Nasz Mały Świat
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
  • POZNAJ NAS
  • WSPÓŁPRACA
  • SKLEP

Geoturystyka na Islandii

📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z ocea 📍 Najpopularniejszą skałą wystającą z oceanu, która przypomina ludziom jakiegoś stwora, jest Hvítserkur na półwyspie Vatnsnes w północno-zachodniej Islandii. Jednak takich obiektów, czyli wyerodowanych dajek wulkanicznych, jest wzdłuż islandzkiego wybrzeża znacznie więcej. Na fotografii jeden z moich ulubionych przykładów, czyli Gatanöf nieopodal miasteczka Húsavík w północno-wschodniej Islandii. Jest to atrakcja, która czasem pojawia się w przewodnikach czy mediach społecznościowych, ale jeszcze nie jest ona jeszcze powszechnie znana turystom. Dojazd technicznie nie jest trudny, ale trzeba wcześniej popatrzeć na mapę. Nie ma żadnego oficjalnego parkingu, tablicy informscyjnej oraz wyraźnej ścieżki, ale spokojnie da się tam trafić. Mapka wkrótce na blogu geoislandia.pl 

#Islandia #iceland #northiceland #gatanöf #húsavík #geoturystyka #geotourism
📍 Krater Búrfell, czyli spacer po wulkanie tuż przy stolicy Islandii. ☺️ Oprócz samego krateru (i fajnych widoków rozpościerających się z niego), ciekawe jest również to, że ścieżka, która do niego prowadzi, wiedzie dobrze zachowanym kanałem lawowym. Trasa fajna dla całej rodziny!

Na geoislandia.pl opis trasy, zdjęcia i mapa!

#Islandia #iceland #búrfell #polacynaislandii #geoturystyka
📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje s 📍 Gorące źródło Kúalaug, które znajduje się niedaleko obszaru geotermalnego ze słynnym gejzerem Strokkur. Można je podciągnąć pod atrakcję Złotego Kręgu, ale pozostaje ono tą mniej znaną. Dojazd z gejzeru zajmuje raptem 3 minuty i pomimo tego, że prowadzi on drogą oznaczoną jako górską, to jest możliwy każdym rodzajem samochodu. 😊 

Też widzicie, że jest ono w kształcie serca? 🩷

P.S. Prowizoryczny parking znajduje się kawałek przed źródłem. Na pierwszej fotografii widać na nim nasz zaparkowany samochód. 

#Islandia #polacynaislandii #iceland #goldencircle #hotsprings #geotourism
📍 Jesienny spacer wzdłuż wąwozu Stuðlagil w 📍 Jesienny spacer wzdłuż wąwozu Stuðlagil w dolinie Jökuldalur. 🍂 

Miejsce to jest jedną z największych atrakcji turystycznych wschodniej części Islandii, do której dojazd możliwy jest każdym rodzajem samochodu! 

Często w sieci można zobaczyć, że Stuðlagil wypełniony jest niebieską wodą, jednak tak nie jest zawsze, co widać choćby na naszych zdjęciach. Ta błękitno-zielona woda jest latem, ale nie zawsze, poza tym ma typowy dla rzeki lodowcowej kolor, czyli właśnie taki mętno-szary. 😉

Najbardziej spektakularne miejsce w wąwozie - czyli imponujące słupy bazaltowe - można podziwiać z dwóch stron. Szybsze zwiedzanie jest od strony zachodniej, czyli schodzi się na platformę widokową długimi, metalowymi schodami (z parkingu ok. 5 min). Natomiast zwiedzając od strony wschodniej trzeba przejść ok. 45 min, by dotrzeć do tych formacji skalnych. Wędrówka po płaskim, bardzo prosta. Na miejscu jednak brak zabezpieczeń, a rzeka jest bardzo niebezpieczna, dlatego trzeba szczególnie uważać. 

Tak więc, jeżeli czas nas goni, to strona zachodnia, a jeżeli mamy go trochę więcej, to oczywiście warto się przejść po wschodniej. My zwiedziliśmy Stuðlagil z dwóch stron i tak też najlepiej zrobić. 🙂

P.S Na pierwszej fotografii jestem z Kajem po wschodniej stronie, a za naszymi plecami widać platformę widokową na którą schodzi się po zachodniej stronie wąwozu. Nie ma tutaj przejścia na drugą stronę!

#Islandia #polacynaislandii #iceland #easticeland #stuðlagil
Kilka kadrów z pierwszego dnia podróży po Fiord Kilka kadrów z pierwszego dnia podróży po Fiordach Zachodnich. Podróż rozpoczęliśmy od rzadziej odwiedzanego regionu Norðurfjörður. Bardzo, ale to bardzo warto przejechać drogę nr 643! 🤩 

Na blogu wpis z atrakcjami Norðurfjörður!

