfellsjökull na półwyspie Snæfellsnes. Jest ona wyjątkowa pod względem akustycznym i właśnie z tego powodu jest ona szerzej znana turystom. Obowiązkowy przystanek podczas podróży górską drogą F570!

Uważa się, że jaskinia ta jest znana od wieków, a mówić nam mają o tym m.in. wyryte w skale imiona XVIII-wiecznych podróżników, Eggerta Ólafssona i Bjarniego Pálssona. Ponadto według legendy jaskinia Sönghellir była schronieniem dla legendarnego osadnika Bárðura Snæfellsása (oraz jego rodziny), który pojawił się na tym obszarze w IX wieku. Bárður był ponoć pół-trollem, pół-człowiekiem, a dziś, jako opiekuńczy duch czuwa nad półwysep i lodowcem. W Arnarstapi znajduje się jego pomnik, który jest symbolem tej miejscowości.

📌 Dojazd i mapa na blogu: geoislandia.pl 

#Islandia #geoislandia #podróże #polacynaislandii #geoturystyka #geotourism #iceland #traveliceland #icelandphotography #icelandicnature #icelandtrip  #sönghellir
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

Austria: Wysokogórska trasa Hochalpenstrasse

Demi Mae 24 października 2016
Demi Mae 24 października 2016

Tekst powstał w ramach zaliczenia europejskich praktyk studenckich Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku Turystyka i Rekreacja, które miały miejsce w 2015 roku.

Hochalpenstrasse to jedna z najsłynniejszych wysokogórskich tras Europy, która ciągnie się serpentynami poprzez lasy i łąki w poprzek grzbietu Wysokich Taurów i w pobliżu najwyższego szczytu Austrii, Grossglockner („Wielki Dzwonnik”) 3798 m n.p.m. Na mapach samochodowych oznaczona została jako droga krajowa b107. Hochalpenstrasse, nazywana również Grossglockner Hochalpenstrasse zaczyna się w miejscowości Bruck w kraju związkowym Salzburg (do 30 lat XX w. nazwa brzmiała Bruck „im Pinzgau”), a kończy w okolicach miejscowości Lienz w Tyrolu. Z całej tej liczącej ok. 50 km trasy mającej aż 36 zakrętów, można podziwiać najbardziej malownicze krajobrazy Alp. Dużą atrakcją na tej trasie jest pokonywanie ogromnej różnicy poziomów wynoszącej aż 1766 m, co wiąże się z podróżą przez różne piętra roślinne i klimatyczne.

Pomysł zbudowania drogi, jako atrakcji turystycznej powstał w 1922 r. W 1924 r. inżynier Franz Wallach otrzymał zlecenie wytyczenia trasy przez Hochtor. Budowa trwała 5 lat. Uczestniczyło w niej 3200 robotników. Ukończona została w 1935 r. Od tego czasu – w miesiącach letnich przyciąga ogromne rzesze turystów podziwiających rozciągające się z niej przepiękne panoramy górskie. Okolice tą odwiedza prawie 900 tys. turystów rocznie.

Symbolem drogi jest świstak. Świstaki można spotkać baraszkujące w różnych miejscach, nawet przy punktach widokowych. Na drodze co jakiś czas można zobaczyć też znak drogowy ostrzegający „ Achtung Murmeltiere!”

Płatny odcinek Hochalpenstrasse rozpoczyna się w miejscowości Fusch leżącej na wysokości 813 m n.p.m., a kończy się na przełęczy Hochtor leżącej na wysokości 2504 m n.p.m Hochtor, jest najwyższym punktem położonym na samej trasie i jest to miejsce graniczne pomiędzy dwoma krajami związkowymi Salzburgiem i Karyntią.

Opłata za przejazd tym odcinkiem Hochalpenstrasse wynosi 33 euro. Trasa dla ruchu turystycznego otwarta jest w sezonie letnim (tj. początek maja, do 15 września) od godz. 6-20, od 15 czerwca do 15 września godziny otwarcia wydłużone są od 5.00-21.30, zaś od 16 września do początku listopada od 6.00 do godziny 19.30. W zimie trasa jest zamknięta. W wyjątkowych przypadkach, gdy w sezonie letnim spadnie śnieg, trasa również jest zamknięta.

Wystawy wzdłuż trasy czynne codziennie od 9-17. Opłata za przejazd obejmuje również możliwość skorzystania z innych atrakcji ulokowanych przy drodze. Czyli wstęp na szlaki krajobrazowe, wystawy i możliwość korzystania z placów zabaw i parkingów. W punkcie obsługi turystów istnieje możliwość nabycia przewodnika turystycznego, m. in. w języku polskim. Za dodatkową opłatą (4 euro) możemy zakupić znacznie bardziej obszerny informator, zawierający piękne zdjęcia z trasy. Sklepy z pamiątkami oferują mnóstwo gadżetów z logiem trasy – świstakiem.

Od głównej nitki Hochalpenstrasse odgałęziają się dwie trasy prowadzące odpowiednio na punkt widokowy Edelweißspitze oraz druga prowadząca na punkt widokowy Franz–Josefs–Höhe.