#Islandia #fiordyzachodnie #iceland #westfjords #vestfirðir #norðurfjörður
📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorą 📍 Przystanek przy Brimketill. Nie jest to gorące źródło, ale naturalnie wyżłobiony przez erozję morską basen w czarnej lawie na południowo-zachodnim wybrzeżu Reykjanes. 💦

#Islandia #geoturystyka #iceland #icelandphotography #icelandicnature #geotourism
📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na p 📍Kanion Múlagljúfur - mniej znany hiking na południowym wschodzie Islandii. Super przystanek w podróży dookoła wyspy, ale trasa nie należy do najłatwiejszych. Bywa stromo, ślisko i przepaściście, i trzeba przejść przez rzekę. Widoki fenomenalne, atrakcyjność trasy 10/10. Na hiking należy poświęcić przynajmniej 2 godziny. 

#Islandia #polacynaislandii #podróże #przewodnik #geoislandia #geoturystyka #iceland #hikingiceland #geotourism #hiking
Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? Tak, Może Malta? 🌞 A może jednak Islandia? 

Tak, to wciąż Islandia i obszar znanego miejsca turystycznego, choć z nieco innej strony.

Oto fragment niepozornego wybrzeża Vatnsfell, które ciągnie się na północ od Valahnúkur na południowo-zachodnim krańcu półwyspu Reykjanes.

Te jasne warstwy to złoża tufu i lapilli, czyli drobnoziarnistej tefry, która jest pozostałością bo dwóch, stożkach tufowych powstałych w wyniku eksplozywnej erupcji, która miała miejsce w oceanie w 1210 roku - czyli na początku kilkudziesięcioletniego epizodu tektoniczno-wulkanicznego "Reykjanes Fires".

Tak więc jest to idealny i łatwo dostępny przykład struktury wewnętrznej stożka tufowego.

Znana skała wystająca z oceanu (którą widać w oddali na zdjęciu), jest prawdopodobnie pozostałością - już mocno zerodowaną - po tejże erupcji.

To tylko jeden "sekret" tego wybrzeża. Innym razem, przy okazji innego zdjęcia, odsłonię kolejny. 🙂

#Islandia #geoislandia #geoturystyka #geologia #turystykageologiczna #podróże #iceland #reykjanes #geopark
Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadp Atrakcje, które latem zwiedza się dodatkowo/nadprogramowo, zimą stają się celami podróży. 😀

#Islandia #geoislandia #iceland #winteriniceland #crater #geoturystyka #podróże #grábrók #borgarfjörður #westiceland
Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół tro Oto pomnik Bárðura - pół człowieka, pół trolla, który jest opiekunem półwyspu Snæfellsnes.

Pomnik znajduje się w miejscowości Arnarstapi w połowie znanego szlaku spacerowego wzdłuż skalistego wybrzeża.

#Islandia #polacynaislandii #podróże #polacywpodróży #blogpodrozniczy #iceland #traveliceland #snaefellsnes #arnarstapi
  • STRONA GŁÓWNA
  • NASZA ISLANDIA
    • EMIGRACJA I ŻYCIE
    • RODZINNE PODRÓŻE
    • NASZA ISLANDIA YOUTUBE
    • BLOG GEOISLANDIA
  • NASZE PODRÓŻE
    • AFRYKA
    • AZJA
    • EUROPA
    • KARAIBY
    • PODRÓŻNICZE PORADNIKI
  • NASZA RODZINA
    • CIĄŻA
    • DZIECKO
    • MAMA I TATA
  • NASZE ŻYCIE
0

Nasz Mały Świat

Apotropaiczne rzeźby kamienne w architekturze Krakowa – czyli szlak niebanalny dla sympatyków geoturystyki

Nasz Mały Swiat 16 września 2016
Nasz Mały Swiat 16 września 2016
Przykład chimery z głową psią w narożu wieży kościoła św. Józefa przy Rynku Podgórskim.

Przykład chimery z głową psią w narożu wieży kościoła św. Józefa przy Rynku Podgórskim.

[WPIS GOŚCINNY – ANNA LIBERA]

Apotrópaios (z gr.) odwracający nieszczęście, chroniący przed złem.

Taką role pełniły istoty mieszane przybierające kształty smoków, chimer, maszkar.


GDZIE JE ZAMIESZCZANO?

Umieszczano je na głowicach kolumn, na zwornikach, w portalach (tympanonach), nadprożach, a także na świecznikach i rękopiśmiennych księgach (zdobiono nimi inicjały). Zgodnie z symboliką budowli kościelnych, wizerunki złych mocy zamieszczano od północnej i zachodniej strony.

W JAKIM CELU?

Stworzenie było tym sposobem ujarzmiane, a jego wyobrażenie w rzeźbie zyskiwało znaczenie magiczne, apotropaiczne. Czym groźniejszy był wizerunek, tym większą moc przypisywano stworzeniu. Rzeźby na domach uznawano za ich godła, na świątyniach były ozdobą. Warto wiedzieć, że pełniły też funkcję rzygaczy, gargulców, inaczej plwaczy i odprowadzały wodę deszczową z rynien.

Ażurowy gotycki Ogrójec przy kościele św. Barbary.

Ażurowy gotycki Ogrójec przy kościele św. Barbary.

Smok wspornik w Ogrójcu przy kościele św. Barbary.

Smok wspornik w Ogrójcu przy kościele św. Barbary.

KTO JE PROJEKTOWAŁ?

Wśród projektantów budynków i rzeźbiarzy apotropaicznych rzeźb kamiennych znajdują się m.in.: krąg warsztatu Wita Stwosza, Santi Gucci, Jan Zawiejski, Zygmunt Gawlik, Franciszek Mączyński, Henryk Kunzeka, Piotr Cekiera,  Józef Sare, Gabriel Niewiadomski, Stanisław Wójcik, Jan Tombiński, Jan Rzymkowski.

POZNAJMY GO LEPIEJ

Teodor Talowski (1857-1910) jeden z najoryginalniejszych architektów XIX wieku w Polsce. Na przełomie XIX i XX wieku był reanimatorem zamieszczania apotropaicznych stworzeń w projektowanych przez siebie budynkach. W Krakowie wzniósł ich aż 16, a wśród nich znalazły się: Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego oraz kamienica „Pod Pająkiem”, gdzie można obserwować charakterystyczne elewacje wykonane z surowej cegły i pojawiające się na fasadach sentencje.

Kamienica "Pod Pająkiem" przy Karmelickiej 35.

Kamienica “Pod Pająkiem” przy Karmelickiej 35.

Smok na fasadzie kamienicy "Pod Pająkiem".

Smok na fasadzie kamienicy “Pod Pająkiem”.

Z CZEGO JE WYKONANO?

Większość rzeźb na szlaku wykonano z wapienia pińczowskiego. Skała ta jest lekka, zwięzła, porowata, o zabarwieniu białym lub bladokremowym. W rzeźbie ceniona za własności techniczne i wysoką odporność opierającą się niszczącemu działaniu czynników atmosferycznych. Obróbki dokonać można świeżo po wydobyciu ze złoża, nim wapienie wyschną i utracą naturalną wilgoć. Innymi użytymi surowcami kamiennymi są dolomit diploporowy i wapień górnojurajski.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dwie spośród chimer zdobiących kościół św. Józefa przy Rynku Podgórskim.

Chimera na słupie ogrodzenia Muzeum Czapskich.

Chimera na słupie ogrodzenia Muzeum Czapskich.

Portal bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego zawierający rzeźby apotropaiczne.

Smok w ościeżnicy portalu kościoła Świętej Trójcy.

Smok w ościeżnicy portalu kościoła Świętej Trójcy.

SZLAK

010

  1. obraz3-1Kościół Najświętszego Serca Jezusowego – jaszczury w portalu
  2. Teatr  Słowackiego – maszkarony na attyce
  3. Była podstacja elektrowni miejskiej – chimera na dachu
  4. Kamienica przy Batorego 11 – smoki i syrena
  5. Kamienica „Pod Pająkiem” – smok na fasadzie
  6. Kamienica przy Lea 17 – smoki na portalu
  7. Byłe Seminarium Śląskie – istoty mieszane na portalu
  8. Muzeum Czapskich – chimera na słupie ogrodzenia
  9. Collegium Physicum – smok w narożu portalu
  10. Wieża Ratuszowa – głowy ludzkie w narożnikach
  11. Sukiennice – maszkarony na attyce
  12. Kamienica Nagocińska – smoki w portalu
  13. Kościół św. Barbary – delfiny w epitafium,
    smok wspornik żebra sklepienia Ogrojca
  14. Kamienica „Pod Jaszczury” – jaszczury w kluczu portalu
    Kamienica Bonerów – maszkarony na attyce
  15. Kościół Świętej Trójcy – smoki w ościeżnicy portalu
  16. Kościół św. Józefa – chimery w narożach dwóch wież
  17. Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego – gryfy

Jeżeli spodobał Ci się gościnny wpis Ani to nie zapomnij dać nam (i jej) o tym znać! :)
Wystarczy, że pozostawisz komentarz lub serduszko! Ania walczy o nagrodę!

Kontakt z Anią: Facebook

Upiększ swoje fotografie naszymi presetami! Sprawdź ofertę naszego sklepu!

poprzedni post
Przeprowadziliśmy się do Islandii, czyli jak zaczęła się nasza największa przygoda życia!
następny post
Podsumowanie pierwszego miesiąca życie na Islandii

20 komentarzy

Joanna Golińska 30 października 2016 - 14:21

Kraków dobry jest na każdą pogodę i widzę, że nie tylko mnie przyciągnął po dłuższej przerwie 😉

Reply
Romantic Vagabonds 30 października 2016 - 14:24

No my jeszcze biletów nie kupiliśmy, ale mamy nadzieję, że szybko odwiedzimy Kraków, a Ania nas oprowadzi i poznamy nasze rodzinne miasto na nowo :).

Reply
Joanna Golińska 30 października 2016 - 14:29

Takie wycieczki są chyba najlepsze, bo często żyjąc w jakimś mieście nie odkrywamy w nim wszystkiego 🙂

Reply
Romantic Vagabonds 30 października 2016 - 14:45

Joanna Golińska Tak, to prawda! Moja Mama mówi mi, że za każdym razem, kiedy oprowadza Japończyków po Krakowie, na nowo odkrywa nasze miasto, a w zasadzie dzięki turystom się nim jeszcze bardziej zachwyciła :).

Reply
Michał Michalik 30 października 2016 - 15:37

Wow ekstra! Trzeba się przejść bo normalnie nie zwraca się uwagi na takie szczegóły.

Reply
Olka Zagórska-Chabros 30 października 2016 - 17:28

Tak na Kraków nigdy nie patrzyłam 🙂

Reply
Filip | Głodny swiata 30 października 2016 - 18:50

Ładne! Szczerze mówiąc nie zwracałem na nie w Krakowie uwagi 🙂

Reply
Evi Mielczarek 30 października 2016 - 18:57

Coś nowego dla mnie na kolejny wypad do Krakowa, dzięki!

Reply
Eva 30 października 2016 - 20:30

Teraz to na pewno będę uważniej patrzeć i chodzić z podniesioną głową! 😉 Paryż mi to przypomina!

Reply
Agnieszka Ptaszyńska 30 października 2016 - 21:24

aaaale super temat! Lecę na bloga

Reply
Marita 31 października 2016 - 11:11

Piękne zdjęcia i rzetelnie opracowana trasa – działają zachęcająco 😀
<3

Reply
Maria Magdalena Krychowska 31 października 2016 - 12:33

lubię takie nieoczywiste szlaki zwiedzania miasta. ciekawy pomysł 🙂

Reply
Kinga 31 października 2016 - 14:02

Uwielbiam takie detale! W Poznaniu też tego trochę jest, szczególnie na starym mieście, ale niestety coraz mniej.

Reply
Dee Dorota Lukasik 31 października 2016 - 14:03

Przeczytałam z przyjemnością. Zawsze jest mi miło, gdy mogę się dowiedzieć czegoś nowego o moim mieście lub przypomnieć coś, co kiedyś wiedziałam gdy byłam przewodnikiem po Krakowie. Niestety od 18 lat mnie tam nie ma i czasami tęsknie

Reply
Sebastian Wójcik 31 października 2016 - 16:17

Najlepszy wpis jaki ostatnio czytałem. Więcej takich. Niestety cześć zdjęć mi się nie ładuje.

Reply
Marta Wójciak 31 października 2016 - 19:34

To Wy też z Krakowa? 🙂

Reply
Romantic Vagabonds 31 października 2016 - 19:51

Taaaaak 🙂

Reply
Anna Nadia Bandura 31 października 2016 - 19:41

Fajnie, inaczej :).

Reply
Ewa | Daleko niedaleko 2 listopada 2016 - 06:35

No cóż, zawsze można się dowiedzieć czegoś nowego, nawet jesli architektura to nie mój konik 😉

Reply
Karol 22 listopada 2016 - 18:50

Super wpis Ania! <3

Reply

Zostaw komentarz Anuluj

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

Nasz Mały Świat

  • Jesteśmy Demi i Damian!

     

    Znamy się od przedszkola, mieszkamy w Islandii, dużo podróżujemy i aktywnie wychowujemy swojego synka Kaiko.

     

    Piszemy o emigracji, podróżach po świecie, rodzicielstwie oraz rozwoju osobistym. Inspirujemy do aktywnego życia na każdym poziomie!

     

    WIĘCEJ

Facebook Twitter Instagram Youtube Soundcloud

NASZE PODRÓŻE

Europa Afryka Azja Karaiby Podróżnicze Poradniki

Wybrane dla Ciebie:

Maroko Gruzja Okinawa Gambia Rodos
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • tiktok

2011-2023 Nasz Mały Świat - blog podróżniczo-parentingowy / redakcja@naszmalyswiat.pl