Pierwszy odcinek to krótka 1,5 km droga – „Droga Szarotek”, wiodąca na platformę widokową powstałą na zrównanym wierzchołku szczytu Edelweißspitze, który w wyniku tych, że prac został obniżony o około 6 m (do 2571 m n.p.m.). Na tym sztucznym tarasie, znajduje się kamienna, owalna wieża widokowa. Przy dobrej pogodzie możemy obejrzeć z niej panoramę około 30 alpejskich trzytysięczników. Drogą mogą poruszać się samochody osobowe, motocykle lub rowery. Autokary nie mogą korzystać z tej drogi. Przy punkcie widokowym znajduje się parking i restauracja Edelweisshütte.

W Guttal od trasy odchodzi drugi odcinek do punktu widokowego Franz–Josefs–Höhe. Punkt ten nazwany został na cześć Cesarza Franciszka Józefa, który wspiął się tam z Heiligenblut w roku 1856. Z punktu możemy podziwiać najwyższy szczyt Austrii Grossglockner oraz leżący u jego podnóża lodowiec Pasterze (najdłuższy w Alpach Wsch.). Znajduje się tam również ośrodek turystyczny Besucherzentrum.

Pomiędzy tymi dwoma odgałęzieniami „Drogi Wysokoalpejskiej” znajduję się przełęcz Fuscher Törl. Na przełęczy ulokowana została kapliczka ku czci robotników, którzy zginęli podczas budowy drogi. Dalej główna nitka Hochalpenstrasse prowadzi do Lienz przez miejscowość Heiligenblut.

Ważną atrakcją leżącą przy trasie (14,5 km od Fusch) jest alpejski rezerwat przyrody Wildpark Ferleiten (1145 m n.p.m.). Można tam zobaczyć zwierzęta alpejskie, jak i sprowadzone z róznych stron świata. Żyje tam ponad 200 gatunków przedstawicieli fauny. Zobaczyć można m. in.: kozice górskie, muflony, niedźwiedzie, wilki, świstaki, sowy. Ale są również małpy i bizony. Wstęp do parku kosztuje 7,5 euro dla osoby dorosłej, 3,5 euro dla dzieci od 4-14 lat.

Tuż obok znajduje się położony w pięknej scenerii rekreacyjny park Freizeitpark. Cieszy się dużą popularnością wśród dzieci z powodu różnorodnych miejsc zabaw (huśtawki, pontony, karuzele, autka). Wstęp jest bezpłatny.

Kolejny obiekt warty uwagi to Piffkar na wysokości 1620 m n.p.m.. Znajduje się tam ścieżka edukacyjna poświęcona wodzie. Jest tam również ekspozycja poświęcona drogom i tunelom w Wysokich Taurach. 230 m wyżej w punkcie Hochmais znajdziemy tablice informacyjne na temat widocznych już pierwszych lodowców.

Następnym miejscem, w którym warto się zatrzymać jest Natur Schau. Położone wysokości 2260 m n.p.m. To niewielkie muzeum flory, fauny i ekologii obszaru Wysokich Taurów. Znajduje się tam kino, w którym można obejrzeć film „Murmi Show” o życiu świstaków. Ciekawym obiektem leżącym przy trasie, jest stara, średniowieczna kopalnia złota – Knappenstube. W połowie XVI w. wydobywano w niej nawet do 900 kg kruszcu rocznie.

Blisko 30 km od początku trasy możemy zobaczyć dwa kolejne przykłady dobrej organizacji ruchu turystycznego przez Austriaków. Jeden z nich to ścieżka wokół jeziora Fuscher Lacke, przy której ulokowano ekspozycje dotyczącą technicznych aspektów budowy Hochalpenstrasse. Drugi obiekt położony zaledwie 200 m od pierwszego to geologiczne muzeum „pod chmurką”. Możemy zobaczyć tam okazy skał z różnych miejsc z obszaru Wysokich Taurów i jednocześnie zapoznać się z ciekawą budową geologiczną tych gór.

Po pokonaniu ponad 33 km od miejscowości Fusch docieramy na najwyższy punkt (2504 m n. p. m.) naszej trasy. Jest to Hochtor, przełęcz wykorzystywana od blisko 4 tyś lat do pokonywania Alp. Hochalpenstrasse przebiega ponad 300 m tunelem pod samą przełęczą. Na ścieżce spacerowej zlokalizowanej przy trasie możemy obejrzeć ekspozycję dotyczącą badań i artefaktów znalezionych na przełęczy, które dokumentują przeszłość historyczną tej ważnej przełęczy alpejskiej. W roku 1935 w tym miejscu odbyła się uroczystość otwarcia tejże trasy.

Upiększ swoje fotografie naszymi presetami! Sprawdź ofertę naszego sklepu!

poprzedni post
Podsumowanie pierwszego miesiąca życie na Islandii
następny post
Porady, które pomogą ci zaoszczędzić w podróży po Islandii

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Youtube Soundcloud

NASZE PODRÓŻE

Europa Afryka Azja Karaiby Podróżnicze Poradniki

Wybrane dla Ciebie:

Maroko Gruzja Okinawa Gambia Rodos
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl